TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Парастос празник

Вест - 10.09.2005

Сакам да кажам Додека Бранко и Бучко си ги мерат, на Ахмети му расте 1 Вчера и од САД ни порачаа дека до 2008 година земјите од Балканот нема да влезат во НАТО, оти не ги исполнуваат условите. За Европската унија не се ни надевавме. Не знам што проблем имаат другите балкански држави.

Костовски одбива да биде колатерална штета на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Утрински - 10.09.2005

Средбата на скопскиот градоначалник со Красниќи повод за жестоки препукувања меѓу власта и опозицијата Јас не сум тој што му дава легитимитет на Красниќи, тие прашања поставете ги на друга адреса. Јас не сакам да бидам вплеткан во меѓупартиските пресметки како колатерална штета, изјави вчера Трифун ...

Груевски и Џафери ќе ја делат Македонија

Дневник - 10.09.2005

СДСМ ТВРДИ Јавно го прашуваме лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски дали тој го намести Трифун Костовски во Кондово да се сретне со лицето А. К. и дали со тоа ја исполни задачата од ДПА да го промовира и амнестира ова лице - праша Емилијан Станковиќ, потпретседателка на Градската организација на ...

Груевски го намести Костовски?

Вечер - 10.09.2005

За мене секој што не е осуден е слободен граѓанин и не сакам да влегувам во меѓупартиски и внатрепартиски пресметки како колатерална штета, вели Трифун Костовски Митко Р.Јовановски Ракувањето на градоначалникот на Скопје Трифун Костовски со Агим Красниќи е цената што Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ ...

И Красниќи во одборот за пречек

Вест - 09.09.2005

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОСТОВСКИ ПРАЗНУВАШЕ ВО КОНДОВО И САРАЈ Костовски во Кондово дојде на покана на Градоначалникот на Сарај Имер Селмани, да присуствува на свеченоста по повод почетокот на изградбата на патот од Кондово до селото Свиларе Градоначалникот на Скопје Трифун Костовски вчера го празнуваше ...

Кој му ја намести на Трифун средбата со Красниќи

Време - 09.09.2005

СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ ВО ПОЛЕМИКА ЗА КОНДОВО Дали Никола Груевски го намести Трифун Костовски во Кондово, праша вчера Емилијан Станковиќ, заменик-портпарол на СДСМ, коментирајќи ја завчерашната средба на скопскиот градоначалник со Агим Красниќи.

Красниќи му беше сенка на Костовски во Кондово!

Утрински - 09.09.2005

Контроверзниот кондовчанец ја искористи посетата на скопскиот градоначалник за сопствена медиумска промоција Од Кабинетот на Костовски тврдат дека средбата била случајна и дека не треба да и се дава политичка боја Една случајна средба на скопскиот градоначалник Трифун Костовски во Кондово со ...

Костовски на патот на Красниќи

Дневник - 09.09.2005

ДАНИЦА ТУНТЕВСКА Агим Красниќи, кој до вчера се закануваше дека ќе го гранатира Скопје, вчера го извести скопскиот градоначалник Трифун Костовски за лошиот пат од Кондово до Рашче. Се сретнаа случајно, тврдат двајцата. Едниот тргнал на кафе, другиот му застанал на пат, при посетата на Кондово.

Костовски случајно се сретна со Красниќи

Дневник - 09.09.2005

СКОПСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК го посети КОНДОВО Агим Красниќи беше меѓу првите луѓе на Кондово што вчера го пречекаа и разговараа со скопскиот градоначалник Трифун Костовски, кој го посети селото за да ги извести жителите за претстојната реконструкција на патот што води од Кондово до изворот Рашче.

Агим Красниќи денеска му беше случаен домаќин на Трифун Костовски..

Канал5 - 09.09.2005

Скопскиот градоначалник и екс одметникот не сакајќи, како што велат двајцата, се сретнаа на кафе – муабет во Кондово.. Ненадејната за нив средба се случи во локалната пицерија Скопскиот градоначалник и екс одметникот не сакајќи, како што велат двајцата, се сретнаа на кафе муабет во Кондово..

Трифун на гости кај Красниќи!

Вечер - 09.09.2005

Градоначалникот на Скопје, Трифун Костовски, случајно или не, вчера беше гостин на "локалниот шериф" од Кондово, Агим Красниќи. Двајцата соговорници беа "фатени" во разговор на заедничка маса во една од кафеаните. Повод - свеченото отпочнување на изградбата на локалниот пат од Кондово кон Свиларе, ...

Поништена пресудата за Албанката Малечка што го снимаше Кондово

Макфакс - 09.09.2005

(Дневник) - сабота, 24.09.2005 АПЕЛАЦИСКИ СУД СКОПЈЕ Апелацискиот суд во Скопје ја поништил пресудата за новинарката од Албанија и за нејзиниот татко, кои во мај годинава беа осудени на вкупно десет години затвор бидејќи снимале фотографии и видеозаписи од вежби на група вооружени лица во Кондово ...

Костовски на кафе со Агим Красниќи во Кондово

А1 - 08.09.2005

На кафе со Агим Красниќи. Така градоначалникот на Скопје Трифун Костовски ја прослави независноста. Со човекот кој една година држеше дел од Скопје под опсада и кој се закануваше дека ќе го гранатира центарот на градот. Со него, како со себеси рамен, Костовски разговараше за комуналните проблеми.

Красниќи и Костовски пиеја чај во Кондово

Време - 08.09.2005

НА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА Градоначалникот на Скопје, Трифун Костовски, и Агим Красниќи вчера напладне, на прославата на Денот на независноста, пиеја чај во Кондово. Во општината Сарај, Костовски присуствуваше на свеченото отворање на локалниот пат од Кондово кон Свиларе.

Мајтап на највисоко ниво

Време - 08.09.2005

Диана Младеновска Повеќемесечната дозирана нестабилност и хаотичност во и околу Кондово како да продолжува со меѓуинституционална криза. Премиерот и претседателот прво долго време не можеа да се договорат како да ја елиминираат опасноста што, според нивните претходни заеднички процени, ни се ...

Парламентот да расправа за одговорност на Владата

Време - 08.09.2005

ДС БАРА ОСТАВКИ Македонскиот парламент итно да отвори расправа за доверба на Владата за случајот „Агим Красниќи“, бара Демократскиот сојуз. Партијата на поранешниот министер за внатрешни работи Павле Трајанов, која дејствува како вонпарламентарна опозиција, смета дека со амнестијата на Агим ...

Владата направи салтомортале, државата е без механизми

Време - 07.09.2005

ЕВРО-БАЛКАН ЗА СЛУЧАЈОТ „КОНДОВО“ Најновите изјави на премиерот Владо Бучковски за случајот „Кондово“ претставуваат салтомортале за Владата и целосно ја загрозуваат правната држава, заклучил Советот за надворешна политика и безбедност при институтот Евро-Балкан.

Владата малку го информирала врховниот командант за Кондово

Вест - 07.09.2005

"Македонија или ќе биде правна држава, или не. Законите или ќе важат еднакво за сите или ќе промовираме беззаконие. Ги подржувам политичките напори и политичките средства за решавање на проблемите, но нивната крајна цел мора да е јакнење на авторитетот на институциите, а не нивно понижување или ...

Македонија или ќе биде правна држава, или ќе има беззаконие

Вечер - 07.09.2005

Македонија или ќе биде или не правна држава, законите или ќе важат подеднакво за сите, или ќе промовираме беззаконие, изјави претседателот Бранко Црвенковски по добивањето на информацијата од Владата во врска со случајот "Кондово".

Красниќи се разоружува

Вест - 06.09.2005

ВО ДОПОЛНИТЕЛА АКЦИЈА НА ПОЛИЦИЈАТА ВО КОНДОВО ЗАПЛЕНЕТ АРСЕНАЛ ОД ТЕШКО АРТИЛЕРИСКО ОРУЖЈЕ Минофрлачи, пушкомитралези, митралез и гранати, зољи и друго тешко артилериско одружје како и експлозив со голема разорна моќ биле запленети завчера во дополнителната кација што ја презела полицијата во ...

'Рѓосано железо се жнее во македонските жетви на оружје

Време - 06.09.2005

СОБИРАЊЕТО ОРУЖЈЕ НОВА ФАРСА Александар Божиновски Пушките, рачните фрлачи и топовите што полицијата ги нашла крај пругата близу до Кондово се неупотребливи, некомплетни и кородирани, а целата акција била фарса за да се потврди политичкиот договор со Агим Красниќи, тврдат експерти за оружје и ...

Власта прави театар

Време - 06.09.2005

ГРУЕВСКИ Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, ги поздравува напорите да се реши проблемот во Челопек, но изрази сомневање дека посетата на премиерот Бучковски може да е наместена. - Оваа влада има проблем да воспостави контрола на целата територија на државата, особено во северозападниот дел.

Нема одговорност за судиите што го сослушале Красниќи

Време - 06.09.2005

РЕПУБЛИЧКИ СУДСКИ СОВЕТ Републичкиот судски совет (РСС) нема да поведе постапка за несовесно и нестручно работење на истражните судии што го сослушале Агим Красниќи и не му одредиле мерка притвор, информираат од РСС. На вчерашната седница Советот заклучил дека судиите постапувале во рамките на ...

Потерницата за Красниќи регуларно повлечена

Дневник - 06.09.2005

РЕПУБЛИЧКИ СУДСКИ СОВЕТ Истражните судии што ја повлекле потерницата и налогот за притвор против Агим Красниќи постапиле совесно и стручно, оцени Републичкиот судски совет на вчерашната седница, на која утврдувал дали има основа да поведе постапка поради несовесно и нестручно вршење на судската ...

Полициска акција или коалициска режија

Дневник - 06.09.2005

ПОВТОРНО ОТКРИЕНО ОРУЖЈЕ ВО КОНДОВО Неделната акција на МВР во која, според официјалната верзија, е пронајдено поголемо количество оружје и муниција, била однапред договорена и се одвивала според испланирано сценарио, тврдат во опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

РЕШАВАЊЕТО НА СЛУЧАЈОТ КРАСНИЌИ Е ПОГРЕШЕН, ВЛАДАТА СЕЛЕКТИВНО МЕ ИНФОРМИРА СЕ ЖАЛИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ

Канал5 - 06.09.2005

Владата и надлежните државни служби за случајот ,,Красниќи,, селективно ме информираа, се пожали денеска претседателот Бранко Црвенковски, откако на негова адреса утрово курирот ја доставил владината информација за случувањето во Кондово.

Реакции по одлуката на РСС да не поведе постапка за истражните судии за случајот Красниќи

Канал5 - 06.09.2005

Судскиот систем се посрамоти, а републичкиот судски совет само потврди дека е продолжена рака на владеачката гарнитура Судскиот систем се посрамоти, а републичкиот судски совет само потврди дека е продолжена рака на владеачката гарнитура.

Нема законски прекршувања за потерницата за Красниќи

Вечер - 06.09.2005

Нема законски основ за поведување постапка спрема истражните судии во Основниот суд Скопје 1, кои донеле одлука за повлекување на потерницата по Агим Красниќи за случајот Кондово - одлучи Републичкиот судски совет на последната седница.

Апел за ослободување на новинарката Рајмонда Малечка

Макфакс - 06.09.2005

Скопје „Ослободете ја од затвор новинарката Рајмонда Малечка, во име на разумот!“, е апелот што денеска е упатен до претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Владо Бучковски и министерката за правда Мери Младеновска-Георгиевска.

НЕ СУМ СУПЕРМЕН

Вечер - 06.09.2005

ТЕТОВО. - "Со втората рунда разговори продолжуваме в петок. Првично го направивме договорот, извесно е дека во овој момент ќе нема размена на ресорите меѓу коалиционите партнери, ќе нема голема реконструкција. Или ќе направиме реконструкција во почетокот на октомври, или реконструкцијата ќе почека ...

Пак запленето оружје од Красниќи

Вечер - 06.09.2005

Во акција што полицијата ја направи во скопското село Кондово, по онаа во петокот вечерта, повторно е запленет голем арсенал на оружје и муниција. Оружјето кое е пронајдено е на Агим Красниќи, со кое тој и неговите компањони им се закануваа на скопјани дека ќе го употреби, ако полицијата го приведе.

Црвенковски - Владата го прекрши уставот со тоа што не ме информираше

Макфакс - 06.09.2005

Скопје Претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски оцени денеска дека премиерот и Владата го прекршиле уставот при разрешувањето на кризата во Кондово и укинувањето мерка притвор за Агим Красниќи. „Фактот што како претседател на државата за едно прашање кое што по својата дефиниција ...

Реконструкција на Кондово - Рашче и Сарај - Љубин

Вечер - 06.09.2005

До крајот на годинава ќе се реконструира патот Сарај - Љубин, неколку улици во центарот на Сарај и дел од патот Кондово - Рашче, најавува Општината. Со реконструкцијата ќе бидат опфатени два километри пат меѓу селата Сарај и Љубин, километар од патот низ село Кондово и два километри од патот за ...

Бреза е логична консеквенца на Красниќи

Вечер - 06.09.2005

Повлекувањето на потерницата за командант Бреза, за лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, е логична консеквенца после она што се случи со Агим Красниќи. Според него, многу е веројатно дека веќе постои и договор за тоа, за што веќе се подготвува и јавноста.

Пронајдено дополнително оружје околу Кондово

А1 - 05.09.2005

Македонската полиција, во неделата, пронашла дополнително количество оружје и муниција во околината на село Кондово, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. Оружјето е пронајдено по полициски активности во истиот регион во околината на Кондово, каде во петокот вечерта, беше пронајдено ...

РСС: Судиите во случајот Красниќи постапиле процедурално

А1 - 05.09.2005

Судиите кои ги повлекоа потерниците по Красниќи се амнестирани. Републичкиот судски совет нема да отвори постапка за утврдување на одговорност за двајцата истражни судии кои го сослушале Агим Красниќи и ги поништија притворот и потерниците. Ова е одлучено на денешната седница на советот.

Акцијата во Кондово била наместена

Време - 05.09.2005

„ВРЕМЕ“ ДОЗНАВА Дејан Николовски Оружјето што полицијата го најде во петокот попладне во атарот на скопското село Кондово, всушност, било резултат на претходно направен договор со вооружената група од селото, тврдат за „Време“ извори во МВР.

Агим Красниќи не е амнестиран од ништо

Време - 05.09.2005

СТЕРЈО ЗИКОВ ЗА РАДИО СЛОБОДНА ЕВРОПА Не постои акт на амнестија за Агим Красниќи и не е повлечено ниту едно обвинение или барање за спроведување истрага против него, изјавил Стерјо Зиков, скопски јавен обвинител во интервју за Радио Слободна Европа, пренесува МИА. - Ова решение на судот е правно.

Зиков: И командант Бреза да се појави пред судот, би му се укинал притворот

Вест - 05.09.2005

СКОПСКИОТ ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ ЗА РАДИО СЛОБОДНА ЕВРОПА Не постои акт на амнестија за лицето Агим Красниќи и не е повлечено ниту едно обвинение или барање за спроведување истрага против него, изјави скопскиот јавен обвинител Стерјо Зиков, во интервју за Радио Слободна Европа, што вчера го пренсе Макфакс.

Бучко шие, Џанго порабува

Време - 05.09.2005

ДЕЈАН НИКОЛОВСКИ Премиерот го призна тоа за што ги караше новинарите. Скопјани биле во најголема опасност во јули годинава. Тогаш имало 80 до заби вооружени лица во селото Кондово. Во момент на избезумување на јавноста со својата изјава, премиерот Бучковски ја искористи можноста и да се исплаче ...

За командант Бреза се повлекува мерката притвор?

Утрински - 05.09.2005

Дали преседанот за Красниќи прераснува во правило кое ќе го опфати и Хамди Бајрамовски? Стерјо Зиков: Ако и командант Бреза се појави пред судот, веројатно би имало услови да се повлече мерката притвор против него БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ За Хамди Бајрамовски, алијас командант Бреза, од скопското село ...

Крик против молкот за Кондово

Дневник - 05.09.2005

Коментар Само што премиерот соопшти со колку оружје располагал "пацифистот" Агим Красниќи, види - ефикасност! Полицијата во следниот ден го "откри" арсеналот. Се прашувам дали власта навистина мисли оти некој верува во ваквата наивна синхронизацијата на настаните, која е крајно навредлива за ...

За Агим Красниќи не постои акт на амнестија

Дневник - 05.09.2005

Скопскиот обвинител СтерЈо Зиков тврди Не постои акт на амнестија за лицето Агим Красниќи и не е повлечено ниту едно обвинение или барање за спроведување истрага против него, вели скопскиот јавен обвинител Стерјо Зиков во интервју за Радио Слободна Европа, пренесува МИА.

Бучковски најави, полицијата откри оружје

Дневник - 05.09.2005

АКЦИЈА ВО КОНДОВО Опозицијата смета дека сега е отворена можноста криминалци да окупираат населени места и да бараат амнестија Полицијата во петокот околу Кондово нашла топ, рачни ракетни фрлачи и друго оружје, соопшти МВР. Оружјето било запленето неколку часа откако премиерот Владо Бучковски ...

Фатено оружје во Кондово

Канал5 - 05.09.2005

Само неколку часа по изјавата на премиерот Владо Бучковски за Кондово и случајот Красниќи со констатација дека состојбата е стабилна, но дека проблемот не е целосно решен, полицијата пронашла дел од оружјето кое го користеле кондовските групи.

Пронајдено уште едно големо количество оружје во скопско Кондово

Канал5 - 05.09.2005

По само два дена од петочното пронаоѓање на кондовското оружје, кое, пак, малку пред тоа пророчки во својата изјава го предвиде премиерот Бучковски, МВР, вчера околу 17 часот, на теренот меѓу автопатот и село Кондово, откри уште еден голем арсенал...

НЕМА ОДГОВОРНОСТ КАЈ ИСТРАЖНИТЕ СУДИИ ЗА АГИМ КРАСНИЌИ

Канал5 - 05.09.2005

Истражните судии од Скопска единица, кои ги водат предметите за Агим Красниќи, не го прекршиле законот и затоа Републичкиот судски совет нема да поведе постапка за нестручно и несовесно вршење на судиската функција. Истражните судии од Скопска единица, кои ги водат предметите за Агим Красниќи, не ...

Зиков не исклучува и за бреза да нема потерница

Канал5 - 05.09.2005

Ќе се остварат ли информациите дека и Хамди Бајрамовски познат како командант Бреза ќе го употреби рецептот на Агим Красниќи за да ја симне полициската потерница од својот грб?? Ќе се остварат ли информациите дека и Хамди Бајрамовски познат како командант Бреза ќе го употреби рецептот на Агим ...

Пронајден и безповлечен топ, оружје и муниција

Вечер - 05.09.2005

Оружјето со кое Агим Красниќи и неговите приврзаници беа вооружени се пронајдени кај пругата во Кондово. Оружјето меѓу кои и еден бесповлечен топ се откриени во завчерашната акција на полицијата што беше спроведено во селото кое измнатите вмесеци беше под опсада на бандата на Красниќи.

Пронајдено дополнително оружје околу Кондово

Макфакс - 05.09.2005

Скопје Македонската полиција, во неделата, пронашла дополнително количество оружје и муниција во околината на село Кондово, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи (МВР). Оружјето е пронајдено по полициски активности во истиот регион во околината на Кондово, каде во петокот вечерта, беше ...