TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО Македонска се за референдум, но против здружената опозиција

А1 - 26.09.2004

Во Македонска на Стојменов се за референдум, но против здружената опозиција, бидејки во неа имало луге кои референдумот го користат за партиски цели. „Некои личности таму, сакаат тоа прашање да го исполитизираат и партизираат, што е уште пострашно.

"ВЛАДАТА ЌЕ ГО ФАЛСИФИКУВА РЕФЕРЕНДУМОТ"

Вечер Прес - 26.09.2004

Владата планира да ги фалсификува резултатите од референдумот, тврди Тодор Петров, овластен претставник на предлагачот на референдумот. Ваквото свое сомневање тој го заснова врз фактот што Државната изборна комисија ги одби барањата за организирање јавна кампања, за именување членови во сите органи ...

Батлер: „Македонија ќе се соочи со несигурност ако успее референдумот“

А1 - 25.09.2004

Македонија ќе се соочи со несигурност, стагнација и политичка збрка во случај на позитивен исход од референдумот за територијална организација , во споредба со патот на земјата кон Европската унија (ЕУ) и НАТО што ја води усвоениот пакет-закони за локална самоуправа.

Референдумскиот буџет два пати помал од претседателските избори

Утрински - 25.09.2004

Усвоен финансискиот план на ДИК Државната изборна комисија за организирање и спроведување на референдумот има на располагање 72.809.000 денари, или 1,2 милиона евра, пари кои за оваа цел ќе бидат издвоени од државната каса. Оваа сума е предвидена со финансискиот план што вчера, по предлог на ДИК, ...

Граѓаните да излезат на референдум за да спречат фалсификат

Време - 25.09.2004

ТОДОР ПЕТРОВ Владата и Државната изборна комисија го кршат избирачкото право на граѓаните, рече Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски конгрес (СМК), на вчерашната прес-конференција, откако завчера Државната изборна комисија го одби барањето на СМК да го набљудува референдумот и да прави ...

Петров бара ДИК да се приспита

Дневник - 25.09.2004

ПО ОДБИЕНИТЕ БАРАЊА Државната изборна комисија треба да ја преиспита одлуката за отфрлање на барањето во изборните комисии да има и претставници на иницијаторите на референдумот и за водење на кампањата, реагираше вчера Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски конгрес.

Шлаканица за власта и доказ за демократијата

Дневник - 25.09.2004

ДЕБАТА ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ Во Брисел и во Вашингтон не се правилно информирани за причините што доведоа до референдумот, вели професорката Билјана Ванковска Со референдумот ќе докажеме дека сме држава со зрела демократија, тој не е атак врз рамковниот договор, но е шлаканица за власта, која треба да ги ...

ДУИ и ПДП ќе бојкотираат, Џафери и Тачи се уште се мислат

Утрински - 25.09.2004

Албанскиот политички блок ги дефинира ставовите во врска со претстојниот референдум За ДУИ и ПДП граѓанската иницијатива и натаму претставува опасност за државата и за реализацијата на Рамковниот договор Борис Георгиевски Владејачката Демократска унија за интеграции и опозициската Партија за ...

Референдумот нема да ја загрози стабилноста на Македонија

Утрински - 25.09.2004

Трибина на Институтот "Евро-Балкан" посветена на причините и последиците од граѓанското изјаснување ВАНКОВСКА: Сите актери во државава, вклучувајќи ја и Владата, имаат интерес да ги натераат граѓаните да излезат и да гласаат, вели Билјана Ванковска КАТИЦА ЧАНГОВА Референдумот нема да ја загрози ...

За референдумот 1,2 милиони евра

Време - 25.09.2004

ФИНАНСИСКИ ПЛАН НА ДИК Референдумот ќе ја чини државата 72.809.500 денари или околу 1,2 милиони евра. Оваа сума ја пресметала Државната изборна комисија во финансискиот план за утврдување на трошоците за спроведување на референдумот, што вчера требаше да го усвои Собранието.

Петров: Само големиот одsив на референдумот ќе го спречи фалсификатот на власта

Вест - 25.09.2004

ократи го поддржаа амандманот поднесен од приврзаниците на екслидерот на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски, со кој се бараше во ДИК да остане Кирил Андоновски, а не да се избере Трајко Велјан Владата планира фалсификување на резултатите од референдумот, а доказ е што Државната изборна комисија не ...

Нација со попречен душевен развој

Дневник - 25.09.2004

Димитар МирЧев Веќе на сите им е јасно дека референдумот е потпишан и закажан не од Тошо или опозицијата, туку од власта и коалицијата; од нивното игнорирање, ароганција, па и презир на избирачите, јавноста и на граѓанството, а особено на етничките заедници; пред се, на тие со повеќе од 20 отсто ...

Македонија ќе остане каква што е

Време - 25.09.2004

ТРИБИНА НА ЕВРО-БАЛКАН ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ Ништо страшно нема да се случи во државата по референдумското изјаснување на 7 ноември. Се отворија многу дилеми и неизвесности, но, без разлика на исходот од гласањето, на референдумот треба да гледаме како на голем успех на демократијата, рекоа учесниците на ...

Петров убеден дека власта планира да го фалсификува референдумот

Утрински - 25.09.2004

Стравување на претседателот на СМК Претставникот на овластениот предлагач на референдумот, Тодор Петров, останува на тврдењето дека Владата планира негово фалисификување, а доказ за тоа, според него, е одлуката на ДИК да се прогласи ненадлежна да решава барањето на предлагачот да делегира ...

Власта и опозицијата дебатираа на тема референдум

А1 - 24.09.2004

За прв пат и власта и опозицијата дебатираа на тема референдумот причини и последици. Претставниците на опозицијата во своите излагања единствени во ставот дека референдумот ја изразува вољата на граѓаните. Власта поделена. Лилјана Поповска од ЛДП вели референдумот не го урива Рамковниот договор ...

Петров прогнозира фалсификат

Дневник - 24.09.2004

подготовки за референдум Со непризнавањето на СМК за овластен преставник на референдумот, тој ќе се претвори во борба помеѓу власта и опозицијата, вели Петров Владата планира да ги фалсификува резултатите од референдумот, а доказ за тоа е одлуката на Државната изборна комисија која се прогласи за ...

Џафери пак се пишмани

Време - 24.09.2004

ПРЕД РЕФЕРЕНДУМОТ Албанците не треба да го поддржат референдумот, е последниот повик на претседателот на ДПА, Арбен Џафери, по завчерашната средба со германската амбасадорка во Македонија, Ирене Хинриксен. По средбата, лидерот на ДПА го изнел својот сменет став дека се согласува со потпретседателот ...

ДУИ повторно го бара Бадентер

Време - 24.09.2004

СОПКИ ЗА НЕУСПЕХ НА РЕФЕРЕНДУМОТ Демократската унија за интеграција бара излезни решенија доколку успее референдумот против новата територијална организација. Оваа партија, откако беше искритикувана од опозициската ДПА дека дозволи да се случи референдумот и да се прекрши правото на вето на ...

ДПА ќе го игнорира референдумот?

Дневник - 24.09.2004

ПОД ПРИТИСОК ОД ЕВРОДИПЛОМАТИТЕ Лидерот Арбен Џафери ја губи битката со потпретседателот Мендух Тачи, тврдат партиски извори Демократската партија на Албанците, најверојатно, ќе ги повика членството и симпатизерите да го игнорираат референдумот, дознаваме од партиски извори.

ДЕБАТА НА ТЕМА – ,, РЕФЕРЕНДУМОТ – ПРИЧИНИ И ПОСЛЕДИЦИ,,..

Канал5 - 24.09.2004

Референдумот како највисоко демократско право или националистички излив, различни толкувања на референдумските причини и последици на дебатата на Институтот Евро-балкан. Повеќето експерти и говорници се согласуваат дека референдумот, независно од неговите Референдумот како највисоко демократско ...

СДСМ ќе организира јавни трибини за референдумот

Утрински - 24.09.2004

КАМПАЊА "СДСМ ќе води афирмативна кампања и нема да има омаловажувачки однос спрема референдумот. Ќе организира јавни трибини и непосредни контакти со граѓаните, потоа медиумски презентации на концептот што ја води Македонија кон ЕУ и кон НАТО, но нема да се прават митинзи.

Лидер ќе се избира во декември

Дневник - 24.09.2004

СДСМ Конгресот за избор на претседател на СДСМ ќе се одржи во декември, независно дали референдумот ќе биде успешен или не, потврдија за "Дневник" партиски извори. - Веќе е сигурно дека конгресот ќе биде закажан на крајот на годината.

Петров не може да биде дел од изборната администрација

Утрински - 24.09.2004

Правилата во Законот за избор на пратеници ќе се применуваат и за време на референдумскиот процес КАТИЦА ЧАНГОВА Државната изборна комисија е категорична дека Светскиот македонски конгрес, кој е иницијатор на референдумот што треба да се одржи на 7 ноември, не може да биде дел од изборната ...

СМК ќе отвори банкарска сметка за приватни донации

Утрински - 23.09.2004

НАЈАВА "СМК ќе отвори банкарска сметка за приватни донации, 35 дена пред одржувањето на референдумот распишан за 7 ноември. ДИК вчера се прогласи за ненадлежна да одлучува за барањата на СМК за одобрување средства за јавна пропаганда, со образложение дека Собранието во согласност со законот ги ...

Граѓанското движење на Македонија на референдумот ќе гласа"ЗА"

Вест - 23.09.2004

Проф .д-р. Гордана Силјановска рече дека ГДМ на претстојниот референдум сака на граѓаните да им ја врати самодовербата, за да се справат со депресијата, апатијата и конфузијата која владее. Членовите на Граѓанското движење за Македонија-ГДМ ќе гласаат "ЗА" на претстојниот референдум на 7 ноември, ...

Со успешен референдум, автоматски се враќаат старите меѓи

Утрински - 22.09.2004

Ако на референдумското изјаснување бидат исполнети двата цензуса - одѕивот и поддршката ?Со успешен референдум на кој би се исполниле два цензуса - одѕивот на избирачи и поддршка на формулираното прашање, по автоматизам би се суспендирал новиот Закон за територијална организација со 84 општинии би ...

Две спротивставени кампањи за референдумот

Утрински - 22.09.2004

Официјалната кампања за референдумот ќе почне на 7 октомври, Сашко Кедев ја отвори референдумската сезона Сашко Кедев, пратеник на ВМРО-ДПМНЕ и претседателски кандидат на најголемата опозициска партија, со прексиноќешниот говор на трибина во Куманово, неофицијално ја отвори сезоната на ...

Македонскиот и албанскиот политички блок целосно ќе се поделат

Време - 22.09.2004

АКО УСПЕЕ РЕФЕРЕНДУМОТ Успешноста на референдумот ќе ги обедини партиите од албанскиот политички блок, велат албанските политички партии. Според нив, успешноста на референдумот ќе значи и пораз на охридскиот договор, па тоа неминовно ќе бара координираност на албанските партии.

Не повикуваат на референдум со радикална реторика

Време - 22.09.2004

НАЗМИ МАЛИЌИ, ПРЕТСЕДАТЕЛ НА УНИЈАТА НА АЛБАНСКИ ИНТЕЛЕКТУАЛЦИ Сунчица Стојановска Референдумот нема да успее. Тоа е залудно потрошено време, што можеме да го искористиме за да ги забрзаме чекорите кон интеграција во Европската Унија и во НАТО, вели Назми Малиќи, претседател на Унијата на ...

Петров ќе го води штабот, Трифун - кампањата

Време - 22.09.2004

РЕФЕРЕНДУМ Светскиот македонски конгрес (СМК) и здружената опозиција ќе имаат заедничко координативно тело што ќе ги усогласува активностите за јавната кампања пред референдумот. Телото е составено од еден централен штаб, шест регионални, 34 општински и 2.973 локални штаба.

Неуспехот надеж за иднината

Дневник - 22.09.2004

РЕФЕРЕНДУМОТ И ПАРТИИТЕ НА АЛБАНЦИТЕ И да успее референдумот, не е можно здружување на албанските партии, оцени ДУИ Владејачката Демократска унија за интеграција се оградува од изјавата на партискиот потпретседател Рафиз Алити дека е можно албанските партии да се здружат ако успее референдумот на 7 ...

Петров бара да ја води референдумската кампања

Дневник - 22.09.2004

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС Само јас како официјален преставник на граѓаните-потписници имам право да водам кампања за референдумот, вели Тодор Петров Светскиот македонски конгрес има право да води кампања за референдумот оти е овластен подносител на референдумското прашање за преиспитување на ...

ДИК и Владата без одговор за референдумската кампања

А1 - 21.09.2004

Претседателот на Светскиот македонски конгрес Тодор Петров на денеска одржаната прес конференција информира дека ДИК и Владата се уште не одговориле на неговите барања за буџетот и организацијата за референдумот закажан на 7 ноември.

Јави се "јужна"

Дневник - 21.09.2004

Колумна - Љубомир Д. Фрчкоски Имено воопшто не се важни (инаку битните детали) за референдумот, сега е важно македонските граѓани - ДА УСПЕАТ. Затоа агитацијата против референдумот е најдолната стапалка на која судбината ја донесе СДСМ во однос на својот народ На целината на опструкциите за ...

Опозицијата се сомнева во фалсификат

Време - 21.09.2004

РЕФЕРЕНДУМ Светскиот македонски конгрес (СМК) и здружената опозиција бараат во сите изборни тела што ќе го спроведуваат референдумот да има претставници од граѓанската иницијатива, за да бидат сигурни дека власта регуларно ќе го спроведе референдумското изјаснување.

Петров: Владата и политичките партии од владиното парламентално мнозинство немаат право на јавна кампања за ...

Канал5 - 21.09.2004

Владата нема право на јавна кампања за референдумот, а такво право немаат ниту политичките партии од владиното парламентарно мнозинство, вели претседателот на Светскиот Македонски Конгрес Тодор Петров. СМК останува на барањето - иницијаторот да има св Владата нема право на јавна кампања за ...

Карвани за кампања и за разминување

Дневник - 21.09.2004

ПОДГОТОВКИ ЗА РЕФЕРЕНДУМ Со формирањето три карвани треба да се избегне блиска средба помеѓу приврзаниците на Никола Груевски и тие на Љубчо Георгиевски Три карвани ќе крстосуваат низ земјава за да ги повикаат граѓаните да излезат на референдум, но и за да се избегне блиска средба помеѓу ...

Успешен референдум може да ги здружи албанските партии

А1 - 20.09.2004

Доколку референдумот успее можно е да дојде до здружување меѓу албанските политички парти, велат во ДУИ. Причина за тоа како што вели пратеникот од ДУИ Рафиз Алити дека референдумот ќе го суспендира охридскиот договор и ќе предизвика поблиска соработка меѓу албанскиот политички фактор.

СДСМ ќе води кампања и меѓу сопственото членство

Време - 20.09.2004

КАКО ЌЕ СЕ БРАНИ НОВАТА ТЕРИТОРИЈАЛНА ОРГАНИЗАЦИЈА Александра М. Митевска <> Повеќе општински организации на Социјалдемократскиот сојуз заклучиле дека во текот на референдумската кампања треба да се лобира меѓу сопственото членство, бидејќи и меѓу социјалдемократите имало голем број незадоволници ...

КОЈ ДА БИДЕ ЛИДЕР НА ОПОЗИЦИСКАТА КАМПАЊА ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ? ИНИЦИЈАТОРОТ И ПАРТИИТЕ ПОДДРЖУВАЧИ НЕ МОЖАТ ДА СЕ ДОГОВОРАТ

Канал5 - 20.09.2004

Се смируваат ли страстите меѓу Tодор Pетров и опозицискиот блок партии во врска со лидерството во координативното тело кое ќе треба да ја спроведува јавната кампања за референдумот? Петров, од своја страна вели – да , но прашањето се се уште останува Се смируваат ли страстите меѓу Tодор Pетров и ...

Кампањата без партиски обележја

Време - 20.09.2004

ИНИЦИЈАТОРОТ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ Партиите од здружената опозиција и од Светскиот македонски конгрес (СМК) ќе имаат заедничка кампања, плакати и слоган за референдумот, но никој нема да истакнува партиски обележја. Ова е договорено на редовните средби меѓу иницијаторот на референдумот Тодор ...

Тачи: Албанците треба да го спречат референдумот

Утрински - 20.09.2004

Потпретседателот на ДПА за претстојното изјаснување на граѓаните ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Потпретседателот на ДПА, Мендух Тачи, се злага заедно со другите политички субјекти на Албанците да го попречат одржувањето на претстојниот референдум.

Граѓаните да ги проверат податоците пред референдумот

Време - 20.09.2004

ПОЧНА ЈАВЕН УВИД ВО ИЗБИРАЧКИОТ СПИСОК Од вчера до 7 ноември граѓаните можат да извршат увид во избирачкиот список за да запишат, да дополнат или да избришат податоци пред референдумското изјаснување, соопшти Министерството за правда.

РЕФЕРЕНДУМСКИОТ РЕЗУЛТАТ - ЗАДОЛЖИТЕЛЕН

Вечер Прес - 20.09.2004

Што ако успее референдумот? Деновиве, на оваа тема се слушаат најразлични толкувања, тесно поврзани со позицијата од која се настапува. Од редовите на власта, најгласни се претставниците на ДУИ, кои тврдат, ако референдумот е успе- шен, Собранието мора да гласа со примена на Бадинтеровиот принцип.

МЕНДУХ ТАЧИ ЈА СПУШТА ТОПКАТА

Вечер Прес - 20.09.2004

Првите луѓе на ДПА се со сосема противставени ставови околу референдумот. На повикот на Арбен Џафери до албанската заедница за масовно излегување на референдумот, Мендух Тачи реплицира со став дека за ДПА е апсолутно неинтересен референдумот.