TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Хач“ купува фирми во туѓо име!

Време - 22.09.2007

КУПУВАЧОТ НА ТЕЦ „НЕГОТИНО“ ПРИЗНАВА Ивана Билбиловска „Хач“ ја купува ТЕЦ „Неготино“ во туѓо име, призна Том Рид, глобалниот менаџер за комуникации и маркетинг на канадската фирма. Во неговата преписка со „Време“ Рид наведува дека 99 отсто од активноста на оваа компанија е во името на други ...

Кој ја купи ТЕЦ Неготино

Вечер Прес - 21.09.2007

Опозициската партија е шокирана од изјавата на Рафајловска дека побарала дополнителни документи за да ја утврди структурата на конзорциумот кој победи на тендерот, кои се партнерските компании и со колкав удел партиципираат Социјалдемократскиот сојуз вчера ги повика министерката за економија Вера ...

СДСМ бара одговори од Владата за „Хач“

А1 - 20.09.2007

Зошто се уште не е потпишан договорот за ТЕЦ „Неготино“, кои фирми стојат зад компанијата „Хач“, победникот на тендерот? Опозициската СДСМ побара одговори од Владата, откако вчера министерката Рафајловска изјави дека нема да се парафира договорот се додека не се добијат нови податоци за фирмите од ...

Како новите стопани ќе си го поделат ТЕЦ „Неготино“

Време - 20.09.2007

УШТЕ НЕ СЕ ЗНАЕ Се уште не е познато по колку акции од ТЕЦ „Неготино“ ќе добијат четирите фирми од конзорциумот „Хач“. Потпишување на договорот за продажба на термоцентралата беше одложен за идната недела, а во меѓувреме министерката за економија Вера Рафајловска треба да го подготви портфолиото на ...

Рафајловска чека дополнителни податоци за ТЕЦ „Неготино“

Утрински - 20.09.2007

Пред два дена Владата побарала дополнителни податоци од „Хач“ „Доцнењето на потпишувањето на договорот за ТЕЦ „Неготино“ е поради годишните одмори, потребата од формално-правно испочитување на одредени рокови и поради заклучокот од Владата од компаниите кои го сочинуваат конзорциумот „Хач“ да ...

СДСМ бара Владата да каже кој е купувачот на ТЕЦ Неготино

Канал5 - 20.09.2007

Портпаролот на СДСМ Емилијан Станковиќ на денешната прес-конференција побара од Владата да одговори зошто се одложува поптишувањето на договорот за продажба на ТЕЦ Неготина, како и кој е идниот сосптвеник. Скопје, 20 септември (МИА) - Портпаролот на СДСМ Емилијан Станковиќ на денешната ...

Владата прво го избра, па го проверува „Хач“

Дневник - 20.09.2007

Од конзорциумот се бара и да се согласи да го одржува објектот како ладна резерва, за што државата во период од 54 месеци ќе му плаќа 2,7 милиони евра годишно Владата бара дополнителни правни и финансиски документи од фирмите што го чинат конзорциумот „Хач“ иако веќе ја избра неговата понуда како ...

Рафајловска: Договорот со "Хач" ќе го видат сите

Вест - 20.09.2007

ПРОДАЖБАТА НА ТЕЦ "НЕГОТИНО" ДОЦНЕЛА ПОРАДИ ГОДИШНИТЕ ОДМОРИ Министерката за економија Вера Рафајловска ќе го потпише купопродажниот договор за ТЕЦ "Неготино" кога четирите компании, кои го сочинуваат конзорциумот "Хач", ќе ги достават документите неопходни за договорот.

Не сум политичар и нема да потпишам штетен договор

Вечер Прес - 20.09.2007

Компаниите кои го сочинуваат конзорциумот Хач треба да достават најнови изводи од трговските регистри за нивното седиште и да прецизираат колку секој ќе добие од акциите на централата Министерката за економија Вера Рафајловска вчера ги демантираше информациите дека не сака да го потпише договор за ...

Владата бара детални податоци за „Хач“

А1 - 19.09.2007

Кој стои зад канадски „Хач“, компанијата што ја купи ТЕЦ „Неготино“? Владата бара детални и нови податоци за фирмите што го сочинуваат конзорциумот. Договорот за продажба на централата ќе биде потпишан откако ќе се комплетира документација, вели министерката за економија Рафајловска.

За увоз на струја ќе ни требаат 400 милиони евра

Дневник - 19.09.2007

„Електрани на Македонија“ планираат да произведат околу 5.500 гигават-часови, а „ЕСМ Дистрибуција“ и големите потрошувачи побарале скоро 10.000 гигавати Се очекува увозот на струја в година да не' чини 400 милиони евра. Дознаваме дека во првичните проекции за 2008 на сите енергетски компании и на ...

Рафајловска не очекува проблеми со продажбата на ТЕЦ „Неготино“

Дневник - 18.09.2007

Министерката за економија Вера Рафајловска не очекува проблеми што би можеле да го усложнат потпишувањето на купопродажбениот договор за термоцентралата „Неготино“, јави МИА. - Во следната недела очекуваме да дојдат претставници од конзорциумот „Хач“ и да се потпише договорот за купопродажба на ТЕЦ ...

Идната недела ќе се потпише договорот за ТЕЦ „Неготино“

Утрински - 18.09.2007

„Нема никакви пречки наскоро да се потпише купопродажниот договор за ТЕЦ „Неготино“ меѓу Владата и канадско-бугарскиот конзорциум ’Хач‘“, изјави вчера министерката за економија Вера Рафајловска. Таа додаде дека идната недела се очекува да пристигнат претставници на конзорциумот „Хач“, чија понуда ...

ТЕЦ на продажба секоја недела

Време - 18.09.2007

Кому, како и кога ќе се продаде ТЕЦ „Неготино“ се најпоставуваните прашања речиси цел месец. Од недела во недела министерката Вера Рафајловска ја убедува јавноста дека ќе го потпише договорот „идната недела“. Дека и самата не е сигурна дали да ја потпише оваа по многу прашања сомнителна трансакција ...

Рафајловска се плаши да го потпише договорот за ТЕЦ „Неготино“

Време - 18.09.2007

ВЕЌЕ ТРЕТА НЕДЕЛА Никој не излегува со конкретен датум за потпишување на договорот за продажба на ТЕЦ „Неготино“, а министерката Вера Рафајловска вчера тоа повторно го одложи за идната недела. Извори од Министерството за економија велат дека целото чекање се должи на тоа што Рафајловска одбива да ...

Идната недела ќе се потпише договорот

Вечер Прес - 18.09.2007

Министерката за економија Вера Рафајловска не очекува проблеми кои би можеле да го искомплицираат потпишувањето на купопродажниот договор за ТЕЦ "Неготино". - Идната недела се очекува да дојдат претставниците од конзорциумот "Хач" и да се потпише договорот за купопродажба на ТЕЦ "Неготино".

Продажба на ХАЧ чиста е одговорот до Вашингтон

А1 - 17.09.2007

Продажбата на ТЕЦ „Неготино“ е законска, запазени се сите процедури. Ова е одговорот што владата ќе му го испрати на американскиот Стејт департмент, кој се заинтересира за зделката. Иако владата првично не признаваше дека Вашингтон барал објаснување, сега вели оти ќе му испрати одговор.

Кој е конзорциумот Хач, Владата допрва ќе се информира

Канал5 - 17.09.2007

Кој е конзорциумот Хач? Владата пред потпишување на продажбата на ТЕЦ Неготино бара од министерката Рафајловска да обезбеди портфолио за сите компании што го претставуваат конзорциумот ХАЧ. Министерката ова лично ќе го побара од Генадиј Табаков, претставникот на бугарската компанија Фајненс ...