TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Златниот лав се сопна во Собранието

Утрински - 26.09.2009

Иницијативата на ВМРО-Народна златножолтиот лав на црвена основа да биде нов грб на Македонија падна уште на првата препрека - се сопна низ собраниските ...

Македонија - Лавот се сопна на бирократски пречки

Време - 26.09.2009

Граѓанската иницијатива за смена на државниот грб од Марјан Додовски вчера беше отфрлена од собраниската Комисија за политички систем, со образложение дека ...

Ахмети не ја знаел симболиката на стариот грб

Вест - 26.09.2009

Пратеници на ДУИ ќе побараат од лидерот Али Ахмети да ја откаже поддршката за отстранување на петокраката бидејќи на стариот грб Албанците со ништо не се ...

Не помина предлогот на Додовски за државен грб

Н.Македонија - 26.09.2009

Поради тоа што стоте иницијални потписи не биле на образец од надлежниот државен орган, предлогот за поведување граѓанска иницијатива за промена на државниот ...

Отфрлена иницијативата за новиот грб

А1 - 25.09.2009

Предлогот за покренување на граѓанска иницијатива за смена на државниот грб од Марјан Додовски беше одбиен од матичната собраниска комисија за правен систем, ...

Иницијативата на ВМРО-Народна за нов грб не помина

Канал5 - 25.09.2009

Отфрлена иницијативата на народњаците - земскиот грб со златно – жолтиот лав да биде нов грб на Македонија. Не била уредна...

„Лавот“ неуреден во Собранието

Дневник - 25.09.2009

Комисијата за политички систем го отфрли предлогот за собирање 10.000 потписи како неуреден, зашто собраните 100 потписи за поведување на иницијативата не биле ...

Отфрлена иницијативата за нов грб

Сител - 25.09.2009

Неуредна инцијатива. Потписите не се дадени на образец од државен орган и списокот не е со печат и потпис на официјално лице, со вакво образложение ...

Граѓанската иницијатива на Додовски за државен грб падна на првиот чекор

Форум - 25.09.2009

Предлогот за покренување на граѓанска иницијатива за смена на државниот грб од Марјан Додовски беше одбиен од матичната собраниска комисија за правен систем ...

„Лавот“ дошол неуреден во Собрание

Алфа - 25.09.2009

Груевски и Ахмети го одбија „лавот“ на Георгиевски. Иницијативата била неуредна оти од партијата на поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ не ги собрале првите сто ...

Иницијативата за државен грб падна на процедура

Макфакс - 25.09.2009

Предлогот за покренување на граѓанска иницијатива за смена на државниот грб од Марјан Додовски беше одбиен од матичната собраниска комисија за правен систем, ...

Лавот заглави во правни лавиринти

Вечер Прес - 25.09.2009

Собраниската комисија за политички систем и односи меѓу заедниците вчера го одби предлогот на Марјан Додовски, за поднесување иницијатива за измена на ...

Македонија - Лавчето опасно по соживотот

Време - 24.09.2009

Јасминка Догова Лавот нема теоретски шанси да стигне до неопходниот консензус и со тоа да стане државен грб, но има големи шанси дополнително да ги распали ...

Ченто, Шатев и Брашнаров го усвоиле актуелниот државен грб

Утрински - 24.09.2009

Темата за рекомпонирање на државниот грб која деновиве се актуелизира најпрвин со иницијативата на ВМРО-Народна, земскиот грб од 1620 година да биде нов ...

Грбот без петокрака и грбот со лав во собраниска процедура

Н.Македонија - 24.09.2009

Предлог-законот за Грбот на Република Македонија е доставен до Собранието. Предлагач на законот е Владата, а со новиот предлог-закон се предвидува од ...

Лавот против Социјалистичкиот грб

А1 - 23.09.2009

ВМРО-Народна им фрли ракавица на екс сопартијците, ако навистина сметаат дека лавот треба да стои на државниот Грб, да обезбедат парламентарна поддршка, но и ...

Предлог законот за Грбот влезе во собраниска процедура

Алсат-М - 23.09.2009

Предлог законот за Грбот на Република Македонија денеска беше доставен до Собранието. Предлагач на законот е Владата, а со новиот предлог закон се предвидува ...

Дупка на грбот

Утрински - 23.09.2009

По 63 години паѓа петокраката на државниот грб. Местото на црвената ѕвезда нема да се замени со некаков друг симбол.

Златножолтиот лав не е омилен во парламентот

Утрински - 23.09.2009

ВМРО-Народна вчера ја достави иницијативата за собирање десет илјади потписи за земскиот грб од 1620 година, златножолт лав на црвена заднина, за нов државен ...

ВМРО-НП го пушти лавот во Собранието

Време - 23.09.2009

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поддржи иницијативата на ВМРО - народна партија за собирањето на 10.000 потписи за измена на државниот грб во златножолт ...

Македонци, Албанци, Власи, Срби, сите под лавот

Вест - 23.09.2009

По Марјан Додовски, втор на листата на иницијаторите е потпишан поранешниот премиер Љубчо Георгиевски ВМРО - Народна вчера со сто собрани потписи поднесе ...

Изјава на Маневски околу иницијативата за нов државен грб

Кирилица - 23.09.2009

Владата на 18-ти септември одлучи да ја тргне петокраката од својот национален грб и наскоро и официјално ќе го испрати предлогот до Парламентот Министерот за ...

Грбот ќе ни е за потсмев кај светските хералдичари

Алфа - 23.09.2009

Грбот како трајна ознака на државата треба да биде ослободен од политичките стеги, велат македонските хералдичари.

Маневски ја појасни постапката за иницијативата за нов државен грб

Форум - 23.09.2009

Министерот за правда Михајло Маневски на денешниот работен состанок за примената на Законот за финансирање на политичките партии ја појасни постапката за ...

Предлог законот за Грбот влезе во собраниска процедура

Макфакс - 23.09.2009

Предлог законот за Грбот на Република Македонија денеска беше доставен до Собранието. Предлагач на законот е Владата, а со новиот предлог закон се предвидува ...

ВМРО-НП: Лав на државниот грб

Н.Македонија - 23.09.2009

Земскиот грб од 1620 година, златно-жолт лав на црвена основа да биде новиот државен грб, предложи ВМРО-НП, која вчера со сто потписи поднесе иницијатива во ...

ВМРО-Народна предлага лав на државниот Грб

А1 - 22.09.2009

Иницијативата за нов закон за Грбот на РМ, ВМРО-Народна ја достави до Собранието, поткрепена со 100 граѓански потписи, а како втор потписник е почесниот ...

„Лавот“ во лов на 10.000 потписи

Дневник - 22.09.2009

ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи предлогот на „народњаците“ ако за него се обезбедат двотретинско и Бадентерово мнозинство ВМРО-Народна партија вчера ја достави до ...

ВМРО-НП поднесе Предлог-закон за нов грб до Собранието

Алсат-М - 22.09.2009

По Додовски, втор на листата на инцијаторите на оваа акција е потпишан поранешниот премиер Љубчо Георгиевски.

Лавот влезе во Собранието, дебати за петокраката

Телма - 22.09.2009

ВМРО-НП поднесе Предлог-закон за нов грб до Собранието Скопје, 22 септември (МИА) - ВМРО-НП денеска со доставување сто потписи до Собранието поднесе ...

И Љупчо Георгиевски го сака жолтиот лав на грбот

Утрински - 22.09.2009

Владата со одлуката да ја избрише црвената петокрака од сегашниот грб не ја поколеба ВМРО-Народна партија да ја почне институционалната процедура за целосна ...

ВМРО-НП со иницијатива за предлог-Закон за нов грб на Р. Македонија

Канал5 - 22.09.2009

ВМРО-НП денеска со доставување сто потписи до Собранието поднесе иницијатива за донесување предлог-Закон за нов грб на Република Македонија.

ВМРО-НП со иницијатива за предлог-закон за нов грб на РМ

Канал5 - 22.09.2009

Предлогот на ВМРО-НП за нов грб на Република Македонија е златно - жолт лав на црвена основа односно Земскиот грб од 1620 година.

ВМРО-НП со предлог-закон за нов грб

Кирилица - 22.09.2009

Предлогот на ВМРО-НП за нов грб на Република Македонија е златно - жолт лав на црвена основа односно Земскиот грб од 1620 година ВМРО-НП денеска со доставување ...

Нова демократија: Се’ е исто, само петокраката ја нема

Форум - 22.09.2009

Рушити од Нова демократија смета дека е несериозен предлогот на ВМРО-НП, а симнувањето на петокраката од државниот грб го смета само за козметика „Нова ...

ВМРО-НП го поднесе предлогот за новиот државен грб

Алфа - 22.09.2009

ВМРО-НП ја достави иницијативата за собирање 10 илјади потписи за предлог-закон за измена на државниот круг.

Нова демократија: Се е исто, само ѕвездата ја нема

Макфакс - 22.09.2009

Нова демократија смета дека предлогот на ВМРО-НП за промена на грбот на Македонија е несериозен, а симнувањето на петокраката од државниот грб е само козметика.

ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи собирањето потписи за лавот

Форум - 22.09.2009

Владејачката партија стои зад лавот како евентуален симбол за државниот грб, но потсети дека за негово изгласување потребно е и ткн.

За СДСМ вадењето на петокраката е доволна измена на државниот грб

Нетпрес - 22.09.2009

Социјалдемократите велат дека не сакаат да навлезат во коментирање на предлогот на ВМРО – Народна партија за менување на државниот грб.

И СДСМ смета дека симнувањето на петокраката од државниот грб е доволно

Форум - 22.09.2009

Опозицискиот СДСМ, како и владејчаката ДУИ, сметаме дека во овој момент без разлика на слабостите во начинот на предлагање, козметичките измени на државниот ...

СДСМ - Грбот не е приоритет

Макфакс - 22.09.2009

„Не навлегувајќи во коментирање на конкретниот предлог, иницијативата на ВМРО НАРОДНА е легитимна.

СДСМ за иницијативата на ВМРО Народна за нов државен грб

Inpress - 22.09.2009

Скопје, 22. септември (ИНПРЕС) Иницијативата на ВМРО НАРОДНА, за нов државен грб е легитимна, меѓутоа, според СДСМ, во овој момент, ова прашање не е ...

ВМРО - ДПМНЕ ќе го поддржи предлогот за нов грб

Кирилица - 22.09.2009

ВМРО-ДПМНЕ апсолутно стои зад златно-жолтиот лав. Доколку се обезбеди доволен политички консензус ние сме подготвени да го поддржиме ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи ...

ВМРО – нп официјално ја достави својата иницијатива до Собранието

Сител - 22.09.2009

Златно жолтиот двоопашест лав од 1620 година да биде државен грб на Македонија. ВМРО – Народна својата иницијатива денеска ја достави до Собранието, а ќе ...

Љубчо Георгиевски го предлага „лавот“ за грб

Алфа - 22.09.2009

Партијата на Георгиевски повторно го враќа предлогот од деведесетите години. Нов македонски грб да биде лавот.

ДУИ засега е доволно да се тргне петокраката од грбот

Макфакс - 22.09.2009

Демократската унија за интеграција даде согласност да се тргне ѕвездата петокрака од грбот на Република Македонија, но не се согласува со новиот предлог на ...

ВМРО-НП го поднесе предлогот за новиот државен грб

Макфакс - 22.09.2009

ВМРО-НП ја достави иницијативата за собирање 10 илјади потписи за предлог-закон за измена на државниот круг.

СДСМ : Грбот не е приоритет

Алфа - 22.09.2009

„Не навлегувајќи во коментирање на конкретниот предлог, иницијативата на ВМРО НАРОДНА е легитимна.

ВМРО-НП го поднесе предлогот за новиот државен грб

Форум - 22.09.2009

ВМРО-НП ја достави предлог иницијативата за собирање десет илјади потписи са предлог-закон за измена на државниот грб.

ДУИ смета дека засега е доволно да се тргне петокраката од грбот

Форум - 22.09.2009

Демократската унија за интеграција даде согласност да се тргне ѕвездата петокрака од грбот на Република Македонија, но не се согласуваат со новиот предлог на ...

ВМРО-ДПМНЕ би дала поддршка на предлогот на ВМРО-НП за нов грб

Сител - 22.09.2009

ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи предлогот на ВМРО-НП нов грб на државата да биде Земскиот лав од 1620 година, доколку за него во Собранието се обезбеди политички ...

Лавот само пуста желба?!

Вечер Прес - 22.09.2009

За ВМРО-ДПМНЕ златно-жолтиот лав е посакувано решение, но ќе ја поддржат иницијативата на "народњаците" доколку тие обезбедат двотретинско и бадентерово ...