TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Удрете го еднаш судскиот чекан

Независен - 24.10.2019

ФРОСИНА ФАКОВА- СЕРАФИНОВИЌ Цела Македонија тагуваше за смртта на малечката Тамара, која почина чекајќи да ѝ биде одобрена операција на ‘рбетот во странство. Овој случај, без оглед чија е вината, покажа дека здравствениот систем не функционира и ...

Назначен нов обвинител за предметот за смртта на малата Тамара

Фактор - 23.10.2019

Анел Фидовски е назначен од Основното јавно обвинителство за нов обвинител кој ќе го застапува предметот за смртта на малата Тамара. Ваквата одлука следува откако oбвинителката Наташа Гоџоска побара да биде изземена од предметот.

Хелсиншки комитет: Развлекувањето на случајот „Тамара“ создава сомнеж за несовесно водење на постапката

Фокус - 22.10.2019

По пристигнување на веста за поднесеното барање за изземање на јавниот обвинител кој постапува во случајот на малата Тамара, во кој обвинети се 12 доктори и членови на комисии кои донесоа и потврдија негативно решение за лекување во странство на ...

Хелсиншки комитет: Развлекувањето на случајот „Тамара" создава сомнеж за несовесно водење на постапката

Канал5 - 22.10.2019

Во февруари 2015 година, Хелсиншкиот комитет, заедно со мајката на Тамара поднесоа кривична пријава за сторено кривично дело – Несовесно работење во службата од член 353 од Кривичниот законик.

Поради приватни причини обвинителката Гаџовска се повлече од предметот за малата Тамара

МКД - 22.10.2019

Обвинителката Наташа Гаџовска нема повеќе да постапува во предметот за смртта на малата Тамара, а нејзиното барање за изземање до судот е поради приватни причини, потврдуваат од Обвинителството за МКД.мк.

Случај Тамара: Хелсиншки се сомнева за неосвесно водење на постапката

Слободен Печат - 22.10.2019

Предметот досега требаше да биде завршен, реагираат од Хелсиншкиот комитет за човекови права. Хелсиншкиот комитет за човекови права реагира дека за случајот за малата Тамара се јавува сомнеж за неосвесно водење на постапката.

Мајката на Тамара: По втор пат ми го погребаа детето-сред судење се повлече обвинителката

Нова ТВ - 22.10.2019

Мајката на малата Тамара е шокирана откако на вчерашното рочиште не се појави обвинителката Наташа Гоџоска која од судот побарала да биде изземена од предметот, а судењето беше одложено. „Ова е шок за мене, на половина судење се повлекува ...

ОЈО: Назначен е нов обвинител за случајот Тамара – предметот нема да трпи застој

Нова ТВ - 22.10.2019

Основното јавно обвинителство го назначи Анел Фидовски за нов обвинител кој ќе го води предметот за случајот Тамара, откако барањето на oбвинителката Наташа Гоџоска да биде изземена од предметот било прифатено.

Хелсиншки комитет: Развлекувањето на случајот „Тамара“ создава сомнеж за несовесно водење на постапката

Макфакс - 22.10.2019

По пристигнување на веста за поднесеното барање за изземање на јавниот обвинител кој постапува во случајот на малата Тамара, Хелсиншкиот комитет за човекови права остро реагира на правецот во кој оваа постапка се движи.

Хелсиншки: Повлекувањето на Гаџовска отвара сомнеж за несовесно водење на случајот со малата Тамара

МКД - 22.10.2019

По пристигнување на веста за поднесеното барање за изземање на јавниот обвинител кој постапува во случајот на малата Тамара, Хелсиншкиот комитет за човекови права остро реагира на правецот во кој оваа постапка се движи.

Хелсиншки комитет: Развлекувањето на случајот „Тамара“ создава сомнеж за несовесно водење на постапката

Либертас - 22.10.2019

По пристигнување на веста за поднесеното барање за изземање на јавниот обвинител кој постапува во случајот на малата Тамара, во кој обвинети се 12 доктори и членови на комисии кои донесоа и потврдија негативно решение за лекување во странство на ...

Хелсиншки комитет: Развлекувањето на случајот „Тамара“ создава сомнеж за несовесно водење на постапката

Точка - 22.10.2019

По пристигнување на веста за поднесеното барање за изземање на јавниот обвинител кој постапува во случајот на малата Тамара, Хелсиншкиот комитет за човекови права остро реагира на правецот во кој оваа постапка се движи.

Хелсиншки комитет се сомнева на несовесно водење на постапката во случајот „Тамара“

CivilMedia - 22.10.2019

По вчерашните информации во медиумите дека јавната обвинителка Наташа Гоџоска само телефонски го известила судијата Марин Станевски дека нема да го застапува обвинението обвинението против лекари и екс директори на Фондот за здравство за смртта на ...

Хелсиншки комитет со сомнеж за несовесно водење на случајот за малата Тамара

iPortal - 22.10.2019

„По пристигнување на веста за поднесеното барање за изземање на јавниот обвинител кој постапува во случајот на малата Тамара, во кој обвинети се 12 доктори и членови на комисии кои донесоа и потврдија негативно решение за лекување во странство на ...

Хелсиншки комитет со остра реакција за правецот во кој се движи случајот за малата Тамара

Локално - 22.10.2019

„По пристигнување на веста за поднесеното барање за изземање на јавниот обвинител кој постапува во случајот на малата Тамара, во кој обвинети се 12 доктори и членови на комисии кои донесоа и потврдија негативно решение за лекување во странство на ...

Хелсиншки комитет: Развлекувањето на случајот „Тамара” создава сомнеж за несовесно водење на постапката

24Инфо - 22.10.2019

По пристигнување на веста за поднесеното барање за изземање на јавниот обвинител кој постапува во случајот на малата Тамара, во кој обвинети се 12 доктори и членови на комисии кои донесоа и потврдија негативно решение за лекување во странство на ...

Хелсиншки комитет: Развлекувањето на случајот „Тамара“ создава сомнеж за несовесно водење на постапката

Опсервер - 22.10.2019

По пристигнување на веста за поднесеното барање за изземање на јавниот обвинител кој постапува во случајот на малата Тамара, во кој обвинети се 12 доктори и членови на комисии кои донесоа и потврдија негативно решение за лекување во странство на ...

Хелсиншки комитет: Развлекувањето на случајот „Тамара“ создава сомнеж за несовесно водење на постапката

Скопје инфо - 22.10.2019

По пристигнување на веста за поднесеното барање за изземање на јавниот обвинител кој постапува во случајот на малата Тамара, во кој обвинети се 12 доктори и членови на комисии кои донесоа и потврдија негативно решение за лекување во странство на ...

Хелсиншки комитет: Развлекувањето на случајот „Тамара” создава сомнеж за несовесно водење на постапката

Вечер Прес - 22.10.2019

По пристигнување на веста за поднесеното барање за изземање на јавниот обвинител кој постапува во случајот на малата Тамара, во кој обвинети се 12 доктори и членови на комисии кои донесоа и потврдија негативно решение за лекување во странство на ...

Хелсиншки: Развлекувањето на случајот „Тамара“ создава сомнеж за несовесно водење на постапката

MakPress - 22.10.2019

По пристигнување на веста за поднесеното барање за изземање на јавниот обвинител кој постапува во случајот на малата Тамара, во кој обвинети се 12 доктори и членови на комисии кои донесоа и потврдија негативно решение за лекување во странство на ...

Обвинителката се повлекува од случајот за малата Тамара Димовска

Телма - 21.10.2019

Обвинителката Наташа Гоџовска се повлекува од случајот со малата Тамара Димовска. Без образложение денеска не се појави на рочиштето против 12 темина обвинети, а само телефонски го известила судијата Марин Станевски дека нема да го застапува ...

Обвинителката се повлече од предметот за смртта на Тамара

Фокус - 21.10.2019

Јавната обвинителка која го застапуваше обвинението против лекари и екс директори на Фондот за смртта на малата Тамара денеска го информираше Судот дека се иззема од предметот, а денешното судење беше одложено објви Нова.

ОЈО за случајот за малата Тамара ќе назначи нов обвинител

Слободен Печат - 21.10.2019

Нов обвинител ќе добие предметот во кои се обвинети 12 доктори и членови на комисиите кои не и дозволија лекување во странство на малата Тамара. Обвинителството информира дека не се повлекува од случајот за малата Тамара, откако претходно ...

ЈО: Не се повлекуваме од случајот за малата Тамара

Press24 - 21.10.2019

Во објавени текстови кои имплицираат дека „обвинителката се повлекува од случајот за малата Тамара“, има наводи кои не кореспондираат со точните факти. Имено се наведува дека јавниот обвинител кои досега постапуваше во предметот се повлекува и дека ...

Обвинителката се повлекува од случајот за малата Тамара

Press24 - 21.10.2019

Обвинителката Наташа Гоџовска се повлекува од случајот со малата Тамара Димовска. Таа денеска без објаснување не се појави на рочиштето против 12 темина обвинети, а само телефонски го известила судијата Марин Станевски дека нема да го застапува ...

Обвинителката се повлече од предметот за смртта на Тамара

ММС - 21.10.2019

Јавната обвинителка која го застапуваше обвинението против лекари и екс директори на Фондот за смртта на малата Тамара денеска го информираше Судот дека се иззема од предметот, а денешното судење беше одложено.

Обвинителката се повлече од предметот за смртта на Тамара

Слободен Печат - 21.10.2019

Осум годишната Тамара Димовска почина во 2015 чекајќи операција на рбетот во странство. Јавната обвинителка која го застапуваше обвинението против лекари и екс директори на Фондот за смртта на малата Тамара Димовска денеска го информираше Судот дека ...

Обвинителката се повлекува од случајот за малата Тамара Димовска

Курир - 21.10.2019

Обвинителката Наташа Гоџовска се повлекува од случајот со малата Тамара Димовска. Без образложение денеска не се појави на рочиштето против 12 темина обвинети, а само телефонски го известила судијата Марин Станевски дека нема да го застапува ...

Обвинителката се повлече од предметот за смртта на Тамара

Нова ТВ - 21.10.2019

Јавната обвинителка која го застапуваше обвинението против лекари и екс директори на Фондот за смртта на малата Тамара денеска го информираше Судот дека се иззема од предметот, а денешното судење беше одложено.

Обвинителката се откажа од малата Тамара

Независен - 21.10.2019

Обвинителката Наташа Гоџовска која требаше да ја докаже грешката на системот за смртта на малата Тамара Димовска, која почина чекајќи операција во странство, не се појави на денешното судско рочиште и се повлекла од овој случај.

ОЈО: Обвинителот во случајот „Тамара“ побарал изземање

Фактор - 21.10.2019

Oд Јавното обвинителство велат дека објавени текстови кои имплицираат дека “обвинителката се повлекува од случајот за малата Тамара“, има наводи кои не кореспондираат со точните факти. Имено се наведува дека јавниот обвинител кои досега постапуваше ...

ЈО: Не се повлекуваме од случајот за малата Тамара

Вечер Прес - 21.10.2019

Во објавени текстови кои имплицираат дека „обвинителката се повлекува од случајот за малата Тамара”, има наводи кои не кореспондираат со точните факти. Имено се наведува дека јавниот обвинител кој досега постапуваше во предметот се повлекува и дека ...

Обвинителката се повлече од случајот за малата Тамара Димовска

Република - 21.10.2019

Обвинителката Наташа Гоџовска се повлекува од случајот со малата Тамара Димовска. Без образложение денеска не се појави на рочиштето против 12 темина обвинети, а само телефонски го известила судијата Марин Станевски дека нема да го застапува ...

Обвинителката се повлекува од случајот за малата Тамара Димовска

Вечер Прес - 21.10.2019

Обвинителката Наташа Гоџовска се повлекува од случајот со малата Тамара Димовска. Без образложение денеска не се појави на рочиштето против 12 темина обвинети, а само телефонски го известила судијата Марин Станевски дека нема да го застапува ...

ОЈО: Обвинителот во случајот „Тамара“ побарал изземање, судењето продолжува

Либертас - 21.10.2019

„Во објавени текстови кои имплицираат дека “обвинителката се повлекува од случајот за малата Тамара“, има наводи кои не кореспондираат со точните факти. Имено се наведува дека јавниот обвинител кои досега постапуваше во предметот се повлекува и дека ...

Обвинителката се повлече од предметот за смртта на Тамара

24Инфо - 21.10.2019

Јавната обвинителка која го застапуваше обвинението против лекари и екс директори на Фондот за смртта на малата Тамара денеска го информираше Судот дека се иззема од предметот, а денешното судење беше одложено објви Нова.

Се повлече обвинителката од случајот со малата Тамара

Фактор - 21.10.2019

Судењето на дузината обвинети во случајот со смртта ан малата Тамара Димовска започнува одново, откако обвинителката Наташа Гаџовска го извести судот дека се повлекува од овој предмет. Таа денеска не се појави на рочиштето судијата Марин Станевски ...

ОЈО: Обвинителот во случајот „Тамара“ побарал изземање, судењето продолжува

24Инфо - 21.10.2019

Во објавени текстови кои имплицираат дека “обвинителката се повлекува од случајот за малата Тамара“, има наводи кои не кореспондираат со точните факти. Имено се наведува дека јавниот обвинител кои досега постапуваше во предметот се повлекува и дека ...

ЈО: Не се повлекуваме од случајот за Тамара, ќе биде назначен нов обвинител

MakPress - 21.10.2019

Во објавени текстови кои имплицираат дека „обвинителката се повлекува од случајот за малата Тамара”, има наводи кои не кореспондираат со точните факти. Имено се наведува дека јавниот обвинител кој досега постапуваше во предметот се повлекува и дека ...