TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дијализа под концесија без јасна концепција

Дневник - 03.12.2005

хемодиЈализа во супстандардни услови Борче Трпковски од Скопје три пати во неделата седнува на апаратите за дијализа во заводот во Струга. Овој 40-годишен пациент половина од својот живот го поминал во Струга. И пред 20 години во Скопје немало доволно дијализни места за сите пациенти, па тие морале ...

Повредената медицинска сестра во Чаир најверојатно ќе тужи

А1 - 01.12.2005

И медицинската сестра врз која падна парче бетонска плоча од таванот во Чаир најверојатно ќе тужи. Со санирана повредата на вратот по 3 дена испитувања денеска од трауматологија е пуштена дома. За А1 изјави дека ова не е првпат да биде повредена.

Димов ќе ги дава центрите за дијализа под концесија

Време - 01.12.2005

МИНИСТЕРОТ НУДИ НОВО РЕШЕНИЕ ЗА БУБРЕЖНИТЕ БОЛНИ Да се отвори постапка за концесионерство на центрите за дијализа, со што трајно ќе се реши проблемот со кој болните се соочуваат во последниве 20 години. Ова е новото конечно решение за проблемот што министерот за здравство Владо Димов вчера им го ...

Центрите за дијализа под концесија на унгарска фирма

Вест - 01.12.2005

ВМРО-НАРОДНА ГО ОБВИНУВА ДИМОВ ЗА ОБИД ЗА ФИНАНСИСКИ ДУБИОЗИ ВМРО-Народна од свои и меѓународни лекарски извори дошла до сознанија дека министерот за здравство Владо Димов нефролошките центри за дијализа ќе ги даде под концесија на унгарска трговска фирма.

Концесионерството во дијализата по Нова година

Утрински - 01.12.2005

Решение на министерот Димов за проблемот на бубрежно болните До крајот на годинава Министерството за здравство планира да распише тендер со што ќе одлучи на кој ќе ја даде дијализата под концесија. Во игра се три познати фирми кои произведуваат сетови и материјали за дијализа: "Гамбро", "Фрезениус" ...

Димов вети нови центри за дијализа

Дневник - 01.12.2005

ЗДРУЖЕНИЕ НА БУБРЕЖНО БОЛНИ "НЕФРОН" Дијализата ќе се дава под концесија, а три странски фирми ќе конкурираат за изградба на нови центри за дијализа во Скопје и во другите градови. Ова било најавено на вчерашната средба на министерот за здравство Владо Димов со претставници од Здружението на ...

ВМРО-НП побара оставка од Димов

А1 - 30.11.2005

ВМРО-Народна партија денеска побара оставка од министерот за здравство Владо Димов. „Со излекувањето на 'епидемијата Димов' ќе се направи првиот чекор во заздравувањето на секторот што последните три години беше уништен. Сите киксови на министерот резултираа со телесни повреди и директно или ...

Почна реконструкција на Центарот за дијализа во Чаир

А1 - 30.11.2005

Дали е на повидок нова драма во случајот со Центарот за дијализа во Ччаир. Медицинската сестра, врз која падна парче бетонска плоча од таванот, повторно се врати во болница. И се влошила здравствената состојба. Неа ја удри бетонската плоча на вратот, во моментот кога со своето тело го заштитила ...

Вонредна состојба на Клиниката за нефрологија

Утрински - 30.11.2005

По завчерашната незгода со паѓањето на плафонот, Центарот во Чаир е затворен На Клиниката за нефрологија се прифатени повеќе од половина од чаирските пациенти ЈАСМИНА ЈОВАНОВСКА По незгодата со паѓањето на плафонот, при што настрадаа еден пациент и една медицинска сестра, чаирскиот Центар за ...

Валкани сметки со чистeњето на крвта

Дневник - 30.11.2005

хаос со диЈализата на болните од бубрежни заболувања Има и простор и апарати, но нема интерес да се реши проблемот со дијализата во Скопје, обвини Здружението на бубрежно болни "Нефрон". - Иако добивме согласност од тогашниот министер за одбрана, сега премиер, просторот од 800 квадрати во Воената ...

Пациентите прифатени во скопските капацитети за дијализа

Вечер Прес - 30.11.2005

Сите 136 пациенти од "Чаир" се згрижени во скопските капацитети за дијализа, а тројца или четворица сами побарале да одат во Центарот за дијализа во Струга. Ова е урегентното решение кое е спакувано за неполни 24 часа по завчерашниот инцидент во одделот во Чаир, кој откако падна дел од таванот ...

Повредениот Велјановски ќе го тужи Центарот за дијализа

А1 - 29.11.2005

58 годишниот Марко Велјановски врз кој падна таванот во Центарот за дијализа во Чаир денеска од Клиниката за неврохирургија е префрлен на нефрологија. Таму ќе ја прави дијализата и ќе ги лекува повредите - скршеница на раката и дупната глава. Медицинската сестра е пуштена на домашно лекување.

Таван падна врз пациент и медицинска сестра

Вест - 29.11.2005

ЧАИРСКИОТ ЦЕНТАР ЗА ДИЈАЛИЗА ПОЧНА ДА СЕ РАСПАЃА Пациентот се здобил со повреда на раката и гребаници на главата по што итно бил пренесен на Клиниката за неврохирургија во Скопје, додека сестрата поминала со полесни повреди и е пуштена на домашно лекување.

Се урна таван и повреди пациент и медицинска сестра

Време - 29.11.2005

ВО ЦЕНТАРОТ ЗА ДИЈАЛИЗА ВО ЧАИР Адријана Георгиев Медицинска сестра и шеесетгодишен пациент што бил на дијализа во Центарот во Чаир вчера утро биле повредени откако се откинал голем дел од плафонот во подрумските простории во Центарот.

Плафон падна врз пациент кој бил на дијализа

Утрински - 29.11.2005

Хаварија во Центарот за дијализа во поликлиниката во скопски Чаир, која ја отсликува состојбата во здравството Пациентот и една медицинска сестра се здобиле со потешки повреди ЈАСМИНА ЈОВАНОВСКА Во Центарот за дијализа сместен во подрумските простории во поликлиниката во Чаир во Скопје вчера се ...

Покрив по глава на пациент

Дневник - 29.11.2005

Љубица Балабан Покривот што вчера се урна врз пациентите и вработените во Центарот за дијализа во Чаир е последна опомена дека темелите на нашето здравство се сериозно разнишани. Наместо проблемот со недоволниот број дијализни места да се реши квалитетно и во корист на болните, кои требаа да се ...

Покрив затрупа пациенти на дијализа

Дневник - 29.11.2005

ВО ЦЕНТАРОТ ЗА ДИЈАЛИЗА ВО ЧАИР Покрив се урнал врз 44 пациенти што се дијализирале во скопската поликлиника Чаир вчера околу 9 часот, при што потешко биле повредени еден пациент и медицинска сестра. Повредените веднаш биле префрлени во Клиничкиот центар и во Градска болница, а неповредените биле ...

Пациентите од чаирскиот центар за дијализа префрлени се на нефрологија

Канал5 - 29.11.2005

По вчерашаната хаварија во центарот за дијализа во Чаир каде се сруши таванот врз главите на пациентите и медицинскипт персонал болните на дијалзиа денеска се префрлени на Клиниката за нефрологија. По вчерашаната хаварија во центарот за дијализа во Чаир каде се сруши таванот врз главите на ...

Се урна таван, повредени пациент и сестра

Вечер Прес - 29.11.2005

Пациент со фрактура на раката и гребнатини по главата и сестра со повреди на главата. Пациентот се наоѓа болничко лекување, а медицинската сестра закрепнува на своето работно место. Ова се последиците од уривањето на дел од таванот во Одделот за дијализа во "Чаир" во Скопје.

Падна таванот на центарот за дијализа во Чаир

А1 - 28.11.2005

Наместо да ги лекуваат, им се урна таванот над глава. Еден пациент е повреден заедно со медицинската сестра, која го приклучувала на дијализа во центарот во Чаир. 58-годишниот Марко Велјановски и медицинската сестра завршија во болница со скршеници и дупната глава.

Паднат плафон во центарот за дијализа во Чаир

Канал5 - 28.11.2005

Утрово во центарот за дијализа во Чаир се сруши таванот врз главите на пациентите и медицинскиот персонал. Тешко е повреден пациент додека лежел на апаратите за дијализа,и медицинска сестра која поминала со полесни повреди. Во просторијата имало уште десетина болни кои панично избегале.