TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иран загрозен од САД ?

Р.С.Европа - 11.04.2010

Врховниот лидер на Иран Ајатолах Ал Каменеи денеска го предупреди претседателот на САД Барак Обама дека неговите изјави за нуклеарната програма на исламската република се ...

Иранска жалба против САД во ООН

Р.С.Европа - 11.04.2010

Иран ќе испрати формална жалба до Обединетите нации против Соединетите американски држави, најавија денеска од иранското Министерство за надворешни работи.

Свет - Нетанјаху не оди во Вашингтон

Време - 10.04.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја откажа планираната посета на Вашингтон за следната недела, каде што претседателот Барак Обама ќе одржи меѓународен самит за нуклеарна ...

Иран претстави моќни центрифуги за збогатување ураниум

Алсат-М - 10.04.2010

Иран како дел од својата програма има развиено најмоќни нуклеарни центрифуги кои можат да го збогатат ураниумот шестпати побрзо од нуклеарните централи Натанс, објави иранската ...

Американска вечера без ЕУ во Прага

Утрински - 10.04.2010

БРИСЕЛ - Одлуката на САД да не покани официјални претставници на ЕУ на настанот од најголемо безбедносно значење во Прага се гледа како ново одбивање на Брисел.

Нетанјаху лут, не оди во САД

Утрински - 10.04.2010

ЕРУСАЛИМ - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја откажа посетата на САД каде што требаше да присуствува на самитот за нуклеарна безбедност, изјавија израелски официјални лица.

Нетанјаху го откажа учеството на нуклеарниот самит во Вашингтон

Inpress - 10.04.2010

Вашингтон, 10. април (ИНПРЕС) Израелскиот премиер Бенџамин Нетанијаху го откажа патувањето во САД планирано за наредната недела каде требаше да учествува на самитот за нуклеарна ...

СТАРТ ги намалува тензиите во Европа

Н.Македонија - 10.04.2010

Подобрувањетона односите меѓу Вашингтон и Москва не значии влошување на односите на САД со источноевропските сојузници, нагласува Белата куќа САД сметаат дека потпишувањето на ...

Нетанјаху нема да учествува на нуклеарниот самит

А1 - 09.04.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху нема да учествува на Самитот за нуклеарен тероризам, што идната недела ќе се одржи во Вашингтон.

Нетанјаху се откажа од самитот во Вашингтон

BBC - 09.04.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја откажа планираната посета на Вашингтон, за следната недела, каде што претседателот Барак Обама ќе одржи меѓународен ...

Прашкиот СТАРТ на Медведев и Обама

Утрински - 09.04.2010

Од нашиот дописник МОСКВА - Барак Обама и Дмитриј Медведев вчера во Прага во дворецот Храдчани го потпишаа новиот Договор за мерките за натамошно намалување и ...

Обама се сретна со лидерите на Источна и Централна Европа

Deutsche Welle - 09.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама во Прага се сретна со лидерите на единаесет држави од Централна и Источна Европа, кои се членки на НАТО.

Обама: Вашингтон ги поддржува сојузниците од средна и источна Европа

Канал5 - 09.04.2010

Во НАТО нема стари, ниту нови членки, помалку или повеќе важни, сите сме ние – НАТО, им порача барак Обама во Прага на 11-темина шефови на држави или влади од ...

Свет - Нов СТАРТ за САД и за Русија

Време - 09.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Дмитриј Медведев вчера во Прага го потпишаа новиот договор за намалување на нуклеарното оружје ...

САД и Русија „рамо до рамо“

Deutsche Welle - 09.04.2010

На средбата во Прага претседателот на САД Обама не го дочекаа само пофалби туку и загрижени погледи.

Нетанјаху нема да учествува на конференцијата за нуклеарно оружје

Алсат-М - 09.04.2010

Израелскиот премиер Бенијамин Нетанјаху ја откажа посетата на САД која требаше да се случи во понеделник, а на која требаше да се води дискусија за нуклеарната ...

Нов почеток

Дневник - 09.04.2010

САД-РУСИЈА Новата американска нуклеарна доктрина, Спогодбата за намалување на нуклеарно оружје, потпишана од Обама и Медведев , Меѓународната конференција за нуклеарна безбедност ...

Успешен СТАРТ кон побезбеден свет

Дневник - 09.04.2010

СТРАТЕГИЈА ЗА НУКЛЕАРНОТО ОРУЖЈЕ ЗА 21 ВЕК Денес, ширењето на нуклеарното оружје и на нуклеарниот тероризам се најсериозните закани за безбедноста на САД и на светот и го ...

Обама бара брза ратификација на договорот со Медведев

Р.С.Европа - 09.04.2010

Претседателот на САД Барак Обама се сретна со 11 лидери на НАТО-членките од централна и источна Европа со цел да ги убеди дека подобрувањето на односите со ...

Нетанјаху го откажа учеството на средбата на врвот за нуклеарна безбедност

Сител - 09.04.2010

Иран ќе биде главна тема на светската средба врвот за нуклеарна безбедност во Вашингтон на 12 и 13 април, изјави портпаролот на Стејт департментот Филип Кроули.

Состанок во Њујорк на шесте светски суперсили за иранската нуклеарна програма

Форум - 09.04.2010

Јафар Панахи се`уште зад решетки! Иран најави погубување на политички затвореник Меѓународната заедница со нова понуда за Иран Во Њујорк во петок зад затворени врати се одри ...

САД и Израел имаат добри односи

Р.С.Европа - 09.04.2010

Американската администрација верува дека израелската делегација на самитот за нуклеарна безбедност, што ќе се одржи во наредната недела во Вашингтон, ќе биде голема и покрај тоа ...

Иран со нова генерација центрифуги за ураниум?

Р.С.Европа - 09.04.2010

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат ќе објави нова, трета генерација на центрифуги за побрзо збогатување ураниум, е соопштено во Техеран.

Иран разви побрзи центрифуги за богатење уран

Макфакс - 09.04.2010

Иран денеска соопшти дека развил нови центрифуги од третата генерација, кои многу побрзо го збогатуваат уранот од постојните.

Барак Обама на официјална вечера со државниците од Централна и Источна Европа

Inpress - 09.04.2010

Прага, 9. април (ИНПРЕС) Во резиденцијата на Американската амбасада во Прага, синоќа започна состанокот на претседателот на САД Барак Обама со државните ...

Нетанјаху нема да учествува на нуклеарниот самит во Вашингтон

МРТ - 09.04.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху нема да учествува на Самитот за нуклеарен тероризам, што идната недела ќе се одржи во Вашингтон.

Иран развил побрзи центрифуги за богатење уран

Форум - 09.04.2010

Иран денеска соопшти дека развил нови центрифуги од третата генерација, кои многу побрзо го збогатуваат уранот од постојните, пренесува На свеченоста по повод празникот на ...

Нетанјаху нема да учествува на нуклеарниот самит во Вашингтон

Алфа - 09.04.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху нема да учествува на Самитот за нуклеарен тероризам, што идната недела ќе се одржи во Вашингтон.

Нетанјаху нема да учествува на нуклеарниот самит во Вашингтон

Макфакс - 09.04.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху нема да учествува на Самитот за нуклеарен тероризам, што идната недела ќе се одржи во Вашингтон.

Нетанјаху нема да учествува на самитот во Вашингтон

Форум - 09.04.2010

Премиерот на Израел реши да не учествува на самитот за нуклеарен тероризам кој треба да се одржи наредната недела во Вашингтон, затоа што имал информации дека ...

САД: Подобри односи со Русија, подобра безбедност

Р.С.Европа - 09.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама по потпишувањето на новиот договор со Русија за контрола на вооружувањето на работна вечера во Прага ги убедуваше ...

Обама ја заврши посетата на Прага

Р.С.Европа - 09.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама ја заврши посетата на Прага и замина за Вашингтон. Претпладне Обама имаше средби со чешкиот претседател Вацлав Клаус и со ...

Прага - средба на Обама со лидери од Централна и Источна Европа

Шпиц - 09.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама вечерва во Прага се сретна со лидерите на 11 држави од Централна и Источна Европа, кои се членки на НАТО.

Нетанјаху не сака разговори за израелскиот нуклеарен арсенал?

Р.С.Европа - 09.04.2010

Израелски функционери соопштија дека премиерот Бенјамин Нетанјаху ја откажал планираната посета на Вашингтон, каде што требаше да присуствува на Самитот за ...

Нов СТАРТ за свет со помалку нуклеарки

Н.Македонија - 09.04.2010

Ова е клучен настан, но е само еден чекор во долгото патување кон нуклеарното разоружување. Новиот договор ќе го направи светотпобезбеден, оцени Обама.

Нетанјаху ја откажа посетата на Вашингтон

eReporter - 09.04.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја откажа планираната посета на Вашингтон. Тој, како што пренесува „еРепортер“, наредната недела требаше да учествува на ...

Обама и Медведев го потпишаа новиот „старт“

А1 - 08.04.2010

Визијата на американскиот претседател Барак Обама за свет без нуклеарно оружје почнува да се остварува.

САД и Русија го намалуваат атомското оружје

BBC - 08.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Дмитриј Медведев потпишаа нов договор со кој се обврзаа на големо намалување на атомскиот арсенал.

Втор СТАРТ во американско-руските односи

Дневник - 08.04.2010

Обама и Медведев договориjа намалување на нуклеарното оружjе Експертите сметаат дека спогодбата е еден од првите резултати на политиката на нов почеток во ...

Обама сака свет без атомско оружје

Утрински - 08.04.2010

ВАШИНГТОН - Претседателот Барак Обама вчера замина за Прага каде што ќе го потпише значајниот нуклеарен договор со Русија што ќе претставува дипломатско ...

Русија е за чисти односи

Утрински - 08.04.2010

Рускиот министер за надворешни работи изјави дека неговата земја би можело да се повлече од новиот договор за нуклеарно разоружување ако Русија се чувствува ...

Нов почеток во руско-американските односи

Deutsche Welle - 08.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Дмитриј Медведев денеска во Прага ќе го потпишат новиот Договор за намалување на нуклеарното ...

Обама и Медведев пристигнаа во Прага

Алсат-М - 08.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама пристигна во Прага каде денеска со својот руски колега, претседателот Дмитриј Медведев, кој во Чешка е од синоќа, ќе го ...

Прага домаќин на руско-американскиот самит

Утрински - 08.04.2010

Прага - Американскиот претседател, Барак Обама, и шефот на руската држава, Дмитриј Медведев, денес во Прага ќе го потпишат новиот Договор за намалување на ...

Потпишан договорот за намалување на бројот на атомските глави

Телма - 08.04.2010

Претседателите на САД и на Русија Барак Обама и Димитриј Медведев денеска во Прага свечено го потпишаа новиот договор за намалување на стратешкото нуклеарно ...

Обама и Медведев го потпишаа новиот СТАРТ

Алсат-М - 08.04.2010

Сите улици околу американската резиденција каде ќе престојува претседателот Обама се затворени. Резиденцијата се наоѓа во делот „Прага шест“ во близина на ...

Обама и Медведев со договор за новиот СТАРТ

Канал5 - 08.04.2010

Ја начнаа Горбачов и Реган во 87-та, ја овековечија Горбачов и Џорџ Буш Постариот во 91-та. Битката за нуклеарно разоружување, насловена Новиот Старт ја ...

СТАРТ за намалување на атомското оружје

Deutsche Welle - 08.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Дмитриј Медведев денеска во Прага го потпишаа новиот „историски“ Договор за намалување на ...

Прага - започна самитот сад-русија

Телма - 08.04.2010

Со средбата во градината на Прашкиот замок започна американско-рускиот самит во чешката метропола каде претседателот на САД Барак Обама и неговиот руски колега ...

Обама и Медведев ќе го потпишат договорот за нуклеарното оружје

Р.С.Европа - 08.04.2010

Денеска во Прага ќе пристигне американскиот претседател Барак Обама кој се очекува со рускиот претседател Дмитри Медведев, да го потпише новиот договор за ...

Стартува СТАРТ

Inpress - 08.04.2010

Прага, 8. април (ИНПРЕС) Претседателите на САД и Русија, Барак Обама и Дмитри Медведев, денеска во Прага ќе го потпишат новиот договор за намалување на ...

Обама и Медведев го потпишаа нов СТАРТ

Сител - 08.04.2010

Претседателот на САД Барак Обама и рускиот претседатeл Дмитриј Медведев денеска во 12.30 часот во Шпанската сала во Прашкиот дворец „Храдчани“ го потпишаа ...

Прага: Свет без нуклеарно оружје

Р.С.Европа - 08.04.2010

Договорот за стратегиското вооружување што денеска го потпишува во Прага со рускиот Претседател Дмитриј Медведев е првиот голем успех на надворешен план на ...

Денеска во Прага ќе биде потпишан новиот СТАРТ договор

Алфа - 08.04.2010

Американскиот претседател - Барак Обама, и претседателот на Русија - Дмитриј Медведев, денеска во Прага ќе го потпишат долго очекуваниот договор, кој ги ...

Медведев: Потпишувањето на новиот договор СТАРТ важен за цел свет

Нетпрес - 08.04.2010

Рускиот претседател Дмитриј Медведев кој се наоѓа во Прага, каде што со неговиот американски колега Обама треба да го потпишат договорот СТАРТ, рекол дека тоа ...

Медведев: Спогодбата за разоружување е клучен документ кој ќе влијае на намалување на нуклеарното оружје

Кирилица - 08.04.2010

Тоа што се надевам дека ќе се случи во Прага е многу голем чекор во процесот на разоружувањето, во процесот за неширење на оружје за масовно уништување и ...

Кина ќе учествува на состанокот за санкции против Иран

Р.С.Европа - 08.04.2010

Кина денеска потврди дека ќе учествува на денешниот состанок за можните нови санкции против Иран поради неговата нуклеарна програма.

Обама и Медведев во Храдчани

МРТ - 08.04.2010

Претседателите на САД и на Русија, Барак Обама и Дмитриј Медведев денеска го започнаа нуклеарниот самит во прашкиот дворец Храдчани, со билатерална средба, ...

Азија ја поздрави новата нуклеарна политика на САД

Inpress - 08.04.2010

Токио, 8. април (ИНПРЕС) Јапонски и јужнокорејски претставници ја пофалија новата нуклеарна политика на претседателот Барак Обама, велејќи дека само ја ...

Обама и Медведев го потпишаа договорот за нуклеарно оружје

МРТ - 08.04.2010

Претседателите на САД и на Русија Барак Обама и Димитриј Медведев денеска во Прага свечено го потпишаа новиот договор за намалување на стратешкото нуклеарно ...

Обама и Медведев ја започнаа билатералната средба во Прага

Кирилица - 08.04.2010

Со средбата во градината на Прашкиот замок започна американско-рускиот самит во чешката метропола каде претседателот на САД Барак Обама и неговиот руски колега ...

Самит во Вашингтон за нуклеарниот тероризам

Inpress - 08.04.2010

Вашингтон, 8. април (ИНПРЕС) Како да се обезбедат нуклеарните резерви од терористи? Тоа ќе биде фокус на Самитот за глобална безбедност што ќе се одржи во ...

Обама и Медведев во Храдчани

Макфакс - 08.04.2010

Претседателите на САД и на Русија, Барак Обама и Дмитриј Медведев денеска го започнаа нуклеарниот самит во прашкиот дворец Храдчани, со билатерална средба, ...

Обама и Медведев го потпишаа договорот за нуклеарно оружје

Макфакс - 08.04.2010

Претседателите на САД и на Русија Барак Обама и Димитриј Медведев денеска во Прага свечено го потпишаа новиот договор за намалување на стратешкото нуклеарно ...

Обама и Медведев потпишаа нова спогодна за нуклеарно разоружување

Р.С.Европа - 08.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Димитриј Медведев денеска ја потпишаа новата билатерална спогодба за нуклеарно разоружување.

Потпишан договорот START

Форум - 08.04.2010

Барак Обама и Дмитриј Медведев го потпишаа во шетвртотк во ПРага новито договор за нуклеарно разоружување Американскиот и рускиот претседател го потпишале ...

Медведев: Спогодбата за разоружување е клучен документ

Сител - 08.04.2010

Тоа што се надевам дека ќе се случи во Прага е многу голем чекор во процесот на разоружувањето, во процесот за неширење на оружје за масовно уништување и ...

Прага - Обама и Медведев го потпишаа новиот СТАРТ

Шпиц - 08.04.2010

Претседателот на САД Барак Обама и рускиот претседатeл Дмитриј Медведев денеска во 12.30 часот во Шпанската сала во Прашкиот дворец „Храдчани“ го потпишаа ...

Обама и Медведев го потпишуваат новиот Старт

МРТ - 08.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама и шефот на руската држава Дмитриј Медведев денеска во Прага ќе го потпишат долго очекуваниот договор, кој ги обврзува ...

Потпишан новиот СТАРТ

Оn.net - 08.04.2010

Барак Обама и Димитри Медведев во Прага го потпишаа историскиот споразум за намалување на нуклеарниот арсенал за 30 проценти, до ниво кое не е регистрирано од ...

САД и Русија ќе разговараат за антиракетна одбрана

Р.С.Европа - 08.04.2010

САД и Русија ќе ги продолжат разговорите за плановите за антиракетна одбрана, се согласија денеска во Прага претседателот Барак Обама и неговиот руски колега ...

Обама и Медведев го потпишаа новиот СТАРТ

Алфа - 08.04.2010

Претседателот на САД Барак Обама и рускиот претседатл Дмитриј Медведев денеска во 12.30 часот во Шпанската сала во Прашкиот дворец Храдчани го потпишаа долго ...

Новиот Старт потпишан

Р.С.Европа - 08.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Димитриј Медведев денеска ја потпишаа новата билатерална спогодба за нуклеарно разоружување.

Обама и Медведев го потпишуваат новиот Старт

Макфакс - 08.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама и шефот на руската држава Дмитриј Медведев денеска во Прага ќе го потпишат долго очекуваниот договор, кој ги обврзува ...

Русија и САД го потпишаа СТАРТ

Нетпрес - 08.04.2010

Претседателите на Русија и САД, Дмитриј Медведев и Барак Обама денеска во Прага, Чешка го потпишаа договорот за намалување на своите нуклеарни арсенали за ...

Обама и Медведев ја започнаа билатералната средба во Прага

Алфа - 08.04.2010

Со средбата во градината на Прашкиот замок започна американско-рускиот самит во чешката метропола каде претседателот на САД Барак Обама и неговиот руски колега ...

Обама и Медведев ја започнаа билатералната средба во Прага

Сител - 08.04.2010

Со средбата во градината на Прашкиот замок започна американско-рускиот самит во чешката метропола каде претседателот на САД Барак Обама и неговиот руски колега ...

Обама и Медведев го потпишаа новиот договор СТАРТ

Алфа - 08.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Дмитриј Медведев денеска во Прага, во дворецот Храдчани, го потпишаа долгоочекуваниот договор за ...

Обама и Медведев го потпишаа новиот СТАРТ

Кирилица - 08.04.2010

Обама и Медведев денес го потпишаа клучниот документ за намалување на американско-руското нуклеарно оружје Претседателите на САД и Русија, Барак Обама и ...

Медведев: Новиот START е важен за целиот свет

Форум - 08.04.2010

Рускиот претседател во среда по пристигнувањето во Прага изјави дека договорот за нуклеарното разоружување што во четврток попладне треба да го потпишат со ...

Обама и Медведев го потпишаа Прашкиот договор

Вечер Прес - 08.04.2010

Историскиот настан се случи вчера напладне во прашкиот дворец Храдчани Претседателот на САД Барак Обама и рускиот претседател Дмитриј Медведев вчера во 12.30 ...

Обама и Медведев го потпишуваат новиот СТАРТ

eReporter - 08.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама и неговиот руски колега Дмитриј Медведев денеска точно на пладне во Прашкиот дворец треба да го потпишат новиот ...

Обама и Медведев го потпишаа договорот за нуклерано оружје

eReporter - 08.04.2010

Претседателите на САД и Русија, Барак Обама и Дмитриј Медведев денеска во Прага потпишаа нов договор за намалување на националите арсенали нуклеарно оружје, ...

Обама и Медведев го потпишаа клучниот документ

Идивиди - 08.04.2010

Прага, 8 април (МИА) – Претседателот на САД Барак Обама и рускиот претседатл Дмитриј Медведев денеска во 12.30 часот во Шпанската сала во Прашкиот дворец ...

Обама на средба со 11 европски лидери

eReporter - 08.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама денеска во Прага ќе има заедничка вечера со лидерите на 11 земји од источна и централна Европа.

Гејтс: Нуклеарните ракети се насочени кон океаните

А1 - 07.04.2010

Сите американски нуклеарни ракети се насочени кон океаните, ако се активираат случајно, ќе паднат во вода, а не врз некоја земја.

Клинтон: Постои реална закана од нуклеарен тероризам

А1 - 07.04.2010

Заканата од нуклеарен тероризам е сосема реална, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон на средба со странски дипломати во Стејт департментот.

Клинтон: Постои реална закана од нуклеарен тероризам

Алсат-М - 07.04.2010

Заканата од нуклеарен тероризам е сосема реална, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон на средба со странски дипломати во Стејт департментот.

Обама постави нови акценти во политиката за атомско оружје

Deutsche Welle - 07.04.2010

Американскиот претседател Обама со неговата нова доктрина за атомското оружје постави нови акценти во одбранбената политика, е мислењето како на неговите ...

Нилскиот коњ и Ѕверот ги чекаат Медведев и Обама

Дневник - 07.04.2010

СПРОТИ ИСТОРИСКОТО ПОТПИШУВАЊЕ РУСКО-АМЕРИКАНСКИ ПАКТ ВО ПРАГА Претстојниот самит на САД и Русијаповеќето Чесиго гледаат како одлична реклама за својата земја ...

Свет - Иран тест за новиот план на Обама

Време - 07.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама ја најави новата нуклеарна стратегија на САД, во која е вклучено ограничување на условите под кои државата би употребила ...

„Ѕверот“ и „нилскиот коњ“ веќе пристигнаа во Прага

Телма - 07.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама и шефот на руската држава Дмитриј Медведев утре, на 8 април во Прага ќе го потпишат новиот Договор за намалување на ...

Златна Прага ги спои Обама и Медведев

Канал5 - 07.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама и шефот на руската држава Дмитриј Медведев во четврток во Прага ќе го потпишат долго очекуваниот договор, кој ги обврзува ...

Нова одбранбена стратегија на САД

Утрински - 07.04.2010

Барак Обама ќе ја обелодени новата одбранбена стратегија што би ги намалила околностите во кои САД би биле подготвени да употребат нуклеарно оружје.

Иран бара Русите да не попуштаат

Утрински - 07.04.2010

ТЕХЕРАН - Иран вчера ја повика Русија да не потклекне на притисокот од Запад околу продажбата на противракетен систем на исламската република што би можел да ...

Чекор понапред кон свет без атомско оружје

Deutsche Welle - 07.04.2010

Земја која не поседува никакво атомско оружје и се придржува кон договорот за неширење нуклеарно оружје, не треба да стравува од американското атомско оружје.

Клинтон: Постои реална закана од нуклеарен тероризам

Кирилица - 07.04.2010

Заканата од нуклеарен тероризам е сосема реална, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон на средба со странски дипломати во Стејт департментот - ...

Роберт Гејтс: Сите американски нуклеарни ракети се насочени кон океаните

Алфа - 07.04.2010

Сите американски нуклеарни ракети во моментов се насочени кон океаните, за да се избегне опасноста случаен старт на таква ракета да доведе до нуклеарна ...

Златна Прага почеток на новиот Старт

МРТ - 07.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама и шефот на руската држава Дмитриј Медведев во четврток во Прага ќе го потпишат долго очекуваниот договор, кој ги обврзува ...

Ахмадинеџад: Иран ќе возврати на евентуалниот американски нуклеарен напад

Сител - 07.04.2010

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска ги предупреди САД дека Техеран ќе возврати ако американскиот претседател Барак Обама го реализира тоа што е ...

Роберт Гејтс: Нуклеарните ракети на САД се насочени кон океаните

Кирилица - 07.04.2010

Сите американски нуклеарни ракети во моментов се насочени кон океаните, за да се избегне опасноста случаен старт на таква ракета да доведе до нуклеарна ...

САД ќе објават нова нуклеарна стратегија

Inpress - 07.04.2010

Вашингтон, 7. април (ИНПРЕС) Во интервју за понеделничкото издание на Њујорк Тајмс, Обама рече дека неговата нова политика ќе биде дел од пошироките напори во ...

Прага во oчекување на претстојниот руско-американски самит

Алфа - 07.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама и шефот на руската држава Дмитриј Медведев утре, на 8 април во Прага ќе го потпишат новиот Договор за намалување на ...

Клинтон: Постои реална закана од нуклеарен тероризам

Сител - 07.04.2010

Заканата од нуклеарен тероризам е сосема реална, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон на средба со странски дипломати во Стејт департментот.

Иран: Новата нуклеарна политика на Обама е пропаганда

Макфакс - 07.04.2010

Иран ја отфрли новата политика во врска со нуклеарното вооружување на американскиот претседател Барак Обама, нарекувајќи ја „пропаганда“ и го повика да го ...

Златна Прага почеток на новиот Старт

Макфакс - 07.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама и шефот на руската држава Дмитриј Медведев во четврток во Прага ќе го потпишат долго очекуваниот договор, кој ги обврзува ...

Германија ја поздрави нуклеарната стратегија на САД

Р.С.Европа - 07.04.2010

Германскиот министер за надворешни работи Гуидо Вестервел денеска ја поздрави новата нуклеарна стратегија на Соединетите Американски држави и препорача Иран ...

Роберт Гејтс: Сите американски нуклеарни ракети се насочени кон океаните

Сител - 07.04.2010

Сите американски нуклеарни ракети во моментов се насочени кон океаните, за да се избегне опасноста случаен старт на таква ракета да доведе до нуклеарна ...

Најавен состанок за воведување на нови санкции за Иран

Макфакс - 07.04.2010

Претставници на петте постојани земји членки на Советот на безбедност на Обединетите Нации и Германија ќе се состанат утре во Њујорк за да разговараат за ...

Прага во oчекување на претстојниот руско-американски самит

Сител - 07.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама и шефот на руската држава Дмитриј Медведев утре, на 8 април во Прага ќе го потпишат новиот Договор за намалување на ...

Рускиот претседател Дмитриј Медведев пристигна во Прага

Сител - 07.04.2010

Рускиот претседател Дмитриј Медведев вечерва слета во Прага каде утре со претседателот на САД, Барак Обама ќе го потпишат новиот Договор за намалување на ...

Клинтон: Постои реална закана од нуклеарен тероризам

Алфа - 07.04.2010

Заканата од нуклеарен тероризам е сосема реална, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон на средба со странски дипломати во Стејт департментот.

Новата нуклеарна политика на Обама е пропаганда

МРТ - 07.04.2010

Иран ја отфрли новата политика во врска со нуклеарното вооружување на американскиот претседател Барак Обама, нарекувајќи ја „пропаганда“ и го повика да го ...

САД ќе напаѓаат со нуклеарки само земји што имаат нуклеарки

Н.Македонија - 07.04.2010

Со новата стратегија драстично се намалуваат условите под кои Америка би употребила нуклеарно оружје, па дури и во самоодбрана Американскиот претседател Барак ...

Иран ќе возврати на евентуалниот американски нуклеарен напад

Идивиди - 07.04.2010

Техеран, 7 април (МИА) - Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска ги предупреди САД дека Техеран ќе возврати ако американскиот претседател Барак Обама ...

Постои реална закана од нуклеарен тероризам

Идивиди - 07.04.2010

Вашингтон, 7 април (МИА) - Заканата од нуклеарен тероризам е сосема реална, изјави американскиот државен секретар Хилари Клинтон на средба со странски ...

Обама ја ограничува употреба на атомско оружје

А1 - 06.04.2010

Да се ограничат условите под кои државата би употребила нуклеарно оружје, дури и во случаи на самоодбрана.

Обама ја менува атомската стратегија

BBC - 06.04.2010

Американската влада објави дека врвен приоритет на нејзината нуклеарна политика е забрана на ширењето на атомското оружје и она што го нарече „нуклеарен ...

Русија ги повика САД да се откажат од противракетниот штит

А1 - 06.04.2010

Во пресрет на состанокот за потпишување на историскиот договор за нуклеарно разоружување, Русија повторно побара САД да се откаже од контроверзниот ...

Лавров - Москва може да се повлече од нукларниот договор со САД!

Алсат-М - 06.04.2010

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Москва го задржува правото да се повлече од нуклеарниот договор со Соединетите Држави кој двете ...

Турција против новите санкции за Иран

Алсат-М - 06.04.2010

Турскиот премиер Тајип Ердоган изјави дека е скептичен по прашањето за воведување нови санкции за Иран, истакнувајќи дека тој и понатаму поддржува дипломатско ...

Обама го објави ставот на САД кон атомското оружје

Алсат-М - 06.04.2010

На два дена пред потпишувањето на новиот руско-американски договор за контрола на вооружувањето, американскиот претседател Барак Обама денеска го обелодени ...

САД ќе чуваат нуклеарни бомби само за Иран и за Северна Кореја

Дневник - 06.04.2010

БАРАК ОБАМА ЈА ОБЈАВУВА НОВАТА СТРАТЕГИЈА Америка ќе се обврзе да не користи атомски бомби против земји што немаат нуклеарно оружје ниту против тие што ...

Експертите играат воени игри со Израел и Иран

Дневник - 06.04.2010

Ако дојде до израелски напад, единствена цел за која може да се размислува би бил прецизен напад, фокусиран исклучиво на нуклеарните постројки Доколку Израел ...

Обама: Построга употреба на нуклеарното оружје

Р.С.Европа - 06.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама денеска треба да ја обелодени стратегијата на неговата администрација за нуклеарното вооружување.

Русија ги повика САД да се откажат од противракетниот штит

МРТ - 06.04.2010

Во пресрет на состанокот за потпишување на историскиот договор за нуклеарно разоружување, Русија повторно побара САД да се откаже од контроверзниот ...

Иран ја повикува Русија да ги игнорира притисоците од Западот

МРТ - 06.04.2010

Иран денеска ја повика Русија да ги игнорира притисоците од Западот поради продажбата на ракетниот систем на Техеран со кој се овозможува заштита на иранските ...

Обама драстично ќе го ограничи користењето на нуклеарно оружје

Макфакс - 06.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе најави дека ќе ги ограничи околностите во кои САД ќе смее да употребува нуклеарно оружје, дури и во случај на ...

Новата американска стратегија ја ограничува можноста на употреба на нуклеарно оружје

Сител - 06.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама најави модернизација на нуклеарната стратегија на САД за да се ограничат условите под кои државата би употребила ...

Турција се противи на санкциите за Иран

Нетпрес - 06.04.2010

Турскиот премиер Таип Ердоган изнел скептичен став по прашањето за ефикасноста на новите санкции за Иран, држава која што упорно одбива да се откаже од својата ...

Иран ја повикува Русија да ги игнорира притисоците од Западот

Макфакс - 06.04.2010

Иран денеска ја повика Русија да ги игнорира притисоците од Западот поради продажбата на ракетниот систем на Техеран со кој се овозможува заштита на иранските ...

Според чешкиот протокол, во Прага Обама како „домаќин“ ќе го пречека Медведев

Сител - 06.04.2010

Со оглед на фактот дека шефот на Руската федерација Дмитриј Медведев е подолго време на претседателската функција, а според чешкиот протокол „сениорот“ ...

Иран ја повика Русија да не потклекне пред западот

Форум - 06.04.2010

Техеран во вторник ја повика Русија да не потклекнува пред пристисоците од западните сили за продажбата на ракетниот систем кој би бил употребен за заштита на ...

Кина размислува за учество на средбата за иранската нуклеарна програма

Макфакс - 06.04.2010

Кина размислува дали да учествува на конференцијата за нуклеарно разоружување во Техеран, откако Иран најави дека кинеските власти ќе учествуваат на собирот.

Прага: 5.000 полицајци за средбата Обама - Медведев

Макфакс - 06.04.2010

Околу 5.000 полицајци ќе бидат распоредени во Прага во пресрет на потпишувањето на договорот за ограничување на нуклеарното вооружување, што во четврток ќе го ...

Лавров - Москва може да се повлече од нуклеарниот договор со САД!

Р.С.Европа - 06.04.2010

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Москва го задржува правото да се повлече од нуклеарниот договор со Соединетите Држави кој двете ...

САД ја промовираа стратегијата за нуклеарно вооружување

Р.С.Европа - 06.04.2010

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама денеска ја презентираше новата стратегија за нуклеарно вооружување.

Русија ги повика САД да се откажат од противракетниот штит

Макфакс - 06.04.2010

Во пресрет на состанокот за потпишување на историскиот договор за нуклеарно разоружување, Русија повторно побара САД да се откаже од контроверзниот ...

Обама ќе ја претстави стратегијата за нуклеарно вооружување на САД

Р.С.Европа - 06.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе ја претстави стратегијата на неговата администрација за нуклеарно вооружување на земјата.

САД и Русија пред нов договор за намалување на нуклеарното оружје

Inpress - 06.04.2010

Вашингтон/Скопје, 6.април (ИНПРЕС) По едногодишни тешки преговори, Обама и Медведев ќе потпишат договор за намалување на залихите на нуклеарни боеви глави за ...

Нов степен на доверба меѓу Москва и Вашингтон

МРТ - 06.04.2010

Новиот руско - американски договор за нуклеарно разоружување упатува кон нов степен на доверба во односите меѓу поранешните непријатели од времето на Студената ...

Новата американска стратегија ја ограничува можноста на употреба на нуклеарно оружје

МРТ - 06.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама најави модернизација на нуклеарната стратегија на САД за да се ограничат условите под кои државата би употребила ...

Лавров: Нов степен на доверба меѓу Москва и Вашингтон

Макфакс - 06.04.2010

Новиот руско - американски договор за нуклеарно разоружување упатува кон нов степен на доверба во односите меѓу поранешните непријатели од времето на Студената ...

Обама драстично ќе го ограничи користењето на нуклеарно оружје

МРТ - 06.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе најави дека ќе ги ограничи околностите во кои САД ќе смее да употребува нуклеарно оружје, дури и во случај на ...

Обама и Медведев пред нов СТАРТ

Вечер Прес - 06.04.2010

Новата спогодба треба да го замени претходниот договор СТАРТ, којшто важеше до 5 декември 2009 г.

Обама пред објава на нова одбранбена нуклеарна стратегија

eReporter - 06.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама најави нова одбрамбена стратегија според која ќе бидат ограничени причините поради кои САД ќе возвратат на напад со ...

Медведев и Обама со историски договор за разоружување

А1 - 05.04.2010

Дмитриј Медведев и Барак Обама доаѓаат во Прага во среда вечер односно четврток наутро и тоа најверојатно без поубавите половини Светлана и Мишел, но тоа барем ...

Прага - пристигнаа блиндираните возила на Обама и Медведев

Шпиц - 05.04.2010

На прашкиот аеродром Ризине денеска пристигнаа првите специјални авиони на САД и Русија кои ја донесоа потребната опрема за планираната посета на ...

Во Прага пристигнаа блиндираните возила на Обама и Медведев

Сител - 05.04.2010

На прашкиот аеродром Ризине денеска пристигнаа првите специјални авиони на САД и Русија кои ја донесоа потребната опрема за планираната посета на ...

Потпишување на договорот START в четврток попладне

Форум - 05.04.2010

Новиот договор START за намалување на нуклеарното вооружување на САД и Русија претседателите на двете држави ќе го потпишат во четврток попладне во Прашкиот ...

Иран ќе организира меѓународна конференција за нуклеарно разоружување

Макфакс - 05.04.2010

Иран во текот на април ќе биде организатор на меѓународна конференција посветена на нуклеарното разоружување.

Иран ќе биде домаќин на конференција за нуклеарно разоружување

Алфа - 05.04.2010

Иран на 17 април ќе биде домаќин на дводневна меѓународна конференција за нуклеарно разоружување, јавија иранските медиуми.

Обама в четврток ќе го потпише договорот “Старт 1“

Макфакс - 05.04.2010

Американскиот претседател Барак Обама на 8 април ќе пристигне во посета на Чешка, кога се очекува да го стави својот потпис на договорот Старт 1, за контрола ...

Русија и натаму сака да го реши иранското нуклеарно прашање преку дијалог

Макфакс - 05.04.2010

Русија се уште се надева дека преку дијалог може да се реши проблемот околу иранската нуклеарна програма, наместо да се пристапи кон нови санкции против ...