TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија четврторангирана во ракометната Лига на шампиони

Вест - 10.06.2017

Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) по комплетирањето на сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите, во кое Македонија ги мина Германија и Франција и се искачи на четвртата позиција.

Македонија четврторангирана во Лигата на шампионите

А1 On - 10.06.2017

Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) по комплетирањето на сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите, во кое Македонија ги мина Германија и Франција и се искачи на четвртата позиција.

Македонија четврторангирана во Лигата на шампионите

Курир - 10.06.2017

Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) по комплетирањето на сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите, во кое Македонија ги мина Германија и Франција и се искачи на четвртата позиција.

Македонија четврторангирана во Лигата на шампионите

+инфо - 10.06.2017

Во женска конкуренција Македонија го задржа третото местото. Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) по комплетирањето на сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите, во кое Македонија ги мина Германија и ...

Македонија четврто рангирана во Лигата на шампионите

Сител - 10.06.2017

Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) по комплетирањето на сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите, во кое Македонија ги мина Германија и Франција и се искачи на четвртата позиција.

Македонија четврторангирана во Лигата на шампионите

Нетпрес - 10.06.2017

Европската ракометна федерација (EHF) по комплетирањето на сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите, во кое Македонија ги мина Германија и Франција и се искачи на четвртата позиција.

Македонија остана на третото место, Шпанија со најголем пад

SportMedia - 10.06.2017

Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) нешто подоцна, го објави и најновото рангирање во Лигата на шампионите, во женска конкуренција. Со оглед на тоа дека ЖРК Вардар веќе четврта година по ред учествува на „фајнл-форот", Македонија на најновата ...

Франција и Германија во ретровизорот на македонскиот ракомет...

Н.Македонија - 10.06.2017

На машката листа за ЛШ Македонија скокна две места и сега е четврта, а на женската остана трета. За листата се бодуваат постигнувањата на клубовите последниве три сезони во ЛШ Македонија оствари историски пласман на 4.

Вардар ја искачи Македонија на четвртото место на ЕХФ ранг листата во ЛШ

Вест - 09.06.2017

Триумфот на Вардар во Лигата на шампионите, ја однесе Македонија две места повисоко во најновото рангирање во Лигата на шампионите што го објави Европската ракометна федерација. Македонија сега е на четвртото место на ранг-листата и прв пат во ...

Македонија пред Германија и Франција на ЕХФ ранг листата за ЛШ

Слободен Печат - 09.06.2017

Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) по комплетирањето на сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите, во кое Македонија ги мина Германија и Франција и се искачи на четвртата позиција што е најдобар успех ...

БЛАГОДАРЕНИЕ НА ВАРДАР: Македонија е „газда“ за Германија и Франција

SportMedia - 09.06.2017

Вардар ја смести Македонија на четвртото место на најновото рангирање на Лигата на шампионите. Благодарение на историскиот успех на „фајнл-форот“, нашата земја за првпат се најде пред велесилите Германија и Франција.

ЕХФ ранг-листа за ЛШ: Македонија пред Франција и Германија!

Екипа - 09.06.2017

Триумфот на Вардар во Лигата на шампионите, ја однесе Македонија две места повисоко во најновото рангирање во Лигата на шампионите што го објави Европската ракометна федерација. Македонија сега е на четвртото место на ранг-листата и прв пат во ...

Македонија „скокна“ на четвртото место на листата на ЕХФ

Макфакс - 09.06.2017

Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) по комплетирањето на сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите. На најновата листа Македонија, благодарение на историскиот успех на Вардар, ги мина Германија и ...

Успехот на Вардар носи историски резултати: Македонија ги помина Германија и Франција во рангирањето на ЕХФ (ФОТО)

Спортклуб - 09.06.2017

Македонија може да се пофали дека во моментов е четврта европска велесила кога станува збор за клупскиот ракомет. Иако е јасно дека нашата лига е далеку од континенталниот крем, успехот на Вардар во Лигата на шампионите ја донесе Македонија на ...

Македонија е четврта ракометна велесила во ЕХФ Лигата на шампионите

РК Металург - 09.06.2017

Македонија се искачи на четвртото место. По завршувањето на сезоната во Лигата на шампионите, ЕХФ го објави моменталниот ранкинг на државите што партиципираат во Лигата на шампионите. Звучи неверојатно, но Македонија на таа ранг-листа е пред такви ...

Ранг-листа на ЕХФ: Македонија во Топ 3 во женската ЛШ

Екипа - 09.06.2017

Македонија го задржа местото меѓу трите најуспешни земји во Лигата на шампионите во женска конкуренција. На најновата ранг-листа на ЕХФ изготвена по завршувањето на сезоната во ЛШ, во која ракометарките на Вардар ја освоија вицешамионската титула, ...

Македонија остана трета на женската ранкинг листа на ЕХФ

Gol.mk - 09.06.2017

Македонија го задржа третото местото на најновата ранг-листа на ЕХФ во женски ракомет, што е ист пласман како и минатата сезона. Подобар коефициент од Македонија имаат само Црна Гора и Унгарија, со тоа што од оваа сезона на врвот се Унгарките, ...

Добрите резултати донесоа скок: Македонија пред Франција и Германија на ЕХФ листата!

Дерби - 09.06.2017

Нашиот најдобар ракометен колектив Вардар како што е познатото минатиот викенд ја освои Лигата на шампионите, а токму тој резултат донесе големи бодови и скок на Македонија на ЕХФ ранг листата каде за натпреварувачката 2017/18 сме на четвртата ...

Македонија е во ТОП 3 на ранкингот за женската ЛШ

24 Ракомет - 09.06.2017

На најновата ранг листа на Европската ракометна федерација, Македонија го задржа третото место во рангирање на земјите во Лигата на шампионите во женска конкуренција. Ракометарките на Вардар сезонава беа вицешампиони на Европа, па затоа Македонија ...

Македонија 4. ракометна сила во Европа

Сител - 09.06.2017

Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) по комплетирањето на сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите. На најновата листа Македонија, благодарение на историскиот успех на Вардар, ги мина Германија и ...

Македонија напредуваше на четвртото место на листата на ЕХФ

Спортски - 09.06.2017

Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) по комплетирањето на сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите. На најновата листа Македонија, благодарение на историскиот успех на Вардар, ги мина Германија и ...

Македонија на четврто место на ранг листата на ЕХФ

Локално - 09.06.2017

Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) по комплетирањето на сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите, а Македонија, благодарение на историскиот успех на Вардар, ги мина Германија и Франција и се искачи ...

Македонија трета ракометна сила во женската ЛШ

Вечер Прес - 09.06.2017

Македонија остана меѓу трите најуспешни земји во Лигата на шампионите, во женска конкуренција. На најновата ранг-листа на ЕХФ, направена по завршувањето на сезоната во ЛШ, во која ракометарките на Вардар го освоија сребрениот медал, Македонија е ...

Македонија четврта ракометна сила во Европа

Вечер Прес - 09.06.2017

Триумфот на Вардар во Лигата на шампионите имаше големо влијание врз растот на бодовното салдо на Македонија на европската листа, на која сега само Унгарија, Шпанија и Полска се подобро-пласирани.

Македонија е четврта ракометна велесила во ЕХФ Лигата на шампионите

Канал 77 - 09.06.2017

По завршувањето на сезоната во Лигата на шампионите, ЕХФ го објави моменталниот ранкинг на државите што партиципираат во Лигата на шампионите. Звучи неверојатно, но Македонија на таа ранг-листа е пред такви ракометни велесили какви што се Германија ...

Успехот на Вардар ја искачи Македонија на четвртото место на ЕХФ ранг листата во Лигата на шампионите

Република - 09.06.2017

Триумфот на Вардар во Лигата на шампионите, ја однесе Македонија две места повисоко во најновото рангирање во Лигата на шампионите што го објави Европската ракометна федерација. Македонија сега е на четвртото место на ранг-листата и прв пат во ...

Македонија „скокна“ на четвртото место на листата на ЕХФ

Точка - 09.06.2017

Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) по комплетирањето на сезоната 2016/17 го објави новото рангирање на европските земји во Лигата на шампионите. На најновата листа Македонија, благодарение на историскиот успех на Вардар, ги мина Германија и ...

ЕХФ на 24 јуни ќе решава за дополнителните места во ЛШ...

Н.Македонија - 09.06.2017

Од Македонија во следната сезона Вардар ќе игра во ЛШ, а апликација за учество достави и Металург. Ждрепката е закажана за 30 јуни Европската клупска ракометна сезона 2016/2017 е веќе зад нас, но иако спортските вљубеници треба да чекаат речиси три ...

Вардар европски првак – Македонија во Топ-4 во ЛШ

24 Ракомет - 08.06.2017

Историскиот успех на Вардар со триумфот на Фајнл Фор турнирот во Келн имаше големо влијание врз растот на бодовното салдо на Македонија на европската листа, на која сега единствено Унгарија, Шпанија и Полска се подобро-пласирани од нашата земја.

Успесите на Вардар му донесоа најдобар рејтинг на македонскиот ракомет

Вардар - 08.06.2017

Трите последни сезони во четврт-финалето на лигата на шампионите, а оваа и освојување на европската титула на Вардар значи и уште поголем рејтинг за македонскиот клупски ракомет во лигата на шампионите.

Вардар со европската круна ја смести Македонија пред Германија на ЕХФ-листата!

Gol.mk - 08.06.2017

Македонскиот ракометен гигант Вардар преку ПСЖ стана европски првак и на најновата листа на ЕХФ за сезоната 2017/18 забележа скок од две места. Нашата земја претходно земајќи ги успесите од минатите три сезони во машкиот ракомет се наоѓаше на ...

Металург ќе аплицира за настап во Лигата на шампионите

Канал5 - 07.06.2017

Металург заедно со Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ќе упатат заедничко барање до Европската ракометна федерација (ЕХФ) со кое ќе искажат желба и интерес македонскиот вицепрвак Металург и следната сезона да биде дел од ракометната елита на ...

ЕХФ излезе со детали за ракометната треска во Македонија и гледаноста на МРТВ

Дерби - 07.06.2017

Три дена по завршувањето на спектакуларниот фајнал-фор турнир во Келн, импресиите и натаму се огромни по сето она што го направи нашиот ракометен првак Вардар, па не е ни чудо што позитивни реакции постојано пристигнуваат и од страна на ЕХФ.

Металург ќе побара од ЕХФ место во ЛШ

Слободен Печат - 07.06.2017

Металург и РФМ ќе побараат од ЕХФ македонскиот вицепрвак од Автокоманда и следната сезона да биде дел од Лигата на шампионите (ЛШ). До денеска е рокот за аплицирање за дополнително, второ место од Македонија во следната сезона, покрај ...

Металург ќе аплицира за настап во Лигата на шампионите

Курир - 07.06.2017

Металург заедно со Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ќе упатат заедничко барање до Европската ракометна федерација (ЕХФ) со кое ќе искажат желба и интерес македонскиот вицепрвак Металург и следната сезона да биде дел од ракометната елита на ...

Металург ќе аплицира за настап во Лигата на шампионите

Нетпрес - 07.06.2017

Металург заедно со Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ќе упатат заедничко барање до Европската ракометна федерација (ЕХФ) со кое ќе искажат желба и интерес македонскиот вицепрвак Металург и следната сезона да биде дел од ракометната елита на ...

Металург ќе аплицира за настап во Лигата на шампионите

А1 On - 07.06.2017

Металург заедно со Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ќе упатат заедничко барање до Европската ракометна федерација (ЕХФ) со кое ќе искажат желба и интерес македонскиот вицепрвак Металург и следната сезона да биде дел од ракометната елита на ...

(Фото/Видео) И ЕХФ му се поклони на Вардар: Златото е „Црвено-црно“

Спортклуб - 07.06.2017

Вардар го направи најголемиот успех во историјата на македонскиот машки ракомет, но и било кој колективен спорт, освојувајќи ја ракометна Европа со триумфот на фајнал-форот од Лигата на шампионите.

И Металург ќе аплицира за настап во лигата на шампионите

Бизнис Вести - 07.06.2017

Металург заедно со Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ќе упатат заедничко барање до Европската ракометна федерација (ЕХФ) со кое ќе искажат желба и интерес македонскиот вицепрвак Металург и следната сезона да биде дел од ракометната елита на ...

ЕХФ излезе со детали за ракометната треска во Македонија и гледаноста на МРТВ

Точка - 07.06.2017

Три дена по завршувањето на спектакуларниот фајнал-фор турнир во Келн, импресиите и натаму се огромни по сето она што го направи нашиот ракометен првак Вардар, па не е ни чудо што позитивни реакции постојано пристигнуваат и од страна на ЕХФ.

Mеталург аплицираше за вајлд – карта за ЛШ

Вечер Прес - 07.06.2017

Македонскиот ракомете вицешампион Металург и сезонава аплицираше за дополнително место во Лигата на шампионите. Раководството на Металург изрази интерес и следната сезона да биде дел од најсилното европско натпреварување и преку Ракометната ...

Металург и официјално ќе поднесе барање за учество во Лигата на шампионите следната сезона

Република - 07.06.2017

Македонскиот вицешампион, Металург заедно со Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ќе упатат заедничко барање до Европската ракометна федерација (ЕХФ) со кое ќе искажат желба и интерес тимот од Автокоманда и следната сезона да биде дел од ...

Металург аплицира за место во Лигата на шампионите

Дерби - 06.06.2017

Екипата на Металург и нареднава сезона ќе се обиде да биде дел од Лигата на шампионите, односно клубот заедно со Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ќе упатат заедничко барање до Европската ракометна федерација (ЕХФ) за дополнително место во ...

Металург ќе испрати барање до ЕХФ за настап во Лигата на шампионите

Gol.mk - 06.06.2017

Македонскиот вицешампион, Металург заедно со Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ќе упатат заедничко барање до Европската ракометна федерација (ЕХФ) со кое ќе искажат желба и интерес тимот од Автокоманда и следната сезона да биде дел од ...

Металург ќе аплицира за настап во Лигата на шампионите

РК Металург - 06.06.2017

Металург ќе бара место во Лигата на шампионите. Металург заедно со Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ќе упатат заедничко барање до Европската ракометна федерација (ЕХФ) со кое ќе искажат желба и интерес македонскиот вицепрвак Металург и ...

Металург и РФМ ќе аплицираат за место во Лигата на шампионите

24 Ракомет - 06.06.2017

Македонскиот вицепрвак Металург заедно со Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ќе упатат заедничко барање до Европската ракометна федерација (ЕХФ) за дополнително место во Лигата на шапионите.

Металург аплицира за место во Лигата на шампионите

Екипа - 06.06.2017

Металург и сезонава аплицира за дополнително место во Лигата на шампионите. Раководството на Металург изрази интерес и следната сезона да биде дел од најсилното европско натпреварување и преку Ракометната федерација на Македонија ќе бара од ЕХФ на ...

Цветановски: Металург ќе аплицира за влегување во ЛШ...

Н.Македонија - 06.06.2017

Цветановски: Металург ќе аплицира за влегување во ЛШ Раководството на Металург заедно со Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ќе упатат заедничко барање до Европската ракометна федерација (ЕХФ) со кое искажаа желба и интерес македонскиот ...

ВИДЕО: Коментаторот на ЕХФ полуде по победата на Вардар

Курир - 05.06.2017

Британскиот коментатор за ЕХФ-ТВ и по последниот гол на Вардар за победа во финалето на Лигата на шампионите, не можеше да ги задржи емоциите. Македонија вчера славеше ја славеше историската победа, а воодушевувањето од брилијантниот победнички гол ...

Европското злато на Вардар му носи „вајлд-карта“ на Металург во ЛШ?

Gol.mk - 05.06.2017

Македонија доби европски првак во ракомет. По долг и трнлив пат, Вардар конечно успеа да дојде до европскиот трон, а од ситуацијата би можел да профитира и Металург кој може да добие покана да игра во Лигата на шампионите.