TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечерва евергрин песни во паркот до Бристол

Телма - 10.08.2013

Продолжуваат протестите по насилното уништување на паркот до Бристол, што се одржуваат секоја вечер во 20 часот. Вечерва во рамките на протестот се рганизира собир во на кој ќе се слушаат евергрин ...

Петте дрвја на Заев и на Груевски

Дневник - 09.08.2013

Дарко ЈАНЕВСКИ Нема ништо поубаво отколку кога среде лето, кога не ви е сосема јасно дали првин биле камилите, па Македонците или обратно, ќе ви се случат „дрвјата кај Бристол“.

„Одраз“, „Кислород“ и „Бургијаши“: Да не дозволиме паркот кај Бристол да остане само сеќавање!

А1 On - 09.08.2013

Под мотото „Смрт на фашизмот – слобода за СЛОБОДАТА!“, здруженијата „Одраз“, „Кислород“ и „Бургијаши“ ги повикуваат граѓаните да се придружат на протестот, кој ќе се одржи утре во 20 часот, и да се ...

И вечерва „уа“ против висококатниот барок кај „Бристол“

+инфо - 09.08.2013

До хотел „Бристол“, на теренот каде пред шест дена брутално со полициска асистенција беа отстранети повеќедециските дрвја, и вечерва во 20 часот ќе се одржи мирен протест на активисти и граѓани кои ...

„Evergreen“ песни утре пред „Бристол“ ќе потсетат на старо Скопје

+инфо - 09.08.2013

Неколку активистички здруженија утре од 20 часот ќе организираат мал собир во протестна форма на кој ќе се слушаат evergreen песни за да потсетат на некогашното Скопје кој сè повеќе се губи под ...

И вечерва протест против висококатницата кај „Бристол“

Локално - 09.08.2013

До хотел „Бристол“, на теренот каде пред шест дена брутално со полициска асистенција беа отстранети повеќедециските дрвја, и вечерва во 20 часот ќе се одржи мирен протест на активисти и граѓани кои ...

Утре evergreen песни пред "Бристол" во сеќавање на старото Скопје

Скопје инфо - 09.08.2013

Утре неколку активистички здруженија од 20 часот ќе организираат мал собир во протестна форма на кој ќе се слушаат evergreen песни за да потсетат на некогашното Скопје кој сè повеќе се губи под ...

Не ни ја потценувајте интелегенцијата

Н.Македонија - 09.08.2013

Занесени во расправиите и кавгаџиската реторика, советниците во Центар забораваат дека наместо вербално да се пресметуваат меѓусебно, тие се таму каде што се, пред сѐ заради граѓаните.

(ФОТО) Седница на Општина Центар на отворено кај „Бристол“

Утрински - 08.08.2013

На седницата беа само советниците од коалицијата на СДСМ, а од ВМРО-ДПМНЕ велат дека биле спречени да присуствуваат Општина Центар под отворено небо ја одржа својата вонредна седница кај хотелот ...

Советот на Центар во паркот кај Бристол

Телма - 08.08.2013

Советот на општина Центар одржа јавна седница под отворено небо, во уништениот парк до хотел „Бристол“. На седницата што ја следеа и стотина граѓани, се расправаше за сечењето на дрвјата и за другите ...

Партиски активисти им се заканувале на советниците од ВМРО ДПМНЕ да не учествуваат на синоќешната седница

Нетпрес - 08.08.2013

Партиски активисти на СДСМ и ЛДП им се заканувале на советниците на ВМРО ДПМНЕ во Советот на општина Центар, поради што советниците не присуствувале на синоќешната вонредна седница на Советот, тврдат ...

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ поради закани не учествувале на седницата во Центар

Макфакс - 08.08.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја известува јавноста дека вчера не присуствуваше на седницата на Општина Центар во паркот спроти Бристол единствено поради грубите закани и спречувањето на ...

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ: Поради закани не отидовме на седница пред „Бристол“

+инфо - 08.08.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека вчера не присуствувала на седницата на општина Центар во паркот спроти „Бристол“ единствено, како што наведува, поради грубите закани и спречувањето на ...

Дневен печат - Поскапувања и дрвјата кај Бристол

Р.С.Европа - 08.08.2013

Речиси сите дневни весници пишуваат за уништувањето на паркот кај хотелот Бристол во Скопје за да се гради барокна зграда на Советот за радиодифузија.

Во Бристол уапсен „твитерџија“

МРТ - 08.08.2013

Британска полиција денеска уапси 32-годишен маж поради закани што преку Твитер ги упатил кон една политичарка и една активистка за правата на жените.

Седница на Општина Центар на отворено кај „Бристол“ без советниците на ВМРО-ДПМНЕ

Економски - 08.08.2013

Советниците во советот на општина Центар од ВМРО –ДПМНЕ вчеравечер беа спречени да присуствуваат на вонредната седница на Советот која што се одржа пред хотелот Бристол.

ВМРО-ДПМНЕ: Поради закани советниците не присуствуваа на седницата

Курир - 08.08.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја известува јавноста дека вчера не присуствуваше на седницата на Општина Центар во паркот спроти Бристол единствено поради грубите закани и спречувањето на ...

ВИДЕО: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ биле нападнати?

А1 On - 08.08.2013

Во изјава само за Сител и Канал 5, советникот Илија Илијовски кажа дека советничката група на ВМРО-ДПМНЕ била спречена, како што вели со вербални напади од членови на СДСМ и ЛДП да учествуваат на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Поради закани советниците не присуствуваа на седницата

Сител - 08.08.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја известува јавноста дека вчера не присуствуваше на седницата на Општина Центар во паркот спроти Бристол единствено поради грубите закани и спречувањето на ...

Поради грубите закани ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше на седницата во паркот спроти Бристол

Press24 - 08.08.2013

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја известува јавноста дека вчера не присуствуваше на седницата на Општина Центар во паркот спроти Бристол единствено поради грубите закани и спречувањето на ...

ФОТО:Седница на отворено кај „Бристол“

Скопје инфо - 08.08.2013

Општина Центар под отворено небо ја одржа својата вонредна седница кај хотелот „Бристол“ каде ноќта во саботата беа исечени дрвјата.

ВИДЕО: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ од Центар биле спречени да учествуваат на вонредната седница?!

Либертас - 08.08.2013

Во изјава само за Сител и Канал 5, советникот Илија Илијовски кажа дека советничката група на ВМРО-ДПМНЕ била спречена, како што вели со вербални напади од членови на СДСМ и ЛДП да учествуваат на ...

Отворена седница на Советот на општина Центар пред „Бристол“

24 Вести - 07.08.2013

Под ведро небо, на местото каде среде ноќ се исечени дрвјата кај хотелот Бристол советниците од општината Центар денеска ќе оддржат седница.

Вечерва пред Бристол вонредна седница на општина Центар

Канал5 - 07.08.2013

Вечерва вонредна седница ќе одржи Советот на општина Центар. Седницата ќе се одржи пред хотелот Бристол – локацијата каде пред неколку дена беа исечени дрвјата за да се изгради новата зграда на ...

(ВИДЕО) Вонредна седница на Центар во паркот кај Бристол

А1 On - 07.08.2013

На вонредна седница, советниците на општина Центар од отворено во паркот кај Бристол повикаа инвеститорот да се откаже од изградбата на Советот за радиодифузија, и со тоа да покаже дека ја почитуваат ...

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ вербално нападнати и спречени да присуствуваат на вонредната седница

Курир - 07.08.2013

Советниците во советот на општина Центар од ВМРО –ДПМНЕ вечерва беа спречени да присуствуваат на вонредната седница на Советот која што се одржа пред хотелот Бристол.

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ биле спречени да присуствуваат на вонредната седница

Телеграф - 07.08.2013

Т.н. вонредна седница е политички настан на коалицијата која што во моментов е на власт во општината Центар, вели Илијовски Советниците во советот на општина Центар од ВМРО –ДПМНЕ вечерва биле ...

Вонредна седница на општина Центар под отворено небо

Нова ТВ - 07.08.2013

Под отворено небо општина Центар ја одржа својата вонредна седница, вечерва кај хотелот Бристол каде во саботата ноќта беа исечени 50-годишните дрвја.

Советниците на СДСМ одржаа седница пред Бристол, забрана за советниците на ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 07.08.2013

Вонредната седница на Советот на општина Центар вечерва се одржа пред хотелот Бристол во Скопје, а на советниците од ВМРО-ДПМНЕ не им беше дозволено да присуствуваат на вонредната седница.

Во Бристол уапсен „твитерџија“ кој им се закнувал на политичарка и активистка за женски права

А1 On - 07.08.2013

Британска полиција денеска уапси 32-годишен маж поради закани што преку Твитер ги упатил кон една политичарка и една активистка за правата на жените.

СДСМ: Оправдувањето за сечењето со кириите е дефокусирање од газењето на волјата на народот

А1 On - 07.08.2013

СДСМ ги потсетува премиерот Груевски и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски дека се должни на граѓаните да им ја соопштат информацијата со чиј потпис е соголен паркот кај Бристол.

На местото на „злосторот“, вечерва седница на Советот на Центар

А1 On - 07.08.2013

Советот на општина Центар, вечерва на отворено, на местото на злосторот врз дрвјата кај Бристол, ќе одржи седница, која ќе започне во 20 часот.

[Фото] „Смрт на фашизмот, слобода за слободата” – граѓански собир пред „Бристол“

Радио МОФ - 07.08.2013

Со мотото „Смрт на фашизмот, слобода за слободата” вчеравечер (6 август) продолжија протестите против уништувањето на зеленилото во центарот на Скопје.

Советот на општина Центар денеска се сели пред „Бристол“

+инфо - 07.08.2013

Советот на Општина Центар денеска ќе одржи вонредна седница на местото на уништениот парк до хотел „Бристол“, поради фактот дека дрвјата стари повеќе децении беа исечени во саботата по полноќ, по што ...

Вечерва вонредна седница на о.Центар во паркот кај Бристол

Нова ТВ - 07.08.2013

Советот на општина Центар, вечерва ќе одржи вонредна седница за актуелните случувања на локацијата во паркот кај хотелот Бристол. Седницата ќе започне во 20 часот.

Советниците на Центар на трупци

Р.С.Европа - 07.08.2013

Советот на Општина Центар ќе одржи отворена седница во паркчето кај хотел Бристол. Граѓаните се поделени околу сечењето на дрвјата и уништувањето на паркот, околу изгледот на новите згради во Центар ...

СДСМ: Со чиј потпис е соголен паркот кај Бристол?

Нова ТВ - 07.08.2013

СДСМ ги потсетува премиерот Груевски и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски дека се должни на граѓаните да им ја соопштат информацијата со чиј потпис е соголен паркот кај Бристол.

СДСМ: Груевски, собери храброст, објасни ја сечата кај „Бристол“

+инфо - 07.08.2013

СДСМ ги потсетува премиерот Никола Груевски и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, дека се должни на граѓаните да им ја соопштат информацијата со чиј потпис е соголен паркот кај ...

СДСМ: Зградата на СРД може да се гради на друга локација

Нетпрес - 07.08.2013

СДСМ ги потсетува премиерот Груевски и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски дека се должни на граѓаните да им ја соопштат информацијата со чиј потпис е соголен паркот кај Бристол.

Во Бристол уапсен „твитерџија“ кој им се закнувал на политичарка и активистка за женски права

Сител - 07.08.2013

Британска полиција денеска уапси 32-годишен маж поради закани што преку Твитер ги упатил кон една политичарка и една активистка за правата на жените.

Уапсен поради закани на „Твитер“

Телеграф - 07.08.2013

Заканувачките твитови биле упатени кон политичарка и кон активистка за правата на жените од Велика Британија Твитерџија, кој им се заканувал на политичарка и на активистка за правата на жените, е ...

ФОТО: Почна вонредната седница во паркот кај Бристол

А1 On - 07.08.2013

Општина Центар ја почна вонредната седница во паркот каде што беа исечени дрвјата во неделата рано утрото, а на неа се присутни само советниците на СДСМ, односно на мнозинството и градоначалникот ...

ГАЛЕРИЈА Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Центар ескивираа од седницата кај „Бристол“

+инфо - 07.08.2013

На местото на уништениот парк до хотел „Бристол“ вечерва се одржа седница на Советот на општина Центар, на која присуствуваа советниците од коалицијата „Сојуз за иднината“ во друштво на ...

Дневен печат- коментари: 07.08.2013

Sky - 07.08.2013

Сечата на дрвата кај Бристол, лустрацијата на новинарите се темите на кои коментираат денешните весници. Утрински Весник во текстот под наслов Неколку прашања за зградта кај Бристол, пишува за сечата ...

Вечерва вонредна седница на општина Центар во паркот кај Бристол

Либертас - 07.08.2013

Советот на општина Центар, вечерва во 20 часот ќе ја одржи првата вонредна седница. Седницата ќе се одржи на отворено, во паркот кај хотел Бристол, а ќе се расправа за актуелните случувања на оваа ...

СДСМ: Оправдувањето за сечењето со кириите е дефокусирање од газењето на волјата на народот

Либертас - 07.08.2013

Интегрален транскрипт од соопштението на СДСМ: СДСМ ги потсетува премиерот Груевски и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски дека се должни на граѓаните да им ја соопштат информацијата со ...

СДСМ: Со чиј потпис е соголен паркот кај Бристол?

Бриф - 07.08.2013

Најголемата опозициска партија во Македонија СДСМ денеска преку соопштение ги потсети премиерот Никола Груевски и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски дека се должни на граѓаните да им ја ...

ВИДЕО: Вонредна седница на Советот на општина Центар на отворено – во уништениот парк кај Бристол

Либертас - 07.08.2013

На вонредна седница, советниците на општина Центар од отворено во паркот кај Бристол повикаа инвеститорот да се откаже од изградбата на Советот за радиодифузија, и со тоа да покаже дека ја почитуваат ...

Вечерва советниците на Центар на седница на отворено

Локално - 07.08.2013

Советот на општина Центар, вечерва на отворено, на местото на злосторот врз дрвјата кај Бристол, ќе одржи седница, која ќе започне во 20 часот.

Седница на отворено во паркот пред „Бристол”

Бриф - 07.08.2013

На местото на уништениот парк до хотел „Бристол“ вечерва се одржа седница на Советот на општина Центар. На отворената седница присуствуваа советниците од коалицијата „Сојуз за иднината“ заедно со ...

Советот на општина Центар ќе одржи вонредна седница пред „Бристол”

Скопје инфо - 07.08.2013

Советот на Општина Центар денеска ќе одржи вонредна седница на местото на уништениот парк до хотел „Бристол“, поради фактот дека дрвјата стари повеќе децении беа исечени во саботата по полноќ, по што ...

Црвенковски и Груевски се „плашила“ за граѓанските активисти

Н.Македонија - 07.08.2013

Партиското етикетирање на граѓанските собири и протести, како она пред „Бристол“ против сечата на дрвјата или она за спас на црквата „Свети Константин и Елена“, отвора неколку прашања - дали ...

СДСМ:Кој наредил да се сечат дрвјата ако Коце е на одмор?

Алсат-М - 06.08.2013

Дрвјата кај хотелот „Бристол“ се исечени во отсуство на градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски кој е на одмор а во чиј ингеренции е давањето дозвола и затоа бараме надлежните органи да го ...

Повторно протести против сечата на дрвјата во паркот пред „Бристол“

24 Вести - 06.08.2013

Во Центар и денеска протести против сечењето на дрвјата во паркот пред хотелот „Бристол“. Екологисти и групи граѓани протестираат за подигање на еколошката свест и одржување на зеленилото.

Манипулации со протестите пред Бристол

Канал5 - 06.08.2013

Фирмата Агромеханика, во чии простории под кирија е сместен Советот за радиодифузија е во сопственост на поранешен пратеник и висок функционер на СДСМ, објавуваат медиуми, кои се повикуваат на ...

Општина Центар со отворена седница пред Хотелот Бристол

24 Вести - 06.08.2013

Под ведро небо утре, на местото каде среде ноќ се исечени дрвјата кај хотелот Бристол советниците од општината центар ќе одржат седница со единствена точка на дневниот ред, да се слушнат мислењата и ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ стои зад демонстрациите пред Бристол

Телма - 06.08.2013

Во случајот со петте дрвја кај хотелот „Бристол” јасно се препознава концептот на делување на Бранко Црвенковски, кој со насилство и манипулации се обиде насилно да влезе во парламентот на 24 ...

Демохристијанска влада не би убила дрвца-бебиња

Нова ТВ - 06.08.2013

Плоштад Слобода денеска се приклучува на одбраната на Паркот кај Бристол со едукативно-забавен настан за деца и родители, наречен „Родителска средба кај Бристол“, информираат од организацијата.

ПРОТЕСТ: Граѓани донираат дрва кај „Бристол“ (ФОТО)

Телеграф - 06.08.2013

Сега, на просторот каде што за време на викендот во мугри и под полицска заштита беа исечени старите, засадени се десет нови дрва Се зголемува бројот на дрвцата во паркот меѓу поранешниот хотел ...

СДСМ: Ако сечењето на дрвата беше правилно, немаше тајно да се носат моторни пили

Нетпрес - 06.08.2013

Ако власта беше убедена дека исправно постапува, немаше тајно да донесе моторни пили, среде ноќ со полициско обезбедување, велат од СДСМ барајќи одговори од власта во врска со сечата на дрвјата кај ...

СДСМ: Ако Коце е на одмор, кој наредил да се сечат дрвјата?

+инфо - 06.08.2013

Дрвјата кај хотелот „Бристол“ се исечени во отсуство на градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски кој е на одмор а во чиј ингеренции е давањето дозвола и затоа бараме надлежните органи да го ...

ФОТО: Децата ги навадија младите дрвца кај Бристол

+инфо - 06.08.2013

Најмладите се вклучија во акцијата за спасување на паркот кај Бристол, кој ноќта во саботата во три часот по полноќ беше уништен, јави НОВА .

Барокот кој го уништи паркот до „Бристол“ ќе почне да се гради за десетина дена

+инфо - 06.08.2013

За 10 до 20 дена најмногу ќе почне да се гради административниот објект поради кој во саботата по полноќ беше уништен паркот до хотелот „Бристол“ што го предизвика револтот и гневот кај граѓаните кои ...

Протестите кај „Бристол“ имаат политичка заднина

Press24 - 06.08.2013

Познат активист на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија на почетокот на месец јуни ја бранеше општина Центар од внатрешната страна, за време на протестите против стопирањето на изградбата на ...

ФОТО-ГАЛЕРИЈА- Одбрана на дрвцата кај Бристол

Нова ТВ - 06.08.2013

Најмладите синоќа се вклучија во акцијата за спасување на паркот кај Бристол, кој ноќта во саботата во три часот по полноќ беше срамнет со земја.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Децата ги навадија младите дрвца кај Бристол

Нова ТВ - 06.08.2013

Најмладите се вклучија во акцијата за спасување на паркот кај Бристол, кој ноќта во саботата во три часот по полноќ беше срамнет со земја.

ЦЕНТАР: Политички карневал кај Бристол

Телеграф - 06.08.2013

Вонредната седница на Советот на Центар ќе се држи во паркот до Бристол под отворено небо и пред жива публика Вечер исполнета со локална политика, препукувања и обвинувања од прва рака може утре да ...

ВМРО: Црвенковски е виновен и за петте дрвја кај „Бристол“

+инфо - 06.08.2013

Во случајот со петте дрвја кај хотелот „Бристол” јасно се препознава концептот на делување на Бранко Црвенковски, кој со насилство и манипулации се обиде насилно да влезе во парламентот на 24 ...

Науновски: Несомнена е политичката заднина на протестите кај „Бристол“

Курир - 06.08.2013

Гледајќи кои луѓе се неформални организатори на протестите (познати функционери, членови или симпатизери на СДСМ, ЛДП и други партии), несомнена е политичката заднина, односно проѕирноста на обидот ...

Протестите за зеленилото кај „Бристол“ исполитизирани

Нетпрес - 06.08.2013

Познат активист на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија на почетокот на месец јуни ја бранеше општина Центар од внатрешната страна, за време на протестите против стопирањето на изградбата на ...

СДСМ до ВМРО-ДПМНЕ: Покажете ја дозволата за сечење

Нова ТВ - 06.08.2013

„Премиерот Груевски се скри како и за сите проблематични прашања до сега. Бруталната сеча на историскиот парк кај хотелот Бристол е свесно спроведена во негово отсуство, додека тој е на одмор“, ...

„Родителска кај Бристол“, со пиштоли на вода најмладите ќе ги полеваат новите дрвца

А1 On - 06.08.2013

Продолжува одбраната на паркот кај хотел „Бристол“ каде што во неделата во раните утрински часови беа исечени дрвјата, а вчера на истото тоа место општина Центар засади нови дрвца.

СДСМ: Власта немаше тајно да носи моторни пили доколку сечењето беше правилно

А1 On - 06.08.2013

Власта немаше тајно да донесе моторни пили, среде ноќ со полициско обезбедување доколку беше убедена дека исправно постапува, велат од СДСМ барајќи одговори од власта во врска со сечата на дрвјата ...

Засадени нови дрвца пред Бристол

Телеграф - 06.08.2013

Дрвца се засадени веднаш до остатоците од старите дрва кои беа исечени во неделата рано наутро Работници на општина Центар синоќа засадија шест нови дрва во паркот до хотел Бристол .

Одбрана на садниците кај Бристол- со пиштоли на вода

Нова ТВ - 06.08.2013

Плоштад Слобода повика на одбрана на дрвцата кај паркот до Хотел Бристол, засадени ноќеска по сечењето на дрвјата со полициски сили од пред неколку дена. Одбраната започнува денеска, во 18 часот.

Жерновски засади нови дрвца кај хотел Бристол

Нова ТВ - 06.08.2013

Седум нови дрва вечерва беа засадени кај хотелот Бристол, на местото каде што пред два дена со асистенција на полицијата беше извршена сеча на неколку децениските дрвја поради изградба на новата ...

Со пиштоли на вода ќе се бранат садниците спроти Бристол

+инфо - 06.08.2013

Вчера на просторот пред хотел Бристол на местото на сосечените дрвја кои власта ги срамни со земја, никнаа нови. Денеска во осумнаесет часот на ова место ќе се соберат граѓани со своите деца и ...

Нови дрвја ќе израснат на соголениот простор кај „Бристол“

+инфо - 06.08.2013

На соголениот простор до хотел „Бристол“, каде во саботата по полноќ беа отстранети повеќедецениските дрвја со цел да се издигне административен објект во барокен стил, синоќа граѓаните засадија ...

Децата ги навадија младите дрвца кај Бристол

А1 On - 06.08.2013

Со водени пиштоли децата ги навадија дрвцата кај Бристол засадени синоќа од граѓаните и од општина Центар. Вечерва на видео бим ќе бидат прикажани сведоштвата на активистите и граѓаните кои во ...

Протестите кај „Бристол“ имаат политичка заднина

Курир - 06.08.2013

Познат активист на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија на почетокот на месец јуни ја бранеше општина Центар од внатрешната страна, за време на протестите против стопирањето на изградбата на ...

А1ОН: Центар повторно засади дрвја во паркот кај Бристол

Локално - 06.08.2013

Седум дрвја вечерва донираше и засади општина Центар на местото каде што пред два дена со асистенција на полицијата беше извршена сеча на неколку децениските дрвја, поради изградба на новата зграда ...

Вечерва „Родителска кај Бристол“, со пиштоли на вода најмладите ќе ги полеваат новите дрвца

Либертас - 06.08.2013

Продолжува акцијата за одбрана на паркот кај хотел Бристол каде беа исечени дрвјата во неделата во раните утрински часови, а каде вчера општина Центар засади нови дрвца.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ја гази волјата на жителите на Центар

Бриф - 06.08.2013

СДСМ повторно бара лично премиерот Груевски да излезе и да го објасни насилието кога со моторни пили и полиција, среде ноќ, го срамнија со земја паркот кај „Бристол“.

СДСМ: Груевски повторно се сокри, бруталната сеча на историскиот парк се случи додека е на одмор

Либертас - 06.08.2013

Интегрален транскрипт од соопштението на СДСМ: Премиерот Груевски се скри како и за сите проблематични прашања до сега. Бруталната сеча на историскиот парк кај хотелот Бристол е свесно спроведена во ...

ФОТО: Децата ги навадија младите дрвца кај Бристол

Sky - 06.08.2013

Најмладите се вклучија во акцијата за спасување на паркот кај Бристол, кој ноќта во саботата во три часот по полноќ беше срамнет со земја.

СДСМ: Власта немаше тајно да носи моторни пили доколку сечењето беше правилно

Sky - 06.08.2013

Власта немаше тајно да донесе моторни пили, среде ноќ со полициско обезбедување доколку беше убедена дека исправно постапува, велат од СДСМ барајќи одговори од власта во врска со сечата на дрвјата ...

Исполитизирани се протестите кај „Бристол“

Скопје инфо - 06.08.2013

Познат активист на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија на почетокот на месец јуни ја бранеше општина Центар од внатрешната страна, за време на протестите против стопирањето на изградбата на ...

Со пиштоли на вода ќе се бранат садниците

Sky - 06.08.2013

Вчера на просторот пред хотел Бристол на местото на сосечените дрвја кои власта ги срамни со земја, никнаа нови. Денеска во осумнаесет часот на ова место ќе се соберат граѓани со своите деца и ...

Науновски: Зошто Бристол не е Таксим

Денешен - 06.08.2013

Декларативната, формална сличност на поводот за граѓански протести на „Таксим“ со овие што се случуваа(т) во Скопје пред „Бристол“, во поширок контекст го поставуваат прашањето за потенцијалите на ...

Имаат ли протестите кај „Бристол“ политичка заднина?

Денешен - 06.08.2013

Познат активист на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија на почетокот на месец јуни ја бранеше општина Центар од внатрешната страна, за време на протестите против стопирањето на изградбата на ...

Децата ги навадија младите дрвца кај Бристол

Либертас - 06.08.2013

Со водени пиштоли децата ги навадија младите дрвца кај Бристол засадени синоќа од граѓаните и од општина Центар. Вечерва на видео-бим ќе бидат прикажани сведоштвата на активистите и граѓаните кои во ...

Зградата кај паркот до „Бристол“ ќе се гради за десетина дена

Локално - 06.08.2013

За 10 до 20 дена најмногу ќе почне да се гради административниот објект поради кој во саботата по полноќ беше уништен паркот до хотелот „Бристол“ што го предизвика револтот и гневот кај граѓаните кои ...

За ноќната сеча, дрвјата, кириите и незадоволните граѓани

Н.Македонија - 06.08.2013

Кога се работи за зеленилото во градот, мора да се внимава многу. Тоа што е еднаш уништено, ретко може да се врати, да се обнови, а уште потешко да израсне и да биде мало делче светлина од онаа на ...

На 50-годишнината од земјотресот се брише меморијата на скопјани

Н.Македонија - 06.08.2013

Скулптурите „Скопје 63“ и „Фениксовото крило“ се отстрануваат, а градот Скопје сѐ уште нема донесено одлука што ќе прави со нив.

СДСМ: Кој потпишал за сечењето на дрвата пред „Бристол“?

Н.Македонија - 06.08.2013

Дрвјата се исечени во отсуство и на градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски во чиј ингеренции е давањето дозвола. Бараме надлежните органи да го покажат документот, со чиј потпис е соголен паркот ...

Граѓаните сакаат да се обнови зеленилото и да се спречи градбата кај Бристол

Телма - 05.08.2013

Граѓанското движење „Авнагард“ не се повлекува од паркот кај хотелот „Бристол“ се додека власта не се откаже од намерата да гради на ова место.

СДСМ: Груевски да одговори што бараа специјалците во три часот пред Бристол?

24 Вести - 05.08.2013

Опозициската СДСМ со писмена ракција бара од Груевски лично да го објасни присуството на полицијата утрото во три часот пред хотелот „Бристол“ кога се сечеше.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во војна со соопштенија за исечените дрвја кај „Бристол“

Вест - 05.08.2013

Два дена откако со полициска асистенција во 3.30 изутрината во неделата се исечени дрвјата во малиот парк спроти хотелот „Бристол“ во центарот на Скопје заради градење нов објект на Советот за ...

Зошто „Бристол“ не е „Таксим“?

Дневник - 05.08.2013

Тони Науновски Декларативната, формална сличност на поводот за граѓански протести на „Таксим“ со овие што се случуваа(т) во Скопје пред „Бристол“, во поширок контекст го поставуваат прашањето за ...

Протест за исечените дрвја пред „Бристол“

24 Вести - 05.08.2013

Улицата што минува покрај трговскиот центар „Рамстор“ утрово беше затворена за сообраќај поради барикади. Во центарот на Скопје синоќа се одржа протест во соголениот парк пред хотелот „Бристол.

ВМРО- ДПМНЕ - Концептот на Црвенковски се крие зад петте дрвја кај „Бристол“

Утрински - 05.08.2013

Во случајот со петте дрвја кај хотелот "Бристол" јасно се препознава концептот на делување на Бранко Црвенковски, кој со насилство и манипулации се обиде насилно да влезе во Парламентот на 24 ...

(ФОТО) Протест за исечените дрвја пред „Бристол“

Утрински - 05.08.2013

Улицата што минува покрај трговскиот центар „Рамстор“ утрово е затворена за сообраќај поради барикади Во центарот на Скопје синоќа се одржа протест во соголениот парк пред хотелот „Бристол“.

ПРОТЕСТ ЗА ИСЕЧЕНИТЕ ДРВА: Блокирани улиците кај хотел „Бристол“ (ФОТО)

Телеграф - 05.08.2013

Улицата е препречена со барикади од гранки што ги подигнаа протестантите на синоќешниот собир против сечењето на дрвата кај „Бристол“ Улицата „Мито Хаџивасилев-Јасмин“ во центарот на Скопје , што ...

СДСМ: Груевски објасни го насилието во паркот кај „Бристол“!

А1 On - 05.08.2013

СДСМ реагира на денешната прес-конференција на владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев и посочува дека не е никакво оправдување тоа дека со објектот што треба да никне на местото на уништеното ...

ГАЛЕРИЈА Паркот го уништија, но нема да им дозволиме да градат!

+инфо - 05.08.2013

Саксија со ела е поставена на трупот на исеченото дрво кое некогаш го красеше паркот до хотел „Бристол“, а ова зеленило само потсетува на она кое беше отстрането и претставува обид граѓаните да се ...

[Фото сторија]: Блокада на улицата кај Рамстор за исечените дрвја

Радио МОФ - 05.08.2013

Улицата пред трговскиот центар „Рамстор“ утрово беше затворена за сообраќај поради барикадите кои беа поставени по сечењето на дрвјата од паркот пред хотелот „Бристол“.

Сечењето на дрвјата кај Бристол ги разгоре страстите

Р.С.Европа - 05.08.2013

Ноќното сечење на дрвјата во паркот кај хотелот Бристол, во центарот на Скопје, е најкоментирана тема од нашите читатели.

Граѓаните цела ноќ го чуваа опустошениот парк кај Бристол

Нова ТВ - 05.08.2013

Во постојано присуство на полицијата во паркот кај Бристол граѓаните ноќта ја минаа во четирите шатори, поставени врз опустошениот парк.

Ѓоргиев: Законски се исечени дрвјата кај „Бристол“

+инфо - 05.08.2013

За изградба на објектот на Советот за радиодифузија на парцелата кај хотелот „Бристол“ запазени се сите процедури согласно постојните закони.

СДСМ: Да престане бруталноста и ароганцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Нова ТВ - 05.08.2013

СДСМ повторно бара лично премиерот Груевски да излезе и да го објасни насилието кога со моторни пили и полиција, среде ноќ, го срамнија со земја паркот кај „Бристол“.

СДСМ: Груевски излези и објасни го насилието во паркот кај „Бристол“!

+инфо - 05.08.2013

СДСМ реагира на денешната прес-конференција на владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев и посочува дека не е никакво оправдување тоа дека со објектот што треба да никне на местото на уништеното ...

ВМРО- ДПМНЕ: Оваа власт можеби исече 50 дрвја или помалку, но само во Скопје засади 50 илјади дрвја

Курир - 05.08.2013

Дали активистите на СДСМ знаат дека токму оваа Влада заедно со градоначалникот на Град Скопје и градоначалникот на општина Аеродром го подготвуваат проектот за најубавиот парк во југоисточна Европа и ...

Отстранувањето на дрвјата кај Бристол е законско

Сител - 05.08.2013

Сечата на дрвјата кај Бристол се и ќе се извршува според законите. Сите дејствија, процеси и процедури се одвиваат според претходно добиената целосна документација од локалната власт.

СДСМ: Кириите не се оправдување

Телеграф - 05.08.2013

Опозиционерите не го прифаќаат образложението дека со нова административна зграда ќе се заштедат буџетски пари Од опозицискиот СДСМ бараат премиерот Груевски да излезе и лично да го објасни „ ...

Јовановска: Лилјана Поповска да собере храброст и да се појави на вечерашниот протест пред Бристол

А1 On - 05.08.2013

Партијата за Економски Промени 21 (ПЕП 21) реагира дека може да се разбере молчењето на Власта за сечата на дрвјата со оглед дека ги гради објектите на местото пред Бристол, но дека е чудно е што ...

СДСМ: Груевски да дојде пред хотелот Бристол

МКД - 05.08.2013

СДСМ бара лично премиерот Никола Груевски да излезе и да го објасни насилието кога со моторни пили и полиција, среде ноќ, го срамнија со земја паркот кај „Бристол“.

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да дозволиме неработници, манипуланти и безидејни политичари да го запрат развојот на Скопје

Нетпрес - 05.08.2013

Во случајот со петте дрвја кај хотелот „Бристол“ јасно се препознава концептот на делување на Бранко Црвенковски, кој со насилство и манипулации се обиде насилно да влезе во Парламентот на 24 ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во наше време во Скопје се исекоа 50 но се засадија 50 илјади дрва

Макфакс - 05.08.2013

Во времето на власта на ВМРО-ДПМНЕ можеби се исечени 50 дрвја или помалку, но само во Скопје засади 50 илјади дрвја, а во Македонија 38 милиони дрвја, а во ноември се планира садење на нови 5-6 ...

ПЕП 21: На власта ѝ одговара, ама оти Лилјана Поповска молчи за дрвјата во Центар?

+инфо - 05.08.2013

Партијата за економски промени (ПЕП 21) побара од ДОМ и претседателката на партијата Лилјана Поповска да присуствува на протестот вечерва, чија цел е да се зачува зеленилото пред хотелот „Бристол“ и ...

ПЕП 21: На власта и одговара, ама оти Лилјана Поповска молчи за дрвјата во Центар?

+инфо - 05.08.2013

За сечењето на дрвјата во строгиот центар на Скопје се огласи и партијата ПЕП 21. „Секојдневно сме сведоци на случувањата со зеленилата и дрвјата во град Скопје, односно нивното уништување.

ФОТО: Млади скопјани вечерва го бранат паркот кај „Бристол“

А1 On - 05.08.2013

Десетици млади скопјани вечерва, како што ветија, цела вечер ќе го бранат паркот и зеленилото спроти хотелот „Бристол“, откако утрово по наредба на градските власти, комуналните служби заштитени од ...

ФОТО: Центар повторно засади дрвја во паркот кај Бристол

А1 On - 05.08.2013

Седум дрвја вечерва донираше и засади општина Центар на местото каде што пред два дена со асистенција на полицијата беше извршена сеча на неколку децениските дрвја, поради изградба на новата зграда ...

Ѓеоргиев: Се е чисто околу случајот Бристол

Sky - 05.08.2013

Портпаролот на Владата, Александар Ѓоргиев, на денешната прес-конференција истакна дека изградбаа на објектот на Советот за радиодифузија на парцелата кај „Бристол“ се` е по закон и процедура „За ...

Протест за исечените дрва: Блокирани улиците кај хотел „Бристол“

МК News - 05.08.2013

Улицата покрај трговскиот центар „Рамстор“, и утрово е затворена за сообраќај. Улицата е блокирана со барикади од гранки од дрвјата што ги поставија граѓани револтирани од сечењето на дрвата веднаш ...

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски стои зад протестите пред Бристол

Либертас - 05.08.2013

Во случајот со петте дрвја кај хотелот “Бристол” јасно се препознава концептот на делување на Бранко Црвенковски, кој со насилство и манипулации се обиде насилно да влезе во Парламентот на 24 ...

ФОТО: Затворена за сообраќај улицата кај Бристол

Sky - 05.08.2013

Синоќа во центарот на Скопје се одржа протест во соголениот парк пред хотелот „Бристол“. Меѓу присутните на протестот присуствуваше и градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски.

ФОТО:Протест за исечените дрва кај хотел „Бристол“

Скопје инфо - 05.08.2013

Улицата „Мито Хаџивасилев-Јасмин“ во центарот на Скопје, што минува покрај Музејот на Град Скопје и трговскиот центар „Рамстор“, и утрово е затворена за сообраќај.

Блокада на улицата, шатори во паркот и итна седница на Советот на општината Центар

Фактор - 05.08.2013

Барикади на улицата пред трговскиот центар „Рамстор“ поствија активисти против уништувањето на зеленилото пред хотел „Бристол“ кои дежураат на тревникот во шатори.

СДСМ: Груевски излези и објасни го насилието во паркот кај „Бристол“!

Либертас - 05.08.2013

СДСМ реагира на денешната прес-конференција на владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев и посочува дека не е никакво оправдување тоа дека со објектот што треба да никне на местото на уништеното ...

ФОТО: Протест кај Бристол, улицата затворена за сообраќај

Либертас - 05.08.2013

Во центарот на Скопје синоќа се одржа протест во соголениот парк пред хотелот „Бристол“. На мирното собирање присуствуваше и градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски.

Јовановска: Лилјана Поповска да собере храброст и да се појави на вечерашниот протест пред Бристол

Либертас - 05.08.2013

Партијата за Економски Промени 21 (ПЕП 21) реагира дека може да се разбере молчењето на Власта за сечата на дрвјата со оглед дека ги гради објектите на местото пред Бристол, но дека е чудно е што ...

ПЕП21: Зошто Лилјана Поповска од ДОМ молчи за сечата кај Бристол?

Sky - 05.08.2013

ПЕП 21 (Партијата за Економски промени 21) вели дека може да го разбере молчењето на Власта за сечата на дрвјата кај Бристол, но никако не може да разбере зошто молчи Партијата на зелените ДОМ и ...

ВИДЕО: Граѓаните цела ноќ го чуваа опустошениот парк кај Бристол

Либертас - 05.08.2013

Во постојано присуство на полицијата во паркот кај Бристол граѓаните ноќта ја минаа во четирите шатори, поставени врз опустошениот парк.

ФОТО: Општина Центар повторно засади дрва во паркот кај Бристол

Либертас - 05.08.2013

Седум дрва вечерва донираше и засади општина Центар на местото каде што пред два дена со асистенција на полицијата беше извршена сеча на неколку децениските дрвја, поради изградба на новата зграда на ...

Итна седница в среда за сечата на дрвјата

Н.Македонија - 05.08.2013

Целата работа веќе била позната уште при донесувањето на урбанистичкиот план за овој дел од општината, па сега само се реализира тоа што порано било предложено и изгласано од советниците во општината ...

Шатори и ела во саксија пред хотел „Бристол“

Н.Македонија - 05.08.2013

Активисти против уништувањето на зеленилото пред хотел „Бристол“ дежураат на тревникот во шатори Сообраќајот на улицата е во прекин, а полициски службеници се во близина на заградениот простор ...