TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Д-р Борче Петровски во притвор

Вест - 26.05.2007

ПО 14 ЧАСА РАСПИТ ПРЕД ИСТРАЖЕН СУДИЈА Поранешниот директор на Институтот за срцеви заболувања при Клиничкиот центар во Скопје д-р Борче Петровски е во 30-дневен притвор со одлука на истражен судија. Притворот му беше изречен по 14 часа распит пред судијата, кога исказ, освен осомничениот, дале и ...

По 12-часовен распит, притвор за кардиохирургот Борче Петревски

Утрински - 26.05.2007

Во средата во судот беа повикувани сведоци од Клиниката за кардиологија и од Фондот за здравство Повеќе од 12 часа траеше распитот пред истражен судија на Основниот суд Скопје 1 на поранешниот директор на Клиниката за кардиологија во Скопје кардиохирургот Борче Петревски (55), по што му беше ...

Притворен кардиохирургот Борче Петровски

Дневник - 26.05.2007

Истражен судија од Основниот суд Скопје 1 завчера по повеќе од 12 часа испрашување му одреди триесетдневен притвор на ексдиректорот на Клиниката за кардиологија Борче Петровски, кој беше приведен во средата за злоупотреба на службената должност. Против Петровски се поднесени две кривични пријави.

30 дена притвор за Борче Петровски

А1 - 24.05.2007

12 часа истражниот судија го испитуваше кардиохирургот Петровски за сомненијата дека со злоупотреба на службената должност ја оштетил Клиниката за 32.000 евра. До два часот по полноќ судот ги сослуша и доказите на вработени на Клиниката и Фондот за здравство.

Д-р Борче Петровски пред истражен судија

Вест - 24.05.2007

ЕКСДИРЕКТОРОТ НА КАРДИОЛОГИЈА ПРИВЕДЕН НА БЛ;АЦЕ Поранешниот директор на Институтот за срцеви заболувања при Клиничкиот центар во Скопје д-р Борче Петровски вчера во 14 часот беше донесен пред истражен судија. По пет часа поминати во полиција инспекторите го донеса д-р Петровски во суд.

Kардиологот Борче Петровски приведен на Блаце

Утрински - 24.05.2007

Распитот на Петровски траеше неколку часа. Лекарот ги отфрла сите обвинувања Кардиологот Борче Петровски, за кого полицијата завчера распиша потерница поради сомневање дека проневерил два милиона денари, вчера во утринските часови е приведен на граничниот премин Блаце.

Субјективизмот на д-р Кедев

Утрински - 24.05.2007

Коментар ЈАСМИНА ЈОВАНОВСКА Првиот кардиолог во Клинички центар, д-р Сашко Кедев, на пациентите со срцев инфаркт им го скрати правото да одат на рехабилитација во Охрид . Продолженото лекување во Охрид го остави како привилегија само за потешките случаи.

За рестрикциите за рехабилитација болните се пожалиле и во Oхрид

Утрински - 24.05.2007

Заводот нема намален прилив на пациенти зашто нема голем капацитет и за рехабилитација има долги листи на чекање Во Заводот за кардиолошки заболувања „Св. Стефан“ во Охрид, каде што пациентите со прележан инфаркт се испраќаат на рехабилитациски третман, по рестирктивната политика што почна да ја ...

Кардиологот Петровски уапсен на Блаце

Дневник - 24.05.2007

НА ГРАНИЧНАТА ПОЛИЦИЈА По сослушувањето во полициската станица на граничниот премин кон Косово, д-р Борче Петровски беше однесен на распит пред истражен судија во Основниот суд Скопје 1 Кардиологот Борче Петровски, поранешен директор на скопската Клиника за кардиологија, осомничен за злоупотреба на ...

Триесетдневен притвор за екс директорот на кардиологија Борче Петревски

Канал5 - 24.05.2007

Кардиологот Борче Петревски заврши во притвор.По 14 часа испрашување во Скопскиот кривичен суд, истражниот судија рано изутрината во 4 часот му одреди 30 дена притвор на ексдиректорот на кардиологија, кој вчера се врати во земјава. Кардиологот Борче Петревски заврши во притвор.

Кардиологот Петревски сам се пријави во полиција и во суд

Вечер - 24.05.2007

Откако се пријави сам по првата кривична за злоупотреба на положба, МВР вчера соопшти дека за д-р Петревски има уште една кривична пријава, овој пат за загрозување човечки живот Поранешниот директор на Клиниката за кардиологија во Скопје, 55-годишниот кардиолог Борче Петревски вчера сам се пријави ...

Кардиологот Петровски уапсен на граничниот премин Блаце

А1 - 23.05.2007

Без лисици и без полициски униформи и во придружба, Борче Петровски попладнево беше однесен на распит пред истражен судија, треба да објасни каде се парите од пациентите кои ги уплаќале за лекување на Клиниката за кардиологија кога тој беше директор.

Кардиологот Борче Петровски осомничен за два милиони денари

Време - 23.05.2007

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ЕКСДИРЕКТОРОТ НА КАРДИОЛОГИЈА Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против Борче Петровски, поранешниот директор на Клиниката за кардиологија, поради сомневање дека ја оштетил клиниката за 1,9 милион денари.

Кривична пријава за поранешниот директор на Кардиологија

Вест - 23.05.2007

Поранешниот директор на Институтот за срцеви заболувања при Клиничкиот центар во Скопје Б.П. (55) е осомничен дека ја оштетил Клиниката за речиси два милиона денари. Според полициската кривична пријава за злоупотреба, Б.П. две години им овозможувал на 12 странски пациенти од Албанија и од Косово да ...

Кардиологија штеди на сметка на рехабилитација на болните

Утрински - 23.05.2007

Пациенти со прележан срцев инфаркт се жалат дека директорот на Клиниката за кардиологија не потпишува потврди за рехабилитација во Охрид ЈАСМИНА ЈОВАНОВСКА Клиниката за кардиологија штеди на сметка на рехабилитацијата на пациентите со срцеви болести.

Кривична пријава за ексдиректорот на Кардиологија, Борче Петревски

Утрински - 23.05.2007

Полицијата поднесе кривична пријава против поранешниот директор на Институтот за срцеви заболувања во Клинички центар, Борче Петревски, кој е осомничен дека го оштетил Фондот за здравствено осигурување за околу два милиона денари.

Кардиологот Петревски осомничен за злоупотреба

Дневник - 23.05.2007

Петревски ќе се врати наскоро и непотребно се создава слика дека тој е бегалец, вели адвокатот Драган Малиновски Кардиологот Борче Петревски е осомничен дека ја злоупотребил службата и ја оштетил Клиниката за кардиологија за 1,95 милион денари, во времето додека бил директор, од 2004 до 2006 година.

Борче Петревски утрото е приведен на преминот Блаце

Канал5 - 23.05.2007

Борче Петревски утрото е приведен на преминот Блаце на границата кон Косово . Кардиологот кој во земјава се враќал од Ѓаковица полицијата го приведе и го однесе на распит кај истражниот судија. Борче Петревски утрото е приведен на преминот Блаце на границата кон Косово.

Кривична пријава за екс-директорот на Кардиологија

Вечер - 23.05.2007

Поранешниот директор на Институтот за срцеви заболувања, Борче Петровски заработи кривична пријава поради сомневање дека од 2004 до 2006 ја злоупотребил службената положба, нанесувајќи му штета на Институтот во висина од околу 1.950.000 денари.

Кривична пријава за кардиологот Борче Петровски

А1 - 22.05.2007

Откако кардиологот Борче Петровски ја напушти државата, Министерството за внатрешни работи му поднесе кривична пријава. Екс директорот на Кардиологија се товари дека ја злоупотребил службената положба во периодот од 2004-та до 2006-та година.

Додека МВР гради случај, Петровски одмора

Време - 22.05.2007

КАРДИОЛОГОТ НЕДОСТАПЕН Борче Петровски, поранешниот директор на Клиниката за кардиологија, го користи годишниот одмор и е недостапен за полицијата, која во петокот го барала за да му ја врачи поканата за информативен разговор.

Кривична пријава против екс директорот на клиниката за кардиологија Борче Петрески

Канал5 - 22.05.2007

Потерница и кривична пријава за кардиологот Борче Петревски. Во пријавата МВР инсистира и на притвор. Потерница и кривична пријава за кардиологот Борче Петревски. Во пријавата МВР инсистира и на притвор. Полицијата открила дека ја оштетил Клиниката за кардиологија за 35 илјади евра.

МВР ќе распише потерница по кардиологот Петровски

А1 - 21.05.2007

Ниту дома ниту на работа, кардиологот Борче Петровски не е во Македонија, останал на Косово откако полицијата во петокот му доставила покана за распит во МВР. Кривична пријава не е поднесена, но полицијата го бара за да објасни дали ја оштетил Клиниката за кардиологија во време кога бил директор, ...

Борче Петровски им побегнал на специјалците

Вест - 21.05.2007

ЕКСДИРЕКТОРОТ НА КАРДИОЛОГИЈА НЕДОСТАПЕН ЗА ПОЛИЦИЈАТА Полицијата го бара д-р Борче Петровски за сомнителните набавки на стентови додека тој бил директор на Клиниката за кардиологија Полицијата во петокот изутрината околу 6 часот се обидела да го приведе на информативен разговор Борче Петровски, ...