TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Контакт групата во Косово дочекана студено

А1 - 12.08.2007

Меѓународната посредничка тројка од косовските претставници дочекана студено. Особено се незадоволни од рускиот дипломат, кој ја застапува тезата дека Советот за безбедноста треба да го каже конечниот збор. Од друга страна, странските дипломати и дале уверување на Приштина дека за финалниот статус ...

Косовските Срби добија гаранции за компромис

А1 - 12.08.2007

Гаранции за компромисно решение за статусот на Косово добија денеска во Приштина косовските Срби од посредничката „тројка“. „Нема прејудицирање на статусот и ограничување на роковите. Тројката по 120 дена ќе го претстави својот извештај, но тоа нема да значи крај на процесот“, изјави претставникот ...

Контакт групата на средба со косовските власти

А1 - 11.08.2007

Најновата иницијатива на решавање на косовското прашање продолжува со средба на посредничката тројка на контакт групата со косовските власти во Приштина. Според Би-Би-Си, и покрај противењето на Приштина, се очекува тројката да добие поддршка за продолжување на дијалогот со Белград.

Посредничката тројка во прва посета на Белград

Време - 11.08.2007

ПРЕТСТАВНИЦИ НА КОНТАКТ-ГРУПАТА НА СРЕДБА СО СРПСКИОТ ПРЕГОВАРАЧКИ ТИМ Посредничката тројка во новите преговори за идниот статус на Косово вчера имаше состанок со високи политички претставници во Србија. Со посредниците на Европската Унија, Русија и на САД, Волфганг Ишингер, Александар Харченко и ...

Тројката ја почна косовската мисија

Дневник - 11.08.2007

Состанокот на Контакт-групата за Косово е добар почеток за тешката мисија што допрва претстои, оцени претставникот на Европската Унија, Волфганг Ишингер, по првата средба на Групата со тројката што ќе посредува на новите преговори меѓу Белград и Приштина.

Посредничката „тројка“ денеска во Приштина

Канал5 - 11.08.2007

Посредничката „тројка“ на Контакт-групата во новите преговори за статусот на Косово од денеска е во дводневна посета на Приштина, каде ќе се сретне со претставници на косовските привремени институции, УНМИК, Кфор и на косовските Срби.

„Тројката“ за Косово во посета на Белград

Канал5 - 10.08.2007

„Тројката“ посредници на Контакт групата за преговорите за Косово денеска ќе престојува во посета на Белград на средба со највисоките претставници на српските власти. Белград, 10 август (МИА) - Тројката посредници на Контакт групата за преговорите за Косово денеска ќе престојува во посета на ...

Многу прашалници околу иднината на Косово

Утрински - 10.08.2007

Дали поделба на Косово е сценарио кое може да помине и дали тоа ќе го обнови планот за „голема Албанија“ Димитар Чулев Дали прогласувањето независност на Косово од страна на приштинските власти официјален Белград ќе го протолкува како непријателски чин и напад против суверенитетот и интегритетот на ...

Последна можност за договор за Косово?

Време - 10.08.2007

СОСТАНОК РУСИЈА-САД-ЕУ Во Лондон вчера имало средба на тројцата претставници за Косово, Френк Визнер од САД, Волфганг Ишингер од Европската Унија и Александар Бочан Харченко од Русија, кои треба да ги подготват преговорите меѓу Србија и Косово за идниот косовски статус.

Косово, држава на НАТО

Вечер Прес - 10.08.2007

Советникот на претседателот на Владата на Србија, Александар Симиќ, оцени дека "зад планот на Марти Ахтисари можеби се крие намерата на НАТО во Косово да воспостави држава под своја контрола, во која би имал неограничена власт".

Средба на Контакт групата за Косово

Канал5 - 09.08.2007

Во Лондон денеска ќе се одржи средба на експертско ниво на Контакт групата за Косово, која ја сочинуваат претставници на Велика Британија, Германија, Италија, Русија, САД и Франција. Лондон, 9 август (МИА) - Во Лондон денеска ќе се одржи средба на експертско ниво на Контакт групата за Косово, која ...

Пропадна планот на Ахтисари за Косово

Вест - 09.08.2007

МОСКВА, 9 август - Рускиот претставник во посредничката тројка за Косово, Александар Боцан Харченко, вчера изјави дека пропадна планот на специјалниот пратеник на ОН Марти Ахтисари и оти во текот на продолжението на преговорите нема да се потпираат на него.

Остри реакции на Косово по холандската изјава за поделба

Макфакс - 09.08.2007

Приштина Изјавата на холандскиот министер за надворешни работи Максим Верхаген дека за холандската Влада е прифатливо се што ќе се договорат Белград и Приштина, па и поделба, предизвика остри реакции во Приштина. Пренесувајќи ја оваа порака на политичките лидери на Косово, Верхаген рече дека истата ...

Чеку: Независност на Косово веднаш по 10. декември

Макфакс - 09.08.2007

Приштина Косово очекува прогласување на независност и бара од своите западни партнери да го признаат веднаш по завршувањето на преговорите со Белград, 10. декември. Ова синоќа го изјави косовскиот премиер Агим Чеку, кој непосредно пред преговорите во Виена, истакна дека Косово ќе остане стабилно ...

Ишингер: Белград и Приштина имаат последна можност за преговори

Макфакс - 09.08.2007

Лондон Новите преговори за идниот статус на Косово можеби се последна можност за изнаоѓање компромисно решение меѓу Белград и Приштина. Ова денеска го изјави претставникот на Европската Унија (ЕУ) во тројката на Контакт групата за Косово, Волфганг Ишингер.

НАТО гарант на безбедноста при претстојните преговори за Косово

Макфакс - 09.08.2007

Приштина НАТО ќе осигура безбедност на целата територија на Косово во текот на новите преговори за статусот, изјави синоќа во Приштина, командантот на јужното крило на НАТО, Хенри Улрих. „Наша задача е да ја гарантираме безбедноста на целата територија на Косово.

Контакт групата денеска за Косово

Макфакс - 09.08.2007

Лондон Меѓународната Контакт група денеска треба да се состане во Лондон на ниво на директори за Балканот на министерствата за надворешни работи на земјите-членки. Според најавите, на состанокот ќе учествува и преговарачката Тројка – ЕУ, САД и Русија, Домаќин на средбата ќе биде директорот за ...

Чеку: Приштина категорично не прифаќа поделба на Косово

Макфакс - 09.08.2007

Приштина Приштина не прифаќа било какви преговори за поделба на Косово и ако дојде до такви разговори косовскиот преговарачки тим ќе го преиспита своето учество во понатамошните преговори. Ова денеска за приштинските медиуми го изјави косовскиот премиер Агим Чеку.

Чеку:Јанша ми вети независност на Косово

Макфакс - 09.08.2007

Белград Словенечкиот премиер Јанез Јанша ми гарантираше дека ќе се погрижи Европската унија (ЕУ) да постигне согласност околу независноста на Косово. Ова за словенечката државна телевизија го изјавил косовскиот премиер Агим Чеку, пренесува српскиот весник „Политика“.

Пропадна планот на Ахтисари!

Вечер Прес - 09.08.2007

"Планот на Ахтисари пропадна, не доби поддршка во Советот за безбедност на ОН и во преговорите нема да има потпирање врз него. Донесена е одлука преговорите да ги води "тројката", рече Боцан-Харченко Рускиот претставник во "тројка" за Косово, Александар Боцан - Харченко, вчера изјави дека пропадна ...

Судбината на Косово

Дневник - 08.08.2007

Успехот и интеграцијата на Република Македонија во НАТО и во ЕУ е составен дел од успехот на целиот Балкан. Дел без кој решавањето на судбината на Косово ќе биде уште потешко . Визија, лидерство и поголема обединетост ќе бидат потребни и меѓу највлијателните фактори во рамките на меѓународната ...

НАТО го отфрли предлогот за враќање на српската војска на Косово

Макфакс - 08.08.2007

Скопје НАТО го отфрли предлогот на Србија, српската војска и полиција да се вратат на Косово, оценувајќи дека тоа би ги зголемило етничките тензии во покраината. „Српските власти нема да бидат овластени да се вратат (на Косово)’’, рече синоќа претставникот на КФОР Мајкл Кноп.

Хисени: Не може да се преговара за независноста на Косово

Макфакс - 08.08.2007

Приштина Неприфатливо е за Приштина повторно да преговара за независноста на Косово во новите преговори за покраината, изјави портпаролот на приштинскиот тим Скендер Хисени. „Платформата на Приштина за новите преговори за статусот на Косово се базира на принципите кои на почетокот на процесот ги ...

Ахтисари песимист околу преговорите

Макфакс - 08.08.2007

Љубљана Новите преговори меѓу Белград и Приштина за статусот на Косово не ветуваат, оценува специјалниот претставник на ООН за Косово Марти Ахтисари. “Србија дури и го промени уставот и им даде многу строги упатства на своите преговарачи.

Косово очекува независност по 120-те дена

Макфакс - 08.08.2007

Приштина Косовската влада од претстојната посета на меѓународните посредници очекува да биде дефиниран „јасен пат од 120 дена до независност“ на Косово. Ова синоќа го изјави заменик премиерот на косовската влада, Љутви Хазири.

Харченко: Пропадна планот на Ахтисари

Макфакс - 08.08.2007

Москва Планот на специјалниот пратеник на Обединетите нации (ОН), Марти Ахтисари пропадна, изјави денеска рускиот претставник во посредничката тројка на Контакт групата за Косово, Александар Боцан Харченко. „Планот на Ахтисари пропадна, не доби поддршка во Советот за безбедност на ОН и идните ...

Косово како Фарски Острови?

Време - 07.08.2007

НОВ ПРЕДЛОГ НА БЕЛГРАД Србија најави дека во преговарачкиот тим за Косово ќе учествуваат и премиерот Воислав Коштуница и претседателот Борис Тадиќ, со што ќе ја поделат одговорноста за резултатот на преговорите. Се очекува преговорите со косовските власти да почнат наскоро, а САД и Европската Унија ...

Србија бара враќање на дел од војниците на Косово

Макфакс - 07.08.2007

Скопје Советникот на српскиот премиер, Александар Симиќ оцени дека согласно Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН, „дошло време” одреден број српски војници и полицајци да се вратат на територијата на Косово. Според него изјавите на лидерите на „албанските сепаратисти од Косово”, по ...

Тројката за Косово на 10. август во Белград

Макфакс - 07.08.2007

Белград Посредничката тројка на Контакт групата за новите преговори за Косово, во Белград ќе допатува на 10. август, еден ден по првиот состанок во Лондон, јавија локалните медиуми. Тројката, што ја сочинуваат претставникот на Европската унија (ЕУ), Волфганг Ишингер, на Соединетите Американски ...

Тадиќ и Коштуница во српскиот преговарачки тим

Дневник - 06.08.2007

Експертката за безбедносни прашања, Џуди Бат, изрази песимизам за наоѓање компромисно решение на преговорите Претседателот Борис Тадиќ и премиерот Воислав Коштуница ќе го предводат тимот на Белград на новите преговори за статусот на Косово, во организација на Контакт-групата.

Преговарачки позиции на Приштина

Макфакс - 06.08.2007

Приштина Нема преговори за независност на Косово, нема промени на границите на Косово и нема промени на пакетот решенија на посредникот Марти Ахтисари. Ова се трите клучни принципи со кои Приштина ќе влезе во новите преговори со Белград за решавање на статусот на Косово, изјави координаторот на ...

Чеку повторно ја отфрли поделбата на Косово

Макфакс - 06.08.2007

Берлин Косовскиот премиер Агим Чеку денеска повторно ја отфрли идејата за поделба на Косово и најави можност за прогласување на независност без резолуција на Обединетите нации(ОН). „Нашата страна секогаш јасно говореше дека не прифаќа поделба..

Контакт групата в четврток за Косово

Макфакс - 06.08.2007

Лондон Меѓународната Контакт група в четврток ќе се состане во Лондон на ниво на директори за Балканот на министерствата за надворешни работи на земјите-членки, соопшти британскиот Форин офис. Според најавите, на состанокот ќе учествува и преговарачката Тројка – ЕУ, САД и Русија.

Коштуница - со новите преговори до компромис за Косово

Макфакс - 06.08.2007

Белград Може да се дојде до компромис со новите преговори за идниот статус на Косово, наведе денеска српскиот премиер Воислав Коштуница. „Новите преговори со новите посредници отвораат можност да се дојде до компромисно решение, коешто ќе ги задоволи суштинските интереси на Србија и суштинските ...