TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пусиќ: НАТО мора да се шири поради стабилноста на Балканот

Deutsche Welle - 27.05.2012

Иако долго се зборуваше дека темата проширување нема да биде на дневен ред на НАТО самитот во Чикаго, на крајот дошло до пресврт и темата се наметнала сама од себе.

Бесими - Не сме ги изневериле гласачите за НАТО

Р.С.Европа - 27.05.2012

Не сме изневериле никого од нашите гласачи, затоа што интензивно работиме на зачленување на Македонија во НАТО, вели министерот за одбрана Фатмир Бесими во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

Пусиќ - Поради стабилноста на регионот мора да се разговара за проширување на НАТО

Утрински - 27.05.2012

Изборот на новиот претседател на Србија, Томислав Николиќ, била една од темите на неодамна завршениот самит на НАТО во Чикаго, потврди хрватската министерка за надворешни работи Хрватската министерка ...

Хрватска во Чикаго побарала проширување на НАТО

Телма - 27.05.2012

Хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ, на самитот што се одржа минатата седмица во Чикаго, говорејќи за ситуацијата и за земјите во регионот на Југоисточна Европа, се заложила за ...

Поради стабилноста на регионот мора да има проширување на НАТО

+инфо - 27.05.2012

Хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ, на самитот што се одржа минатата седмица во Чикаго, говорејќи за ситуацијата и за земјите во регионот на Југоисточна Европа, се заложила за ...

Весна Пусиќ: Поради стабилноста на регионот мора да се разговара за проширување на НАТО

Сител - 27.05.2012

Хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ, на самитот што се одржа минатата седмица во Чикаго, говорејќи за ситуацијата и за земјите во регионот на Југоисточна Европа, се заложила за ...

“Поради стабилноста на регионот мора да се разговара за проширување на НАТО“

МРТ - 27.05.2012

Хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ, на самитот што се одржа минатата седмица во Чикаго, говорејќи за ситуацијата и за земјите во регионот на Југоисточна Европа, се заложила за ...

Пусиќ: Мора да се разговара за проширување на НАТО

Курир - 27.05.2012

Хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ, на самитот што се одржа минатата седмица во Чикаго, говорејќи за ситуацијата и за земјите во регионот на Југоисточна Европа, се заложила за ...

Весна Пусиќ: За стабилноста на регионот мора да се разговара за проширување на НАТО

Press24 - 27.05.2012

Изборот на новиот претседател на Србија, Томислав Николиќ, била една од темите на неодамна завршениот самит на НАТО во Чикаго, потврди Пусиќ за весникот.

Пусиќ: Поради нестабилноста во регионот Македонија треба да влезе во НАТО

Sky - 27.05.2012

Хрватскиот весник, Јутарњи лист известува дека на на самитот што се одржа минатата седмица во Чикаго, говорејќи за ситуацијата и за земјите во регионот на Југоисточна Европа,Хрватската министерка за ...

Пусиќ - НАТО поради победата на Николиќ да ги обнови разговорите за проширување за Македонија, БиХ и Црна Гора

Inpress - 27.05.2012

Загреб, 27. мај 2012 (ИНПРЕС) Изборот на новиот претседател на Србија бил една од темите на неодамна завршениот самит на НАТО во Чикаго.

Пусиќ: Поради нестабилноста на регионот, мора да се разговара за НАТО проширување

Денешен - 27.05.2012

Хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ, на самитот што се одржа минатата седмица во Чикаго, говорејќи за ситуацијата и за земјите во регионот на Југоисточна Европа, се заложила за ...

Закочените интеграции раѓаат скептицизам

Р.С.Европа - 26.05.2012

Повторениот заклучок на НАТО за непоканување на Македонија и особено односот на влaста во однос на евроинтегарциите може да имаат влијание врз желбата на граѓаните зa членство во ЕУ и НАТО.

Сакам да кажам - Кураторки кастраторки

Вест - 26.05.2012

Да живеат граѓаните на Република Македонија. Ако ги преживеат првите месеци по раѓањето... Пишува Горан МИХАЈЛОВСКИ Со две раце би потпишал сè што кажа премиерот во интервјуто за МИА.

Калимеро од нашата улица

Утрински - 26.05.2012

Ѓорѓи Спасов Има едно прашање на кое опозицијата нема никогаш да го победи Никола Груевски. Тоа е прашањето за името и евроатлантските интеграции на Македонија.

Се разгоре дебата за името– откако заврши Самитот

Утрински - 26.05.2012

Министерот за одбрана најавува дека Македонија ќе тропне на вратата на Грција за продолжување на дијалогот Уште не се ни разотидоа лидерите од Чикаго, во Македонија се разгоре дебата за името, како ...

Kако понатаму?

Дневник - 26.05.2012

Заврши Самитот на НАТО во Чикаго, Македонија, очекувано не доби покана. Сега е нормално да се постави прашањето, што правиме сега? Ќе се бориме ли и натаму или ќе кренеме раце од остварувањето на ...

Останува и блокадата и посветеноста

Дневник - 26.05.2012

Самитот на НАТО во Чикаго, како што и се очекуваше, не ~ донесе на Македонија покана за членство во алијансата, но ги забетонира позициите на сите страни во приказната за евроатлантските интеграции и ...

Се активира тимот од Хаг

Дневник - 26.05.2012

Правниот тим што го водеше случајот со тужбата против Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг наредната недела ќе се состане за да се утврдат идните правци на дејствување, велат извори на ...

Али Ахмети не сака да се самоубие

Н.Македонија - 26.05.2012

Што се интегративците, ако се знае дека не се автентични антички македоноиди што мора да ја крепат владината антиамериканска братија!? Омразата сега ги прогласува челниците на ДУИ за соучесници во ...

За Хаг како слеп за стап

Утрински - 25.05.2012

Слободанка Јовановска Во Чикаго немаше фијаско бидејќи немаше ни расправа за Македонија. Со овие зборови американскиот амбасадор Пол Волерс одговори на зовриените страсти во државниот врв по ...

НАТО - Влез во Алијансата откако ќе се реши името

Утрински - 25.05.2012

Од НАТО одбиваат да одговорат на прашањето дали Грција го руши еден од столбовите на Европската унија и Алијансата Од Северно-атлантската алијанса одбиваат да одговорат на прашањето дали Грција го ...

Двапати месечно, две децении зборуваат за ЕУ и за НАТО

Дневник - 25.05.2012

Наместо во овој момент, кога граѓаните и државата сочувствуваат со емотивен поразувачки момент од Самитот на НАТО во Чикаго, пратениците да излезат со заеднички став за односот на меѓународната ...

Милановиќ впери прст во Грците

Н.Македонија - 25.05.2012

Премиерот на Хрватска, Зоран Милановиќ, во обраќањето на самитот во Чикаго не ги воопштувал нештата и не го разводнувал проблемот како грчко-македонско недоразбирање околу референцата и името, туку ...

Од НАТО категорични: Ќе влезете откако ќе најдете решение за името

Дневник - 25.05.2012

Пресудата од Хаг се однесува на билатерално прашање меѓу Македонија и Грција, што не ја засега Алијансата, а вратите на НАТО ќе бидат отворени само со взаемно прифатливо решение во спорото околу ...

Целите за НАТО во регионот стануваат стабилни, но се одвиваат бавно

SETimes - 25.05.2012

Декларацијата што НАТО ја издаде на самитот оваа недела ги нарекува западнобалканските земји „стратешки важни“. Ивана Јовановиќ за Southeast European Times во Бугарија -- 25.05.12 Сите очи во ...

Симон де Мансо: Влез во НАТО откако ќе го решите спорот за името

Сител - 25.05.2012

Од Северно-атлантската алијанса одбиваат да одговорат на прашањето дали Грција го руши еден од столбовите на Европската унија и НАТО, а тоа е солидарноста, со ставањето на вето на приемот на ...

Хашката пресудата беше за билатерално прашање меѓу Македонија и Грција

МРТ - 25.05.2012

Од Северно-атлантската алијанса одбиваат да одговорат на прашањето дали Грција го руши еден од столбовите на Европската унија и НАТО, а тоа е солидарноста, со ставањето на вето на приемот на ...

Симон де Мансо: Влез во НАТО откако ќе го решите спорот за името

Вечер - 25.05.2012

Од Северно-атлантската алијанса одбиваат да одговорат на прашањето дали Грција го руши еден од столбовите на Европската унија и НАТО, а тоа е солидарноста, со ставањето на вето на приемот на ...

Грузија охрабрена од најавата за проширување на НАТО во 2014 година

Сител - 25.05.2012

Грузиските власти ја поздравија најавата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон дека самитот на НАТО во Чикаго е последен самит без проширување.

Круг: Политичката сцена се бранува по Чикаго

Сител - 25.05.2012

Едни критикуваат, други охрабруваат, трети се борат за власт. Се бранува македонската политчичка сцена по НАТО самитот во Чикаго. СДСМ тера по старо. Црвенковски дели критики но не и предлози.

Хашката пресуда е за билатерално прашање и нема влијание врз одлуките на НАТО

Вечер - 25.05.2012

АЛИЈАНСАТА СО ОПРАВДАНИЕ ЗА НЕПОЧИТУВАЊЕТО НА СУДОТ ВО ХАГ Хашката пресуда беше за билатерално прашање меѓу Македонија и Грција.

НАТО: Хашката пресуда не влијае на одлуката за Македонија

Точка - 25.05.2012

Позицијата на НАТО не е променета. Како што генералниот секретар Андерс фог Расмусен изјави во декември 2011 година, пресудата на Меѓународниот суд на правдата е во врска со билатералното прашање ...

НАТО - јасни и гласни: Ќе влезете во Алијансата откако ќе го решите спорот за името

Press24 - 25.05.2012

Од Северно-атлантската алијанса одбиваат да одговорат на прашањето дали Грција го руши еден од столбовите на Европската унија и НАТО, а тоа е солидарноста, со ставањето на вето на приемот на ...

НАТО одби да одговори дали Грција со ветото ја урнисува солидарноста во ЕУ

Курир - 25.05.2012

Од Северно-атлантската алијанса одбиваат да одговорат на прашањето дали Грција го руши еден од столбовите на Европската унија и НАТО, а тоа е солидарноста, со ставањето на вето на приемот на ...

Македонија во НАТО откако ќе го реши спорот со името

Sky - 25.05.2012

Претпоставените одбиваат да дадат одговор на прашањето дали Грција го руши еден од столбовите на Европската унија и НАТО, а тоа е солидарноста, со ставањето на вето на приемот на Република Македонија ...

НАТО не попушта: Прво решение за името, потоа влез во Алијансата!

БезПардон - 25.05.2012

Од Северно-атлантската алијанса одбиваат да одговорат на прашањето дали Грција го руши еден од столбовите на Европската унија и НАТО, а тоа е солидарноста, со ставањето на вето на приемот на ...

НАТО ја игнорира одлуката на Меѓународниот суд на правдата - Бара да го смениме името!

Таратур - 25.05.2012

Позицијата на НАТО не е променета. Како што генералниот секретар Андерс фог Расмусен изјави во декември 2011 година, пресудата на Меѓународниот суд на правдата е во врска со билатералното прашање ...

Симон де Мансо - Влез во НАТО откако ќе го решите спорот за името

Inpress - 25.05.2012

Брисел, 25. мај 2012 (ИНПРЕС) Од Северно-атлантската алијанса одбиваат да одговорат на прашањето дали Грција го руши еден од столбовите на Европската унија и НАТО, а тоа е солидарноста, со ставањето ...

Симон де Мансо: НАТО останува на ставот дека ќе влезете откако ќе го решите спорот за името

Денешен - 25.05.2012

Од Северно-атлантската алијанса одбиваат да одговорат на прашањето дали Грција го руши еден од столбовите на Европската унија и НАТО, а тоа е солидарноста, со ставањето на вето на приемот на ...

Дневен печат - Самитот на НАТО и интервјуто на Груевски за МИА

Р.С.Европа - 24.05.2012

Самитот на НАТО во Чикаго и бурните реакции по интервјуто на премиерот Груевски за државната МИА - главни теми во дневните весници.

За Македонците, прашање на идентитетот

SETimes - 24.05.2012

По последната одлука на НАТО за членството, сè повеќе Македонци сакаат повлекување од преговорите за спорот околу името.

Правната одлука од Хаг-без политички профит во Чикаго

Deutsche Welle - 23.05.2012

Чикаго не и‘ донесе радост на Македонија. И со правната одлука од Хаг, изостана политичкиот профит и посакуваното НАТО членство.

По Чикаго-скор компромис со Грција или нови избори?

Deutsche Welle - 23.05.2012

Ќе дочекаат ли актуелните македонски генерации да бидат жители за земја-членка на НАТО и ЕУ? Аналитичарите се оптимисти. Сугерираат олеснување на животот на разочараните граѓани.

Во Чикаго полошо отколку во Букурешт

Утрински - 23.05.2012

Нано Ружин Премиерот Груевски имаше право кога замина во Кина наместо на Самитот на НАТО. Тој не поднесува порази и неуспеси.

Иванов се враќа со празни раце

Утрински - 23.05.2012

Хашката пресуда, на која шефот на државата ги фрлаше сите карти во месеците пред Самитот, не и' помогна на Македонија во Чикаго Претседателот Ѓорге Иванов, очекувано, се враќа со празни раце од ...

Обединетата дијаспора бара прекинување на преговорите за името

Телма - 23.05.2012

Обединетата македонска дијаспора реагира на заклучоците на самитот на НАТО во Чикаго, оценувајќи дека со нив се одобрува грчкото вето за приемот на Република Македонија, и побара прекинување на ...

Љубчо Георгиевски смета дека Република Северна Македонија е достоинствено име

МКД - 23.05.2012

„Република Северна Македонија“ е достоинствено решение за надминување на проблемот со името и со интеграциите на Македонија во ЕУ и во НАТО, изјави денеска Љубчо Георгиевски, претседател на ВМРО-НП.

Македонија пак ќе ја тужи Грција во Хаг

МКД - 23.05.2012

Македонија подготвува нова тужба против Грција во Хаг поради заложбите на јужниот сосед на Самитот на НАТО во Чикаго државата да остане надвор од Алијансата, пишува весникот „Дневник“, повикувајќи се ...

Следниот самит на НАТО отвора обврска за Грцијa

Утрински - 23.05.2012

Главна придобивка за Македонија од самитот во Чикаго е најавата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон дека следниот самит на Алијансата ќе биде самит на проширување Како главни придобивки ...

Македонија пак ќе ја тужи Грција во Хаг?!

Утрински - 23.05.2012

Поради заложбите на јужниот сосед на Самитот на НАТО во Чикаго државата да остане надвор од Алијансата, пишува „Дневник“, повикувајќи се на дипломатски извори Македонија подготвува нова тужба против ...

ОМД побара прекинување на разговорите за името

Утрински - 23.05.2012

Обединетата македонска дијаспора реагира на заклучоците на самитот на НАТО во Чикаго, оценувајќи дека со нив се одобрува грчкото вето за приемот на Република Македонија, и побара прекинување на ...

НАТО договори излезна стратегија за Авганистан

Дневник - 23.05.2012

Лидерите на земјите-членки на НАТО на вториот последен ден од Самитот во Чикаго договорија излезна стратегија за повлекување од Авганистан до крајот на 2014 година, кога управувањето во таа земја ќе ...

По самитот

Дневник - 23.05.2012

Самитот на НАТО во Чикаго заврши и... нема изненадување. Сите знаевме дека проширувањето не беше на агендата и сите знаевме дека Македонија нема да добие покана.

Без две запирки, повеќе или помалку

Дневник - 23.05.2012

Kога постфестум, по завршување на епизодата во Чикаго, ќе се прочитаат стенограмите од средбата на грчките лидери кај Kаролос Папулјас, се забележува дел од муабетењето кое како да ни побегна во ...

Последен самит без проширување

Дневник - 23.05.2012

Американската државна секретарка Хилари Kлинтон во Чикаго изјави дека САД остануваат посветени на политиката на отворени врати за членство во НАТО .

ДУИ останува во Владата и за НАТО

Дневник - 23.05.2012

ДУИ нема да ја напушти Владата, туку уште попосветено ќе продолжи со исполнувањето на евро-атлантската агенда на државата, независно од тоа што во Чикаго Македонија не доби покана за членство во ...

Заклучокот е грчко масло

Дневник - 23.05.2012

Новата формулација во заклучокот од Чикаго - дека скорешното решавање на спорот за името ќе придонесе за безбедноста и стабилноста во регионот, може да се гледа како дипломатски трик, кој го ...

Студен туш од Франција и од Португалија

Дневник - 23.05.2012

Од сите држави поддржувачи на Македонија кои ни ветуваа дека ќе се обидат да го отворат прашањето за членство на државата во НАТО на тековниот самит на алијансата, Турција била најупорна во тоа, ...

Франција целосно стои зад заклучоците на НАТО

Идивиди - 23.05.2012

Париз, 22 мај 2012 (МИА) - Официјален Париз преку портпаролот на француското МНР вели дека Франција во целост ги прифаќа заклучоците од самитот во Чикаго, јавува Дојче Веле.

Ахмети не може да игра различно од Груевски

Н.Македонија - 23.05.2012

Опозициските партии на Албанците напаѓаат, но немаат идеја што би направиле за Македонија да влезе во Алијансата доколку тие се во Владата Ахмети не прави поголем притисок врз Груевски ДУИ И СПОРОТ ...

Ахмети не го напушта Груевски ни по Чикаго

А1 On - 23.05.2012

И покрај честите најави дека ДУИ може да ја напушти владата по Самитот на НАТО, извори од партијата на Али Ахмети за А1 велат дека немаат намера да го напуштат кабинетот на Никола Груевски.

Георгиевски: Република Северна Македонија е достоинствено решение

А1 On - 23.05.2012

Лидерот на ВМРО НП, Љубчо Георгиевски, го понуди предлогот „Република Северна Македонија“, кој вели дека е достоинствено решение за надминување на името БЈРМ со што би се деблокирал процесот на ...

Македонија размилува за ново обраќање до Хаг против Грција

Дневник - 23.05.2012

Македонија се спрема за ново обраќање пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг против Грција за нејзиното однесување на штотуку завршениот самит на НАТО во Чикаго и лобирање нашата држава и понатаму ...

По Чикаго Македонија поторно во Хаг?

Н.Македонија - 23.05.2012

Постои можност доколку државниот врв и правниот тим ако пронајдат аргументи да го известат судот во Хаг дека Грција со настапот во Чикаго не го почитувала барањето на Судот да не го повтори ...

Македонија ќе влезе во НАТО, прашање е само кога и како?!

Штипка - 23.05.2012

Според американскиот амбасадор во Република Македонија, Пол Волерс, сето она што се случи на самитот на НАТО во Чикаго, нема никаква врска со аспирациите на Македонија да стане членка на НАТО, туку ...

Груевски со отворена реакција на одлуката на НАТО

SETimes - 23.05.2012

Одлуката на НАТО да не ја покани Македонија да пристапи во Алијансата, за време на тукушто завршениот самит во Чикаго, предизвика бура од силни реакции, од кои најлутите беа, можеби, од самиот ...

Георгиевски: Република Северна Македонија е достоинствено решение, прифатете го!

+инфо - 23.05.2012

„Отидовме на Самитот на НАТО во Чикаго единствени во ставовите, сите беа премногу конструктивни, но резултатот беше голем пораз, со што беше испратена кристално јасна порака, ако Македонија сака да ...

Македонија пак подготвува тужба против Грција?

+инфо - 23.05.2012

Македонија се подготвува за ново обраќање пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг против Грција за нејзиното однесување на штотуку завршениот самит на НАТО во Чикаго и лобирање нашата држава и ...

ОМД побара прекинување на разговорите за името

Сител - 23.05.2012

Обединетата македонска дијаспора реагира на заклучоците на самитот на НАТО во Чикаго, оценувајќи дека со нив се одобрува грчкото вето за приемот на Република Македонија, и побара прекинување на ...

Ексклузивни детали од Чикаго, Македонија повторно во Хаг

Сител - 23.05.2012

Жестока, маратонска дипломатска битка водел Претседателот Иванов во неофицјалниот дел на НАТО самитот во Чикаго. Како што дознава Сител од високи дипломатски извори Иванов интензивно работел во ...

Георгиевски: Република Северна Македонија е достоинствено решение

Кирилица - 23.05.2012

-Отидовме на Самитот на НАТО во Чикаго единствени во ставовите, сите беа премногу конструктивни, но резултатот беше голем пораз, со што беше испратена кристално јасна порака, ако Македонија сака да ...

ОМД бара Македонија да ги прекине преговорите за името со Грција

Канал5 - 23.05.2012

Откако целосно се разочараа од САД и НАТО, Обединетата македонска дијаспора сугерира до властите во Македонија да ги прекинат преговорите со Грција.

Македонија повторно ќе ја бара правдата во Хаг?!

Кирилица - 23.05.2012

Македонија повторно ќе бара правда во Меѓународниот суд на правдата во Хаг. И повторно против Грција. Причина е нејзиното однесување на самитот на НАТО во Чикаго и лобирањето Македонија и понатаму да ...

Османи: Излегувањето на ДУИ од Влада нема да го реши спорот со Грција

Кирилица - 23.05.2012

- ДУИ целиот овој период даде максимален придонес и ќе продолжи да го прави истото за реализација на најзначајниот приоритет за нас во моментот, интеграцијата на земјата во НАТО и ЕУ, нагласи ...

Ахмети нема да го напушти Груевски ни по Чикаго

Sky - 23.05.2012

ДУИ може да ја напушти владата по Самитот на НАТО, иако за тоа постоеа чести најави. Според извори од ДУИ, партијата нема намера да го напуштат кабинетот на Никола Груевски, пренесува А1.

ОМД побара прекинување на разговорите за името

Курир - 23.05.2012

Обединетата македонска дијаспора реагира на заклучоците на самитот на НАТО во Чикаго, оценувајќи дека со нив се одобрува грчкото вето за приемот на Република Македонија, и побара прекинување на ...

Георгиевски: Достоинствено решение е Република Северна Македонија, прифатете го!

Sky - 23.05.2012

Отидовме на Самитот на НАТО во Чикаго единствени во ставовите, сите беа премногу конструктивни, но резултатот беше голем пораз, со што беше испратена кристално јасна порака, ако Македонија сака да ...

ОМД: Веднаш да се прекинат разговорите со Грција за спорот со името

Press24 - 23.05.2012

Обединетата македонска дијаспора реагира на заклучоците на самитот на НАТО во Чикаго, оценувајќи дека со нив се одобрува грчкото вето за приемот на Република Македонија, и побара прекинување на ...

ОМД: Да се прекинат преговорите со Грција

Sky - 23.05.2012

Доколку се продолжи со преговорите за името се одобрува ветото на Грција на самитот на НАТО во Чикаго заклучува Обединетата македонска дијаспора и бара преговорите итно да се прекинат.

Македонија повторно ќе ја тужи Грција во Хаг?!

Курир - 23.05.2012

Македонија се спрема за ново обраќање пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг против Грција за нејзиното однесување на штотуку завршениот самит на НАТО во Чикаго и лобирање нашата држава и понатаму ...

Македонија во НАТО и без согласност на Грција

Press24 - 23.05.2012

Жестока, маратонска дипломатска битка водел Претседателот Иванов во неофицјалниот дел на НАТО самитот во Чикаго. Претседателот Иванов интензивно работел во насока Грција преку заклучоците од Самитот ...

Следниот самит на НАТО отвора обврска за Грција

Курир - 23.05.2012

Како главни придобивки за Македонија од самитот на НАТО во Чикаго, дипломатски извори за МИА ја наведуваат најавата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон дека следниот самит на Алијансата ...

Македонија размислува пак да ја тужи Грција во Хаг!

Таратур - 23.05.2012

Македонија се спрема за ново обраќање пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг против Грција за нејзиното однесување на штотуку завршениот самит на НАТО во Чикаго и лобирање нашата држава и понатаму ...

Maкедонија и Грција повторно во Хаг?

БезПардон - 23.05.2012

Македонија се спрема за ново обраќање пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг против Грција за нејзиното однесување на штотуку завршениот самит на НАТО во Чикаго и лобирање нашата држава и понатаму ...

Македонија подготвува уште една тужба против Грција во Хаг?

Фама - 23.05.2012

Македонија се подготвува за нова тужба против Грција пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг, поради однесувањето и лобирањето на јужниот сосед на Самитот на НАТО во Чикаго нашата земја да остане ...

ДУИ: Нашето излегување од Владата нема да го реши спорот со Грција

Sky - 23.05.2012

Бујар Османи денеска потврди дека ДУИ останува и понатаму дел од владината коалиција. Според него ДУИ зела премногу одговорност и раководи со две третини од минстерствата.

Османи: Барањето ДУИ да ја напушти владата нема цел решавање на спорот за името

Макфакс - 23.05.2012

ДУИ целиот овој период даде максимален придонес и ќе продолжи да го прави истото за реализација на најзначајниот приоритет за нас во моментот, интеграцијата на земјата во НАТО и ЕУ, нагласи ...

Обединета Македонска Дијаспора побара прекинување на разговорите за името

Денешен - 23.05.2012

Обединетата македонска дијаспора реагира на заклучоците на самитот на НАТО во Чикаго, оценувајќи дека со нив се одобрува грчкото вето за приемот на Република Македонија, и побара прекинување на ...

По Чикаго Македонија повторно во Хаг?

Inpress - 23.05.2012

Скопје, 23. мај 2012 (ИНПРЕС) Претседателот Ѓорѓе Иванов во пресрет на самитот во Чикаго лобирал кај пријателските земји иако му било јасно дека не е можно Македонија да добие покана.

Османи - Опозицијата користи одредени Албанци за реализација на своите цели

Inpress - 23.05.2012

Скопје, 23. мај 2012 (ИНПРЕС) ДУИ, целиот овој период има дадено максимален придонес и ќе продолжи да го направи истото за реализација на најзначајниот приоритет за нас во моментот, интеграцијата на ...

НАТО демонстрира единство

Deutsche Welle - 22.05.2012

На најголемиот самит во историјата на воениот сојуз, НАТО ги постави насоките за новата колективна одбрана, а беше утврден и план за повлекување од Авганистан до крајот на 2014. година.

Објективен исход или пораз во Чикаго?

Deutsche Welle - 22.05.2012

Македонија останува надвор од Алијансата се‘ до решавањето на спорот со Грција. За политичките фактори во Македонија заклучоците од Самитот на НАТО се очекувани.

Во Македонија нема да се повтори 2001-та

Deutsche Welle - 22.05.2012

НАТО нема да дозволи нарушување на стабилноста и безбедноста на Македонија по неуспехот на самитот во Чикаго, тврдат аналитичари во земјата „Невлегувањето на Македонија во НАТО-алијансата и на овој ...

Официјален Париз не сака да полемизира со Груевски

Deutsche Welle - 22.05.2012

Портпаролот на француското МНР вели дека Париз во целост ги прифаќа заклучоците од самитот во Чикаго Дојче Веле се обрати до официјален Париз за да добие реакција по Самитот на НАТО во Чикаго и ...

Орбан во Чикаго побарал прием на Македонија во најкус можен рок

24 Вести - 22.05.2012

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на самитот во Чикаго побара прием на Македонија и на Црна Гора во НАТО во најкус можен рок, пишува во соопштение на унгарската Влада.

ДУИ ќе ја внесува Македонија во НАТО по самитот на Чикаго

24 Вести - 22.05.2012

Али Ахмети ја менува својата НАТО стратегија по самитот во Чикаго. Минситрите на ДУИ добиваат нови упатства како да се постават кон агендата за евроатлантски интеграции, брифираат од Мала Речица ...

Иванов: Во Чикаго требаше да се исправи неправдата од Букурешт

Р.С.Европа - 22.05.2012

Македонија како активен учесник во ИСАФ ги споделува одговорностите, обврските и ризиците, но истовремено очекува да ги споделува и правата и придобивките кои доаѓаат со членството.

Обама: Алијансата подготвена за повлекување од Авганистан

Р.С.Европа - 22.05.2012

Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека земјите членки на НАТО се подготвени да ја предадат одговорноста за безбедност во Авганистан на локалните сили до средината на следната година.

„Форин Полиси“: Без прием на нови членки во Чикаго

Р.С.Европа - 22.05.2012

Челниците на НАТО на самитот во Чикаго не донесоа одлука за прием на нови членки во Северноатлантскиот сојуз, што е преседан во однос на сите самити кои се одржани во последните неколку децении, ...

Обама: НАТО е посилен по самитот во Чикаго

Р.С.Европа - 22.05.2012

Американскиот претседател Барак Обама по завршувањето на дводневниот самит на НАТО во Чикаго оцени дека Алијансата сега е многу посилна и поподготвена за идните предизвици.

Македонија - НАТО, разочарани, но посветени

Р.С.Европа - 22.05.2012

Не верувам дека сега ќе се создаде некоја социо-ментална состојба на резигнираност, разочараност или дефетизам, вели професор Димитар Мирчев.

Франција не сака да полемизира со Груевски

Р.С.Европа - 22.05.2012

Официјален Париз не сака да навлегува во полемики во однос на изјавите на македонскиот премиер, изјави портпаролот на Кеј Д’Орсеј, Бернар Валеро во врска со интервјуто на премиерот Груевски за ...

Обама: На НАТО му претстои „тежок период“

Утрински - 22.05.2012

Прашањето за повлекување од Авганистан до 2014 се наметна како приоритет на Самитот ЧИКАГО – Американскиот претседател Барак Обама предупреди дека „претстои тежок период“ на Самитот на НАТО во ...

Активиран противракетниот штит

Утрински - 22.05.2012

Чикаго - Романскиот претседател Трајан Басеску соопшти дека е активирана првата фаза од американскиот противракетен штит во Европа и дека дел од територијата на Романија од вчера е под заштита од ...

Гнев од ведро небо

Утрински - 22.05.2012

Слободанка Јовановска Премиерот Никола Груевски, пред и да почне Самитот на НАТО во Чикаго, излезе со интервју кое во голема мера беше во согласност со новата туристичка кампања на владата - да ги ...

ДПА бара предвремени избори

Утрински - 22.05.2012

Опозицијата чека оставки од вицепремиерката Теута Арифи и од министерот за одбрана, Фатмир Бесими Демократската партија на Албанците побараа вицепремиерката за евроинтеграции Теута Арифи и министерот ...

Мачнината на Груевски

Утрински - 22.05.2012

Ерол Ризаов Кога го фаќа мачнина премиерот Никола Груевски, на Македонија не и' се повраќа, што би било логична последица со оглед колку е омилен.

Постбукурешка атмосфера по Чикаго! Зошто?

Утрински - 22.05.2012

Македонија не доби ни покана ни ново охрабрување, туку уште некои услови На Македонија во Чикаго и' го повторија Букурешт: уште пред претседателот Ѓорге Иванов да побара почитување на хашката ...

И САД на страната на Грција на Самитот

Утрински - 22.05.2012

Телевизијата Скај тврди дека премиерот Никола Груевски до последен момент планирал да отпатува во Чикаго и таму да прави „комуникациско шоу“ Атина – Грција e задоволна од исходот за Македонија во ...

Груевски и' сврти грб на реалноста

Утрински - 22.05.2012

Сопирачки и со досега невидена жестока реторика го нападна најсилниот воен сојуз НАТО за непринципелност Премиерот Никола Груевски ја измести јавноста со интервјуто за државната агенција МИА, во кое ...

СДСМ: Владата е одговорна за поразот

МКД - 22.05.2012

Владата е одговорна за овој разочарувачки, но очекуван неуспех на Македонија на Самитот на НАТО во Чикаго, сметаат во СДСМ.

ДУИ: НАТО нема алтернатива

МКД - 22.05.2012

Членството во НАТО нема алтернатива. ДУИ останува на оваа стратешка цел, но е свесна дека објективна кочница на патот е Грција, вели Бујар Османи, портпарол на партијата.

За СИРИЗА НАТО е злосторничка организација

МКД - 22.05.2012

Злосторници, предизвикувачи на војни, диктатори, носители на империјалистички војни… Ова се епитетите што СИРИЗА, грчката радикална левица, ги употреби во писмото упатено до протестантите против НАТО ...

Орбан во Чикаго побарал прием на Македонија во најкус можен рок

Утрински - 22.05.2012

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на самитот во Чикаго побара прием на Македонија и на Црна Гора во НАТО во најкус можен рок, пишува во соопштение на унгарската Влада.

Робертсон: Срамно е што Македонија не доби покана

Утрински - 22.05.2012

Постојаната блокада на македонското членство во НАТО е неоправдана ги критикува членките на НАТО Срамно е што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго.

Пролетен мраз во Чикаго

Дневник - 22.05.2012

Лидерите на членките на НАТО на Самитот во Чикаго во завршната декларација уште еднаш потврдија дека алијансата останува со отворени врати за нови членки, а меѓу нив и за Македонија.

Тактика, а не разногласие

Дневник - 22.05.2012

Привид е разногласието меѓу премиерот Никола Груевски, кој јавно посочи дека ниту претседателот, ниту шефот на дипломатијата, ниту тој не треба да учествува на тековниот Самит на НАТО во Чикаго ...

ДУИ го фали НАТО

Дневник - 22.05.2012

Поддршка од владејачкото мнозинство, но и осуда и барање за итна собраниска седница и предвремени избори предизвика интервјуто на премиерот Никола Груевски за агенцијата МИА во кое ја обвинува ...

Вашингтон ни останува пријател

Дневник - 22.05.2012

Амбасадите на САД, Франција и на Германија во Македонија вчера не сакаа да се произнесат за она што го кажа премиерот Никола Груевски во интервјуто за МИА.

И НАТО се антиквизира

Дневник - 22.05.2012

Самитот на НАТО во Чикаго за Македонија заврши како реприза на оној во Букурешт во 2008 година и покрај силното лобирање да се почитува пресудата од Меѓународниот суд на правдата во Хаг.

Груевски: Работите да се кажат со вистинското име

Дневник - 22.05.2012

Македонија и понатаму ќе остане посветена на реализацијата на стратегиската определба за членство во НАТО, а ако некој ја каже вистината, не значи дека се кара со стратегиските партнери.

Иванов пред лидерите во Чикаго: Разочарани сме од новото одлагање

Дневник - 22.05.2012

Нема да кријам дека нашите граѓани, лидерството на Република Македонија се целосно разочарани од досегашните одлагања. Сега беше потребно да се поправи грешката и неправдата од Букурешт.

Тонот на Груевски - за странците на „ignore“ ! Ќе накисне ли дома што згрме надвор?

Капитал - 22.05.2012

Контроверзното интервју на премиерот Никола Груевски, во кое тој директно ја обвини НАТО организацијата за двојни стандарди, за немање на принципи и достоинство и за непочитување на меѓународното ...

Без прием на нови членки – преседан во Чикаго

Идивиди - 22.05.2012

Чикаго, 21 мај 2012 (МИА) – Челниците на НАТО на самитот во Чикаго не донесоа одлука за прием на нови членки во Северноатлантскиот сојуз, што е преседан во однос на сите самити кои се одржани во ...

Иванов: Обама да помогне за името

Алфа - 22.05.2012

Самитот во Чикаго заврши без позитивен резултат за Македонија – останува на сила заклучокот првпат донесен пред 4 години во Букурешт, а потоа само пресликан на наредните собири на Алијансата, дека ...

Објективен исход или пораз во Чикаго?

Идивиди - 22.05.2012

Македонија останува надвор од Алијансата се‘ до решавањето на спорот со Грција. За политичките фактори во Македонија заклучоците од Самитот на НАТО се очекувани.

Робертсон: Срамно е што Македонија не доби покана за НАТО

Дневник - 22.05.2012

Срамно е што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго. Постојаната блокада на македонското членство во НАТО е неоправдана, оцени поранешниот генерален секретар на Алијансата Џорџ Робертсон во ...

НАТО застана зад Грција, бара да го смениме името

Н.Македонија - 22.05.2012

Во овие моменти важно е да се изгради заеднички државен став меѓу сите партии, при што круцијален дел би бил албанскиот блок.

НАТО остана слеп, Македонија не се откажува

Н.Македонија - 22.05.2012

Лидерите што членуваат во евроатлантското семејство во раце ја имаа пресудата од Меѓународниот суд на правдата од Хаг во која јасно се вели дека Грција во 2008 година во Букурешт неоправдано ја ...

Орбан во Чикаго побарал прием на Македонија во најкус можен рок

Н.Македонија - 22.05.2012

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на самитот во Чикаго побара прием на Македонија и на Црна Гора во НАТО во најкус можен рок, пишува во соопштение на унгарската Влада - Проширувањето на НАТО досега се ...

Унгарскиот премиер побарал Македонија најскоро да влезе во НАТО

Дневник - 22.05.2012

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на самитот во Чикаго побара прием на Македонија и на Црна Гора во НАТО во најкус можен рок, пишува во соопштение на унгарската Влада .

Срамно е што Македонија не доби покана за НАТО

Идивиди - 22.05.2012

Скопје, 22 мај 2012 (МИА) - Срамно е што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго. Постојаната блокада на македонското членство во НАТО е неоправдана, оценува поранешниот генерален секретар на ...

Прием на Македонија во најкус можен рок

Идивиди - 22.05.2012

Будимпешта, 22 мај 2012 (МИА) - Унгарскиот премиер Виктор Орбан на самитот во Чикаго побара прием на Македонија и на Црна Гора во НАТО во најкус можен рок, пишува во соопштение на унгарската Влада.

Унгарскиот премиер побара итен прием на Македонија во НАТО

Кајгана - 22.05.2012

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, на Самитот на НАТО во Чикаго, побара итен прием на Македонија во Алијансата. „Унгарската влада целосно го поддржува приклучувањето на Македонија и Црна Гора во НАТО ...

Груевски и не требаше да оди во Чикаго, а ни Иванов

Идивиди - 22.05.2012

Стево Пендаровски, експерт за безбедносни прашања „Премиерот не требаше да оди во Чикаго, исто како што немаше потреба македонската делегација да ја предводи шефот на државата, за која одамна се ...

Валеро: Не е време за полемики со Груевски

Н.Македонија - 22.05.2012

Франција во целост ги прифаќа заклучоците од самитот во Чикаго и не сака да ги коментира изјавите на премиерот Никола Груевски за дволичноста и двојните стандарди на големите сили како што се САД, ...

Франција не сака полемика, а СДСМ прашува „што понатаму“

Штипка - 22.05.2012

Изјавите на Никола Груевски поврзани со самитот на НАТО во Чикаго во кои тој ја потенцираше дволичноста и двојните аршини на големите сили, меѓу кои тоа најмногу се однесуваше на САД, Франција и ...

За едни Македонија изгуби, за други НАТО е поразен

Алфа - 22.05.2012

Кој изгуби повеќе во Чикаго – Македонија што не влезе во НАТО, или НАТО што реши да не ја слушне пресудата од Хаг – ден по утврдувањето на заклучоците на алијансата, анализите во Скопје уште ...

НАТО самитот во Чикаго – стратегија и предизвици

А1 On - 22.05.2012

Нато самитот во Чикаго ќе се одржи 20-21 овој месец и за прв пат во град во Соединетите американски држави, после еден одамнешен самит во Вашингтон.

Русија со свој систем за антиракетна одбрана

А1 On - 22.05.2012

НАТО официјално објави дека првата оперативна фаза од проектот за заштита на Европа од ракетен напад на Блискиот Исток е завршена. Сега се чека одговор од Русија да се приклучи.

Без прием на нови членки во НАТО, преседан во Чикаго

А1 On - 22.05.2012

Челниците на НАТО на самитот во Чикаго не донесоа одлука за прием на нови членки во Северноатлантскиот сојуз, што е преседан во однос на сите самити кои се одржани во последните неколку децении, ...

Плевнелиев: За приемот во НАТО, ќе судиме по делата

А1 On - 22.05.2012

Претседателот на Република Бугарија, Росен Плевнелиев, прогнозира дека, најверојатно за околу две години, на следниот самит на НАТО ќе се отвори темата за приемот на нови држави.

Робертсон: Срамно е што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго

+инфо - 22.05.2012

Поранешниот генерален-секретар на НАТО, Џорџ Робертсон за емисијата „Порта“ на Македонската телевизија изјави дека е срамно што Македонија не доби покана за членство во НАТО на Самитот во Чикаго.

Иванов: Алијансата да не биде заложник на неодговорни политичари од Грција

+инфо - 22.05.2012

Алијансата да не биде заложник на едно неодговорно однесување на политичари од нашиот јужен сосед, кои билатералното прашање го користат за да испраќаат уцени за нешто што е дел од процесот во ОН, ...

Дојче Веле: Официјален Париз не сака да полемизира со Груевски

+инфо - 22.05.2012

Дојче Веле се обратил до официјален Париз за да добие реакција по Самитот на НАТО во Чикаго и заклучоците во однос на приемот на Македонија во Алијансата како и изјавите на македонскиот премиер ...

Во Чикаго требаше да се исправи неправдата од Букурешт

Кирилица - 22.05.2012

Како активен учесник во ИСАФ, Македонија ги споделува одговорностите, обврските и ризиците. Македонија истовремено очекува да ги споделува и правата и придобивките кои доаѓаат со членството.

Робертсон: Срамно е што Македонија не доби покана за НАТО во Чикаго

Сител - 22.05.2012

Срамно е што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго. Постојаната блокада на македонското членство во НАТО е неоправдана, оценува поранешниот генерален секретар на Алијансата Џорџ Робертсон во ...

„Форин Полиси“: Беа прием на нови членки – преседан во Чикаго

Сител - 22.05.2012

Челниците на НАТО на самитот во Чикаго не донесоа одлука за прием на нови членки во Северноатлантскиот сојуз, што е преседан во однос на сите самити кои се одржани во последните неколку децении, ...

„Форин Полиси“: Беа прием на нови членки – преседан во Чикаго

МРТ - 22.05.2012

Челниците на НАТО на самитот во Чикаго не донесоа одлука за прием на нови членки во Северноатлантскиот сојуз, што е преседан во однос на сите самити кои се одржани во последните неколку децении, ...

Робертсон: Срамно е што Македонија не доби покана за НАТО во Чикаго

МРТ - 22.05.2012

Срамно е што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго. Постојаната блокада на македонското членство во НАТО е неоправдана, оценува поранешниот генерален секретар на Алијансата Џорџ Робертсон во ...

И претседателот Иванов вознемирен од однесувањето на НАТО кон Македонија

Канал5 - 22.05.2012

Во врска со изјавата на премиерот во која Груевски рече дека претседателот и министерот за надворешни работи згрешиле што дошле во Чикаго затоа што немало заслужена покана за членство Иванов со ...

Робертсон: Срамно е што Македонија не доби покана за НАТО

Вечер - 22.05.2012

Срамно е што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго. Постојаната блокада на македонското членство во НАТО е неоправдана, оценува поранешниот генерален секретар на Алијансата, Џорџ Робертсон ...

Робертсон: Срамно е што Македонија не доби покана за НАТО

Кирилица - 22.05.2012

-Срамно е што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго. Постојаната блокада на македонското членство во НАТО е неоправдана - оценува поранешниот генерален секретар на Алијансата Џорџ Робертсон ...

Орбан во Чикаго побарал прием на Македонија во најкус можен рок

Сител - 22.05.2012

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на самитот во Чикаго побара прием на Македонија и на Црна Гора во НАТО во најкус можен рок, пишува во соопштение на унгарската Влада.

Орбан во Чикаго побарал прием на Македонија во најкус можен рок

МРТ - 22.05.2012

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на самитот во Чикаго побара прием на Македонија и на Црна Гора во НАТО во најкус можен рок, пишува во соопштение на унгарската Влада.

Прием на Македонија во најкус можен рок, побарал Орбан во Чикаго

Вечер - 22.05.2012

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на самитот во Чикаго побара прием на Македонија и на Црна Гора во НАТО во најкус можен рок, пишува во соопштение на унгарската Влада.

Унгарскиот премиер во Чикаго побарал итно зачленување на Македонија во НАТО

Канал5 - 22.05.2012

Премиерот на Унгарија Виктор Орбан на самитот на Чикаго барал Македонија и Црна Гора да бидат примени во НАТО во што е можно пократок рок, се вели во соопштението на унгарската влада.

Реакции за НАТО

МРТ - 22.05.2012

Срамно е што Македонија не доби покана на самитот во Чикаго, вели поранешниот генерален секретар на Алијансата Џорџ Робертсон.

Франција целосно стои зад заклучоците на НАТО

Сител - 22.05.2012

Официјален Париз преку портпаролот на француското МНР вели дека Франција во целост ги прифаќа заклучоците од самитот во Чикаго, јавува Дојче Веле.

Милошоски: НАТО, НАТО мое злато!

Вечер - 22.05.2012

САМИТОТ ВО ЧИКАГО КАКО ПОВОД ЗА КОМЕНТАРИ НА ФЕЈСБУК Дел од политичарите од власта и опозицијата продолжуваат да ја користат социјалната мрежа како медиум за изнесување ставови за различни прашања, ...

Сите за еден, Бугарија за ниеден

Вечер - 22.05.2012

Со исклучок на Франција и на Португалија, сите присутни министри на состанокот во дискусиите го користеле уставното име на Република Македонија.

НАТО договори излезна стратегија за Авганистан

Точка - 22.05.2012

Лидерите на земјите членки на НАТО на вториот, последен ден од Самитот во Чикаго, договорија излезна стратегија за повлекување од Авганистан до крајот на 2014 година, кога управувањето во таа земја ...

Иванов: НАТО не треба да е заложник на неодговорното однесување на Грција

Точка - 22.05.2012

Имаме со што да сме горди затоа што веќе 10 години учествуваме со македонски мировници и тоа на многу одговорна позиција – обезбедување на командата на ИСАФ мисијата, а за сите овие години над 2.800 ...

Робертсон: Срамно е што Македонија не доби покана за НАТО во Чикаго

Точка - 22.05.2012

Срамно е што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго. Постојаната блокада на македонското членство во НАТО е неоправдана, оценува поранешниот генерален секретар на Алијансата Џорџ Робертсон.

Иванов: Во Чикаго требаше да се исправи неправдата од Букурешт

Точка - 22.05.2012

Како активен учесник во ИСАФ, Македонија ги споделува одговорностите, обврските и ризиците. Македонија истовремено очекува да ги споделува и правата и придобивките кои доаѓаат со членството.

НАТО Самит: Без прием на нови членки

Точка - 22.05.2012

Светските челници на Самитот на НАТО во Чикаго не донесоа одлука за влез на нови членки во Северноатлантскиот воен сојуз, што е преседан во однос на сите самити што се одржани во последните неколку ...

Орбан побара прием на Македонија во НАТО во најкус можен рок

Точка - 22.05.2012

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, на Самитот на НАТО во Чикаго побара прием на Македонија и на Црна Гора во Алијансата во најкус можен рок, пишува во соопштение на унгарската Влада.

Иванов: Во Чикаго требаше да се исправи неправдата од Букурешт

Нетпрес - 22.05.2012

Како активен учесник во ИСАФ, Македонија ги споделува одговорностите, обврските и ризиците. Македонија истовремено очекува да ги споделува и правата и придобивките кои доаѓаат со членството.

Иванов: НАТО не треба да е заложник на неодговорното однесување на Грција

Нетпрес - 22.05.2012

Имаме со што да сме горди затоа што веќе 10 години учествуваме со македонски мировници и тоа на многу одговорна позиција – обезбедување на командата на ИСАФ мисијата, а за сите овие години над 2.800 ...

Робертсон: Срамно е што Македонија не доби покана за НАТО во Чикаго

Нетпрес - 22.05.2012

Срамно е што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго. Постојаната блокада на македонското членство во НАТО е неоправдана, оценува поранешниот генерален секретар на Алијансата Џорџ Робертсон.

НАТО договори излезна стратегија за Авганистан

Нетпрес - 22.05.2012

Лидерите на земјите членки на НАТО на вториот, последен ден од Самитот во Чикаго, договорија излезна стратегија за повлекување од Авганистан до крајот на 2014 година, кога управувањето во таа земја ...

Дневен печат- коментари 22.05.2012

Sky - 22.05.2012

Говорот на премиерот Груевски по НАТО самитот, Субвенциите во земјоделството како и состојбата на Грција во поглед на еврозоната се темите на кои коментираат денешните дневни весници.

Форин Полиси: НАТО направи преседан во Чикаго

Курир - 22.05.2012

Челниците на НАТО на самитот во Чикаго не донесоа одлука за прием на нови членки во Северноатлантскиот сојуз, што е преседан во однос на сите самити кои се одржани во последните неколку децении, ...

Иванов: НАТО да не биде заложник на Грција

Sky - 22.05.2012

Имаме со што да сме горди затоа што веќе 10 години учествуваме со македонски мировници и тоа на многу одговорна позиција – обезбедување на командата на ИСАФ мисијата, а за сите овие години над 2.800 ...

Робертсон: Срамно е што Македонија не е членка на НАТО

Курир - 22.05.2012

Срамно е што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго. Постојаната блокада на македонското членство во НАТО е неоправдана, оценува поранешниот генерален секретар на Алијансата Џорџ Робертсон во ...

Робертсон: Срамно е што Македонија не доби покана

Sky - 22.05.2012

Срамно е што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго е оценката на поранешниот генерален секретар на НАТО, Џорџ Робертсон.

Робертсон: Срамно и неоправдано е што Македонија не доби покана за НАТО

Press24 - 22.05.2012

Срамно е што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго. Постојаната блокада на македонското членство во НАТО е неоправдана, оценува поранешниот генерален секретар на Алијансата Џорџ Робертсон во ...

Робертсон: Срамно е што Македонија не доби покана за НАТО, постојаната блокада е неоправдана

БезПардон - 22.05.2012

Поранешниот генерален секретар на Алијансата Џорџ Робертсон, смета дека е срамно што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго.

НАТО Самит: Без прием на нови членки

Нетпрес - 22.05.2012

Светските челници на Самитот на НАТО во Чикаго не донесоа одлука за влез на нови членки во Северноатлантскиот воен сојуз, што е преседан во однос на сите самити што се одржани во последните неколку ...

Без прием на нови членки во НАТО - преседан во Чикаго

Press24 - 22.05.2012

Челниците на НАТО на самитот во Чикаго не донесоа одлука за прием на нови членки во Северноатлантскиот сојуз, што е преседан во однос на сите самити кои се одржани во последните неколку децении, ...

Иванов: НАТО не треба да биде заложник на неодговорното однесување на Грција

Press24 - 22.05.2012

Имаме со што да сме горди затоа што веќе 10 години учествуваме со македонски мировници и тоа на многу одговорна позиција – обезбедување на командата на ИСАФ мисијата, а за сите овие години над 2.800 ...

Робертсон: Срамно е што Македонија не доби покана за НАТО во Чикаго

Таратур - 22.05.2012

Срамно е што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго. Постојаната блокада на македонското членство во НАТО е неоправдана, оценува поранешниот генерален секретар на Алијансата Џорџ Робертсон.

НАТО договори излезна стратегија за Авганистан

Таратур - 22.05.2012

Лидерите на земјите членки на НАТО на вториот, последен ден од Самитот во Чикаго, договорија излезна стратегија за повлекување од Авганистан до крајот на 2014 година, кога управувањето во таа земја ...

Нато

Окно - 22.05.2012

Ако ви зуи во ушите, ви се врти во главата, имате мачнина во стомакот... не се грижете. Ниту ве фатиле љубовни проблеми, ниту сте во прединфарктна состојба.

Плевнелиев: Македонија ја чекаме во НАТО, но ќе судиме според делата

Sky - 22.05.2012

Им посакуваме успех на сите, но ќе судиме по делата. Ви поскауваме успех, дејствувајте здраво, ќе чекаме, зависи од вас.

Прием на Македонија во најкус можен рок, побарал Орбан во Чикаго

Курир - 22.05.2012

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на самитот во Чикаго побара прием на Македонија и на Црна Гора во НАТО во најкус можен рок, пишува во соопштение на унгарската Влада.

Орбан побара прием на Македонија во најкус можен рок

Press24 - 22.05.2012

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на самитот во Чикаго побара прием на Македонија и на Црна Гора во НАТО во најкус можен рок, пишува во соопштение на унгарската Влада.

Орбан побара прием на Македонија во НАТО во најкус можен рок

Нетпрес - 22.05.2012

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, на Самитот на НАТО во Чикаго побара прием на Македонија и на Црна Гора во Алијансата во најкус можен рок, пишува во соопштение на унгарската Влада.

Орбан: Македонија во НАТО во најкус можен рок

Sky - 22.05.2012

Прием на Македонија и на Црна Гора во НАТО Алијансата во најкус можен рок, побарал Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, на Самитот на НАТО во Чикаго.

НАТО по секоја цена ќе го обезбеди мирот во РМ - Нема да се повтори 2001та

Press24 - 22.05.2012

НАТО нема да дозволи нарушување на стабилноста и безбедноста на Македонија по неуспехот на самитот во Чикаго, тврдат аналитичари во земјата за Дојче Веле.

Дојче Веле: Официјален Париз не сака да полемизира со Груевски

Sky - 22.05.2012

Дојче Веле се обратил до официјален Париз за да добие реакција по Самитот на НАТО во Чикаго и заклучоците во однос на приемот на Македонија во Алијансата како и изјавите на македонскиот премиер ...

Плевнелиев: Ја чекаме Македонија во НАТО, но ќе судиме според делата

Макфакс - 22.05.2012

Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев по средбата на НАТО во Чикаго изјави дека Бугарија им посакува успех на сите земји кои имаат цел да влезат во НАТО алијансата, но напомена дека ќе судат според ...

Орбан побара итен прием на Македонија во НАТО

Макфакс - 22.05.2012

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, на Самитот на НАТО во Чикаго, побара итен прием на Македонија во Алијансата. „Унгарската влада целосно го поддржува приклучувањето на Македонија и Црна Гора во НАТО ...

Плевнелиев - Ја чекаме Македонија во НАТО, но ќе судиме според делата

Inpress - 22.05.2012

Софија, 22. мај 2012 (ИНПРЕС) Им посакуваме успех на сите, но ќе судиме според делата, изјави претседателот на Бугарија Росен Плевнелиев по самитот на НАТО во Чикаго.

Робертсон - Срамно е што Македонија не доби покана на Самитот во Чикаго

Inpress - 22.05.2012

Чикаго, 22. мај 2012 (ИНПРЕС) Поранешниот генерален-секретар на НАТО, Џорџ Робертсон изјави дека е срамно што Македонија не доби покана за членство во НАТО на Самитот во Чикаго.

Ќе заврши ли сепак војната во Авганистан во 2014 година

Inpress - 22.05.2012

Чикаго, 22. мај 2012 (ИНПРЕС) И покрај проектираниот крај до 2014 година на авганистанската војна, САД се уште се држат до голем делод предлог-законот за авганистанската армија.

НАТО пред судбоносни одлуки

Deutsche Welle - 21.05.2012

Во време на финансиска криза, НАТО презентира нов модел: со помалку пари да се постигне повеќе. Големите проекти за вооружување ќе бидат финансирани заеднички.

Нова рампа за Македонија во НАТО

Deutsche Welle - 21.05.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Петрос Моливијатис на новинарите кои известуваат од НАТО самитот им изјави дека е потврдено – прием на Македонија во Алијансата ќе има кога ќе се реши прашањето ...

Груевски за едни популист, за други херој

Deutsche Welle - 21.05.2012

Изненаденост, осуда но и одобрување предизвика последното интервју на премиерот Груевски за МИА. Груевски изјави дека му е смачено од дволичноста на САД, Германија, Франција кон Македонија.

Во Чикаго продолжува Самитот на НАТО

24 Вести - 21.05.2012

НАТО сили – 2020 година подготвени да се справат со економските, но и со безбедносните ризици, е примарната цел, нагласи генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен во обраќањето отворајќи го ...

Иванов во Чикаго ќе се обрати на состанокот на Северно-атланскиот совет за Авганистан

24 Вести - 21.05.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе учествува и ќе се обрати на состанокот на Северно-атлантскиот совет за Авганистан, што се одржува во рамки на НАТО самитот во Чикаго.

Чикаго го повтори Букурешт

24 Вести - 21.05.2012

Уште едно повторување на заклучоците од Букурешт за Македонија. НАТО и во Чикаго потсети дека земјава ќе добие покана за членство во Алијансата штом ќе се најде заеднички прифатливо решение за името.

Грција ја прекрши пресудата од Хаг и ги намалува шансите Македонија кога било да го смени името

24 Вести - 21.05.2012

Грција на самитот во Чикаго постапи онака како што нејзиното политичко раководство сметаше дека е најдобро и го блокираше разгледувањето на барањето на Македонија за членство во НАТО.

Американската Амбасада реагира на интервјуто на премиерот Груевски

24 Вести - 21.05.2012

Реакција на Американската Амбасада на интервјуто на премиерот Груевски. Преку соопштение, Вашингтон се оградува - изјавите од македонските власти се невини и несодветно е ние да ги коментираме.

Груевски одговори на СДСМ: Остануваме посветени на НАТО, но немам намера да бидам лицимерен

24 Вести - 21.05.2012

Република Македонија има и капацитет и потенцијал да продолжи да остварува резултати и успеси, да реформира и модернизира, да спроведува проекти кои ќе го подобрат секојдневието на секого од нас.

Во Монтреал уапсени 300 демонстранти

24 Вести - 21.05.2012

Полицијата во Монетреал уапси најмалку 300 луѓе, додека 20 луѓе од кои 11 полицајци, се повредени за време на протестите што синоќа прераснаа во насилство.

Иванов: Во Чикаго требаше да се исправи неправдата од Букурешт

24 Вести - 21.05.2012

Како активен учесник во ИСАФ, Македонија ги споделува одговорностите, обврските и ризиците. Македонија истовремено очекува да ги споделува и правата и придобивките кои доаѓаат со членството.

Груевски го критикуваше НАТО за односот кон Македонија

Глас на Америка - 21.05.2012

Во интервјуто за МИА наведува дека и претседателот на САД е свесен за тоа, но има причини заради кои не се изјаснува. „Јас длабоко верувам и сигурен сум дека и самиот Барак Обама длабоко во себе е ...

НАТО не брза да излезе од Авганистан

Глас на Америка - 21.05.2012

Алијансата продолжува со тимската работа на виталниот принцип - паметна одбрана, рече генералниот секретар Расмусен. Македонија останува посветена на континуирани реформи и поддршка на мировните ...

Oбама: Стратегијата за излегување на НАТО од Авганистан е „на добар пат“

Р.С.Европа - 21.05.2012

Денеска завршува дводневниот Самит на НАТО во Чикаго на кој учествуваат претставници на речиси 60 држави, партнерски земји и меѓународни организации.

Антивоени протести во Чикаго

Р.С.Европа - 21.05.2012

Полицијата се судри со антивоени демонстратори кои синоќа маршираа во Чикаго. Како што јавуваат агенциите,четворица полицајци биле повредени. Полицијата соопшти дека се уапсени 45 демонстратори.

Зелено светло за првата фаза од антиракетниот штит за одбрана

Р.С.Европа - 21.05.2012

Шефовите на земјите членки на НАТО синоќа на состанокот во Чикаго ја прогласија за оперативна првата фаза од антиракетниот штит кој би требало да ја заштити Европа од нападите на Блискиот Исток.

НАТО го промовира анти-ракетниот штит во Европа

Р.С.Европа - 21.05.2012

НАТО соопшти дека долго планираниот анти-ракетен штит во Европа ќе стартува и ќе се развива. Генералниот секретар Андерс Фог Расмусен, на крајот од првиот ден од самитот на НАТО во Чикаго, објави ...

Која е алтернативата за НАТО за Македонија?

Р.С.Европа - 21.05.2012

Заменик-министерот за одбрана Емил Димитриев вели дека во ситуација кога Македонија не е членка на НАТО, треба да се размислува за алтернативни решенија за развој на безбедноста.

Груевски vs. Запад?

Р.С.Европа - 21.05.2012

Влегува ли Македонија во опасна фаза за безбедноста или ова морало да се каже, гласат поделените ставови на експертите. Во интервју за МИА, премиерот Никола Груевски со огорчени критики за политиката ...

НАТО ги повтори заклучоците за Македонија во Чикаго

Р.С.Европа - 21.05.2012

Шефовите на држави и влади на земјите членки на НАТО, во декларацијата од самитот во Чикаго, наведуваат дека ги повторуваат заклучоците од самитот во Букурешт во 2008 година, дека ќе упатат покана до ...

Заклучокот од Чикаго ист како и оној од Букурешт

Глас на Америка - 21.05.2012

НАТО наведува дека Македонија ќе стане членка веднаш откако ќе биде решен спорот со името, изразува благодарност за учеството во мисиите. А за Македонија ништо ново во Чикаго.

Самитот на НАТО - најкоментирана тема

Р.С.Европа - 21.05.2012

Информациите за самитот на НАТО во Чикаго и исходот од него се најкоментираните текстови на нашата интернет страна. Ете, дојде и толку зборуваниот самит на НАТО во Чикаго, Македонија и проширување ...

Симпатии за Македонија на Самитот на НАТО

Глас на Америка - 21.05.2012

Но, и оглас во Чикаго трибјун на хеленско-американската ...

Реакции на интервјуто на премиерот Груевски

Глас на Америка - 21.05.2012

ДПА бара предвремни избори, СДСМ премиерот и претседателот да се обратат во Собранието. Пратениците од СДСМ барат и премиерот, и претседателот на државата да се обратат во Собранието, ДПА повика на ...

Глобализирање на НАТО

Утрински - 21.05.2012

Ан Мари Слотер Дваесет и осумте членки на НАТО се сретнаа во Чикаго на нивната годишна средба. Шеесет и две години откако беше потпишан северноатлантскиот договор обврзувајќи ги САД, Канада и десет ...

Атина прогнозира неуспех за Македонија во Чикаго

Утрински - 21.05.2012

Пропаднало барањето за лидерска средба со Западен Балкан, а неуспех ќе доживее и барањето да се вклучи Хашката пресуда - прогнозираа во Грција Грција е уверена дека големите играчи од НАТО на Самитот ...

Судир во државниот врв за Чикаго?!

Утрински - 21.05.2012

Премиерот Никола Груевски не отишол на Самитот на НАТО поради тоа што Македонија нема да добие покана за членство „Не заминав во Чикаго затоа што Македонија нема да добие прием“, изјави во интервју ...

НАТО самитот во Чикаго почна под опсада од полицајци и демонстранти

МКД - 21.05.2012

Дводневниот самит на шефовите на државите и владите на земјите-членки на НАТО започна во Чикаго, со силни мерки не безбедност, но и демонстрации на повеќе илјади луѓе.

Во Чикаго со исти заклучоци од Букурешт

МКД - 21.05.2012

Го повторуваме договорот на Самитот во Букурешт во 2008 година, како што тоа го сторивме и на следните самити, да и се даде покана на БЈРМ да се приклучи на Алијансата штом се најде решение на спорот ...

„Пред НАТО стојат економски и безбедносни предизвици“

Телма - 21.05.2012

НАТО сили – 2020 година подготвени да се справат со економските, но и со безбедносните ризици, е примарната цел, нагласи генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен во обраќањето отворајќи го ...

Во Чикаго уапсени 45 анти - НАТО демонстранти

Телма - 21.05.2012

- Најмалку 45 лица се уапсени во Чикаго, а четворица полицајци се ранети на протестите против дводневниот самит на НАТО, кој почна вчера, соопшти полицијата.

Во Чикаго повторен заклучокот од Букурешт

Утрински - 21.05.2012

На самитот на Алијансата во Чикаго се наведува дека Македонија ќе добие покана за членство во НАТО откако ќе се реши проблемот со уставното име на земјата Самитот на НАТО во Чикаго не донесе ништо ...

Турција лобира, Грција блокира

МКД - 21.05.2012

Турските претставници на самитот во Чикаго лобирале за фер пристап кон Македонија, но речиси минимални се шансите ваквите напори да ја променат политиката на НАТО – членките.

Уапсени 45 демонстранти во Чикаго

Утрински - 21.05.2012

Чикаго - Најмалку 45 лица беа уапсени во Чикаго, а четворица полицајци се ранети на протестите против дводневниот самит на НАТО.

Иванов ќе се обрати на состанокот на Северно-атланскиот совет за Авганистан

Утрински - 21.05.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе учествува и ќе се обрати на состанокот на Северно-атлантскиот совет за Авганистан, што се одржува во рамки на НАТО самитот во Чикаго.

НАТО: Европскиот ракетен штит е функционален

МКД - 21.05.2012

Европскиот ракетен штит е функционален, тврди генералниот секретар на НАТО Фог Расмусен, кој ја објави неговата „привремена способност“ да соборува непријателски проектили.

НАТО згази на судот во Хаг и на сопствените принципи

МКД - 21.05.2012

Како што и се очекуваше, така и заврши. И покрај силното дипломатско и експертско лобирање, и покрај многубројните петиции и извештаи на тинк-тенк институтите, и конечно, и покрај пресудата на ...

Опозицијата бара премиерот да се обрати во Собранието

Утрински - 21.05.2012

ДПА, пак, бара Груевски да се обрати во Парламентот, а потоа тој да биде распуштен и да се распишат вонредни парламентарни избори Парламентарната опозиција денеска го повика премиерот Никола Груевски ...

Сервер - Грција ги намали шансите Македонија да го смени името

Утрински - 21.05.2012

Грција на самитот во Чикаго постапи онака како што нејзиното политичко раководство сметаше дека е најдобро и го блокираше разгледувањето на барањето на Македонија за членство во НАТО.

„То Вима“: Не успеа лобирањето на Турција

МКД - 21.05.2012

Атина успеа да ја наметне својата позиција на Самитот на НАТО во Чикаго, Македонија да не влезе во Алијансата пред да биде најдено заемно прифатливо решение за името, пишува денеска грчкиот весник ...

Партиите бараат одговори и одговорност од Груевски

Телма - 21.05.2012

- Парламентарната опозиција денеска го повика премиерот Никола Груевски да се обрати пред Собранието и да го соопшти официјалниот став на државниот врв за евроинтеграциските процеси по Самитот на ...

Нема покана за Македонија од самитот на НАТО во чикаго

Телма - 21.05.2012

Земјите членки на НАТО не ја променија својата одлука за Македонија – ќе ја примат во Алијансата кога ќе биде решен спорот за името со Грција. Во завршната декларација од Самитот во Чикаго само...

Тачи е за предвремени избори, СДСМ го бара премиерот на отчет во парламентот

МКД - 21.05.2012

Опозициската ДПА бара итна собраниска седница на која ќе се донесе одлука за распуштање на парламентот и ќе се распишат вонредни парламентарни избори, поради, како што велат, неуспехот на Македонија ...

Груевски одговори: не прифаќам политика на свиткан грб

Телма - 21.05.2012

Република Македонија има и капацитет и потенцијал да продолжи да остварува резултати и успеси, да реформира и модернизира, да спроведува проекти кои ќе го подобрат секојдневието на секого од нас.

Иванов - Во Чикаго требаше да се исправи неправдата од Букурешт

Утрински - 21.05.2012

Ова го нагласи претседателот на Република Македонија на денешниот состанок на шефови на држави и влади учеснички во мисијата ИСАФ во Чикаго Како активен учесник во ИСАФ, Македонија ги споделува ...

Груевски ѝ одговори на опозицијата: Не сме лицемерни и не очекувајте дека ќе го лажеме народот

МКД - 21.05.2012

Вербата, вистината и правдата секогаш победуваат! Историјата тоа го потврдила безброј пати! Самите одлучуваме и самите ќе оствариме нови подвизи и успеси. Имајте верба во себе и во Вашите блиски.

Турција, Албанија, Хрватска, Холандија, Словенија и Унгарија во Чикаго ја поддржаа Македонија

МКД - 21.05.2012

На Самитот на НАТО во Чикаго делегациите на Турција, Албанија, Хрватска, Словенија, Холандија и Унгарија се обидоа своите колеги да ги потсетат на сериозноста на пресудата на Меѓународниот суд на ...

Остануваме на патот кон Алијансата

Утрински - 21.05.2012

Премиерот Никола Груевски одговори на отвореното писмо од опозицијата, посочувајќи дека епилогот од Чикаго е непосакуван, неправеден и неправичен, но не е неочекуван или, пак, изненадувачки.

Потрага по изгубената правда

Дневник - 21.05.2012

Даут ДАУТИ Денес нема да се случи ништо спектакуларно на Самитот на НАТО во Чикаго. Нашите очекувања не се така оптимистички како пред Букурешт.

Грција е главниот виновник за невлегувањето во НАТО

Дневник - 21.05.2012

Не знам со кое лице ни се обраќаат одредени претставници на некои водечки земји-членки на НАТО или, пак, н` озборуваат по кулоарите дека сме пропуштиле шанса со Папандреу, од што ми доаѓа мачнина.

Авганистан во фокусот на алијансата

Дневник - 21.05.2012

Едно од клучните прашања што ќе ги разгледуваат лидерите на НАТО е и тоа кој ќе ја финансира авганистанската армија Самитот на државите-членки на НАТО, најголем во досегашната историја, вчера во ...

Давутоглу: Се чувствувам како Македонец

Дневник - 21.05.2012

Шефот на турската дипломатија кажал дека кога Никола Попоски не бил присутен на некоја средба, тој ги бранел интересите на Македонија како да е македонски министер за надворешни работи Се чувствувам ...

Иванов во „Чикаго Трибјун“: НАТО ќе загуби ако ни ја затвори вратата

Дневник - 21.05.2012

Сите земји-кандидатки за членство, како и сите членки на НАТО, ќе загубат доколку Алијансата реши да ја затвори својата врата за Македонија, пишува во колумна на претседателот на Република Македонија ...

Да бев на местото на Претседателот немаше да одам

Идивиди - 21.05.2012

Скопје, 20 мај 2012 (МИА) - Премиерот Никола Груевски во интервју за МИА говори за самитот на НАТО во Чикаго и оти не очекува Македонија да ја добие заслужената покана за членство поради добро ...

Ништо од Чикаго! Груевски: Кога им требаме не користат, кога НАТО ни треба, ни држат лекции!

Капитал - 21.05.2012

Премиерот Никола Груевски неколку часа пред почетокот на самитот на НАТО во Чикаго не само што соопшти дека нема да добиеме покана за членство, туку и најдиректно ја обвини НАТО-организацијата за ...

Иванов ќе се обрати во рамките на самитот на НАТО

Дневник - 21.05.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе учествува и ќе се обрати на состанокот на Северно-атлантскиот совет за Авганистан, што се одржува во рамки на НАТО самитот во Чикаго.

Втор ден од самитот на НАТО- лидерите ќе ги објават своите заложби

Капитал - 21.05.2012

На денешниот самит на НАТО се очекува да бидат објавени заложбите кои поединечни земји од Алијансата ќе ги преземат за гарантирање на безбедноста во Авганистан, по завршувањето на 2014 година.

Обраќање на Иванов во Чикаго

Алфа - 21.05.2012

Го повторуваме нашиот заклучок од 2008-ма година дека ќе има покана за ПЈРМ веднаш штом се постигне заедничко прифатливо ирешение за името, во рамките на ОН и силно повикуваме на интензивирање на тие ...

Заклучок од Чикаго-Решение за името па членство во НАТО

Алфа - 21.05.2012

Самитот на НАТО во Чикаго не донесе ништо ново од аспект на проширувањето за Македонија и како што веќе објави Алфа, земјава доби ист заклучок како оној од Букурешт во 2008.

45 уапсени на протестите во Чикаго против самитот на НАТО

Алфа - 21.05.2012

Најмалку 45 лица се уапсени во Чикаго, а четворица полицајци се ранети на протестите против дводневниот самит на НАТО, кој почна вчера, соопшти полицијата.

НАТО: Добрососедските односи се значајни за мир на Балканот

Дневник - 21.05.2012

И покрај интензивното лобирање на земјите-пријатели на Македонија, на самитот на Алијансата во Чикаго се повторија заклучоците од Букурешт.

„Прото тема“: Пропаднаа обидите на Давутоглу да му помогне на Груевски

Дневник - 21.05.2012

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу не успеа да му помогне на неговиот добар пријател Никола Груевски да добие покана за членство во Чикаго, објави грчкиот весник „Прото тема“.

Хашката пресуда бара нов пристап од НАТО

Н.Македонија - 21.05.2012

Грчката блокада не смее да ни ги засени целите, порачаа претставниците на македонскиот државен врв во Чикаго, во пресрет на самитот на Алијансата Претседателот Иванов со турски министер за надворешни ...

Најмоќните членки на НАТО се во услуга на Грција

Н.Македонија - 21.05.2012

Очигледна е заинтересираноста на најмоќните членки на НАТО по секоја цена да и бидат на услуга на Грција, преземајќи товар, ако воопшто го чувствуваат како товар крајно непринципиелното и ...

Грозјето не е кисело, гнило е!

Н.Македонија - 21.05.2012

Главна тема на двата самита (во Кемп Дејвид и Чикаго) е како да се преживее кризата без да се смени системот што ја продуцира Додека светските корпоративни медиуми многу поголемо внимание му ...

НАТО самитот во Чикаго - реприза на Букурешт

Кајгана - 21.05.2012

Надминувањето на спорот со името со Грција останува услов за Македонија за приклучување во НАТО, содржан во декларацијата објавена од шефовите на влади и држави на алијансата на самитот во Чикаго.

Турците не успеаја да не спровнат во клубот на НАТО

Штипка - 21.05.2012

Грчкиот весник „Прото тема“, денес објави текст во кој се вели дека добриот пријател на Груевски, шефот на турската дипломатија, Ахмет Давутоглу, не успеал ништо да направи за Македонија на самитот ...

„Скај“: Груевски се согласи да ни даде интервју во Чикаго

Дневник - 21.05.2012

Груевски планирал да оди во Чикаго, но се откажал во последен момент, објави грчката телевизија „Скај“. Телевизијата наведува дека македонскиот премиер се согласил да им даде интервју во Чикаго, но ...

Нова рампа за Македонија во НАТО

Идивиди - 21.05.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Петрос Моливијатис на новинарите кои известуваат од НАТО самитот им изјави дека е потврдено – прием на Македонија во Алијансата ќе има кога ќе се реши прашањето ...

ДПА бара вонредни парламентарни избори

Дневник - 21.05.2012

Демократската партија на Албанците бара да се одржи итна собраниска седница на која ќе се распушти Собранието и ќе се распишат вонредни парламентрани избори.

ДУИ не се согласува со ставовите на Груевски

Дневник - 21.05.2012

Не се согласуваме со оценките на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ дека меѓународната заедница, односно НАТО и ЕУ користат политика на двојни стандарди кон Република Македонија изнесени во интервјуто за ...

Сервер: Грција ја зголемува опасноста за етнички тензии во Македонија

Дневник - 21.05.2012

Грција на самитот во Чикаго постапи онака како што нејзиното политичко раководство сметаше дека е најдобро и го блокираше разгледувањето на барањето на Македонија за членство во НАТО.

Сервер: Грција ги намалува шансите Македонија да го смени името

Н.Македонија - 21.05.2012

Грција на самитот во Чикаго постапи онака како што нејзиното политичко раководство сметаше дека е најдобро и го блокираше разгледувањето на барањето на Македонија за членство во НАТО Ова не е само ...

Букурешт се повтори и во Чикаго

Алфа - 21.05.2012

Во Чикаго на Македонија и се повтори Букурешт. НАТО-членките, во завршниот документ, речиси со истите зборови ги наредија заклучоците кои првпат ги употребија пред 4 години, а само ги пресликаа на ...

Груевски: НАТО е приоритет, но немам намера да бидам лицимерен

Н.Македонија - 21.05.2012

Ние и понатаму ќе останеме посветени на реализацијата на стратешката определба за членство во НАТО, и ќе работиме во таа насока, посочува во писмото премиерот јасно посочувајќи и дека Македонија ќе ...

Партиски реакции по речникот на Груевски за НАТО

Алфа - 21.05.2012

Распуштање на Парламентот и вонредни избори бара опозициската ДПА по заклучокот од Чикаго и интервјуто на Премиерот за МИА.

Иванов: Во Чикаго требаше да се исправи неправдата од Букурешт

Н.Македонија - 21.05.2012

Како активен учесник во ИСАФ, Македонија ги споделува одговорностите, обврските и ризиците. Македонија истовремено очекува да ги споделува и правата и придобивките кои доаѓаат со членството, нагласи ...

Интервјуто на Груевски-искрено или недозволиво емотивно

Алфа - 21.05.2012

Од искрено до недозволиво емотивно, вака македонските политиколози го оценуваат последното интервју на премиерот Груевски дадено непосредно пред почетокот на НАТО самитот во Чикаго.

Иванов:Разочарани сме од одлагањата, сега требаше да се исправи грешката од Букурешт

Кајгана - 21.05.2012

Нема да кријам дека нашите граѓани, лидерството на Република Македонија се целосно разочарани од досегашните одлагања. Сега беше потребно да се поправи грешката и неправдата од Букурешт.

Иванов денеска ќе се обрати на Самитот на НАТО во Чикаго

+инфо - 21.05.2012

Македонскиот претседател, Ѓорге Иванов денеска е планирано да учествува и да се обрати на состанокот на Северно-атланскиот совет за Авганистан, што се одржува во рамки на Самитот на НАТО во Чикаго.

Најмалку 45 лица се уапсени на протестите во Чикаго против самитот на НАТО

+инфо - 21.05.2012

Најмалку 45 лица се уапсени во Чикаго, а четворица полицајци се ранети на протестите против дводневниот самит на НАТО, кој почна вчера, соопшти полицијата.

Тачи и Османи бараат предвремени избори

+инфо - 21.05.2012

По неуспехот на Македонија на самитот на НАТО во Чикаго, опозициската ДПА бара итна собраниска седница на која ќе се донесе одлука за распуштање на парламентот и ќе се распишат вонредни парламентарни ...

ДУИ: Нема потреба од силни емоции поради Самитот на НАТО

+инфо - 21.05.2012

Да се намалат емоциите и очајот, да не се верува дека одлуките на Самитот на НАТО се непотребни и контрапродуктивни, порачува владејачката ДУИ, реагирајќи на вчерашната изјава на премиерот Никола ...

Одговор на Груевски до пратениците од СДСМ

+инфо - 21.05.2012

По реакцијата на пратениците од СДСМ на интервјуто за МИА премиерот Никола Груевски испрати реакција во која се вели: „Иако ги имаме исполнето сите услови и критериуми за членство, и иако активно, ...

Иванов во Чикаго ќе се обрати на состанокот на Северно-атланскиот совет за Авганистан

Сител - 21.05.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе учествува и ќе се обрати на состанокот на Северно-атлантскиот совет за Авганистан, што се одржува во рамки на НАТО самитот во Чикаго.

Иванов ќе се обрати на состанокот на Северно-атланскиот совет за Авганистан

МРТ - 21.05.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе учествува и ќе се обрати на состанокот на Северно-атлантскиот совет за Авганистан, што се одржува во рамки на НАТО самитот во Чикаго.

Иванов ќе се обрати на Самитот на НАТО

Вечер - 21.05.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе учествува и ќе се обрати на состанокот на Северно-атлантскиот совет за Авганистан, што се одржува во рамки на НАТО самитот во Чикаго На ...

НАТО и нивните партнери ќе ги објават заложбите за безбедноста во Авганистан

МРТ - 21.05.2012

На денешниот самит на НАТО се очекува да бидат објавени заложбите кои поединечни земји од Алијансата ќе ги преземат за гарантирање на безбедноста во Авганистан, по завршувањето на 2014 година.

Во Чикаго продолжува Самитот на НАТО

МРТ - 21.05.2012

НАТО сили – 2020 година подготвени да се справат со економските, но и со безбедносните ризици, е примарната цел, нагласи генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен во обраќањето отворајќи го ...

Груевски: Не одам во Чикаго само за да заклучам дека Америка, Германија и Франција ни се големи пријатели

Кирилица - 21.05.2012

Премиерe, зошто не заминавте во Чикаго? - Затоа што Македонија нема да добие покана за прием која и според меѓународното право но и според сите нормални човечки морални норми и принципи и ...

Во Чикаго продолжува Самитот на НАТО

Сител - 21.05.2012

НАТО сили – 2020 година подготвени да се справат со економските, но и со безбедносните ризици, е примарната цел, нагласи генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен во обраќањето отворајќи го ...

На самитот во Чикаго - Турција лобира, Грција блокира

Канал5 - 21.05.2012

Турските претставници на самитот во Чикаго лобирале за фер пристап кон Македонија, но речиси минимални се шансите ваквите напори да ја променат политиката на НАТО - членките.

Најмалку 45 лица се уапсени на протестите во Чикаго против самитот на НАТО

МРТ - 21.05.2012

Најмалку 45 лица се уапсени во Чикаго, а четворица полицајци се ранети на протестите против дводневниот самит на НАТО, кој почна вчера, соопшти полицијата.

Најмалку 45 лица се уапсени на протестите во Чикаго

Сител - 21.05.2012

Најмалку 45 лица се уапсени во Чикаго, а четворица полицајци се ранети на протестите против дводневниот самит на НАТО, кој почна вчера, соопшти полицијата.

НАТО членките ја повторија препораката од Букурешт - нема прием без решение за името

Канал5 - 21.05.2012

Земјите - членки на НАТО Алијансата ги усвоија заклучоците од самитот. За Македонија е повторена препораката од самитот во Букурешт, дека покана ќе има кога се постигне решение за спорот околу името ...

Нов модел на НАТО: Со помалку пари да се постигне ефикасна одбрана

Канал5 - 21.05.2012

Повлекувањето на НАТО војниците од Авганистан беше главна тема на самитот во Чикаго. Во Авганистан ќе останеме колку што е потребно - изјави генералниот секретар на Алијансата Расмусен.

Ништо ново од НАТО

Кирилица - 21.05.2012

Ништо ново на НАТО во Чикаго. Уште еднаш се повтори одлуката од Букурешт од пред четири години. Прво решение за спорот со името со соседна Грција, па членство во Алијансата.

Продолжува Самитот на НАТО во Чикаго

Вечер - 21.05.2012

НАТО сили 2020 година подготвени да се справат со економските, но и со безбедносните ризици, е примарната цел, нагласи генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен во обраќањето отворајќи го ...

Во Чикаго повторени заклучоците од Букурешт за Македонија

Сител - 21.05.2012

Шефовите на држави и влади на земјите членки на НАТО, во декларацијата од самитот во Чикаго, наведуваат дека ги повторуваат заклучоците од самитот во Букурешт во 2008 година, оти ќе упатат покана до ...

Во Чикаго повторени заклучоците од Букурешт за Македонија

Вечер - 21.05.2012

Шефовите на држави и влади на земјите членки на НАТО, во декларацијата од самитот во Чикаго, наведуваат дека ги повторуваат заклучоците од самитот во Букурешт во 2008 година, оти ќе упатат покана до ...

Во Чикаго повторени заклучоците од Букурешт

МРТ - 21.05.2012

Шефовите на држави и влади на земјите членки на НАТО, во декларацијата од самитот во Чикаго, наведуваат дека ги повторуваат заклучоците од самитот во Букурешт во 2008 година, оти ќе упатат покана до ...

Грчките медиуми за новото вето за Македонија во Чикаго

Сител - 21.05.2012

"Нова шлаканица за Скопје", "Прво решение за името, па потоа НАТО", со вакви наслови излегуваат грчките медиуми по одлуката во Чикаго која го потврдува ставот од Букурешт.

Моливијатис: Во Чикаго имаше неуспешни обиди за промена на одлуката од Букурешт

Канал5 - 21.05.2012

Имаше обиди да се промени одлуката од Букурешт, но беа неуспешни, името останува предуслов – порача шефот на грчката дипломатија од Чикаго во однос на нашето НАТО членство.

Опозицијата бара премиерот да се обрати во Собранието

Сител - 21.05.2012

Парламентарната опозиција денеска го повика премиерот Никола Груевски да се обрати пред Собранието и да го соопшти официјалниот став на државниот врв за евроинтеграциските процеси по Самитот на НАТО ...

Опозицијата бара премиерот да се обрати во Собранието

МРТ - 21.05.2012

Парламентарната опозиција денеска го повика премиерот Никола Груевски да се обрати пред Собранието и да го соопшти официјалниот став на државниот врв за евроинтеграциските процеси по Самитот на НАТО ...

Парламентарното мнозинство смета дека Македонија ќе остане на патот на НАТО и ЕУ

Сител - 21.05.2012

Треба да бидеме упорни, трпеливи и достоинствени. Македонија ќе го добие заслуженото место, иако има непринципиелен однос кон нас, изјави денеска Антонио Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен ...

Мнозинството смета дека Македонија ќе остане на патот на НАТО и ЕУ

МРТ - 21.05.2012

Треба да бидеме упорни, трпеливи и достоинствени. Македонија ќе го добие заслуженото место, иако има непринципиелен однос кон нас, изјави денеска Антонио Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен ...

То Вима: Атина успеа, Македонија не влезе во НАТО

Кирилица - 21.05.2012

- Атина успеа да ја наметне својата позиција на Самитот на НАТО во Чикаго, Македонија да не влезе во Алијансата пред да биде најдено заемно прифатливо решение за името, пишува денеска грчкиот весник ...

Пратениците лути на Груевски, експертите мислат дека конечно го прекинал лицемерието

Кирилица - 21.05.2012

Вкупно 42 пратеника од македонското собрание денеска испратија отворено писмо до премиерот Никола Груевски по повод неговото интервју за Македонската информативна агенција.

Даниел Сервер: Грција ги намалува шансите Македонија кога било да го смени името!

Вечер - 21.05.2012

Грција на Самитот во Чикаго постапи онака како што нејзиното политичко раководство сметаше дека е најдобро и го блокираше разгледувањето на барањето на Македонија за членство во НАТО.

ДУИ: Интеграцијата во НАТО и ЕУ е без алтернатива

Сител - 21.05.2012

Без aлтернативa е патот кон ЕУ и НАТО и тој пат е еднонасочен, изјави денеска портпаролот на ДУИ Бујар Османи, откако во Чикаго беа повторени заклучоците за НАТО за Македонија.

Сервер: Грција ја прекрши пресудата од Хаг и ги намалува шансите Македонија кога било да го смени името

Сител - 21.05.2012

Грција на самитот во Чикаго постапи онака како што нејзиното политичко раководство сметаше дека е најдобро и го блокираше разгледувањето на барањето на Македонија за членство во НАТО.

Остануваме посветени на НАТО, но немам намера да бидам лицимерен

Сител - 21.05.2012

Република Македонија има и капацитет и потенцијал да продолжи да остварува резултати и успеси, да реформира и модернизира, да спроведува проекти кои ќе го подобрат секојдневието на секого од нас.

Груевски: Остануваме посветени на НАТО, но немам намера да бидам лицимерен

МРТ - 21.05.2012

Република Македонија има и капацитет и потенцијал да продолжи да остварува резултати и успеси, да реформира и модернизира, да спроведува проекти кои ќе го подобрат секојдневието на секого од нас.

Сервер: Цел свет, освен Грција, земјата чиј главен град е Скопје ја нарекува Македонија

Кирилица - 21.05.2012

Грција на самитот во Чикаго постапи онака како што нејзиното политичко раководство сметаше дека е најдобро и го блокираше разгледувањето на барањето на Македонија за членство во НАТО.

Опозицијата реагира на интервјуто на Груевски , тој возвраќа - ја кажав вистината!

Канал5 - 21.05.2012

Опозицијата реагираше со писмо со критики на интервјуто на Груевски за МИА, премиерот одговори со писмо,ДПА бара лидерска средба и итна седница по исходот на самитот на НАТО во Чикаго.

Чикаго го врати Букурешт

Канал5 - 21.05.2012

Одлука со која се урива дел од суштината на Меѓународната заедница – аналитичарите кои ги консултиравме по Самитот на НАТО се сомневаат во праведноста на земјите членки на Алијансата кон Македонија.

Во Монтреал уапсени 300 демонстранти

Сител - 21.05.2012

Полицијата во Монетреал уапси најмалку 300 луѓе, додека 20 луѓе од кои 11 полицајци, се повредени за време на протестите што синоќа прераснаа во насилство.

Груевски: Не сме лицемерни и нема да го лажеме народот

Кирилица - 21.05.2012

Вербата, вистината и правдата секогаш победуваат! Историјата тоа го потврдила безброј пати! Самите одлучуваме, и самите ќе оствариме нови подвизи и успеси. Имајте верба во себе, и во Вашите блиски.

Хилари Клинтон најавила проширување на следниот самит на НАТО?

Канал5 - 21.05.2012

Прашањето за Македонија повторно било поставено и на вечерата на која повторно на инсистирање на Турција, а со поддршка на Албанија и Хрватска било побарано Грција да ја повлече блокадата при што ...

Иванов: Разочарани сме од повторното одлагање, тоа не е наш неуспех!

Сител - 21.05.2012

-Нема да кријам дека нашите граѓани, лидерството на Република Македонија се целосно разочарани од досегашните одлагања. Сега беше потребно да се поправи грешката од Букурешт.

Груевски:Остануваме посветени на НАТО, но немам намера да бидам лицемерен

Вечер - 21.05.2012

-Имаме капацитет да работиме и да напредуваме, како што имаме и право да бидеме незадоволни од оваа неправда што ни се случува, и тоа не е прашање на Груевски или Црвенковски, или Георгиевски или ...

Иванов: Во Чикаго требаше да се исправи неправдата од Букурешт

МРТ - 21.05.2012

Како активен учесник во ИСАФ, Македонија ги споделува одговорностите, обврските и ризиците. Македонија истовремено очекува да ги споделува и правата и придобивките кои доаѓаат со членството.

Анти-НАТО протести на улиците на Чикаго

Сител - 21.05.2012

Анти-НАТО демонстранти денеска повторно ги окупираа улиците на Чикаго, само неколку часа откако неколку стотици демонстранти се судрија со полицијата, која се обиде да ги растера користејќи палки и ...

Атина повторно успеа да ја наметне својата позиција, Македонија не доби покана

МРТ - 21.05.2012

Македонија ќе добие покана за членство во НАТО веднаш штом ќе се постигне заедничко прифатливо решение за името во рамките на Обединетите Нации и силно повикуваме на интензивирање на тие напори.

На маргините на Самитот на НАТО Иванов се сретна и со Оланд, Алиев и Орбан

Сител - 21.05.2012

На маргините на Самитот на НАТО во Чикаго, претседателот Ѓорге Иванов имаше кратки средби и со претседателите на Франција, Франсоа Оланд, и на Азербејџан, Илхан Алиев, како и со унгарскиот премиер ...

Иванов: НАТО не треба да е заложник на неодговорното однесување на една земја-членка

Сител - 21.05.2012

Имаме со што да сме горди затоа што веќе 10 години учествуваме со македонски мировници и тоа на многу одговорна позиција – обезбедување на командата на ИСАФ мисијата, а за сите овие години над 2.800 ...

Иванов:НАТО не смее веќе да им верува на неодговорните политичари на Грција

МРТ - 21.05.2012

Алијансата да не биде заложник на едно неодговорно однесување на политичари од нашиот јужен сосед, кои билатералното прашање го користат за да испраќаат уцени за нешто што е дел од процесот во ОН.

За НАТО поважен спорот отколку проширувањето

МРТ - 21.05.2012

Македонија ќе добие покана за членство во НАТО веднаш штом ќе се постигне заедничко прифатливо решение за името во рамките на Обединетите Нации и силно повикуваме на интензивирање на тие напори.

Ќе се смени ли нешто во Македонија по Чикаго?!

Вечер - 21.05.2012

Анализа на експертската јавност Чист илузионизам е да се очекува воена Алијанса која и самата често го крши меѓународното право, и тоа по прашања на употреба на сила и воени злосторства, да биде ...

Иванов: Разочарани сме од повторното одлагање, тоа не е наш неуспех!

Вечер - 21.05.2012

Иванов ги потсети присутните дека Грија по втор пат ја крши Времената спогодба спротивно на одлуката на меѓуанродниот суд на правдата и ја повтори разочараноста што членството на Македонија пак е ...

"Прото тема": Давутоглу не успеа да му помогне на пријателот Груевски

Вечер - 21.05.2012

ГРЦИТЕ СЕ СИТАТ НА ОДЛУКАТА ОД ЧИКАГО - НОВ УДАР ЗА СКОПЈЕ Грчкиот шеф на дипломатијата Петрос Моливијатис вели дека во Чикаго имало индивидуални напори за да се изопачи одлуката од Букурешт од 2008, ...

НАТО: Едно oxi вреди повеќе од сите yes, ja, si, oui, evet...

Вечер - 21.05.2012

Повеќе од 50 лица се уапсени на антиглобалистичките протести во Чикаго. Американските демонстрации се целосно контролирани.

Иванов ќе се обрати на состанокот на Северно-атлантскиот совет за Авганистан

Точка - 21.05.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе учествува и ќе се обрати на состанокот на Северно-атлантскиот совет за Авганистан, што се одржува во рамки на НАТО самитот во Чикаго.

Ракетниот штит и Авганистан го одбележаа првиот ден од Самитот на НАТО

Точка - 21.05.2012

Првиот ден од Самитот на НАТО во Чикаго ја одбележа одлуката на западната воена алијанса да ја активира првата фаза од антиракетниот штит во Европа, како и решителноста коалиционите сили да останат ...

Самитот во Чикаго не донесе ништо ново за Македонија

Точка - 21.05.2012

На Самитот на НАТО во Чикаго се повтори одлуката од Букурешт од пред четири години. Прво решение за спорот со името со соседна Грција, па членство во Алијансата.

Груевски го кажа она што народот го мисли

Точка - 21.05.2012

Со последното интервју премиерот Никола Груевски го прекина лицемерието меѓу Македонија и НАТО, смета експертската јавност.

Иванов ќе се обрати на Самитот на НАТО

Курир - 21.05.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе учествува и ќе се обрати на состанокот на Северно-атлантскиот совет за Авганистан, што се одржува во рамки на НАТО Самитот во Чикаго.

Иванов ќе се обрати на состанокот на Северно-атлантскиот совет за Авганистан

Нетпрес - 21.05.2012

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе учествува и ќе се обрати на состанокот на Северно-атлантскиот совет за Авганистан, што се одржува во рамки на НАТО самитот во Чикаго.

Претседателот Иванов ќе оствари средба со Расмусен

Курир - 21.05.2012

НАТО сили – 2020 година подготвени да се справат со економските, но и со безбедносните ризици, е примарната цел, нагласи генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен во обраќањето отворајќи го ...

Дневен печат- коментари 21.05.2012

Sky - 21.05.2012

Денешните весници пишуваат за рејтингот, НАТО самитот, рекламите кој се снимаат со народни пари како и интервјуто на премиерот посветено на НАТО самитот.

Ракетниот штит и Авганистан го одбележаа првиот ден од Самитот на НАТО

Нетпрес - 21.05.2012

Првиот ден од Самитот на НАТО во Чикаго ја одбележа одлуката на западната воена алијанса да ја активира првата фаза од антиракетниот штит во Европа, како и решителноста коалиционите сили да останат ...

Продолжува самитот на НАТО во Чикаго

Press24 - 21.05.2012

НАТО сили – 2020 година подготвени да се справат со економските, но и со безбедносните ризици, е примарната цел, нагласи генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен во обраќањето отворајќи го ...

Земјите од НАТО и партнерите ќе ги објават заложбите за Авганистан

Курир - 21.05.2012

На денешниот самит на НАТО се очекува да бидат објавени заложбите кои поединечни земји од Алијансата ќе ги преземат за гарантирање на безбедноста во Авганистан, по завршувањето на 2014 година.

Нато Малтретажа

Окно - 21.05.2012

НАТО крајно непринципиелно ја искористува нашата земја кога има потреба од неа и ја малтретира со години. Никола Груевски , во интервју за МИА; „Плусинфо“, 20.05.12.

Решение за името па членство во НАТО- заклучокот од Самитот во Чикаго

Sky - 21.05.2012

Ништо ново на НАТО Самитот во Чикаго. И овој самит исто како и оној од 2008 во Букурешт не донесе новина во однос на проширувањето за Македонија.

Обраќање на Иванов на самитот во Чикаго

Press24 - 21.05.2012

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска ќе учествува и ќе се обрати на состанокот на Северно-атлантскиот совет за Авганистан, што се одржува во рамки на НАТО самитот во Чикаго.

Чикаго: Најмалку 45 уапсени на протестите против НАТО самитот

Курир - 21.05.2012

Најмалку 45 лица се уапсени во Чикаго, а четворица полицајци се ранети на протестите против дводневниот самит на НАТО, кој почна вчера, соопшти полицијата.

Втор ден од Самитот на НАТО во Чикаго

Фама - 21.05.2012

Вториот ден од Самитот на НАТО во Чикаго првенствено ќе биде посветен на логистичките аспекти околу окончувањето на долгогодишната војна во Авганистан.

Самитот во Чикаго не донесе ништо ново за Македонија

Нетпрес - 21.05.2012

На Самитот на НАТО во Чикаго се повтори одлуката од Букурешт од пред четири години. Прво решение за спорот со името со соседна Грција, па членство во Алијансата.

Масовни апсења на протестите во Чикаго

Фама - 21.05.2012

Најмалку 45 луѓе синоќа се уапсени во Чикаго во судирите помеѓу полицијата и учесниците на анти-натовските демонстрации, организирани поради Самитот на Северно-атлантската алијанса во тој град.

Самитот во Чикаго не донесе ништо ново за Македонија

Таратур - 21.05.2012

На Самитот на НАТО во Чикаго се повтори одлуката од Букурешт од пред четири години. Прво решение за спорот со името со соседна Грција, па членство во Алијансата.

Обраќање на Иванов на Самитот на НАТО во Чикаго

Sky - 21.05.2012

Претседателот Ѓорге Иванов ќе се обрати на состанокот на Северно-атланскиот совет за Авганистан. Овој состанок се одржува во рамки на Самитот на НАТО во Чикаго, а на него се очекува да се дискутира ...

Во Чикаго ништо ново, само силно тапкање по рамо

Курир - 21.05.2012

Самитот на НАТО во Чикаго и покрај интензивното лобирање и пресудата од Хаг, не донесе ништо ново, пренесува Денешен.мк.

ФОТО: Самитот во Чикаго го пратат масовни протести

Нетпрес - 21.05.2012

Илјадници демонстранти вчера, пред почетокот на самитот на НАТО, се собрале во центарот на Чикаго од каде што се упатиле до конгресниот центар каде што се одржува годишниот собир на Алијансата.

Ракетниот штит и Авганистан го одбележаа првиот ден на НАТО

Канал 77 - 21.05.2012

Првиот ден на самитот на НАТО во Чикаго го одбележаа одлуката на алијансата да се активира првата фаза на антиракетниот штит во Европа и одлучноста на коалиционите сили да останат во Авганистан и ...

Во Чикаго се повтори Букурешт

БезПардон - 21.05.2012

Овогодинешниот самит на НАТО не донесе ништо ново, повторно истата слика и истата приказна. Нема прием во НАТО без претходно да се реши спорот со Грција околу името.

Во Чикаго се повторија заклучоците од Букурешт - Македонија ќе добие покана за НАТО по решавање на спорот со Грција

Press24 - 21.05.2012

Земјите - членки на НАТО Алијансата ги усвоија заклучоците од самитот, за Македонија е повторена препораката од самитот во Букурешт, дека покана ќе има кога се постигне решение за спорот околу името ...

Експертската и пошироката јавност со поддршка за интервјуто на Груевски

Курир - 21.05.2012

Премиерот Груевски го кажа тоа што секој граѓанин го гледа и го знае во последниве 20 години. Вакви се реакциите на аналитичарите и експертите по вчерашното интервју на Груевски за МИА во врска со ...

Во Чикаго повторени заклучоците од Букурешт

Фама - 21.05.2012

На Самитот во Чикаго, Алијансата ги повтори заклучоците од Букурешт во однос на зачленувањето на Македонија во НАТО. „Брзо решение на ова прашање и потоа членство ќе придонесе за безбедноста и ...

Се по старо за Македонија и по Чикаго – Прво договор за името, па НАТО

eReporter - 21.05.2012

Официјална Атина прва излезе со детаљи од заклучоците на самитот на НАТО во Чикаго, наведувајќи дека била потврдена одлуката Македонија да влезе во Алијаната, откако ќе биде постигнат договор околу ...

Нагрдена Македонија

Курир - 21.05.2012

Вчерашното интервју на премиерот Никола Груевски, дадено за МИА, сигурно ќе предизвика лавина реакции. Тие реакции ќе се движат од крајно одобрување, до крајно отфрлање, особено од страна на ...

Заклучоците од Букурешт повторени во Чикаго

Курир - 21.05.2012

Шефовите на држави и влади на земјите членки на НАТО, во декларацијата од самитот во Чикаго, наведуваат дека ги повторуваат заклучоците од самитот во Букурешт во 2008 година, оти ќе упатат покана до ...

То Вима: Грција успеа да ја спречи Македонија да влезе во Нато - ни поддршката не помогна

Press24 - 21.05.2012

Атина успеа да ја наметне својата позиција на Самитот на НАТО во Чикаго, Македонија да не влезе во Алијансата пред да биде најдено заемно прифатливо решение за името, пишува денеска грчкиот весник ...

„То Вима“: Турција неуморно лобираше да се смени заклучокот од Букурешт

Курир - 21.05.2012

Атина успеа да ја наметне својата позиција на Самитот на НАТО во Чикаго, Македонија да не влезе во Алијансата пред да биде најдено заемно прифатливо решение за името.

Милошоски: Македонија ќе го добие заслуженото место

Курир - 21.05.2012

Треба да бидеме упорни, трпеливи и достоинствени. Македонија ќе го добие заслуженото место, иако има непринципиелен однос кон нас, изјави денеска Антонио Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен ...

Опозицијата бара премиерот да се обрати во Собранието

Курир - 21.05.2012

Парламентарната опозиција денеска го повика премиерот Никола Груевски да се обрати пред Собранието и да го соопшти официјалниот став на државниот врв за евроинтеграциските процеси по Самитот на НАТО ...

Опозициските партии на албанците бараат предвремени избори!

Sky - 21.05.2012

Откако се потврдија претпоставките дека Македонија нема да стане членка на НАТО, за време на самитот во чикаго, ДПА побара итна собраниска седница на која ќе се донесе одлука за распуштање на ...

Сервер: Грција ја прекрши хашката пресуда

Курир - 21.05.2012

Грција на самитот во Чикаго постапи онака како што нејзиното политичко раководство сметаше дека е најдобро и го блокираше разгледувањето на барањето на Македонија за членство во НАТО.

Сервер: Грција е несигурна во својот идентитет - блокирањето на Македонија ќе донесе само штета

Press24 - 21.05.2012

Грција на самитот во Чикаго постапи онака како што нејзиното политичко раководство сметаше дека е најдобро и го блокираше разгледувањето на барањето на Македонија за членство во НАТО.

ДУИ не се согласува со ставовите на Груевски

Sky - 21.05.2012

Не се согласуваме со оценките на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ дека меѓународната заедница, односно НАТО и ЕУ користат политика на двојни стандарди кон Република Македонија изнесени во интервјуто за ...

Сервер: Грчкото вето ја намалува можноста Македонија некогаш да прифати некое друго име

БезПардон - 21.05.2012

Самитот во Чикаго не донесе ништо ново и покрај пресудата од Меѓународниот суд за правдата, Грција продолжува да го бојкотира македонскиот влез во НАТО со барање да го смениме името.

Груевски: СДСМ не знае да разликува вистина од емоција

Press24 - 21.05.2012

Одговор на премиерот Груевски на пратеничката група на СДСМ Почитувани, Со должно внимание ја прочитав вашата реакција по повод моето интервју за Македонската информативна агенција, и внимателно и со ...

Груевски им одговори на пратениците

Sky - 21.05.2012

По реакцијата на пратениците од опозицијата на интервјуто за МИА премиерот Никола Груевски испрати реакција во која се вели: „Иако ги имаме исполнето сите услови и критериуми за членство, и иако ...

Груевски: Остануваме определени за НАТО, но немам намера да бидам лицемерен

Курир - 21.05.2012

Парламентарната опозиција денеска го повика премиерот Никола Груевски да се обрати пред Собранието и да го соопшти официјалниот став на државниот врв за евроинтеграциските процеси по Самитот на НАТО ...

Сервер: Не примањето на Македонија во НАТО е услов за зголемување на етничките тензии

Sky - 21.05.2012

Американскиот аналитичар Даниел Сервер, во својата реакција по објавувањето на декларацијата од самитот на НАТО во Чикаго пишува дека Грција во Чикаго реагирала онака како што сметало да реагира ...

Амбасада на САД: Невини се изјавите на Груевски, се оградуваме од коментирање

Sky - 21.05.2012

Американската Амбасада упати реакција на интервјуто на премиерот Никола Груевски. Во реакцијата стои дека Вашингтон се оградува од коментирање на изјавите од македонските власти, карактеризирајќи ги ...

Груевски: Не го прифаќам лицемерието како израз на политиката

БезПардон - 21.05.2012

„Република Македонија има сила и ќе продолжи да работи во функција на остварување на економски раст и развој, за подобрување на стандардот на граѓаните, и за создавање на услови за задоволување на ...

Иванов: Во Чикаго требаше да се исправи неправдата од Букурешт

Курир - 21.05.2012

Како активен учесник во ИСАФ, Македонија ги споделува одговорностите, обврските и ризиците. Македонија истовремено очекува да ги споделува и правата и придобивките кои доаѓаат со членството.

Реакции по интервјуто на Груевски за односот на НАТО кон Македонија

Фама - 21.05.2012

Интервјуто на премиерот Никола Груевски дадено за МИА предизвика лавина од реакции. Во интервјуто Груевски изрази остри критики за односот на НАТО кон Македонија.

Иванов: НАТО не треба да е заложник на неодговорното однесување на Грција

Курир - 21.05.2012

Имаме со што да сме горди затоа што веќе 10 години учествуваме со македонски мировници и тоа на многу одговорна позиција – обезбедување на командата на ИСАФ мисијата, а за сите овие години над 2.800 ...

Иванов од Чикаго: Животот нè научил никогаш да не потклекнуваме пред предизвиците

Press24 - 21.05.2012

Нема да кријам дека нашите граѓани, лидерството на Република Македонија се целосно разочарани од досегашните одлагања. Сега беше потребно да се поправи грешката и неправдата од Букурешт, рече Иванов ...

Попоски: Заслужува ли Република Македонија да остане надвор од НАТО во недоглед?

Press24 - 21.05.2012

Во своето обраќање на состанокот, министерот Попоски ја поддржа политиката и стратегијата на НАТО за Авганистан, подвлекувајќи го придонесот и посветеноста на Република Македонија кон остварување на ...

Ракетниот штит и Авганистан го одбележаа првиот ден на НАТО

Макфакс - 21.05.2012

Првиот ден на самитот на НАТО во Чикаго го одбележаа одлуката на алијансата да се активира првата фаза на антиракетниот штит во Европа и одлучноста на коалиционите сили да останат во Авганистан и ...

Чикаго - реприза на Букурешт

Макфакс - 21.05.2012

Надминувањето на спорот со името со Грција останува услов за Македонија за приклучување во НАТО, содржан во декларацијата објавена од шефовите на влади и држави на алијансата на самитот во Чикаго.

ДУИ контра оценките на Груевски за двојниот аршин на ЕУ и НАТО

Макфакс - 21.05.2012

Демократската унија за интеграција(ДУИ) не се согласува со оценките на премиерот Никола Груевски, дадени во интервју за државната агенција МИА, дека меѓународната заедница, односно НАТО и ЕУ користат ...

Груевски до пратеничката група на СДСМ:Имаме чиста совест, направивме максимум

Макфакс - 21.05.2012

Сите ние, и јас како премиер, имаме чиста совест, дека во име на граѓаните, во цели во кои сите веруваме, направивме максимум, сè што од нас зависеше направивме, и секогаш ќе продолжиме така да ...

Иванов:Разочарани сме од одлагањата, сега требаше да се исправи грешката од Букурешт

Макфакс - 21.05.2012

Нема да кријам дека нашите граѓани, лидерството на Република Македонија се целосно разочарани од досегашните одлагања. Сега беше потребно да се поправи грешката и неправдата од Букурешт.

Во Чикаго продолжува Самитот на НАТО

Inpress - 21.05.2012

Чикаго, 21. мај 2012 (ИНПРЕС) НАТО сили - 2020 година подготвени да се справат со економските, но и со безбедносните ризици, е примарната цел, нагласи генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен ...

„Прото тема“ - Пропаднаа обидите на Давутоглу да му помогне на Груевски

Inpress - 21.05.2012

Атина, 21. мај 2012 (ИНПРЕС) Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу не успеа да му помогне на неговиот добар пријател Никола Груевски да добие покана за членство во Чикаго, објави грчкиот ...

Грчките медиуми за потврдениот став од Букурешт

Inpress - 21.05.2012

Скопје, 21. мај 2012 (ИНПРЕС) „Нова шлаканица за Скопје“, „Прво решение за името, па потоа НАТО“, со вакви наслови излегуваат грчките медиуми по одлуката во Чикаго која го потврдува ставот од ...

Моливијатис - Во Чикаго имаше неуспешни обиди за промена на одлуката од Букурешт

Inpress - 21.05.2012

Њујорк, 21. мај 2012 (ИНПРЕС) Имаше обиди да се промени одлуката од Букурешт, но беа неуспешни, името останува предуслов, порача шефот на грчката дипломатија од Чикаго во однос на нашето НАТО ...

Чикаго е новиот Букурешт за Македонија

Inpress - 21.05.2012

Чикаго, 21. мај 2012 (ИНПРЕС) Шефовите на држави и влади на земјите членки на НАТО, во декларацијата од самитот во Чикаго, наведуваат дека ги повторуваат заклучоците од самитот во Букурешт во 2008 ...