TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Одлуката за блокадата на Арафат е срамна

А1 - 24.02.2002

„Одлуката на израелскиот совет за безбедност со која движењето на палестинскиот лидер Јасер Арафат се ограничува само на градот Рамалах е срамна“, изјави палестинскиот министер Саеб Ерекат. Тој оцени дека одлуката е доказ оти Израел не поседува политичка програма и дека е решен да продолжи по патот ...

Убиен невооружен Палестинец

А1 - 23.02.2002

Во текот на ноќта уште едно убиство на Блискиот Исток: Еден невооружен Палестинец бил застрелан од израелските војници, откако се приближил премногу до нивниот пункт извикувајќи „Господ е најголем“, соопшти израелската армија.

Од палестински напади ќе се штити со тампон-зони

Утрински - 23.02.2002

Ветување на израелскиот премиер Ариел Шарон за нова заштита на Израелците ЕРУСАЛИМ - Осомничен палестински самоубиец бил убиен во супермаркет во еврејската населба Ефрат на Западниот Брег. Убиството следеше по ветувањето на израелскиот премиер Ариел Шарон дека ќе создаде тампон зони за да ги ...

Израелско палестински разговори за спречување на насилството

Вест - 23.02.2002

Еден муштерија вчера го убил Палетинецот кој се обидел да активира експлозив во еден супермаркет во еврејската населба Ефрат во близината Ерусалим на Западниот Брег. Високи израелски и палестински функционери вчера одрЖаа средба во обид да се спреЧи натамоШната ескалација на насилствата на ова ...

Обиди за примирје на Блискиот Исток

А1 - 22.02.2002

Шефовите за безбедност на Израелците и Палестинците одржале тајна средба за да се спречи натамошна ескалација, јави израелското радио. Потоа израелската армија се повлече од повеќе делови на појасот Газа. Претходно премиерот Ариел Шарон најави создавање тампон зони околу палестинските подрачја, со ...

Во засилените напади седум мртви Палестинци

Утрински - 22.02.2002

Израел повторно ги нападна палестинските сили на Западниот Брег ГАЗА - Израелски воени хеликоптери и бродови вчера нападнале палестински безбедносни цели на Западниот Брег и појасот Газа, во новиот бран одмазднички напади во кој животот го загубија седум Палестинци, од кои најмалку двајца биле ...

Израелската војска ги сардиса Палестинците на Западниот брег

Вест - 22.02.2002

Двајца Палестинци беа убиени, а двајца израелски војници ранети вчера изутрината во оруЖен инцидент на контролниот пункт на израелската војска во близината на градот бака а-Шаркија на западниот брег. Во текот на ноЌта Четворица палестинци загинаа, а 26 беа ранети, од кои 4 потеШко во упадот на ...

Убиени двајца Палестинци, а двајца израелски војници ранети

А1 - 21.02.2002

Двајца Палестинци беа убиени, а двајца израелски војници ранети изутрината во оружен инцидент на контролниот пункт на израелската војска во близината на градот Бака А-Шаркија на Западниот брег. Во текот на ноќта четворица Палестинци загинаа, а 26 беа ранети, од кои 4 потешко во упадот на израелски ...

Израелските ракети го промашиле Арафат за неколку метри

Утрински - 21.02.2002

Влошувањ?на ситуацијат?во досега најжестоката фаза на насилств?на Блискиот Исто?/span> Израелскит?ракети го промашил?Арафат за неколк?метр?/SPAN> Оружен?крил?на Фата??милитантната груп?Хама?одделн?ја презедоа одговорноста за нападо?вр?военио?објект во Рамала?br> Досега најжестокиот ...

Израел го нападна Арафат од сите страни

Вест - 21.02.2002

ЕРУСАЛИМ, 21 февруари (Си-Ен-Ен) - Израелските сили вчера отворија оган од воздух, море и копно на канцелариите на палестинскиот претседател Јасеф Арафат при што убија шест негови стражари. Палестински извори велат дека Арафат не се наоѓал во канцеларијата во Газа, туку бил во комплексот во Рамалах ...

Израел го ракетираше седиштето на Арафат во Газа

А1 - 20.02.2002

Во нападите на израелската армија врз палестинските автономни подрачја животот го загубија најмалку 12 лица. Израелски воени бродови утринава околу 2 часот по средно-европско време го ракетираа седиштето на палестинскиот лидер Јасер Арафат во градот Газа, при што загинаа четоврица палестински ...

Во новите насилства 15 загинати

Утрински - 20.02.2002

Израелците и Палестинците на чекор до тотална војна - никој не зборува за мир ГАЗА - Во израелски воздушен напад вчера загинаа двајца палестински милитанти, а неколку ученици беа повредени, со што билансот на жртвите во еден од најжестоките бранови на насилство во речиси 17-месечниот конфликт се ...

Осуммина Палестинци загинаа во израелските напади во Газа

Вест - 20.02.2002

Деветгодишна Палестинка во критична состојба од повредите по нападот ЕРУСАЛИМ, 20 февруари (АП) - Осуммина Палестинци, меѓу кои и едно 14-годишно девојче и тројца цивили загинаа вчера во нападите што ги изведе Израел како одговор на серијата напади на палестинските милитанти.

Израелско-палестинската војна еруптираше со 15 жртви

Дневник - 20.02.2002

НИЗА НАПАДИ ВО ГАЗА И ЗАПАДНИОТ БРЕГ Најмалку 15 луѓе загинаа во низа напади низ Блискиот исток прексиноќа и вчера, уништувајќи ги надежите за смирување на израелско-палестинскиот конфликт, јави Ројтерс. Меѓу жртвите има 11 Палестинци и четворица Израелци.

Мирот е поадекватна опција

Утрински - 19.02.2002

Седумдесет отсто од Плестинците би преговарале со Израел Околу 52 отсто од Палестинците го поддржуваат Јасер Арафат Рамалах - Повеќе од 70 отсто од Палестинците веруваат дека преговорите со Израелците се можност за ставање крај на конфликтот на Блискиот Исток, покажуваат резултатите од испитувањето ...

Израел очекува нов бран палестински самоубиствени напади

Дневник - 19.02.2002

БЛИСКИ ИСТОК Израелските војници деновиве спречиле вкупно пет терористички напади, но постојано добиваат нови предупредувања Израелските сили за безбедност предупредија дека се соочени со нов бран терористички напади од палестински милитанти, јави Ројтерс.

Договорите од Осло за палестинска автономија се уште во сила

А1 - 18.02.2002

„Договорите од Осло за палестинска автономија се уште се во сила и покрај проблемите треба повторно да бидат покренати“, оцени шефот на норвешката дипломатија Јан Петерсен. Петерсен по средбата со својот египетски колега Ахмед Махер изјави дека израелската и палестинската страна треба да се убедат ...

Шароновата политика насилничка и бескорисна

Утрински - 18.02.2002

Остар напад на "Интернешенел хералд трибјун" на сметка на Вашингтон и Тел Авив Израелската солидарност попушта поради моралната одвратност на премиерот - смета весникот Годината на Ариел Шарон беше најнасилничка во двете последни децении во Израел и најбескорисната во целата негова историја.

Нон-стоп напади и одмазди

Утрински - 18.02.2002

Состојбата во Израел од лоша кон полоша НАБЛУС - Самоубиствениот палестински напад во кој загинаа двајца израелски тинејџери во една еврејска населба, вчера доведе до одмазнички воздушен напад на Израел врз цели на палестинската власт во градот Наблус на Западниот Брег.

Израелски воздушни напади на Западниот брег

Вест - 18.02.2002

Експерти за експлозиви од изаелската полиција го иследуваат местото во трговскиот центар каде што самоубиствениот бомбаш ја активирал бомбара Ерусалим, 18 февруари (АП) - Изарелски авиони-ловци и хеликоптери, викендов повторно извршиле напади врз четири згради во градот Наблус на Западниот брег ...