TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јаница Костелиќ го превзема врвот

А1 - 19.02.2005

Алпските скијачи по светското првенство повторно на патеките во завршницата на сезоната во светскиот куп. Доминација на Автрискиот тим во Гармиш и во Оре каде што славеа Михаела Дорфмајстер и Михаел Валхофер. Јаница Костелиќ го превзема врвот а Боди Милер останува таму во вкупниот поредок.

Ивица Костелиќ ќе тепа по утката на СП

Дневник - 17.02.2005

СКИЈАЊЕ Ивица Костелиќ, хрватскиот скијач, изјави дека организаторот му направил голема неправда на СП во Бормио кога не ја заврши трката во слалом, па најави дека би можел да истепа некого ако тоа се повтори на ЗОИ следната година.

Тимското злато за Германија

Време - 14.02.2005

Скијачите на Германија го освоија златото во првиот тимски натпревар во историјата на Светските првенства, откако постигнаа најдобри комбинирани резултати во супервелеслалом и во слалом. На второ место се пласира Австрија, а трета е Франција.

Три од три за Јаница Костелиќ

Време - 14.02.2005

Хрватката Јаница Костелиќ беше посилна од болеста и од заморот и ја одбрани титулата во слалом на Светското скијачко првенство (СП) во Бормио, со што стигна до третиот златен медал на шампионатот во исто толку настапи. Тројната олимписка шампионка ја остави зад себе Финката Тања Путиаинен на ...

Јаница Костелиќ во галеријата на славните

Утрински - 14.02.2005

Хрватското чудо на скии, прва по Ерика Хес со три злата на едно СП Ако се мери само по светските и олимписките злата, од скијачите рамен на Јаница е само Кјетил Андре Омод со идентични пет светски и три олимписки злата Со фантастичното второ возење на патеката која ја постави нејзиниот татко Анте ...