TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британски експерти: Нема причини за сомнеж во руската вакцина „Спутник V“

Канал5 - 29.11.2020

Во интервју за ЦБС, британски експерти од областа на вирусологијата го искажаа своето мислење за ефективноста на руската вакцина против ковид-19 - „Спутник V“. Експертите ги коментираат штенијата за резултатите од втората привремена анализа на ...

Првите дози во Македонија следната година – СЗО: Крај на ковид-19, кога 60% од населението ќе се вакцинира

ТВ21 - 29.11.2020

Првите дози на вакцината против корона вирусот на американската компанија Фајзер пристигнаа во САД. Од Белгија, компанијата Јунајтед Ерлајнс ја достави вакцината во Чикаго, известува Ен Би Си Њуз.

Авионите на Јунајтед Ерлајнс“ започна да доставува вакцина против коронавирус

Канал5 - 29.11.2020

Американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“ во петокот започна да доставува вакцина против коронавирус произведена од фармацевтската компанија „Фајзер“ во магацините во САД и Европа, објави „Волстрит журнал“.

Лажните вести сериозна закана за вакцинацијата против коронавирусот

Фокус - 29.11.2020

Сега кога надежите за победа над вирусот зависат од вакцината, СЗО и експертите предупредуваат дека феноменот на лажни вести може да го загрози спроведувањето на програмата за вакцинација, пренесува француската новинска агенција АФП.

Вучиќ: Кој не сака да се вакцинира не мора, само нека каже однапред дека нема да оди во болница ако се зарази со ...

Во Центар - 29.11.2020

Ги молам луѓето да ја слушаат својата држава, бидејќи ние ќе постапиме одговорно и ќе ги земеме оние вакцини што ќе бидат регистрирани, рече претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во врска со коментарите што се шират на социјалните мрежи во ...

Микробиологот Бранко Ритман ја прими оксфордската вакцина и се чувствува одлично

Иновативност - 29.11.2020

Микробиологот Бранко Ритман, научник и еден од доброволците на кои се тестира вакцината на Универзитетот Оксфорд и компанијата Astra-Zeneсa, објасни, меѓу другото, зошто одлучил да ја прими експерименталната вакцина.

Медиуми, започна испораката на вакцината на „Pfizer“ за САД и Европа

Нетпрес - 29.11.2020

Американската Воздухопловната компанија „United Airlines“ вчера започна да доставува вакцина против коронавирус произведена од фармацевтската компанија „Pfizer“ во магацините во САД и Европа, објави весникот The Wall Street Journal.

Започна испораката на вакцината на Фајзер во САД и Европа: Американ ерлајнс користи 6,8 тони сув мраз за ефикасен ...

Во Центар - 29.11.2020

Американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“ вчера започна да доставува вакцина против коронавирус произведена од фармацевтската компанија „Фајзер“ во магацините во САД и Европа, објави „Волстрит журнал“.

Колку луѓе треба да се вакцинираат за да се спречи ширењето на КОВИД-19

Pedijatar.mk - 29.11.2020

Освен сознанијата колку вакцините се во состојба да спречат зараза со КОВИД-19, прашање е дали отежнуваат вирусот да се задржи во носот и грлото кај лицата кои немаат симптомите и дали вакцините му отежнуваат на вирусот да се пренесува од едно на ...

Wall Street Journal: Започна испораката на вакцината на „Pfizer“ за САД и Европа

Слободен Печат - 29.11.2020

Американската Воздухопловната компанија „United Airlines“ вчера започна да доставува вакцина против коронавирус произведена од фармацевтската компанија „Pfizer“ во магацините во САД и Европа, објави весникот The Wall Street Journal.

Лажните вести сериозна закана за вакцинацијата против коронавирусот

Слободен Печат - 29.11.2020

Сега кога надежите за победа над вирусот зависат од вакцината, СЗО и експертите предупредуваат дека феноменот на лажни вести може да го загрози спроведувањето на програмата за вакцинација, пренесува француската новинска агенција АФП.

Авионите на „Јунајтед Ерлајнс“ започнаа да ја доставуваат вакцината на „Фајзер“

+инфо - 29.11.2020

За да ги изврши испораките, авиокомпанијата побара од Сојузната управа за воздухопловство на САД (ФАА) дозвола за транспорт на 6,8 тони сув мраз, што е пет пати повеќе од дозволеното со закон.

СЗО: Крај на ковид-19, кога 60% од населението ќе се вакцинира! Во Македонија првите дози веќе следната година

+инфо - 29.11.2020

На почетокот во земјава се предвидува имунизација на најранливите групи како што се здравствените работници, хронично болните и повозрасните. Првите дози на вакцината против корона вирусот на американската компанија Фајзер пристигнаа во САД.

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против ковид-19

+инфо - 29.11.2020

Во исто време, технологијата на која се потпираме, овозможува ‘инфодемија’ што продолжува да го поткопува глобалниот одговор и ги загрозува мерките за контрола на пандемијата - истакна СЗО.

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Макфакс - 29.11.2020

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и лажни вести на социјалните мрежи, поврзани со новото респираторно заболување.

Испорака на вакцината на Фајзер во САД и Европа – Американ ерлајнс користи 6,8 тони сув мраз за ефикасен транспорт

Република - 29.11.2020

Американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“ вчера започна да доставува вакцина против коронавирус произведена од фармацевтската компанија „Фајзер“ во магацините во САД и Европа, објави „Волстрит журнал“.

Првите дози на вакцината „Фајзер“ пристигнаа од Белгија во САД

Локално - 29.11.2020

Првите дози на вакцина за коронавирус од американската компанија „Фајзер“ се пренесени од Белгија во САД, изјави за Ен-Би-Си извор информиран од одделот за планирање на американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“.

Одлуката за одобрување на вакцината на „Фајзер“ по 10 декември

Локално - 29.11.2020

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) има намера да донесе одлука за одобрување на вакцината на „Фајзер“ против коронавирус во рок од неколку недели од клучниот состанок закажан за 10 декември, според официјалните претставници на ...

Унгарија ќе започне со регистрација преку интернет за вакцина за коронавирус

Алфа - 29.11.2020

Регистрацијата преку Интернет за вакцината за коронавирус во Унгарија се очекува да започне следната недела. Таа ќе послужи и како индикатор за побарувачка откако ќе биде јавно достапна. Протоколите беа изготвени пред неколку недели, со дизајнирање ...

Нема компликации кај првите доброволци за руската вакцина

Точка - 29.11.2020

Првите 25 доброволци постари од 60 години, кои ја примиле вакцината против коронавирус која ја развива рускиот истражувачки центар за вирологија и биотехнологија „Вектор“, немале никакви компликации, изјавил шефот на Центарот за инфективни болести, ...

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Опсервер - 29.11.2020

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и лажни вести на социјалните мрежи, поврзани со новото респираторно заболување.

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Точка - 29.11.2020

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и лажни вести на социјалните мрежи, поврзани со новото респираторно заболување.

Предности и мани на новите 4 типови вакцини против kopoна вирусот: несакани ефекти, висока цена, ревакцинација

НМД - 29.11.2020

Пишува: д-р Катарина Кукурузовиќ, лекар од општа пракса – Предности и мани на новите четири вакцини против kopoна вирусот. Модерниот свет веројатно никогаш со толкаво внимание не ги исчекувал вестите за вакцината против некоја болест како што во ...

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

MTM - 29.11.2020

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и лажни вести на социјалните мрежи, поврзани со новото респираторно заболување.

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

24Инфо - 29.11.2020

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и лажни вести на социјалните мрежи, поврзани со новото респираторно заболување.

Првите дози на Фајзер пристигнаа од Белгија во САД

Фактор - 29.11.2020

Првите дози на вакцината против Ковид-19 од американската компанија „Фајзер“ се пренесени од Белгија во САД, изјави извор запознат со работата на одделот за планирање на американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“.

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против ковид-19

Либертас - 29.11.2020

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и лажни вести на социјалните мрежи, поврзани со новото респираторно заболување.

Поплава од дезинформации може да ја загрозат вакцината против коронавирусот

Вечер Прес - 29.11.2020

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за „инфодемија“ – поплава од дезинформации и лажни вести на социјалните мрежи, поврзани со новата смртоносна инфекција.

Започна испораката на вакцината на Фајзер во САД и Европа: Американ ерлајнс користи 6,8 тони сув мраз за ефикасен ...

Курир - 29.11.2020

Американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“ вчера започна да доставува вакцина против коронавирус произведена од фармацевтската компанија „Фајзер“ во магацините во САД и Европа, објави „Волстрит журнал“.

Британски експерти: Нема причини за сомнеж во руската вакцина „Спутник V“

24Инфо - 29.11.2020

Во интервју за ЦБС, британски експерти од областа на вирусологијата го искажаа своето мислење за ефективноста на руската вакцина против ковид-19 – „Спутник V“. Експертите ги коментираат штенијата за резултатите од втората привремена анализа на ...

БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТИ ЗА РУСКАТА ВАКЦИНА: Нема причина да се сомневате во ефикасноста на „Спутник V“-Мислам дека ова ќе ...

Магазин - 29.11.2020

Во интервју за Си-Би-Ес, британски експерти од областа на вирусологијата го искажаа своето мислење за ефективноста на руската вакцина против ковид 19 – „Спутник В“. Експертите ги коментираа најавите за резултатите од втората привремена анализа на ...

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Вечер - 29.11.2020

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и лажни вести на социјалните мрежи, поврзани со новото респираторно заболување.

ЗАПОЧНА ИСПОРАКАТА НА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНА: Првите дози се транспортираа од Белгија во САД

Магазин - 29.11.2020

Првите дози на вакцината против коронавирусот на американската компанија „Фајзер“ се пренесени од Белгија во САД, изјави за „Ен-Би-Си“ извор информиран за работата на одделот за планирање на американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“.

СЗО: Лажните вести може да ја загрозат вакцинацијата против Ковид-19

Frontline - 29.11.2020

Уште во февруари, кога пандемијата на коронавирус брзо се рашири, Светската здравствена организација (СЗО) предупреди за поплава од дезинформации и лажни вести на социјалните мрежи, поврзани со новото респираторно заболување.

Првите дози транспортирани од Белгија во САД: ПОЧНА ИСПОРАКАТА НА ФАЈЦЕРОВАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНА

Вечер - 29.11.2020

Првите дози на вакцината против коронавирусот на американската компанија „Фајзер“ се пренесени од Белгија во САД, изјави за „Ен-Би-Си“ извор информиран за работата на одделот за планирање на американската авиокомпанија „Јунајтед ерлајнс“.

СЗО: Потребна е вакцинација на барем 60 отсто од населението за да се спречи ширењето на ковид-

Канал5 - 28.11.2020

Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија од Светската здравствена организација (СЗО). -Стапката е утврдена врз основа на неколку студии, изјави Кетрин ...

СЗО: Потребна е вакцинација на барем 60 отсто од населението за да се спречи ширењето на Ковид-19

Фокус - 28.11.2020

Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија вчера од Светската здравствена организација (СЗО). -Стапката е утврдена врз основа на неколку студии, изјави Кетрин ...

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

ТВ21 - 28.11.2020

Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија вчера од Светската здравствена организација (СЗО). -Стапката е утврдена врз основа на неколку студии, изјави Кетрин ...

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте оздравеле од Ковид-19

Фокус - 28.11.2020

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш штом вакцината е достапна.

СЗО: 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

24 Вести - 28.11.2020

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на коронавирусот. Ова го соопшти на брифинг раководителот на одделот за имунизација на СЗО, Кејт О’Брајан.

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте оздравеле од Ковид-19

24 Вести - 28.11.2020

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш штом вакцината е достапна.

Мицотакис: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

Фокус - 28.11.2020

Уште еднаш треба да истакнам дека вакцината ќе биде бесплатна од државата, нема да биде задолжителна, но се потпираме на здравиот разум на нашите сограѓани, но главно на советите од експертите, лекарите, да охрабриме што е можно повеќе наши ...

Руската вакцина „Епивак корона“ ќе биде сезонска

Канал5 - 28.11.2020

Вакцинацијата со руската вакцина „Епивак корона“ ќе биде сезонска, ќе се проучува нејзината применетост, но имунитетот нема да биде доживотно, изјави раководителот на Одделот за зоонозни инфекции и грип на центарот „Вектор“, Александар Рижиков.

Мицотакис: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

ТВ21 - 28.11.2020

Уште еднаш треба да истакнам дека вакцината ќе биде бесплатна од државата, нема да биде задолжителна, но се потпираме на здравиот разум на нашите сограѓани, но главно на советите од експертите, лекарите, да охрабриме што е можно повеќе наши ...

Германска технологија - логистика за корона вакцините

Deutsche Welle - 28.11.2020

Иако повеќето вакцини за корона се сеуште во тест фаза, продукцијата веќе почнува. Во тој дел, но и при распределбата на вакцините, значајна улога играат германски фирми. Битката против корона пандемијата се води во лабораторија, со наоѓање и ...

Ковид-19 во светот: Грција ја ограничи цената на тестовите на 40 евра

Сител - 28.11.2020

Околу 60 % од 7,8 милијарди луѓе во светот треба да се вакцинираат за да се спречи ширењето на коронавирсот проценува СЗО. Но точно потребната стапка за имунизација за оваа пандемија ќе стане појасна откако ќе се знае многу повеќе за вакцините што ...

СЗО: 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Сител - 28.11.2020

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на коронавирусот. Ова го соопшти на брифинг раководителот на одделот за имунизација на СЗО, Кејт О’Брајан.

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се оправиле од Ковид-19

Сител - 28.11.2020

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш штом вакцината е достапна.

Треба 60 до 70 отсто од населението да се вакцинира за да се запре коронавирусот

+инфо - 28.11.2020

Покрај сознаението колку добро вакцините можат да ја спречат инфекцијато со ковид-19, се поставуваат и прашањата дали тие го отежнуваат престојот на вирусот во носот и грлото кај луѓе без симптоми и дали вакцините го отежнуваат пренесувањето на ...

Во Грција вакцината против ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

+инфо - 28.11.2020

Уште еднаш треба да истакнам дека вакцината ќе биде бесплатна од државата, нема да биде задолжителна, но се потпираме на здравиот разум на нашите сограѓани, но главно на советите од експертите, лекарите, да охрабриме што е можно повеќе наши ...

Мицотакис: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

А1 On - 28.11.2020

Уште еднаш треба да истакнам дека вакцината ќе биде бесплатна од државата, нема да биде задолжителна, но се потпираме на здравиот разум на нашите сограѓани, но главно на советите од експертите, лекарите, да охрабриме што е можно повеќе наши ...

Мицотакис: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

Press24 - 28.11.2020

Уште еднаш треба да истакнам дека вакцината ќе биде бесплатна од државата, нема да биде задолжителна, но се потпираме на здравиот разум на нашите сограѓани, но главно на советите од експертите, лекарите, да охрабриме што е можно повеќе наши ...

Фаучи: Нема причина да се верува оти вакцината може да им наштети на оние кои веќе имале Ковид-19

А1 On - 28.11.2020

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш штом вакцината е достапна.

Мицотакис: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

Независен - 28.11.2020

Уште еднаш треба да истакнам дека вакцината ќе биде бесплатна од државата, нема да биде задолжителна, но се потпираме на здравиот разум на нашите сограѓани, но главно на советите од експертите, лекарите, да охрабриме што е можно повеќе наши ...

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте имале коронавирус

Во Центар - 28.11.2020

Американските здравствени власти следната недела ќе одржат итен состанок на кој, како што се очекува, треба да се препорача вакцината за коронавирус, која чека одобрување, прво да им се даде на здравствените работници и луѓето во установи за ...

СЗО: Околу 60 до 70% од населението треба да се вакцинира за да се запре короната

Иновативност - 28.11.2020

Околу 60 до 70 проценти од населението треба да се вакцинира за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирус, соопштија во петокот лидерите на Светската здравствена организација (СЗО).

Експерти од Велика Британија : Не е можно сите старосни групи да добијат исти дози на вакцини за ковид-19 !

Во Центар - 28.11.2020

Дејвид Салисбури, поранешен функционер во Министерството на здравство на Велика Британија изјави дека понатамошните тестирања се многу важни и голема е веројатноста да постојат одредени разлики во ефикасноста на вакцините.

Одобрувањето на вакцините е се поблиску. Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте имале коронавирус

МКД - 28.11.2020

Американските здравствени власти следната недела ќе одржат итен состанок на кој, како што се очекува, треба да се препорача вакцината за коронавирус, која чека одобрување, прво да им се даде на здравствените работници и луѓето во установи за ...

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

А1 On - 28.11.2020

Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија вчера од Светската здравствена организација (СЗО). -Стапката е утврдена врз основа на неколку студии, изјави Кетрин ...

Мицотакис: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

Слободен Печат - 28.11.2020

Уште еднаш треба да истакнам дека вакцината ќе биде бесплатна од државата, нема да биде задолжителна, но се потпираме на здравиот разум на нашите сограѓани, но главно на советите од експертите, лекарите, да охрабриме што е можно повеќе наши ...

Кои се фаворитите во трката за вакцина против Ковид-19 и кои земји колку вакцини нарачале?

Факултети - 28.11.2020

Десетици компании, од стартапи до фармацевтски гиганти, се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против Ковид-19 за да одговорат на итната здравствена потреба и да заработат добри суми.

САД сѐ поблиску до одобрување на вакцината, Фаучи апелира на вакцинирање и на оние веќе заразени со коронавирусот

Нетпрес - 28.11.2020

Американските здравствени власти ќе одржат итен состанок следната седмица на кој се очекува да препорачаат вакцината против коронавирусот која чека одобрување прво да биде дадена на здравствените работници и лицата во институциите за долготрајна ...

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се оправиле од Ковид-19

Макфакс - 28.11.2020

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш штом вакцината е достапна.

Лекари бараат транспарентно информирање за несаканите ефекти на вакцините против коронавирусот

Факултети - 28.11.2020

Повеќе американски лекари апелираат за транспарентност од страна на здравствените власти и фармацевтските компании за несаканите ефекти што луѓето може да ги имаат по примањето вакцина против коронавирус.

СЗО: Две третини од населението треба да се вакцинира за да запре ширењето на коронавирусот

ММС - 28.11.2020

Околу 60-70 отдто од населението треба да се вакцинира за да запре ширењето на инфекцијата со Ковид-19, соопштија лидери на Светската здравствена организација, одбивајќи да шпекулираат дали болеста потекнува од Кина или не.

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

Независен - 28.11.2020

Швајцарија – Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија вчера од Светската здравствена организација (СЗО).

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

24Инфо - 28.11.2020

Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија вчера од Светската здравствена организација (СЗО). -Стапката е утврдена врз основа на неколку студии, изјави Кетрин ...

СЗО: Две третини од населението треба да се вакцинира за да запре ширењето на коронавирусот

Република - 28.11.2020

Околу 60-70 отсто од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на коронавирусот, соопшти на брифинг раководителот на одделот за имунизација на СЗО, Кејт О’Брајан. , додаде О’Брајан.

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

Кумановски м. - 28.11.2020

Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија вчера од Светската здравствена организација (СЗО). -Стапката е утврдена врз основа на неколку студии, изјави Кетрин ...

СЗО бара да се вакцинираат 5 милијарди луѓе на планетата

Курир - 28.11.2020

Приближно 60 до 70 отсто од светската популација (7,8 милијарди луѓе) треба да се вакцинира за да се спречи ширењето на коронавирусот, соопштија лидерите на Светската здравствена организација (СЗО).

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

Вечер Прес - 28.11.2020

Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија вчера од Светската здравствена организација (СЗО). – Стапката е утврдена врз основа на неколку студии, изјави Кетрин ...

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

Курир - 28.11.2020

Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија вчера од Светската здравствена организација (СЗО). -Стапката е утврдена врз основа на неколку студии, изјави Кетрин ...

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се оправиле од Ковид-19

Опсервер - 28.11.2020

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш штом вакцината е достапна.

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

Либертас - 28.11.2020

Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија вчера од Светската здравствена организација (СЗО). -Стапката е утврдена врз основа на неколку студии, изјави Кетрин ...

Почетокот на вакцинацијата во Велика Британија е можен за десеттина дена

Точка - 28.11.2020

Британската влада именувала секретар за вакцина, бидејќи за десеттина дена би можела да започне вакцинацијата на милиони луѓе против коронавирусот. Премиерот Борис Џонсон рекол дека најголемиот британски програм за вакцинирање ќе го надгледува ...

Унгарија започнува програма за стипендија за високо образование за унгарски млади луѓе кои живеат во дијаспората

Алфа - 28.11.2020

Владата на Унгарија започнува програма за стипендија за високо образование за унгарски млади луѓе кои живеат во дијаспората. Петер Сијарто министерот за надворешни работи на оваа земја рече дека од септември следната година, до илјада млади Унгарци ...

Мицотакис: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

Опсервер - 28.11.2020

– Уште еднаш треба да истакнам дека вакцината ќе биде бесплатна од државата, нема да биде задолжителна, но се потпираме на здравиот разум на нашите сограѓани, но главно на советите од експертите, лекарите, да охрабриме што е можно повеќе наши ...

Мицотакис: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

24Инфо - 28.11.2020

Уште еднаш треба да истакнам дека вакцината ќе биде бесплатна од државата, нема да биде задолжителна, но се потпираме на здравиот разум на нашите сограѓани, но главно на советите од експертите, лекарите, да охрабриме што е можно повеќе наши ...

Експерти од Велика Британија: Различни старосни групи би можеле да добијат поинакви вакцини против коронавирусот

Точка - 28.11.2020

Дејвид Салисбури, поранешен функционер во Министерството на здравство на Велика Британија изјави дека понатамошните тестирања се многу важни и голема е веројатноста да постојат одредени разлики во ефикасноста на вакцините.

Мицотакис: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

Курир - 28.11.2020

Уште еднаш треба да истакнам дека вакцината ќе биде бесплатна од државата, нема да биде задолжителна, но се потпираме на здравиот разум на нашите сограѓани, но главно на советите од експертите, лекарите, да охрабриме што е можно повеќе наши ...

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се оправиле од Ковид-19

24Инфо - 28.11.2020

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш штом вакцината е достапна.

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

iPortal - 28.11.2020

Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија вчера од Светската здравствена организација (СЗО). -Стапката е утврдена врз основа на неколку студии, изјави Кетрин ...

Мицотакис: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

Либертас - 28.11.2020

Уште еднаш треба да истакнам дека вакцината ќе биде бесплатна од државата, нема да биде задолжителна, но се потпираме на здравиот разум на нашите сограѓани, но главно на советите од експертите, лекарите, да охрабриме што е можно повеќе наши ...

Вакцината ќе даде значителна контрола над вирусот

Тера - 28.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Мицотакис: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

Денешен - 28.11.2020

Уште еднаш треба да истакнам дека вакцината ќе биде бесплатна од државата, нема да биде задолжителна, но се потпираме на здравиот разум на нашите сограѓани, но главно на советите од експертите, лекарите, да охрабриме што е можно повеќе наши ...

Мицотакис: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

Вечер Прес - 28.11.2020

Уште еднаш треба да истакнам дека вакцината ќе биде бесплатна од државата, нема да биде задолжителна, но се потпираме на здравиот разум на нашите сограѓани, но главно на советите од експертите, лекарите, да охрабриме што е можно повеќе наши ...

Курц: Земјите од Западен Балкан се потенцијални приматели на прекумерен капацитет за вакцини набавени од ЕУ

Локално - 28.11.2020

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ја пофали претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лејен за планирањето на прекумерните капацитети во вакцината за коронавирус за помош на соседството на Европската унија.

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте го прележале вирусот

Точка - 28.11.2020

Водечкиот американски експерт за заразни болести Ентони Фаучи ги советувал Американците кои веќе го прележале коронавирусот, или претпоставуваат дека го прележале, сепак да се вакцинираат кога вакцината ќе биде достапна.

СЗО со нови сознанија: Еве колкав процент од популацијата треба да се вакцинира за да се запре ширењето на ...

Точка - 28.11.2020

Приближно 60 до 70 отсто од популацијата треба да се вакцинира за да се спречи ширењето на коронавирусот, соопштија лидерите на Светската здравствена организација (СЗО). Стапката била утврдена врз основа на неколку студии, изјави Кетрин О’Брајан, ...

Руски новинар вакциниран со „Спутник“ се зарази со Ковид 19

Бриф - 28.11.2020

Рускиот новинар Алексеј Пивоваров е заразен со КОВИД-19, иако бил вакциниран со руската вакцина „Спутник V“ пред два месеци, за време на тестирањето на вакцината, објави „rbc.ru“. Самиот Пивоваров на социјалните мрежи информираше дека од ...

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се оправиле од Ковид-19

Н.Македонија - 28.11.2020

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш штом вакцината е достапна.

Мицотакис: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

Frontline - 28.11.2020

ште еднаш треба да истакнам дека вакцината ќе биде бесплатна од државата, нема да биде задолжителна, но се потпираме на здравиот разум на нашите сограѓани, но главно на советите од експертите, лекарите, да охрабриме што е можно повеќе наши сограѓани ...

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се оправиле од Ковид-19

Вечер - 28.11.2020

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш штом вакцината е достапна.

БОЛСОНАРО ПОРАЧА: Нема да примам вакцина за коронавирус, тоа е мое право

Магазин - 28.11.2020

Бразилскиот претседател Болсонаро изјави дека нема да прими вакцина против вирусот корона. Тој во видео објавата на социјалните мрежи во четвртокот вечерта рече дека Конгресот нема да донесе декрет за воведување на задолжителна вакцинација и дека ...

ТРАМП СООПШТИ ДОБРИ ВЕСТИ: Доставата на вакцина за КОРОНА ќе започне следната недела!

Магазин - 28.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека испораките на вакцината против вирусот корона ќе започнат следната недела. Обраќајќи им се на американските трупи во странство преку видео-врска со која беше одбележан Денот на благодарноста, Трамп ...

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се оправиле од Ковид-19

Frontline - 28.11.2020

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш штом вакцината е достапна.

СЕРГЕИ ШОЈГУ: Над 400.000 руски војници ќе бидат вакцинирани, досега 2.500 од нив ја примиле вакцината

Магазин - 28.11.2020

Повеќе од 400 000 припадници на руската армија ќе бидат вакцинирани против новиот вирус на корона, изјави министерот за одбрана Сергеј Шојгу на состанокот на бордот на министри. Тој изјави дека вкупно над 400.000 припадници на армијата ќе бидат ...

Фаучи препорачува вакцинација дури и ако сте се оправиле од Ковид-19

Денар - 28.11.2020

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале, да се вакцинираат веднаш штом вакцината е достапна.

СЗО открива КОЛКУ ТРЕБА ДА СЕ ВАКЦИНИРААТ ЗА ДА ЗАПРЕ КОРОНАВИРУСОТ

Вечер - 28.11.2020

Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија вчера од Светската здравствена организација (СЗО). -Стапката е утврдена врз основа на неколку студии, изјави Кетрин ...

ЕКСПЕРТИ ОД ВЕЛИКА БРИТАНИЈА ПОРАЧУВААТ: ​​Различни возрасни групи би можеле да примаат различни вакцини за коронавирус

Магазин - 28.11.2020

Различни возрасни групи може да примаат различни вакцини за коронавирус, објавија експерти од Велика Британија. Дејвид Солзбери, поранешен вработен во Министерството за здравство на Велика Британија, рече дека сите понатамошни прегледи се многу ...

Коронавирусот во Европа – Мерките за затворање продолжуваат

Акцент - 28.11.2020

Европските држави се навикнуваат на фактот дека мерките за целосно затворање ќе продолжат и во 2021 година, и се поголема е загриженоста за успехот на вакцината, единствениот лек што треба да стави крај на пандемискиот кошмар.

Започнаа испораките на вакцината Pfizer во САД и Европа

Акцент - 28.11.2020

Авиокомпанијата „Јунајтед ерлајнс“ започна да со достава на вакцината за коронавирус, произведена од „Фајзер“, до складовите во САД и Европа, објави „Волстрит журнал“. Според весникот, „Јунајтед ерлајнс“ во соработка со „Фајзер“, започнале испораки ...

СЗО бара да се вакцинираат 5 милијарди луѓе на планетата

Expres - 28.11.2020

Приближно 60 до 70 отсто од светската популација (7,8 милијарди луѓе) треба да се вакцинира за да се спречи ширењето на коронавирусот, соопштија лидерите на Светската здравствена организација (СЗО).

Мицотакис: Вакцината за Ковид-19 ќе биде бесплатна и незадолжителна

MakPress - 28.11.2020

Уште еднаш треба да истакнам дека вакцината ќе биде бесплатна од државата, нема да биде задолжителна, но се потпираме на здравиот разум на нашите сограѓани, но главно на советите од експертите, лекарите, да охрабриме што е можно повеќе наши ...

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

MakPress - 28.11.2020

Потребна е вакцинација на околу 60 до 70 проценти од населението за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирусот, соопштија вчера од Светската здравствена организација (СЗО). -Стапката е утврдена врз основа на неколку студии, изјави Кетрин ...

Медицинска асоцијација ги наведе непосакуваните ефекти од вакцините на „Модерна“и „Фајзер“

Канал5 - 27.11.2020

Експерти од Американската медицинска асоцијација ги наведоа непосакуваните ефекти од вакцината против коронавирусот на американските компании „Модерна“ и „Фајзер“. Истакнувајќи дека двете вакцини имаат непријатни, но безопасни непосакувани ефекти на ...

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола над вирусот

Канал5 - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, денес изјави дека почетокот на употребата на вакцината за корона треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Коронавирус во Европа: Строги мерки и во 2021, загриженост за вакцините

Канал5 - 27.11.2020

Европските општества се навикнуваат на фактот дека мерките за целосно затворање ќе продолжат и во 2021 година, и сè повеќе се загрижени за успехот на вакцината, единствениот лек што треба да стави крај на пандемискиот кошмар.

Болсонаро: Нема да примам вакцина против коронавирус, тоа е мое право

ТВ21 - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема намера да прими вакцина против коронавирус. Во синоќешната видео-порака на социјалните мрежи тој кажа дека бразилскиот Конгрес нема да донесе уредба за воведување на задолжителна вакцинација и ...

Болсонаро: Нема да се вакцинирам против корона, тоа е мое право

Канал5 - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Јаир Болсонаро рекол дека нема да се вакцинира против коронавирус, што е најнова во низата изјави со кои изразува сомнеш во програмите за вакцинирање против тој вирус.

Филипче: Позитивни се вестите кои доаѓаат во однос на вакцините

ТВ21 - 27.11.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција посочи дека позитивни се вестите кои доаѓаат во однос на вакцините. „Веќе има вакцини кои се во завршните фази. Очекуваме ковакс системот да профункционира кога ќе почне да ги ...

СЗО објави колку луѓе треба да се вакцинираат за да се запре коронавирусот

Канал5 - 27.11.2020

Приближно 60-70 проценти од населението треба да се вакцинираат за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирус, соопштија лидерите на Светската здравствена организација, одбивајќи да шпекулираат дали болеста потекнува од Кина или не.

Унгарски лекари ќе ја надгледуваат изработката на вакцината Спутник V

ТВ21 - 27.11.2020

Русија ќе им дозволи на унгарски лекари и медицински експерти да го набљудуваат процесот на изработка на вакцината Спутник V против коронавирусот, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

Германија има посебна стратегија за вакцинирање против корона

Deutsche Welle - 27.11.2020

Вакцинирање на граѓаните во цела земја е огромен предизвик. Во Германија се' уште нема дозвола за вакцина против коронавирусот, но забрзано се работи на критериумите на распределба и логистиката.

Тешко се доаѓа до вакцини за сезонски грип

24 Вести - 27.11.2020

Хронично болни и пензионери, кои спаѓаат во најризичната група се уште не примиле вакцина против сезонскиот грип. Среде ноември, во ек на епидемија, но и сезона на настинки и вирози, граѓаните и натаму не можат да дојдат до термини.

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

24 Вести - 27.11.2020

Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот но се дотогаш мораме да ги следиме здравствените препораки, вели Мајк Рајан, еден до главните експерти на светската здравствена организација во битката против пандемијата на коронавирусот.

ЕУ добива две милијарди вакцини, ќе има и за Западен Балкан и за Африка

Телма - 27.11.2020

Европската унија ќе добие околу две милијарди дози вакцини против коронавирусот, соопшти денеска претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. За време на видеоконференцијата со австрискиот канцелар Себастијан Курц, таа рече дека тоа ...

Русија од корона ќе вакцинира 400.000 војници

Канал5 - 27.11.2020

Русија има намера да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против ковид-19, најавил денеска министерот за одбрана Сергеј Шојгу, пренесува Ројтерс. Земјата денеска забележала рекорден дневен број од 27.543 нови случаи на инфекција.

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

Фокус - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Ердоган до Путин: Турција е заинтересирана за руската вакцина

Канал5 - 27.11.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјавил дека разговарал телефонски со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз на руски вакцини против коронавирус. "Вакцините се развиваат во Русија, Кина, во нашата земја.

Познати фаворитите во трката за вакцина против Ковид-19

ТВ21 - 27.11.2020

ХИНА – Загреб Позитивните резултати од завршните испитувања на неколку кандидати ја поттикнаа надежта дека набрзо ќе заврши пандемијата. Десетици „стартап“компании до фармацевтски гиганти се натпреваруваат да произведат безбедна и ефикасна вакцина ...

Негираше дека постои, па се разболе – бразилскиот претседател сега одбива да ја прифати вакцината против ковид

360 степени - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема намера да прими вакцина против коронавирус. Во синоќешната видеопорака објавена на социјалните мрежи, тој кажа дека бразилскиот Конгрес нема да донесе уредба за воведување на задолжителна ...

СЗО: Ковид нема целосно да се искорени, но вакцините ќе ни овозможат да го контролираме вирусот

360 степени - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера објави дека испораката на вакцината против коронавирус ќе започне следната недела Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан најави дека вакцината против ковид може ...

Севернокорејски хакерски напад врз произведувачот на вакцина AstraZeneca

Сител - 27.11.2020

Хакери од Северна Кореја се обиделе да продрат до уредите на британската фирма АстраЗенка, разработувач на една од вакцините против коронавирусот, јавија денеска некои американски медиуми.

Познати фаворитите во трката за вакцина против Ковид-19

Сител - 27.11.2020

Позитивните резултати од завршните испитувања на неколку кандидати ја поттикнаа надежта дека набрзо ќе заврши пандемијата. Десетици „стартап“компании до фармацевтски гиганти се натпреваруваат да произведат безбедна и ефикасна вакцина против ...

Дер Лајен: ЕУ обезбеди 2 милијарди вакцини против Ковид-19, вакцини ќе има и за граѓаните од Западен Балкан

Сител - 27.11.2020

Европската унија обезбеди две милијарди дози вакцини против коронавирусот на Модерна. Претседателката на Европската комисија соопшти дека вакцини ќе има и за државите во Западен Балкан и дел од Африка.

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

Сител - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирус започнува следната недела

Сител - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека испораката на вакцина против коронавирус ќе започне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со американските трупи во странство преку видеоврска, како дел од прославата на Денот на ...

Болсонаро: Не сакам да примам вакцина против коронавирус, тоа е мое право

Кајгана - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема намера да прими вакцина против коронавирус. Во синоќешната видео-порака на социјалните мрежи тој кажа дека бразилскиот Конгрес нема да донесе уредба за воведување на задолжителна вакцинација и ...

Во Индија годишно ќе се произведуваат над 100 милиони вакцини „Спутник V“

А1 On - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ се договорија во Индија годишно да се произведуваат по повеќе од 100 милиони дози од вакцината против коронавирусот „Спутник V“ , соопшти денеска руската компанија за ...

Болсонаро: Не сакам да примам вакцина против коронавирус, тоа е мое право

Независен - 27.11.2020

Бразил – Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема намера да прими вакцина против коронавирус. Во синоќешната видео-порака на социјалните мрежи тој кажа дека бразилскиот Конгрес нема да донесе уредба за воведување на задолжителна ...

Познати фаворитите во трката за вакцина против Ковид-19

Независен - 27.11.2020

Позитивните резултати од завршните испитувања на неколку кандидати ја поттикнаа надежта дека набрзо ќе заврши пандемијата. Десетици „стартап“компании до фармацевтски гиганти се натпреваруваат да произведат безбедна и ефикасна вакцина против ...

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Макфакс - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирус треба да му даде на светот значителна контрола над вирусот следната година.

(ВИДЕО) Српскиот епидемиолог Кон: Кога би носеле маски 95% од луѓето, би живееле нормално

А1 On - 27.11.2020

Српскиот епидемиолог д-р Предраг Кон рече дека мерките што се спроведуваат може да се очекува да дадат резултати во следните две недели и дека ќе има подобрување во декември. – Бројките се уште се многу високи, така што подобрување ќе има дури во ...

Познати фаворитите во трката за вакцина против Ковид-19

Нова ТВ - 27.11.2020

Позитивните резултати од завршните испитувања на неколку кандидати ја поттикнаа надежта дека набрзо ќе заврши пандемијата. Десетици „стартап“компании до фармацевтски гиганти се натпреваруваат да произведат безбедна и ефикасна вакцина против ...

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

Нетпрес - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Во трката за вакцина Русија се сврте кон дезинформациите

Независен - 27.11.2020

Медиумите поддржани од Кремљ, како Раша тудеј и „Спутник“ спроведуваат широка кампања да ги оцрнат вакцините од Западот и да ги истакнат предностите на руската вакцина Кога беа објавени две вакцини за Ковид-19 во една недела една од друга, секој ...

Аеродромот „Шипхол“ се подготвува за чување во ладилници и дистрибуција на вакцините против Ковид-19

Независен - 27.11.2020

Во ладилниците на аеродромот „Шипхол“ во Амстердам, работниците од авиокомпанијата „КЛМ“ се подготвуваат да ги примат вакцините против коронавирус, што мора да се чуваат на многу ниски температури и на тој начин да се дистрибуираат низ целиот свет.

Вакцина за грип нема ни за лек!

Слободен Печат - 27.11.2020

Наместо да се вакцинираат против сезонски грип навремено и сезоната на инфлуенца да ја поминат со мирна глава, граѓаните со хронични болести мака мачат да дојдат до термин. Матичните лекари се расправаат со пациентите кои ги притискаат да им најдат ...

Болсонаро нема намера да ја прими вакцината против ковид-19

Слободен Печат - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема намера да прими вакцина против коронавирус. Во синоќешната видео-порака на социјалните мрежи тој кажа дека бразилскиот Конгрес нема да донесе уредба за воведување на задолжителна вакцинација и ...

Аеродромот „Шипхол“ се подготвува за чување во ладилници и дистрибуција на вакцините против Ковид-19

А1 On - 27.11.2020

Во ладилниците на аеродромот „Шипхол“ во Амстердам, работниците од авиокомпанијата „КЛМ“ се подготвуваат да ги примат вакцините против коронавирус, што мора да се чуваат на многу ниски температури и на тој начин да се дистрибуираат низ целиот свет.

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против коронавирусот

А1 On - 27.11.2020

Русија планира да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави денеска рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, пренесуваат британските медиуми, додавајќи дека земјата штотуку го регистрира рекордниот дневен ...

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против коронавирусот

+инфо - 27.11.2020

Шојгу потсети дека досега се вакцинирани само 2.500 припадници на вооружените сили, а таа бројка до крајот на годината треба да се зголеми на 80.000. Русија планира да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави ...

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против коронавирусот

Кајгана - 27.11.2020

Русија планира да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против COVID-19, изјави денеска рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, пренесуваат британските медиуми, додавајќи дека земјата штотуку го регистрира рекордниот дневен ...

Во декември Канада ќе ја одобри вакцината на Фајзер

+инфо - 27.11.2020

Канаѓаните претходно соопштија можат да ја одобрат вакцината на Фајзер во првиот квартал од 2021 година, но поради итноста на ситуацијата, процесот ќе биде забрзан, како и во САД. Канада најверојатно ќе ја одобри вакцината на Фајзер во декември, во ...

Канада ќе ја одобри вакцината на Фајзер во декември

А1 On - 27.11.2020

Канада најверојатно ќе ја одобри вакцината на Фајзер во декември, во исто време со САД и Европската унија, изјави висок претставник на регулаторот за здравство во земјата. Канаѓаните претходно соопштија можат да ја одобрат вакцината на Фајзер во ...

И за вакцината за ковид-19 се поделивме, едни со Русите, други со Американците

Слободен Печат - 27.11.2020

Додека светот е во очекување на вакцината против Ковид-19, граѓаните во Македонија се двоумат дали треба да се вакцинираат или не. Во земјава треба да пристигнат 400.000 дози од вакцината, но мислењата за тоа дали ќе биде квалитетна или не се ...

Хакери од Северна Кореја нападнале произведувачи на вакцина против ковид-19

+инфо - 27.11.2020

Хакерите се претставиле како рекрутери од LinkedIn и WhatsApp и нуделе работа. Потоа, тие испраќале документи со описот на работните задачи, во кои се наоѓала штетна програма за добивање пристап до компјутерот.

Унгарски лекари ќе ја надгледуваат изработката на вакцината Спутник V

А1 On - 27.11.2020

Русија ќе им дозволи на унгарски лекари и медицински експерти да го набљудуваат процесот на изработка на вакцината Спутник V против коронавирусот, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

Трамп најави испорака на вакцината следната седмица, Болсонаро нема да се вакцинира

Нетпрес - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп најави во четвртокот дека испораките на вакцината против коронавирусот ќе започнат следната седмица, а неговиот политички истомисленик и поддржувач, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро во петокот порача дека ...

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против коронавирусот

МКД - 27.11.2020

Русија има намера да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против ковид-19, рече во петокот министерот за одбрана Сергеј Шојгу, објави Ројтерс, додавајќи дека земјата штотуку забележала рекорден дневен број од 27.543 нови случаи ...

Кикиљас: Убеден сум дека повеќето граѓани ќе се вакцинираат против ковид-19

Слободен Печат - 27.11.2020

Убеден сум дека мнозинство наши сограѓани ќе разберат, правилно ќе се информираат и на крајот ќе се вакцинираат, вели министерот за здравство на Грција Василис Кикиљас во интервјуто за грчката телевизија „Open”, јави дописничката на МИА од Атина.

Ердоган разговарал со Путин: Турција е заинтересирана за увоз на руска вакцина

Во Центар - 27.11.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека разговарал телефонски со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз на руски вакцини против вирусот корона. Зборуваме за увоз на вакцини со странски колеги, а разговарав и со Путин.

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Макфакс - 27.11.2020

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на коронавирусот. Ова го соопшти на брифинг раководителот на одделот за имунизација на СЗО, Кејт О’Брајан.

Болсонаро: Не сакам да примам вакцина против коронавирус, тоа е мое право

А1 On - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема намера да прими вакцина против коронавирус. Во синоќешната видео-порака на социјалните мрежи тој кажа дека бразилскиот Конгрес нема да донесе уредба за воведување на задолжителна вакцинација и ...

Ердоган: Турција e заинтересирана за руската вакцина против Ковид-19

Макфакс - 27.11.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз на руски вакцини против коронавирусот. „Вакцините се развиваат во Русија, Кина, во нашата земја.

Болсонаро: Нема да се вакцинирам против корона, тоа е мое право

МКД - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема да се вакцинира против коронавирусот, последната во низата изјави во кои се изразува сомнеж во програмата за вакцинација против опасниот вирус.

Канада ќе ја одобри вакцината од „Фајзер“ следниот месец

Слободен Печат - 27.11.2020

Канада најверојатно ќе ја одобри вакцината од „Фајзер“ во декември, речиси во исто време кога тоа ќе го направат и САД и Европската унија, изјави висок претставник на здравственото регулаторно тело на земјата.

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против корона

Макфакс - 27.11.2020

Русија има намера да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави министерот за одбрана Сергеј Шојгу, а пренесува „Ројтерс“, додавајќи дека земјата денеска забележала рекорден дневен број од 27.543 нови случаи на ...

Почна масовната вакцинација во Русија: Војската меѓу првите ја прими вакцината „Спутник V“

Слободен Печат - 27.11.2020

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека почнало масовно вакцинирање против коронавирус меѓу припадниците на војската. – Во план е да се вакцинираат повеќе од 400.000 војници, рече Шојгу.

СЗО за пандемијата: Вакцината ќе ни даде значителна контрола над вирусот следната година

Press24 - 27.11.2020

Еден од главните експерти на СЗО, Мајк Рајан рекол дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирус треба на светот да му донесе значителна контрола над вирусот следната година.

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

Независен - 27.11.2020

Швајцарија – Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Трамп: За две недели започнуваме со достава на вакцината против коронавирусот

МКД - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера изјави дека испораките на вакцината против коронавирусот ќе започнат следната недела или една недела после тоа. Како дел од одбележувањето на Денот на благодарноста, Трамп за време на видео-разговорот со ...

Стигнаа резултатите од втората руска вакцина: Нема компликации кај доброволците

Слободен Печат - 27.11.2020

Првите 25 доброволци постари од 60 години, кои ја примија вакцината против коронавирусот развиена од рускиот истражувачки центар за вирологија и биотехнологија Вектор, немале никакви компликации, изјави денеска шефот на Центарот за инфективни ...

Аеродромот „Шипхол“ се подготвува со ладилници и за дистрибуција на вакцините против ковид-19

+инфо - 27.11.2020

Во ладилниците на аеродромот „Шипхол“ во Амстердам, работниците од авиокомпанијата „КЛМ“ се подготвуваат да ги примат вакцините против коронавирус, што мора да се чуваат на многу ниски температури и на тој начин да се дистрибуираат низ целиот свет.

Доналд Трамп објави дека испораката на вакцината против вирусот корона ќе започне следната недела!

Во Центар - 27.11.2020

Актуелниот американски претседател Доналд Трамп објави дека испораката на вакцината против вирусот корона ќе започне следната недела. Тој рече дека вакцината првично ќе им биде испратена на лицата од фронтот, медицинскиот персонал и постарите ...

Грчките власти се убедени дека мнозинството од граѓаните ќе се вакцинираат против Ковид-19

А1 On - 27.11.2020

Убеден сум дека мнозинство наши сограѓани ќе разберат, правилно ќе се информираат и на крајот ќе се вакцинираат , вели министерот за здравство на Грција Василис Кикиљас во интервјуто за грчката телевизија „Open“.

Жаир Болсонаро не сака да ја прими вакцината против коронавирусот

Репортер - 27.11.2020

Претседателот на Бразил изјавил дека не сака да ја прими вакцината против коронавирусот. Тој објави видео преку социјалните мрежи во четвртокот вечерта и изјави дека Конгресот нема да донесе уредба со која ќе се воведе задолжителна вакцинација.

Индија годишно ќе произведува 100 милиони дози од руската вакцина „Спутник V“

Слободен Печат - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро” се договорија во Индија годишно да се произведуваат по повеќе од 100 милиони дози од вакцината против коронавирусот „Спутник V” , соопшти денеска руската компанија за ...

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Макфакс - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека испораката на вакцина против коронавирус ќе започне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со американските трупи во странство преку видеоврска, како дел од прославата на Денот на ...

Севернокорејски хакерски напад врз произведувачот на вакцина AstraZeneca

Кајгана - 27.11.2020

Хакери од Северна Кореја се обиделе да продрат до уредите на британската фирма AstraZeneca, разработувач на една од вакцините против коронавирусот, пренесоа американски медиуми. Хакерите се претставиле дека се од LinkedIn и WhatsApp и нуделе работа.

Во Индија годишно ќе се произведуваат 100 милиони дози руска вакцина

Макфакс - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ се договорија годишно во Индија да се произведуваат повеќе од 100 милиони дози вакцина против коронавирус Спутник 5, соопшти компанијата Гамалеја, која ја развива ...

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Макфакс - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема да прими вакцина против коронавирус. Тој во видео објава преку социјалните мрежи вели дека Конгресот нема да донесе декрет за воведување на задолжителна вакцинација и дека нема да се бара тоа ...

Севернокорејски хакерски напад врз произведувачот на вакцина AstraZeneca

Слободен Печат - 27.11.2020

Хакери од Северна Кореја се обиделе да продрат до уредите на британската фирма AstraZeneca, разработувач на една од вакцините против коронавирусот, јавија денеска некои американски медиуми.

Севернокорејски хакерски напад врз произведувачот на вакцина AstraZeneca

Press24 - 27.11.2020

Хакери од Северна Кореја се обиделе да продрат до уредите на британската фирма AstraZeneca, разработувач на една од вакцините против коронавирусот, јавија денеска некои американски медиуми.

Северна Кореја се обидела да ги хакира јужнокорејските производители на вакцини против ковид-19

Слободен Печат - 27.11.2020

Јужнокорејската разузнавачка агенција денеска соопшти дека спречила обиди на Северна Кореја да ги хакира јужнокорејските компании кои развиваат вакцина против коронавирусот. Агенцијата Њуз 1 пренесува, повикувајќи се на член на Одборот за ...

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

Кајгана - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Познати фаворитите во трката за вакцина против Ковид-19

А1 On - 27.11.2020

ХИНА – Загреб Позитивните резултати од завршните испитувања на неколку кандидати ја поттикнаа надежта дека набрзо ќе заврши пандемијата. Десетици „стартап“компании до фармацевтски гиганти се натпреваруваат да произведат безбедна и ефикасна вакцина ...

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

А1 On - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

Курир - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против коронавирусот

Вечер Прес - 27.11.2020

Шојгу потсети дека досега се вакцинирани само 2.500 припадници на вооружените сили, а таа бројка до крајот на годината треба да се зголеми на 80.000. Русија планира да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против ковид-19, изјави ...

Болсонаро: Не сакам да примам вакцина против коронавирус, тоа е мое право

Кумановски м. - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема намера да прими вакцина против коронавирус. Во синоќешната видео-порака на социјалните мрежи тој кажа дека бразилскиот Конгрес нема да донесе уредба за воведување на задолжителна вакцинација и ...

Унгарски лекари ќе ја надгледуваат изработката на вакцината Спутник V

24Инфо - 27.11.2020

Русија ќе им дозволи на унгарски лекари и медицински експерти да го набљудуваат процесот на изработка на вакцината Спутник V против коронавирусот, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

Ердоган: Турција e заинтересирана за руската вакцина против Ковид-19

24Инфо - 27.11.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз на руски вакцини против коронавирусот. „Вакцините се развиваат во Русија, Кина, во нашата земја.

Ердоган: Турција e заинтересирана за руската вакцина против Ковид-19

Точка - 27.11.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз на руски вакцини против коронавирусот. „Вакцините се развиваат во Русија, Кина, во нашата земја.

Кикиљас: Убеден сум дека вакцината против Ковид-19 ќе ја примат мнозинството од граѓаните

24Инфо - 27.11.2020

Убеден сум дека мнозинство наши сограѓани ќе разберат, правилно ќе се информираат и на крајот ќе се вакцинираат , вели министерот за здравство на Грција Василис Кикиљас во интервјуто за грчката телевизија „Open”.

Кикиљас: Убеден сум дека вакцината против Ковид-19 ќе ја примат мнозинството од граѓаните

Либертас - 27.11.2020

Убеден сум дека мнозинство наши сограѓани ќе разберат, правилно ќе се информираат и на крајот ќе се вакцинираат , вели министерот за здравство на Грција Василис Кикиљас во интервјуто за грчката телевизија „Open“, јави дописничката на МИА од Атина.

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Опсервер - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема да прими вакцина против коронавирус. Тој во видео објава преку социјалните мрежи вели дека Конгресот нема да донесе декрет за воведување на задолжителна вакцинација и дека нема да се бара тоа ...

Кикиљас: Убеден сум дека вакцината против Ковид-19 ќе ја примат мнозинството од граѓаните

Опсервер - 27.11.2020

– Убеден сум дека мнозинство наши сограѓани ќе разберат, правилно ќе се информираат и на крајот ќе се вакцинираат , вели министерот за здравство на Грција Василис Кикиљас во интервјуто за грчката телевизија „Open“, јави дописничката на МИА од Атина.

Севернокорејски хакерски напад врз произведувачот на вакцина AstraZeneca

Бизнис Вести - 27.11.2020

Хакери од Северна Кореја се обиделе да продрат до уредите на британската фирма AstraZeneca, разработувач на една од вакцините против коронавирусот, јавија денеска некои американски медиуми.

Севернокорејски хакерски напад врз произведувачот на вакцина АстраЗенка

Опсервер - 27.11.2020

Хакери од Северна Кореја се обиделе да продрат до уредите на британската фирма АстраЗенка, разработувач на една од вакцините против коронавирусот, јавија денеска некои американски медиуми.

Економиите од кои најмногу се очекуваше лошо одговорија на кризата, листата изненадува

Пари - 27.11.2020

Како што Ковид-19 се ширеше низ целиот свет, беше сигурно дека напредните светски економии како САД и Велика Британија ќе се истакнат меѓу најдобрите, кои според некои параметри беа „најподготвени за пандемија“, но тоа не се покажа како точно.

Хакери од Северна Кореја нападнале произведувачи на вакцина против ковид-19

24Инфо - 27.11.2020

Хакери од Северна Кореја се обиделе да продрат до уредите на британската фирма AstraZeneca, разработувач на една од вакцините против коронавирусот, јавија денеска некои американски медиуми.

Севернокорејски хакерски напад врз произведувачот на вакцина AstraZeneca

Либертас - 27.11.2020

Хакери од Северна Кореја се обиделе да продрат до уредите на британската фирма AstraZeneca, разработувач на една од вакцините против коронавирусот, јавија денеска некои американски медиуми.

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

Опсервер - 27.11.2020

– Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

24Инфо - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема да прими вакцина против коронавирус. Тој во видео објава преку социјалните мрежи вели дека Конгресот нема да донесе декрет за воведување на задолжителна вакцинација и дека нема да се бара тоа ...

Севернокорејски хакерски напад врз произведувачот на вакцина AstraZeneca

Вечер Прес - 27.11.2020

Хакери од Северна Кореја се обиделе да продрат до уредите на британската фирма AstraZeneca, разработувач на една од вакцините против коронавирусот, јавија денеска некои американски медиуми.

Севернокорејски хакерски напад врз произведувачот на вакцина AstraZeneca

Денешен - 27.11.2020

Хакери од Северна Кореја се обиделе да продрат до уредите на британската фирма AstraZeneca, разработувач на една од вакцините против коронавирусот, јавија денеска некои американски медиуми.

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Опсервер - 27.11.2020

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на коронавирусот. Ова го соопшти на брифинг раководителот на одделот за имунизација на СЗО, Кејт О’Брајан.

Познати фаворитите во трката за вакцина против Ковид-19

Курир - 27.11.2020

Позитивните резултати од завршните испитувања на неколку кандидати ја поттикнаа надежта дека набрзо ќе заврши пандемијата. Десетици „стартап“компании до фармацевтски гиганти се натпреваруваат да произведат безбедна и ефикасна вакцина против ...

ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19: Единаесет кандидати се меѓу фаворитите во трката

Денешен - 27.11.2020

Позитивните резултати од завршните испитувања на неколку кандидати ја поттикнаа надежта дека набрзо ќе заврши пандемијата, објави хрватската агенција Хина. Десетици „стартап“компании до фармацевтски гиганти се натпреваруваат да произведат безбедна и ...

Во Индија годишно ќе се произведуваат над 100 милиони вакцини „Спутник V“

Либертас - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро” се договорија во Индија годишно да се произведуваат по повеќе од 100 милиони дози од вакцината против коронавирусот „Спутник V” , соопшти денеска руската компанија за ...

Познати фаворитите во трката за вакцина против Ковид-19

Либертас - 27.11.2020

Позитивните резултати од завршните испитувања на неколку кандидати ја поттикнаа надежта дека набрзо ќе заврши пандемијата. Десетици „стартап”компании до фармацевтски гиганти се натпреваруваат да произведат безбедна и ефикасна вакцина против ...

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Точка - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема да прими вакцина против коронавирус. Тој во видео објава преку социјалните мрежи вели дека Конгресот нема да донесе декрет за воведување на задолжителна вакцинација и дека нема да се бара тоа ...

Во Индија годишно ќе се произведуваат над 100 милиони вакцини „Спутник V“

Опсервер - 27.11.2020

– Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ се договорија во Индија годишно да се произведуваат по повеќе од 100 милиони дози од вакцината против коронавирусот „Спутник V“ , соопшти денеска руската компанија за ...

Болсонаро: Не сакам да примам вакцина против коронавирус, тоа е мое право

24Инфо - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема намера да прими вакцина против коронавирус. Во синоќешната видео-порака на социјалните мрежи тој кажа дека бразилскиот Конгрес нема да донесе уредба за воведување на задолжителна вакцинација и ...

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

24Инфо - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година”.

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Опсервер - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирус треба да му даде на светот значителна контрола над вирусот следната година.

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Точка - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирус треба да му даде на светот значителна контрола над вирусот следната година.

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

iPortal - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Аеродромот „Шипхол“ се подготвува за чување во ладилници и дистрибуција на вакцините против Ковид-19

Кумановски м. - 27.11.2020

Во ладилниците на аеродромот „Шипхол“ во Амстердам, работниците од авиокомпанијата „КЛМ“ се подготвуваат да ги примат вакцините против коронавирус, што мора да се чуваат на многу ниски температури и на тој начин да се дистрибуираат низ целиот свет.

Аеродромот „Шипхол“ се подготвува за чување во ладилници и дистрибуција на вакцините против Ковид-19

Курир - 27.11.2020

Во ладилниците на аеродромот „Шипхол“ во Амстердам, работниците од авиокомпанијата „КЛМ“ се подготвуваат да ги примат вакцините против коронавирус, што мора да се чуваат на многу ниски температури и на тој начин да се дистрибуираат низ целиот свет.

Аеродромот „Шипхол“ се подготвува за чување во ладилници и дистрибуција на вакцините против Ковид-19

Опсервер - 27.11.2020

– Во ладилниците на аеродромот „Шипхол“ во Амстердам, работниците од авиокомпанијата „КЛМ“ се подготвуваат да ги примат вакцините против коронавирус, што мора да се чуваат на многу ниски температури и на тој начин да се дистрибуираат низ целиот свет.

Аеродромот „Шипхол” се подготвува за чување во ладилници и дистрибуција на вакцините против Ковид-19

24Инфо - 27.11.2020

Во ладилниците на аеродромот „Шипхол” во Амстердам, работниците од авиокомпанијата „КЛМ” се подготвуваат да ги примат вакцините против коронавирус, што мора да се чуваат на многу ниски температури и на тој начин да се дистрибуираат низ целиот свет.

Холандија: Аеродромот „Шипхол“ се подготвува за чување во ладилници и дистрибуција на вакцините против Ковид-19

Денешен - 27.11.2020

Во ладилниците на аеродромот „Шипхол“ во Амстердам, работниците од авиокомпанијата „КЛМ“ се подготвуваат да ги примат вакцините против коронавирус, што мора да се чуваат на многу ниски температури и на тој начин да се дистрибуираат низ целиот свет.

Болсонаро: Јас отворено кажувам, нема да ја примам вакцината против коронавирус, тоа е мое право

Денешен - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема намера да прими вакцина против коронавирус. Во синоќешната видео-порака на социјалните мрежи тој кажа дека бразилскиот Конгрес нема да донесе уредба за воведување на задолжителна вакцинација и ...

Германија има посебна стратегија за вакцинирање против корона

Либертас - 27.11.2020

Вакцинирање на граѓаните во цела земја е огромен предизвик. Во Германија се’ уште нема дозвола за вакцина против коронавирусот, но забрзано се работи на критериумите на распределба и логистиката.

Индија: Годишно ќе се произведуваат над 100 милиони вакцини „Спутник V“

Денешен - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ се договорија во Индија годишно да се произведуваат по повеќе од 100 милиони дози од вакцината против коронавирусот „Спутник V“ , соопшти денеска руската компанија за ...

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз коронавирусот

Денешен - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Познати фаворитите во трката за вакцина против Ковид-19

iPortal - 27.11.2020

Позитивните резултати од завршните испитувања на неколку кандидати ја поттикнаа надежта дека набрзо ќе заврши пандемијата. Десетици „стартап“компании до фармацевтски гиганти се натпреваруваат да произведат безбедна и ефикасна вакцина против ...

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

MTM - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема да прими вакцина против коронавирус. Тој во видео објава преку социјалните мрежи вели дека Конгресот нема да донесе декрет за воведување на задолжителна вакцинација и дека нема да се бара тоа ...

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

MTM - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирус треба да му даде на светот значителна контрола над вирусот следната година.

Аеродромот „Шипхол“ се подготвува за чување во ладилници и дистрибуција на вакцините против Ковид-19

Либертас - 27.11.2020

Преку овој аеродром веќе беа дистриубирани вакцините против Ковид-19 што беа во фаза на клинички испитувања, а управата на аеродромот вели дека се подготвени за транспорт и на вакцините. -Подготвени сме, сега е најважно вакцините да се дистрибуираат ...

Во Индија годишно ќе се произведуваат 100 милиони дози руска вакцина

Опсервер - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ се договорија годишно во Индија да се произведуваат повеќе од 100 милиони дози вакцина против коронавирус Спутник 5, соопшти компанијата Гамалеја, која ја развива ...

Во Индија годишно ќе се произведуваат 100 милиони дози руска вакцина

24Инфо - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ се договорија годишно во Индија да се произведуваат повеќе од 100 милиони дози вакцина против коронавирус Спутник 5, соопшти компанијата Гамалеја, која ја развива ...

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

Кумановски м. - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирус започнува следната недела

Опсервер - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека испораката на вакцина против коронавирус ќе започне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со американските трупи во странство преку видеоврска, како дел од прославата на Денот на ...

Во Индија годишно ќе се произведуваат над 100 милиони вакцини „Спутник V“

Кумановски м. - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ се договорија во Индија годишно да се произведуваат по повеќе од 100 милиони дози од вакцината против коронавирусот „Спутник V“ , соопшти денеска руската компанија за ...

Аеродромот „Схипхол“ се подготвува за чување во ладилници и дистрибуција на вакцините против Ковид-19

Вечер Прес - 27.11.2020

Во ладилниците на аеродромот „Схипхол“ во Амстердам, работниците од авиокомпанијата „КЛМ“ се подготвуваат да ги примат вакцините против коронавирус, што мора да се чуваат на многу ниски температури и на тој начин да се дистрибуираат низ целиот свет.

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирус започнува следната недела

24Инфо - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека испораката на вакцина против коронавирус ќе започне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со американските трупи во странство преку видеоврска, како дел од прославата на Денот на ...

МАЛКУ ЌЕ ВЕ БОЛИ РАКАТА, А МОЖЕН Е И ЗАМОР И ГЛАВОБОЛКА - еве кои се малите несакани ефекти од вакцините против ковид

Фактор - 27.11.2020

Експерти од Американската медицинска асоцијација ги наведоа непосакуваните ефекти од вакцината против коронавирусот на американските компании „Модерна“ и „Фајзер“. Тие истакнаа дека двете вакцини имаат непријатни, но безопасни непосакувани ефекти на ...

Во Индија годишно ќе се произведуваат над 100 милиони вакцини „Спутник V“

Курир - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ се договорија во Индија годишно да се произведуваат по повеќе од 100 милиони дози од вакцината против коронавирусот „Спутник V“ , соопшти денеска руската компанија за ...

Во Индија годишно ќе се произведуваат 100 милиони дози руска вакцина

Точка - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ се договорија годишно во Индија да се произведуваат повеќе од 100 милиони дози вакцина против коронавирус Спутник 5, соопшти компанијата Гамалеја, која ја развива ...

Во Индија годишно ќе се произведуваат 100 милиони дози руска вакцина

MTM - 27.11.2020

Според најавата на „Твитер“, производството на вакцини се планира да започне на почетокот на 2021 година, пренесува „Ројтерс“. #BREAKING Russia says India to produce 100 million doses of Sputnik vaccine pic.twitter.com/7pUM88P1IX — AFP News Agency ...

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирус започнува следната недела

MTM - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека испораката на вакцина против коронавирус ќе започне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со американските трупи во странство преку видеоврска, како дел од прославата на Денот на ...

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирус започнува следната недела

Точка - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека испораката на вакцина против коронавирус ќе започне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со американските трупи во странство преку видеоврска, како дел од прославата на Денот на ...

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против корона

24Инфо - 27.11.2020

Русија има намера да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави министерот за одбрана Сергеј Шојгу, а пренесува „Ројтерс“, додавајќи дека земјата денеска забележала рекорден дневен број од 27.543 нови случаи на ...

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против корона

MTM - 27.11.2020

Русија има намера да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави министерот за одбрана Сергеј Шојгу, а пренесува „Ројтерс“, додавајќи дека земјата денеска забележала рекорден дневен број од 27.543 нови случаи на ...

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против корона

Република - 27.11.2020

Русија има намера да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави министерот за одбрана Сергеј Шојгу, а пренесува „Ројтерс“, додавајќи дека земјата денеска забележала рекорден дневен број од 27.543 нови случаи на ...

За неколку дена почнува дистрибуцијата на вакцината против Ковид 19 во САД

Република - 27.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека во текот на идната недела, најверојатно четврток, ќе почне да се дистрибуира новата вакцина против Ковид 19 низ Соединиетите Американски Држави, пренесува Ројтерс.

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против корона

Точка - 27.11.2020

Русија има намера да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави министерот за одбрана Сергеј Шојгу, а пренесува „Ројтерс“, додавајќи дека земјата денеска забележала рекорден дневен број од 27.543 нови случаи на ...

Германска технологија за дистрибуција на вакцини

Локално - 27.11.2020

Борбата против пандемијата на коронавирус се води во епрувета – при тестирање и пронаоѓање на микроскопски супстанции за вакцината против Ковид-19. Но, кога ќе се најде вакцина, следниот голем предизвик е нејзината дистрибуција.

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

Република - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против коронавирусот

Кумановски м. - 27.11.2020

Русија планира да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави денеска рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, пренесуваат британските медиуми, додавајќи дека земјата штотуку го регистрира рекордниот дневен ...

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против коронавирусот

Курир - 27.11.2020

Русија планира да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави денеска рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, пренесуваат британските медиуми, додавајќи дека земјата штотуку го регистрира рекордниот дневен ...

Порталб.мк: Никој не планира да вметне микрочипови во нашите тела

Мета - 27.11.2020

Со почетокот на глобалната пандемија на ковид-19, започна жестока кампања на дезинформации. Во светот, бројот на жртви како резултат на КОВИД-19 надмина еден милион, додека во нашето општество сè уште се дискутира за постоењето на овој вирус.

СЗО ЗА ПАНДЕМИЈАТА: Вакцината ќе ни даде значителна контрола над коронавирусот следната година

Локално - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против короната треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Ердоган: Турција заинтересирана за руската вакцина против Ковид-19

Опсервер - 27.11.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз на руски вакцини против коронавирусот. „Вакцините се развиваат во Русија, Кина, во нашата земја.

Познати фаворитите во трката за вакцина против Ковид-19

Опсервер - 27.11.2020

27 ноември 2020 ХИНА – Загреб Позитивните резултати од завршните испитувања на неколку кандидати ја поттикнаа надежта дека набрзо ќе заврши пандемијата. Десетици „стартап“компании до фармацевтски гиганти се натпреваруваат да произведат безбедна и ...

Канада ќе ја одобри вакцината на Фајзер во декември

Курир - 27.11.2020

Канада најверојатно ќе ја одобри вакцината на Фајзер во декември, во исто време со САД и Европската унија, изјави висок претставник на регулаторот за здравство во земјата. Канаѓаните претходно соопштија можат да ја одобрат вакцината на Фајзер во ...

Канада ќе ја одобри вакцината на Фајзер во декември

Либертас - 27.11.2020

Канада најверојатно ќе ја одобри вакцината на Фајзер во декември, во исто време со САД и Европската унија, изјави висок претставник на регулаторот за здравство во земјата. Канаѓаните претходно соопштија можат да ја одобрат вакцината на Фајзер во ...

Канада ќе ја одобри вакцината на Фајзер во декември

24Инфо - 27.11.2020

Канада најверојатно ќе ја одобри вакцината на Фајзер во декември, во исто време со САД и Европската унија, изјави висок претставник на регулаторот за здравство во земјата. Канаѓаните претходно соопштија можат да ја одобрат вакцината на Фајзер во ...

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против коронавирусот

Либертас - 27.11.2020

Русија планира да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави денеска рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, пренесуваат британските медиуми, додавајќи дека земјата штотуку го регистрира рекордниот дневен ...

Познати фаворитите во трката за вакцина против Ковид-19

Кумановски м. - 27.11.2020

Позитивните резултати од завршните испитувања на неколку кандидати ја поттикнаа надежта дека набрзо ќе заврши пандемијата. Десетици „стартап“компании до фармацевтски гиганти се натпреваруваат да произведат безбедна и ефикасна вакцина против ...

3 СЦЕНАРИЈА ВО БОРБА ПРОТИВ КОРОНАТА: Кога ќе го победиме вирусот?

Локално - 27.11.2020

За конечно да се запре пандемијата на коронавирус, која однесе над 1,4 милиони животи ширум светот за помалку од една година, потребно е да се вакцинираат 75 до 80 отсто од светската популација.

СЗО: Околу 60 до 70% од населението треба да се вакцинира за да се запре короната

Локално - 27.11.2020

Околу 60 до 70 проценти од населението треба да се вакцинира за да се запре ширењето на инфекцијата со коронавирус, соопштија во петокот лидерите на Светската здравствена организација (СЗО) и не сакаа да шпекулираат дали болеста потекнува од Кина ...

Телефонски разговор меѓу Ердоган и Путин: Турција заинтересирана за руската вакцина

Локално - 27.11.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објавил дека разговарал телефонски со неговиот руски колега Владимир Путин по прашањето за увоз на руската вакцина против коронавирус. „Вакцините се развиваат во Русија, Кина, во нашата земја.

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против короната

Локално - 27.11.2020

Русија има намера да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, рече во петокот министерот за одбрана Сергеј Шојгу, пренесува Ројтерс, додавајќи дека земјата штотуку забележала рекорден дневен број од 27.543 нови ...

Филипче со позитивна информација: Следната година може да очекуваме стабилизација, вакцините против Ковид-19 се во ...

Фактор - 27.11.2020

-Позитивни се вестите кои доаѓаат во однос на вакцините. Веќе има вакцини кои се во завршните фази. Очекуваме преку КОВАКС системот, тој систем кој ќе профункционира тогаш кога ќе почнат да ги даваат вакцините и кон алијансата ГАВЕ, СЗО, УНИЦЕФ.

Втората руска вакцина е безбедна и доаѓа наскоро? Производителите ги објавија најновите резултати од тестовите

Фактор - 27.11.2020

Втората руска вакцина е безбедна и доаѓа наскоро? Производителите ги објавија најновите резултати од тестовите Друга руска вакцина влегува во завршна фаза на тестирање, еве ги резултатите досега.

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против коронавирусот

Опсервер - 27.11.2020

– Русија планира да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави денеска рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, пренесуваат британските медиуми, додавајќи дека земјата штотуку го регистрира рекордниот дневен ...

Канада ќе ја одобри вакцината на Фајзер во декември

Бизнис Вести - 27.11.2020

Отава, 27 ноември 2020 (МИА) – Канада најверојатно ќе ја одобри вакцината на Фајзер во декември, во исто време со САД и Европската унија, изјави висок претставник на регулаторот за здравство во земјата.

Една земја ќе произведе 100 милиони дози од руската вакцина: Познато кога пристигнуваат првите дози

Локално - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ постигнаа договор за производство на повеќе од 100 милиони дози од првата регистрирана вакцина против коронавирусот „Спутник V“.

Ердоган разговарал со Путин за набавка на руската вакцина против Ковид-19

Република - 27.11.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган соопшти дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин околу увоз на руски вакцини против корона вирусот. информира Ердоган. Телефонскиот разговор меѓу двајцата претсесатели се случил на 24 ...

Аеродромот во Амстердам подготвува ладилници за прием и транспорт на вакцините против Ковид-19

Република - 27.11.2020

Вработените во авиокомпанијата „КЛМ“ на аеродромот во Амстердам ,Шипол“, подготвуваат ладилници во кои ќе ги примат вакцините против Ковид-19, што мора да се чуваат на многу ниски температури и на тој начин да се дистрибуираат низ целиот свет.

Канада ќе ја одобри употребата на вакцината на „Фајзер“ во декември

Република - 27.11.2020

Висок претставник на регулаторот за здравство во Канада најави дека земјата најверојатно ќе ја одобри употребата на вакцината на „Фајзер“ во декември, во исто време како и САД и Европската Унија.

Филипче: Вирусот ќе опстане, почитувајте ги мерките

Вечер Прес - 27.11.2020

Охрабрува што расте бројот на оздравени и на домашно и болничко лекување, смета министерот за здравство Венко Филипче и потенцираше дека позитивни се вестите кои доаѓаат во однос на вакцините.

Унгарски лекари ќе ја надгледуваат изработката на вакцината Спутник V

Либертас - 27.11.2020

Русија ќе им дозволи на унгарски лекари и медицински експерти да го набљудуваат процесот на изработка на вакцината Спутник V против коронавирусот, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

Африка е далеку од подготвена за масовна вакцинација против коронавирус

Локално - 27.11.2020

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги повика африканските земји брзо да го подобрат капацитетот за вакцинација против коронавирус, предупредувајќи дека континентот е „далеку од подготвен“ за масовна вакцинација.

Болсонаро: Не сакам да примам вакцина против коронавирус, тоа е мое право

Опсервер - 27.11.2020

– Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема намера да прими вакцина против коронавирус. Во синоќешната видео-порака на социјалните мрежи тој кажа дека бразилскиот Конгрес нема да донесе уредба за воведување на задолжителна вакцинација ...

Трамп потврди дека испораката на вакцината ќе започне во следните две недели

Локално - 27.11.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп потврди дека испораката на вакцината против коронавирус ќе започне следната недела или една недела подоцна. Како дел од Денот на благодарноста, Трамп за време на видео интервјуто со американските трупи во странство ...

Во Индија годишно ќе се произведуваат над 100 милиони вакцини „Спутник V”

24Инфо - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро” се договорија во Индија годишно да се произведуваат по повеќе од 100 милиони дози од вакцината против коронавирусот „Спутник V” , соопшти денеска руската компанија за ...

Канада ќе ја одобри вакцината на Фајзер во декември

Опсервер - 27.11.2020

– Канада најверојатно ќе ја одобри вакцината на Фајзер во декември, во исто време со САД и Европската унија, изјави висок претставник на регулаторот за здравство во земјата. Канаѓаните претходно соопштија можат да ја одобрат вакцината на Фајзер во ...

Болсонаро: Вакцинацијата во Бразил нема да биде задолжителна, никој не смее да ве тера да примите вакцина

Република - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема намера да прими вакцина против корона вирусот. Во видео-порака на социјалните мрежи, Болсонаро соопшти дека бразилскиот Конгрес нема да донесе уредба за воведување задолжителна вакцинација и ...

Познати фаворитите во трката за вакцина против Ковид-19

24Инфо - 27.11.2020

Позитивните резултати од завршните испитувања на неколку кандидати ја поттикнаа надежта дека набрзо ќе заврши пандемијата. Десетици „стартап”компании до фармацевтски гиганти се натпреваруваат да произведат безбедна и ефикасна вакцина против ...

Унгарски лекари ќе ја надгледуваат изработката на вакцината Спутник V

Опсервер - 27.11.2020

– Русија ќе им дозволи на унгарски лекари и медицински експерти да го набљудуваат процесот на изработка на вакцината Спутник V против коронавирусот, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Н.Македонија - 27.11.2020

Околу 60-70 отсто од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на коронавирусот. Ова го соопшти на брифинг раководителот на одделот за имунизација на СЗО, Кејт О’Брајан.

Вакцинираните против ковид-19 ќе добијат поголема слобода?

Н.Македонија - 27.11.2020

Автор: Џон Гапер Фајненшл тајмс Откако „Квантас“ неделава предупреди дека очекува да им дозволи меѓународни летови на само на патниците кои ќе приложат доказ дека се вакцинирани против коронавирус, пет други авиокомпании исто така планираат да ...

Трамп ја најави испораката на вакцина против ковид-19

Н.Македонија - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека испораката на вакцина против коронавирус ќе започне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со американските трупи во странство преку видеоврска, како дел од прославата на Денот на ...

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Денар - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирус треба да му даде на светот значителна контрола над вирусот следната година.

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против корона

Вечер - 27.11.2020

Русија има намера да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави министерот за одбрана Сергеј Шојгу, а пренесува „Ројтерс“, додавајќи дека земјата денеска забележала рекорден дневен број од 27.543 нови случаи на ...

Русија ќе вакцинира 400.000 војници против корона

Centar - 27.11.2020

Русија има намера да вакцинира повеќе од 400.000 војници и друг воен персонал против Ковид-19, изјави министерот за одбрана Сергеј Шојгу, а пренесува „Ројтерс“, додавајќи дека земјата денеска забележала рекорден дневен број од 27.543 нови случаи на ...

СЗО: Вакцината ќе ни овозможи контрола врз вирусот

Frontline - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Centar - 27.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела. Во разговор со американските трупи во странство преку видеоврска, како дел од прославата на Денот на благодарноста, Трамп рече ...

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Вечер - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирус треба да му даде на светот значителна контрола над вирусот следната година.

Ердоган: Турција e заинтересирана за руската вакцина против Ковид-19

Centar - 27.11.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз на руски вакцини против коронавирусот. „Вакцините се развиваат во Русија, Кина, во нашата земја.

Севернокорејски хакерски напад врз произведувачот на вакцина AstraZeneca

Frontline - 27.11.2020

Хакери од Северна Кореја се обиделе да продрат до уредите на британската фирма AstraZeneca, разработувач на една од вакцините против коронавирусот, јавија денеска некои американски медиуми.

Ердоган: Турција e заинтересирана за руската вакцина против Ковид-19

Вечер - 27.11.2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека телефонски разговарал со неговиот руски колега Владимир Путин за прашањето за увоз на руски вакцини против коронавирусот. „Вакцините се развиваат во Русија, Кина, во нашата земја.

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Вечер - 27.11.2020

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на коронавирусот. Ова го соопшти на брифинг раководителот на одделот за имунизација на СЗО, Кејт О’Брајан.

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Centar - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот значителна контрола над вирусот в година.

Во Индија годишно ќе се произведуваат 100 милиони дози руска вакцина

Вечер - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ се договорија годишно во Индија да се произведуваат повеќе од 100 милиони дози вакцина против коронавирус Спутник 5, соопшти компанијата Гамалеја, која ја развива ...

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Вечер - 27.11.2020

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека нема да прими вакцина против коронавирус. Тој во видео објава преку социјалните мрежи вели дека Конгресот нема да донесе декрет за воведување на задолжителна вакцинација и дека нема да се бара тоа ...

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирус започнува следната недела

Вечер - 27.11.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека испораката на вакцина против коронавирус ќе започне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со американските трупи во странство преку видеоврска, како дел од прославата на Денот на ...

СЗО: Вакцината против КОВИД-19 треба да му даде на светот КОНТРОЛА НАД ВИРУСОТ СЛЕДНАТА ГОДИНА

Вечер - 27.11.2020

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан изјави дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот треба да му даде на светот „значителна контрола над вирусот следната година“.

Хакери од Северна Кореја се обиделе да упаднат во системите на производител на вакцина

Акцент - 27.11.2020

Осомничени севернокорејски хакери се обиделе да упаднат во системите на британскиот производител на лекови „AstraZeneca“ во последните неколку недели, изјавија два извори за Ројтерс. Ова се случува бидејќи компанијата се натпреварува да ја спроведе ...

Хакери од Северна Кореја се обиделе да упаднат во системите на производител на вакцина

Скопје1 - 27.11.2020

Осомничени севернокорејски хакери се обиделе да упаднат во системите на британскиот производител на лекови „AstraZeneca“ во последните неколку недели, изјавија два извори за Ројтерс. Ова се случува бидејќи компанијата се натпреварува да ја спроведе ...

Русија вакцината против коронавирусот ќе ја произведува Индија

Акцент - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ) и индискиот производител на лекови „Хетеро“ објавија договор за производство на руската вакцина против Ковид-19 „Спутник V“ во Индија, објави денес новинската агенција РИА, наведувајќи дека планирано е ...

Во Индија годишно ќе се произведуваат 100 милиони дози руска вакцина

Centar - 27.11.2020

Рускиот фонд за директни инвестиции и индиската фармацевтска компанија „Хетеро“ се договорија годишно во Индија да се произведуваат повеќе од 100 милиони дози вакцина „спутник 5“ против коронавирусот, соопшти компанијата „Гамалеја“, која ја развива ...

За неколку дена почнува дистрибуцијата на вакцината против Ковид 19 во САД

AKO - 27.11.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека во текот на идната недел, најверојатно четврток, ќе почне да се дистрибуира новата вакцина против Ковид 19 низ Соединиетите Американски Држави, пренесува Ројтерс.

Унгарски лекари ќе ја надгледуваат изработката на вакцината Спутник V

MakPress - 27.11.2020

Русија ќе им дозволи на унгарски лекари и медицински експерти да го набљудуваат процесот на изработка на вакцината Спутник V против коронавирусот, изјави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.