TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Исламски џихад и постави ултиматум на Италија

А1 - 12.09.2004

Организацијата Исламски џихад од Ирак побара од Италија да ги повлече своите сили од блискоисточната земја, се истакнува на Интернет-страницата на оваа досега непозната група, која се заканува дека неисполнувањето на барањето ќе резултира со убиство на двете Италијанки, кои беа киднапирани на 7 ...

Попов не им соопшти ништо ново на кумановските семејства

А1 - 11.09.2004

Советникот во Министерството за надворешни работи Игор Попов, денеска во Куманово се сретна со семејствата на тројцата киднапирани работници за да им ги пренесе лично информациите кои ги донесе од Багдад. По кусата средба, семејствата на Лазаревски, Насковски и Марковиќ изјавија дека Попов не им ...

Македонците се киднапирани, ама нема абер од киднаперите

Вест - 11.09.2004

ПРЕТСТАВНИКОТ НА МНР СЕ ВРАТИ ОД БАГДАД Досега се нема официјално обратено ниедна од групите што оперираат на теренот, ниту има некакво барање за залог, но имаме индиции како заклучок од консултациите дека се работи за киднапирање, вели Игор Попо Министерството за надворешни работи уште нема ...

Ништо ново за судбината на работниците од Куманово

Време - 11.09.2004

ДРЖАВНИОТ СЕКРЕТАР НА МНР СЕ ВРАТИ ОД ИРАК Без конкретни податоци за судбината на тројцата работници од Куманово завчера во земјава се врати Игор Попов, државен секретар во Министерството за надворешни работи (МНР), по неколкудневна дипломатска мисија во Ирак.

Мисијата успешна, од киднапираните ни трага ни глас

Утрински - 11.09.2004

Специјалниот пратеник на МНР се врати од дипломатската мисија во Ирак Специјалниот пратеник на МНР, Игор Попов, при неколкудневниот престој во Ирак не добил никакви официјални податоци за судбината на тројцата македонски државјани, освен индициите дека, сепак, станува збор за киднапирање на ...

Нашата заложничка драма во Ирак

Дневник - 11.09.2004

Филип Петровски Драмата со тројцата киднапирани кумановци во Багдад и по 16 дена продолжува. Македонската јавност беше известена дури 10 дена по случувањето на инцидентот и тоа преку весникот "Дневник". Оттогаш па се до моментот на пишувањето на текстот (среда навечер) поминаа уште шест дена, но ...

Никој не барал откуп за кумановците во Багдад

Дневник - 11.09.2004

СПЕЦИЈАЛНИОТ ПРАТЕНИК НА МНР СЕ ВРАТИ ОД ИРАК Постојат индиции дека тројцата македонски работници во Ирак се киднапирани, но досега ниту една од групите што оперираат на теренот не се огласила, ниту, пак, имало барање за откуп.

Советникот од МНР Попов се врати од Ирак со празни раце

А1 - 10.09.2004

Специјалниот пратеник на министерката Митрева, Игор Попов е задоволен од неговата мисија во Ирак, но не донесе ниту една релевантна информација за тоа каде се и како се тројцата киднапирани Кумановци. По серијата дипломатски средби во Аман и во Багдад, Попов на денешниот брифинг со новинарите, рече ...

Рим во потрага по грабнатите Италијанки во Ирак

Утрински - 10.09.2004

Уште едно големо искушение за владата на Берлускони Левоориентираните лидери и понатаму на ставот против војната во Ирак РИМ - Италија испрати специјален пратеник во Блискиот Исток за да работи на ослободувањето на две хуманитарни работнички, киднапирани во Ирак.

Стотина кумановци се подготвуваат да заминат за Ирак

Утрински - 10.09.2004

Во Куманово расте интересирањето за работно ангажирање во Блискиот Исток Се смета дека околу 500 кумановци работат за †Браун и Рут„ во Авганистан, Кувајт, Џибути, Ирак и во Узбекистан Столе Божиновски КУМАНОВО - По шокот во првите два дена поради грабнатите кумановци, низ Куманово почнаа да кружат ...

Попов се враќа од Багдад без конкретни информации за киднапираните

Утрински - 10.09.2004

Неизвесна судбината на тројцата исчезнати, македонски државјани во Ирак Дипломатите и ирачките привремени власти ветиле целосна истрага која, сепак, поради нестабилноста во Ирак, е отежната; зградата на МНР Специјалниот пратеник на Министерството за надворешни работи во Ирак, Игор Попов, денеска ...

Кумановци се пакуваат за Авганистан

Дневник - 10.09.2004

"СОУФАН ИНЖЕНЕРИНГ" ЌЕ ГО ИСЕЛИ КУМАНОВО Надлежните служби не презеле ништо за да проверат дали фирмата "Соуфан инженеринг" е регистрирана и под какви услови нуди работа Фирмата "Соуфан инженеринг" продолжува да регрутира нова кадри за работа во Ирак и покрај тоа што тројца кумановци ангажирани од ...

Попов не донесе нови вести за киднапираните

А1 - 09.09.2004

Државниот советник на министерството за надворешни работи Игор Попов, во Македонија се враќа без поконкретни сознанија за тројцата киднапирани Кумановци. Попов, кој е на пат кон Скопје, по средбите во Багдад и во Аман нема информации за судбината на тројцата киднапирани и ниту пак потврда дали за ...

Ирак однесе повеќе од 1.000 американски животи

Време - 09.09.2004

КРВАВА ОКУПАЦИЈА Бројот на Американците што се убиени во окупацијата на Ирак во вторникот надмина 1.000. Американскиот секретар за одбрана, Доналд Рамсфелд, еден од најгласните поддржувачи на војната, на јавноста и најави дека ја чекаат уште многу нови напади врз американските сили.

Во Ирак досега загинале 1.000 американски војници

Вест - 09.09.2004

Пентагон , 9 септември - Американската војска загубила 1.001 војници од почетокот на војната во Ирак, соопШти Пентагон. Во соопШтението објавено синоЌа, се наведува дека најголем број војници настрадале по 1 мај 2003 година, кога американскиот претседател Џорџ БуШ објави крај на поголемите воени ...

Жртвите во Ирак надминаа илјада

Утрински - 09.09.2004

Трагичен рекорд на воената интервенција на САД ВАШИНГТОН - Билансот на жртвите кај американската војска во Ирак надмина 1.000 лица, што претставува ужасна пресвртница по неодамнешниот бран насилство во кој имаше 15 жртви, по викендот со спорадични судири.

Вратените кумановци се оптимисти за киднапираните

Утрински - 09.09.2004

Дванаесетмина градежници на работа во Ирак пристигнаа дома КУМАНОВО - Во понеделникот вечерта од Ирак се врати група од 12-мина кумановци на работа во Ирак од кои македонската јавност очекуваше да фрлат повеќе светлина врз мистеријата околу киднапираните Далибор Лазаревски, Драган Марковиќ и Зоран ...

Никој не ја знае судбината на киднапираните

Дневник - 09.09.2004

ДВАНАЕСЕТ КУМАНОВЦИ СЕ ВРАТИЈА ОД ИРАК Дванаесет кумановци кои еден месец беа на работа во Ирак, во понеделникот се вратија во Македонија без да донесат информации за судбината на нивните сограѓани кои беа киднапирани на автопатот во Багдад.

САД ја преминаа црната граница од 1.000 жртви во Ирак

Дневник - 09.09.2004

ЗА ПОМАЛКУ ОД 18 МЕСЕЦИ Трагичниот биланс Американци загинати во Ирак во вторникот ја премина границата од 1.000 загинати, за помалку од 18 месеци откако САД ја почнаа инвазијата врз Ирак, јави Ројтерс. Пентагон во вторникот објави дека во Ирак загинале 998 американски војници и тројца службеници ...

И по една седмица, нема нови информации за тројцата киднапирани кумановци во Ирак.

Канал5 - 09.09.2004

Се знае само дека од нив нема абер скоро 20 дена. 12-темина кумановци кои пред неколку дена се вратија од Ирак кажаа дека нивните сограѓани се киднапирани во близина на Багдаг. Се возеле со два автомобила кога патот им го попречило комбе. Од тогаш Се знае само дека од нив нема абер скоро 20 дена.

Ни по 16 дена нема информации за киднапираните Кумановчани

А1 - 08.09.2004

Ниту по средбите во ирачкото министерство за внатрешни работи и американскиот амбасадор во Багдад, се уште не се знае кој ги држи во заложништво тројцата Кумановчани. „Министерот Зебари рече дека сложеноста и компликуваноста на состојбите на теренот во одделни делови на Ирак, не дозволуваат брзо да ...

Кумановчаните кои се вратија од Ирак без нови вести за киднапираните

А1 - 07.09.2004

41-годишниот Mирче Додевски синоќа се врати од едномесечната печалба во Ирак, тој од Куманово замина заедно со тројцата сега киднапирани Далибор Лазаревски, Зоран Насковски и Драган Марковиќ. Малку спомени од Ирак, една фотографија и за честење на двете ќерки бонбоњера купена во Аман при враќањето.

Кери се залага за повлекување на американските војници од Ирак

А1 - 07.09.2004

Демократскиот кандидат за претседател на САД Џон Кери, синоќа за време на кампањата најави дека ќе настојува до крајот на својот прв претседатеслки мандат да ги повлече американските војници од Ирак. Зборувајќи пред воените ветерани во Пенсилванија, тој повтори дека ќе настојува да го намали бројот ...

Ослободени работници од Турција, Јордан и од Судан

Време - 07.09.2004

ЗАЛОЖНИЧКИ ДРАМИ Ирачките киднапери вчера ослободиле еден турски возач, тројца Јорданци и еден Суданец, јави новинската агенција АФП. Ирачката група Исламистичко движење на отпорот - Номански бригади го ослободила турскиот возач Медхат Чиви откако неговата компанија се согласила да престане да ...

Митрева ќе го предводи тимот за киднапираните кумановци во Ирак

Време - 07.09.2004

СЕДНИЦА НА ВЛАДА Владата формира координативно тело за тројцата киднапирани кумановски работници во Ирак, кое ќе го раководи Илинка Митрева, шефицата на македонската дипломатија. - Во врска со овој случај формирано е координативно тело, кое го предводи министерката Митрева, а е составено од ...

Кумановци се враќаат без киднапираните

Утрински - 07.09.2004

Додека македонската Влада се обидува да воспостави контакти со привремените ирачки власти и да помогне околу исчезнатите Судбината на тројцата киднапирани македонски државјани во Ирак и натаму е неизвесна. Никој во Македонија сў уште официјално не знае каде тие се наоѓаат и во каква состојба се, ...

Втора недела без информации за киднапираните Кумановци

А1 - 06.09.2004

Изминува втората недела, а за Далибор Лазаревски, Зоран Насковски и Драган Марковиќ нема никакви вести. Ниту од министерството за надворешни работи, ниту од Серџо Таунга, човекот кој им најде работа во Ирак. Семејствата на тројцата Кумановци велат дека деновите ги минуваат во исчекување.

Ослободен киднапиран турски возач во Ирак

А1 - 06.09.2004

Турскиот возач кого во саботата во Ирак го киднапира една исламистичка група денеска е ослободен, јави телевизијата Ал Арабија. Според телевизијата, турскиот државјанин е ослободен откако кувајтската компанија за која тој работел, вчера соопшти дека ќе се повлече од Ирак.

Роднините се уште чекаат вести од Багдад

Време - 06.09.2004

ПРОДОЛЖУВА НЕИЗВЕСНОСТА ЗА ТРОЈЦАТА КУМАНОВЦИ Семејствата на тројцата киднапирани кумановци веќе шести ден немаат никаква официјална информација за судбината на нивните најблиски Далибор Лазаревски, Драган Марковиќ и Зоран Насковски, кои се водат како исчезнати во Ирак.

Молчат и роднините и МНР и Таунга

Утрински - 06.09.2004

Малку нови детали за киднапираните Македонци во Ирак Зоран Стојановиќ, еден од двајцата посредници од Куманово, во петокот утрото се засолнил некаде во Бугарија Столе Божиновски КУМАНОВО - ?Кога ќе ни се вратат живи и здрави нашите од заложништво во Ирак, тогаш повелете, сў ќе ви кажеме што ...

Чекаме добар абер од Ирак

Дневник - 06.09.2004

СЕМЕЈСТВАТА НА КИДНАПИРАНИТЕ КУМАНОВЦИ ВО БОЛНО ИСЧЕКУВАЊЕ Се шпекулира дека најавеното враќање од Ирак на група од 11 работници е одложено додека не се ослободат заложниците Претставникот на фирмата "Соуфан-инженеринг" изнајми канцеларија во кумановската населба "Гоце Делчев" за да контактира со ...