TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Илиевски директно ги судри раководствата на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ

А1 - 25.07.2010

Битолскиот фармер Душко Илиевски кој единаесетти ден со неговиот татко и брат се во притвор, беа актуелни и на јубилејната Семакедонска средба во Трново, на која обраќање имаше и премиерот Груевски.

Јас сум Душко Илиевски, уапсете ме – ликот на фармерот се појави пред премиерот

Канал5 - 25.07.2010

Фармерот Душко Илиевски веќе 11-ти ден е во притвор, но неговиот лик денеска повторно се појави пред премиерот Груевски.

Случајот на фармерот Илиевски ја засени средбата во Трново

Телма - 25.07.2010

Случајот со битолскиот фармер Душко Илиевски го засени одржувањето на триестата јубилејна Семакедонска погранична средба во потпелистерското село Трново.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го штити Илиевски затоа што е нивен член

Форум - 25.07.2010

ВМРО-ДПМНЕ ги обвини социајлдемократите дека се ставаат во заштита на Душко Илиевски од Битола на чија нива беа најдени 207 стебла марихуна, затоа што бил нивен партиски член Ваквиот став партијата ...

ВМРО – ДПМНЕ: СДСМ да амнестира членови кои имаат проблем со законите

Нетпрес - 25.07.2010

ВМРО- ДПМНЕ и’ порачуваат на СДСМ да побара амнестија за сите нивни партиски членови кои имаат проблем со законите, во спротивно Социјалдемократскиот сојуз мора да знае дека законите важат за сите ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го штити Душко Илиевски затоа што е нивен член

Сител - 25.07.2010

ВМРО-ДПМНЕ денеска го обвини СДСМ дека го штити Душко Илиевски од Битола на чија нива беа најдени 207 стебла марихуна само заради тоа што бил нивен член.

ВМРО: Опозицијата го штити Душко Илиевски затоа што е член на СДСМ

Кирилица - 25.07.2010

СДСМ треба да престане да прави политика од случај каде нема место за тоа и треба да престане со политичкиот притисок врз институциите на системот ВМРО-ДПМНЕ денеска ги обвини СДСМ дека го штитат ...

Груевски:Илиевски произведувал марихуана, не див коноп

Р.С.Европа - 25.07.2010

Борбата против дрогата ќе продолжи и ќе биде континуирана. Оваа Влада посебно се посветува на борбата против дрогата и тоа не го прави со кампања, туку со конкретни акции, изјави денеска во Битола ...

ВМРО-ДПМНЕ - СДСМ да престане со политичкиот притисок врз институциите на системот!

Inpress - 25.07.2010

Скопје, 25. јули 2010 (ИНПРЕС) Очекуваме овие денови СДСМ да побара амнестија за сите нивни партиски членови кои имаат проблем со законите.

Бучковски, Заев, Дуле млекарот ... СДСМ во одбрана на криминалот

Вечер Прес - 25.07.2010

Додека глуми проевропска ориентација, СДСМ со насилни протести пред судовите се става во одбрана на своите членови од легални судски постапки.

ВМРО-ДПМНЕ: На имотот на Илиевски е пронајдена марихуана

А1 - 24.07.2010

ВМРО-ДПМНЕ прес-конференција повторно се осврна на случајот со фармерот Душко Илиевски од Битола, кој беше осомничен дека на една од неговите ниви одгледува марихуана.

Митинг за правда на фармерот Душко

А1 - 24.07.2010

Власта, со апсењето на тројцата битолски земјоделци кои ги обвини за производство на канабис, конечно успеа да ги разбуди битолските социјалдемократи од неколкугодишната летаргија.

Протестен марш во битла за поддршка на фармерот Илиевски

Телма - 24.07.2010

Со транспаренти за поддршка на фармерот Душко Илиевски, СДСМ во Битола организираШе протестен марш на кој се собраа повеке од 2000 активисти и грагани.

Протестен марш во Битола – да се ослободи фармерот Душко Илиевски

Канал5 - 24.07.2010

Ослободување на фармерот Душко Илиевски, кој е во притвор заедно со својот брат и татко под обвинение дека одгледувале марихуана, денеска беше побарано од протесниот марш организиран од локалната ...

Македонија - „Сведмилк“ насади марихуана во нивите на Душко

Време - 24.07.2010

Пеце Стефаноски Поминаа девет дена откако пукна аферата со пронајдениот канабис во една од нивите на фармерот Душко Илиевски.

ВМРО-ДПМНЕ - Случајот со Душко млекарот е злоупотреба за дневна политика

Inpress - 24.07.2010

Скопје, 24. јули 2010 (ИНПРЕС) ВМРО-ДПМНЕ постави повеќе прашања до СДСМ на кои тие не дадоа одговор. А ако СДСМ беше сигурен во нивната исценирана приказна за таканаречената невиност на Душко ...

ВМРО: На имотот на Душко е пронајдена марихуана, а не див коноп

Кирилица - 24.07.2010

Бичиклиски: СДСМ треба да престане со притисоците на институциите и однапред да прогласува жртви и осудува виновници ВМРО-ДПМНЕ тврди случајот со фармерот Душко Илиевски од Битола нема политичка ...

ВМРО-ДПМНЕ – СДСМ да престане однапред да прогласува жртви и осудува виновни

Inpress - 24.07.2010

Скопје, 24. јули 2010 (ИНПРЕС) На денешната прес конференција ВМРО-ДПМНЕ го повикува Социјалдемократскиот сојуз да одговори на следниве прашања: Дали колегите од СДСМ не знаат дека дивиот коноп расте ...

СДСМ: Власта брутално ја демонстрира својата партиско полициска диктатура

Форум - 24.07.2010

Гледаме дека освен за креирање и монтажа на полициски досиеја за Глитичките неистомисленици, станале експерти и за дрога, опојни и психоактивни супстанции, одговорија од опозицискиот СДСМ на пресеот ...

ВМРО – ДПМНЕ: СДСМ треба да престане да врши притисок врз институциите

Нетпрес - 24.07.2010

ВМРО – ДПМНЕ денеска упати неколку прашања до Социјалдемократскиот сојуз во врска со Душко Илиевски, а воедно им порачуваат да престанат да вршат притисок врз институциите.

ВМРО-ДПМНЕ: На имотот на Душко Илиевски е пронајдена марихуана, а не див коноп

Сител - 24.07.2010

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција повторно се осврна на случајот со фармерот Душко Илиевски од Битола, кој беше осомничен дека на една од неговите ниви одгледува марихуана.

Протести на СДСМ во Битола како знак на револт за случајот Илиевски

Сител - 24.07.2010

Ослободување на Душко Илиевски од кривичната одговорност за одгледување канабис, побара опозициската СДСМ преку протестен митинг во Битола.

СДСМ со протести во Битола против апсењето на млекарот Илиевски

Алфа - 24.07.2010

СДСМ денеска организираше протестен марш по улиците на Битола против апсењето на млекарот Душко Илиевски. Околу 2 илјади партиски членови и граѓани протестираа пред општината, судот и битолскиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ да престане со притисокот врз институциите

Форум - 24.07.2010

Портпаролот на владејачката партија на денешната прес-конференција побара опозициските социјалдемократи да не вршат притисок врз иснтитуциите во случајот Илиевски, затоа што, како што рече, има ...

ВМРО: Што знае СДСМ за дивиот коноп?

eReporter - 24.07.2010

Н а денешнатапрес конференција ВМРО-ДПМНЕ го повикува Социјалдемократскиот сојуз да одговори на следниве прашања: Дали колегите од СДСМ не знаатдека дивиот конопрастечетириесетина сантиметри, ...

А1 анализа за случајот на фармерот Илиевски

А1 - 23.07.2010

Поминаа девет дена откако пукна аферата со пронајдениот канабис во една од нивите на фармерот Душко Илиевски. Истиот ден, полицијата со лисици на раце ги спроведе тројцата битолски земјоделци и сега ...

Македонија - Мајката на фармерот се онесвести

Време - 23.07.2010

Истоштена, измачена и под силен стрес што машките глави од куќата се во притвор, мајката на фармерот Душко Илиевски, на чијшто грб падна товарот на многучленото семејство, се онесвести пред ...

Силата ја напушта мајката на млекарот

Утрински - 23.07.2010

Битола - Нервите попуштиле, нозете веќе не ја крепат 57-годишната Лиле Илиевска, мајка на млекарот Душко, која падна на земја во бессознание додека на својата фарма во Битола се обидуваше пред ...

Став - Правда за семејството Илиевски

Време - 23.07.2010

Дане Талески Подолго време пишуваме и укажуваме дека во Македонија се развива еден авторитарен режим, кој врши целосна партизација на нашата држава и на општеството во целост и кој владее со ...

Колабираше мајката на фармерот Илиевски

А1 - 22.07.2010

Истоштена, измачена и под силен стрес што машките глави од куќата невино и завршија во затвор, денеска Лиле Илиевска, храбрата сопруга, мајка, баба и земјоделец на чиј грб падна целата фамилија, не ...

Канабис сатира

Дневник - 22.07.2010

Пред три дена Алекс Букарски од овие страници побара од шефот на државата да се заложи битолскиот млекар Душко Илиевски, обвинет дека на својата нива одгледувал марихуана, да биде ослободен од затвор ...

Македонија - Случајот „Илиевски“ отпатува за Скопје

Време - 22.07.2010

Пеце Стефановски Битолската јавност вчера беше вчудовидена затоа што предметот за кој кривично се сомничат битолските земјоделци Душко, Цане и Томе Илиевски е упатен во скопското јавно обвинителство, ...

Див коноп и во дворот на битолски „Комуналец“

Утрински - 22.07.2010

Битола - Предметот со доказниот материјал што го комплетира истрагата во Битола за фармерот Душко Илиевски, неговиот брат Цане и татко му Томе, осомничени за одгледување марихуана, стаса до ...

Канабис расте и во дворовите на директорите од ВМРО-ДПМНЕ?

Шпиц - 22.07.2010

Самоникнат канабис во Битола може да се забележи речиси покрај сите ниви во Градско Поле, покрај реките Драгор и Црна, па дури и во Битола во населени места, градежни зони и покрај детски градинки ...

Тема Стадион 24-07-2010

Канал 77 - 22.07.2010

Случајот со фармерот Душко Илиевски од Битола се претвори во политичка битка. Дали Илиевски е жртва на политиката или пак ова е вистинска борба против производството на дрога, слушајте во Сабота во ...

Битолскиот фармер „муза“ за партиските препукувања

Н.Македонија - 22.07.2010

Партиските препукувања меѓу СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и некои невладини организации по повод апсењето на Душко Илиевски, битолскиот фармер што пред една недела беше уапсен за одгледување 203 стебла канабис, ...

Вината на Душко ќе ја мери Одделот за организиран криминал

А1 - 21.07.2010

Истражниот предмет со доказниот материјал, поради кои кривично се гонат битолските земјоделци Душко, Цане и Томе Илиевски е упатен во Основоното јавно обвинителство во Скопје, во Одделението за ...

Граѓански антипротест за Илиевски

Утрински - 21.07.2010

Претставници на неколку граѓански асоцијации и невладини организации вчера со изјава пред македонското Собрание реагираа на собирањето потписи во Битола за ослободување на фармерот Душко Илиевски, ...

Поддршка за Душко од Прилеп

Утрински - 21.07.2010

ПРИЛЕП - По иницијатива на прилепските социјалдемократи вчера на два пункта во центарот на градот се собираа потписи за поддршка на млекарот Душко Илиевски, кого МВР го осомничува дека во својата ...

Од власта обвинет, за народот маченик

Дневник - 21.07.2010

На битолскиот пазар вчера вриеше како во кошница од поддржувачи на фармерот Душко Илиевски и неговото семејство, кои се уапсени под обвинение дека одгледувале марихуана.

Македонија - Илиевски останува во притвор

Време - 21.07.2010

Пеце Стефановски Тројцата битолски земјоделци, Душко Илиевски, татко му Томе и брат му Цане, обвинети дека во бавчата произведувале марихуана, и натаму остануваат во притвор.

СДСМ Битола: Марихуана и во дворот на ЈП „Комуналец”?!

Канал5 - 21.07.2010

Општинската организација на СДСМ од Битола ги повика полицијата и обвинителството да преземат мерки против одговорното лице на ЈП Комуналец, Јовко Крстевски, инаку координатор на ВМРО ДПМНЕ во Битола ...

Расте поддршката на битолчани за млекарот Илиевски

Утрински - 21.07.2010

Битола - Ред се редат битолските пазарџии да купат компири, боранија, тиквички, млеко и што уште не од тезгата на млекарот Душко Илиевски на битолскиот пазар и да помогнат барем финансиски ...

Предметот префрлен во Скопје, Илиевски се жали на полициска тортура

Телма - 21.07.2010

Случајот за битолскиот фармер Душко Илиевски кој беше приведен под сомнение од полицијата дека одгледувал марихуана, од Битолското јавно обвинителство денеска е префрлен во Скопје.

За фармерот од Битола ќе решава Обвинителството за организиран криминал

Дневник - 21.07.2010

Доказите од предмет за фармерите Илиевски од Битола, осомничени од полицијата за одгледување дрога, ќе ги разгледува специјализираното Обвинителство за борба против организиран криминал и корупција ...

СДСМ: Случајот со Душко Илиевски е монтиран

Кирилица - 21.07.2010

СДСМ денеска повторно ја обвини власта дека Душко Илиевски и неговото семејство се уапсени само затоа што јавно говореле и го критикувале криминалот што се случува во државата - Сите во државата ...

СДСМ: Случајот со Душко Илиевски е монтиран

Алфа - 21.07.2010

СДСМ денеска повторно ја обвини власта дека Душко Илиевски и неговото семејство се уапсени само затоа што јавно говореле и го критикувале криминалот што се случува во државата.

За одговорноста на млекарот Душко ќе се одлучува во Скопје.

Алфа - 21.07.2010

Случајот со притворените Илиевски е пренесен во основното јавно обвинителство во Скопје.Одтука потврдуваат дека веќе почнале да ги разгледуваат списите од предметот на Илиевски кои полицијата ги ...

ВМРО ДПМНЕ - Зошто СДСМ не реагираше порано?

Inpress - 21.07.2010

Скопје, 21. јули (ИНПРЕС) Зошто СДСМ не реагираше во 2005. година кога Душко Илиевски беше осуден за семејно насилство? Дали СДСМ вршеше притисок врз Душко Илиевски кој од 93-та до 97-та година дури ...

“Граѓани загрижени за Македонија“ против петицијата за фармерот Илиевски

Канал 77 - 21.07.2010

Група граѓани, кои се претставија како “загрижени за Македонија“ денеска со изјава пред македонското Собрание реагираа на собирањето потписи во Битола за слобода на фармерот Душко Илиевски.

Социјалдемократите бараат Илиевски да биде пуштен од притвор

Н.Македонија - 21.07.2010

Општинските организации на СДСМ од Прилеп, Кривогаштани и Долнени и од Крушево вчера му дадоа поддршка на млекарот Душко Илиевски, осомничен дека одгледувал канабис на својата нива во Битолско.

Битолскиот фармер бил и семеен насилник

Н.Македонија - 21.07.2010

Душко Илиевски, битолскиот фармер кого полицијата го обвини дека одгледувал канабис на својата нива во Градско Поле, а кој тврди дека всушност целиот случај му е подметнат од актуелната власт бидејќи ...

СДСМ: Мизерија и очај од ВМРО - ДПМНЕ

eReporter - 21.07.2010

Прес конференција, СДСМ Стевчо Јакимовски, претседател на Градска Организација Скопје, 21.07.2010 година Почитувани, Помина една недела од апсењето на Душко Илиевски и неговото семејство.

ВМРО - ДПМНЕ: Каде беше СДСМ кога Илиевски беше осуден за семејно насилство

eReporter - 21.07.2010

Предмет: Текст од прес конференција за медиуми Говорник: г-дин Александар Бичиклиски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ Датум: 21.07.2010 година Почитувани, Зошто СДСМ не реагираше во 2005–та година кога Душко ...

Душко Илиевски останува во притвор

А1 - 20.07.2010

Тројцата битолски земјоделци обвинети дека во бавчата произведувале марихуана и натаму остануваат во притвор. Кривичниот совет на Основниот суд во Битола денеска ги одби жалбите по решенијата на ...

Невладини организации во Скопје на протести против млекарот Илиевски

А1 - 20.07.2010

Потписи и осуда против поддршката за битолскиот сточар. Се појавија и загрижени родители кои се собраа за да испратат порака - полевањето марихуана не било пример кој треба да се оправда од било кого.

Млекарот Илиевски,брат му и татко му остануваат во притвор

Канал5 - 20.07.2010

Кривичниот совет на Основниот суд во Битола донесе решение со кое се одбиени жалбите на бранителите на фармерот Душко Илиевски, неговиот брат и татко, за спроведување на решението за истрага и ...

Политиката ги покри маките на млекарот

Утрински - 20.07.2010

Од питачки стап до предводник на млекарите, кои извисија во аферата „Сведмилк“. Вака медиумите минатата година известуваа за битолскиот фармер Душко Илиевски.

Продолжува притворот за Илиевски, продолжуваат и протестите

Телма - 20.07.2010

Фармерот Душко Илиевски, неговиот брат и татко остануваат во притвор.Кривичниот совет на Основниот суд во Битола ги одби жалбите на бранителите и донесе одлука со која се продолжува нивниот притвор ...

Случајот Илиевски - потврда за притисокот врз судството

Алсат-М - 20.07.2010

Она што не е нормално во една демократска држава е отсуството на реакција на правосудството во целина Притворениот млекар и земјоделец од Битола, Душко Илиевски веќе неколку дена е топ-тема на прес- ...

Невладини организации гледаат закана во млекарот Илиевски

Канал5 - 20.07.2010

Невладини организации гледаат закана во млекарот Илиевски. Стравуваат од опасноста што доаѓала од битолските ниви. Корд, Струма, Сонце, Но лимит, Сариса МЕФ Младинска мултикултурна заедница, ...

Петиција за млекарот од Битола

Утрински - 20.07.2010

Битола -,,Правда за Душко“, „Слобода за семејството Илиевски“... Овие пароли го кренаа на нозе Широк сокак во Битола, откако опозиционата СДСМ поведе петиција и почна со собирање потписи за ...

Битолчани бараат слобода за Душко

Дневник - 20.07.2010

Потписи се собираа на повеќе локации во Битола, а СДСМ ќе ги достави до надлежните институции и ќе побара ослободување на тројцата фармери Апсењето и притворањето на фармерот Душко Илиевски, неговиот ...

Одбранувам...!

Дневник - 20.07.2010

Во период кога борбата меѓу опозицијата и власта се заканува да ја уништи државата, Вашата улога на претседател може да биде пресудна.

Македонија - Битола се потпишува за слобода на Илиевски

Време - 20.07.2010

Пеце Стефановски Кривичниот совет на битолскиот суд денеска треба да реши дали фармерот Душко Илиевски, неговиот брат Цане и татко му Томе ќе останат во притвор, каде што се наоѓаат од минатиот ...

Продолжува притворот за битолските фармери Томе, Цане и Душко Илиевски

Сител - 20.07.2010

Кривичниот Совет на Основниот суд-Битола денес донесе одлука со која продолжува притворот на Томе, Цане и Душко Илиевски, осомничени за сторено кривично дело „недозволено производство и пуштање во ...

Готово е вештачењето за марихуаната на Илиевски

Сител - 20.07.2010

Марихуана а не див коноп, растела на нивата на Душко Илиевски. Вештачењето на растенијата собрани од неговата нива заврши.

Илиевски остануваат во притвор

Алфа - 20.07.2010

Млекарот Душко Илиевски,неговиот брат и татко му остануваат во притвор.Битолскиот суд денеска ја одби жалбата за изречениот притвор иако,според одбраната,судскиот вештак неможел да утврди дали ...

Петиција за спас на фармерот Душко

Шпиц - 20.07.2010

Во Битола од вчера почна собирањето потписи за ослободување на фармерот Душко Илиевски, кој од пред неколку дена е притворен под сомнение дека нелегално одгледувал марихуана на својата нива.

Подршка за семејствот на млекарот Душко Илиевски

Канал 77 - 20.07.2010

Битолчани со се поголема подршка за семејствот на млекарот Душко Илиевски кој заедно со неговиот брат и татко се осомничени за производство на марихуана.

Во Прилеп СДСМ собира потписи за ослободување на битолскиот фармер Душко Илиевски

Канал 77 - 20.07.2010

Општинските организации на СДСМ од Прилеп, Крушево, Долнени и Кривогаштани денес напладне во центарот на Прилеп започнаа акција на собирање на потписи за ослободување на фармерот Душко Илиевски од ...

На млекарот Дуле не му било прв пат

Вечер Прес - 20.07.2010

Според информациите на ВЕЧЕР, Душко Илиевски во чиј двор полицијата минатата недела пронајде 207 стебла марихуана сатива, во периодот од 1993 до 1997 извршил седум тешки кражби, а во 2005 година бил ...

СДСМ подготвува петиција за фармерот Илиевски

Н.Македонија - 20.07.2010

Социјалдемократите вчера излегоа со петиција и собирање потписи на битолски Широк сокак и на други пунктови низ Битола, за слобода на млекарот Душко Илиевски, кој, како што велат, завршил во притвор ...

Петиција за одбрана на Душко Илиевски

А1 - 19.07.2010

Битолската јавност денеска уште повеќе беше разбранувана околу случајот на фармерот Душко Илиевски, откако социјалдемократите јавно излегоа со петиција и собирање на потписи на Широк сокак и на други ...

Петиција за ослободување на фармерот Илиевски

Канал5 - 19.07.2010

Петиција за ослободување на фармерот Душко Илиевски, осомничен дека заедно со својот брат и татко одгледуваат марихуана, се потпишува денеска на неколку пунктови во центарот на Битола.

Македонија - Канабисот жури како коприва во Битолско

Време - 19.07.2010

Пеце Стефановски Коноп или канабис сатива, од која се добиваат хашиш и марихуана е широко распространета диворастечка билка на овие простори. Сличен на коприва, за многумина останува незабележителен.

Дивиот коноп - кошмар за семејството Илиевски

Утрински - 19.07.2010

Битола - „Од чесни земјоделци не' направија криминалци. Цел живот со мака го врвиме за чесно да се прехраниме. И на крај што дочекавме - по затвори да скапуваме“, скршена од болка, но во исто време и ...

Битола на нозе: петиција за одбрана на Илиевски

Телма - 19.07.2010

Битола денеска се крена на нозе: на Широк Сокак и на други пунктови граѓаните масовно потпишуваат петиција за слобода на семејството Илиевски.

Фармерот од Битола се уште во притвор

Р.С.Европа - 19.07.2010

Политички монтиран процес или вистина? Фармерот од Битола Душко Илиевски се уште е во притвор за наводно одгледување марихуана. 2008 година избувна аферата „Сведмилк“.

Битослките социјалдемократи со петиција за Душко Илиевски

Inpress - 19.07.2010

Битола, 19. јули (ИНПРЕС) Од денеска на повеќе локации во Битола отпочнува постапка за собирање потписи за семејството на млекарот Душко Илиевски, најави денеска претседателот на општинската ...

Партиски погледи за марихуаната, СДСМ во одбрана на Илиевски

Сител - 19.07.2010

Душко Илиевски е во притвор. Земјоделецот од Битолско, по пријавата на полицијата и одлуката на истражниот судија го чека судскиот процес.

Судијката конечно отиде на полињата со див коноп

Алфа - 19.07.2010

Дури денеска, четири дена откако ги стави во притвор млекарот бунтовник Душко, неговиот брат Цане и татко му Томе, истражната судијка Милка Бизевска отиде на семејната нива на Илиевски за да ја види ...

Очај во семејството на фармерот Илиевски

Н.Македонија - 19.07.2010

Скршено од болка и огорчено е семејството на фармерот Душко Илиевски, откако тој заедно со неговиот брат и татко од петокот е притворен, под сомнение дека на семејната нива одгледувале марихуана Дома ...

Петиција на СДСМ за подршка на фармерот бунтовник

eReporter - 19.07.2010

Семејството Илиевски е типично македонско семејство, трудољубиво, чесно и пожртвувано. Кога на гојдарите им беа ветени субвенции и инвестиции, Душко и неговото семејство поверуваа.