TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Отшетата од 4,5 милиони евра на "Макпетрол" на преиспитување

Вечер Прес - 29.01.2005

Основниот суд Скопје 1 покрена постапка за преиспитување на претходно донесената одлука, која беше потврдена и од Врховниот суд, со која државата беше прогласена за виновна поради задржување на цистерни со гориво на дистрибутерот "Макпетрол", и за претрпените штети требаше да му исплати отштета во ...

"Културни" директори за 2-3 недели

Вечер Прес - 29.01.2005

"Конкурсот заврши денеска и за две до три недели ќе се знаат директорите на Музејот на современа уметност, на Националната галерија и на уште 14 институции од областа на културата во Македонија", информира вчера Тодорче Тасевски, портпарол на Министерството за култура.

Со "Суперско" да се дружиме и да се забавуваме

Вечер Прес - 29.01.2005

Од денеска, па секоја следна сабота на плоштадот "Македонија" ќе се одржува интересна програма за сите генерации, наречена "Суперско". Организатор е весникот"Вечер", телевизија "Канал 5", "Сити радио", Дирекција за култура и уметност на Скопје, а покровител е Град Скопје.

"Четворка" за десет минути

Вечер Прес - 28.01.2005

Кошаркарите на Ф. Работнички засекогаш ќе го паметат настапот на европската сцена во сезоната 2004/2005 година. За кусо време соборија два неславни рекорда што не веруваме дека некој друг ќе ги повтори, посебно ако станува збор за клупско натпреварување од типот ФИБА Евролига.

"Музика на струја" со Вики Ристовска

Вечер Прес - 28.01.2005

Од вечерва (во 19 ч.) на програмата на телевизијата "Канал 5" ќе почне да се емитува емисијата "Музика на струја", чиј водител и автор е Вики Ристовска, дел од екипата на "Сити радио". Во оваа емисија ќе биде третирана македонската забавна музика, од сите аспекти, значи ќе бидат застапени сите ...

Салмонела "покоси" 31 војник

Вечер Прес - 28.01.2005

Вкупно 31 војник од касарната "Свети Никола" во сплитска Лора, во последните три дена се заразени со полесен облик на цревна инфекција, чиј причинител се уште е непознат. Десетмина војници со потешки симптоми се префрлени на Одделот за заразни болести на сплитската Клиничка болница, а 21 војник со ...

Европа ќе се преплави со лажни "стотки"?!

Вечер Прес - 28.01.2005

ПАРИЗ, 28 ЈАНУАРИ (МАКФАКС). - Фалсификувањето на најсилната светска валута еврото, се помалку е ексклузивитет за Бугарија и Литванија, а се повеќе станува меѓународен вносен бизнис - пишува францускиот весник Фигаро. Секоја година бројот на запленетите фалсификувани евро-банкноти е во пораст.

"Јубанка" продадена за 152 милиони евра!

Вечер Прес - 28.01.2005

Министерството за финансии на Србија завчера го потпиша долго очекуваниот договор за продажба на 88,64 отсто од државниот капитал на "Јубанка" на стратешкиот партнер од Грција "Алфа банка" за 152 милиони евра. Со тоа, до трети февруари ќе треба да се уплатат парите и да се пренесе сопственоста на ...

Бучковски "за", Поповски контра инвестициски фонд

Вечер Прес - 28.01.2005

Денеска во Владата, конечно, треба да се стави на тапет судбината на над 1 милијарда евра државен капитал, кој остана надвор од приватизациските процеси во изминатите 12 години транзиција. По којзнае кој пат Комисијата за приватизација треба да пресече дали дебелото државно портфолио на акции и ...

Бурен секс ги разбуди "Златните песоци"

Вечер Прес - 28.01.2005

Гостите на хотелот "Термал" во бугарското летувалиште "Златни песоци", како и останатите во целиот комплекс, минале една будна ноќ поради бурен секс меѓу Македонец и Бугарка. Како што пишува бугарскиот спортски весник "7 дни Спорт", "виновникот" од македонска страна е помошниот тренер на ...

Градоначалник на Скопје само со "петка"

Вечер Прес - 28.01.2005

В сабота, на седницата на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ се очекува конечно да се заземе став за евентуалната кандидатура на Никола Груевски за градоначалник на Скопје. Дури и овој термин за очекувана разврска, во Партијата се чува како тајна.

Ограбени "Авис" и "Палета"

Вечер Прес - 28.01.2005

Седуммина малолетници завчераутро се приведени в полиција. Тие ноќта во средата, меѓу 1.03 минути, провалиле во две продавници во центарот на Скопје, во "Авис" и во "Палета". Причинетата материјална штета се проценува на триесетина илјади денари.

Билбилов на "Беовизија"

Вечер Прес - 28.01.2005

Една од трите нумери на Роберт Билбилов правени за албумот на Кнез ќе учествува во трката за српски претставник на Евровизија. Баладата за која аранжманот го правеше Билбилов, а која, како што ни кажа тој, особено му се допаднала на Кнез, пред се, поради тоа што е поразлична од се што досега сме ...

Воз преполови "голф"

Вечер Прес - 27.01.2005

Тешка железничка несреќа се случи вчера околу 10,20 часот на пругата во Маџари, на преминот на улицата "Благоја Стевковски", кај Кванташки пазар. Локомотива налета и едноставно го преполови автомобилот "голф" со скопски регистерски таблички, што се обидуваше да мине на црвен сигнал, преку затворена ...

Разговарано за "олеснувањето"

Вечер Прес - 27.01.2005

Делегација на политички претставници избрани во локалните институции во Прешево, Бујановац и Медвеѓа, вчера имаше средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети во Мала Речица. По средбата портпаролот Ермира Мехмети изјави: - Целта на посетата беше Али Ахмети да ги ислуша нивните проблеми, кои ги засегаат ...

Со малку фанатзија, многу "ин"

Вечер Прес - 27.01.2005

Ресите на ногавиците на панталоните, нитните, штрасот, тексас панталоните и ѕвонарките, и натаму остануваат како "активна" гардероба. Ако немате ништа од ова, пробајте од обични панталона да направите ѕвонарки: едноставно испарајте ги ногавиците од надворешната страна, да речеме околу 10 см.

Парите на СЦГ "летаат" во летови!

Вечер Прес - 27.01.2005

Повторно министрите и државниците од Србија и Црна Гора се однесуваат расипнички.Во иста насока, две државни делегации со засебни авиони заминаа за Брисел. Министерот Вук Драшковиќ, со неколкучлената делегација патуваше со државниот "лир џет 31", а Човиќ и Самарџиќ со редовната линија на ЈАТ.

Коктел "а ла Бузле"

Вечер Прес - 27.01.2005

Димитар Бузлевски, поранешен пратеник од СДСМ, еден од директорите во Телеком и можен кандидат за градоначалник на Ресен, всушност е еден од исклучително влијателните личности во партијата, иако во овој мандат на владеење на СДСМ не е на истурена позиција.

Кака - најдобар фудбалер во "калчото" за 2004 г.

Вечер Прес - 26.01.2005

Италијанскиот шампион Милан победи во пет од девет номинации на прексиноќешната церемонија, при врачувањето на наградите на Асоцијацијата на фудбалерите во Италија за најдобрите во 2004 г. "Плејмејкерот" на миланезите, Кака, кој постигна десет гола минатата сезона, е прогласен за најдобар играч во ...

"И Курт Кобејн крадеше од мене!"

Вечер Прес - 26.01.2005

По цели 15 години самонаметната изолација од хрватските и медиумите во цела бивша Југославија, Бранимир Џони Штулиќ, легендарниот водач на групата "Азра" разговараше со новинарите на хрватски "Јутарњи лист". Средбата без негово знаење ја договорила неговата сопруга Стефани, па во првиот контакт со ...

"Лукоил" се поблиску до ОХИС

Вечер Прес - 26.01.2005

Руски инвестициски фонд следната недела доаѓа во Македонија за да ги почне преговорите со државните институции за влез во Македонија. Ова вчера ни го потврдија високи владини функционери кои тврдат дека претставниците на "Лукоил" ќе дојдат на преговори во Агенцијата за приватизација, но и во други ...

Уапсен "фармер" на марихуана

Вечер Прес - 26.01.2005

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против триесет и деветгодишниот Тони К. од Куклиш, Струмичко. Тони ќе треба да одговара за кривично дело - неовластено произвотство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Ќе се снимаат "Папокот на светот" и "Караула"

Вечер Прес - 25.01.2005

Конкурсот за филмска дејност ќе биде отворен цела година и Министерството за култура ќе прима сценарија. Исто така, проекти од филмската дејност може да се пријавуваат и на една од петте сесии на "Еуроимаж", која во април ќе се одржи во Скопје.

По паштета и 300 тони "Стипин гулаш"!

Вечер Прес - 25.01.2005

Фирмата "Лијановиќ" - Загреб по "Стипината паштета", која политичко претставување доживеа на прославата на изборната победа на Стипе Месиќ, на пазарот во Хрватска наскоро планира да пласира нов производ под сугестивно име "Стипин гулаш".

"Кутлук Вели" за десетте најуспешни во 2004

Вечер Прес - 25.01.2005

Здружение за развој на турските медиуми на Македонија, вечерва во хотелот Холидеј ин од 19 часот ќе ја одржи церемонијата на доделувањето на наградите на најуспешните личности од турско потекло во Македонија, за 2004 година. Наградите, наречени "Кутлук Вели" (според името на значајниот спикер) ќе ...

Пилотите стравуваат од новиот "ербас"!

Вечер Прес - 25.01.2005

Два дена откако помпезно беше претставен најголемиот патнички авион на светот "ербас А380", британските пилоти предупредија дека нема да летаат со ова летало се додека не добијат уверение дека се решени сите безбедносни проблеми.

Црвенковски и рече "не" на ВМРО-ДПМНЕ

Вечер Прес - 25.01.2005

Претседателот Бранко Црвенковски оценува дека единствен начин да се расветли случајот "Раштански лозја" е да се заврши судската постапка и врз основа на сите докази, информации и сведочења, да се утврдат фактите. Чинот на помилување на поименично определени лица со цел ослободување од гонење, би го ...

"Штрковите" со четири принови

Вечер Прес - 25.01.2005

Во штотуку завршениот мини-зимски, преоден рок за кошаркари најбериќетен беше тимот на МЗТ Скопје 2000, кој успеа во своите редови да ги донесе Хаџивасилев, Гаштарски, Радуловиќ и Николовски. Иако имаше договорна обврска со клубот "штрковите" му дозволија на Димитар Караџовски предвреме да го ...

"Месечево хало" - предвесник на снегот

Вечер Прес - 25.01.2005

Завчераноќ околу месечината имавме можност да забележиме една многу необична и интересна појава. Тоа е атмосферскиот феномен, наречен "Месечево хало". Од Републичкиот хидриметеоролошки завод информираат дека ваква појава се јавува во зимскиот период кога има полна месечина, како резултат на ...

Касано се "закачи" за Џојс Де Трош

Вечер Прес - 25.01.2005

Убедливо најоткачениот фудбалер на Рома, извонредниот напаѓач Антонио Касано, покрај своите "бубачки" на теренот, секако е познат и како маж кој често е во друштво на убави жени. Вниманието на италијанската јавност го привлече и минатата недела, кога на модната ревија на шведската креаторка Ј.

"Цетис" сака да плати - државата не го доставува договорот

Вечер Прес - 24.01.2005

Случајот "печатница" на поранешниот НИП "Нова Македонија" заглави во правните лавиринти. Иако се очекуваше словенечката фирма "Цетис" од Велење, која единствена достави понуда по третиот тендер за продажба на најстарата печатница во државава, веднаш да ги уплати понудените 2,6 милиони евра и да ...

Моцан, Тоше и Пеце "прават" ново Крушево

Вечер Прес - 24.01.2005

Крушево - Првата република на Балканот претставува свет за себе, каде што минатото на еден магичен начин живее заедно со сегашноста. Во ова гратче на мал простор се сместени многу споменици: куќата на Никола Карев, споменикот на НОВ, споменикот на Илинденското востание и Крушевската Република, ...

"ТЕПАЧКИ" ПРЕД СТУДЕНТСКИ ПРАШАЊА

Вечер Прес - 24.01.2005

"Ова е стравотен хаос, кој воопшто не асоцира на однесување на интелектуалци во академска институција, туку на примитивни животни кои не почитуваат никакви правила, освен правилото да се заврши побрзо обврската, па и по цена да се изгазат колегите", се жали една студентка пред шалтерот за ...

Пресечена лентата на "Велес - град на културата"

Вечер Прес - 24.01.2005

Министерот за култура Благој Стефановски, саботата, во црквата "Свети Пантелејмон" ја отвори манифестацијата "Велес - град на културата", посакувајќи мноштво настани и враќање на градот на местото кое го заслужува на културната мапа на Македонија.

"Алсат-М" почна со експериментална програма

Вечер Прес - 24.01.2005

Од неодамна на територијата на Скопје, Куманово, Гостивар, Тетово, Охрид и Струга екпериментално почна да зрачи телевизијата "Алсат-М" која доби национална концесија и ќе биде резервирана да емитува програма претежно на албански јазик.

Откриен синџир "Интернет педофили"

Вечер Прес - 24.01.2005

Со "падот" на еден дваесет и петгодишен американски морнар, кој поради детска порнографија е уапсен во Вирџинија Бич, јавноста дозна за опсежната, долготрајна и многу скапа тајна операција на специјалните служби на федералната полиција што ги следела компликуваните мрежи и тековите на детската ...

Руси "перат пари" на Црногорското приморје

Вечер Прес - 24.01.2005

БЕЛГРАД, 24 ЈАНУАРИ(МИА). - Црногорската Управа за борба против организираниот криминал до руската Финансиска разунавачка служба доставила барање за проверка на десетина лица од Русија и Белорусија, за кои постои сомневање дека "перат пари" во Црна Гора, објави белградскиот весник "Глас јавности".

Македонија се "затна" со маслинки и портокали

Вечер Прес - 24.01.2005

Падот на царините од 1 јануари наваму им дојде како "кец на десетка" на увозниците и трговците во државата. Од почетокот на годината искористени се огромен број на квоти со земјите со кои имаме потпишано договори за слободна трговија.

"СУПЕРСКО" секоја сабота на плоштадот "Македонија"

Вечер Прес - 24.01.2005

По иницијатива на весникот "Вечер" , во организација со телевизијата "Канал 5", и "Сити радио", со поддршка од скопскиот градоначалник Ристо Пенов и Дирекција за култура и уметност на град Скопје од оваа сабота, 29 јануари на плоштадот "Македонија" ќе се одржува интересна програма наречена ...

Ненад купи "нов" автомобил

Вечер Прес - 24.01.2005

Пред неколку дена Ненад Ѓорѓиевски си го поднови својот возен парк. Тој за неколку илјади евра купи црвена опел астра, на старо од Здравко -член на групата "Арија". "Време беше и јас да купам некој фин автомобил. Немав пари да купам нов, но било каков автомобил е подобар од "101" кој го возев ...

Улицата "Ѓорче Петров" ќе чека ред

Вечер Прес - 24.01.2005

Една од најпрометните градски сообраќајници, улицата "Ѓорче Петров" годинава, конечно, има шанси да биде реконструирана. Таа во моментов е во мошне лоша состојба што е резултат на голема френкфенција на возила, но нејзината санација, според надлежните, ќе го почека пуштањето во промет на дел од ...