TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ, Зоран Заев и Венко Филипче работат на штета на здравјето на граѓаните

Канал5 - 17.05.2020

​Здравствените експерти предвидуваат дека пандемијата предизвикана од корона вирусот нема да се подобри во брзо време, а Заев и СДСМ упорно на штета на здравјето на граѓаните туркаат избори за да го намалат изборниот пораз.

Филипче: Се усогласуваат условите за патување во Грција

Независен - 17.05.2020

Фото: Б. Грданоски Кога ќе се отворат границите 14-дневниот карантин нема да може да се спроведува во ниту една во земјите од регионот, изјави министерот за здравство Венко Филипче. Во разговор за Сител , Филипче кажа дека полицискиот час засега не ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ, Зоран Заев и Венко Филипче работат на штета на здравјето на граѓаните

Макфакс - 17.05.2020

Здравствените експерти предвидуваат дека пандемијата предизвикана од коронавирусот нема да се подобри во брзо време, а Заев и СДСМ упорно на штета на здравјето на граѓаните туркаат избори за да го намалат изборниот пораз, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ, Зоран Заев и Венко Филипче работат на штета на здравјето на граѓаните

Курир - 17.05.2020

Здравствените експерти предвидуваат дека пандемијата предизвикана од корона вирусот нема да се подобри во брзо време, а Заев и СДСМ упорно на штета на здравјето на граѓаните туркаат избори за да го намалат изборниот пораз, ова денеска преку ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ, Заев и Филипче работат на штета на здравјето на граѓаните

А1 On - 17.05.2020

„Здравствените експерти предвидуваат дека пандемијата предизвикана од корона вирусот нема да се подобри во брзо време, а Заев и СДСМ упорно на штета на здравјето на граѓаните туркаат избори за да го намалат изборниот пораз.

Кога ќе се отворат границите, ќе се укине државниот карантин

Скопје24 - 17.05.2020

Кога ќе се отворат границите, мерката задолжителен државен карантин ќе биде невозможно да се спроведе и ќе се укине, најави министерот за здравство Венко Филипче. Тој најави ист пристап кој ќе важи за повеќе земји во регионот.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ, Заев и Филипче работат на штета на здравјето на граѓаните

МКД - 17.05.2020

Здравствените експерти предвидуваат дека пандемијата предизвикана од корона вирусот нема да се подобри во брзо време, а Заев и СДСМ упорно на штета на здравјето на граѓаните туркаат избори за да го намалат изборниот пораз, обвинува ВМРО-ДПМНЕ во ...

(ВИДЕО) „Еден на еден“ го угости Венко Филипче: Зошто министерот станува во 4 – 5 часот наутро?

Екран - 17.05.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче му е гостин на Жаре, во новата „Еден на Еден“, во недела од 18.30 на Канал 5. Филипче меѓу многуте лични и професионални приказни, ќе раскаже и за тоа како изгледа еден негов обичен ден.

СДСМ, Зоран Заев и Венко Филипче работат на штета на здравјето на граѓаните

Опсервер - 17.05.2020

Здравствените експерти предвидуваат дека пандемијата предизвикана од корона вирусот нема да се подобри во брзо време, а Заев и СДСМ упорно на штета на здравјето на граѓаните туркаат избори за да го намалат изборниот пораз.

Засега нема да се менува полицискиот час, а следната недела одлуки за угостителите

Тера - 17.05.2020

„Кога ќе се отворат границите 14-дневниот карантин нема да може да се спроведува во ниту една во земјите од регионот“, изјави министерот за здравство Венко Филипче. Во однос на прашањата околу патувањата во Грција и како ќе се минува границата ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ, Зоран Заев и Венко Филипче по секоја цена туркаат избори, дури и по цена на здравјето на граѓаните

Република - 17.05.2020

Здравствените експерти предвидуваат дека пандемијата предизвикана од корона вирусот нема да се подобри во брзо време, а Заев и СДСМ упорно на штета на здравјето на граѓаните туркаат избори за да го намалат изборниот пораз – истакнуваат од ВМРО ДПМНЕ ...

КАКО ЌЕ ПАТУВАМЕ ВО ГРЦИЈА: Филипче најави документ со одредени услови

Фактор - 17.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, синоќа во разговор за Сител појасни дека патувњата во Грција ќе бидат под одредени сулови за што се подготвува документ. Тој рече дека во наредните денови документот ќе биде испратен до епидемиолозите и на ...

Филипче: Условите за патување во Грција ќе се знаат до крајот на следната недела

еМагазин - 17.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вчера во интервју за ТВ Сител соопшти дека наскоро би требало да се знаат правилата за патување во Грција. Филипче, кој деновиве беше во Атина на средба со неговиот грчки колега, рече дека во подготовка е ...

ВМРО ДПМНЕ: Заев, Филипче и СДСМ работат на штета на здравјето на граѓаните

24Инфо - 17.05.2020

Здравствените експерти предвидуваат дека пандемијата предизвикана од корона вирусот нема да се подобри во брзо време, а Заев и СДСМ упорно на штета на здравјето на граѓаните туркаат избори за да го намалат изборниот пораз, велат од опозициската ВМРО ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ упорно на штета на здравјето на граѓаните туркаат избори

Локално - 17.05.2020

Здравствените експерти предвидуваат дека пандемијата предизвикана од корона вирусот нема да се подобри во брзо време, а Заев и СДСМ упорно на штета на здравјето на граѓаните туркаат избори за да го намалат изборниот пораз, обвинува ВМРО-ДПМНЕ во ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ, Зоран Заев и Венко Филипче работат на штета на здравјето на граѓаните

MakPress - 17.05.2020

Здравствените експерти предвидуваат дека пандемијата предизвикана од корона вирусот нема да се подобри во брзо време, а Заев и СДСМ упорно на штета на здравјето на граѓаните туркаат избори за да го намалат изборниот пораз.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија прво ќе ја победи короната, а потоа ќе ги победи Заев и Филипче

Канал5 - 16.05.2020

Власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот. Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев, на кој му се брза да го ублажи претстојниот пораз.

Регионот се подготвува за отворање на границите за слободно движење

Алсат-М - 16.05.2020

Отворањето на границите за слободно движење и за туризам меѓу земјите од регионот станува сè повеќе можно. Протоколот со кој ќе се дефинираат правилата за отворање на границите и слободно движење меѓу соседните земји, ќе биде изготвен следната ...

Кога ќе се отворат границите, ќе се укине државниот карантин

Фокус - 16.05.2020

Кога ќе се отворат границите, мерката задолжителен државен карантин ќе биде невозможно да се спроведе и ќе се укине, најави министерот за здравство Венко Филипче. Тој најави ист пристап кој ќе важи за повеќе земји во регионот.

Филипче: ГОБ „8 Септември" за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

Канал5 - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември" ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

Фокус - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

ТВ21 - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија ќе ја победи короната, па потоа Заев и Филипче

Фокус - 16.05.2020

Власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот. Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев, на кој му се брза да го ублажи претстојниот пораз.

Филипче: ГОБ „8 Септември” за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

Слободен Печат - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември” ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите за сите пациенти

+инфо - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со ковид-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

Press24 - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

ВМРО-ДПМНЕ Македонија ќе ја победи и короната, и Заев и Филипче

МКД - 16.05.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение обвинува дека власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот, а, како што велат, Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев, на кој му се брза ...

„8 Септември“ за една недела ги отвора амбулантите и почнува да функционира нормално

А1 On - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со Ковид-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

Курир - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

ГОБ „8 Септември“ за една недела ги отвора амбулантите

360 степени - 16.05.2020

За една недела Градската општа болница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со ковид-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

ГОБ 8 Септември за една недела ги отвора амбулантите и ќе функционира нормално, најави Филипче

МКД - 16.05.2020

За една недела Градската општа болница „8 Септември” ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со ковид-19, објави министерот за здравство, Венко Филипче на Фејсбук.

ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите

Р.С.Европа - 16.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска на Фејсбук објави дека за една недела Градската општа болница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19.

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо епидемијата да спласнува, таа во Македонија се шири

Макфакс - 16.05.2020

Власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот. Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев, на кој му се брза да го ублажи претстојниот пораз, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

Сител - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

Кајгана - 16.05.2020

Болницата која најголем дел од капацитетите ги стави на располагање за COVID-19, со тоа повторно ќе биде ставена во функција за сите ...

ВМРО-ДПМНЕ тргна во потера по Венко Филипче

Независен - 16.05.2020

Венко Филипче има поддршка од околу 80 отсто од граѓаните за справувањето со корона кризата (Фото: Б. Грданоски) „Македонија прво ќе ја победи короната, а потоа ќе ги победи Заев и Филипче“, објавува опозицијата Изгледа дека во главната опозициска ...

Филипче за Сител: За патување во Грција, здравствените пасоши, карантинот, полицискиот час

Сител - 16.05.2020

Ексклузивен разговор со министерот за здравство Венко Филипче по враќањето од Атина - Кога ќе можеме да патуваме во Грција? Дали ќе се бараат здравствени пасоши? Дали ќе се укине обврската за 14 дневен карантин? Дали ќе се укине полицискиот час? ...

Филипче за Сител: За патување во Грција, здравствените пасоши, карантинот и полицискиот час

Press24 - 16.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, непосредбо по враќањето од Атина во интервју за „Сител“ вели дека состанокот со грчклиот министер за здравство поминал во пријателска и добра атмосфера.

Филипче кажа кога ќе може да се патува во Грција

ММС - 16.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во интервју за телевизија Сител открива кога ќе може да се патува надвор во Грција. Со него разговараше новинарката Славица Арсова, а во интервјуто првиот човек на македонското здравство зборува за тоа дали ќе ...

Задолжителниот државен карантин ќе се укине кога ќе се отворат границите, најави Филипче

360 степени - 16.05.2020

Во оној момент кога ќе се отворат границите, кога граѓаните ќе почнат да ги поминуваат границите, мерката задолжителен државен карантите која сега е во сила ќе биде невозможно да се спроведе, истакнува министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: 14-дневниот државен карантин ќе се укине кога ќе се отворат границите

МКД - 16.05.2020

Кога ќе се отворат границите 14-дневниот карантин нема да може да се спроведува во ниту една во земјите од регионот, изјави министерот за здравство Венко Филипче. Во разговор за Сител , Филипче кажа дека полицискиот час засега не се планира да се ...

Државниот карантин ќе се укине кога ќе се отворат границите, најави Филипче

Нетпрес - 16.05.2020

Во оној момент кога ќе се отворат границите, кога граѓаните ќе почнат да ги поминуваат границите, мерката задолжителен државен карантите која сега е во сила ќе биде невозможно да се спроведе, истакнува министерот за здравство Венко Филипче.

Филипче: Карантин нема да се спроведува кога ќе се отворат границите

+инфо - 16.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче вечерва во интервју за телевизија Сител зборуваше за посетата на Грција и средбата со неговиот грчки колега, а на новинарско прашање кога ќе можат Македонците да патуваат во таа земја, тој рече: – Атина беше ...

Филипче за Сител: Следната недела ќе го објавиме документот за тоа како ќе се патува во Грција

360 степени - 16.05.2020

Она што посебно било разгледувано на средбата во Атина е можноста, доколку дојде до заболување на граѓаните од ковид -19 за време на престојот во соседната земја, да се обезбеди бесплатно лекување Третманот за време на престојот во некоја од нашите ...

Ќе се укине државниот карантин, кога ќе се отворат границите

Слободен Печат - 16.05.2020

Засега не се планира промена на времетраењето на полицискиот час, а евентуални одлуки би се носеле во текот на следната недела, рече министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното гостување на Сител.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија прво ќе ја победи короната, а потоа ќе ги победи Заев и Филипче

Нетпрес - 16.05.2020

Власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот. Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев, на кој му се брза да го ублажи претстојниот пораз, ова денеска преку соопштение за јавноста ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија прво ќе ја победи короната, а потоа ќе ги победи Заев и Филипче

А1 On - 16.05.2020

„Власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот. Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев, на кој му се брза да го ублажи претстојниот пораз.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија прво ќе ја победи короната, а потоа ќе ги победи Заев и Филипче

Курир - 16.05.2020

Власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот. Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев, на кој му се брза да го ублажи претстојниот пораз, ова денеска преку соопштение за јавноста ...

Филипче: ГОБ „8 Септември” за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

24Инфо - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември” ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија прво ќе ја победи короната, а потоа ќе ги победи Заев и Филипче

Либертас - 16.05.2020

16 мај 2020 Власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот. Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев, на кој му се брза да го ублажи претстојниот пораз.

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо епидемијата да спласнува, таа во Македонија се шири

24Инфо - 16.05.2020

Власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот. Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев, на кој му се брза да го ублажи претстојниот пораз, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

Либертас - 16.05.2020

– За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Македонија прво ќе ја победи короната, а потоа ќе ги победи Заев и Филипче

Опсервер - 16.05.2020

Власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот. Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев, на кој му се брза да го ублажи претстојниот пораз.

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

4NEWS - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Се кријат лица починати од коронавирус, се објавуваат по два дена под притисок на јавноста

Република - 16.05.2020

Власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со коронавирусот. Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев, на кој му се брза да го ублажи претстојниот пораз, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Што слушаат докторите додека оперираат одговара во емисијата “Еден на Eден” министерот Венко Филипче

iPortal - 16.05.2020

Што слушаат докторите додека оперираат, и дали и песните на Аца Лукас се дозволени тогаш се само дел од прашањата на кои одговара министерот за здравство Венко Филипче во емисијата “Еден на Еден” со Жаре Димитриевски.

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

Бриф - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

Опсервер - 16.05.2020

Скопје, 16 мај 2020 () – За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко ...

(ВИДЕО) Интервју со Филипче: За патување во Грција, здравствените пасоши, карантинот, полицискиот час

Либертас - 16.05.2020

Интервју на Сител со министерот за здравство Венко Филипче по враќањето од Атина – Кога ќе можеме да патуваме во Грција? Дали ќе се бараат здравствени пасоши? Дали ќе се укине обврската за 14 дневен карантин? Дали ќе се укине полицискиот час? Кога ...

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

CivilMedia - 16.05.2020

„За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19“, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите

Локално - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Филипче: Државниот карантин ќе се укине кога ќе се отворат границите

24Инфо - 16.05.2020

Кога ќе се отворат границите, мерката задолжителен државен карантин ќе се укине, најави министерот за здравство Венко Филипче. Тој најави ист пристап кој ќе важи за повеќе земји во регионот.

Филипче: Следната недела ќе го објавиме документот за тоа како ќе се патува во Грција

Бриф - 16.05.2020

Она што посебно било разгледувано на средбата во Атина е можноста, доколку дојде до заболување на граѓаните од ковид -19 за време на престојот во соседната земја, да се обезбеди бесплатно лекување Третманот за време на престојот во некоја од нашите ...

Кога ќе се отворат границите, ќе се укине државниот карантин

Бриф - 16.05.2020

Кога ќе се отворат границите, мерката задолжителен државен карантин ќе биде невозможно да се спроведе и ќе се укине, најави министерот за здравство Венко Филипче. Тој најави ист пристап кој ќе важи за повеќе земји во регионот.

Филипче за Сител: За патување во Грција, здравствените пасоши, карантинот, полицискиот час

4NEWS - 16.05.2020

Ексклузивен разговор со министерот за здравство Венко Филипче по враќањето од Атина – Кога ќе можеме да патуваме во Грција? Дали ќе се бараат здравствени пасоши? Дали ќе се укине обврската за 14 дневен карантин? Дали ќе се укине полицискиот час? ...

Филипче откри што ќе ни биде потребно за патување во Грција

Република - 16.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче откри кога македонските граѓани ќе можат да патуваат во Грција и какви документи ќе им бидат потребни. Ние спремивме документ кој ќе треба да се разгледа во текот на оваа недела.

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

еМагазин - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со ковид-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија прво ќе ја победи короната, а потоа ќе ги победи Заев и Филипче

Бизнис Вести - 16.05.2020

Власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот. Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев, на кој му се брза да го ублажи претстојниот пораз.

ВМРО-ДПМНЕ: Конфузијата на власта се плаќа со човечки животи

Локално - 16.05.2020

Власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот. Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев, на кој му се брза да го ублажи претстојниот пораз, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Откако ќе се отворат границите нема да има карантин

Република - 16.05.2020

Кога ќе се отворат границите 14-дневниот карантин нема да може да се спроведува во ниту една во земјите од регионот, најави министерот за здравство Венко Филипче. Засега секој што ќе се врати во Македонија или ќе сака да излезе во странство мора да ...

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

Frontline - 16.05.2020

„За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19“, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

Вечер Прес - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

iPortal - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Филипче: ГОБ „8 Септември” за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

Република - 16.05.2020

За една недела Градската општа болница „8 Септември” ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Зошто Д-р Венко Филипче стана личност со најголема доверба во јавноста и кога соопштува добри и лоши вести

Мак. Весник - 16.05.2020

Новиот стил на комуникација со јавноста што го применува д-р Венко Филипче секој ден е пример на висока стручна, комуникациска, политичка и општа култура. Со владеење на проблематиката, со аргументацијата, со организаторските способности, со ...

ВМРО-ДПМНЕ: Факти на денот - Ребаланс поради испразнетиот буџет, СДСМ е свесна дека нема услови за избори

MakPress - 16.05.2020

Факти кои го одбележаа денот: 1. СДСМ е свесна дека нема услови за избори, Филипче бара да се продолжи вонредна состојба, сакаат на избори само за да го намалат поразот, па дури и на штета на граѓаните. 2.

(ВИДЕО) Филипче за Сител: Полицискиот час засега не планираме да се менува, за угостителите ќе најавиме нешто на ...

Скопје1 - 16.05.2020

Филипче за Сител по враќањето од Атина – Кога ќе можеме да патуваме во Грција? Дали ќе се бараат здравствени пасоши? Дали ќе се укине обврската за 14 дневен карантин? Дали ќе се укине полицискиот час? Кога угостителите ќе почнат со ...

Наредната недела Македонија и Грција ќе подготват протоколи за влез во земјите

MakPress - 16.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците со кои се соочуваат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија прво ќе ја победи короната, а потоа ќе ги победи Заев и Филипче

MakPress - 16.05.2020

Власта исклучително лошо ја менаџира епидемијата со корона вирусот. Венко Филипче наместо со здравјето на граѓаните се занимава со диктатите на Зоран Заев, на кој му се брза да го ублажи претстојниот пораз.

Филипче: ГОБ „8 Септември“ за една недела ќе ги отвори амбулантите и ќе функционира нормално

MakPress - 16.05.2020

За една недела Градската општа биолница „8 Септември“ ќе ги отвори амбулантите, ќе започне да функционира нормално и ќе биде во служба на сите пациенти, не само на оние со КОВИД-19, објави министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук.

Средба Филипче – Кикилиас: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени услуги во земјите во текот на ...

ТВ21 - 15.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците со кои се соочуваат ...

Средба на министрите за здравство на Македонија и Грција: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени ...

Канал5 - 15.05.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска во Атина оствари средба со министерот за здравство на Грција, Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот.

Следната недела ќе се спремат протоколите за патување меѓу земјава и Грција, најави Филипче од Атина

Сакам да кажам - 15.05.2020

Следната недела ќе се подготоват предлог-протоколите за да се олесни и забрза транзитот на патниците помеѓу Северна Македонија и Грција, кои потоа ќе бидат усогласени и потпишани, велат од македонското Министерство за здравство.

Филипче се сретна со грчкиот колега: Идната недела протокол за патување во Грција

Фокус - 15.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците со кои се соочуваат ...

Филипче: Анкетен прашалник на ИЈЗ, одговорите ќе се користат за научни цели

Фокус - 15.05.2020

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19, со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на корона вирусот, напиша денеска на својот фејсбук профил, министерот за здравство ...

Филипче: ИЈЗ спроведува прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19

Канал5 - 15.05.2020

Податоците ќе бидат зачувани во Институтот и може да се користат за истражувања и теоретски предавања во иднина. Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19, со цел да се подобрат дејствијата преземени ...

ИЈЗ спроведува анкета: Увид во однесувањето за ковид-19

360 степени - 15.05.2020

Податоците ќе бидат зачувани и ќе може да се користат за истражувања и теоретски предавања во иднина Институтот за јавно здравје спроведува анкетен прашалник поврзан со коронавирусот. Целта е како што се наведува од Институтот да се подобрат ...

Нема плажа, гиро и суфлаки во Грција барем до 15 јуни

Слободен Печат - 15.05.2020

На состанокот во Атина Филипче ќе дискутира со својот грчки колега за тоа како ќе се одвива патувањето, аеродромскиот и сувоземниот сообраќај по олабавувањето на мерките за спречување на коронавирусот.

Средба Филипче - Кикилијас: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени услуги во земјите во текот на ...

Кајгана - 15.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилијас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците со кои се соочуваат ...

Средба Филипче – Кикилиас: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени услуги во земјите во текот на ...

Сител - 15.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците со кои се соочуваат ...

ВМРО-ДПМНЕ со факти кои што го одбележаа денот: СДСМ е свесна дека нема услови за избори, Филипче бара да се продолжи ...

Курир - 15.05.2020

СДСМ е свесна дека нема услови за избори, Филипче бара да се продолжи вонредна состојба, сакаат на избори само за да го намалат поразот, па дури и на штета на граѓаните, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Факти кои го одбележаа денот: 1.

Филипче и неговиот грчки колега Кикилиас ги подготвуваат протоколите за патувања во регионот

МКД - 15.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска во Атина оствари средба со министерот за здравство на Република Грција, Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците ...

Филипче: Станувам во четири наутро

Скопје24 - 15.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ќе му биде гостин на Жаре, во новата „Еден на еден“, во недела од 18.30 на Канал 5. Филипче меѓу многуте лични и професионални приказни, раскажа за тоа како изгледа еден негов обичен ден.

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник за ковид-19

+инфо - 15.05.2020

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за ковид-19 со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на коронавирусот. Одговорите на граѓаните ќе се користат исклучиво за научни цели, за ...

Филипче: ИЈЗ спроведува прашалник- Увид во однесувањето за КОВИД-19

Press24 - 15.05.2020

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19, со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на коронавирусот, напиша денеска на својот ФБ профил министерот за здравство Венко ...

Филипче: ИЈЗ спроведува прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19

Сител - 15.05.2020

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19, со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на коронавирусот, напиша денеска на својот ФБ профил министерот за здравство Венко ...

ИЈЗ спроведува прашалник: Увид во однесувањето за COVID-19

Кајгана - 15.05.2020

Одговорите, посочува министерот, ќе се користат исклучиво за научни цели, за да се подобри реакцијата, односно одговорот на појавата на овој вирус. Податоците ќе бидат зачувани во Институтот и може да се користат за истражувања и теоретски предавања ...

Филипче : Откако ќе заврши сето ова ќе му се посветам повеќе на син ми

Независен - 15.05.2020

Една фаза од кризата со коронавирусот е помината, вели министерот за здравство Венко Филипче во емисијата Еден на Еден. Министерот ќе му биде гостин на авторот и водител на емисијата, Жаре, во недела од 18.30 на Канал 5.

Луѓето се зближија повеќе, сега велат станале браќа и сестри – Филипче во „Еден на Еден“

Скопје24 - 15.05.2020

Една фаза од кризата со коронавирусот е помината, вели министерот за здравство Венко Филипче во емисијата Еден на Еден. Министерот ќе му биде гостин на авторот и водител на емисијата, Жаре, во недела од 18.30 на Канал 5.

Венко Филипче во Еден на Еден: Дали Аца Лукас се слуша во операциона сала? (ВИДЕО)

Слободен Печат - 15.05.2020

Министерот Венко Филипче ќе му биде гостин на Жаре, во новата Еден на Еден, во недела од 18.30 на Канал 5. Филипче меѓу многуте лични и професионални приказни, раскажа за тоа како изгледа еден негов обичен ден. – Се будам околу 4-5 наутро.

Средба на министрите за здравство во Атина: Потребен е брз проток на границите и лесен пристап до здравствените услуги

Макфакс - 15.05.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со министерот за здравство на Република Грција, Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и ...

Средба Филипче – Кикилиас: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени услуги во земјите во текот на ...

Слободен Печат - 15.05.2020

Повод за средбата на двајцата министри беше најавата за отворање на границите во Европа и регионот за што е потребно да се подготват усогласени протоколи за патување во регионот. Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба ...

Филипче и Кикилиас ja трасираа маршрутата во регионот – неопходен лесен пристап до услугите на заболените од ковид-19

+инфо - 15.05.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска во Атина оствари средба со министерот за здравство на Република Грција, Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и ...

Средба Филипче – Кикилиас: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени услуги во земјите во текот на ...

Независен - 15.05.2020

Фото: Б. Грданоски Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците со ...

Средба Филипче – Кикилиас: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени услуги во земјите во текот на ...

Press24 - 15.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците со кои се соочуваат ...

Филипче: ИЈЗ спроведува прашалник – Увид во однесувањето за КОВИД-19

А1 On - 15.05.2020

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19, со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на коронавирусот, напиша денеска на својот ФБ профил министерот за здравство Венко ...

Следната недела ќе се прецизираат протоколите за движење со Грција

Нова ТВ - 15.05.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска во Атина оствари средба со министерот за здравство на Република Грција, Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и ...

Филипче од Грција: Следната недела ќе има протокол за патување

360 степени - 15.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците со кои се соочуваат ...

Средба на министрите за здравство на Македонија и Грција: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени ...

Скопје24 - 15.05.2020

Повод за средбата на двајцата министри беше најавата за отворање на границите во Европа и регионот за што е потребно да се подготват усогласени протоколи за патување во регионот. Овие протоколи треба да го олеснат и забрзаат транзитот на патници.

Филипче: ИЈЗ спроведува прашалник: Увид во однесувањето за Ковид-19

Независен - 15.05.2020

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за Ковид-19, со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на корона вирусот, напиша денеска на својот ФБ профил министерот за здравство Венко ...

Венко Филипче во Еден на Еден: Дали Аца Лукас се слуша во операциона сала?

Црнобело - 15.05.2020

Министерот Венко Филипче ќе му биде гостин на Жаре, во новата Еден на Еден, во недела од 18.30 на Канал 5. Филипче меѓу многуте лични и професионални приказни, раскажа за тоа како изгледа еден негов обичен ден. „Се будам околу 4-5 наутро.

Филипче: Кога ќе заврши сево ова ќе му се посветам на синот (ВИДЕО)

+инфо - 15.05.2020

Откако ќе заврши сето ова ќе му се посветам повеќе на син ми, вели министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето кај Жаре во емисијата „Еден на еден“ што ќе се емитува во недела од 18.30 на телевизијата Канал 5.

Филипче: Откако ќе заврши ова, ќе му се посветам повеќе на син ми

Фактор - 15.05.2020

Една фаза од кризата со коронавирусот е помината, вели министерот за здравство Венко Филипче во емисијата Еден на Еден. Министерот ќе му биде гостин на авторот и водител на емисијата, Жаре, во недела од 18.30 на Канал 5.

Филипче: ИЈЗ спроведува прашалник -увид во однесувањето за КОВИД-19

Либертас - 15.05.2020

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19, со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на коронавирусот, напиша денеска на својот ФБ профил министерот за здравство Венко ...

Средба Филипче – Кикилиас: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени услуги во земјите во текот на ...

Опсервер - 15.05.2020

Скопје, 15 мај 2020 () – Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците ...

(Видео) Венко Филипче приватно во „Еден на Еден“: Кои спортови, музика и филмови му се омилени

еМагазин - 15.05.2020

Министерот Венко Филипче ќе му биде гостин на Жаре, во новата Еден на Еден, во недела од 18.30 на Канал 5. Филипче меѓу многуте лични и професионални приказни, раскажа за тоа како изгледа еден негов обичен ден. „Се будам околу 4-5 наутро.

Филипче: ИЈЗ спроведува прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19

Скопје инфо - 15.05.2020

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19, со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на коронавирусот, напиша денеска на својот ФБ профил министерот за здравство Венко ...

Венко Филипче во Еден на Еден: Дали Аца Лукас се слуша во операциона сала?

Женски магазин - 15.05.2020

Министерот Венко Филипче ќе му биде гостин на Жаре, во новата Еден на Еден, во недела од 18.30 на Канал 5. Филипче меѓу многуте лични и професионални приказни, раскажа за тоа како изгледа еден негов обичен ден. „Се будам околу 4-5 наутро.

Филипче – Кикилиас: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени услуги во земјите во текот на престојот

CivilMedia - 15.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците со кои се соочуваат ...

Венко Филипче во Еден на Еден: Дали Аца Лукас се слуша во операциона сала?

Точка - 15.05.2020

Министерот Венко Филипче ќе му биде гостин на Жаре, во новата Еден на Еден, во недела од 18.30 на Канал 5. Филипче меѓу многуте лични и професионални приказни, раскажа за тоа како изгледа еден негов обичен ден. „Се будам околу 4-5 наутро.

Филипче во „Еден на Еден“: Една фаза од коронавирусот помина, поискусни сме за втората

24Инфо - 15.05.2020

Една фаза од кризата со коронавирусот е помината, вели министерот за здравство Венко Филипче во емисијата Еден на Еден. Министерот ќе му биде гостин на авторот и водител на емисијата, Жаре, во недела од 18.30 на Канал 5.

Следната недела ќе биде потпишан протоколот за патување во Грција, ќе се знаат сите детали

Република - 15.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците со кои се соочуваат ...

(ВИДЕО) Венко Филипче во „Еден на Еден“ открива кои филмови, музика и спорт му се омилени

iPortal - 15.05.2020

Министерот Венко Филипче ќе му биде гостин на Жаре, во новата „Еден на Еден“, во недела од 18.30 на Канал 5. Филипче меѓу многуте лични и професионални приказни, раскажа за тоа како изгледа еден негов обичен ден. „Се будам околу 4-5 наутро.

Средба Филипче – Кикилиас: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени услуги во земјите во текот на ...

Либертас - 15.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците со кои се соочуваат ...

(ВИДЕО) Филипче во „Еден на еден“: Една фаза од коронавирусот помина, поискусни сме за втората

Либертас - 15.05.2020

Една фаза од кризата со коронавирусот е помината, вели министерот за здравство Венко Филипче во емисијата Еден на Еден. Министерот ќе му биде гостин на авторот и водител на емисијата, Жаре, во недела од 18.30 на Канал 5.

Филипче: ИЈЗ спроведува прашалник – Увид во однесувањето на Ковид-19

CivilMedia - 15.05.2020

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19, со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на коронавирусот, напиша денеска на својот ФБ профил министерот за здравство Венко ...

(ВИДЕО) Филипче во „Еден на еден“: Се будам околу 4 наутро така сум попродуктивен

Локално - 15.05.2020

Министерот Венко Филипче ќе му биде гостин на Жаре, во новата Еден на Еден, во недела од 18.30 на Канал 5. Филипче меѓу многуте лични и професионални приказни, раскажа за тоа како изгледа еден негов обичен ден. „Се будам околу 4-5 наутро.

Филипче: ИЈЗ спроведува прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19

Република - 15.05.2020

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19, со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на коронавирусот, напиша денеска на својот ФБ профил министерот за здравство Венко ...

Средба Филипче – Кикилиас: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени услуги во земјите во текот на ...

4NEWS - 15.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците со кои се соочуваат ...

Венко Филипче: Станувам во четири наутро

Panika.be - 15.05.2020

Министерот Венко Филипче ќе му биде гостин на Жаре, во новата Еден на Еден , во недела од 18.30 на Канал 5. Филипче меѓу многуте лични и професионални приказни, раскажа за тоа како изгледа еден негов обичен ден. „Се будам околу 4-5 наутро.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е свесна дека нема услови за избори, Филипче бара да се продолжи вонредна состојба

Република - 15.05.2020

, сакаат на избори само за да го намалат поразот, па дури и на штета на граѓаните, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Факти кои го одбележаа денот: 1. СДСМ е свесна дека нема услови за избори, Филипче бара да се продолжи вонредна состојба, ...

Филипче: ИЈЗ спроведува прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19

Опсервер - 15.05.2020

Скопје, 15 мај 2020 () – Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19, со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на коронавирусот, напиша денеска на својот ФБ профил ...

ИЈЗ спроведува прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19

Frontline - 15.05.2020

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19, со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на коронавирусот, напиша денеска на својот ФБ профил министерот за здравство Венко ...

Средба Филипче – Кикилиас: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени услуги во земјите во текот на ...

Бриф - 15.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците со кои се соочуваат ...

Филипче: ИЈЗ спроведува прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19

iPortal - 15.05.2020

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19, со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на коронавирусот, напиша денеска на својот ФБ профил министерот за здравство Венко ...

Средба на министрите за здравство во Атина: Потребен е брз проток на границите и лесен пристап до здравствените услуги

Точка - 15.05.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со министерот за здравство на Република Грција, Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и ...

Филипче: ИЈЗ спроведува прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19

24Инфо - 15.05.2020

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19, со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на коронавирусот, напиша денеска на својот ФБ профил министерот за здравство Венко ...

Средба Филипче – Кикилиас: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени услуги во земјите во текот на ...

Локално - 15.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците со кои се соочуваат ...

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: „Увид во однесувањето за КОВИД-19“

Локално - 15.05.2020

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник : Увид во однесувањето за КОВИД-19 – со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на коронавирусот. Фото: Борче Поповски -Вашите одговори ќе се користат исклучиво за ...

Средба Филипче – Кикилиас: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени услуги во земјите во текот на ...

24Инфо - 15.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска во Атина оствари средба со неговиот грчки колега Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците со кои се соочуваат ...

Средба на министрите за здравство во Атина: Потребен е брз проток на границите

Н.Македонија - 15.05.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска во Атина оствари средба со министерот за здравство на Република Грција, Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и предизвиците ...

Филипче во Атина ги договара протоколите за патување во Грција

AKO - 15.05.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, прв ја искористи уредбата на Владата за патување во странство. Тој денеска е во Атина. ,,Во Атина остварив средба со грчкиот министер за здравство Василис Кикилиас, на која разменивме искуства за пристапот во ...

Филипче: ИЈЗ спроведува прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19

MakPress - 15.05.2020

Институтот за јавно здравје спроведува Анкетен прашалник: Увид во однесувањето за КОВИД-19, со цел да се подобрат дејствијата преземени како одговор на пандемијата на коронавирусот, напиша денеска на својот ФБ профил министерот за здравство Венко ...

Средба Филипче -Кикилиас: Потребен е брз проток на границите и достапни здравствени услуги во земјите во текот на ...

Скопје1 - 15.05.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска во Атина оствари средба со министерот за здравство на Република Грција, Василис Кикилиас на која разменија искуства за пристапот во лекување и превенција од ширење на коронавирусот, како и ...

Филипче: Одговорете на анкетниот прашалник на ИЈЗ за Ковид-19 и придонесете во научни цели (ЛИНК)

365 - 15.05.2020

Министерството за здравство и министерот Венко Филипче споделија Анкетен прашалник на Институтот за јавно здравје на тема „Увид во однесувањето за КОВИД-19“. Целта, како што објаснува Филипче, е да се подобрат дејствијата преземени како одговор на ...

Филипче: Епидемијата се смирува, но вирусот нема да исчезне, следува фаза во која ќе учиме да живееме со него

ТВ21 - 14.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, денеска истакна дека и покрај смирувањето на епидемијата на коронавирусот, вирусот нема да исчезне, барем не во догледно време. „Бројот на заразени значително се намали, епидемијата е во фаза на смирување.

Филипче денеска на средба со министерот за здравство на Грција за претстојната летна сезона

ТВ21 - 14.05.2020

Министерот Венко Филипче, денеска на прес-конференцијата најави дека ќе има средба со неговиот колега од Грција, на која ќе биде разговарано пред се за престојната летна сезона. Грција најави отворање на границите на 1.

Филипче: Ги гледаме добрите ефекти од мерките, треба да се научиме да живееме со вирусот!

Фокус - 14.05.2020

Бројот на заболени во нашата земја значително се намали. Епидемијата е во фаза на смирување и ги гледаме добрите ефекти на мерките, рече денеска министерот за здравство, Венко Филипче. „Ние треба да сме свесни дека вирусот нема да исчезне.

Мицкоски: Се плашам дека Филипче од витез ќе стане џелат

Фокус - 14.05.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното гостување на телевизија Телма дека министерот за здравство, Венко Филипче со последните одлуки може да го добие епитетот џелатот, наместо досегашниот – витезот.

Филипче: Тешко авиосообраќајот да се врати како што беше претходно

Алсат-М - 14.05.2020

Очигледно е дека многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, смета министерот за здравство Венко Филипче. – Во однос на авиотранспортот, ова е многу легитимна дилема која сите ја имаат.

Министерот Филипче денеска ќе оди во Грција, на координација за отворање на границите

Фокус - 14.05.2020

Одлуката да се дозволи посета на функционери на соседните земји, не значи да се дозволи кој било функционер да може да патува, туку таа се однесува само за регионални состаноци за координирање активности и мерки во однос на олабавувањето на мерките, ...

Филипче во Грција ќе го договара отворањето на границите и аеродромите

Макфакс - 14.05.2020

Здравствените власти почнуваат со регионални состаноци заедно со претставници од владите во регионот по најавите на дел од соседните земји за отворање на границите. Министерот за здравство Венко Филипче за отворањето на границите вели дека е многу ...

Одлуката за патување на функционери, е само за состаноци за регионално координирање на мерките

Сител - 14.05.2020

Одлуката да се дозволи посета на функционери на соседните земји, не значи да се дозволи кој било функционер да може да патува, туку таа се однесува само за регионални состаноци за координирање активности и мерки во однос на олабавувањето на мерките, ...

Филипче денес во Грција ќе го договара отворањето на границите и аеродромите

Press24 - 14.05.2020

Здравствените власти почнуваат со регионални состаноци заедно претставници од владите во регионот по најавите на дел од соседните земји за отворање на границите. Министерот за здравство Венко Филипче за отворањето на границите вели дека е многу ...

Филипче: Тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше

Press24 - 14.05.2020

Очигледно е дека многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, смета министерот за здравство Венко Филипче. – Во однос на авиотранспортот, ова е многу легитимна дилема која сите ја имаат.

Тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот како што беше

Независен - 14.05.2020

Очигледно е дека многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, смета министерот за здравство Венко Филипче. – Во однос на авиотранспортот, ова е многу легитимна дилема која сите ја имаат.

Тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, смета Филипче

Кајгана - 14.05.2020

– Во однос на авиотранспортот, ова е многу легитимна дилема која сите ја имаат. Прво зависи од политиката што ќе ја водат авиокомпаниите, државите во однос на аеродромите. Како што се сега најавите, очигледно дека многу тешко ќе биде да се врати ...

Тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше

Курир - 14.05.2020

Очигледно е дека многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, смета министерот за здравство Венко Филипче. – Во однос на авиотранспортот, ова е многу легитимна дилема која сите ја имаат.

Венко Филипче денеска ќе оди во Грција на координација за отворање на границите

Скопје24 - 14.05.2020

Одлуката да се дозволи посета на функционери на соседните земји, не значи да се дозволи кој било функционер да може да патува, туку таа се однесува само за регионални состаноци за координирање активности и мерки во однос на олабавувањето на мерките, ...

Состаноци на земјите од регионот за патувања, отворање на границите и аеродромите

Нова ТВ - 14.05.2020

Започнуваме со регионално состаноци, соседните земји веќе најавија отворање на границите и многу е важно е да имаме координаран пристап, информира министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција.

Зборувајте како Филипче

Независен - 14.05.2020

ЕРОЛ РИЗАОВ Или зошто д-р Венко Филипче стана личност со најголема доверба во јавноста и кога соопштува добри и лоши вести Новиот стил на комуникација со јавноста што го применува д-р Венко Филипче секој ден е пример на висока стручна, ...

Венко Филипче и Жаре во ист аутфит во Еден на еден (фото)

Црнобело - 14.05.2020

„Кога гостинот и домаќинот исто ќе се облечат“, се пошегува Жаре на социјалните мрежи. Министерот за здравство Венко Филипче гостуваше кај Жаре во „Еден на еден“. Емисијата се снимаше на отворено, согласно препораките, а интересно е што гостинот и ...

Филипче: Започнуваме состаноци за координација во балканскиот регион, следните денови ќе бидат спремни кластерите за ...

Слободен Печат - 14.05.2020

Бројот на заболени значајно се намали, процентот на пациенти за кои точно знаеме кој е кластерот и по која линија се заразени, рече на денешната прес-конференција министерот за здравство, Венко Филипче.

Филипче: Македонија ги живее последните недели од епидемијата со коронавирусот

Сител - 14.05.2020

Рестриктивните мерки и вонредната состојба ги дадоа посакуваните ефекти. Бројот на заразени е драстично намален и епидемијата веќе не се шири. Според министерот за здравство Венко Филипче сега сме во фаза кога ги гледаме добрите ефекти на силните ...

Филипче денес во Грција ќе го договара отворањето на границите и аеродромите

А1 On - 14.05.2020

Здравствените власти почнуваат со регионални состаноци заедно претставници од владите во регионот по најавите на дел од соседните земји за отворање на границите. Министерот за здравство Венко Филипче за отворањето на границите вели дека е многу ...

Филипче: Епидемијата е под контрола, можно е влошување со отворањето на границите и со сезонскиот грип

360 степени - 14.05.2020

Сега сме во фаза кога ги гледаме добрите ефекти на силните рестриктивни мерки, кога имаме затворени градинки, школи и граници и има мирен период, но треба да сме свесни дека вирусот нема да исчезне во долг период и сликата ќе се смени дури кога ќе ...

Филипче денеска оди во Грција за прашања околу отворање на границите

МКД - 14.05.2020

Во тек се регионални состаноци со претставниците на владите и институциите во регионот за координиран пристап во однос на транзитот, посетите и здравствените протоколи кои ќе се имплементираат по најавите од соседните земји за отворање на границите, ...

Филипче: Ќе бараме продолжување на вонредната состојба

МКД - 14.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека на седницата на Советот за безбедност што треба да се одржи утре ќе се бара продолжување на вонредната состојба во државата за да има механизми за спроведување на препораките за заштита од ковид-19 ...

Мицкоски: Новата вонредна состојба им треба на СДСМ за да носат уредби за поткуп

Нетпрес - 14.05.2020

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Топ тема” гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој зборуваше за моменталната ситуација во која се наоѓа Република Македонија во однос на здравствената и економската криза, како и за ...

Филипче денеска во Грција на средба за координирање на идните мерки против ковид-19

360 степени - 14.05.2020

Во следниот период ќе се договара координиран пристап во однос на здравствените протоколи, транзитот и патувањата во текот на летото, особено откако дел од соседните земји веќе најавија отворање на границите Од денеска започнуваат регионалните ...

Функционерите ќе може да патуваат само на состаноци за регионално координирање на мерките

МКД - 14.05.2020

Одлуката да се дозволи посета на функционери на соседните земји не значи да се дозволи кој било функционер да може да патува, туку таа се однесува само за регионални состаноци за координирање активности и мерки во однос на олабавувањето на мерките, ...

Филипче во Атина ќе договара како ќе патуваме летово во Грција

+инфо - 14.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ќе замине во Атина на состанок со министерот за здравство на Грција на кој ќе се зборува за мерките за заштита при патување по отворањето на границите со јужниот сосед.

Филипче: Можно е тестирања за коронавирус при патување

Слободен Печат - 14.05.2020

На состанок во Атина на кој ќе присуствува министерот за здравство Венко Филипче, денеска регионално ќе се договара кога и како ќе се отвораат границите и како ќе се регулира аеродромскиот сообраќај.

По пандемијата со ковид-19: Процедурите во авиопревозот никогаш нема да бидат како порано

360 степени - 14.05.2020

Многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, и најверојатно безбедносните процедури ќе траат долго, вели министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање, како во иднина ќе се регулира авиопревозот.

Филипче оди во Грција, почнуваат регионални средби за Ковид-19

Р.С.Европа - 14.05.2020

Со средбата на министерот за здравство Венко Филипче со неговиот грчки колега, од денеска почнуваат регионалните состаноци на владите и институциите на Балканот за да се договори координиран пристап во однос на здравствените протоколи, транзитот и ...

Филипче патува за Атина за договор на патувањата, ЕК не препорачува здравствени пасоши

Сител - 14.05.2020

Министерот Филипче денеска патува во Атина каде ќе се сретне со грчкиот колега со цел да се координира под кои услови ќе се патува мегу двете земји. Вакви состаноци се планирани и со други држави од регионот за да се утврдат условите под кои ќе се ...

Филипче: Посетата на функционери во соседни земји ќе се одвива исклучиво за координација за коронавирусот

Press24 - 14.05.2020

На денешната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информираше дека се почнува со регионални состаноци со претставниците на владите и институциите во регионот за координиран пристап во однос на транзитот, посетите и ...

Филипче денес ќе патува во Грција

Курир - 14.05.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска на прес-конференцијата најави дека ќе отпатува во Грција. Тој таму ќе има средба со неговиот грчки колега, на која ќе биде разговарано за отворање на границите. Грција најави отворање на границите на 1.

Мицкоски: Новата вонредна состојба не им треба за да го заштитат народот, бидејќи тогаш Заев не би лицитирал со датуми, ...

Курир - 14.05.2020

Во вечерашното издание на емисијата “Топ тема” гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој зборуваше за моменталната ситуација во која се наоѓа Република Македонија во однос на здравствената и економската криза, како и за можните ...

Мицкоски: Филипче го прогласија за витез, нека внимава да не стане џелат и комисијата за заразни болести нека не трпи ...

Курир - 14.05.2020

Во вечерашната емисија “Топ тема” на Телма телевизија лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изрази сомнеж околу тоа зошто министерот за здравство Венко Филипче би сакал да ја продолжи вонредната состојба и посочи ...

Мицкоски: Филипче го прогласија витез, нека внимава да не стане џелат и комисијата за заразни болести нека не трепи ...

Нетпрес - 14.05.2020

Во вечерашната емисија „Топ тема” на Телма телевизија лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изрази сомнеж околу тоа зошто министерот за здравство Венко Филипче би сакал да ја продолжи вонредната состојба и посочи ...

Мицкоски: Имам доверба во лекарот Филипче, ама нека внимава да не го добие епитетот „џелатот“

+инфо - 14.05.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечера во интервју на „Топ тема“ на Телма го коментираше барањето за продолжување на вонредната состојба и искажа сомнеж дека министерот за здравство Венко Филипче можеби има и политички мотиви.

Според Мицкоски, Филипче манипулира со одмерените прес-конференции и со смирувачките тонови за корона-кризата

360 степени - 14.05.2020

Филипче е одличен лекар, ама како министер е марионета на Заев, оценува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Критика до министерот за здравство Венко Филипче за менаџирањето на здравствената криза упати вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во дебатната ...

Тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, смета Филипче

Скопје инфо - 14.05.2020

Очигледно е дека многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, смета министерот за здравство Венко Филипче. – Во однос на авиотранспортот, ова е многу легитимна дилема која сите ја имаат.

Сè уште не се знае како ќе патуваме низ регионот и какви процедури ќе постојат

Република - 14.05.2020

Во однос на започнатата координација со министрите за здравство од соседните земји за патување, министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција рече дека по тоа прашање постојат различни ставови и национални политики, кои е ...

Одлуката за патување на функционери е само за состаноци за регионално координирање на мерките

24Инфо - 14.05.2020

Одлуката да се дозволи посета на функционери на соседните земји, не значи да се дозволи кој било функционер да може да патува, туку таа се однесува само за регионални состаноци за координирање активности и мерки во однос на олабавувањето на мерките, ...

Филипче: Многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше

Локално - 14.05.2020

Многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, смета министерот за здравство Венко Филипче. – Во однос на авиотранспортот, ова е многу легитимна дилема која сите ја имаат.

Филипче во Атина со својот грчки колега ќе разговара за координација помеѓу двете држави за патувањатa

24Инфо - 14.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ќе патува во Атина каде што со неговиот грчки колега ќе разговара за координација помеѓу двете држави околу патувањата и отворањето на границите. Тој на денешната прес-конференција посочи дека Европската ...

Одлуката за патување на функционери, е само за состаноци за регионално координирање на мерките

Бриф - 14.05.2020

Одлуката да се дозволи посета на функционери на соседните земји, не значи да се дозволи кој било функционер да може да патува, туку таа се однесува само за регионални состаноци за координирање активности и мерки во однос на олабавувањето на мерките, ...

Зборувајте како Филипче

Либертас - 14.05.2020

Или зошто д-р Венко Филипче стана личност со најголема доверба во јавноста и кога соопштува добри и лоши вести Новиот стил на комуникација со јавноста што го применува д-р Венко Филипче секој ден е пример на висока стручна, комуникациска, политичка ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: На избори ќе гласаме со маски, а Филипче бара продолжување на вонредната состојба

Фактор - 14.05.2020

ПОЗНАТИ ДЕТАЛИТЕ КАКО ЌЕ ГЛАСАМЕ Комисијата за заразни болести изготви протокол за спроведување на изборната кампања и за денот на изборите. Протоколот ќе мора да се спроведува целосно и без исклучоци за да се заштити здравјето на граѓаните.

Зборувајте како Филипче

iPortal - 14.05.2020

Или зошто д-р Венко Филипче стана личност со најголема доверба во јавноста и кога соопштува добри и лоши вести Новиот стил на комуникација со јавноста што го применува д-р Венко Филипче секој ден е пример на висока стручна, комуникациска, политичка ...

Одлуката за патување на функционери, е само за состаноци за регионално координирање на мерките

Опсервер - 14.05.2020

Скопје, 14 мај 2020 () – Одлуката да се дозволи посета на функционери на соседните земји, не значи да се дозволи кој било функционер да може да патува, туку таа се однесува само за регионални состаноци за координирање активности и мерки во однос на ...

Филипче со грчкиот колега денеска ќе го договора протоколот за патување

Кумановски м. - 14.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ќе одржи средба со грчкиот колега на кој главна тема ќе биде начинот на патување во периодот кој следува. Како што рече министерот многу е важно да има координиран пристап за транзит, посети, здравствени ...

Филипче го прогласија за витез, нека внимава да не стане џелат, вели Мицкоски

Локално - 14.05.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на „Топ Тема“ изрази сомнеж околу тоа зошто министерот за здравство Венко Филипче би сакал да ја продолжи вонредната состојба и посочи дека неговите мотиви се можеби политички.

Мицкоски: Новата вонредна состојба не им треба за да го заштитат народот, бидејќи тогаш Заев не би лицитирал со датуми, ...

24Инфо - 14.05.2020

Во вечерашното издание на емисијата “Топ тема” гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој зборуваше за моменталната ситуација во која се наоѓа Република Македонија во однос на здравствената и економската криза, како и за можните ...

Одлуката за патување на функционери, е само за состаноци за регионално координирање на мерките

Бизнис Вести - 14.05.2020

Одлуката да се дозволи посета на функционери на соседните земји, не значи да се дозволи кој било функционер да може да патува, туку таа се однесува само за регионални состаноци за координирање активности и мерки во однос на олабавувањето на мерките, ...

Мицкоски: Филипче го прогласија витез, нека внимава да не стане џелат а комисијата за заразни болести нека не трпи ...

24Инфо - 14.05.2020

Во вечерашната емисија “Топ тема” на Телма телевизија лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изрази сомнеж околу тоа зошто министерот за здравство Венко Филипче би сакал да ја продолжи вонредната состојба и посочи ...

Филипче: Вирусот се стишува, следува фаза во која ќе учиме да живееме со него

Локално - 14.05.2020

Бројот на заболени значајно се намали, процентот на пациенти за кои точно знаеме кој е кластерот и по која линија се заразени, рече на денешната прес-конференција министерот за здравство, Венко Филипче.

Мицкоски: Филипче го прогласија витез, нека внимава да не стане џелат и Комисијата за заразни болести нека не трпи ...

PressingTV - 14.05.2020

Во вечерашната емисија “Топ тема” на Телма телевизија лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изрази сомнеж околу тоа зошто министерот за здравство Венко Филипче би сакал да ја продолжи вонредната состојба и посочи ...

Мицкоски: Новата вонредна состојба не им треба за да го заштитат народот, бидејќи тогаш Заев не би лицитирал со датуми, ...

Опсервер - 14.05.2020

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Топ тема” гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој зборуваше за моменталната ситуација во која се наоѓа Република Македонија во однос на здравствената и економската криза, како и за ...

Мицкоски: Филипче го прогласија витез, нека внимава да не стане џелат и комисијата за заразни болести нека не трепи ...

Опсервер - 14.05.2020

Во вечерашната емисија “Топ тема” на Телма телевизија лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изрази сомнеж околу тоа зошто министерот за здравство Венко Филипче би сакал да ја продолжи вонредната состојба и посочи ...

Филипче: Очигледно е дека многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше

Бизнис Вести - 14.05.2020

– Во однос на авиотранспортот, ова е многу легитимна дилема која сите ја имаат. Прво зависи од политиката што ќе ја водат авиокомпаниите, државите во однос на аеродромите. Како што се сега најавите, очигледно дека многу тешко ќе биде да се врати ...

Тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, смета Филипче

Опсервер - 14.05.2020

Скопје, 14 мај 2020 () – Очигледно е дека многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, смета министерот за здравство Венко Филипче. – Во однос на авиотранспортот, ова е многу легитимна дилема која сите ја имаат.

Филипче ќе патува во Атина за со грчкиот колега да го кооридинираат отворањето на границите

еМагазин - 14.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ќе замине на состанок во Атина, каде што најпрво со грчкиот колега ќе се дефинира протоколот за патување, а потоа и со другите држави во регионот. – На средбата ќе размениме искуства за досегашното менаџирање на ...

Филипче: Македонија ги живее последните недели од епидемијата со ковид-19, но границите внимателно ќе се отвораат

Вечер Прес - 14.05.2020

Рестриктивните мерки и полицискиот час ги дадоа очекуваните резултати. За 10 пати е намален бројот на заболени од ковид-19 во споредба од пред еден месец, што покажува дека епидемијата е под контрола.

Филипче: Тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше

24Инфо - 14.05.2020

Очигледно е дека многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, смета министерот за здравство Венко Филипче. – Во однос на авиотранспортот, ова е многу легитимна дилема која сите ја имаат.

Филипче со својот грчки колега ќе разговара за координација помеѓу двете држави за патувањатa

Мета - 14.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ќе патува во Атина каде што со неговиот грчки колега ќе разговара за координација помеѓу двете држави околу патувањата и отворањето на границите. Тој на денешната прес-конференција посочи дека Европската ...

Функционерите ќе патуваат само за состаноци за регионално координирање на мерките

CivilMedia - 14.05.2020

Одлуката да се дозволи посета на функционери на соседните земји, не значи да се дозволи кој било функционер да може да патува, туку таа се однесува само за регионални состаноци за координирање активности и мерки во однос на олабавувањето на мерките, ...

Епидемијата е под контрола, можно е да се влоши состојбата со отворање на границите и сезонскиот грип, смета Филипче

Република - 14.05.2020

Епидемијата е под контрола, но состојбата може да се влоши со отворање на границите и со појавата на сезонски грип, смета министерот за здравство Венко Филипче. За 10 пати е намален бројот на заболени од ковид-19 во споредба од пред еден месец, што ...

Одлуката за патување на функционери, е само за состаноци за регионално координирање на мерките

Либертас - 14.05.2020

Одлуката да се дозволи посета на функционери на соседните земји, не значи да се дозволи кој било функционер да може да патува, туку таа се однесува само за регионални состаноци за координирање активности и мерки во однос на олабавувањето на мерките, ...

Филипче денеска во Грција ќе разговара за границите и за идните мерки против ковид-19

Република - 14.05.2020

Здравствените власти почнуваат со регионални состаноци заедно со претставници од владите во регионот по најавите на дел од соседните земји за отворање на границите. Министерот за здравство Венко Филипче за отворањето на границите вели дека е многу ...

Тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, смета Филипче

Либертас - 14.05.2020

Очигледно е дека многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, смета министерот за здравство Венко Филипче. – Во однос на авиотранспортот, ова е многу легитимна дилема која сите ја имаат.

Одлуката за патување на функционери, е само за состаноци за регионално координирање на мерките

iPortal - 14.05.2020

Одлуката да се дозволи посета на функционери на соседните земји, не значи да се дозволи кој било функционер да може да патува, туку таа се однесува само за регионални состаноци за координирање активности и мерки во однос на олабавувањето на мерките, ...

Филипче: Можно е тестирања за корона вирус при патување

Frontline - 14.05.2020

Филипче рече дека сите дилеми се легитимни, со оглед на тоа што авиотранспортот веројатно нема да функционира на досегашниот начин, чекирањето и безбедносните процедури ќе бидат поспори поради сите заштитни мерки за спречување на ширење на вирусот.

Филипче во Грција ќе го договара отворањето на границите и аеродромите

Точка - 14.05.2020

Здравствените власти почнуваат со регионални состаноци заедно со претставници од владите во регионот по најавите на дел од соседните земји за отворање на границите. Министерот за здравство Венко Филипче за отворањето на границите вели дека е многу ...

Остани витез, не станувај џелат – нова порака на Мицкоски до Филипче

Либертас - 14.05.2020

На прашањето на водителот на вечерашното интервју на Телма, дали почнал да се сомнева во министерот Филипче кој го предводи тимот за справување со короната а кој во јавноста е оценет како витез, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека ...

Филипче во Грција ќе го договара отворањето на границите и аеродромите

Н.Македонија - 14.05.2020

Здравствените власти почнуваат со регионални состаноци заедно со претставници од владите во регионот по најавите на дел од соседните земји за отворање на границите. Министерот за здравство Венко Филипче за отворањето на границите вели дека е многу ...

Филипче: Епидемијата е под контрола, можно влошување со отворање на границите и сезонскиот грип

Мак. Весник - 14.05.2020

Сега сме во фаза кога ги гледаме добрите ефекти на силните рестриктивни мерки, кога имаме затворени градинки, школи и граници и има мирен период, но треба да сме свесни дека вирусот нема да исчезне во долг период и сликата ќе се смени дури кога ќе ...

Мицкоски: Барањето за нова вонредна состојба е по желба на Заев за да се носат Уредби за поткуп на гласачи

MakPress - 14.05.2020

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Топ тема” гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој зборуваше за моменталната ситуација во која се наоѓа Република Македонија во однос на здравствената и економската криза, како и за ...

Грција не прима граѓани од трети земји – Филипче од денеска во посета на Атина

Expres - 14.05.2020

Грчката влада до 15 јуни 2020 година ја проддолжи мерката „за забрана за влез за државјани на трети земји освен на држави од Европската унија и Шенген зоната“, а заедничката одлука на министрите за цивилна заштита, здравство и внатрешни работи, веќе ...

По реакциите во јавноста власта вели дека одлуката за патување без карантин за функционерите е само за соседните земји

MakPress - 14.05.2020

Одлуката да се дозволи посета на функционери на соседните земји, не значи да се дозволи кој било функционер да може да патува, туку таа се однесува само за регионални состаноци за координирање активности и мерки во однос на олабавувањето на мерките, ...

Најавите се дека во брзо време нема да се врати авиосообраќајот онака како што беше, вели Филипче

MakPress - 14.05.2020

Очигледно е дека многу тешко ќе биде да се врати авиосообраќајот онака како што беше, смета министерот за здравство Венко Филипче. – Во однос на авиотранспортот, ова е многу легитимна дилема која сите ја имаат.

Филипче: Посетата на функционери во соседни земји ќе се одвива исклучиво за координација за коронавирусот

Скопје1 - 14.05.2020

На денешната прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информираше дека се почнува со регионални состаноци со претставниците на владите и институциите во регионот за координиран пристап во однос на транзитот, посетите и ...

Мицкоски: Се плашам дека Филипче од „витез“ ќе стане „џелат“ со неговите политички потези во корист на Заев

MakPress - 14.05.2020

Во вечерашната емисија "Топ тема" на Телма телевизија лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изрази сомнеж околу тоа зошто министерот за здравство Венко Филипче би сакал да ја продолжи вонредната состојба и посочи ...

Препораки за патниците кои користат јавен превоз, редовно мијте ги рацете

Фокус - 13.05.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, објави препораки за патниците кои користат јавен превоз. -Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња).

Филипче со препораки за лицата кои користат јавен превоз

Алсат-М - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз. Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња), ...

Филипче: Да се мијат или дезинфицираат рацете откако ќе се користи јавен превоз

Канал5 - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз. Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња), ...

Филипче: Мијте раце по возење во автобус

+инфо - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз. Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња), ...

Филипче: Да се мијат или дезинфицираат рацете откако ќе се користи јавен превоз

Слободен Печат - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз. Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз.

Филипче: Да се мијат или дезинфицираат рацете откако ќе се користи јавен превоз

А1 On - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз. Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња), ...

Филипче: Не користете јавен превоз ако сте болни или не се чувствувате добро

Press24 - 13.05.2020

Не користете јавен превоз ако сте болни или не се чувствувате добро, е една од препораките кои министерот за здравство Венко Филипче ги објави денеска на својот Фејсбук профил за граѓаните кои користат јавен превоз.

Препораки за користење на јавен превоз

Кајгана - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот Facebook профил објави препораки за патниците кои користат јавен превоз. Препораки за патници кои користат јавен превоз: *фотографиите се преземени од Facebook профилот на Венко ...

Филипче: Да се мијат или дезинфицираат рацете откако ќе се користи јавен превоз

Сител - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз. Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња), ...

Да се мијат или дезинфицираат рацете откако ќе се користи јавен превоз

Курир - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз. Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња), ...

Филипче: Да се мијат или дезинфицираат рацете откако ќе се користи јавен превоз

Либертас - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз. Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња), ...

ФИЛИПЧЕ: Мијте ги рацете по возењето во автобус

Денешен - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз. Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња), ...

Филипче: Да се мијат или дезинфицираат рацете откако ќе се користи јавен превоз

CivilMedia - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз. Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња), ...

Филипче: Да се мијат или дезинфицираат рацете откако ќе се користи јавен превоз

Граѓански збор - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз. Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња), ...

Филипче со препораки за патниците кои користат јавен превоз

Локално - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави неколку препораки за патници кои користат јавен превоз. -Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, ...

Филипче со препораки за корисниците на јавен превоз

Frontline - 13.05.2020

Главниот совет е, сепак, граѓаните кои не се чувствуваат добро или се болни да не го користат јавниот превоз. Со намалувањето на интензитетот на рестриктивните мерки и постепеното враќање на животот во нормала, министерот за здравство, Венко Филипче ...

КриТинк: Министерот Филипче го има часовникот уште од 2013 година

Либертас - 13.05.2020

Рецензираме напис кој сугерира дека министерот за здравство Венко Филипче , има часовник од марката „Омега“, кој, наводно, или го добил ,,по заслуга за справувањето со коронавирусот” или со ,,частење од сопствената плата”.

Препораки за патници кои користат јавен превоз

Република - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави неколку препораки за патници кои користат јавен превоз. Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, ...

Филипче: Да се мијат или дезинфицираат рацете откако ќе се користи јавен превоз

24Инфо - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз. Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња), ...

Филипче: Препораки за патници кои користат јавен превоз

iPortal - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил напиша неколку препораки за патници кои користат јавен превоз: „-Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња) ...

Филипче: Да се мијат или дезинфицираат рацете откако ќе се користи јавен превоз

Опсервер - 13.05.2020

Скопје, 13 мај 2020 () – Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз. Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, ...

Филипче: Не користете јавен превоз ако сте болни или не се чувствувате добро

Скопје инфо - 13.05.2020

Не користете јавен превоз ако сте болни или не се чувствувате добро, е една од препораките кои министерот за здравство Венко Филипче ги објави денеска на својот Фејсбук профил за граѓаните кои користат јавен превоз.

За избори согласни, датумот неизвесен

Н.Македонија - 13.05.2020

По три часа разговори, без договор за датумот за одржување на изборите заврши вчерашната средба на лидерите на политичките партии кај претседателот на државата Стево Пендаровски. На средбата, која се одржа на отворено, со носење заштитни маски и со ...

Филипче: Да се мијат или дезинфицираат рацете откако ќе се користи јавен превоз

MakPress - 13.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на својот ФБ профил денеска објави препораки за патници кои користат јавен превоз. Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња), ...

Филипче: Да се мијат или дезинфицираат рацете откако ќе се користи јавен превоз

Скопје1 - 13.05.2020

Препораки за патници кои користат јавен превоз: 👉 Редовно мијте ги или дезинфицирајте ги рацете, особено по допир на површини во јавниот простор (држачи, рачки, копчиња) 👉 Покријте ја устата со марамче или превиткан лакт доколку се накашлате или ...

Започнува олабавувањето на рестриктивните мерки

24 Вести - 12.05.2020

Комисисијата за заразни болести даде зелено светло за отворање на трговските центри, авто школите и спортските обложувалници. Се дозволуваат и тренинзи на отворено за индивидуални спортови.

Филипче: Денеска треба да се финализира деталниот план и препораките за мерките

Алсат-М - 12.05.2020

Целиот детален план и препораките за функционирање во земјава во услови на епидемија на Ковид-19 ќе се финализира денеска, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче во гостување во емисијата Утрински брифинг.

Филипче: Во следните два месеци очекуваме намалување на ширењето на Ковид-19

Канал5 - 12.05.2020

Согласно сегашната состојба, како што беше дискутирано на состанокот на Комисијата за заразни болести, во следните два месеци очекуваме значајно намалување на ширењето на коронавирусот. Нешто што очекуваме да придонесе се и високите температури во ...

Филипче: Вирусот нема да исчезне се додека не се измисли вакцина

Фокус - 12.05.2020

Во текот на вчерашниот состанок разговаравме за олабавување на некои мерки, но денеска се финализира таа дискусија. Треба да се финализира целиот детален план и препораките за функционирање.

Филипче: Во следните два месеци очекуваме најзначајно намалување на ширењето на вирусот

Фокус - 12.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека Комисијата за заразни болести изработи научни претпоставки за тоа како може да се движи состојбата со вирусот.

Филипче неконкретен дали Комисијата за зарази дава зелено светло за избори

Алсат-М - 12.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче не одговори конкретно дали Комисијата за заразни болести смета дека следниот период е соодветен или не за организирање на избори. Во индиректен одговор, Филипче изјави дека ситуацијата може да се влоши само со ...

Предложен план за олабавување на мерките, за сега полицискиот час останува од 19

Телма - 12.05.2020

Комисијата за заразни болести за сега не предлага намалување или укинување на полицискиот час а владата за сега не размислува за тоа, но ја следи состојбата, порача министерот за здравство.

Периодот пред нас ќе биде мирен и може да има избори, кажа министерот Филипче

Скопје24 - 12.05.2020

Предлог план за намалување на мерките кој ќе се одвива во неколку фази, најави на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Како што кажа тој, предлогот е донесен од страна на комисијата за заштита од заразни болести, врз ...

Во следните две недели се очекува нормално функционирање на клиниките и болниците

Нова ТВ - 12.05.2020

Во следните две недели да почнат со нормално функционирање сите клиники и болници, одговори на прашањето на НОВА, министерот за здравство Венко Филипче. Филипче рече дека дел од клиниките веќе се вратени на работа, а дел се подготвуваат.

Филипче: Во следните два месеци очекуваме намалување на ширењето на Ковид-19

Press24 - 12.05.2020

Согласно сегашната состојба, како што беше дискутирано на состанокот на Комисијата за заразни болести, во следните два месеци очекуваме значајно намалување на ширењето на коронавирусот. Нешто што очекуваме да придонесе се и високите температури во ...

Филипче: Денеска треба да се финализира деталниот план и препораките за мерките

Сител - 12.05.2020

Целиот детален план и препораките за функционирање во земјава во услови на епидемија на Ковид-19 ќе се финализира денеска, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче во гостување во емисијата Утрински брифинг.

Филипче со часовник вреден колку десет плати по 500 евра што ги ветуваше Заев но никогаш не ги оствари

Нетпрес - 12.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во својата колекција има часовник кој речиси никој просечен граѓанин во оваа земја не може да си го дозволи со ниту една плата, па дури и од неостварената на Заев од 500 евра.

Филипче: Во следните два месеци очекуваме намалување на ширењето на Ковид-19

Независен - 12.05.2020

Согласно сегашната состојба, како што беше дискутирано на состанокот на Комисијата за заразни болести, во следните два месеци очекуваме значајно намалување на ширењето на корона вирусот. Нешто што очекуваме да придонесе се и високите температури во ...

Филипче: Следува мирен период, кој остава простор за одржување избори

Макфакс - 12.05.2020

Ставот на министерот за здравство, Венко Филипче, и на Комисијата за заразни болести е дека ни следува мирен и стабилен период во врска со состојбата предизвикана од коронавирусот, кој остава простор за одржување на изборите.

Филипче: Пред нас e мирен период, за изборите и сите процеси мерки врз основа на параметри што ги анализираме

Нетпрес - 12.05.2020

Пред нас е стабилен период во кој епидемијата е под контрола. Рестриктивните мерки што ги презедовме дадоа резултати и здравствениот систем е во можност да менаџира. Трендот на намалување на случаи продолжува, иако изминатите неколку денови имаше ...

Филипче за датум за изборите: Следи мирен период, сезонскиот грип наесен ќе ја влоши сликата

Press24 - 12.05.2020

Ставот на министерот за здравство Венко Филипче и на Комисијата за заразни болести е дека ни следи мирен и стабилен период за состојбата со коронавирусот кој остава простор за одржување на изборите.

Филипче: Платени дежурства од 8 до 10 илјади денари, планирана е сума на пари за здравствените работници кои работеа ...

Press24 - 12.05.2020

Во однос на електронските рецепти тие може да се продолжат телефонски. Дел од клиниките се вратија во функција, дел се спремаат. Во следните две недели ќе бидат во функција - кажа министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

Филипче: Со вирусов ќе живееме во целиот период кој е пред нас

+инфо - 12.05.2020

Целиот детален план и препораките за функционирање во земјава во услови на епидемија на ковид-19 ќе се финализира денеска, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче во гостување во емисијата Утрински брифинг.

Филипче: Сметам дека направивме прилично успешен модел на борба со вирусот, ова е борба во која учестуваат сите граѓани ...

Слободен Печат - 12.05.2020

Во текот на вчерашниот состанок разговаравме за олабавување на некои мерки, но денеска се финализира таа дискусија. Треба да се финализира целиот детален план и препораките за функционирање.

Од следната недела можно отворање на рестораните и кафулињата

Независен - 12.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, најави дека ќе препорачаат олабавување на мерките, а од следната недела да се дозволи работа на угостителските објекти. Ова се должи на намалување на бројките на новодијагностицирани, намален број на починати ...

Филипче: Очекуваме високите температури да го ослабнат вирусот

Слободен Печат - 12.05.2020

Согласно нашите трендови се очекува стабилизација на ширење на вирусот и сме свесни дека целосно исчезнување тешко е да се очекува. Оттаму држење на бројот на заболени под контрола и почитување на мерките за лична заштита се индикатори кои мора да ...

Еден мал семеен настан донесе нов бран заболени во Скопје

+инфо - 12.05.2020

Во следните два месеца очекуваме значајно намалување на вирусот. Се очекува стабилизација на ширењето на вирусот, но свесни сме дека целосно исчезнување на вирусот тешко е да се очекува. Сезоната на респираторни вируси трае до 12 недели, а кај нас е ...

Денеска 5 излекувани пациенти, 10 нови случаи на Ковид-19. Филипче најави олабавување на рестриктивните мерки

Факултети - 12.05.2020

Министерот Венко Филипче на денешната прес-конференција, која е во тек, соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 5 излекувани пациенти, во Скопје и во Неготино, а потврдени се 10 нови случаи во Скопје, Куманово, Прилеп и Велес.

Филипче: Со вирусов ќе живееме во целиот период кој е пред нас, нема да исчезне се додека не се измисли вакцина

Press24 - 12.05.2020

Во текот на вчерашниот состанок разговаравме за олабавување на некои мерки, но денеска се финализира таа дискусија. Треба да се финализира целиот детален план и препораките за функционирање.

Филипче: Периодот пред нас ќе биде мирен и може да има избори

Press24 - 12.05.2020

Предлог план за намалување на мерките кој ќе се одвива во неколку фази, најави на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Како што кажа тој, предлогот е донесен од страна на комисијата за заштита од заразни болести, врз ...

Платени дежурства од 8 до 10 илјади денари, планирана е сума на пари за здравствените работници кои работеа изминатиот ...

Слободен Печат - 12.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче одговори за организација на излетничките места во летниот период, електронскиот рецепт, платените дежурства, како и за заболувањето на децата од Ковид-19.

Филипче: Во следните два месеци очекуваме најзначајно намалување на ширењето на вирусот

360 степени - 12.05.2020

Во периодот кој претстои се очекува стабилизација на ширењето на ковид-19, но тешко е да се очекува дека вирусот целосно ќе исчезне, порача министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека во наредните два месеци се очекува најзначајно ...

Филипче: Во следните два месеци очекуваме намалување на ширењето на Ковид-19

А1 On - 12.05.2020

Согласно сегашната состојба, како што беше дискутирано на состанокот на Комисијата за заразни болести, во следните два месеци очекуваме значајно намалување на ширењето на коронавирусот. Нешто што очекуваме да придонесе се и високите температури во ...

Филипче: Вирусот нема да исчезне сѐ додека не се измисли вакцина

Кајгана - 12.05.2020

Скопје, 12 мај 2020 (МИА) – Целиот детален план и препораките за функционирање во земјава во услови на епидемија на COVID-19 ќе се финализира денеска, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче во гостување во емисијата Утрински брифинг.

ФОТО: Филипче со часовник вреден 5 илјади евра

Курир - 12.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во својата колекција има часовник кој речиси никој просечен граѓанин во оваа земја не може да си го дозволи со ниту една плата, па дури и од неостварената на Заев од 500 евра.

Филипче за датум за изборите: Следи мирен период, сезонскиот грип наесен ќе ја влоши сликата

А1 On - 12.05.2020

Ставот на министерот за здравство Венко Филипче и на Комисијата за заразни болести е дека ни следи мирен и стабилен период за состојбата со коронавирусот кој остава простор за одржување на изборите.

Границите ќе се отвараат по конзилиумот на министрите за здравство – дали ќе треба брис или друг документ

+инфо - 12.05.2020

Кога би се отвориле границите и останува ли и натаму да важи мерката државен карантин, се едни од прашањата за кои денеска се интересираа новинарите по пресот на министерот Филипче. – Карантините за нашите граѓани кои се враќаат од странство ...

Филипче: Денеска треба да се финализира деталниот план и препораките за мерките

Независен - 12.05.2020

Целиот детален план и препораките за функционирање во земјава во услови на епидемија на Ковид-19 ќе се финализира денеска, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче во гостување во емисијата Утрински брифинг.

Филипче: Денеска треба да се финализира деталниот план и препораките за мерките

Нетпрес - 12.05.2020

Целиот детален план и препораките за функционирање во земјава во услови на епидемија на Ковид-19 ќе се финализира денеска, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче во гостување во емисијата Утрински брифинг.

Во следните две недели се очекува нормално функционирање на клиниките и болниците

Сител - 12.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче очекува во следните две недели да почнат со нормално функционирање сите клиники и болници. Одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Владата, Филипче рече дека дел од клиниките веќе се вратени ...

Филипче: Во следните две недели се очекува нормално функционирање на клиниките и болниците

Press24 - 12.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче очекува во следните две недели да почнат со нормално функционирање сите клиники и болници. Одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Владата, Филипче рече дека дел од клиниките веќе се вратени ...

Во следните две недели се очекува нормално функционирање на клиниките и болниците

Курир - 12.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче очекува во следните две недели да почнат со нормално функционирање сите клиники и болници. Одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Владата, Филипче рече дека дел од клиниките веќе се вратени ...

Во следните две недели се очекува нормално функционирање на клиниките и болниците

А1 On - 12.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче очекува во следните две недели да почнат со нормално функционирање сите клиники и болници. Одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Владата, Филипче рече дека дел од клиниките веќе се вратени ...

Во следните две недели се очекува нормално функционирање на клиниките и болниците

Нетпрес - 12.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче очекува во следните две недели да почнат со нормално функционирање сите клиники и болници. Одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Владата, Филипче рече дека дел од клиниките веќе се вратени ...

Во следните две недели се очекува нормално функционирање на клиниките и болниците

24Инфо - 12.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче очекува во следните две недели да почнат со нормално функционирање сите клиники и болници. Одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Владата, Филипче рече дека дел од клиниките веќе се вратени ...

Во следните две недели се очекува нормално функционирање на клиниките и болниците

CivilMedia - 12.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче очекува во следните две недели да почнат со нормално функционирање сите клиники и болници. Одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Владата, Филипче рече дека дел од клиниките веќе се вратени ...

Филипче: Пред нас мирен период, за изборите и сите процеси мерки врз основа на параметри што ги анализираме

Frontline - 12.05.2020

Тој се осврна и на ризиците што можат да ја влошат епидемиолошката слика, како што се патувањата на наши граѓани во странство и враќање назад, враќање на децата во училиште… Тоа, рече министерот за здравство, се фактори кои можат да ја влошат ...

Во следните две недели се очекува нормално функционирање на клиниките и болниците

Либертас - 12.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче очекува во следните две недели да почнат со нормално функционирање сите клиники и болници. Одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата во Владата, Филипче рече дека дел од клиниките веќе се вратени ...

Филипче: Во следните два месеци очекуваме намалување на ширењето на Ковид-19

Опсервер - 12.05.2020

Скопје, 12 мај 2020 () – Согласно сегашната состојба, како што беше дискутирано на состанокот на Комисијата за заразни болести, во следните два месеци очекуваме значајно намалување на ширењето на коронавирусот.

Филипче: Опаѓа бројот на заболени иако имаме мали варијации, во овој момент имаме стабилна ситуацијa

Локално - 12.05.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето во „Утрински Брифинг“ на „Слободна ТВ“ изјави дека во текот на вчерашниот состанок разговарано е за олабавување на некои мерки, но денеска на состанокот ќе се финализира таа дискусија.

Филипче: Денеска треба да се финализираат деталниот план и препораките за мерките

Либертас - 12.05.2020

Целиот детален план и препораките за функционирање во земјава во услови на епидемија на Ковид-19 ќе се финализира денеска, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче во гостување во емисијата Утрински брифинг.

Филипче: Денеска треба да се финализира деталниот план и препораките за мерките

Граѓански збор - 12.05.2020

Целиот детален план и препораките за функционирање во земјава во услови на епидемија на Ковид-19 ќе се финализира денеска, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче во гостување во емисијата Утрински брифинг.

Филипче: Во следните два месеци очекуваме намалување на ширењето на Ковид-19

CivilMedia - 12.05.2020

Согласно сегашната состојба, како што беше дискутирано на состанокот на Комисијата за заразни болести, во следните два месеци очекуваме значајно намалување на ширењето на коронавирусот. Нешто што очекуваме да придонесе се и високите температури во ...

(ВИДЕО) Филипче: Направивме прилично успешен модел на борба со вирусот, борба во која учествуваат сите граѓани

Frontline - 12.05.2020

Дијагностициравме таму каде што е потребно. Ги заштитивме капацитетите на болниците. Немавме преполни болници. Ги избегнавме сценаријата од Италија и Шпанија. Сега ги гледаме резултатите од таа стратегија.

(ВИДЕО) Филипче: Сметам дека направивме прилично успешен модел на борба со вирусот, ова е борба во која учестуваат сите ...

iPortal - 12.05.2020

Во текот на вчерашниот состанок разговаравме за олабавување на некои мерки, но денеска се финализира таа дискусија. Треба да се финализира целиот детален план и препораките за функционирање.