TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ништо без Тито!

Дневник - 05.05.2007

Ако НСДП истапи од владината коалиција, во игра се неколку интересни опции, од ново мнозинство со или без ВМРО-ДПМНЕ, до техничка влада, но и до нови избори! Чудни ми се најавите за можно излегување на НСДП од Владата - гледано и од аспект на интересите на НСДП, и од аспект на интересите на ...

Иван Анастасовски очекува поддршка од Тито Петковски

Утрински - 05.05.2007

Петковски во СДСМ беше за слободно изнесување на ставовите. Зошто не би било така и во НСДП, вели Иван Анастасовски Потпретседателот на парламентот, Иван Анастасовски, наместо на дебата со неговите сопартијци од Извршниот комитет, која беше одложена од страна на партискиот лидер, завчеравечер ...

Едно е што мисли Анастасовски, а друго е што ќе реши партијата, вели Петковски

Утрински - 04.05.2007

НСДП не може да расправа за излегување од Владата без секретарот Мисоски кој е на службен пат СОЊА КРАМАРСКА Извршниот одбор на Нова социјалдемократска партија не се состана синоќа да разговара за предлогот на Иван Анастасовски за повлекување од Владата, иако во изминатите неколку дена оваа опција ...

Програмата на НСДП е вметната во програмата на Владата

Време - 04.05.2007

ПЕТКОВСКИ ПРОЗБОРЕ ЗА КОЛУМНАТА НА АНАСТАСОВСКИ Не сакам однапред да кажам став и да го наметнувам моето мислење како претседател на партијата, изјави вчера Тито Петковски, лидер на НСДП, по барањето на пратеникот Иван Анастасовски оваа партија да излезе од Владата.

Тито не ја смета НСДП за летаргична

Дневник - 04.05.2007

Претседателот на НСДП, Тито Петковски, не се согласува со ставот на нивниот пратеник Иван Анастасовски дека партијата настапува летаргично, но најави дека Извршниот одбор во идната недела ќе реши дали НСДП ќе излезе од Владата.

НСДП ја одложи расправата за напуштање на Владата

Вест - 04.05.2007

Лидерот на партијата Тито Петковски вчера изјави дека дебата за евентуалното напутање на Владата ќе се случи на почетокот на идната недела НСДП ја одложи расправата за напуштање на Владата што неделава ја бараше потпретседателот на Собранието Иван Анастасовски, кој се закани дека ќе поднесе оставка ...

НСДП останува во Владата

Вечер Прес - 04.05.2007

Ако Премиерот одлучи да ја прошири поддршката на Владата, ќе го поддржиме. Ако е неопходно тоа да се случи за сметка на министри на НСДП, подготвени сме да разговараме, вели лидерот на НСДП Раководството на НСДП ќе направи биланс на досегашното учество во Владата, но нема да ја напушти владината ...

Петковски не смета дека е обезличен идентитетот на НСДП

А1 - 03.05.2007

Дали Анастасовски ќе остане осамен во барањето НСДП да ја напушти владината коалиција? Лидерот Петковски не смета дека е обезличен партискиот идентитет на сметка на владината програма „Сто чекори преродба“. Напротив, тој и денеска повтори дека изборната програма на НСДП влегла во годишната владина, ...

Игра на нерви меѓу Груевски и Петковски

Утрински - 03.05.2007

Петковски го боли грло и не може да го коментира барањето на Анастасовски НСДП да излезе од Владата СОЊА КРАМАРСКА Ниту вчерашниот ден не донесе разјаснување на дилемата дали Нова социјалдемократска партија, која е трет коалициски партнер во Владата, е сериозна во намерите да ја прекине својата ...

Груевски и Вејсели пред договор, НСДП се пребројува

Време - 03.05.2007

БРАНУВАЊА ВО ВЛАДЕЈАЧКАТА КОАЛИЦИЈА ПДП наскоро ќе влезе во Владата со едно министерско место, а партијата на Тито Петковски денеска на седница на највисокото партиско раководство ќе одлучува за иницијативата на пратеникот Иван Анастасовски, кој заговара НСДП да излезе од Владата.

Петковски го одложи состанокот на извршниот одбор на НСДП

Канал5 - 03.05.2007

Петковски не се согласува со Иван Анастасовски дека во агендата на владата ја нема програмата на нивната партија. По три дена молк лидерот излезе во јавноста без поддршка на иницијативата на Анастасовски за напуштање на владината коалиција.

На НСДП не и' се слуша за опозиција

Дневник - 03.05.2007

Партијата на Петковски сака да си ја зајакне позицијата во владината коалиција и да не отстапи министерско место за ПДП или евентуално за ВМРО-НП Во НСДП не се расположени да бидат опозиција, па е голема веројатноста Извршниот одбор денеска да го отфрли предлогот на нивниот пратеник Иван ...

На Петковски му залетна, Анастасовски жртвено јагне

Вечер Прес - 03.05.2007

Лидерот на НСДП Тито Петковски вчера два часа го сослушуваше сопартиецот Иван Анастасовски за неговиот предлог новитесоцијалдемократи да ја напуштат владината коалиција. Наводно, не знаел за неодамна јавно изнесени ставови на потпретседателот на Собранието.

НСДП утре ќе решава дали да остане дел од владата

А1 - 02.05.2007

Пратеникот на НСДП Иван Анастасовски ќе си поднесе оставка на функцијата потпретседател на Собранието, доколку највисокиот орган на партијата, Извршниот одбор утре го отфрли неговиот предлог, НСДП да ја напушти владата на Груевски.

Анастасовски дава оставка ако не добие поддршка од Тито

Дневник - 02.05.2007

Премиерот Никола Груевски нема коментар за барањата за напуштање на коалицијата Оставка на потпретседателската функција во Собранието е првиот чекор што ќе го повлече пратеникот Иван Анастасовски доколку во НСДП утре не ја добие поддршката за редефиниција на односите со ВМРО-ДПМНЕ.

Петковски молчи за потегот на НСДП

Канал5 - 02.05.2007

На НСПД не и се излегува од владата – „издвоено мислење“ вака неофицијално се коментира иницијативата на Анастасовски за напуштање на владата на Груевски меѓу министрите на Петковски како и од некои пратеници. На НСПД не и се излегува од владата издвоено мислење вака неофицијално се коментира ...

НСДП се заканува со напуштање на Владата

Време - 02.05.2007

РАЗИДУВАЊА ВО КОАЛИЦИЈАТА Новата социјалдемократска партија најави дека левите сили ќе ја напуштат Владата на десноориентираната партија на премиерот Никола Груевски. Ова во колумна за „Утрински весник” го најави пратеникот на НСДП Иван Анастасовски.

Груевски и Петковски молчат околу барањето НСДП да ја напушти Владата

Утрински - 02.05.2007

Драстично опаднатиот рејтинг внесе нервоза во НСДП. Петковски ја нема под контрола пратеничката група, со него се само Анастасовски, Зашов и Мисоски СОЊА КРАМАРСКА Владејачката ВМРО-ДПМНЕ и премиерот Груевски ниту вчера немаа коментар на колумната на потпретседателот на парламентот од Нова ...

Малата НСДП се преценува

Вечер Прес - 02.05.2007

Коалиционите партнери се особено лути за инсистирањето на Петковски да им се даде пензии на борците на ОНА, што значително ги загрозува преговарачките позиции на ВМРО-ДПМНЕ во политичкиот дијалог со ДУИ. Претходно, Петковски отворено се залагаше дури и за влегување на партијата на Ахмети во ...

Петковски ја повика Русија да се произнесе за интересите во Македонија

Макфакс - 01.05.2007

Скопје/Москва, Повик до Русија „попрецизно“ да се произнесе околу своите интереси во Македонија упати лидерот на Нова социјалдемократска партија (НСДП) Тито Петковски, пренесува Макфакс Изразувајќи жалење што во целиот период од транзицијата руските компании покажале многу слаб интерес за ...

Анастасовски бара НСДП да излезе од владата

А1 - 30.04.2007

Разидувања во владеачката НСДП, кулминација на незадоволство од реализираното во владината коалиција, пресметано кокетирање или едноставно, најава дека левите сили на Петковски ја напуштаат владата на Груевски? Дилемите ги отвора актуелниот потпретседател на собранието Иван Анастасовски и близок ...

Анастасовски заговара излегување на НСДП од владејачката коалиција

Канал5 - 30.04.2007

Иницијатива од партијата на Петковски за напуштање на владата на Груевски. Предлогот доаѓа од Иван Анастасовски, еден од најблиските соработници на Тито Петковски, потпретседател на парламентот. Иницијатива од партијата на Петковски за напуштање на владата на Груевски.

Неколку причини зошто НСДП треба да ја напушти Владата

Утрински - 30.04.2007

Мислења ИВАН АНАСТАСОВСКИ Најбитно од се' е да го зачуваме идентитетот на партијата и да имаме програмска препознатливост Поаѓајќи од фактот дека НСДП е партија која се формира само осум месеци пред парламентарните избори како одраз на лошата политика на претходната влада, тaa имаше за цел да ја ...