TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Албанија ќе екстрадира кинески банкар

А1 - 13.09.2009

Судот во Тирана одлучи да екстрадира еден кинески банкар на барање на Кина, обвинет за финансиска измама тешка седум милиони американски долари.

Груевски:Излегувањето од рецесијата позитивно ќе се одрази на економиите во развој

Бизнис24 - 13.09.2009

Премиерот Никола Груевски ги запознал соговорниците со ситуацијата на ова поле во Република Македонија и рекол дека во Македонија кризата не влезе преку ...

Влошени американско-кинеските економски односи?

Р.С.Европа - 13.09.2009

Кинеското министерство за надворешни работи оценува дека американските царини за увоз на кинески гуми се сериозна форма на трговски протекционизам и дека ги ...

„Хаиер“ и „Тривју“ следната недела планираат да почнат со изградба на фабрика во Македонија

МРТ - 13.09.2009

Кинеската компанија „Хаиер“ во заедничка инвестиција со јужнокорејската „Тривју“, следната недела планираат почеток на изградба на нова фабрика во Македонија, ...

Албанија ќе екстрадира кинески банкар

МРТ - 13.09.2009

Судот во Тирана одлучи да екстрадира еден кинески банкар на барање на Кина, обвинет за финансиска измама тешка седум милиони американски долари.

Хаиер и Тривју доаѓаат во Македонија

Вечер - 13.09.2009

Еден од најголемите кинески производители на компјутери Хаиер и една од топ десетте компании за ЛЦД монитори, јужнокорејската Тривју во заедничка инвестиција ...

Албанија ќе екстрадира кинески банкар

Макфакс - 13.09.2009

Судот во Тирана одлучи да екстрадира еден кинески банкар на барање на Кина, обвинет за финансиска измама тешка седум милиони американски долари.

Фабрика за компјутери на Хаиер во Македонија

А1 - 12.09.2009

Собирот на новите шампиони во Далиан побара од светот да заборави на растечкиот економски национализам.

САД воведе екстра такси за увоз на кинески автомобили

Р.С.Европа - 12.09.2009

Американскиот претседател Барак Обама донесе одлука за плаќање дополнителни давачки за увоз на сите автомобили и лесни камиони од Кина во наредните три години.

Премиерот Груевски на состанок на Светскиот економски форум во Кина

Алсат-М - 12.09.2009

Македонскиот премиер денеска во Далиан ја посети Зоната за висока технологија Премиерот Никола Груевски денеска учествуваше на панелот „Соочување со кризата на ...

Премиерот Груевски на состанок на Светскиот економски форум во кинескиот град Далиан

Алфа - 12.09.2009

Премиерот Никола Груевски денеска учествуваше на панелот „Соочување со кризата на вработувањето – Влијанието на економската криза врз вработеноста“ што се ...

„Хаиер“ и „Тривју“ планираат да почнат со изградба на фабрика во Македонија

Алфа - 12.09.2009

Кинеската компанија „Хаиер“ во заедничка инвестиција со јужнокорејската „Тривју“, следната недела планираат почеток на изградба на нова фабрика во Македонија, ...

Груевски: Излегувањето од рецесијата позитивно ќе се одрази на економиите во развој

Форум - 12.09.2009

Премиерот Никола Груевски во саботата претпладне учествуваше на панелот „Соочување со кризата на вработувањето - Влијанието на економската криза врз ...

Груевски на состанот на Светскиот економски форум во кинескиот град Далиан

Кајгана - 12.09.2009

Премиерот Никола Груевски денеска учествуваше на панелот „Соочување со кризата на вработувањето – Влијанието на економската криза врз вработеноста“ што се ...

Премиерот Груевски на состанок на Светскиот економски форум во Далиан

Сител - 13.09.2009

Премиерот Никола Груевски вчера учествуваше на панелот „Соочување со кризата на вработувањето – Влијанието на економската криза врз вработеноста“ што се одржа ...

„Хаиер“ и „Тривју“ следната недела планираат да почнат со изградба на фабрика во Македонија

Сител - 12.09.2009

Најголемиот кинески производител на компјутери Хајер и една од топ десетте компании за ЛЦД монитори, јужнокорејската Тривју ќе почнат со изградбата на ...

Премиерот Груевски на состанок на Светскиот економски форум во Кина

Канал5 - 12.09.2009

Премиерот Никола Груевски денеска учествува на Состанокот на Новите шампиони на Светскиот економски форум што се одржува во кинескиот град Далиан.

Премиерот Груевски на состанок на Светскиот економски форум во кинескиот град Далиан

МРТ - 12.09.2009

Премиерот Никола Груевски денеска учествуваше на панелот „Соочување со кризата на вработувањето – Влијанието на економската криза врз вработеноста“ што се ...

„Хаиер“ и „Тривју“ следната недела планираат да почнат со изградба на фабрика во Македонија

Канал5 - 12.09.2009

Кинеската компанија „Хаиер“ во заедничка инвестиција со јужнокорејската „Тривју“, следната недела планираат почеток на изградба на нова фабрика во Македонија, ...

Премиерот учествуваше на Сесијата “Справување со кризата во вработувањето" во Кина

Нетпрес - 12.09.2009

Премиерот Никола Груевски, денеска учествуваше на Сесијата “Справување со кризата во вработувањето” на Светскиот економски форум во Далиан, Народна Република ...

Премиерот Груевски на состанок на Светскиот економски форум во Кина

Inpress - 12.09.2009

Далиан, 12. септември (ИНПРЕС) Премиерот Никола Груевски денеска ќе земе учество на Состанокот на Светскиот економски форум што се одржува во кинескиот град ...

На кинеските компании им нудиме слободна зона

Време - 11.09.2009

Македонија е подготвена да формира посебна индустриска зона, доколку кинеските компании најдат интерес да инвестираат кај нас, изјави премиерот Никола Груевски ...

Посебна зона за кинески инвеститори?

Р.С.Европа - 11.09.2009

Македонската Влада е подготвена да отвори посебна економска зона за кинески инвеститори, понуди премиерот Никола Груевски во рамки на посетата на Кина.

Светските лидери договараат како да се обнови економијата

Утрински - 11.09.2009

Далијан - „Новите шампиони 2009“ е насловот на Годишниот состанок на Светскиот економски форум, или како што уште се нарекува „Летен Давос“, кој се одржува во ...

Груевски нуди „кинески кварт“ во економските зони

Утрински - 11.09.2009

ДалиЈан - Претседателот на македонската Влада, Никола Груевски, вчера во Далијан се сретна со кинескиот премиер, Ван Џијабао, со кого разговараше за повеќе ...

Им нудиме бизнис-кварт на Кинезите

Дневник - 11.09.2009

Груевски понуди да се креира македонско-кинеска слободна економска зона „во која ќе дојдат повеќе кинески компании ако сметаат дека Македонија може да биде ...

Македонија понуди посебни економски зони за кинеските компании

Н.Македонија - 11.09.2009

Подготвени сме да креираме и една зона во која што ќе дојдат повеќе кинески компании доколку најдат дека Македонија може да биде добра база за настап на ...

Спасот за слободните економски зони Владата го бара во Кина

Алфа - 11.09.2009

Владата ќе го спасува проектот Слободни економски зони со помош од Кина. Откако за три години на кабинетот на Груевски му успеа да привлече само две фирми да ...

Груевски се сретна со кинескиот премиер Ван Џиабао

МК-Фондови - 11.09.2009

Груевски се сретна со кинескиот премиер Ван Џиабао Македонија - Економија Петок, 11 Септември 2009 09:15 Слободна економска зона само за кинески компании ...

Се забрзува економското опоравување на Кина

Нетпрес - 11.09.2009

Кинеската економија, која е трета по големина во светот, во август, годинава, регистрирала раст на индустриското производство, на инвестициите и на продажбата ...

Груевски и Џиабао за економска соработка

А1 - 10.09.2009

Очите на светот во следните два дена ќе бидат вперени во Далиан. Шестмилионски град во североисточна Кина.

Груевски во Кина

Утрински - 10.09.2009

Пекинг - Премиерот Никола Груевски вчера пристигна во Кина каде што ќе учествува на состанокот на Светскиот економски форум, кој од денес до 12 септември се ...

Груевски во Кина на состанок на Светскиот економски форум

Кајгана - 10.09.2009

Премиерот Никола Груевски денеска пристигна во Кина каде ќе учествува на состанокот на Светскиот економски форум кој од утре до 12 септември се одржува во ...

Груевски на Светски економски форум во Кина

Алфа - 10.09.2009

Државната делегација, предводена од премиерот Никола Груевски, од денеска до сабота ќе учествува на Светскиот економски форум што се одржува во Далиан, Народна ...

Груевски на Светски економски форум во Кина

Алсат-М - 10.09.2009

Премиерот Груевски се сретна со претседателот на кинеската Влада Ван Џиабао (фото МИА) Претседателот на македонската Влада Никола Груевски денеска во Далиан се ...

Премиерот Грувски се сретна со претседателот на кинеската Влада Ван Џиабао

Алфа - 10.09.2009

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски денеска во Далиан се сретна со кинескиот премиер Ван Џиабао со кого разговараше за повеќе аспекти од ...

Премиерот Груевски се сретна со претседателот на кинеската влада Ван Џиабао

Кајгана - 10.09.2009

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски денеска во Далиан се сретна со кинескиот премиер Ван Џиабао со кого разговараше за повеќе аспекти од ...

Премиерот грувски се сретна со Претседателот на кинеската Влада Ван Џиабао

Сител - 10.09.2009

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски денеска во Далиан се сретна со кинескиот премиер Ван Џиабао со кого разговараше за повеќе аспекти од ...

Груевски се сретна со кинескиот премиер Ван Џиабао

Кирилица - 10.09.2009

Македонскиот премиер на средбата го отвори и прашањето за договор во областа на туризмот кој наскоро треба да се потпише, со цел да се овозможи размена на ...

Груевски на Светски економски форум во Кина

МРТ - 10.09.2009

Државната делегација, предводена од премиерот Никола Груевски, од денеска до сабота ќе учествува на Светскиот економски форум што се одржува во Далиан, Народна ...

Премиерот Грувски се сретна со претседателот на кинеската Влада Ван Џиабао

МРТ - 10.09.2009

Претседателот на македонската Влада Никола Груевски денеска во Далиан се сретна со кинескиот премиер Ван Џиабао со кого разговараше за повеќе аспекти од ...

Состанок на Светскиот економски форум во кинескиот град Далиан

Кирилица - 10.09.2009

Во кинескиот град Далиан денеска почна Светскиот економски форум кој ќе се одржува до 12 септември Годишниот состанок на Светскиот економски форум, или како ...

Состанок на Светскиот економски форум во кинескиот град Далиан

Сител - 10.09.2009

Кинескиот премиер Вен Џиабао денеска го отвори Светскиот економски форум кој до 12 септември се одржува во североисточниот кинески град Далиан.

Слободна економска зона само за Кинези

Канал5 - 10.09.2009

Уште еден Бунарџик ќе никне во земјава. Технолошко - индустриска развојна зона Владата ќе обезбеди само за Кинески компании.

Состанок на Светскиот економски форум во кинескиот град Далиан

МРТ - 10.09.2009

Кинескиот премиер Вен Џиабао денеска го отвори Светскиот економски форум кој до 12 септември се одржува во североисточниот кинески град Далиан.

Македонија се отвора за кинески компании

Вечер - 10.09.2009

Подготвени сме да креираме и една зона во која ќе дојдат повеќе кинески компании доколку сметаат дека Македонија може да биде добра база за настап на ...

Груевски на светскиот форум “Летен Давос“ во Кина

Нетпрес - 10.09.2009

Премиерот Никола Груевски, од денес до 12 септември 2009 ќе ја предводи државната делегација која ќе учествува на светскиот деловен настан, т.н.

Отворен Светскиот економски форум во Кина

МК-Фондови - 10.09.2009

Отворен Светскиот економски форум во Кина Свет - Економија Четврток, 10 Септември 2009 14:38 На форумот учествува и македонскиот премиер Никола Груевски, кој ...

Груевски на Светски економски форум во Кина

Макфакс - 10.09.2009

Државната делегација, предводена од премиерот Никола Груевски, од денеска до сабота ќе учествува на Светскиот економски форум што се одржува во Далиан, Народна ...

Груевски се сретна со кинескиот колега Ван Џибао

Inpress - 10.09.2009

Далиан, 10. септември (ИНПРЕС) Премиерот на македонската Влада Никола Груевски, денеска во Далиан се сретна со кинескиот премиер Ван Џиабао.

Премиерот Груевски на економски самит во Кина

Р.С.Европа - 09.09.2009

Македонскиот премиер Никола Груевски престојува во Кина каде што ќе учествува на состанокот на Светскиот економски форум што од утре до 12 септември ќе се ...

Груевски во Кина на состанок на Светскиот економски форум

Алфа - 09.09.2009

Премиерот Никола Груевски денеска пристигна во Кина каде ќе учествува на состанокот на Светскиот економски форум кој од утре до 12 септември се одржува во ...

Груевски во Кина

Алсат-М - 09.09.2009

Премиерот Никола Груевски денеска пристигна во Кина каде ќе учествува на состанокот на Светскиот економски форум кој од утре до 12 септември се одржува во ...

Премиерот Груевски во Кина на состанок на Светскиот економски форум

Форум - 09.09.2009

Премиерот Никола Груевски денеска пристигна во Кина каде ќе учествува на состанокот на Светскиот економски форум кој од четврток до 12 септември се одржува во ...

Груевски во Кина на состанок на Светскиот економски форум

Сител - 09.09.2009

Премиерот Никола Груевски денеска пристигна во Кина каде ќе учествува на состанокот на Светскиот економски форум кој од утре до 12 септември се одржува во ...

Груевски на Светскиот економски форум во Кина

Кирилица - 09.09.2009

Македонскиот премиер ќе оствари средби со својот кинески колега, со други високи кинески претставници, како и со голем број светски државници Премиерот Никола ...

Груевски во Кина на состанок на Светскиот економски форум

МРТ - 09.09.2009

Премиерот Никола Груевски денеска пристигна во Кина каде ќе учествува на состанокот на Светскиот економски форум кој од утре до 12 септември се одржува во ...