TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови гласачки правила - со мирис на бојкот

Утрински - 10.11.2012

Локалните избори во март ќе бидат прв теренски тест на новата регулатива, што опозицијата ја нарече „тапија за притисоци, уцени и фалсификување на изборната волја“ Владејачкото мнозинство во ...

Усвоени измените на Изборниот законик

Дневник - 10.11.2012

Без гласовите на опозицијата, која ја напушти салата, Собранието вчера ги усвои измените на Изборниот законик и на Законот за финансирање на политичките партии.

Победа на СДСМ или преврат

Н.Македонија - 10.11.2012

Негласањето за измените во Изборниот законик на СДСМ му отвора простор да почне да ѝ се додворува на „меѓународната заедница“ дека во Македонија првпат ќе се оди на избори, додуша на локални, без ...

Дарко Алексов: За демократски избори треба уште промени

Н.Македонија - 10.11.2012

Донесувањето на новиот Изборен законик претставува извесен напредок во создавањето услови за одржување фер и демократски избори, но од суштинските 14 препораки, само три се имплементирани, три се ...

Груевски ги отфрла обвинувањата од опозицијата за Изборниот законик

Алфа - 10.11.2012

Во Изборниот законик се пресликани сите препораки значајни за локалните избори и се направени, откако подолг период за нив е разговарано со претставници на Европската комисија.

ОБСЕ: Изборите во САД фер и слободни

Сител - 10.11.2012

Фер, слободни и демократски - вака ги окарактерираа претседателските избори во САД претставниците на набљудувачката мисија на ОБСЕ.

Гласот на Америка: Изборите во САД – фер и слободни

Точка - 10.11.2012

Фер, слободни и демократски - вака ги окарактеризираа претседателските избори во САД претставниците на набљудувачката мисија на ОБСЕ.

Гласот на Америка: Изборите во САД – фер и слободни

Нетпрес - 10.11.2012

Фер, слободни и демократски - вака ги окарактеризираа претседателските избори во САД претставниците на набљудувачката мисија на ОБСЕ.

Изборите во САД – фер и слободни

Пулс24 - 10.11.2012

Фер, слободни и демократски се претседателските избори во САД според претставниците на набљудувачката мисија на ОБСЕ. Како што јави Глас на Америка, изборите минале во мирна атмосфера и без ...

ОБСЕ: Изборите во САД – фер и слободни

Хајд Парк - 10.11.2012

Фер, слободни и демократски се претседателските избори во САД според претставниците на набљудувачката мисија на ОБСЕ. Како што јави Глас на Америка, изборите минале во мирна атмосфера и без ...

ОБСЕ: Изборите во САД - фер и слободни

Макфакс - 10.11.2012

Фер, слободни и демократски се претседателските избори во САД според претставниците на набљудувачката мисија на ОБСЕ. Како што јави Глас на Америка, изборите минале во мирна атмосфера и без ...

Власта сама ги донесе изборните правила

24 Вести - 09.11.2012

Изборните правила, власта ги донесе сама, опозицијата го бојкотираше гласањето. Коалициските партнери ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, обезбедија и мнозинство галсови, но и Бадинтер Опозиционерите порачаа дека во ...

Парламентот ги изгласа измените во изборното законодавство

Р.С.Европа - 09.11.2012

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на 45. седница ги донесе измените и дополнувањата на Изборниот законик и на Законот за финансирање на политичките партии.

Власта сама си го донесе Изборниот законик

Р.С.Европа - 09.11.2012

Опозицијата обвинува дека мнозинството бега од прецизна изборна регулатива која ќе овозможи фер и демократски избори Собранието со 66 гласови „за“ денеска ги изгласа измените и дополнувањата на ...

ОБСЕ: Изборите во САД – фер и слободни

Глас на Америка - 09.11.2012

Организацијата, сепак, загрижена за се` поголемото влијание на парите во предизборна кампања. Фер, слободни и демократски - вака ги окарактерираа претседателските избори во САД претставниците на ...

Руските претставници на ОБСЕ ги критикуваа американските избори

Телма - 09.11.2012

Малата мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), која ги набљудуваше изборите во САД, оцени дека тие биле слободни и фер, со забелешка за големото количество на пари кои ...

Поминаа измените на Изборниот законик

Утрински - 09.11.2012

Собранието денеска ги усвои измените и дополнувањата на Изборниот законик и на Законот за финансирање на политичките партии Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на 45.

Измените на изборното законодавство донесени без консензус

Телма - 09.11.2012

Собранието на Македонија денеска ги донесе измените и дополнувањата на Изборниот законик и на Законот за финансирање на политичките партии.

Опозицијата го бојкотираше гласањето на изборниот закон

МКД - 09.11.2012

Собранието ги усвои изборниот закон и Законот за финансирање на политичките партии без пратениците од опозициските партии СДСМ, ДПА и НДП.

СДСМ предупреди на можна насилна промена на власта

МКД - 09.11.2012

Игор Ивановски Уште еднаш ќе го потенцираме нашиот став дека не посакуваме, власта, согласно волјата на народот, да биде променета на друг начин освен на фер и слободни избори.

Собранието ја заврши расправата по измените на Изборниот законик

Дневник - 09.11.2012

Собранието на Република Македонија во рамки на 45.седница ја заврши расправата по Дополнетиот предлог за измени и дополнувања на Изборниот законик во второ читање.

ОБСЕ: Изборите во САД беа слободни и фер

Алфа - 09.11.2012

Малата мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), која ги набљудуваше изборите во САД, оцени дека тие биле слободни и фер, со забелешка за големото количество на пари кои ...

Изборите во САД беа слободни и фер

Идивиди - 09.11.2012

Вашингтон 9 ноември 2012 (МИА) - Малата мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), која ги набљудуваше изборите во САД, оцени дека тие биле слободни и фер, со забелешка за ...

Финансирањето на политичките партии на дневен ред во Собранието

Капитал - 09.11.2012

Собранието денес продолжува со 45 седница, со гласање за измените на Изборниот законик во второ читање за кои расправата заврши вчера, при што опозицијата остана на ставот дека претстојните избори ...

Нова собраниска пресметка меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за изборите

Н.Македонија - 09.11.2012

Опозицијата смета дека нема минимум услови за изборниот процес, а власта тврди оти тоа се конструкции Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по дополнетиот предлог за ...

ОБСЕ: Изборите во САД беа слободни и фер

Капитал - 09.11.2012

Малата мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), која ги набљудуваше изборите во САД, оцени дека тие биле слободни и фер, со забелешка за големото количество пари кои биле ...

Владејачкото мнозинство само ги изгласа измените на Изборниот законик

Капитал - 09.11.2012

Собранието во отсуство на опозицијата ги изгласа измените на Изборниот законик. Бојкотот на чинот на гласање, опозицијата го аргументираше со ставот дека со измените не е исполнета целта - ...

Собранието ги усвои измените на Изборниот законик

Кајгана - 09.11.2012

Со 66 гласови "за" пратениците во Собранието на денешната седница ги изгласаа измените и дополнувањата на Изборниот законик, за кој се расправаше до четвртокот вечерта.

Донесени измените на Изборниот законик и на Законот за финансирање на политичките партии

А1 On - 09.11.2012

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на 45. седница ги донесе измените и дополнувањата на Изборниот законик и на Законот за финансирање на политичките партии.

Ивановски: Опозицијата сака да ја смени власта на фер избори

А1 On - 09.11.2012

Власта сама, без опозицијата, на мускули ги изгласа новите изборни правила. Опозицијата реагира обвинувајќи дека мнозинството бега од прецизна изборна регулатива која ќе овозможи фер и демократски ...

Собранието ги усвои изборните закони без опозицијата

Н.Македонија - 09.11.2012

Собранието ги усвои изборниот закон и Законот за финансирање на политичките партии без присуство на опозициските СДСМ, ДПА и НДП Опозицијата го бојкотираше гласањето со аргумент дека измените на овие ...

СДСМ со нова закана за бојкот на изборите!

Капитал - 09.11.2012

И покрај изгласувањето на измените на Изборниот законик само од владејачкото мнозинство, без консензус со опозицијата, СДСМ остава уште една можност да учествува на локалните избори во март.

Изборниот законик донесен без опозицијата

Алфа - 09.11.2012

Владејачкото мнозинство само ги изгласа измените на Изборниот законик. Опозицијата го бојкотираше чинот на гласањето денеска во Парламентот, откако стана евидентно дека нема да се приближат ставовите ...

Милошоски: Негласањето за изборните правила е алиби на Црвенковски за поразот

А1 On - 09.11.2012

ВМРО-ДПМНЕ преку Антонио Милошоски, а ДУИ преку Ермира Мехмети-Деваја одговорија на обвинувањата на СДСМ за носењето на Изборниот законик без консензус и без вградување на препораките на ОБСЕ/ОДИХР.

Партиите два пати годишно ќе ги објавуваат донациите

+инфо - 09.11.2012

Собранието денеска ги донесе измените и дополнувањата на Изборниот законик и на Законот за финансирање на политичките партии, кои се направени во согласност со укажувањата во конечниот извештај на ...

Ивановски: Изборниот законик е тапија за притисоци и за фалсификат

+инфо - 09.11.2012

Со 66 гласа „за“ Собранието во отсуство на опозицијата од македонскиот и албанскиот блок ги изгласа измените на Изборниот законик. Мнозинството гласови по Бадинтер ги обезбеди ДУИ.

ВМРО - НП: Изборниот законик го изгласа ВМРО-ДПМНЕ по своја мерка

+инфо - 09.11.2012

Постојано укажувавме на погрешните политики на ВМРО - ДПМНЕ кои ја донесоа во колабс државата на сите полиња, тие покажаа дека работат само за лични интереси и власт, а воопшто не се заинтересирани ...

Милошоски: СДСМ купува алиби за изборниот пораз

+инфо - 09.11.2012

СДСМ сака да наштети на угледот на Република Македонија пред Европската комиисја и сака да купи алиби за изборниот пораз на следните избори.

ОБСЕ: Изборите во САД беа слободни и фер

Сител - 09.11.2012

Малата мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), која ги набљудуваше изборите во САД, оцени дека тие биле слободни и фер, со забелешка за големото количество на пари кои ...

ОБСЕ: Изборите во САД беа слободни и фер

МРТ - 09.11.2012

Малата мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), која ги набљудуваше изборите во САД, оцени дека тие биле слободни и фер, со забелешка за големото количество на пари кои ...

Собранието ги донесе измените на Изборниот законик и на Законот за финансирање на политичките партии

Сител - 09.11.2012

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на 45. седница ги донесе измените и дополнувањата на Изборниот законик и на Законот за финансирање на политичките партии.

Донесени измените на Изборниот законик, опозицијата не гласаше

Канал5 - 09.11.2012

Со 66 гласови За пратениците ги изгласаа измените и дополнувањата на Изборниот законик. Пратениците ги изгласаа и измените на Законот за финансирање на политичките партии, за што гласаа 74 пратеници.

Власта сама ги изгласа измените во изборното законодавство

Либертас - 09.11.2012

Пратениците ги изгласаа измените и дополнувањата на Изборниот законик, за кој се расправаше до вчера вечер. Со 66 гласови „за“ како и 18 пратеници кои гласаа дополнително од малцинските групи, беше ...

СДСМ: Ако власта не ги прифаќа нашите предлози ќе има последици за цела Македонија

Либертас - 09.11.2012

-„Власта уште еднаш покажа дека не сака фер и демократски избори“. Ова е ставот кој пратеникот на СДСМ Игор Ивановски го изнесе денеска во Собранието откако владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го усвоија ...

Собранието ги донесе измените на Изборниот законик

МРТ - 09.11.2012

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на 45. седница ги донесе измените и дополнувањата на Изборниот законик и на Законот за финансирање на политичките партии.

Изгласани измените на изборниот законик

МРТ - 09.11.2012

Владејачкото мнозинство го изгласа изборниот законик. За време на гласањето опозицијата не присуствуваше во собраниска сала.

СДСМ се закани: Ако власта не ги усвои нашите предлози ќе има последици за цела Македонија

Вечер Прес - 09.11.2012

УСВОЕНИ ПРЕПОРАКИТЕ НА ОБСЕ И ОДИХР Изгласани измените во изборниот законик - опозицијата бојкотираше Власта изрази жалење што опозицијата изборниот законик го прифаќа во зависност од изборните ...

Собранието ја продолжува расправата за Изборниот законик

Точка - 09.11.2012

Собранието денеска во рамки на 45. седница ќе гласа по Дополнетиот предлог закон за изменување и дополнување на Изборниот законик, во второ читање.

Собранието ги усвои измените на Изборниот законик

Точка - 09.11.2012

Со 66 гласови “за“ пратениците во Собранието на денешната седница ги изгласаа измените и дополнувањата на Изборниот законик, за кој се расправаше до вчера вечер.

Собранието ја заврши расправата по измените на Изборниот законик

Таратур - 09.11.2012

Собранието на Република Македонија во рамки на 45.седница ја заврши расправата по Дополнетиот предлог за измени и дополнувања на Изборниот законик во второ читање.

ОБСЕ: Изборите во САД беа слободни и фер

Курир - 09.11.2012

Малата мисија на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), која ги набљудуваше изборите во САД, оцени дека тие биле слободни и фер, со забелешка за големото количество на пари кои ...

Собранието ќе расправа за финансирањето на политичките партии

Sky - 09.11.2012

Со гласање за измените на Изборниот законик во второ читање за кои расправата заврши вчера собранието денес продолжува со 45 седница.

Собранието ќе гласа за Изборниот законик

Нетпрес - 09.11.2012

Собранието денеска во рамки на 45. седница ќе гласа по Дополнетиот предлог закон за изменување и дополнување на Изборниот законик, во второ читање.

Собранието ги усвои измените на Изборниот законик

Нетпрес - 09.11.2012

Со 66 гласови “за“ пратениците во Собранието на денешната седница ги изгласаа измените и дополнувањата на Изборниот законик, за кој се расправаше до вчера вечер Од 18 пратеници кои гласаа ...

Собранието го изгласа Изборниот законик без присуство на опозицијата

Press24 - 09.11.2012

Пратениците од македонскиот законодавен дом го изгласаа Изборниот законик. На седницата не присуствуваа пратениците од опозициските партии На своите пратенички столчиња не седнаа ниту пратениците на ...

Изгласани измените на Изборниот законик и Законот за финансирање на кампања

Курир - 09.11.2012

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на 45. седница ги донесе измените и дополнувањата на Изборниот законик и на Законот за финансирање на политичките партии.

СДСМ се закани: Ако власта не ги прифаќа нашите предлози ќе има последици за цела Македонија

Press24 - 09.11.2012

'Власта уште еднаш покажа дека не сака фер и демократски избори' Ова е ставот кој пратеникот на СДСМ Игор Ивановски го изнесе денеска во Собранието откако владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го усвоија ...

Усвоени измените на Изборниот законик

Sky - 09.11.2012

Пратениците ги изгласаа измените и дополнувањата на Изборниот законик, за кој се расправаше до вчера вечер. Со 66 гласови `за` како и 18 пратеници кои гласаа дополнително од малцинските групи, беше ...

Ивановски: Изборниот законик изобилува со притисоци кои водат кон фалсификат

Sky - 09.11.2012

Со 66 гласа „за“ Собранието во отсуство на опозицијата од македонскиот и албанскиот блок ги изгласа измените на Изборниот законик. Мнозинството гласови по Бадинтер ги обезбеди ДУИ.

Усвоени измените на Изборниот законик

Хајд Парк - 09.11.2012

Со 66 гласови `за` пратениците во Собранието на денешната седница ги изгласаа измените и дополнувањата на Изборниот законик, за кој се расправаше до четвртокот вечерта.

Милошоски: СДСМ сака да наштети на угледот на Македонија пред Европската Комисија

Press24 - 09.11.2012

СДСМ сака да наштети на угледот на Република Македонија пред Европската комиисја и сака да купи алиби за изборниот пораз на следните избори, вели Антонио Милошоски на тема денешната одлука на ...

СДСМ: Измените на Изборниот законик не гарантираат фер избори

Курир - 09.11.2012

Опозициската СДСМ оцени дека денеска изгласаните измени на Изборниот законик во Собранието биле уште една потврда дека власта бега од прецизна изборна регулатива која треба да биде гаранција за фер и ...

Со бојкотот, СДСМ сака да наштети на угледот на Македонија пред ЕК

Пулс24 - 09.11.2012

ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ дека сака да наштети на угледот на Македонија пред Европската комисија откако опозициската партија го бојкотираше гласањето на Изборниот законик.

ВМРО - НП: Власта продолжува со антидемократскиот начин на владеење

Sky - 09.11.2012

Постојано укажувавме на погрешните политики на ВМРО - ДПМНЕ кои ја донесоа во колапс државата на сите полиња, тие покажаа дека работат само за лични интереси и власт, а воопшто не се заинтересирани ...

Усвоени измените на Изборниот законик

Макфакс - 09.11.2012

Со 66 гласови `за` пратениците во Собранието на денешната седница ги изгласаа измените и дополнувањата на Изборниот законик, за кој се расправаше до четвртокот вечерта.

Милошоски: Со бојкотот, СДСМ сака да наштети на угледот на Македонија пред ЕК

Макфакс - 09.11.2012

ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ дека сака да наштети на угледот на Македонија пред Европската комисија откако опозициската партија го бојкотираше гласањето на Изборниот законик.

Партиите ќе мора да објавуваат кој ги финансира

Денешен - 09.11.2012

Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на 45. седница ги донесе измените и дополнувањата на Изборниот законик и на Законот за финансирање на политичките партии.

Пратениците ги изгласаа измените во Изборниот законик

Inpress - 09.11.2012

Скопје, 9. ноември 2012 (ИНПРЕС) Собранието на Република Македонија денеска на продолжението на 45. седница ги донесе измените и дополнувањата на Изборниот законик и на Законот за финансирање на ...

Изгласан Изборниот законик без присуство на опозицијата

Maxim - 09.11.2012

Пратениците од македонскиот законодавен дом го изгласаа Изборниот законик. На седницата не присуствуваа пратениците од опозициските партии На своите пратенички столчиња не седнаа ниту пратениците на ...

СДСМ: Македонските граѓани ќе трпат доколку власта не ги прифати нашите предлози

Maxim - 09.11.2012

Ова е ставот кој пратеникот на СДСМ Игор Ивановски го изнесе денеска во Собранието откако владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ го усвоија Изборниот законик без присуство на опозицијата.

Милошоски: СДСМ прави се за да го наруши угледот на Македонија

Maxim - 09.11.2012

Сметаме дека оние потези и предлози кои ги даде СДСМ, особено како што тие го нарекуваа клучниот предлог со забрана на јавни настапи на политички избрани лица кои ја добиле довербата од граѓаните беа ...

Собранието работи, но не функционира

Р.С.Европа - 08.11.2012

Законот за бранители, измените во изборната легислатива, само ја подгреваат и така жешката атмосфера во собранието и ja зголeмуваат конфронтацијата на релација власт - опозиција.

СДСМ му најде маани на Изборниот законик, ВМРО-ДПМНЕ вели бил европски

МКД - 08.11.2012

Опозицијата бара минимум стандарди за одржување на фер и демократски избори. Нема да има фер-избори во 2013 година затоа што нема елементарни услови за нивно одржување, рече Гордан Георгиев од СДСМ ...

Собраниска расправа - ќе има ли фер изборен законик?

Телма - 08.11.2012

Продолжува расправата по дополнетиот предлог за измени и дополнувања на Изборниот законик. Опозицијата остана на тврдењето дека во 2013 година нема да има фер избори бидејки предлогот не ги содржи ...

Ивановски: Изборниот законик е тапија за изборниот фалсификат на ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 08.11.2012

„Измените кои ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ги набројале набрзина во Изборниот законик е промашен, катастрофален, празен. На брзина го подготвите ден пред доаѓањето на еврокомесарот, за да може Груевски да се ...

Собранието ја заврши расправата по измените на Изборниот законик

Н.Македонија - 08.11.2012

За измените на Изборниот законик, пратениците ќе гласаат на утрешното продолжение на 45.седница Собранието на Република Македонија во рамки на 45.седница ја заврши расправата по Дополнетиот предлог ...

Собранието расправа за измените на Изборниот законик

Сител - 08.11.2012

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по Дополнетиот предлог за измени и дополнувања на Изборниот законик.

Собранието расправа за измените на Изборниот законик

МРТ - 08.11.2012

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по Дополнетиот предлог за измени и дополнувања на Изборниот законик.

Собранието ја заврши расправата по измените на Изборниот законик

Сител - 08.11.2012

Собранието на Република Македонија во рамки на 45.седница ја заврши расправата по Дополнетиот предлог за измени и дополнувања на Изборниот законик во второ читање.

Собранието расправа за измените на Изборниот законик

Точка - 08.11.2012

Собранието денеска ја продолжи расправата по Дополнетиот предлог за измени и дополнувања на Изборниот законик. Опозицијата го повтори ставот дека во предложените измени нема минимум стандарди за ...

Собранието расправа за измените на Изборниот законик

Нетпрес - 08.11.2012

Собранието денеска ја продолжи расправата по Дополнетиот предлог за измени и дополнувања на Изборниот законик. Опозицијата го повтори ставот дека во предложените измени нема минимум стандарди за ...

Жестока расправа во собранието за измените на Изборниот законик

еВести - 08.11.2012

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по Дополнетиот предлог за измени и дополнувања на Изборниот законик.

Собранието расправа за измените на Изборниот законик

Курир - 08.11.2012

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по Дополнетиот предлог за измени и дополнувања на Изборниот законик.

Собранието ја заврши расправата по измените на Изборниот законик

Курир - 08.11.2012

Собранието на Република Македонија во рамки на 45.седница ја заврши расправата по Дополнетиот предлог за измени и дополнувања на Изборниот законик во второ читање.

Опозицијата ќе ги бојкотира изборите?

Press24 - 08.11.2012

Според СДСМ Владата нема политичка волја да ги инкорпорира забелешките на ОБСЕ и ОДИХР во Изборниот законик, со што се отвора можноста тие да ги бојкотираат изборите ОБСЕ и ОДИХР ги набљудуваа ...

Ќе се расправа за измените во Изборниот законик

Денешен - 08.11.2012

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по Дополнетиот предлог за измени и дополнувања на Изборниот законик.

Опозицијата подготвува бојкот на изборите?

Maxim - 08.11.2012

ОБСЕ и ОДИХР ги набљудуваа изборите и врз база на сите препораки се констатира дека изборите можат да се оценат за слободни и фер, но во форма на препораки од кои шест се приоритетни, 28 ...

Кавга за изборните правила

24 Вести - 07.11.2012

Претурање од шупливо во празно, вака според опозицијата изгледаат новите изборни правила. Тврдат дека власта нема волја за фер и демократски избори, и се подготвува да ги фалсификува изборите, ...

Јанукович ги наруши односите со САД

Р.С.Европа - 07.11.2012

Украинската опозиција изјави дека сегашното раководство на земјата направило се што може да го загуби статусот на стратешки партнер на САД.

Собранието расправа за изборниот законик

Р.С.Европа - 07.11.2012

Пратениците денеска во Собранието расправаат за измени на изборниот законик. Одделување на државата од политичките партии, обезбедување правна заштита од незаконско финансирање на изборната кампања, ...

Украинската опозиција бара повторно пребројување на гласовите

МКД - 07.11.2012

Украинската опозиција побарала вчера повторно пребројување на гласовите во преку десет региони, по спорните парламентарни избори, но се покажало дека не се во состојба да организираат масовни ...

Собраниска расправа за измени во Изборниот законик

Телма - 07.11.2012

Собранието на денешното продолжение на 45. седница ја почна расправата по Дополнетиот предлог на закон за изменување и дополнување на Изборниот законик, во второ читање.

Станковиќ: Ајде мажиња од ВМРО-ДПМНЕ, донесете ги правилата и да одиме на избори

А1 On - 07.11.2012

СДСМ жестоко се спротивставува на изгласување на новите изборни правила, предложени од Владата. Тие за нив се само шминка и не се содржани препораките на ОБСЕ/ОДИХР.

Кој тресе, а кој се плаши, расправаа власта и опозицијата, наводно за Изборниот законик

Капитал - 07.11.2012

На божемната собраниска расправа за измените на Изборниот законик предложени од власта најмалку се дискутираше за тоа колку и како се имплементирани препораките на ОБСЕ/ОДИХР.

Собранието утре за дополнетиот предлог-закон за Изборниот законик

Н.Македонија - 07.11.2012

Владејачкото мнозинство и опозицијата на денешната 45. собраниска седница ги спротивставија ставовите околу Дополнетиот предлог закон за изменување и дополнување на Изборниот законик Според ...

Опозицијата против изборниот законик на власта

Алфа - 07.11.2012

Опозицијата нe ги прифаќа измените на Изборниот Законик. Остануваат на ставот дека решенијата што ги изготви власта се некомплетни оти не ги содржат препораките од ОБСЕ-ОДИХР и се носат без консензус ...

Станковиќ: Мажиња од ВМРО донесете ги правилата и ајде на избори!

Sky - 07.11.2012

Според СДСМ, новите изборни правила кои што сака да ги изгласа Владата се само шминка и не се создржани препораките на ОБСЕ и ОДИХР.

Дополнетиот предлог-закон за Изборниот законик денеска пред пратениците

Press24 - 07.11.2012

Собранието на Република Македонија на денешното продолжение на 45. седница ја почна расправата по Дополнетиот предлог на закон за изменување и дополнување на Изборниот законик, во второ читање.

Собранието утре ќе ја продолжи расправата за дополнетиот предлог-закон за Изборниот законик

Press24 - 07.11.2012

Владата и опозицијата на денешната 45. собраниска седница ги кажаа ставовите околу Дополнетиот предлог закон за изменување и дополнување на Изборниот законик.

Дополнетиот предлог-закон за Изборниот законик денеска пред пратениците

Maxim - 07.11.2012

Одделување на државата од политичките партии, обезбедување правна заштита од незаконско финансирање на изборната кампања, транспарентност во работењето на Државната изборна комисија и дефинирани ...

Пратениците утре ќе ја продолжат расправата за дополнетиот предлог-закон за Изборниот законик

Maxim - 07.11.2012

Владејачкото мнозинство и опозицијата на денешната 45. собраниска седница ги кажаа ставовите околу Дополнетиот предлог закон за изменување и дополнување на Изборниот законик.

Политички тензии во Украина

Р.С.Европа - 06.11.2012

Политичките тензии во Украина се зголемуваат откако опозицијата почна да притиска за делумно повторно пребројување на гласовите од изборите што се одржаа на 28 октомври.

ЕУ бара решавање на изборниот проблем во Украина

Р.С.Европа - 06.11.2012

Еврокомесарот за надворешни работи Кетрин Ештон побара од Украина да ги проследи жалбите на опозицијата кои се однесуваат за изборните резултати од парламентраните избори кои се одржаа на 28 октомври.

Украина да го реши изборниот проблем

+инфо - 06.11.2012

Еврокомесарот за надворешни работи Кетрин Ештон побара од Украина да ги проследи жалбите на опозицијата што се однесуваат за изборните резултати од парламентраните избори што се одржаа на 28 октомври.

Опозицијата останува на улиците во Украина

Канал5 - 06.11.2012

Опозициските лидери во Украина со своите поддржувачи остануваат на улиците на Киев барајќи да се истражат изборните измами кои, како што тврдат, ги спровела партијата на власт.

Украинскиот парламент гласаше да се одржат нови избори во пет изборни региони

Сител - 06.11.2012

Украинскиот парламент денеска гласаше да се одржат нови избори во пет изборни региони по оспоруваните резултати од минатата недела.

Протест поради обвинувањата за изборна измама во Украина

24 Вести - 05.11.2012

Илјадници Украинци се придружија денеска на протестот во центарот на Киев поради обвинувањата за измама на парламентарните избори кои ги освои владејачката партија, со закана дека опозицијата нема да ...

Протести во Киев поради изборите

Р.С.Европа - 05.11.2012

Околу 2 илјади Украинци денеска излегоа на протести во Киев пред зградата на државната изборна комисија. Демонстрантите тврдат дека на изборите кои се оддржаа на 28 октомври е направен фалсификат.

Протест поради обвинувањата за изборна измама во Украина

Алфа - 05.11.2012

Илјадници Украинци се придружија денеска на протестот во центарот на Киев поради обвинувањата за измама на парламентарните избори кои ги освои владејачката партија, со закана дека опозицијата нема да ...

Протест поради обвинувањата за изборна измама во Украина

Сител - 05.11.2012

Илјадници Украинци се придружија денеска на протестот во центарот на Киев поради обвинувањата за измама на парламентарните избори кои ги освои владејачката партија, со закана дека опозицијата нема да ...

Протест поради обвинувањата за изборна измама во Украина

МРТ - 05.11.2012

Илјадници Украинци се придружија денеска на протестот во центарот на Киев поради обвинувањата за измама на парламентарните избори кои ги освои владејачката партија, со закана дека опозицијата нема да ...

Протести и политички тензии во Украина

Курир - 05.11.2012

Илјадници Украинци се придружија денеска на протестот во центарот на Киев поради обвинувањата за измама на парламентарните избори кои ги освои владејачката партија, со закана дека опозицијата нема да ...