TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Досиеја

Вечер Прес - 24.10.2010

Се разиграа игрите со досиејата. Не знам кој се сеќава, ама јас се сеќавам сигурно, првите заебанции со досиејата што ги направија СДСМ и Велија, ми го спакуваа на мене.

Македонија - Полицијата може да ги вештачи белградските досиеја

Вест - 22.10.2010

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска вели дека МВР има модерна лабораторија за крим-техника, во која може да се провери веродостојноста на досиејата Министерката за внатрешни работи ...

Тачи копа и низ досието „Гервала“

Утрински - 22.10.2010

ТЕТОВО - Хисен Гервала, советник за национални прашања на косовскиот политичар Рамуш Харадинај, дојде во Тетово, се виде со лидерот на ДПА, Мендух Тачи, и ги разбуди духовите во чаршијата.

Белград ќе ни помогне за лустрацијата

Утрински - 22.10.2010

Македонската лустрација, преку тетовските дворови, стаса во Србија и застана во чекалницата за сукцесија на имотот од бившата СФРЈ.

Политичко лудило, невидено во светот

Дневник - 22.10.2010

ЗАМАВ НА ЛУСТРАЦИЈАТА Какви механизми ќе употребуваат соодветните органи на Р. Македонија кон граѓаните на Србија што фабрикувале (можно е и да фабрикуваат) досиеја според барањата на нарачателите од ...

Илустрација или лустрација

Дневник - 22.10.2010

ЗА САМИТЕ НАС Како почна и како допрва ќе се одвива оваа наша лустрација, Господ нека е на помош. Ако продолжи како што почна, ќе се замразиме.

Патот до оригиналните досиеја тежок и долг

Алсат-М - 22.10.2010

Подкомитетот за поделба на архивите од поранешна Југославија е можно да се состане во скоро време, велат за АЛСАТ М извори од министерството за надворешни работи.

Досиејата на анализа во Германија?

Дневник - 22.10.2010

Членови на семејството Гервала од Косово приватно ќе ги однесат трите досиеја од дворот на Љуши на двојно вештачење - во Германија и во Косово за да ја дознаат вистината за егзекуцијата на нивните ...

Скопје може и без Белград

Алфа - 22.10.2010

Скопје може сам да си ја заврши лустрацијата. Откако министерката Јанкуловска изјави дека полицијата поседува софицистирана опрема за вештачење и поранешниот директор на тајната полиција Горан ...

Тодоровски: Архивот на РМ може да ги побара досијеата од Белград ако се во тамошните архиви

Сител - 22.10.2010

Архивите на Република Македонија и Србија имаат воспоставено соработка и може да се побараат досиејата кои се потребни за спроведување на процесот на лустрација, но само доколку тие досиеја се ...

Архивот на Македонија може да ги побара досијеата од Белград ако се во тамошните архиви

Курир - 22.10.2010

Директорот на Архивот на Македонија Зоран Тодоровски запрашан за можноста за обезбедување на документите од српските архиви за потребите за лустрацијата во Македонија денес изјави дека архивите на ...

Тадиќ се согласи Македонија да ги добие досиејата за кодошите

А1 - 21.10.2010

Во зградата на Архивот на Србија се сместени сите досиеја од безбедносните служби на поранешната Југославија. Тука се крие и одговорот дали досиејата што професорот од Тетово ги пронајде во својот ...

Гервала: Не знам за тајни досиеја во кој се спомнати моите убиени браќа

Канал5 - 21.10.2010

За првпат слушам за постоењето на трите досиеја на поранешни соработници на тајните служби посочени како високи функционери на ДУИ.

МВР ќе вештачи досиеја - за некои досиеја интерес и од Косово

Телма - 21.10.2010

Министерството за внатрешни работи може да ја утврди веродостојноста на било кој предмет вклучувајќи ги и досијеата на можните соработници на тајните служби доколку тие ни бидат доставени, тврди ...

Османи: ДУИ и Владата сериозно да го решат случајот со досијеата

Алсат-М - 21.10.2010

Османи го одложува формирањето на партијата до пролет Во сите краеви каде Албанците се малцинство, структурите на државната безбедност имале постојано влијание во нивното политичко организирање, ...

МВР ќе ги вештачи досиејата за кодошите, ако се побара тоа

Нетпрес - 21.10.2010

Досега никој не побарал од Министерството за внатрешни работи да ги вештачи новите досиејата кои се појавија околу соработници на тајните служби, но ако тоа биде побарано, МВР располага со опрема за ...

МВР ќе ги вештачи досиејата доколку биде побарано

Форум - 21.10.2010

Министерството за внатрешни работи ќе направи вештачење на досиејата кои се појавија, доколку тоа биде побарано од министерството, изјави министерката Гордана Јанкулоска „До овој момент не сме добиле ...

За досиејата на КОС и УДБА се заинтересира и Косово

Сител - 21.10.2010

И косовски Албанци имаат интерес за содржините на досиејата на овдешни Албанци за кои се смета дека биле соработници на тајните служби.

МВР ќе направи вештачења на досиејата доколку биде побарано

Макфакс - 21.10.2010

Министерството за внатрешни работи ќе направи вештачење на досиејата кои се појавија, доколку тоа биде побарано од министерството, изјави министерката Гордана Јанкулоска.

Јанкуловска: Ќе направиме вештачење за секој предмет

Вечер Прес - 21.10.2010

МВР може да направи вештачење за кој било предмет доколку го добие. До овој момент немаме добиено ништо конкретно за да се даде оценка дали имаме капацитет и во колкав рок тоа би можело да се ...

Голи Оток

Дневник - 20.10.2010

Пратеникот („Вујко“) и министерот („Мама“) од ДУИ, за кои доставените документи сугерираат дека биле кодоши, веќе имаат добиено уверенија од комисијата за лустрација дека не биле соработници .

Македонија - Лустрација до последниот кодош

Време - 20.10.2010

Тони Ангеловски Работната верзија на предлог-законот за дополнување на Законот за лустрација, што ја најави ВМРО-ДПМНЕ, е завршена и многу скоро ќе биде пуштена во собраниска процедура, тврдат од ...

Македонија - Досиејата за челниците на ДУИ на проверка во Белград

Вест - 20.10.2010

Комисијата за лустрација бара помош од надлежните органи за да се провери во Белград веродостојноста на објавените полициски досиеја за тројцата функционери на ДУИ Нејасно е дали властите на ...

„Мама“ и „Вујко“ ќе патуваат од Белград

Утрински - 20.10.2010

Дали ќе се отвори постапката за лустрација на двајцата фунционери на ДУИ - пратеникот Фазли Велиу и министерот за локална самоуправа, Муса Џафери, кои самите се препознаа под псевдонимите „Вујко“ и ...

Лустрација:Се бараат оригиналите на досијеата од Белград

Алсат-М - 19.10.2010

Комисијата за лустрација преку надлежните институции во земјава бара од Белград да достави оригинали на досиејата потребни за проверка на допкументите кои ги има во Скопје.

Досиејата од двор влегоа во процедура

Дневник - 19.10.2010

Комисијата за лустрација вчера отвори расправа и ги стави во процедура досиејата водени под псевдонимите „Вујко“, „Мама“ и „Стрелец“, кои минатата недела ги достави професорот на Државниот тетовски ...

Професорот што лови кодоши немал двор

Утрински - 19.10.2010

Тетовскиот професор Шпенд Љуши, кој од тотален анонимус стана центар на вниманието откако ги достави трите досиеја за функционери на ДУИ, живее во куќа на два ката со гаража, но нема двор.

„Стрелец“ се спаси од лустрација

Утрински - 19.10.2010

Не стивнува вревата околу дворската лустрација во албанскиот политички блок, за која сите патишта водат кон Белград. Архивите на српските служби ќе бидат клучни за тоа дали се веродостојни досиејата ...

Македонија - Кодошите ќе се скријат во фотокопиите

Време - 19.10.2010

Тони Ангеловски Комисијата за лустрација не може да одлучува врз база на фотокопии и затоа побарала од надлежните органи да ја извести дали навистина постојат досиејата кои во четвртокот им ги ...

Законот за лустрација ќе се менува

Канал5 - 19.10.2010

Одвај го донесоа, почнаа да го менуваат. Владеачката партија која го изгласа Законот за лустрација во Собранието сега подготвува измени. Работната верзија на законот за лустрација била готова.

Србите нема да ја помогнат на македонската лустрација!?

Алфа - 19.10.2010

Српската полиција се оградува од македонската лустрација. Bелград вели дека нема надлежност на македонските власти да им ги достави потребните документи врз основа на кои Комисијата за лустрација ќе ...

Димовски: Процесот на лустрација да се одвива во рамки на институциите

Курир - 19.10.2010

Директорот на Центарот на комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на денешната средба со новинарите истакна дека партијата целосно стои настрана од процесот на лустрација.

Се бараат оригиналните досиеја за „Мама“, „Стрелец“ и за „Вујко“

Н.Македонија - 19.10.2010

Не можеме да одлучуваме врз основа на фотокопии, изјави Томе Аџиев, претседател на комисијата за лустрација Ќе се бараат оригиналите на досиејата „Мама“, „Стрелец“ и „Вујко“ пред да се одлучи дали ...

Груевски без коментар за последните случувања со лустрацијата

Алсат-М - 18.10.2010

Премиерот не сака да ги коментира последните случувања со лустрацијата откако професор од Тетово во комисијата за верификација на фактите достави досиеја за функционери на неговиот коалициски партнер ...

Како Белград стигна во тетовскиот двор?

Утрински - 18.10.2010

Трите досиеја на функционери на ДУИ, кои мистериозно се најдоа во дворот на професорот од Тетово, Шпенд Љуши, и за кои се тврди дека содржат документи од белградските архиви, отвораат мноштво дилеми.

ДУИ реши да не се „занимава“ со ДПА

Телма - 18.10.2010

Генералниот секретар на ДУИ Абдулаќим Адеми денеска најави дека партијата веќе нема да ги коментира ниту пак да одговора на понатамошните обвиненија на ДПА во врска со т.н „тајни досиеја“.

Адеми: ДУИ нема веќе да се занимава со ДПА и „тајните досиеја“

Кирилица - 18.10.2010

Генералниот секретар на ДУИ, Абдулаќим Адеми денеска најави дека партијата веќе нема да ги коментира ниту пак да одговора на понатамошните обвиненија на ДПА во врска со т.н „тајни досиеја“ - Со ова ...

Лустраторите ги отворија досиејата доставени од Луши

Сител - 18.10.2010

Наводните досиеја на Муса Џафери, Фазли Велуи и уште еден висок партиски функционер на ДУИ денеска се најдоа пред лустраторите.

Груевски даде амин-вистината ќе се бара од Белград

Алфа - 18.10.2010

Премиерот Груевски не сака да одговори, ќе ги разниша ли лустрацијата неговите релации со Ахмети, откако во јавноста се појавија неколку соработнички досиеа кои директно го компромитираат врвот на ...

Нема да се занимаваме со ДПА и „тајните досиеја“, изјави Адеми

Курир - 18.10.2010

Од Дуи нема да ги коментираат ниту пак да одговора на понатамошните обвиненија на ДПА во врска со т.н „тајни досиеја“, изјави генералниот секретар на ДУИ-Абдулаќи Адеми.

ДУИ нема да го коментира случајот „тајни досиеја“

Форум - 18.10.2010

Владејачката ДУИ нема да ги коментира, ниту, пак, да одговора на натамошните обвиненија на опозициската ДПА во врска со ткн.

Белградски досиеја ќе ги китат македонските дворови

Шпиц - 18.10.2010

Досиејата на УДБА и на КОС за соработниците од Македонија, кои се наоѓаат во Белград, но можеби и во многу лични архиви, допрва ќе се обелоденуваат и ќе служат за политички дискредитации.

Европа лови кодоши, Македонија растерува магла?!

Вечер Прес - 18.10.2010

Претседателот на Уставниот суд Трендафил Ивановски засега е единствениот за кој Комисијата за лустрација утврди дека бил соработник на тајните служби Кај нас лустрација,во Франција чистење, во ...