TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тевдовски си ја зема студентката за портпаролка

Република - 23.07.2017

Тевдовски уствари си земал студентка за портпарол. Демек Јовановиќ ја предложил. I see what you did there. — Радиодифузна (@SiaWonderland) July 23, ...

Затуроска: СДС манипулира со наводен скриен долг

Канал5 - 22.07.2017

СДС манипулира со наводен скриен долг во кој пресметале долгови на локални самоуправи, локални јавни претпријатија и недоспеани долгови, обвинија од ...

За долгот од 363 милиони евра на државните институции ќе има само морална одговорност

Сакам да кажам - 22.07.2017

За долговите на државните институции ќе има само морална одговорност. Министерот за финансии Драган Тевдовски само ја соопшти сумата од 363 милиони евра неплатени обврски на буџетските корисници, фондовите, јавните претпријатија и општините, не ...

Затуроска: СДСМ манипулира со наводен скриен дог во кој пресметува долгови на локални самоуправи

Нетпрес - 22.07.2017

Нема да чуди Тевдовски да почне да ги припишува и долговите на Бугарија, Албанија и Данска, на сметката на Македонија, само за да го удоволи својот лидер Заев во неговите лажни тврдења Министерот Драган Тевдовски, владата на СДСМ и премиерот Зоран ...

Затуроска: МФ недоспеаните обврски на државата ги вбројува во долгови

Сител - 22.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција обвини дека во Министерството за финансии владее хаос и оти министерот за финансии ги вбројува недоспеаните обврски на државата како долгови. - Министерот Тевдовски, владата на СДС и Зоран Заев од ден во ден ...

Затуроска: СДС манипулира со наводен скриен долг во кој пресметале долгови на локални самоуправи, локални јавни ...

Курир - 22.07.2017

Министерот Тевдовски, владата на СДС и Зоран Заев од ден во ден тонат во своите лаги. Сакајќи да ја оправдаат својата лага на Заев дека владата на ВМРО-ДПМНЕ оставила наводен скриен долг од 1 милијарда евра излегоа на брзо плета прес конференција во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во министерството за финансии владее хаос поради неспособноста на Тевдовски

А1 On - 22.07.2017

„Министерот Тевдовски, владата на СДС и Зоран Заев од ден во ден тонат во своите лаги. Сакајќи да ја оправдаат својата лага на Заев дека владата на ВМРО-ДПМНЕ оставила наводен скриен долг од 1 милијарда евра излегоа на брзо плета прес конференција ...

ВМРО-ДПМНЕ: Обврските што не се доспеани за наплата, Владата ги прикажува како долг

Мета - 22.07.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, недозволиво се обидува недоспеани обврски на државата да ги брои во долгови, само за да манипулира со бројките и да му удоволува на својот лидер и на партиските интереси, изјави на прес-конференција Лилјана ...

Затуровска:Не би зачудило Тевдовски да го припише долгот на Бугарија, Албанија на контото на Македонија, само за да го ...

Република - 22.07.2017

-Министерот Драган Тевдовски, владата на СДСМ и премиерот Зоран Заев секојдневно тонат во своите лаги сакајќи да ја оправдаат својата лага дека владата на ВМРО-ДПМНЕ наводно оставила наводен скриен долг од милијарда евра па излегоа на брзоплета ...

ВМРО-ДПМНЕ: Обврските кои не се доспеани за наплата, Владата ги прикажува како долг

Локално - 22.07.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски недозволиво се обидува недоспеани обврски на државата да ги брои во долгови, само за да манипулира со бројките и да му удоволува на својот лидер и на партиските интереси, изјави на прес-конференција Лилјана ...

Владата како долг ги прикажува и обврските кои не се доспеани за наплата, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 22.07.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски недозволиво се обидува недоспеани обврски на државата да ги брои во долгови, само за да манипулира со бројките и да му удоволува на својот лидер и на партиските интереси, изјави на прес-конференција Лилјана ...

ВМРО-ДПМНЕ: Обврските кои не се доспеани за наплата, Владата ги прикажува како долг

Либертас - 22.07.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски недозволиво се обидува недоспеани обврски на државата да ги брои во долгови, само за да манипулира со бројките и да му удоволува на својот лидер и на партиските интереси, изјави на прес-конференција Лилјана ...

Затуроска: МФ недоспеаните обврски на државата ги вбројува во долгови...

Н.Македонија - 22.07.2017

Затуроска: МФ недоспеаните обврски на државата ги вбројува во долгови ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес-конференција обвини дека во Министерството за финансии владее хаос и оти министерот за финансии ги вбројува недоспеаните обврски на државата како ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тевдовски не разликува долг на централната власт од локална или ЈП

Телма - 21.07.2017

Министерот за финансии Тевдовски не разликува долг на централната власт од долгови на локалната власт или долгови меѓу претпријатијата, обвини денеска ВМРО-ДПМНЕ. Според опозицијата Тевдовски вечра на прес-конференција изнел куп манипулации и ...

Директорите контра Tевдовски – Долгот не е само кон стопанството, имаме и кредити

ТВ21 - 21.07.2017

Дел од компаниите под државна капа, а кои вчера беа прозвани како големи должници кон стопанството, денеска ја бранат својата позиција. Објаснуваат дека од Министерството за финансии им побарале информации за финансиската состојба, но тврдат дека ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тевдовски е најголем ризик за македонската економија

Фокус - 21.07.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, е елементарна непогода и најголем ризик за македонската економија, изјави на прес-конференција Соња Гелова-Стојанова од ВМРО-ДПМНЕ. Таа додаде дека Тевдовски и СДСМ не кажуваат дека долгот од 180 милиони ...

Тевдовски: Општините имаат неплатени обврски од 4,6 милијарди денари, најмногу има Охрид

OhridNews - 21.07.2017

Општините имаат неплатени обврски од 4,6 милијарди денари при што најголеми неплатени обврски имаат Охрид, Тетово и Карпош. Министерот за финансии посочи дека во оваа сума недостига општина Гостивар, бидејќи не доставила информации до Министерството.

ВМРО-ДПМНЕ: Тврдењето за долг од 363 милиони евра е невешт обид да се дефокусира јавноста

Сител - 21.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ како невешт обид да се дефокусира јавноста ја оценува вчерашната прес-конференција на министерот за финасии Драган Тевдовски на која рече дека неплатените скриени обврски на државните институции заклучно со 31 мај годинава изнесуваат 363 ...

Најмногу долгови во културата: За Скопје 2014 ќе плаќа новата Влада

Нова ТВ - 21.07.2017

Министерствата, фондовите, јавните претпријатија и општините заклучно со 31 мај годинава должат вкупно 363 милиони евра – за неплатени сметки за струја, вода, за набавки, склучени тендери.

Гелова: Очекуваме поголема одговорност од Тевдовски и СДС по однос на менаџирањето на буџетот

Курир - 21.07.2017

Министерот за финансии Тевдовски е елементарна непогода и најголем ризик по македонската економија. Човекот има право да биде изгубен и да не разликува долг на централната власт од долгови на локалната власт или долгови меѓу претпријатијата, но нема ...

Врз основа на неплатени обврски државата должи 22 милијарди денари

Таратур - 21.07.2017

Фондови, јавни претпријатија и општини вкупно должат 22 милијарди денари или 363 милиони евра, заклучно со 31 мај, соопшти министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој рече дека оваа сума не влегува во вкупниот јавен долг на државата, односно дека ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тврдењето за долг од 363 милиони евра е невешт обид да се дефокусира јавноста

А1 On - 21.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ како невешт обид да се дефокусира јавноста ја оценува вчерашната прес-конференција на министерот за финасии Драган Тевдовски на која рече дека неплатените скриени обврски на државните институции заклучно со 31 мај годинава изнесуваат 363 ...

За ВМРО-ДПМНЕ, министерот Тевдовски е „елементарна непогода“

Макфакс - 21.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ ги спори бројките за скриените долг што ги објави министерот за финансии Драган Тевдовски, па и неговата стручност, нарекувајќи го елементарна непогода и и најголем ризик по македонската економија.

СДСМ за да ги покрие лагите за скриениот долг, користи нови лаги

Курир - 21.07.2017

Министерот за финансии Драган Тевдовски во текот на вчерашниот ден одржа прес конференција која требаше да биде спектакуларна, но се покажа како фијаско. Имено во брзање да ги оправда изјавите на Зоран Заев за наводен скриен долг министерот ...

Тевдовски е најголем ризик за македонската економија, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Мета - 21.07.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, е елементарна непогода и најголем ризик за македонската економија, изјави на прес-конференција Соња Гелова-Стојанова од ВМРО-ДПМНЕ. Таа додаде дека Тевдовски и СДСМ не кажуваат дека долгот од 180 милиони ...

Очекуваме поголема одговорност од Тевдовски и СДС

Пулс24 - 21.07.2017

Министерот за финансии Тевдовски е елементарна непогода и најголем ризик по македонската економија. Човекот има право да биде изгубен и да не разликува долг на централната власт од долгови на локалната власт или долгови меѓу претпријатијата, но нема ...

Гелова: Очекуваме поголема одговорност од Тевдовски и СДС по однос на менаџирањето на буџетот

Република - 21.07.2017

Министерот за финансии Тевдовски е елементарна непогода и најголем ризик по македонската економија. Човекот има право да биде изгубен и да не разликува долг на централната власт од долгови на локалната власт или долгови меѓу претпријатијата, но нема ...

За ВМРО-ДПМНЕ, министерот Тевдовски е „елементарна непогода“

Точка - 21.07.2017

ВМРО-ДПМНЕ ги спори бројките за скриените долгови што ги објави министерот за финансии, Драган Тевдовски, па и неговата стручност, нарекувајќи го елементарна непогода и најголем ризик по македонската економија.

СДСМ користи нови лаги за да ги покрие лагите за скриениот долг

Пулс24 - 21.07.2017

Министерот за финансии Драган Тевдовски во текот на вчерашниот ден одржа прес конференција која требаше да биде спектакуларна, но се покажа како фијаско. Имено во брзање да ги оправда изјавите на Зоран Заев за наводен скриен долг министерот ...

Долгот на државните институции изнесува околу 360 милиони евра...

Н.Македонија - 21.07.2017

Долгот на државните институции изнесува околу 360 милиони евра Околу 360 милиони евра се неплатените обврски на државните институции заклучно со 31 мај 2017 година, соопшти министерот за финансии Драган Тевдовски.

За зградата на Филхармонија неплатени 20 милиони евра

Призма - 20.07.2017

Нешто под 20 милиони евра изнесуваат неплатените обврски за новиот објект на Македонската филхармонија, информираше денеска министерот за финансии Драган Тевдовски на пресот на кој тој ја соопшти вкупната сума обврски на сите државни институции, ...

Долг од 360 милиони евра кон приватниот сектор

24 Вести - 20.07.2017

Министерствата, фондовите, јавните претпријатија и општините должат вкупно 363 милиони евра – за неплатени сметки за струја, вода, за набавки, склучени тендери. Долгови имаат речиси сите институци од ичилишта и градинки, до профитабилни ...

Тевдовски откри 363 милиони евра скриен долг

ТВ21 - 20.07.2017

Министерството за финансии го обелодени долгот на државата кон стопанството заклучно 31 мај годинава. Државните институции, министерствата, здравствените установи, и јавните претпријатија им должат над 360 милиони евра на фирмите од приватниот ...

Тевдовски: Скриените неплатени обврски на државата 363 милиони евра

Канал5 - 20.07.2017

Вкупно 360 милиони евра се неплатените обврски на државните институции заклучно со 31 мај 2017 година, соопшти денеска министерот за финансии Драган Тевдовски. Тој посочи дека најголеми се обврските кај буџетските институции и јавните претпријатија ...

Тевдовски: Државата има долг од 22 милијарди денари поради неплатени обврски

Фокус - 20.07.2017

Фондовите, јавните претпријатија и општините вкупно должат 22 милијарди денари или 363 милиони евра, заклучно со 31 мај, соопшти министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој рече дека оваа сума не влегува во вкупниот јавен долг на државата, односно ...

Тевдовски: Скриени неплатени обврски на државата се 363 милиони евра

Телма - 20.07.2017

Вкупно 360 милиони евра се неплатените обврски на државните институции заклучно со 31 мај 2017 година, соопшти денеска министерот за финансии Драган Тевдовски. Тој посочи дека најголеми се обврските кај буџетските институции и јавните претпријатија ...

Здравствените установи должат 52 милиони евра, културните институции 40 милиони

Сакам да кажам - 20.07.2017

На крајот на мај државните институции имале неплатени обврски од 363 милиони евра. Министерството за финансии ги собрало податоците од буџетските корисници, фондовите, јавните претпријатија и од опшините, и не ја гарантира веродостојноста.

ВМРО-ДПМНЕ: Тевдовски ја манипулира јавноста, бројките за неплатени обврски на државните институции се паушални и ...

Фокус - 20.07.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ тврди дека министерот за финансии Драган Тевдовски на денешната прес-конференција за неплатените обврски на државните институции изнел паушални и неточни бројки за што говорел и фактот што, како што наведуваат во реакција, не ...

Државата во милионски долгови кон фирмите

Алсат-М - 20.07.2017

363 милиони евра. Ова е сумата што Владата на ВМРО ДПМНЕ до 31 мај 2017 не му ја платила на стопанството. Според податоците на Министерството за финансии скоро и да нема институција која не им должи на фирмите.

Долгот на државата до 31 мај изнесува 363 милиони евра

Телма - 20.07.2017

Долгот на државата заклучно со 31 мај тежи 363 милиони евра. Според доставените податоците за кои Министерството за финансии не ја гарантира веродостојноста најголеми се неплатените обврски на ЈП основани од државата 98 милиони евра и долговите на ...

(ВИДЕО) Тевдовски: Државата должи 22 милијарди денари за неплатени обврски

Макфакс - 20.07.2017

Фондови, јавни претпријатија и општини вкупно должат 22 милијарди денари или 363 милиони евра, заклучно со 31 мај, соопшти министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој рече дека оваа сума не влегува во вкупниот јавен долг на државата, односно дека ...

(ВИДЕО) Тевдовски: Државата должи 22 милијарди денари за неплатени обврски на јавните претпријатија и општините

А1 On - 20.07.2017

Заклучно со 31 мај 2017 година, државата должи вкупно 22 милијарди денари. Само во културата државата должи 2,4 милијарди денари за изградбата на Филхармонија и Драмскиот театар, рече министерот за финансии Драган Тевдовски.

Тевдовски: Државните институции должат 360 милиони евра

+инфо - 20.07.2017

Кај буџетските корисници најголемиот износ на неплатени обврски е во финансирање дејности од областа на културата во износ од 2,4 милијарди денари. Вкупно 360 милиони евра се неплатените обврски на државните институции заклучно со 31 мај 2017 ...

Тевдовски: Државата должи 22 милијарди денари за неплатени обврски

Кајгана - 20.07.2017

Фондови, јавни претпријатија и општини вкупно должат 22 милијарди денари или 363 милиони евра, заклучно со 31 мај, соопшти министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој рече дека оваа сума не влегува во вкупниот јавен долг на државата, односно дека ...

Тевдовски: Скриените неплатени обврски на државата се 363 милиони евра

Нетпрес - 20.07.2017

Тој посочи дека најголеми се обврските кај буџетските институции и јавните претпријатија основани од РМ. Вкупно 360 милиони евра се неплатените обврски на државните институции заклучно со 31 мај 2017 година, соопшти денеска министерот за финансии ...

Тевдовски: 360 милиони евра се неплатените обврски на државните институции

Стандард - 20.07.2017

„Вкупно 360 милиони евра се неплатените обврски на државните институции заклучно со 31 мај 2017 година“, соопшти денеска министерот за финансии Драган Тевдовски. Тој посочи дека најголеми се обврските кај буџетските институции и јавните ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тевдовски во својот познат конфузен стил зборуваше за презадолженост на државата

Макфакс - 20.07.2017

Министерот за финансии, Драгн Тевдовски, со прес-конференции ниту ќе ги покрие штетите од недомаќинскиот ребаланс, ниту ќе ги убеди стопанствениците дека државата е задолжена и дека само што не ни се случило грчко сценарио, реагира ВМРО-ДПМНЕ на ...

Долгот на државните институции изнесува 363 милиони евра

Слободен Печат - 20.07.2017

Долгот на државните инстутиции заклучно со 31 мај годинава изнесува 363 милиони евра, информираше денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој додаде дека прегледот на неплатените обврски е изработен врз основа на податоци кои буџетските ...

Министерство за финансии: Вкупните неплатени обврски на државните институции изнесуваат 363 милиони евра

Академик - 20.07.2017

Министерот за финансии Драган Тевдовски денеска ги објави неплатените обврски на државните институции, со пресечен датум 31.5.2017. Прегледот на неплатените обврски, појасни Тевдовски, е изработен врз основа на податоци што буџетските корисници, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Паушални и неточни бројките на Тевдовски за неплатените обврски на државните институции

Курир - 20.07.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ тврди дека министерот за финансии Драган Тевдовски на денешната прес-конференција за неплатените обврски на државните институции изнел паушални и неточни бројки за што говорел и фактот што, како што наведуваат во реакција, не ...

Тевдовски: Скриените неплатени обврски на државата 363 милиони евра

Сител - 20.07.2017

Вкупно 360 милиони евра се неплатените обврски на државните институции заклучно со 31 мај 2017 година, соопшти денеска министерот за финансии Драган Тевдовски. Тој посочи дека најголеми се обврските кај буџетските институции и јавните претпријатија ...

ВМРО-ДПМНЕ: Паушални и неточни бројките на Тевдовски за неплатените обврски на државните институции

Сител - 20.07.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ тврди дека министерот за финансии Драган Тевдовски на денешната прес-конференција за неплатените обврски на државните институции изнел паушални и неточни бројки за што говорел и фактот што, како што наведуваат во реакција, не ...

Tевдодвски: Државата му должи на стопанството 363 милиони евра. ВМРО-ДПМНЕ: Владата да почне да се грижи за економијата ...

Сител - 20.07.2017

Нов, скриен долг од 363 милиони евра на државата кон стопанството . Станува збор за неевидентиран доспен долг до 31 мај годинава, чии фактури се стигнати а наплата, а се чувале во фиоки, објави министерот за финансии Тевдовски.

Mинистерство за финансии: До 31 мај државата должи 363 милиони евра

МКД - 20.07.2017

До 31 мај долгот на државата кон стопанството е 363 милиони евра, информираа денеска од Министерството за финансии. Должници се државни институции, министерства, здравствени установи, јавните претпријатија...

ВМРО-ДПМНЕ: Паушални и неточни бројките на Тевдовски за неплатените обврски на државните институции

А1 On - 20.07.2017

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ тврди дека министерот за финансии Драган Тевдовски на денешната прес-конференција за неплатените обврски на државните институции изнел паушални и неточни бројки за што говорел и фактот што, како што наведуваат во реакција, не ...

Тевдовски: Скриените неплатени обврски на државата се 363 милиони евра

Либертас - 20.07.2017

Вкупно 360 милиони евра се неплатените обврски на државните институции заклучно со 31 мај 2017 година, соопшти денеска министерот за финансии Драган Тевдовски. Тој посочи дека најголеми се обврските кај буџетските институции и јавните претпријатија ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тевдовски не може да ги убеди стопанствениците дека државата е задолжена

Мета - 20.07.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, со прес-конференции ниту ќе ги покрие штетите од недомаќинскиот ребаланс, ниту ќе ги убеди стопанствениците дека државата е задолжена и дека само што не ни се случило грчко сценарио, се вели во реакцијата на ...

Долгот на државните институции изнесува 363 милиони евра

еМагазин - 20.07.2017

Долгот на државните инстутиции заклучно со 31 мај годинава изнесува 363 милиони евра, информираше денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој додаде дека прегледот на неплатените обврски е изработен врз основа на податоци кои буџетските ...

Тевдовски објави паушални и неточни податоци за неплатените обврски на државните институции

Република - 20.07.2017

Министерот за финансии Драган Тевдовски на денешната прес-конференција за неплатените обврски на државните институции изнесе паушални и неточни бројки, за што зборува и фактот што, како што наведуваат во реакција од ВМРО-ДПМНЕ, не знае да каже кога ...

Тевдовски: Државните институции должат 360 милиони евра, а ВМРО-ДПМНЕ реагира на задолжувањето на државата

Вечер Прес - 20.07.2017

Според министерот за финансии Драган Тевдовски шест милијарди денари се неплатените обврски на јавните претпријатија основани, при што најголеми се во МЖ „Транспорт, АД Мепсо и „Македонија пат".

Тевдовски: Државата должи 22 милијарди денари за неплатени обврски

Точка - 20.07.2017

Фондови, јавни претпријатија и општини вкупно должат 22 милијарди денари или 363 милиони евра, заклучно со 31 мај, соопшти министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој рече дека оваа сума не влегува во вкупниот јавен долг на државата, односно дека ...

Тевдовски: Државата должи 22 милијарди денари за неплатени обврски

Локално - 20.07.2017

Фондови, јавни претпријатија и општини вкупно должат 22 милијарди денари или 363 милиони евра, заклучно со 31 мај, соопшти министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој рече дека оваа сума не влегува во вкупниот јавен долг на државата, односно дека ...

Долгот на државните институции изнесува 363 милиони евра

Тера - 20.07.2017

„Денеска ги објавуваме неплатените обврски на државните институции, со пресечен датум 31.05.2017.Прегледот на неплатените обврски што ќе го презентираме е изработен врз основа на податоци кои што буџетските корисници, фондови, јавни претпријатија и ...

Тевдовски: Долгот на државните институции изнесува 363 милиони евра

Мета - 20.07.2017

Долгот на државните инстутиции заклучно со 31 мај годинава изнесува 363 милиони евра, информираше денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој додаде дека прегледот на неплатените обврски е изработен врз основа на податоци кои буџетските ...

Државните институции со скриен долг од 22 милијарди денари-Охрид, Тетово и Карпош со најголеми долгови

Фактор - 20.07.2017

22 милијарди денари или 363 милиони евра . Ова е сумата на скриените неплатени обврски кои ги има државата а за кои денеска јавноста беше информирана од новиот финансиски министер Тевдовски.

За зградата на Филхармонија неплатени 20 милиони евра

Либертас - 20.07.2017

Нешто под 20 милиони евра изнесуваат неплатените обврски за новиот објект на Македонската филхармонија, информираше денеска министерот за финансии Драган Тевдовски на пресот на кој тој ја соопшти вкупната сума обврски на сите државни институции, ...

Тевдовски: Државата должи 22 милијарди денари за неплатени обврски

Канал 77 - 20.07.2017

Фондови, јавни претпријатија и општини вкупно должат 22 милијарди денари или 363 милиони евра, заклучно со 31 мај, соопшти министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој рече дека оваа сума не влегува во вкупниот јавен долг на државата, односно дека ...

ВМРО-ДПМНЕ: Тевдовски во својот познат конфузен стил зборуваше за презадолженост на државата

Точка - 20.07.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, со прес-конференции ниту ќе ги покрие штетите од недомаќинскиот ребаланс, ниту ќе ги убеди стопанствениците дека државата е задолжена и дека само што не ни се случило грчко сценарио, реагира ВМРО-ДПМНЕ на ...

Тевдовски: Скриените неплатени обврски на државата 363 милиони евра...

Н.Македонија - 20.07.2017

Тевдовски: Скриените неплатени обврски на државата 363 милиони евра Вкупно 360 милиони евра се неплатените обврски на државните институции заклучно со 31 мај 2017 година, соопшти денеска министерот за финансии Драган Тевдовски.

Државата има неплатени обврски во вредност од 22 милијарди денари

Денар - 20.07.2017

Фондови, јавни претпријатија и општини вкупно должат 22 милијарди денари или 363 милиони евра, заклучно со 31 мај, соопшти министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој рече дека оваа сума не влегува во вкупниот јавен долг на државата, односно дека ...

Конечно и ССМ виде долг на владата кон фирмите

Алсат-М - 19.07.2017

Скриениот долг на државата кон фирмите нема да надмине 700 милиони евра, вели премиерот Зоран Заев. Тој моментално се проценува на околу 400 милиони. Станува збор за долг којшто претходната влада не го доставувала за наплата до Министерството за ...

„Елоквентноста“ на Тевдовски на говорница! (ВИДЕО)

Нетпрес - 18.07.2017

Овој човек го располага и планира паричникот на државата, од кој се скратени стотици милиони денари за круцијални и важни проекти за граѓаните. Видеото кое следи ја доловува „елоквентноста“ на првиот човек на Министерството за финансии, Драган ...

Изгубен случај наспроти професионалец – Тевдовски светлосни години зад Ставрески! (видео)

Република - 18.07.2017

Во Македонија продолжува лошото искуство со министри за финансии кои доаѓаат од редовите на СДСМ. По катастрофалното искуство со Таки Фити и криминалната приватизација која ја уништи македонската економија, СДСМ на Македонија и наметна уште еден ...