TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мисини на слобода, Џемаили во притвор

А1 - 28.09.2008

Мисини, кој е обвинет за запирање на вентилите од Липковската брана, за време на конфликтот 2001. година, е ослободен, а неговата патна исправа е задржана од страна на судот за да се оневозможи евентуално бегство. Мисини ветил дека редовно ќе се јавува на сите рочишта.

Мисина на слобода, Џемаили во притвор

А1 - 28.09.2008

Како што беше синоќа соопштено, тоа би значело дека МВР може во секој момент да го приведе Хисен Џемаили или тој сам утрово да се јави во Истражниот затворот во Шутка.

Џемаили одбива да оди во притвор

А1 - 28.09.2008

Пратеникот на ДУИ Хисен Џемаили, и по повеќе од дваесет часа откако судот издаде налог за негово притворање, е на слобода. Бил во родното Вејце и немал намера сам да се пријави во истражниот затвор во Шуто Оризари. „Не сакав да давам изјава, што изјава ќе давам, нема што да давам.

Џемаили во притвор, Мисини ќе се брани од слобода

Канал5 - 28.09.2008

Кривичниот суд ги потврди притворот и потерницата за пратеникот од ДУИ Хисен Џемаили. Ако самиот не се пријави во Шутка, полицијата ќе мора да го приведе. Тоа МВР можеше и досега да го направи. Според тврдењето на судот и претходно биле активни и притворот и потерницата.

СУДОТ РЕШИ ЏЕМАИЛИ ДА ОДИ ВО ПРИТВОР -

Телма - 28.09.2008

Полицијата најави дека ќе го приведе пратеникот на ДУИ, Хисен Џемаили, и ќе го пренесе во Истражниот затвор Скопје, откако ќе го добие барањето од Основниот суд Скопје 1.

Полицијата се уште чека налог за притворање на Џемаили

Канал5 - 28.09.2008

Полицијата чека да го прими судскиот налог за приведување на Хисен Џемаили, откако синоќа скопскиот кривичен суд по одлуката на Парламентот го потврди притворот за пратеникот на ДУИ.

Судот го активира притворот за Џемаили, Мисини треба да се појави пред истражен судија

Алсат-М - 28.09.2008

Хисен Џемаили да биде притворен, а Хајрула Мисини да биде приведен на распит пред истражен судија Ова го одлучи вечерва Судскиот совет на скопскиот Кривичен суд, откако во раните утрински часови Собранието на вонредна седница им го одзеде имунитетот на двајцата пратеници на ДУИ, Хисен Џемаили и ...

Притвор за Џемаили, Мисини ќе се брани од слобода

Алсат-М - 28.09.2008

Кривичниот суд доцна синоќа ги потврди притворот за Хисен Џемаили, додека пратеникот Хајрула Мисини, ќе се брани од слобода.

Судот го потврдил притворот само за пратеникот Џемаили

Кирилица - 28.09.2008

Доцна синоќа кривичниот суд го потврдил притворот и потерницата за пратеникот од ДУИ Хисен Џемаили , еден од обвинетите за малтретирањето на градежните работници од АД „Маврово“.

ПРИТВОР ЗА ЏЕМАИЛИ, МИСИНИ ЌЕ СЕ БРАНИ ОД СЛОБОДА

Сител - 28.09.2008

ДОБРИЛА КАЦАРСКА - АКТИВИРАНА Е ПОТЕРНИЦАТА ЗА ЏЕМАИЛИ ПРИТВОР ЗА ЏЕМАИЛИ, МИСИНИ ЌЕ СЕ БРАНИ ОД СЛОБОДА Кривичниот суд доцна синоќа ги потврди притворот и потерницата за пратеникот од ДУИ Хисен Џемаили, еден од обвинетите за малтретирањето на градежните работници од АД „Маврово“, додека пратеникот ...

Џемаили ќе оди во притвор,Мисини ќе се брани од слобода

Форум - 28.09.2008

Доцна во саботата навечер беше активирана потерницата по пратеникот на ДИУ Хисен Џемаили, обвинет во случајот „Малтретирани работници на ГП Маврово“ во конфликтот од 2001 г.

За Џемаили притвор, Мисини ќе се брани од слобода

Вечер Прес - 28.09.2008

Кривичниот суд ја активираше потерницата за пратеникот од ДУИ Хисен Џемаили, осомничен за случајот малтретирани работници од градежното претпријатие Маврово, додека пратеникот Хајрула Мисини, обвинет за затворање на вентилите на Липковската брана за време на конфликтот од 2001 година, ќе се брани ...

Притвор за Џемаили, Мисини пред истражен

А1 - 27.09.2008

Доцна вечерва, претседателката на Основен суд Скопје 1, Добрила Кацарска, пред новинарите ја соопшти одлукта донесе на од судијата Горан Бошевски, кој го води предметот . Ова би значело дека МВР може во секој момент да го приведе Хисен Џемаили или тој сам изутрина да се јави во затворот во Шутка.

Собранието одобри притвор за Мисини и Џемаили

А1 - 27.09.2008

Македонскиот Парламент на седницата одржана доцна синоќа им го одзеде имунитетот на Хисен Џемаили и Хајрула Мисини, пратеници од ДУИ, обвинети за малтретирање на работниците на „Маврово“ и затварањето на вентилите на Липковската брана.

Судот одлучува за притвор на Џемаили и Мисини

А1 - 27.09.2008

Скопска единица вечерва одлучува дали Хисен Џемаили и Хајрула Мисини од ДУИ ќе одат во притвор. Одлуката ќе падне по разгледувањето на известувањето од Собранието за одземањето на имунитетот на пратениците.

За одземање на имунитетот гласаше и ДУИ

А1 - 27.09.2008

Во ДУИ смиреност, по синоќешната одлука на Собранието позитивно да одговори на судските барања за притвор на двајцата пратеници Хајрула Мисини и Хисен Џемаили, обвинети за случаите „липковска брана“ и „малтретираните мавровски работници“. Тоа што имавме да го кажеме, го кажавме синоќа.

Џемаили и Мисини избегнаа притвор

Вест - 27.09.2008

Собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања вчера не одобри мерка притвор за двајца пратеници на ДУИ, обвинети за хашките случи.

ПАРЛАМЕНТОТ ГО ОДОБРИ СУДСКОТО БАРАЊЕ ЗА ПРИТВОР НА ЏЕМАИЛИ И МИСИНИ

Телма - 27.09.2008

Собранието на Република Македонија рано изутринава донесе одлука за одобрување на барањата на Основниот суд 1 за притвор на пратениците Џемаили Хисен од тетовското село Вејце и Хајрула Мисини од Куманово.

Судот ги ситни пратеничките групи

Време - 27.09.2008

На пратеници Хајрула Мисини од ДУИ и Даут Реџепи Лека од ДПА им се заканува одземање на пратеничкиот имунитет откако Основниот суд 1 Скопје вчера достави барање до собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања. Судска постапка во моментов се води за четворица пратеници од ДУИ.

Собранието ги одобри барањата на Основниот суд 1 за притвор на пратениците Хисен и Мисини

Канал5 - 27.09.2008

Скопје, 27 септември (МИА) - Собранието на Република Македонија рано изутринава донесе одлука за одобрување на барањата на Основниот суд 1 за притвор на пратениците Џемаили Хисен од тетовското село Вејце и Хајрула Мисини од Куманово.

Котевски: МВР нема добиено ново барање за приведување на пратеникот Хисен Џемаили

Канал5 - 27.09.2008

Скопје, 27 септември (МИА) - Портпаролот на МВР Иво Котевски изјави дека до попладнево до нив не е пристигнато ново барање од Основниот суд Скопје 1 за приведување на пратеникот Хисен Џемаили, еден од обвинетите во случајот со малтретирањето на градежните работници на АД „Маврово“.

Се уште нема барање за притвор на Џемаили и Мисини

Алсат-М - 27.09.2008

Хисен Џемаили и Хајрула Мисини останаа дома, не се притворени иако Собранието даде согласност за спроведување на одлуката на истражниот судија за нивно притворање.

Собранието ги одобри барањата за притвор на пратениците Џемаили и Мисини

Алсат-М - 27.09.2008

Собранието на Република Македонија рано изутринава донесе одлука за одобрување на барањата на Основниот суд 1 за притвор на пратениците Џемаили Хисен и Хајрула Мисини. Тие се обвинети за две од четирите хашки случаи што почна да ги процесуира домашното судство.

Кривичниот суд го прими известувањето за одобрување притвор на Џемаили и Мисини

Алсат-М - 27.09.2008

Во скопскиот Кривичен суд попладнево пристигнало известувањето од Парламентот за синоќешните одлуки со кои се одобрува притвор на двајцата пратеници од ДУИ Собранието ги одобри барањата на Основниот суд 1 за притвор на Џемаили Хисен, кој е еден од обвинетите за малтретирање на градежните работици ...

Џемаили, Мисини и Џафери се откажаа од имунитетот

Дневник - 27.09.2008

Мисини, Џафери и Џемаили ветија дека редовно ќе одат на суд, а за Собранието е беспредметно да се расправа за нивниот имунитет Пратениците на ДУИ, Хисен Џемаили, Хајрула Мисини и Талат Џафери, обвинети во хашките случаи „Мавровски работници“ и „Липковска брана“ и за изборно насилство се откажаа од ...

Во полноќна сесија Собранието даде одобрение за притвор на Џемаили и Мисини

Канал5 - 27.09.2008

Парламентот одобри притвор за Хисен Џемаили и Хајрула Мисини, но двајцата пратеници од ДУИ денеска се на слобода. Полицијата вели дека нема судски налог да ги приведе. Судот, пак, за да постапи очекува официјално да ги добие одлуките на Собранието.

Опозицијата остро ја нападна власта дека прави фарса и политички театар

Канал5 - 27.09.2008

Политички тајни договори, притисок врз судството и обид да се спаси владејачката коалиција. Вака опозицијата ја коментираше итно закажаната седница на која пратениците 6 часа по состанувањето на мандатно – имунитетната комисија расправаа за барањето на судот за одобрување притвор за пратениците ...

Тројцата пратеници од ДУИ се откажаа од имунитетот

Утрински - 27.09.2008

Расправата на собраниската Комисија за деловнички и имунитетни прашања стана беспредметна Членовите на собраниската Комисија за деловнички и имунитетни прашања, кои вчера конечно се состанаа по две одлагања, излезе дека нема за што да расправаат.

СОБРАНИЕТО ИМ ГО ОДЗЕМА ИМУНИТЕТОТ НА ЏЕМАИЛИ И МИСИНИ

Сител - 27.09.2008

Двајцата обвинети за случаите Мавровски работници и Липковска брана сега можат да бидат притворени со барање на судот. Долгата ноќна собраниска расправа повеќе наликуваше на монолог на опозицијата.

Притвор за Џемаили и Мисини

Кирилица - 27.09.2008

Собранието рано изутринава донесе одлука за одобрување на барањата на Основниот суд 1 за притвор на пратениците на ДУИ Џемаили Хисен од тетовското село Вејце и Хајрула Мисини од Куманово на кои треба да им се суди за „хашките случаи“.

Собранието одобри притвор за Хисен и Мисини

Нетпрес - 27.09.2008

Пратениците на ДУИ Џемаили Хисен од Вејце, тетово и Хајрула Мисини од Куманово ќе бидат притворени одлучи рано изутрина Собрането, одобрувајќи го барањето на Основниот суд 1, за дa им се суди за „хашките случаи“ Претходно, Џемаили и Мисини, познаткако командант Шпати, се откажаа од својот имунитет ...

Собранието го одобри барањето на судот за притвор на Хисен и Мисини

Макфакс - 27.09.2008

Собранието го одобри барањето на судот за притвор на Хисен и Мисини Скопје /27.09/ 12:06 Собранието рано утринава ги одобри барањата на Основниот суд 1 за притвор на пратениците на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Џемаили Хисен и Хајрула Мисини, на кои треба да им се суди за Хашките случаи.

МОЛК ВО ДУИ И ДПА

Сител - 27.09.2008

Молк кај партите од албанскиот политички блок по собраниската седница на која беа прифатени барањата на судот за притвор на пратениците на Демократската унија за интеграција Хисен Џемаили и Хајрула Мисини.

Собранието одобри притвор за Мисини и Џемаили

Форум - 27.09.2008

Пратениците доцна синоќа во раните утрински часови ги одобрија судските барања за притвор на пратениците на ДУИ, Хисен Џемаили и Хајрула Мисини.

Обвинетите пратеници ветија дека ќе се појавуваат на суд

Н.Македонија - 27.09.2008

Пратениците на ДУИ Хајрула Мисини и Хисен Џемаили, обвинети за хашките случаи што беа вратени во Македонија, „Липковска брана“ и „Малтретирани мавровски работници“, вчера се откажаа од својот пратенички имунитет и ветија дека редовно ќе се појавуваат на судските рочишта.

Пратениците од ДУИ се откажаа од имунитетот

А1 - 26.09.2008

Пратениците Хисен Џемаили и Хајрула Мисини од ДУИ на седницата на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања изјавија дека нема да се повикуваат на пратеничкиот имунитет.

Имунитетот на Талат Џафери „симнат“ од дневен ред

А1 - 26.09.2008

Поради дополнителни консултации, мандатно-имунитетната комисија и во два наврати не успеа да ја отвори расправата за одземање на имунитетот на пратеникот на ДУИ, Хисен Џемаили, осомничен за случајот малтретирани мавровски работници.

Собранието вечерва за имунитетот на Џемаили и Мисини

Алсат-М - 26.09.2008

Собранискиот спикер Трајко Вељановски за вечерва во 11 часот закажа седница на парламентот на која ќе се расправа за одземање на имунитетот на двајца пратеници на ДУИ.

Хисен и Мисини нема да се повикуваат на имунитет

Алсат-М - 26.09.2008

Пратениците Џемаили Хисен и Хајрула Мисини од ДУИ изјавија дека нема да се повикуваат на пратеничкиот имунитет Мандатно-имунитетната комисија одлучи да не им го укине имунитетот на пратениците на ДУИ, Талат Џафери, Хисен Џемаили и Хајрула Мисини, откако тие доставиле писмена потврда до Собранието ...

Судот бара одземање на имунитетот, ДУИ сака амнестија

Време - 26.09.2008

Судот бара одземање на имунитетот, ДУИ сака амнестија Собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања вчеравечер требаше да решава дали ќе им ги одземе имунитетите на Хисен Џемаили и Талат Џафери, двајцата пратеници од ДУИ.

Талат Џафери не се повика на пратенички имунитет

Вест - 26.09.2008

Пратеникот Талат Џафери вчера во Тетовскиот суд дал изјава дека нема да се повикува на пратеничкиот имунитет во врска со судскиот процес кој се води против него поради изборни инциденти.

Талат Џафери се откажа од пратеничкиот имунитет

Утрински - 26.09.2008

Собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања сепак ќе расправа за имунитетот на Џемаили Гојко Ефтоски ТЕТОВО - Пратеникот од ДУИ, Талат Џафери, вчера самоиницијативно се јавил на распит пред судечкиот судија од Основниот суд во Тетово за да го извести дека доброволно се откажува од ...

ТРОЈЦА ПРАТЕНИЦИ ОД ДУИ ВЕТИЈА УЧЕСТВО ВО СУДСКИТЕ ПРОЦЕСИ

Телма - 26.09.2008

Хисен Џемаили и Хајрула Мисини, се откажаа од пратеничкиот имунитет и ветија дека ќе се појавуваат на судските рочишта во процесите што се водат против нив.

Тројцата пратеници на ДУИ во последен момент го зачуваа имунитетот

Канал5 - 26.09.2008

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања за само 15 минути заседавање реши да не им го одземе имунитетот на пратениците од ДУИ, Хисен Џемаили и Хајрула Мисини и да не го одобри притворот побаран од Кривичниот суд во Скопје.

Пратениците на ДУИ се откажаа од имунитетот

Макфакс - 26.09.2008

Двајца пратеници од владеачката Демократска унија за интеграција (ДУИ), обвинети за случаи поврзани со воениот конфликт од 2001 година, се откажаа од имунитетот.

За СДСМ нанесен и’ е удар на правната држава

Форум - 26.09.2008

Политички пазар меѓу коалиционите партнери, е оценката што опозициските социјалдемократи ја дадоа денес по завршувањето на седницата на Комисијата за мандатно-имунитетни прашања Изигрување на правото и договор меѓу коалиционите партнер во власта.

Дваесет и петтата седница на Собранието закажана за вечерва во 23 часот

Нетпрес - 26.09.2008

Пратениците доцна вечерва ќе започнат со работа со дваесет и петата седница на Собранието каде ќе расправаат по барање за одобрување притвор на пратеникот Џемаили Хисен, од тетовското село Вејце поднесено од Основниот суд Скопје 1.

ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ОД ДУИ СЕ ОТКАЖАА ОД ПРАТЕНИЧКИОТ ИМУНИТЕТ

Сител - 26.09.2008

Хисен Џемаили и Хајрула Мисини пред Комисијата за мандатно имунитетни прашања ветија дека ќе му бидат достапни на судот и дека нема да се повикуваат на имунитетот во постапката. Комисијата која од вчера го одложува стартот на расправата не успеја ни да започне дебата.

Два пати одложена комисијата за имунитети

Форум - 26.09.2008

Собраниската комисија за мандатно- имунитетни работи денеска во 15.00 часот ќе расправа за имунитетите на пратениците на ДУИ, Талат Џафери и Хисен Џемаили. Комисијата вчера два пати беше одложена по барање на пратениците на ДУИ и на ВМРО – ДПМНЕ кои побараа дополнителни партиски консултации.

ДУИ во заседание за хашките случаи

Форум - 26.09.2008

Раководството на ДУИ моментално во Тетово одржува Централно претседателство, потврдуваат од партијата. Официјално од таму информираат дека повод за состанокот кој е свикан итно и пред само неколку часа била вчерашната лидерска средба.

Вечерва ќе расправа за имунитетот на пратениците

Форум - 26.09.2008

За вечерва, петок 26-ти септември, во 23 часот, закажана е седница на Собранието на Република Македонија. Пратениците ќе расправаат за имунитетот на нивните колеги Џемаили и Мисини од ДУИ Претходно, денеска кога заседаваше собраниската Комисија за мандатно-имунитетни работи, Хисен Џемаили и Хајрула ...

Ќе се одзема мандатот и на командант Шпати

Форум - 26.09.2008

Собранието го доби барањето на кумановскиот суд за одземање на имунитетот на пратеникот Хајрула Мисини од ДУИ обивнет во случајот Липковска брана. Мисини е третиот пратеник на ДУИ за кој неделава судската власт побара да го симнат нивниот имунитет, покрај Хисен Џемаили и Талат Џафери.

Нема притвор за пратениците на ДУИ?!

Вечер Прес - 26.09.2008

Собраниската комисија за мандантно-имунитетни прашања, на вчерашната седница не расправаше по барањето на Судот за одобрување притвор за пратениците на ДУИ, Хисен Џемаили и Хајрула Мисини, обвинети за два од четирите Хашки случаи.

Партиски пазарења за имунитетот на Џемаили

Н.Македонија - 26.09.2008

По тричасовни консултации, членовите на собраниската комисија за мандатно-имунитетни прашања вчера двапати ја одложија седницата на која требаше да гласаат за одземање на мандатот на пратеникот на ДУИ Хисен Џемаили.

Мандатно-имунитетната комисија одложена

Алсат-М - 25.09.2008

Потребата од дополнителни консултации ја одложи комисијата на која се расправа за имунитетот на пратеникот Хисен Џемаили По барање на Тетовскиот основен суд е повлечено барањето за симнување на имунитетот на пратеникот на ДУИ Талат Џафери, откако тој утрово се појавил на суд и изјавил дека редовно ...

Судот бара притвор и за Командант Шпати

Канал5 - 25.09.2008

По Хисен Џемаили, судот од мандатно–имунитетната комисија бара одобрување на притвор за уште еден пратеник на ДУИ – Хајрула Мисини познат како Командант Шпати – единствениот обвинет во случајот Липковска брана.

Повторно одложена имунитетно-мандатната комисија

Алсат-М - 25.09.2008

Седницата на собраниската комисија која требаше да расправа само за имунитетот на пратеникот Хисен Џемаили обвинет во случајот “Мавровски работници“, повторно е одложена.

Судот го повлече барањето за Талат Џафери

Дневник - 25.09.2008

Судот го повлече барањето за Талат Џафери Мандатно-имунитетната комисија нема да расправа за одземање на имунитетот на пратеникот на ДУИ, Талат Џафери.

Собранието ќе расправа за имунитетот на Талат Џафери

Дневник - 25.09.2008

Собранието ќе расправа за имунитетот на Талат Џафери Собраниската Комисија за мандатно-имунитетни прашања денеска или утре ќе расправа за имунитетот на пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, откако вчера во Собранието пристигнало барањето од тетовскиот суд.

Од амнестијата фаќа амнезија

Време - 25.09.2008

Судот упорно одбива да одговори зошто пратеникот од редовите на ДУИ, Хисен Џемаили, не е приведен, ниту сега ниту пред седум години, кога му е одреден притвор, кој е се уште активен.

Единицата со двојни аршини

Време - 25.09.2008

Беше јасно дека четирите хашки случаи што трибуналот & ги врати на Македонија да ги процесира во националните судови ќе бидат жежок костен за судството, особено откако ДУИ стана партнер во власта.

Комисијата одлучува за имунитетите на Џемаили и Џафери

Алсат-М - 25.09.2008

Комисијата за имунитетни и мандатни прашања ќе одлучува дали да им се одземе пратеничкиот имунитет на пратениците на ДУИ, Хисен Џемаили и Талат Џафери.

Скопје: Одложен стартот на седницата на комисијата за имунитетот на Џафери и Џемаили

Р.С.Европа - 25.09.2008

Мандатно-имунитетната собраниска комисија го одложи стартот на седницата за вечерва. Според првичниот дневен ред требаше да се расправа за одземање на имунитетот на двајцата пратеници од ДУИ, Талат Џафери и Хисен Џемаили.

Се одложи мандатно-имунитетната комисијата

Форум - 25.09.2008

Дополнителни консултации ја одложија Комисијата за мандатно имунитетни прашања која требаше да расправа за имнуитетот на двајцата пратеници на ДУИ Талат Џафери и Хисни Џемаили. Нова седница е сакажана за 19 часот. Претходно пратеникот Џафери се откажа од својот имунитет т.

Мандатно имунитетната комисија ќе расправа само за притвор за пратеникот Џемаили

Кирилица - 25.09.2008

Во пресрет на седницата на собраниската комисија, Тетовскиот суд го повлече барањето Собраниската комисија за мандатно имунитетни прашања да расправа дали пратеникот Талат Џафери има право да се повикува на пратеничкиот имунитет во судскиот процес .

Собраниската комисија одлучува за одземање на имунитетот на двајца парламентарци на ДУИ

Нетпрес - 25.09.2008

Собраниската комисија денеска ќе расправа за барањата на Судот за одземање на пратеничкиот имунитет на двајца пратеници на ДУИ, Талат Џафери и Хисен Џемаили.

Џафери и Џемаили "сами себе ќе се гласаат"

Форум - 25.09.2008

Талат Џафери и Хисни Џемаили, двајцата пратеници на ДУИ за чиј имунитет судските власти синоќа поднесоа барање да расправа Собранието се членови на Комисијата за мандатско-имунитетни прашања. Џемаили е член, а Џафери е негов заменик.

Парламентарна комисија ќе расправа за одземање на имунитетот на два пратеника од ДУИ

Кирилица - 25.09.2008

Надлежната собраниска комисија денеска ќе расправа по барањата на судот да се одземат пратеничките имунитети на двајца пратеници на ДУИ, Талат Џафери и Хисен Џемаили .

Талат Џафери ќе се појави на суд

Вечер Прес - 25.09.2008

Талат Џафери ќе се појави на суд Пратеникот на ДУИ Талат Џафери ќе се појави на следното рочиште во судскиот процес кој против него се води за предизвикување на изборни инциденти.Тој вчераутро,како што дознаваме се откажал од имунитетот и за ова го известил судот во Тетово.

Талат Џафери заштитен од пратеничкиот мандат?

А1 - 24.09.2008

Имунитетот на пратеникот Талат Џафери од ДУИ, утре ќе биде на маса пред собраниската комисија за мандатно имунитетни прашања.

Судот бара одземање на имунитетот на двајца пратеници на ДУИ

Алсат-М - 24.09.2008

Скопскиот основен суд 1 побара од Собранието да му го одземе имунитетот на пратеникот на ДУИ, Хисен Џемаили, кој е обвинет во случајот „Мавровски работници„.

НЕИЗВЕСЕН ПРАТЕНИЧКИОТ ИМУНИТЕТ НА ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ОД ДУИ

Телма - 24.09.2008

Основниот суд во Тетово, побарал одземање на имунитетот на пратеникот од ДУИ, Талат Џафери, кој е осомничен за учество во изборните инциденти.

Пристигнаа барањата за симнување на имунитетот на Хисен Џемаили и Талат Џафери

Канал5 - 24.09.2008

Да им се симне имунитетот на пратениците од ДУИ Хисен Џемаили и Талат Џафери. Конечно, во Парламентот стигнаа барањата на скопскиот кривичен суд и на судот во Тетово. Џемаили е обвинет за малтретирање на градежните работници, а Талат Џафери за учество во изборно насилство.

Судијата прашувал дали обвинетиот Џемаили е пратеник

Дневник - 24.09.2008

Судијата прашувал дали обвинетиот Џемаили е пратеник Судијата Горан Бошевски завчера доставил писмено прашање до Собранието за да му одговорат дали навистина е пратеник Хисен Џемаили, еден од обвинетите во случајот „Киднапирање и малтретирање работници на ГП ‘Маврово’“.

Дали Хисен Џемаили е пратеник?

Време - 24.09.2008

Основниот суд Скопје 1 вчера испрати барање до Собранието за тоа да потврди дали Хисен Џемаили е пратеник. Џемаили, актуелен пратеник на ДУИ, е обвинет за случајот „Мавровски работници“ и за да му се суди, ќе треба да му биде одземен имунитетот на пратеник.

Судот уште не побарал симнување на имунитетот на Џемаили од ДУИ

Вест - 24.09.2008

Судијата Горан Бошевски од Специјалниот суд за организиран криминал во Скопје каде што се води судењето за хашкиот случај "Малтретирани работници од ГП 'Маврово'", во петокот побарал од Собранието писмена потврда дали лицето Хисен Џемаили, кој е еден од обвинетите во овој процес, е пратеник.

Судот за Џемаили достави само прашање до Собранието

Утрински - 24.09.2008

Судот за Џемаили достави само прашање до Собранието Наместо барање до Комисијата за мандатно-имунитетни прашања за симнување на имунитетот на пратеникот Хисен Џемаили, судот до Собранието испратил допис во кој било побарано да се одговори „дали Џемаили е пратеник“.

На Хисен Џемаили ќе му биде одземен имунитетот?

Форум - 24.09.2008

По пратеникот Талат Џафери, Хисен Џемаили е вториот пратеник на ДУИ за кој денеска судската власт побара одземање на пратеничкиот имунитет Според динформации од пратеници членови на собраниската Комисијата за мандатно имунитетни прашање, барањето за престанување на имунитетот за пратеникот Хисен ...

ЏАФЕРИ И ЏЕМАИЛИ СО НЕИЗВЕСЕН ИМУНИТЕТ

Сител - 24.09.2008

Основниот суд од Тетово и кривичниот скопски суд побараа од собраниската Комисија за мандатно имунитетни прашања да одлучува дали имунитетот ќе може да ги заштити пратениците за кривичните дела за кои се гонат. За хашкото досие број еден, за Хисен Џемаили се бара притвор.

Собранието ќе решaва за имунитетот Талат Џафери

Форум - 24.09.2008

Судот во Тетово денеска до Собранието на Република Македонија испратил барање да се одлучува по имунитетот на пратеникот Талат Џафери од ДУИ. Барњето се’ уште не е стигнато до Собранието.

Собранието ќе расправа за имунитетите на Џафери и Џемаили

Вечер Прес - 24.09.2008

Двајца пратеници на ДУИ можат да останат без имунитет. Да му се одземе имунитетот на пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, побара вчера Основниот суд Тетово.

Судијата Бошевски прашува дали обвинетиот Џемаили е пратеник?!

Н.Македонија - 24.09.2008

„Дали Хисен Џемаили е пратеник во Собранието на Република Македонија?“ Ваков писмен допис вчера испратил судијата Горан Бошевски од скопскиот кривичен суд до Собранието, за да биде наполно сигурен дека обвинетиот за случајот „Мавровски работници“ Хисен Џемаили од ДУИ е пратеник, а дури потоа да ...

На Талат Џафери му виси пратеничкиот имунитет

Дневник - 23.09.2008

Иако во минатиот петок Кривичниот совет на Основниот суд во Тетово побарал Законодавно-правната комисија да му го одземе имунитетот на пратеникот на ДУИ, Талат Џафери, Собранието до вчера попладне не го добило барањето.

МАКЕДОНСКИТЕ СУДОВИ СЕ НАДЛЕЖНИ ЗА ХАШКИТЕ СЛУЧАИ

Сител - 23.09.2008

Нема барање за притвор за пратеникот на ДУИ Хисен Џемаили обвинет за случајот Мавровски работници. Судот не побарал негово апсење. До МВР доставиле само барање за обезбедување на присуството на обвинетите на 17-ти октомври за кога е закажано следното рочиште.

Судот бара одземање на пратеничкиот имунитет на Џафери од ДУИ

Вест - 22.09.2008

Кривичниот совет на Основниот суд во Тетово побара од Мандантно - имунитетната комисија на Собранието да му го одземе имунитетот на Талат Џафери, пратеник од ДУИ. Тој е обвинет за кривични дела учество во толпа и попречување службено лице во вршење службени дејства.

Четворица пратеници ќе останат без имунитет

Канал5 - 22.09.2008

Четворица пратеници на ДУИ се соочуваат со можноста да им биде симнат имунитетот. Двајца од нив се обвинети во хашките предмети со мавровските работници и Липковска брана, а двајца се соочуваат со судски процеси за изборно насилство.

МАЛТРЕТИРАНИ РАБОТНИЦИ - СЕРИОЗЕН ТЕСТ ЗА АХМЕТИ И ГРУЕВСКИ

Сител - 22.09.2008

СУДОТ СЕ УШТЕ НЕ ПОБАРАЛ ОДЗЕМАЊЕ НА ИМУНИТЕТОТ НА ЏЕМАИЛИ МАЛТРЕТИРАНИ РАБОТНИЦИ - СЕРИОЗЕН ТЕСТ ЗА АХМЕТИ И ГРУЕВСКИ Пратеникот на ДУИ Хисен Џемаили, наместо на обвинителна се уште е во собраниската клупа.