TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Глорификација - Косово економско Елдорадо!

Утрински - 20.10.2007

Анализа АБДУЛМЕНАФ БЕЏЕТИ Едни го промовираат Косово како елдорадо на Балканот, други бараат „економска тапија“ за него! Како што се доближува времето за дефинирање на статусот на Косово, во Србија се' погласно се шпекулира за „економската вредност“ на Косово.

Македонија е маргинализирана околу статусот на Косово

Утрински - 20.10.2007

Зоран Петров Во земјава имаше какофонија по ова прашање, вели заменик-министерот за надворешни работи Полна ми е капата од грчките условувања: Зоран Петров Димитар Чулев „Да бидеме реални: во целиот досегашен тек на преговорите за статусот на Косово, почнувајќи од ОН, Контакт-групата, јаловите ...

Кому му беше потребен тетовскиот митинг?

Утрински - 20.10.2007

ЕДИТОРИЈАЛ СВЕТЛАНА УНКОВСКА Собирот на тетовскиот плоштад што го организираше ДПА за поддршка на независноста на Косово и за влез на Македонија во НАТО и ЕУ сите не' стави во мисла – што ли сакаше да каже писателот? Како прво, лидерот на ДПА, Мендух Тачи, очигледно дека се' уште не може да се ...

Митинг во Тетово за независност на Косово

Утрински - 20.10.2007

ТЕТОВО – „Се собравме да му дадеме поддршка на народот на Косово за негово осамостојување и независност. Сите Албанци цврсто се залагаат за независност на Косово и протестираме против оние што сакаат да го поделат и дестабилизираат.

Тачи бара брза независност за Косово

Дневник - 20.10.2007

Протестираме против тенденциите за дестабилизација и за поделба на Косово и да го попречат влезот на Македонија во НАТО, порача лидерот на ДПА, Мендух Тачи на вчерашниот митинг на плоштадот во Тетово под мотото „Независно Косово - Македонија во НАТО“.

Поделба на Косово еднакво на војна

Вечер Прес - 20.10.2007

"Поделба на Косово е еднакво на војна", "Независност е еднакво на стабилност", "Македонија во НАТО наша перспектива", со вакви пароли вчера околу 5.000 граѓани излегоа на мирен протест на плоштадот во Тетово. Митингот под мотото "Независно Косово, Македонија во НАТО", го организираше владејачката ...

Стотици луѓе го поддржаа собирот за независно Косово

А1 - 19.10.2007

„Поделбата носи поделба“, „Независност за стабилен регион“, ова се само дел од пораките упатени на денешниот митинг во Тетово, кој владината ДПА го организираше како поддршка за независно Косово и побрз прием на Македонија во евроатлантските структури.

ДУИ е против митингот за независност на Косово

Време - 19.10.2007

АХМЕТИ ПОРАЧА ОД ПРИШТИНА Митингот на ДПА за независност на Косово е бесмислен, порача Али Ахмети од Приштина. Лидерот на ДУИ на средбата со претседателот на косовското собрание Фатмир Сејдиу вели дека сите Албанци ја поддржуваат независноста на Косово, па оттаму митингот на ДПА е само политички ...

Во Тетово митинг на ДПА и ПДП под мотото „Независноста на Косово - Македонија во НАТО“

Канал5 - 19.10.2007

ДПА и ПДП попладенво на плоштадот во Тетово организираат митинг под мотото „Независноста на Косово - Македонија во НАТО“. Тетово, 19 ноември (МИА) - ДПА и ПДП попладенво на плоштадот во Тетово организираат митинг под мотото Независноста на Косово - Македонија во НАТО .

ДУА не го поддржува митингот на ДПА

Утрински - 18.10.2007

Демократската унија на Албанците не го поддржува собирот што го организира ДПА под мотото „Независно Косово - Македонија во НАТО и во ЕУ“ и упати повик до ДПА да престане со манипулациите околу косовското прашање. „ДУА смета дека овие две прашања се сосема две различни работи и немаат ништо ...

Последни подготовки за митингот за поддршка на Косово на албанскиот политички блок од власта

Канал5 - 18.10.2007

Владејачките албански партии ДПА и ПДП ги прават последните подготовки за утрешниот митинг за поддршка за независно Косово на тетовскиот плоштад. Денеска потпретседателот на ДПА Имер Селмани упати последен повик за учество на собирот и на Албанците симпатизери на ривалската ДУИ.

Русија бара преговорите за Косово да продолжат и по 10 декември

Вест - 18.10.2007

Брисел, 18 октомври - Русија смета дека преговорите за статусот на Косово не би требало да завршат на 10 декември, датумот за кога косовските Албанци се заканија дека ќе прогласат независност. - Преговорачкиот процес не завршува на 10 декември.

Македонија не сака Косово да биде црна дупка на Балканот

Време - 17.10.2007

За прашањето на Косово, не ни требаат црни дупки на Балканот. На секоја педа, секој граѓанин треба да биде Европеец и да припаѓа на таа европска фамилија. Го знаете ставот на Република Македонија го поддржуваме планот на Ахтисари и напорите преку Контакт групата да се дојде до решение.

Приштина и Белград не мрднаа од преговарачките позиции

Дневник - 16.10.2007

Наредната рунда на директни разговори треба да се одржи во Виена на 22 октомври Иако втората рунда директни преговори за идниот статус на Косово во Брисел траеше час подолго од предвиденото, ни Белград ни Приштина не мрднаа од преговарачките позиции, оцени српскиот весник „Политика“.

Без отстапки од Белград и од Приштина, нова средба на 22 октомври

Утрински - 16.10.2007

Агим Чеку и Фатмир Сејдиу за време на преговорите во Брисел Брисел - Србите и косовските Албанци не отстапија од позициите за статусот на Косово на вториот круг од директните преговори. Ова може да се заклучи од официјалното соопштение на посредничката тројка на Контакт-групата, објавено по ...

ДУИ: НАТО е стратегиски интерес на Албанците

Дневник - 16.10.2007

ДУИ се залага за интегрирање на Албанците во НАТО, но, за неа, не е јасно зошто ДПА како владејачка партија организира митинг за поддршка на независноста на Косово и за зачленување на Македонија во ЕУ и во НАТО. - Стратегиски интерес на Албанците во Македонија, Косово и во Албанија е интегрирањето ...

На ДУИ не и' е јасен митингот на ДПА

Утрински - 16.10.2007

Демократската унија за интеграција не ја гледа смислата за организирање митинг од страна на ДПА за поддршка на независноста на Косово и Македонија што побрзо да стане членка на НАТО. Според Ермира Мехмети, портпаролка на ДУИ, за Албанците во Македонија овој интерес е национален и државен и таа ја ...

Дипломатите да не паѓаат во замката на Ахмети

Утрински - 16.10.2007

ПДП со писмо испратено до претставниците на ЕУ, НАТО и амбасадата на САД во Македонија реагира на однесувањето на ДУИ во пресрет на добивањето на поканата за членство на Македонија во НАТО и решавањето на финалниот статус на Косово.

Рано е за конечен исход од преговорите за Косово

Време - 16.10.2007

ХАВИЕР СОЛАНА Претставникот на ЕУ Хавиер Солана, кој присуствуваше на еден дел од втората рунда директни преговори меѓу Белград и Приштина за идниот статус на Косово, изјави дека не станува збор за последна фаза за конечниот статус.

Белград нуди - Приштина чека!

Вечер Прес - 16.10.2007

Додека Белград и натаму сака суштествени преговори без вештачки ограничувања, Приштина смао го чека "својот ден" - 10 декември, по кој најавува прогласување на независноста Втората рунда на дикретните преговори за идниот статус на Косово, меѓу Белград и Приштина, што завчера попладне со одржаа во ...

ДУИ прави политички монтажи

Вечер Прес - 16.10.2007

ПДП со писмо до претставниците на ЕУ, НАТО и Амбасадата на САД регира на однесувањето на ДУИ во пресрет на добивањето на поканата за членство на Македонија во НАТО и решавањето на финалниот статус на Косово. - Напорите што ги прави ПДП заедно со албанскиот партнер во владината коалиција - ДПА за ...

ПДП се жали од односот на ДУИ

А1 - 15.10.2007

ПДП го обвини Али Ахмети дека со заканите за бојкот на Собранието пред поканата на Македонија за во НАТО и како што стои во нивното соопштение, формализирањето на независноста на Косово прави политички монтажи и пред претставниците на Европската Унија и на НАТО, сака да ги спаси поранешните владини ...

Mитинг за поддршка за независноста на Косово

Утрински - 15.10.2007

ТЕТОВО - Централното претседателство на ДПА на проширената седница одржана во саботата вечерта зад затворени врати одлучи со митинг да дадат јавна поддршка за независноста на Косово и на желбата Македонија колку што може побрзо да стане членка на НАТО и на ЕУ.

Преговорите за Косово влегуваат во одлучувачка фаза

Време - 15.10.2007

СПОРЕД ВОЛФГАНГ ИШИНГЕР Претставникот на Европската Унија во посредничката тројка на Контакт-групата за преговорите за конечниот статус на Косово, Волфганг Ишингер, изјави дека втората рунда директни преговори меѓу Белград и Приштина, која почна вчера во Брисел, како и следната рунда, предвидена за ...

Со војна, Србија ќе го загуби Косово

Дневник - 15.10.2007

Српскиот претседател Борис Тадиќ нагласи дека Србија со нов оружен судир со меѓународната заедница би го загубила Косово и додаде оти мирното решавање на идниот статус на Косово нема алтернатива.- Војна би било сигурен начин да го загубиме Косово, бидејќи во нова војна за Косово, повторно со ...

Косово заслужува специјален статус како дел од ЕУ

Дневник - 15.10.2007

Понудата за специјален статус како дел од ЕУ не е целосно легално признавање како независна држава, но води кон функционално признавање и остава отворена врата за дефинитивно легално решение кога и Косово и Србија ќе станат членки на Унијата Косовското прашање стигна до ќор-сокак во Советот за ...

ДПА ќе организира митинг за поддршка на косовската независност

Вест - 15.10.2007

"Постоењето групи и униформирани лица на Косово кои, евентуално, сакаат да промовираат друг модел и метод за решавање на прашањето на косовската независност, ја доведува во опасност рамката која ја поддржува меѓународната заедница низ преговори да се дојде до финалниот статус.

ДПА за Косово, ДУИ против насилството

Дневник - 15.10.2007

За Тачи независноста на Косово е во функција на стратешките определби на Македонија Владејачката ДПА в петок на градскиот плоштад во Тетово ќе организира митинг за поддршка на независноста на Косово и за членство на Македонија во НАТО и во ЕУ.

ДПА со митинг за независно Косово

Вечер Прес - 15.10.2007

Освен за независност на протекторатот, ДПА на митингот ќе повика и на национален консензус околу членството на Македонија во ЕУ и НАТО. Велат дека добиле поддршка од ПДП, ИВЗ и студентите од Тетовскиот Универзитет и Универзитетот на Југоисточна Европа ДПА, в петок, на плоштадот во Тетово ќе ...