TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пахор ги покани Трамп и сопругата да ја посетат Словенија

Стандард - 27.11.2016

Претседателот на Словенија Борут Пахор го покани новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија, која е Словенка да ја посетат земјата, соопшти информативниот портал TMZ, повикувајќи се на претставник на амбасадата на ...

Фараж: Не можам да излезам без обезбедување, се соочувам со закани

Стандард - 27.11.2016

Привремениот лидер на Партијата за независност на Велика Британија Најџел Фараж вели дека не може да го напушти својот дом без обезбедување по гласањето за Брекзит и победата Доналд Трамп на претседателските избори во САД, пишува Daily Express.

Клинтон му честитала на Трамп дури откако ѝ се јавил Обама (ВИДЕО)

МКД - 27.11.2016

Хилари Клинтон не го признала изборниот пораз сè додека доцна во ноќта не добила телефонски повик од претседателот Обама, според една нова книга за нејзиниот историски пораз. Хил известува дека авторите Ами Парнс и Џонатан Ален велат дека извори им ...

Шпанецот се пошегува на социјалните мрежи: Алонсо „дреме“ со Трамп и Обама во Белата куќа (Фото)

Дерби - 27.11.2016

Фернандо Алонсо ја заврши сезоната во Абу Даби со освоен поен и се пласираше на 10. место во генералниот пласман меѓу Формула 1 возачите. Слабата сезона очигледно не му ја уништи смислата за хумор на шпанскиот возач на Мекларен, па набрзо по ...

Трамп-кулата стана Депонија-кула на мапите на Гугл (ВИДЕО)

МКД - 27.11.2016

На Гугл-мапите вчера некој накратко го промени името на Трамп-кулата (Trump tower) во Депонија-кула (Dump tower), а веста за тоа денеска брзо се прошири на социјалните мрежи. Американските телевизии јавија дека корисниците на Гугл-мапите почнале да ...

Кој е човекот што го претскажа издигнувањето на Исламска држава?

Стандард - 27.11.2016

Влегувањето на Доналд Трамп во Белата куќа дефинитивно не е по вкусот на актуелниот станар на претседателската резиденција. Барак Обама има спротивставени ставови по низа стратешки прашања со Трамп.

Меланија Трамп ги подели модните дизајнери на САД

Локално - 27.11.2016

Новоизбранaтa прва дама на САД, Меланија Трамп, ја раздели модната индустрија на два спротивни табора. Едни категорично одбиваат да ја облекуваат госпоѓа Трамп, други пак – обратно – се натпреваруваат тоа да го прават, пренесе Harper’s Bazaar.

Британски бизнисмен раскажа за “храбар план” на Трамп за Русија

Локално - 27.11.2016

Британскиот бизнисмен Арон Бенкс, наречен од западните медиуми главен спонзор на Брексит, дал коментар за весникот Daily Express, во кој вели дека “Трамп и Путин ќе работат заедно, бидејќи Трамп има намера да се бори со радикалните исламисти”.

На Трамп му ја повредија гордоста - Сменето името на Трамп кулата на Google Maps

Фактор - 27.11.2016

Група на корисници успеале на Google Maps да го променат името на Трамп кулата на Менхетен, една од најголемите гордости на новизбраниот американски претседател во Dump Tower. Тие што барале насоки за Трамп кулата на онлајн мапите биле непријатно ...

Клинтон му честитала на Трамп дури откако ѝ се јавил Обама

Тера - 27.11.2016

Хилари Клинтон не го признала изборниот пораз сè додека доцна во ноќта не добила телефонски повик од претседателот Обама, според една нова книга за нејзиниот историски пораз. Хил известува дека авторите Ами Парнс и Џонатан Ален велат дека извори им ...

Каков е вистинскиот Трамп – потписот го издава

Локално - 27.11.2016

Стилот покажува независност, решителност, честољубивост, способност за напорен труд. По потписот може да се суди за личноста. Правникот Иван Т. Тодоров го претстави автентичен потпис на новиот претседател на САД Доналд Трамп , но побара анализа од ...

Борут Пахор го покани семејството Трамп во татковината на Мелани заедно да одбележат важна годишнина

Локално - 27.11.2016

Претседателот испратил и честитка писмо до новата прва дама Претседателот на Словенија Борут Пахор го покани новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп и неговата сопруга Мелани, која е Словенка да ја посетат земјата, соопшти порталот TMZ, ...

Трамп им понуда на Епл да отворат фабрики во САД

Вечер Прес - 27.11.2016

Како што посочува Трамп, телефонски разговарал со директорот на Епл, Тим Кук, кому му го претставил планот за префрлање на производството од Азија во САД. Наместо претходно најавените даночни казни за оние кои отвораат работни места во странство, ...

Американски новинари открија голема тајна поврзана со уништувачката загуба на Хилари Клинтон

Локално - 27.11.2016

Кандидат за претседател на демократите признала поразот изборите дури по совет на Барак Обама Кандидатот на демократите за претседател на САД Хилари Клинтон го признала поразот на изборите на 8 ноември откако американскиот претседател и нејзин ...

Нема војна со Русија! 200 генерали му ја донесоа победата на Трамп

Вечер Прес - 27.11.2016

Доналд Трамп успеа во она што во САД со децении се сметаше за невозможно - да стане претседател без поддршка на Волстрит, клубот 100 најмоќни компании во САД, како и без поддршка на "вашингтонската аристократија" која преку своите лоби центри ...

Трамп може да ја преиспита политиката на Обама кон Куба...

Н.Македонија - 27.11.2016

Трамп може да ја преиспита политиката на Обама кон Куба Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп може да ја преиспита политиката на актуелниот потстанар на Белата Куќа Барак Обама кон Куба доколку властите на островот не го променат курсот ...

Трамп со понуда до Епл: Отворете фабрики во САД

Lider - 27.11.2016

Новоизбранот американски претседател Доналд Трамп уште за време на предизборната кампања тврдеше како ќе се залага за тоа големите компании, а особено го истакнуваше Епл, наместо во Кина или Виетнам, своите производи да ги прават во САД.

Потенцијалниот кабинет на Трамп побогат од 100 земји (инфографик)

Стандард - 26.11.2016

Ако министрите од идниот кабинет на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп го обединат своето богатство, сумата ќе го надмине бруто домашниот производ (БДП) за 2015 година на 100 земји, коментира Quartz.

Маркионе: Трамп ја менува целата игра!

Авто Плус - 26.11.2016

Изборот на Доналд Трамп може да ги промени правилата на играта во автомобилската индустрија, коментира Серџо Маркионе. Главниот извршен директор на групата Fiat-Chrysler коментира за „расположението“ на идниот американски претседател против ...

Кабинетот на Трамп може да биде побогат од 100 земји!

Точка - 26.11.2016

Ако министрите од идниот кабинет на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп го обединат своето богатство, сумата ќе го надмине бруто домашниот производ (БДП) за 2015-та година на 100 земји, коментира „Quartz“.

Кабинетот на Трамп може да биде побогат од 100 земји!

Денар - 26.11.2016

Ако министрите од идниот кабинет на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп го обединат своето богатство, сумата ќе го надмине бруто домашниот производ (БДП) за 2015-та година на 100 земји, коментира „ Quartz “.

Републиканците имаат срцева болест, а демократите отворена рана на главата

Lider - 26.11.2016

Додека предизвиците за Републиканската партија – нивните стари демографски проблеми, закоравеното раководство, горчливата битка за нивната идеолошка душа – се засенети од победата, проблемите во Демократската партија се целосно изложени.

Ерата на Трамп е закана за столбовите на американското општество

Deutsche Welle - 25.11.2016

Потенцијалот за конфликти е голем. Во Њујорк демонстранти ја оспоруваат легитимноста на изборот на Трамп. Распространето е мислењето дека американскиот изборен систем е изманипулиран, смета Џејмс Гејлбрајт.

Републиканците имаат срцева болест, а демократите отворена рана на главата

А1 On - 25.11.2016

Вашингтон Пост – Вашингтон Додека предизвиците за Републиканската партија – нивните стари демографски проблеми, закоравеното раководство, горчливата битка за нивната идеолошка душа – се засенети од победата, проблемите во Демократската партија се ...

Трамп токми милијардери и милионери за министри

+инфо - 25.11.2016

Според порталот Политико администрацијата би можеле да бидат „тешки“ 35 милијарди долари, што е енормна концентрација на богатство на едно место. Иако Доналд Трамп во кампањата се претстави како заштитник на „заборавените луѓе“ и во Белата куќа ...

Политико: Администрацијата на Трамп би била „тешка“ 35 милијарди долари

Алфа - 25.11.2016

И додека Доналд Трамп во кампањата се претстави како заштитник на „заборавените луѓе“ и во Белата куќа влегува со поддршка пред се на работничката класа, се поочигледно е дека во новата американска администрација ќе бидат милијардери и милионери.

Баварскиот премиер го покани Трамп во посета

Макфакс - 25.11.2016

Баварскиот премиер Хорст Зехофер му упати покана на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп да ја посети оваа сојузна земја на југот од Германија, предложувајќи му тоа да биде во текот на Безбедносната конференција во Минхен од 17-ти до ...

Израелска компанија се понуди да го изгради ѕидот на Трамп кон Мексико (ВИДЕО)

МКД - 25.11.2016

Израелска компанија која гради високотехнолошки огради вдолж границите на земјите на немирниот Блиски Исток, сака да заработи пари од новата американска админстрација. Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп во изборната кампања гласно ...

Нов претседател – нови правила: Трамп се „заканува“ да го задуши Fiat во Америка

Додај Гас - 25.11.2016

Критичкиот став на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, за слободната трговија, може да влијае на работата на Fiat Chrysler Automobiles (FCA) во Северна Америка, смета генералниот директор на италијанскиот производителот на автомобили, ...

Трамп го кани Орбан во Белата куќа

Стандард - 25.11.2016

Унгарскиот премиер Виктор Орбан, еден од најголемите поддржувачи на Доналд Трамп меѓу европските лидери, рече дека новиот американски претседател го поканил на официјална посета во Вашингтон.

Трамп со поддршка на Лос Анџелес за домаќин на ОИ 2024

Нова ТВ - 25.11.2016

Доналд Трамп изрази поддршка за кандидатурата на Лос Анџелес за организација на олимписките игри во 2024 година. Новоизбраниот претседател на САД остварил телефонски контакт со градоначалникот Ерик Грасети пришто тема биле имиграцијата, за ...

Орбан: Во Вашингтон досега ме третираа како црна овца, Трамп: И мене

МКД - 25.11.2016

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, го поканил во Вашингтон. „Имав телефонски разговор со Трамп и можам да кажам дека нашата позиција доста се подобри.

Шоковите на Трамп: Да не ми е Иванка ќерка веројатно би...

Press24 - 25.11.2016

Доналд Трамп во 2006 година во една американска телевизија изјавил дека би излегувал со својата ќерка да не и бил татко. Видео снимката од емисијата за Денот на благодарност повторно стана актуелна на Интернет.

Шоковите на Трамп: Да не ми е Иванка ќерка веројатно би…

Репортер - 25.11.2016

Доналд Трамп во 2006 година во една американска телевизија изјавил дека би излегувал со својата ќерка да не и бил татко. Видео снимката од емисијата за Денот на благодарност повторно стана актуелна на Интернет.

Трамп го поканил Орбан во Вашингтон

Макфакс - 25.11.2016

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, изјави дека новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп го поканил во Вашингтон, пренесува агенцијата AP. „Имав телефонски разговор со Трамп и можам да кажам дека нашата позиција е доста подобрена.

ДА ВИДАТ ОД КАДЕ ИМ Е ПРВАТА ДАМА: Американски туристи нагрнаа во Словенија

Телеграф - 25.11.2016

Резултатите од претседателските избори во САД израдуваа многумина во Словенија, особено во туристичките кругови, поради бесплатната реклама за земјата во која е родена Меланија Трамп, новата прва дама на Америка Резултатите од претседателските ...

Трамп најави намалување на даноците доколку Apple произведува во САД

Smartportal - 25.11.2016

Најголемите светски производители на хардвер буквално зависат од источните земји како Кина за производство. Меѓу нив е секако и Apple, кој сите делови за своите уреди ги произведува во тие земји.

Во внатрешноста на луксузната „палата“ на Доналд Трамп каде ги минува празниците

Кајгана - 25.11.2016

Во 1985 година Доналд Трамп купил ексклузивен имот на Палм Бич за 10 милиони долари, претворајќи го во луксузен приватен ресорт во кој ги минува празниците. Токму таму семејството Трамп сега го минува и празникот Денот на благодарноста, пишува Daily ...

Баварскиот премиер го покани Трамп во посета

Точка - 25.11.2016

Баварскиот премиер Хорст Зехофер му упати покана на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп да ја посети оваа сојузна земја на југот од Германија, предложувајќи му тоа да биде во текот на Безбедносната конференција во Минхен од 17-ти до ...

Трамп ја менува целата игра во автомобилската индустрија

Република - 25.11.2016

Изборот на Доналд Трамп може да ги промени самите правила на игра во автомобилската индустрија, коментира Серџо Маркионе за Блумберг. Главниот извршен директор на групата „Fiat-Chrysler“ најмногу „главоболки“ има од расположението на идниот ...

Огромна коалиција: Трамп со Путин, Ердоган и кралот Абдула тргнува против ИСИС?

Република - 25.11.2016

Според изворите на порталот „Дебк“ од Вашингтон, советникот за национална безбедност на Трамп, генерал потполковник Мајкл Флин има „тајни блиски контакти со шефот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев, како и претседателот на Турција, ...

Орбан: Во Вашингтон досега ме третираа како црна овца, Трамп: И мене

Тера - 25.11.2016

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, го поканил во ...

Трамп го поканил Орбан во Вашингтон

Точка - 25.11.2016

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, изјави дека новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп го поканил во Вашингтон, пренесува агенцијата AP. „Имав телефонски разговор со Трамп и можам да кажам дека нашата позиција е доста подобрена.

Трамп прави најголема армија во историјата и тргнува во Сирија: Америка, Русија и Турција заедно против исламистите

Точка - 25.11.2016

Според изворите на порталот "Дебк" од Вашингтон, советникот за национална безбедност на Трамп, генерал потполковник Мајкл Флин има "тајни блиски контакти со шефот на Советот за безбедност на Русија, Николај Патрушев, како и претседателот на Турција, ...

Обезбедувањето на семејството на Трамп чини два милиона долари дневно

МК News - 25.11.2016

Околу 150 припадници на „Сикрет сервис“ се ангажирани за обезбедување на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и неговото семејство, кои го прославуваат Денот на благодарноста во сопственото летувалиште Мар-а-лаго во државата Флорида.

Трамп го поканил Орбан да го посети Вашингтон

Мета - 25.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, телефонски разговарал со унгарскиот премиер Виктор Орбан, кого, меѓу другото, го поканил да го посети Вашингтон, јавуваат светските медиуми.

Фараж се заканува со „сеизмички шок" во Британија ако не се случи Брегзит

Вечер Прес - 25.11.2016

Привремениот лидер на антиевропската, десничарска Партија за независност на Обединетото кралство (УКИП), Најџел Фараж, се закани денеска со „сеизмички шок" во Велика Британија, доколку до 2020 година, не се случи Брегзит.

Републиканците имаат срцева болест, а демократите отворена рана на главата

Локално - 25.11.2016

Вашингтон Пост – Вашингтон Додека предизвиците за Републиканската партија – нивните стари демографски проблеми, закоравеното раководство, горчливата битка за нивната идеолошка душа – се засенети од победата, проблемите во Демократската партија се ...

Премиерот на Унгарија: Бев третиран од САД како овца

Локално - 25.11.2016

Премиерот на Унгарија – Виктор Орбан – изјави дека новиот американски претседател го поканил на официјална посета во Вашингтон. Орбан се смета за еден од европските лидери, кои најсилно го поддржуваат Доналд Трамп.

Деловната доверба во Германија во ноември се задржа на највисоко ниво

Вечер Прес - 25.11.2016

Индексот на деловната доверба во Германија, кој го пресметува институтот ИФО, во ноември изнесуваше 110,4 поени, што е непроменето во однос на индексот од октомври и е највисоко ниво од април 2014 година.

Политико: Администрацијата на Трамп би била „тешка“ 35 милијарди долари

Локално - 25.11.2016

И додека Доналд Трамп во кампањата се претстави како заштитник на „заборавените луѓе“ и во Белата куќа влегува со поддршка пред се на работничката класа, се поочигледно е дека во новата американска администрација ќе бидат милијардери и милионери.

(Галерија) Мега вилата на Доналд Трамп на Палм Бич

еМагазин - 25.11.2016

Во 1985 година Доналд Трамп купи ексклузивен имот на Палм Бич за 10 милиони долари, претворајќи го во луксузен приватен ресорт во кој ги минува празниците. Токму таму семејството Трамп го помина и празникот Денот на благодарноста, пишува Daily Mail.

Мега ресортот на Доналд Трамп во Палм Бич ја враќа претседателската вредност

Фактор - 25.11.2016

Доналд Трамп како магнат за недвижнини во САД уште во 1985-та година има купено голема вила во Мар а лаго во Палм Бич, Флорида, која подоцна ја претворил во приватен ресорт со ексклузивно членство за елитата.

Трамп не е политички дилетант...

Н.Македонија - 25.11.2016

Изборниот успех на Трамп не е случаен, туку е резултат на долгорочна стратегија. Тој во кампањата даде низа ветувања, но прашање е колку ќе може да ги оствари. Би било мошне интересно да се чуе што ќе зборува Трамп во 2018-2020 година за своето ...

Администрацијата на Трамп ќе „тежи“ 35 милијарди долари...

Н.Македонија - 25.11.2016

Администрацијата на Трамп ќе „тежи“ 35 милијарди долари И додека Доналд Трамп во кампањата се претстави како заштитник на „заборавените луѓе“ и во Белата куќа влегува со поддршка пред се на работничката класа, се поочигледно е дека во новата ...

Мексиканците не го сакаат Трамп, но расположени да преговараат...

Н.Македонија - 25.11.2016

Мексиканците не го сакаат Трамп, но расположени да преговараат Огромно мнозинство од Мексиканците имаат негативен став за новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, но повеќето веруваат дека мексиканскиот претседател треба да се сретне со него ...

Обезбедувањето на семејството на Трамп чини два милиона долари дневно

Lider - 25.11.2016

Околу 150 припадници на „Сикрет сервис“ се ангажирани за обезбедување на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и неговото семејство, кои го прославуваат Денот на благодарноста во сопственото летувалиште Мар-а-лаго во државата Флорида.

Зошто Руди Џулијани не треба да биде државен секретар

Lider - 25.11.2016

Светските лидери. кои гледаат како Америка се менува под Доналд Трамп, се поделија во два табори: оние кои се надеваат дека САД ќе се протнат вешто во следните четири години под неискусниот претседател кој сега беше избран, и оние кои сакаат да ја ...

Деловната доверба во Германија највисока во последните две години

Lider - 25.11.2016

Деловната доверба во Германија во ноември се задржа на највисоко ниво во изминативе две години, наспроти изборот на Доналд Трамп за нов американски претседател. Индексот на деловната доверба во Германија, кој го пресметува институтот ИФО, во ноември ...

Ризиците растат: На еврозоната и се заканува опасност

Денар - 25.11.2016

Глобалните пазари се соочени со растечка нестабилност поради политичките неизвесности предизвикани со изборот на Доналд Трамп за американски претседател. Неизвесноста е поттикната и со изборите во клучните европски држави кои се одржуваат во 2017 ...

Шефот на Fiat: Трамп ја менува целата игра

Денар - 25.11.2016

Изборот на Доналд Трамп може да ги промени самите правила на игра во автомобилската индустрија, коментира Серџо Маркионе пред „ Bloomberg “. Главниот извршен директор на групата „Fiat-Chrysler“ најмногу „главоболки“ има од расположението на идниот ...

Доналд Трамп ќе се обиде со даночни олеснувања да ги врати Apple во САД

IT.mk - 24.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, обелодени дека телефонски разговарал со извршниот директор на Apple, Тим Кук. Во разговорот му предочил и дека голем успех во неговото претседателствување ќе биде враќањето на фабриките на Apple во САД.

Милијардерот Вилбур Рос е нов избор на Трамп за министер за трговија

24 Вести - 24.11.2016

Инвеститорот и милијардер Вилбур Рос е изборот на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп за министер за трговија, наведе висок претставник од тимот на новоизбраниот американски претседател.

Град во Албанија го прогласи Трамп за почесен граѓанин

24 Вести - 24.11.2016

Албанскиот град Камза, познат по тоа што улиците се именувани по светски познати личности, го прогласи новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за почесен жител на градот. Управата на градот едногласно ја донесе ваквата одлука, ...

Вилбур Рос е изборот на Трамп за министер за трговија

Телма - 24.11.2016

Инвеститорот и милијардер Вилбур Рос е изборот на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп за министер за трговија, наведе висок претставник од тимот на новоизбраниот американски претседател.

Обезбедувањето на семејството на Трамп чини два милиони долари дневно

ТВ21 - 24.11.2016

Околу 150 припадници на „Сикрет сервис“ се ангажирани за обезбедување на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и неговото семејство, кои го прославуваат Денот на благодарноста во сопственото летувалиште Мар-а-лаго во државата Флорида.

Трамп-ефект во германската политика

Deutsche Welle - 24.11.2016

Многу Германци се парализирани од страв поради изборот на Доналд Трамп за нов претседател на САД? Не сите, а тоа го забележуваат и германските партии. Марајке Грепел, новинарка од германската покраина Северна Рајна Вестфалија, како и многу Германци, ...

Клинтон освоила два милиони гласови повеќе од Трамп

Канал5 - 24.11.2016

Додека Трамп ги реализира првите контакти со светските лидери и го составува својот нов кабинет, бројот на освоени гласови на Хилари Клинтон константно расте. Последните информации велат дека демократската кандидатка освоила вкупно два милиони ...

Ципрас телефонски разговарал со Трамп

Канал5 - 24.11.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас разговарал по телефон со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, соопштија од кабинетот на грчкиот премиер. Двајцата разговарале за улогата на Грција за постигнување мир и стабилност во регионот, напорите ...

Албански град го прогласи Доналд Трамп за почесен граѓанин

МКД - 24.11.2016

Албанскиот град Камза го прогласи новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп за почесен граѓанин . Градското собрание едногласно вчера гласало Трамп, „револуционерниот модел на новиот демократски поредок, економскиот експерт, ...

Изборот на Трамп не ја загрозува германската економија

А1 On - 24.11.2016

Победата на републиканецот Доналд Трамп на изборитте за претседател на САД и стравот во политичките кругови од промена на американската политика кон светот, не влијае негативно на економските трендови и довербата во германската економија, објави ...

Обезбедувањето на семејството на Трамп чини два милиона долари дневно

+инфо - 24.11.2016

Целото семејство на Трамп брои 18 членови. Околу 150 припадници на „Сикрет сервис“ се ангажирани за обезбедување на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и неговото семејство, кои го прославуваат Денот на благодарноста во сопственото ...

Новиот домаќин на Белата куќа досега не беше меѓу креаторите на американската политика

Капитал - 24.11.2016

Што може да очекува Македонија со Трамп како претседател на САД? Во ВМРО-ДПМНЕ на победата на Трамп ѝ се израдуваа како на нивна локална, против СДСМ, каде навивале за Хилари, покрај која биле поразени и целата левица во Европа, и особено Сорос.

Синот на Трамп се сретна со сириска проруска политичарка

МКД - 24.11.2016

Средбата во Париз меѓу синот на Трамп и една сириска политичарка цврсто поврзана со Русија ги засили очекувањата дека новата американска администрација ќе застане на страната на Москва во сирискиот конфликт.

Левицата по Трамп

Окно - 03.11.2020

Сосем е јасно како би можел да изгледа државниот удар што го припрема Трамп. Тоа ни го откри судијата Брет Кавано во одлуката на Врховниот суд за гласањето преку пошта објавено минатата недела.

Трамп кон Тим Кук: Направи голема фабрика во САД

Стандард - 24.11.2016

Идниот претседател на САД, Доналд Трамп очигледно се уште верува дека може да ги натера Apple да произведува производи во татковината. Тој дури внесува во играта даночни стимуланси за да го убеди производителот на iPhone.

На Денот на благодарноста Трамп повикува на единство

Глас на Америка - 24.11.2016

Полицијата во Њујорк ги зголеми безбедносните мерки за време на традиционалната парада Денеска Американците го прославуваат Денот на благодарноста и традиционално се собираат во кругот на семејството, со вкусно јадење, гледаат паради, фудбалски ...

Трамп ја подржува кандидатурата на Лос Анџелес за домаќин на ОИ!

СуперСпорт - 24.11.2016

Трамп преку телефон разговарал со градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Грасети во врска со имиграицја, инфраструктура и Олимписките Игри, потврдува неговата секретарка. Кандидати за ОИ 2024 се Будимпешта, Париз и Лос Анџелес.

Погледнете колкаво богатство чини обезбедувањето на семејството на Трамп за еден ден

Press24 - 24.11.2016

Околу 150 припадници на „Сикрет сервис“ се ангажирани за обезбедување на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и неговото семејство, кои го прославуваат Денот на благодарноста во сопственото летувалиште Мар-а-лаго во државата Флорида.

Божиќен украс инспириран од кампањата на Трамп

Глас на Америка - 24.11.2016

Минијатурата со логото „да ја направиме Америка повторно голема“ предизвика сарказам, но се продава добро Доналд Трамп нема да ја преземе функцијата претседател до јануари, но оние кои ја слават неговата победа и сакаат за време на празничната ...

Шефот на Трамп за национална безбедност „земал пари и од Путин и од Ердоган“

МКД - 24.11.2016

Поранешен вработен во американската Агенција за национална безбедност (НСА) го обвини избраникот на Доналд Трамп за функцијата советник за национална безбедност дека земал пари и од Русија и од Турција и ги прекршувал прописите за безбедност на ...

Фараж: 2016 е година на најголемата политичка револуција

Стандард - 24.11.2016

Британскиот политичар од Партијата на независноста на Велика Британија Најџел Фараж ја определи 2016 година како „година на најголемата политичка револуција“ поради референдумот за Брекзит и изборот на Доналд Трамп за претседател на САД, пренесоа ...

Трамповата „бизнис империја“ влегува во Белата куќа

МКД - 24.11.2016

Новиот американски претседател порача дека не намерава да се откаже од својата бизнис „империја“. Од 500-те компании во невовото бизнис царство, вредни најмалку 3,7 милијарди долари, во моментов на удар е неговиот хотел во Вашингтон.

Албански град го прогласи Доналд Трамп за почесен граѓанин

Стандард - 24.11.2016

Албански град, познат по тоа што ги именува улиците на градовите и личности од целиот свет, го прогласи новоизбраниот американски претседател за почесен граѓанин. Општината на градот Камза едногласно гласаше за Трамп како „револуционерен модел на ...

Не, Трамп, ние едноставно не може да се сложуваме

+инфо - 24.11.2016

Обраќање до Доналд Трамп на Charles Blow, колумнист на Њујорк Тајмс, по посетата иницирана од новоизбраниот претседател за помирување со весникот. Доналд Трамп се довлечка на другиот дел од градот во вторникот за да се сретне со издавачот на Њујорк ...

Хилфигер: Треба да сте горди што ќе ја облекувате Меланија Трамп

Стандард - 24.11.2016

Очигледно не секој се согласува со мислењето на Софи Тале за Меланија Трамп. Дизајнерката изјави пред неколку дена, дека нема да ја облекува новата прва дама и покани и други дизајнери да го сторат истото.

Обезбедувањето на семејството на Трамп чини два милиона долари дневно

А1 On - 24.11.2016

Околу 150 припадници на „Сикрет сервис“ се ангажирани за обезбедување на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и неговото семејство, кои го прославуваат Денот на благодарноста во сопственото летувалиште Мар-а-лаго во државата Флорида.

Доналд и Меланија Трамп разговараа телефонски со премиерот и претседателот на Словенија

Сител - 24.11.2016

Победникот на претседателските избори во САД, Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија разговараа телефонски со премиерот на Словеније Миро Церар и со претседателот Борут Пахор. Церар го поздрави Трамп за „исклучителниот успех“ и додаде дека ...

Погледнете колкаво богатство чини обезбедувањето на семејството на Трамп за еден ден

Репортер - 24.11.2016

Околу 150 припадници на „Сикрет сервис“ се ангажирани за обезбедување на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и неговото семејство, кои го прославуваат Денот на благодарноста во сопственото летувалиште Мар-а-лаго во државата Флорида.

Вилбур Рос е изборот на Трамп за министер за трговија

Сител - 24.11.2016

Инвеститорот и милијардер Вилбур Рос е изборот на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп за министер за трговија, наведе висок претставник од тимот на новоизбраниот американски претседател.

Вилбур Рос е изборот на Трамп за министер за трговија

Алфа - 24.11.2016

Инвеститорот и милијардер Вилбур Рос е изборот на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп за министер за трговија, наведе висок претставник од тимот на новоизбраниот американски претседател.

Вилбур Рос е изборот на Трамп за министер за трговија

Нетпрес - 24.11.2016

Инвеститорот и милијардер Вилбур Рос е изборот на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп за министер за трговија, наведе висок претставник од тимот на новоизбраниот американски претседател.

Вилбур Рос е изборот на Трамп за министер за трговија

А1 On - 24.11.2016

Инвеститорот и милијардер Вилбур Рос е изборот на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп за министер за трговија, наведе висок претставник од тимот на новоизбраниот американски претседател.

Доналд и Меланија Трамп разговараа телефонски со премиерот и претседателот на Словенија

А1 On - 24.11.2016

Победникот на претседателските избори во САД, Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија разговараа телефонски со премиерот на Словеније Миро Церар и со претседателот Борут Пахор. Церар го поздрави Трамп за „исклучителниот успех“ и додаде дека ...

Милијардерот Вилбур Рос е изборот на Трамп за министер за трговија

+инфо - 24.11.2016

Инвеститорот и милијардер Вилбур Рос е изборот на Трамп за министер за трговија, наведе претставник од тимот на новоизбраниот американски претседател. Инвеститорот и милијардер Вилбур Рос е изборот на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп за ...

Доналд и Меланија Трамп разговараа телефонски со премиерот и претседателот на Словенија

Курир - 24.11.2016

Победникот на претседателските избори во САД, Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија разговараа телефонски со премиерот на Словеније Миро Церар и со претседателот Борут Пахор. Церар го поздрави Трамп за „исклучителниот успех“ и додаде дека ...

Ципрас телефонски разговарал со Трамп

+инфо - 24.11.2016

Во разговорот бил ставен акцент на клучната улога на Грција за мирот и безбедноста во регионот, особено во време на зголемена нестабилност. Грчкиот премиер Алексис Ципрас вчера телефонски разговарал со новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, ...

Трамп повикува за единство на Денот на благодарноста

А1 On - 24.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, по повод Денот на благодарноста, ја повика нацијата на единство, јави Би-Би-Си. – Дојде време да почнеме да ги надминуваме нашите разлики, но тензиите не можат да исчезнат „преку ноќ“, наведе Трамп.

Ципрас телефонски разговарал со Трамп

А1 On - 24.11.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вчера телефонски разговарал со новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, соопшти кабинетот на грчкиот премиер. Како што јави допсиникот на МИА од Атина, Ципрас му честитал на Трамп за неговата победа на изборите ...

Ципрас телефонски разговарал со Трамп

Сител - 24.11.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вчера телефонски разговарал со новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, соопшти кабинетот на грчкиот премиер. Како што јави допсиникот на МИА од Атина, Ципрас му честитал на Трамп за неговата победа на изборите ...

Трамп повикува за единство на Денот на благодарноста

+инфо - 24.11.2016

- Дојде време да почнеме да ги надминуваме нашите разлики, но тензиите не можат да исчезнат „преку ноќ“ - рече Трамп. Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, по повод Денот на благодарноста, ја повика нацијата на единство, јави Би-Би-Си.

Би-Би-Си: Може ли Трамп да донесе мир на Блискиот Исток

Сител - 24.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, кој за себе вели дека е „уметник за преговори“, ќе се обиде да го реши хаосот на Блискиот Исток, каде преговорите се повеќе од потребни, оценува Би-Би-Си.

Доналд и Меланија Трамп разговараа телефонски со премиерот и претседателот на Словенија

+инфо - 24.11.2016

Трамп и неговата сопруга телефонски разговараа и со Пахор, кој „имаше срдечен разговор со идната прва дама Меланија Трамп, соопшти кабинетот. Победникот на претседателските избори во САД, Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија разговараа ...

Би-Би-Си: Може ли Трамп да донесе мир на Блискиот Исток

Press24 - 24.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, кој за себе вели дека е „уметник за преговори“, ќе се обиде да го реши хаосот на Блискиот Исток, каде преговорите се повеќе од потребни, оценува Би-Би-Си.

Би-Би-Си: Може ли Трамп да донесе мир на Блискиот Исток

+инфо - 24.11.2016

Човекот, кој застана на чело на најмоќната светска сила е мошне непредвидлив. Тој или ќе отвори хотел во Иран или ќе завојува со Иран, оцени Би-Би-Си. Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, кој за себе вели дека е „уметник за преговори“, ќе ...

Би-Би-Си: Може ли Трамп да донесе мир на Блискиот Исток

А1 On - 24.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, кој за себе вели дека е „уметник за преговори“, ќе се обиде да го реши хаосот на Блискиот Исток, каде преговорите се повеќе од потребни, оценува Би-Би-Си.

Зошто Руди Џулијани не треба да биде државен секретар?

А1 On - 24.11.2016

Њујорк Тајмс – Њујорк Светските лидери. кои гледаат како Америка се менува под Доналд Трамп, се поделија во два табори: оние кои се надеваат дека САД ќе се протнат вешто во следните четири години под неискусниот претседател кој сега беше избран, и ...

Трамп стана почесен граѓанин на албански град

Правдико - 24.11.2016

Во изненадувачки потег, градоначалникот на албанскиот град Камза, Џелал Мзиу го прогласи новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за почесен граѓанин. Градот Камза има над 100 илјади жители и е во близина на албанскиот главен град Тирана.

„Волстрит Џурнал“: Бен Карсон ќе биде дел од админстрацијата на Трамп

А1 On - 24.11.2016

Поранешниот републикански претседателски кандидат Бен Карсон прифатил да биде дел од идната админстрација на новоизбраниот американски претседател Доналд Трампм објави „Волстрит Џурнал“. Весникот тврди дека Карсон се согласил да биде секретар за ...

Град во Албанија го прогласи Трамп за почесен граѓанин

А1 On - 24.11.2016

Албанскиот град Камза, познат по тоа што улиците се именувани по светски познати личности, го прогласи новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за почесен жител на градот. Управата на градот едногласно ја донесе ваквата одлука, ...

Град во Албанија го прогласи Трамп за почесен граѓанин

Сител - 24.11.2016

Албанскиот град Камза, познат по тоа што улиците се именувани по светски познати личности, го прогласи новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за почесен жител на градот. Управата на градот едногласно ја донесе ваквата одлука, ...

Вилбур Рос е изборот на Трамп за министер за трговија

Курир - 24.11.2016

Инвеститорот и милијардер Вилбур Рос е изборот на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп за министер за трговија, наведе висок претставник од тимот на новоизбраниот американски претседател.

Корбико: ВМРО и Груевски се тргнати кон историска победа

Нетпрес - 24.11.2016

Македонија два пати ги порази заговорниците од Вашингтон и архитектот на обоените револуции Сорос, а сега се упатени и кон нов, трет пораз, во пресрет на предвремените парламентарни избори во земјата.

„Волстрит Џурнал“: Бен Карсон ќе биде дел од админстрацијата на Трамп

+инфо - 24.11.2016

Поранешниот републикански претседателски кандидат Бен Карсон прифатил да биде дел од идната админстрација на новоизбраниот американски претседател, Поранешниот републикански претседателски кандидат Бен Карсон прифатил да биде дел од идната ...

Трамп повикува за единство на Денот на благодарноста

Сител - 24.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, по повод Денот на благодарноста, ја повика нацијата на единство, јави Би-Би-Си. - Дојде време да почнеме да ги надминуваме нашите разлики, но тензиите не можат да исчезнат „преку ноќ“, наведе Трамп.

Ципрас телефонски разговарал со Трамп

Нетпрес - 24.11.2016

Ципрас му честитал на Трамп за неговата победа на изборите во САД и ги истакнал блиските врски на пријателство и соработка меѓу грчкиот и американскиот народ. Во разговорот бил ставен акцент на клучната улога на Грција за мирот и безбедноста во ...

Трамп го избрал „кралот на банкротот“ за министер за трговија во САД

Стандард - 24.11.2016

Инвеститорот милијардер Вилбур Рос ќе биде следниот министер за трговија на САД. Тоа го решил новоизбраниот претседател Доналд Трамп, пријави висок претставник од неговиот преоден тим, пренесе The Hill.

Трамп ја екипира својата администрација

МРТ - 24.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ги избира најблиските соработници. Американски амбасадор во Обединетите Нации ќе биде Ники Хејли, а најголем фаворит за државен секретар е поранешниот гувернер на Масачусетс и претседателски ...

Фараж се заканува со „сеизмички шок“ во Британија ако не се случи Брегзит

А1 On - 24.11.2016

Привремениот лидер на антиевропската, десничарска Партија за независност на Обединетото кралство (УКИП), Најџел Фараж, се закани денеска со „сеизмички шок“ во Велика Британија, доколку до 2020 година, не се случи Брегзит.

Фараж се заканува со „сеизмички шок“ во Британија ако не се случи Брегзит

Сител - 24.11.2016

Привремениот лидер на антиевропската, десничарска Партија за независност на Обединетото кралство (УКИП), Најџел Фараж, се закани денеска со „сеизмички шок“ во Велика Британија, доколку до 2020 година, не се случи Брегзит.

До 2023 година Франција ќе ги затвори сите термоцентрали

Порта 3 - 24.11.2016

На овогодишниот состанок на ОН за климатските промени во Маракеш, Мароко, францускиот претседател Франсоа Оланд објави дека неговата земја до 2023 година ќе ги затвори сите преостанати термоцентрали на јаглен на својата територија.

Би-Би-Си: Може ли Трамп да донесе мир на Блискиот Исток?

Нетпрес - 24.11.2016

На Блискиот Исток и пошироко многумина размислуваат за изјавите на Трамп за време на кампањата, на неговите духовити коментари, интервјуата по изборите и првите номинации на членовите на новиот претседателски кабинет.

Трамп победил во Мичиген со најмала разлика во историјата

Макфакс - 24.11.2016

Избраниот претседател на САД, Доналд Трамп, победил на американските избори на 8-ми ноември во сојузната држава Мичиген со најмалата разлика во историјата, покажуваат резултатите откако во вторникот во оваа американска држава заврши пребројувањето ...

Во скромниот стан на Иванка Трамп (фото)

Црнобело - 24.11.2016

Иванка Трамп, ќерката на новоизбраниот американски претседател, е негова десна рака кога е во прашање работата, но кога е во прашање уредувањето на домот очигледно има сосема поинаков став.

Трамп му ветил на Тим Кук големи даночни олеснувања за производството на Apple да се врати во САД

Капитал - 24.11.2016

„Како претседател ќе се погрижам за тоа Apple својот iPhone да не го произведува во Кина, туку во САД“, изјави Доналд Трамп во кампањата за избор на претседател на Америка. Според пишувањето на Nikkei Asian Review, компанијата предводена од Тим Кук ...

Доналд и Меланија Трамп му се јавиле на словенечкиот премиер

МКД - 24.11.2016

Миро Церар му рекол на новоизбраниот американски претседател дека Словенија сега е во „подобра форма“ по многуте години криза. Словенечкиот премиер Миро Церар по телефон му рекол на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, дека е горд што ...

Трамп повика на единство на Денот на благодарноста

Мета - 24.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп по повод Денот на благодарноста повика на единство на нацијата. Во светло, тоа што тој го нарекува како „долга и болна“ изборна кампања, Трамп рече дека емоциите во земјата се „сирови“.

Ципрас телефонски разговарал со Трамп

Точка - 24.11.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вчера телефонски разговарал со новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, соопшти кабинетот на грчкиот премиер. Ципрас му честитал на Трамп за неговата победа на изборите во САД и ги истакнал блиските врски на ...

Град во Албанија го прогласи Трамп за почесен граѓанин

Локално - 24.11.2016

Албанскиот град Камза, познат по тоа што улиците се именувани по светски познати личности, го прогласи новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за почесен жител на градот. Управата на градот едногласно ја донесе ваквата одлука, ...

(ФОТО) Иванка и Џаред – што не знаете за првата двојка на САД

Локално - 24.11.2016

Иванка Трамп и Џаред Кушнер се заедно од десет години, имаат три деца и многу општи наслови во медиумите. “Космополитан” претстави листа со незгодни детали за двојката кои ја потискаат по изборот на Доналд Трамп за претседател. 1.

Трамп повикува за единство на Денот на благодарноста

Република - 24.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, по повод Денот на благодарноста, ја повика нацијата на единство, јави Би-Би-Си. – Дојде време да почнеме да ги надминуваме нашите разлики, но тензиите не можат да исчезнат „преку ноќ“ – наведе Трамп.

Трамп победил во Мичиген со најмала разлика во историјата

Точка - 24.11.2016

Избраниот претседател на САД, Доналд Трамп, победил на американските избори на 8-ми ноември во сојузната држава Мичиген со најмалата разлика во историјата, покажуваат резултатите откако во вторникот во оваа американска држава заврши пребројувањето ...

Доналд и Меланија Трамп разговараа телефонски со премиерот и претседателот на Словенија

Локално - 24.11.2016

Победникот на претседателските избори во САД, Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија разговараа телефонски со премиерот на Словеније Миро Церар и со претседателот Борут Пахор. Церар го поздрави Трамп за „исклучителниот успех“ и додаде дека ...

Трамп го именува “кралот на банкротот” за министер за трговија

Локално - 24.11.2016

Вилбур Рос ќе биде следниот министер за трговија на САД. Ова е решение на новоизбраниот претседател Доналд Трамп, соопштил висок претставник од преодниот тим, пренесува “Вол стрит џурнал”.

Руска државна телевизија: „Новиот светски поредок ќе се обиде да го убие Трамп, американскиот естаблишмент е ...

Пулс24 - 24.11.2016

Телевизискиот водител и новинар Дмитриј Кисилиов, пред милионски аудиториум во емисија во живо изјави дека елитата (американската олигархија) „може да го убие“ Доналд Трамп поради опасност од неговата проруска политика која претставува закана за ...

Би-Би-Си: Може ли Трамп да донесе мир на Блискиот Исток?

Точка - 24.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, кој за себе вели дека е „уметник за преговори“, ќе се обиде да го реши хаосот на Блискиот Исток, каде преговорите се повеќе од потребни, оценува Би-Би-Си.

Роберт го промени својот став за Трамп

Локално - 24.11.2016

Роберт де Ниро го омекна својот став во врска со новоизбраниот претседател Доналд Трамп, откако пред помалку од еден месец јавно го опиша како “бесрамен глупак” и го спореди со “куче и свиња”.

Американците шокирани – Трамп одлучи која земја ќе ја посети прва

Република - 24.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп после инаугурацијата ќе ја посети Русија, објавија денеска руските медиуми, повикувајќи се на извор од Републиканската партија. Како што тврдат, моментално нема значајни контакти меѓу тимот на Трамп ...

На Денот на благодарноста Трамп повикува на единство

Локално - 24.11.2016

Полицијата во Њујорк ги зголеми безбедносните мерки за време на традиционалната парада Денеска Американците го прославуваат Денот на благодарноста и традиционално се собираат во кругот на семејството, со вкусно јадење, гледаат паради, фудбалски ...

Бафет ја поддржи Клинтон, но заработи 11 милијарди долари од изборот на Трамп

Локално - 24.11.2016

Американскиот инвеститор милијардерот Ворен Бафет, за време на предизборната трка ја поддржуваше кандидатката на демократите Хилари Клинтон, но по победата на кандидатот на републиканците Доналд Трамп, тој се збогати со над 11 милијарди долари.

Доналд и Меланија Трамп разговараа телефонски со премиерот и претседателот на Словенија

Либертас - 24.11.2016

Победникот на претседателските избори во САД, Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија разговараа телефонски со премиерот на Словеније Миро Церар и со претседателот Борут Пахор. Церар го поздрави Трамп за „исклучителниот успех“ и додаде дека ...

Албанците ја заборавија Хилари и Трамп го прогласија за почесен граѓанин

Пулс24 - 24.11.2016

Албанскиот град Камза го прогласи новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за почесен жител на градот. Управата на градот едногласно ја донесе ваквата одлука, истакнувајќи дека Трамп е „револуционерен модел на новиот демократски поредок, ...

Фараж се заканува со „сеизмички шок“ во Британија ако не се случи Брегзит

Локално - 24.11.2016

Привремениот лидер на антиевропската, десничарска Партија за независност на Обединетото кралство (УКИП), Најџел Фараж, се закани денеска со „сеизмички шок“ во Велика Британија, доколку до 2020 година, не се случи Брегзит.

Иванка и Џерард – што не знаете за првата двојка на САД

Република - 24.11.2016

Иванка Трамп и Џаред Кушнер се заедно од десет години, имаат три деца и многу општи наслови во медиумите. „Космополитан” претстави листа со незгодни детали за двојката која е на мета на медиумите по изборот на Доналд Трамп за претседател. 1.

Обезбедувањето на семејството на Трамп чини два милиона долари дневно

Локално - 24.11.2016

Околу 150 припадници на „Сикрет сервис“ се ангажирани за обезбедување на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и неговото семејство, кои го прославуваат Денот на благодарноста во сопственото летувалиште Мар-а-лаго во државата Флорида.

Синот на Трамп се сретнал со сириска, проруска политичарка: Еве за што разговарале

Точка - 24.11.2016

Синот на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, според наводите на медиумите, се состанал со сириската политичарка Ранда Касис, која ја поддржува руската интервенција во таа земја, пренесува Guardian .

(ФОТО) ТРАМП ОДЛУЧИ: Со овие луѓе ќе ја управува Америка!

Фактор - 24.11.2016

Доналад Трамп го направи својот транзиционен тим за Белата куќа. Тие се клучни луѓе кои ќе влијаат на иднината на државата и одлуките во текот на неговото владеење. Мајк Пенс, потпретседател Гувернерот на Индијана (57) 12 години бил во ...

РИЗИЦИ НА РАСТ: На еврозоната и се заканува опасност!

Фактор - 24.11.2016

Глобалните пазари се соочени со растечка нестабилност поради политичката неизвесност предизвикани од изборот на Доналд Трамп за американски претседател. Неизвесноста е поттикната и од изборите во клучни европски земји кои се одржуваат во 2017 ...

Ало Доналде, се јавувам од Словенија

Вечер Прес - 24.11.2016

Словенечкиот претседател Борут Пахор разговарал по телефон со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, како и со неговата сопруга Меланија Трамп, родена Словенка и ги повикал да ја посетат Словенија.

Вилбур Рос е изборот на Трамп за министер за трговија

Точка - 24.11.2016

Инвеститорот и милијардер Вилбур Рос е изборот на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп за министер за трговија, наведе висок претставник од тимот на новоизбраниот американски претседател.

Трамп со отворена понуда до Епл: отворете фабрики во САД

Република - 24.11.2016

Новоизбранот американски претседател Доналд Трамп уште за време на предизборната кампања тврдеше како ќе се залага за тоа големите кмпани, а особено го истакнуваше Епл, наместо во Кина или Виетнам, своите производи да ги прават во САД.

150 тајни агенти и два милиони долари дневно за обезбедување на семејството Трамп

Република - 24.11.2016

Околу 150 припадници на тајната служба се ангажирани за обезбедување на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и неговото семејство, кои го прославуваат Денот на благодарноста во сопственото летувалиште Мар-а-лаго во државата Флорида.

Ципрас телефонски разговарал со Трамп

Либертас - 24.11.2016

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вчера телефонски разговарал со новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, соопшти кабинетот на грчкиот премиер. Ципрас му честитал на Трамп за неговата победа на изборите во САД и ги истакнал блиските врски на ...

Град во Албанија го прогласи Трамп за почесен граѓанин

еМагазин - 24.11.2016

Албанскиот град Камза, познат по тоа што улиците се именувани по светски познати личности, го прогласи новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за почесен жител на градот. Управата на градот едногласно ја донесе ваквата одлука, ...

Словенечкиот претседател на врска со Меланија: Пахор и првата дама имаат нешто заедничко од младоста

Точка - 24.11.2016

Словенечкиот претседател Борут Пахор, разговарал на телефон со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, и со неговата сопруга Меланија Трамп, родена Словенка. Како што се наведува во соопштението од неговата канцеларија, Пахор во ...

Корибко: Јасно е дека на ВМРО ќе му биде предадена историска победа од страна на народот

Пулс24 - 24.11.2016

Македонците препознаа дека целта на оваа странска операција за менување на власта не е само лидерот Никола Груевски лично, туку дека таа ги таргетира сите Македонци, преку агендата за менување на уставното име, федерализација и распарчување на ...

Може ли Трамп да донесе мир на Блискиот исток?

Фактор - 24.11.2016

Новоизберениот американски претседател Доналд Трамп , кој за себе вели дека е „уметник на преговорите“ ќе се обиде да го реши хаосот на Блискиот исток каде преговорите се далеку од потребни, пренесуваат светските медиуми.

Обезбедувањето на семејството на Трамп чини два милиона долари дневно

еМагазин - 24.11.2016

Околу 150 припадници на „Сикрет сервис“ се ангажирани за обезбедување на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и неговото семејство, кои го прославуваат Денот на благодарноста во сопственото летувалиште Мар-а-лаго во државата Флорида.

Ало Доналде, се јавувам од Словенија – Трамп доби повик кој не смеел да го одбие

Република - 24.11.2016

Словенечкиот претседател Борут Пахор разговарал по телефон со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, како и со неговата сопруга Меланија Трамп, родена Словенка и ги повикал да ја посетат Словенија.

Трамп или ќе завојува со Иран, или ќе отвори хотел во Иран

Вечер Прес - 24.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, кој за себе вели дека е „уметник за преговори", ќе се обиде да го реши хаосот на Блискиот Исток, каде преговорите се повеќе од потребни, оценува Би-Би-Си Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, ...

Зошто Руди Џулијани не треба да биде државен секретар

Локално - 24.11.2016

Њујорк Тајмс – Њујорк Светските лидери. кои гледаат како Америка се менува под Доналд Трамп, се поделија во два табори: оние кои се надеваат дека САД ќе се протнат вешто во следните четири години под неискусниот претседател кој сега беше избран, и ...

Доналд Трамп - персона инкогнита?...

Н.Македонија - 24.11.2016

По неочекуваниот триумф, остануваат непознати контурите на клучните внатрешни и меѓународни политички ставови и идеи на Трамп, што во случајов имаат поголема важност и тежина од неговата мачо-биографија и деловен профил И покрај големата медиумска и ...

„Волстрит Џурнал“: Бен Карсон ќе биде дел од админстрацијата на Трамп...

Н.Македонија - 24.11.2016

„Волстрит Џурнал“: Бен Карсон ќе биде дел од админстрацијата на Трамп Поранешниот републикански претседателски кандидат Бен Карсон прифатил да биде дел од идната админстрација на новоизбраниот американски претседател Доналд Трампм објави „Волстрит ...

Трамп повикува за единство на Денот на благодарноста ...

Н.Македонија - 24.11.2016

Трамп повикува за единство на Денот на благодарноста Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, по повод Денот на благодарноста, ја повика нацијата на единство, јави Би-Би-Си. - Дојде време да почнеме да ги надминуваме нашите разлики, но ...

Трамп стана почесен граѓанин на албански град...

Н.Македонија - 24.11.2016

Трамп стана почесен граѓанин на албански град Во изненадувачки потег, градоначалникот на албанскиот град Камза, Џелал Мзиу го прогласи новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за почесен граѓанин.

Фараж најавува „сеизмички шок“ во Британија, ако не се случи Брегзит...

Н.Македонија - 24.11.2016

Фараж најавува „сеизмички шок“ во Британија, ако не се случи Брегзит Привремениот лидер на антиевропската, десничарска Партија за независност на Обединетото кралство (УКИП), Најџел Фараж, се закани денеска со „сеизмички шок“ во Велика Британија, ...

Франција побара мерки за земјите кои не го применуваат договорот за климата

Денар - 24.11.2016

Европа треба да воведе мерки за земјите кои не го применуваат договорот за заштита на климата, повика францускиот премиер Мануел Валс. Слична позиција изрази пред неколку дена и поранешниот претседател на Франција, Никола Саркози, кој најави дека ќе ...

Доналд и Меланија Трамп разговараа телефонски со премиерот и претседателот на Словенија

Lider - 24.11.2016

Победникот на претседателските избори во САД, Доналд Трамп и неговата сопруга Меланија разговараа телефонски со премиерот на Словенија Миро Церар и со претседателот Борут Пахор. Церар го поздрави Трамп за „исклучителниот успех“ и додаде дека ...

Трамп повикува за единство на Денот на благодарноста

Идивиди - 24.11.2016

Њујорк, 24 ноември 2016 (МИА) - Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, по повод Денот на благодарноста, ја повика нацијата на единство, јави Би-Би-Си. - Дојде време да почнеме да ги надминуваме нашите разлики, но тензиите не можат да ...

Фараж се заканува со „сеизмички шок“ во Британија ако не се случи Брегзит

Идивиди - 24.11.2016

Лондон,24 ноември 2016 (МИА) - Привремениот лидер на антиевропската, десничарска Партија за независност на Обединетото кралство (УКИП), Најџел Фараж, се закани денеска со „сеизмички шок“ во Велика Британија, доколку до 2020 година, не се случи ...

Трамп повикува за единство на Денот на благодарноста

Lider - 24.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, по повод Денот на благодарноста, ја повика нацијата на единство, јави Би-Би-Си. – Дојде време да почнеме да ги надминуваме нашите разлики, но тензиите не можат да исчезнат „преку ноќ“, наведе Трамп.

Би-Би-Си: Може ли Трамп да донесе мир на Блискиот Исток

Lider - 24.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, кој за себе вели дека е „уметник за преговори“, ќе се обиде да го реши хаосот на Блискиот Исток, каде преговорите се повеќе од потребни, оценува Би-Би-Си.

Ципрас телефонски разговарал со Трамп

Идивиди - 24.11.2016

Атина, 24 ноември 2016 (МИА) - Грчкиот премиер Алексис Ципрас вчера телефонски разговарал со новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, соопшти кабинетот на грчкиот премиер. Како што јави допсиникот на МИА од Атина, Ципрас му честитал на Трамп ...

Би-Би-Си: Може ли Трамп да донесе мир на Блискиот Исток

Идивиди - 24.11.2016

Лондон, 24 ноември 2016 (МИА) - Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, кој за себе вели дека е „уметник за преговори“, ќе се обиде да го реши хаосот на Блискиот Исток, каде преговорите се повеќе од потребни, оценува Би-Би-Си.

„Дејли Мејл“: Заговор на Трамп и Фараж за смена на британскиот амбасадор во САД

Телма - 23.11.2016

Велика Британија се соочува со „оркестриран заговор“ на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и лидерот на Партијата за независност на Обединетото Кралство (УКИП), Најџел Фараж, преку „неверојатниот предлог“ да се смени од функцијата ...

Ердоган застана во одбрана на Трамп: Ако некого нарекуваат диктатор, тој е добар човек

Канал5 - 23.11.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги критикуваше оние Американци и Европејци кои новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го нарекуваат “диктатор“, само затоа што не се согласуваат со неговиот избор.

Мнозинство Американци веруваат дека Трамп ќе биде добар претседател

Телма - 23.11.2016

Две недели по изборот на претседател во САД, мнозинство Американци веруваат дека новиот шеф на државата Донал Трамп добро ќе ја извршува својата должност. Сепак, мал број од нив одобрува начин на кој тој ги раководи транзициските власти, се вели во ...

Трамп ја именува Ники Хејли за иден амбасадор на САД во ОН

24 Вести - 23.11.2016

Гувернерот на американската сојузна држава Јужна Каролина, Нимрата „Ники“ Хејли е именувана денеска за иден амбасадор на САД во Обединетите нации. Таа е дете на имигранти, доселени од Индија и е првата жена и припадник на една малцинска заедница, ...

Мнозинство Американци веруваат дека Трамп ќе биде добар претседател

24 Вести - 23.11.2016

Две недели по изборот на претседател во САД, мнозинство Американци веруваат дека новиот шеф на државата Донал Трамп добро ќе ја извршува својата должност. Сепак, мал број од нив одобрува начин на кој тој ги раководи транзициските власти, се вели во ...

Трамп ја именува Ники Хејли за иден амбасадор на САД во ОН

Алсат-М - 23.11.2016

Гувернерот на американската сојузна држава Јужна Каролина, Нимрата „Ники“ Хејли е именувана денеска за иден амбасадор на САД во Обединетите нации. Таа е дете на имигранти, доселени од Индија и е првата жена и припадник на една малцинска заедница, ...

Трамп се предомисли, нема специјален обвинител за Клинтон

Канал5 - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп нема да бара продолжување на истрагата за употребата на приватната електронска пошта на Хилари Клинтон додека била државен секретар на САД.

Ердоган во одбрана на Трамп: Ако некого нарекуваат диктатор, тој е добар човек

Алсат-М - 23.11.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги критикуваше оние Американци и Европејаци кои новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го нарекуваат „диктатор“, само затоа што не се согласуваат со неговиот избор.

Мит Ромни главeн кандидат за нов државен секретар на САД?

Алсат-М - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го планира поранешниот претседателски кандидат на Републиканската партија, Мит Ромни, за главен кандидат за функцијата државен секретар, информира ТАСС.

Волстрит журнал: Мит Ромни е главниот кандидат за нов државен секретар на САД

24 Вести - 23.11.2016

Новиот американски претседател Доналд Трамп планира да го постави поранешниот претседателски кандидат на Републиканската партија, Мит Ромни, за нов државен секретар, пренесува весникот Волстрит журнал.

Победата на Трамп е доказ за напуштањето на либералните вредности

Deutsche Welle - 23.11.2016

Победата на Доналд Трамп е сигнал дека САД влегува во ера на напуштање на егалитистичките идеали, вели политички истражувач за ДВ. Првите избори во кабинетот на Трамп го потврдуваат тоа. ДВ: Вие велите дека претседателските избори во САД, иако без ...

Трамп го расипува предбожиќниот бизнис во Њујорк

Deutsche Welle - 23.11.2016

Додека аналитичарите нагаѓаат каков ќе биде идниот економски курс на Доналд Трамп, тој веќе остава видливи последици среде Њујорк. Лускузните продавници, потради Трамп, стравуваат за својот бизнис. Полицајци со автоматско оружје, огради...

Анкета: Мнозинство Американци веруваат дека Трамп ќе биде добар претседател

А1 On - 23.11.2016

Две недели по изборот на претседател во САД, мнозинство Американци веруваат дека новиот шеф на државата Донал Трамп добро ќе ја извршува својата должност. Сепак, мал број од нив одобрува начин на кој тој ги раководи транзициските власти, се вели во ...

„Дејли Мејл“: Заговор на Трамп и Фараж за смена на британскиот амбасадор во САД

А1 On - 23.11.2016

Велика Британија се соочува со „оркестриран заговор“ на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп и лидерот на Партијата за независност на Обединетото Кралство (УКИП), Најџел Фараж, преку „неверојатниот предлог“ да се смени од функцијата ...

Трамп ја именува Ники Хејли за иден амбасадор на САД во ОН

А1 On - 23.11.2016

Гувернерот на американската сојузна држава Јужна Каролина, Нимрата „Ники“ Хејли е именувана денеска за иден амбасадор на САД во Обединетите нации. Таа е дете на имигранти, доселени од Индија и е првата жена и припадник на една малцинска заедница, ...

Трамп ја именува Ники Хејли за иден амбасадор на САД во ОН

+инфо - 23.11.2016

Таа е дете на имигранти, доселени од Индија и е првата жена и припадник на една малцинска заедница како дел од идната администрација на Трамп. Гувернерот на американската сојузна држава Јужна Каролина, Нимрата „Ники“ Хејли е именувана денеска за ...

Трамп: Сакам да ги смирам Израел и Палестинците

Сител - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги смири Израел и Палестинците“. -Тоа би бил прекрасен успех, додаде Трамп за „Њујорк тајмс“.

Трамп: Сакам да ги смирам Израел и Палестинците

+инфо - 23.11.2016

Републиканскиот милијардер додаде дека неговиот зет Џеред Кушнер, сопруг на неговата ќерка Иванка, може да има улога во евентуалните мировни преговори Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги ...

Трамп ја именува Ники Хејли за иден амбасадор на САД во ОН

Сител - 23.11.2016

Гувернерот на американската сојузна држава Јужна Каролина, Нимрата „Ники“ Хејли е именувана денеска за иден амбасадор на САД во Обединетите нации. Таа е дете на имигранти, доселени од Индија и е првата жена и припадник на една малцинска заедница, ...

Трамп: Сакам да ги смирам Израел и Палестинците

Алфа - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги смири Израел и Палестинците“. -Тоа би бил прекрасен успех, додаде Трамп за „Њујорк тајмс“.

Трамп: Сакам да ги смирам Израел и Палестинците

Курир - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги смири Израел и Палестинците“. -Тоа би бил прекрасен успех, додаде Трамп за „Њујорк тајмс“.

Трамп: Сакам да бидам тој што ќе ги смири Израел и Палестинците

Капитал - 23.11.2016

Избраниот американски претседател, Доналд Трамп, денеска изјави дека сака да биде „тој што ќе ги смири Израел и Палестинците“. „Тоа би бил прекрасен успех“, додаде Трамп за „Њујорк тајмс“.

Трамп: Сакам да ги смирам Израел и Палестинците

Нетпрес - 23.11.2016

Тоа би бил прекрасен успех, додаде Трамп за „Њујорк тајмс“. Неговиот предлог за прогласување на Ерусалим за израелска престолнина, спротивно на досегашната американска политика, ги разбесне Палестинците, пренесе Индех.хр.

Трамп се повлекува од некои изборни ветувања

Р.С.Европа - 23.11.2016

Избраниот американски претседател Доналд Трамп се повлече од некои негови ветувања дадени за време на изборната кампања. Тој во интервју за весникот „Њујорк тајмс“ изјави дека ги остава отворени опциите во врска со неговата најава дека САД ќе се ...

Трамп: Сакам да ги смирам Израел и Палестинците

А1 On - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги смири Израел и Палестинците“. -Тоа би бил прекрасен успех, додаде Трамп за „Њујорк тајмс“.

Ердоган во одбрана на Трамп: Ако некого нарекуваат диктатор, тој е добар човек

А1 On - 23.11.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги критикуваше оние Американци и Европејаци коиб новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го нарекуваат „диктатор“, само затоа што не се согласуваат со неговиот избор.

Њујорк Тајмс: Трамп нема намера да ја продолжи истрагата за Клинтон

Нова ТВ - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп нема волја да ја продолжи истрагата за неговата демократска ривалка Хилари Клинтон, иако се уште докрај не ја отфрлил оваа опција, објави новинар на весникот Њујорк Тајмс на својот профил на Твитер.

Tрамп нема да ја продолжи истрагата за Клинтон

Стандард - 23.11.2016

Доналд Трамп ја промени својата позиција за клучни теми. Новоизбраниот претседател на САД го омекна мислењето за прашања како климатските промени и гонењето на Хилари Клинтон. За весникот Њујорк Тајмс, милијардерот прифати дека има одредена врска ...

Медиум: Трамп би сакал добри односи со Путин

Руска реч - 23.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп сака добра соработка со Русија, но тоа да не се смета за „ресетирање“ на односите. Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека би сакал да воспостави добри односи со рускиот лидер Владимир ...

Доналд Трамп за еден ден целосно ја сменил политиката

Макфакс - 23.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп во интервју за „Њујорк тајмс“ потполно сменил неколку клучни ставови што ги застапуваше во текот на предизборната кампања. Трамп јасно ги осуди ултранационалистите, кои минатиот петок на конференција во ...

Ердоган во одбрана на Трамп: Ако некого нарекуваат диктатор, тој е добар човек

Сител - 23.11.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги критикуваше оние Американци и Европејаци коиб новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го нарекуваат „диктатор“, само затоа што не се согласуваат со неговиот избор.

Демократските електори лобираат Трамп да не влезе во Белата куќа

Нова ТВ - 23.11.2016

Најмалку шестмина електори демократи се приклучија кон намерата да се спречи Доналд Трамп да добие мнозинство во Електорскиот колегиум и со тоа да се оневозможи тој да влезе во Белата куќа, пишува денеска „Политико“.

Ердоган во одбрана на Трамп: Ако некого нарекуваат диктатор, тој е добар човек

+инфо - 23.11.2016

Турскиот претседател посочи дека секој лидер кој не им служи на интересите на Западот, е обвинет дека е диктатор. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги критикуваше оние Американци и Европејаци кои новоизбраниот американски претседател Доналд ...

Српска пејачка ќе му пее на Трамп во Белата куќа?!

Сител - 23.11.2016

Легендарната народна пејачка Лепа Лукиќ во емисијата на Огнен Амиџиќ покрај љубовните маки од тинејџерските денови откри и дека сака да му запее на новиот американски претседател Доналд Трамп.

Кремљ: Не ни се допаѓа терминот „ресетирање“

МРТ - 23.11.2016

Официјална Москва очекува воспоставување коректни односи со администрацијата на новиот американски претседател Трамп. Русија признава дека процесот нема да биде брз, но најавува обновување на дијалогот меѓу велесилите.

Дизајнерите не сакаат да работат за Меланија Трамп

Кајгана - 23.11.2016

Француската дизајнерка Софи Теале во отворено писмо до јавноста изјави дека никогаш нема да работи за Меланија Трамп, а изјавата охрабри повеќе модни дизајнери да протестираат против расизмот и сексизмот кој Доналд Трам досега го искажа во повеќето ...

Трамп реши: Гувернерката Хејли ќе биде амбасадор во ОН

Макфакс - 23.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, одлучил гувернерката на Јужна Каролина, Ники Хејли, да биде американски амбасадор во Обединетите нации (ОН), објавија американските медиуми.

„Волстрит журнал“: Мит Ромни е главниот кандидат за нов државен секретар на САД

А1 On - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го планира поранешниот претседателски кандидат на Републиканската партија, Мит Ромни, за главен кандидат за функцијата државен секретар, информира ТАСС.

Песков: односите меѓу Русија и САД се на дното

Руска реч - 23.11.2016

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков изјави дека Москва сака да изгради добри односи со САД. „Сакам да ве потсетам на зборовите на претседателот Путин, тој повеќе пати и по различни поводи зборуваше за желбата за изградба на добри, ...

Њујорк тајмс: Доналд Трамп за еден ден целосно ја смени својата политика

МКД - 23.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп во интервју за Њујорк тајмс целосно смени неколку клучни става што ги промовираше во текот на предизборната кампања. Трамп јавно ги осуди неонацистите што во петокот на конференција во Вашингтон го ...

„Волстрит журнал“: Мит Ромни е главниот кандидат за нов државен секретар на САД

+инфо - 23.11.2016

Трамп во моментов е расположен функцијата прв американски дипломат да му ја понуди на Ромни, човек кој е познат со своите антируски ставови. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го планира поранешниот претседателски кандидат на ...

Анкета: 53 проценти сметаат дека Трамп ќе биде добар претседател

Нова ТВ - 23.11.2016

Две недели по изборите во САД, повеќето Американци веруваат дека новиот претседател Доналд Трамп добро ќе ја извршува претседателската функција, иако малкумина го одобруваат начинот на кој тој ја управува транзицијата на власта, покажува најновата ...

Трамп ја именува Ники Хејли за иден амбасадор на САД во ОН

Курир - 23.11.2016

Гувернерот на американската сојузна држава Јужна Каролина, Нимрата „Ники“ Хејли е именувана денеска за иден амбасадор на САД во Обединетите нации. Таа е дете на имигранти, доселени од Индија и е првата жена и припадник на една малцинска заедница, ...

Барак Обама има нов обожавател: Доналд Трамп

МКД - 23.11.2016

Откако со месеци го напаѓаше Обама дека е неспособен лидер и дека не заслужува да биде претседател, републиканскиот новоизбран претседател најде пољубезни зборови за човекот кого ќе го наследи во Белата куќа на 20 јануари.

Ники Хеjли - амбасадорка на САД во ОН

Глас на Америка - 23.11.2016

Ова е нејзин втор мандат на функцијата гувернерка на Јужна Каролина, која стана позната по случајот со конфедеративното знаме Гувернерката на Јужна Каролина, Ники Хејли се очекува да биде назначена од новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп ...

Трамп ја именува гувернерката на Јужна Каролина Ники Хејли за амбасадор во ОН

Р.С.Европа - 23.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп ја именуваше гувернерката на Јужна Каролина Ники Хејли, која го критикуваше за време на претседателската кампања, за нов американски амбасадор во ОН. Оваа одлука денеска ја објави тимот на Трамп.

Трамп ја избра Ники Хејли за амбасадор на САД во ОН

Стандард - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ја избра гувернерката на државата Јужна Каролина, Ники Хејли за амбасадор на САД во ОН, изјави денеска неговиот преоден тим. „Гувернерот Хејли се докажала како човек кој може да ги зближува луѓето, ...

Ердоган: Ако некого го нарекуваат „диктатор“, значи е добар човек

Стандард - 23.11.2016

„Ако некого нарекуваат диктатор? Значи треба да мислите токму на спротивното. Овој човек е добар, бидејќи оди против нивните интереси“. Ова го изјави турскиот претседател Реџеп Ердоган, критикувајќи ги противниците на избраниот претседател на САД, ...

Новите лица во екипата на Трамп – што да очекуваме?

Стандард - 23.11.2016

Блиски до „Ликуд“ на Бенјамин Нетанјаху, браќата Кох и религиозната десница заземаат клучни позиции во новата американска администрација. Религиозен конзерватизам, антиисламизам и американски патриотизам доминираат во клучните именувања на Доналд ...

Елтон Џон нема да пее на инаугурацијата на Трамп

Стандард - 23.11.2016

Британскиот пејач Елтон Џон нема да пее на церемонијата на инаугурацијата на Доналд Трамп, изјави портпаролот на изведувачот Фран Кертис, цитиран од Ројтерс. Одбивањето се случи откако Ентони Скарамучи, економски советник во предизборната кампања на ...

Ники Хејли ќе биде новиот амбасадор на САД во ОН

Нова ТВ - 23.11.2016

Доналд Трамп донел одлука да ја назначи Ники Хејли, гувернерка на Јужна Каролина за амбасадор на САД во ОН, јави Си Ен Ен. Хејли веќе втор мандат е гувернерка на Јужна Каролина од републиканската партија, а станала позната по заложбите за ...

Која е Ники Хејли?

Глас на Америка - 23.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп ја избра гувернерката на Јужна Каролина да биде следна амбасадорка на САД во Обединетите нации Роденото име на Ники Хејли е Нимрата Рандхава.

Доналд Трамп го откри својот план за Сирија - неофицијално

МКД - 23.11.2016

Новоизбраниот претседател побарал неофицијално да разговара за ова прашање, за кое е загрижен целиот свет. Кога Доналд Трамп беше во екот на кампањата, тој одбиваше да даде премногу детали за тоа како би се соочил со предизвиците наречени ИСИС и ...

Клинтон имала два милиона гласови повеќе од Трамп

Макфакс - 23.11.2016

Неуспешната кандидатка за претседател на САД на Демократската партија, Хилари Клинтон., имала два милиона гласови повеќе од нејзиниот противкандидат од Републиканската партија, Доналд Трамп на гласањето на 8-ми ноември, но сепак загуби поради ...

За Клинтон гласале повеќе Американци отколку за Трамп

Стандард - 23.11.2016

Поранешниот државен секретар, Хилари Клинтон, иако ги загуби претседателските избори на 8 ноември, преовладува над победникот, Доналд Трамп по бројот на добиени поединечни гласови. Според независниот сајт „Кук Политикал репорт“, кој прави анализа и ...

Ердоган во одбрана на Трамп: Ако некого нарекуваат диктатор, тој е добар човек

Алфа - 23.11.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги критикуваше оние Американци и Европејаци коиб новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го нарекуваат „диктатор“, само затоа што не се согласуваат со неговиот избор.

„Волстрит журнал“: Мит Ромни е главниот кандидат за нов државен секретар на САД

Алфа - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го планира поранешниот претседателски кандидат на Републиканската партија, Мит Ромни, за главен кандидат за функцијата државен секретар. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го планира ...

Анкета на Си-Ен-Ен: Мнозинство Американци веруваат дека Трамп ќе биде добар претседател

+инфо - 23.11.2016

Педесет и три отсто анкетирани сметаат дека Трамп ќе биде многу или прилично добар претседател. Две недели по изборот на претседател во САД, мнозинство Американци веруваат дека новиот шеф на државата Донал Трамп добро ќе ја извршува својата должност.

Соработникот на Трамп случајно откри еден од најважните планови на својот шеф!

Пулс24 - 23.11.2016

Кобах, кандидат за функцијата директор на американското министерство за внатрешна безбедност на новинарите практично им дал на увид делови од планот после состанокот со Трамп во неделата и тоа, така што на фотографирањето излегол држејќи документи ...

Трамп: Сакам да ги смирам Израел и Палестинците

Вечер Прес - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги смири Израел и Палестинците" Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги смири Израел и ...

The New York Times: Трамп посочи каква надворешна политика ќе води спрема Блискиот Исток и Русија

Локално - 23.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп откри некои најосновните детали за тоа каква надворешна политика ќе води спрема Блискиот Исток и Руската Федерација, пишува весникот The New York Times, за кој милијардерот даде интервју.

Трамп: Сакам да ги смирам Израел и Палестинците

Либертас - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги смири Израел и Палестинците“. -Тоа би бил прекрасен успех, додаде Трамп за „Њујорк тајмс“.

Трамп откажа средба со претставници од „Њујорк тајмс“

МК News - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп наведе денеска дека откажал средба со претставници на весникот Њујорк тајмс. На Твитер Трамп напиша дека откажал, откако „условите за средба биле променети во последен момент“.

Трамп планира сериозно да ги намали привилегиите на федералните службеници

Локално - 23.11.2016

Доналд Трамп има план за реформа на федералната администрација кои на вработените нема да им се допаднат, пишува “Вашингтон пост” во статија за подготовката на екипата на идниот претседател и неговите промени.

Ердоган во одбрана на Трамп: Ако некого нарекуваат диктатор, тој е добар човек

Либертас - 23.11.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги критикуваше оние Американци и Европејаци коиб новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го нарекуваат „диктатор“, само затоа што не се согласуваат со неговиот избор.

Кој би рекол: Трамп се воодушевил од песните на оваа српска пејачка!

Пулс24 - 23.11.2016

Легендарната народна пејачка Лепа Лукиќ во емисијата на Огнен Амиџиќ покрај љубовните маки од тинејџерските денови откри и дека сака да му запее на новиот американски претседател Доналд Трамп.

(ФОТО) Трамп назначи секси бринета за амбасадор на САД во ОН

Локално - 23.11.2016

Доналд Трамп ја избра Ники Хејли за амбасадор на САД во ОН. Тоа го соопштија извори од NBC News, Politico и Washington Post. Гувернерот на Јужна Каролина го прифатил предлогот на магнатот. 44-годишната Хејли е веќе два мандати гувернер на државата.

Никој не сака да ја облекува Меланија Трамп! Еве и зошто...

Точка - 23.11.2016

Секој би помислил дека дизајнерите буквално ќе се тркаат за да ѝ ги понудат токму своите креации на идната прва дама Меланија Трамп, како што тоа беше случај со Мишел Обама, но по сè изгледа тоа нема да биде така...

“Ју ЕУ њуз & ворлд репорт”: Збогум НАТО, здраво Путин

Локално - 23.11.2016

Алијансата сака да го искористи градинарски црева за гаснење на моќниот пожар. Над Организацијата на Северноатлантскиот договор (НАТО), камен-темелник на меѓународниот систем за безбедност, надвисната е егзистенцијална закана, откако Доналд Трамп ...

Фотографии од првата дама на Америка се појавија на најпознатиот сајт за возрасни!

Пулс24 - 23.11.2016

Меланија Трамп, сопругата на Доналд Трамп, најверојатно е првата дама на Америка чии фотографии се појавија на еротски сајт. Добро е познато дека најславната жена од Словенија се фотографирала гола, па не е чудно вакво нешто да се случи.

Трамп реши: Гувернерката Хејли ќе биде амбасадор во ОН

Точка - 23.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, одлучил гувернерката на Јужна Каролина, Ники Хејли, да биде американски амбасадор во Обединетите нации (ОН), објавија американските медиуми.

Трамп: Сакам да ги смирам Израел и Палестинците

Точка - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги смири Израел и Палестинците“. Тоа би бил прекрасен успех, додаде Трамп за „Њујорк тајмс“.

„Волстрит журнал“: Мит Ромни е главниот кандидат за нов државен секретар на САД

Либертас - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го планира поранешниот претседателски кандидат на Републиканската партија, Мит Ромни, за главен кандидат за функцијата државен секретар, информира ТАСС.

Доналд Трамп целосно ја промени политиката за само еден ден

Точка - 23.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во интервјуто за "New York Times" целосно променил неколку клучни гледишта кои ги застапувал во текот на предизборната кампања. Трамп јасно ги осудил ултранационалистите кои во петокот на ...

Доналд Трамп за еден ден целосно ја сменил политиката

Тера - 23.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп во интервју за „Њујорк тајмс“ потполно сменил неколку клучни ставови што ги застапуваше во текот на предизборната кампања. Трамп јасно ги осуди ултранационалистите, кои минатиот петок на конференција во ...

Трамп: Сакам да ги смирам Израел и Палестинците

Република - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги смири Израел и Палестинците“. -Тоа би бил прекрасен успех, додаде Трамп за „Њујорк тајмс“.

Трамп ја именува Ники Хејли за иден амбасадор на САД во ОН

Република - 23.11.2016

Гувернерот на американската сојузна држава Јужна Каролина, Нимрата „Ники“ Хејли е именувана денеска за иден амбасадор на САД во Обединетите нации. Таа е дете на имигранти, доселени од Индија и е првата жена и припадник на една малцинска заедница, ...

Ердоган во одбрана на Трамп: Ако некого нарекуваат диктатор, тој е добар човек

Локално - 23.11.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги критикуваше оние Американци и Европејаци коиб новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го нарекуваат „диктатор“, само затоа што не се согласуваат со неговиот избор.

Волстрит журнал: Мит Ромни е главниот кандидат за нов државен секретар на САД

Локално - 23.11.2016

Новиот американски претседател Доналд Трамп планира да го постави поранешниот претседателски кандидат на Републиканската партија, Мит Ромни, за нов државен секретар, пренесува весникот Волстрит журнал.

Трамп ја именува Ники Хејли за иден амбасадор на САД во ОН

Либертас - 23.11.2016

Гувернерот на американската сојузна држава Јужна Каролина, Нимрата „Ники“ Хејли е именувана денеска за иден амбасадор на САД во Обединетите нации. Таа е дете на имигранти, доселени од Индија и е првата жена и припадник на една малцинска заедница, ...

Берлин предвидува смена на политиката на САД кон Блискиот Исток

Фактор - 23.11.2016

Германскиот министер за надворешни работи, Франк-Валтер Штајнмаер изјави дека најверојатно политиката на САД на Блискиот Исток ќе се промени со доаѓањето на власт на Доналд Трамп, но засега не е познато во кој правец ќе се случи тоа.

Трамп ќе награди своја жестока противничка?...

Н.Македонија - 23.11.2016

Трамп ќе награди своја жестока противничка? Доналд Трамп наводно ќе ја постави гувернерката на Северна Каролина, Ники Хејли, за американска амбасадорка во Обединетите нации, според извор кој е упатен во ситуацијата, пренесува Си-Ен-Ен.

Трамп нема да бара продолжување на истрагата против Хилари Клинтон...

Н.Македонија - 23.11.2016

Трамп нема да бара продолжување на истрагата против Хилари Клинтон Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп нема да врши притисок за продолжување на истрагата против Хилари Клинтон за користењето на нејзиниот приватен сервер за мејлови ...

Трамп ја именува Ники Хејли за иден амбасадор на САД во ОН...

Н.Македонија - 23.11.2016

Трамп ја именува Ники Хејли за иден амбасадор на САД во ОН Гувернерот на американската сојузна држава Јужна Каролина, Нимрата „Ники“ Хејли е именувана денеска за иден амбасадор на САД во Обединетите нации.

Мит Ромни за нов државен секретар на САД...

Н.Македонија - 23.11.2016

Мит Ромни за нов државен секретар на САД Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го планира поранешниот претседателски кандидат на Републиканската партија, Мит Ромни, за главен кандидат за функцијата државен секретар, информира ТАСС.

Трамп: Сакам да ги смирам Израел и Палестинците...

Н.Македонија - 23.11.2016

Трамп: Сакам да ги смирам Израел и Палестинците Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги смири Израел и Палестинците“. -Тоа би бил прекрасен успех - додаде Трамп за „Њујорк тајмс“.

Анкета: Американците веруваат дека Трамп ќе биде добар претседател...

Н.Македонија - 23.11.2016

Анкета: Американците веруваат дека Трамп ќе биде добар претседател Две недели по изборот на претседател во САД, мнозинство Американци веруваат дека новиот шеф на државата Доналд Трамп добро ќе ја извршува својата должност.

Ердоган за Трамп: Тој е добар човек, не е диктатор...

Н.Македонија - 23.11.2016

Ердоган за Трамп: Тој е добар човек, не е диктатор Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги критикуваше оние Американци и Европејаци кои новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го нарекуваат „диктатор“, само затоа што не се согласуваат ...

Ердоган во одбрана на Трамп: Ако некого нарекуваат диктатор, тој е добар човек

Lider - 23.11.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги критикуваше оние Американци и Европејаци кои новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го нарекуваат „диктатор“, само затоа што не се согласуваат со неговиот избор.

Трамп: Сакам да ги смирам Израел и Палестинците

Идивиди - 23.11.2016

Вашингтон, 23 ноември 2016 (МИА) - Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги смири Израел и Палестинците“. -Тоа би бил прекрасен успех, додаде Трамп за „Њујорк тајмс“.

Заминува во Белата куќa: Еве која српска пејачка ќе му запее на Доналд Трамп!

Вистина.мк - 23.11.2016

Познатите од српската естрада навистина знаат да имаат големи професионални аспирации, па дури и кога се шегуваат околу тоа. Легендарната народна пејачка Лепа Лукиќ во емисијата на Огнен Амиџиќ покрај љубовните маки од тинејџерските денови откри и ...

Мнозинство Американци веруваат дека Трамп ќе биде добар претседател

Идивиди - 23.11.2016

Две недели по изборот на претседател во САД, мнозинство Американци веруваат дека новиот шеф на државата Донал Трамп добро ќе ја извршува својата должност. Сепак, мал број од нив одобрува начин на кој тој ги раководи транзициските власти, се вели во ...

„Волстрит журнал“: Мит Ромни е главниот кандидат за нов државен секретар на САД

Lider - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп го планира поранешниот претседателски кандидат на Републиканската партија, Мит Ромни, за главен кандидат за функцијата државен секретар, информира ТАСС.

Трамп: Сакам да ги смирам Израел и Палестинците

Lider - 23.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп денеска изјави дека сака да „биде тој што ќе ги смири Израел и Палестинците“. -Тоа би бил прекрасен успех, додаде Трамп за „Њујорк тајмс“.

Како 200 генерали му ја донесоа победата на Трамп

Вест - 22.11.2016

САД (Ју-ес-еј тудеј) - Доналд Трамп успеа во она што во САД со децении се сметаше за невозможно - да стане претседател без поддршка на Волстрит, клубот 100 најмоќни компании во САД, како и без поддршка на "вашингтонската аристократија" која преку ...

Се избира личност на годината: Асанж води пред Трамп

Канал5 - 22.11.2016

Американскиот магазин Тајм покрена анкета за избор на личност на годината, а според резултатите од првите денови од гласањето основачот на Викиликс Џулијан Асанж за три процентни поени води пред новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп.

Со невнимателен потег, соработникот го откри планот на Трамп за депортации

Канал5 - 22.11.2016

Државниот секретар на Канзас, Крис Кобах, кој е повикан да се придружи во тимот на Трамп, со невнимателен потег ги откри пред јавноста деталите од планот на Трамп за депортација на мигрантите, изградба на ѕид со Мексико и забрана з авлез на ...

САД ќе се повлечат од Транспацифичкото партнерство

Телма - 22.11.2016

„Ќе издадам известување за нашата намера да се повлечеме од Транспацифичкото партнерство“, најави Доналд Трамп. 12 држави кои покриваат 40 проценти од светската економија го сочинуваат Транспацифичкото партнерство за слободна трговија.

Видео: Пентхаусот на Доналд Трамп од 100 мил. долари, Белата куќа ќе му биде мала!!

Канал5 - 22.11.2016

До почетокот на новата 2017 година додека семејството Обама не се отсели од Белата куќа, новиот претседател на САД, Доналд Трамп е „осуден“ да живеаа во својот пентхаус во Њујорк вреден најмалку 100 милиони долари.

Трамп откажа средба со претставници од „Њујорк тајмс“

Вест - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп наведе дека откажал средба со претставници на весникот Њујорк тајмс. На Твитер Трамп напиша дека откажал, откако „условите за средба биле променети во последен момент“.

Трамп нема да бара врши притисок за да продолжи истрагата против Клинтон

24 Вести - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп нема да врши притисок за продолжување на истрагата против Хилари Клинтон за користењето на нејзиниот приватен сервер за мејлови додека била државен секретар и во врска со фондацијата Клинтон, изјави ...

Трамп најави повлекување на САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство

24 Вести - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден од неговиот мандат ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство (ТТП), потпишан во 2015 година од 12 држави од регионот без Кина.

Трамп најави повлекување на САД од трговскиот договор за ТТП

Телма - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден од неговиот мандат ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство (ТТП), потпишан во 2015 година од 12 држави од регионот без Кина.

Трамп најави повлекување на САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство

Алсат-М - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден од неговиот мандат ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство (ТТП), потпишан во 2015 година од 12 држави од регионот без Кина.

Трамп против договорот за трговија ТПП

Deutsche Welle - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп ја скицираше својата програма за првите сто дена и најави дека веднаш ќе го откаже трансатлантскиот договор за слободна трговија ТПП. Доналд Трамп во видео-порака обелодени каде ќе го стави ...

Трамп: Веднаш ќе се повлечам од договорот за транспацифичко партнерство

Канал5 - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првото нешто што ќе го направи на првиот ден од мандатот е дека ќе се повлече од трговскиот договор за Транс-пацифичкото партнерство, потпишан лани меѓу САД и 12 држави во регионот на ...

Доналд Трамп- гробар на слободната трговија?

Deutsche Welle - 22.11.2016

Судејќи според последните најави, Доналд Трамп планира заканите за слободната трговија од изборната кампања да ги преточи во дела. Но токму во ваквиот развој се кријат и шанси, смета Хенрик Беме.

Тераза Меј: Фараж не може да биде британски амбасадор во САД

+инфо - 22.11.2016

Амбасадорското место е пополнето, ние имаме амбасадор во Вашингтон и тој извонредно ја извршува својата функција, велат од кабинтот на премиерката. Претставник на Даунинг стрит 10 денеска ја отфрли можноста, лидерот на евроскептичната Партија за ...

Њујорк дневно троши еден милион долари на Трамп

+инфо - 22.11.2016

Во овој 1 милион долари влегува и полициската стража на поголемите негови деца и внуци, кои тајната служба исто така ги чува. Обезбедувањето на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп и неговото семејство го чини Њујорк повеќе од 1 милион ...

Трамп барал од Фараж да нема ветерници до неговиот терен за голф во Шкотска

А1 On - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп барал од привременот лидер на британската евроскептична Партија за неависноста на Обединетото Кралство (УКИП), Најџел Фараж да се спротивстави на поставувањето централа со ветерници во Шкотска, ...

Трамп нема да бара продолжување на истрагата против Хилари Клинтон

А1 On - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп нема да врши притисок за продолжување на истрагата против Хилари Клинтон за користењето на нејзиниот приватен сервер за мејлови додека била државен секретар и во врска со фондацијата Клинтон, изјави ...

Трамп најави повлекување на САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство

Сител - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден од неговиот мандат ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство (ТТП), потпишан во 2015 година од 12 држави од регионот без Кина.

Трамп нема да ја продолжи истрагата против Хилари Клинтон

+инфо - 22.11.2016

Мислам дека кога новоизбраниот претседател ќе каже дека не сака да продолжи со обвинувања, изјави Конвеј во интервју за Ем-Ес-Ен-Би-Си. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп нема да врши притисок за продолжување на истрагата против ...

Трамп нема да бара продолжување на истрагата против Хилари Клинтон

Телеграф - 22.11.2016

За време на предизборната кампања Трамп се закануваше дека доколку победи на изборите ќе ја испрати Клинтон во затвор Новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, нема да врши притисок за продолжување на истрагата против Хилари Клинтон за ...

Трамп нема да бара продолжување на истрагата против Хилари Клинтон

Алфа - 22.11.2016

Мислам дека кога новоизбраниот претседател ќе каже дека не сака да продолжи со обвинувања, тоа е силна порака, тон и содржина за колегите републиканци, изјави Конвеј во интервју за Ем-Ес-Ен-Би-Си.

Средбата меѓу Трамп и претставници на „Њујорк тајмс“ сепак ќе се одржи

Алфа - 22.11.2016

Средбата меѓу новоизбраниот американски апретседател Доналд Трамп и претставници на весникот „Њујорк тајмс“ ќе се одржи, потврдија доцна попладневно претставници на двете страни. Средбата меѓу новоизбраниот американски апретседател Доналд Трамп и ...

Трамп нема да бара продолжување на истрагата против Хилари Клинтон

Сител - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп нема да врши притисок за продолжување на истрагата против Хилари Клинтон за користењето на нејзиниот приватен сервер за мејлови додека била државен секретар и во врска со фондацијата Клинтон, изјави ...

Средбата меѓу Трамп и претставници на „Њујорк тајмс“ сепак ќе се одржи

Сител - 22.11.2016

Средбата меѓу новоизбраниот американски апретседател Доналд Трамп и претставници на весникот „Њујорк тајмс“ ќе се одржи, потврдија доцна попладневно претставници на двете страни. - Штабот на господинот Трамп ни соопшти дека средбата меѓу ...

Зошто облеката на Доналд Трамп делува евтино, а чини илјадници долари?

Црнобело - 22.11.2016

Добро знаете дека Доналд Трамп сака скапи работи, но тој е добар пример дела „парите не можат да купат вкус“. Земете го како пример, неговиот избор на костими. Не зборуваме за колекцијата која тој ја продава под своето име „ Donald J.

Трамп најави повлекување на САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство

Алфа - 22.11.2016

овоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден од неговиот мандат ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство (ТТП), потпишан во 2015 година од 12 држави од регионот без Кина.

Денешниот свет и Македонија

Нетпрес - 22.11.2016

Еден од најголемите проблеми на Балканот е дека западниот свет успеа да го натера да размислува преку неговите вредности. Оттука и целосната зависност на тукашните држави како од економски така и политички аспект. А, пред сè психичката зависност.

Трамп најави повлекување на САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство

Press24 - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден од неговиот мандат ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство (ТТП), потпишан во 2015 година од 12 држави од регионот без Кина.

Трамп: САД ќе се откаже од Пацифичкиот трговски договор

Макфакс - 22.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека државата ќе се откаже од трговскиот договор за Транс-Пацифик партнерство и дека тоа ќе биде направено на неговиот прв ден во Белата куќа, пренесуваат светските медиуми.

Трамп најави повлекување на САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство

+инфо - 22.11.2016

- Таквиот трговски договор е потенцијална несреќа за нашата земја - посочи Трамп. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден од неговиот мандат ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство ...

Њујорк бара финансиска помош, за да го чува Доналд Трамп

Стандард - 22.11.2016

Обезбедувањето на избраниот претседател Доналд Трамп и неговото семејство го чини Њујорк повеќе од 1 милион долари на ден. Тоа го соопштија градските власти откако истакнаа дека овој трошок нема да се намали значително, откако тој ќе се пресели во ...

ЕП бара од УКИП и партнерите да вратат 172.000 евра

А1 On - 22.11.2016

Лидерите на Европскиот парламент и порачаа денеска на Партијата за независност на Обединетото Кралство (УКИП) на Најџел Фараж и неговите европски партнери дека до 21 декември мораат да вратат повеќе од 172.000 евра, кои ги злоупотребиле од фондовите ...

Трамп ги објави приоритетите за првите сто дена во Белата куќа

Р.С.Европа - 22.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп преку видео порака постирана на Јутјуб ги посочи активностите што ќе ги преземе од првиот негов ден во Белата куќа на 20 јануари. Во нив најамбициозниот потег е повлекувањето на Соединетите Држави од ...

Трамп: Првиот ден во Белата куќа ќе ги повлечам САД од TПП

Капитал - 22.11.2016

Избраниот американски претседател, Доналд Трамп, во видео порака објави дека првиот ден од преземањето на должноста во Белата куќа, на 20 јануари, ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичко партнерство (ТПП).

Трамп подготвува мерки за излез на САД од ТТП

Стандард - 22.11.2016

Излегувањето на САД од Транстихоокеанското партнерство (ТТП) ќе биде првото нешто со кое Доналд Трамп ќе се зафати по преземањето на должноста на 20 јануари. Ова го објави лично тој во видеообраќање, пренесоа агенциите.

ФОТО: Македонката која вечераше со Трамп се разголе во кревет

Press24 - 22.11.2016

Хелена Роза која неодамна се пофали дека е единствена Макдонка која вечерала со новиот претседател на САД, Доналд Трамп, како во старите времиња објави провокативна фотка на социјалните мрежи и ги остави фановите во ...

Прва видео порака на Трамп: Подготвен сум да ја направам Америка повторно голема

Кајгана - 22.11.2016

Доналд Трамп ја објави својата прва претседателска порака на YouTube, а во краткото видео идниот претседател на САД најави што ќе работи во иднина со неговиот тим и објави дека е подготвен повторно да ја направи Америка голема.

ВИДЕО: Трамп откри што ќе промени откако ќе влезе во Белата куќа

Press24 - 22.11.2016

Новиот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден на преземање на власта, кога ќе ги отвори вратите на Белата куќа, ќе промени многу нешта. Тој најави дека ќе се обноват законите за враќање на работни места, како и дека има план за ...

(ВИДЕО)Трамп: Ќе го укинам Транспацифичкиот договор

Нова ТВ - 22.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп преку видео порака на Јутјуб ги посочи приоритетите што ќе ги преземе во првите 100 дена од мандатот. Меѓу нив најамбициозниот потег е повлекувањето на САД од Транспацифичко партнерство.

Трамп ги претстави приоритетите

МРТ - 22.11.2016

Најавен е и сеопфатен план за одбрана на Америка, вклучувајќи ги и кибер-нападите, проверка на системот за издавање на визи, забрана за лобирање од страна на претставниците на власта откако ќе си заминат од администрацијата...

Новиот проблем пред Путин: Америка веќе не е најголемиот непријател

Стандард - 22.11.2016

Иако размената на љубезност меѓу Владимир Путин и Доналд Трамп, Русија всушност имаше потреба кандидатот на републиканците за претседател на САД да загуби, наместо да победи. Зашто, ако се потврдат предизборните впечатоци дека Трамп ќе води политика ...

Колку чини обезбедувањето на Доналд Трамп?

ЗаЗабава - 22.11.2016

Новиот американски претседател Доналд Трамп уште не се всели во Белата Куќа, а веќе ја чини државата вртоглаво високи суми за обезбедување на него и неговото семејство. Замислете - обезбедувањето за Доналд Трамп и неговото семејство чини неверојатни ...

Дедото на Трамп го протерале од родниот град во Германија

Макфакс - 22.11.2016

Во државниот архив во германскиот град Спејер, на југозападот на земјата, пронајден е документ кој покажува дека дедото на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, Фридрих, на почетокот на XX век, сакал да се врати од САД и повторно да се ...

Напади на Твитер: Доналд Трамп се искара со Алек Болдвин

Хитпортал - 22.11.2016

Доналд Трамп ја нападна емисијата „Саботна вечер во живо“, велејќи дека не се смешни и дека се пристрасни. Кратко време откако побара извинување од актерската екипа на бродвејскиот мјузикл „Хамилтон“, новоизбраниот претседател успеал да улови ...

Германија ја смени американската историја и Доналд стана претседател

Нова ТВ - 22.11.2016

Приказната почнува во 1905 година. Дедото на Доналд Трамп бил избркан од неговата таковина Германија и приморан да се отсели во САД. Една административна одлука од тоа време вчера беше објавена во германскиот медиум Билд.

Фараж се нуди да помогне на Велика Британија да изгради подобри односи со САД

+инфо - 22.11.2016

- Имам долгогодишно познанство со неколкумина од тимот на Трамп и сум во добра позиција да ја стекнам поддршката на Трамп - вели Фараж. Британскиот политичар Најџел Фараж денеска изјави дека е во поволна позиција да помогне во зацврстувањето на ...

Трамп најави шест нешта што ќе ги направи штом ќе влезе во Белата куќа (ВИДЕО)

МКД - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека на првиот ден од преземањето на власта ќе излезе од трговскиот договор за Транспацифичко партнерство (ТПП). „Побарав од својот транзициски тим да состави список на извршни активности кои ...

Трамп им кажа на Британците кого го сака за амбасадор во САД

МКД - 22.11.2016

Уште еден неконвенционален потег од новоизбраниот претседател: во понеделникот вечер Доналд Трамп на Твитер напиша дека „многу луѓе“ би сакале лидерот на Партијата за независност на Обединетото Кралство (УКИП), Најџел Фараж, да ја „претставува ...

Трамп најави повлекување на САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство

А1 On - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден од неговиот мандат ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство (ТТП), потпишан во 2015 година од 12 држави од регионот без Кина.

Доналд Трамп ги најави приоритетите за првите 100 дена (ВИДЕО)

Стандард - 22.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД ги објави во видео приоритетите за првите 100 дена од своето управување. Меѓу најрадикалните негови чекори е намерата да ја повлече земјата од трговскиот договор за транстихоокеанско партнерство, пренесе ABC News.

Европскиот парламент бара од УКИП и партнерите да вратат злоупотребени 172.000 евра

+инфо - 22.11.2016

Европскиот парламент и порача денеска на Партијата за независност на Обединетото Кралство дека до 21 декември мора да врати пари од фондовите на ЕУ. Лидерите на Европскиот парламент и порачаа денеска на Партијата за независност на Обединетото ...

Трамп откажа средба со претставници од „Њујорк тајмс“

+инфо - 22.11.2016

На Твитер Трамп напиша дека откажал, откако „условите за средба биле променети во последен момент“. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп наведе денеска дека откажал средба со претставници на весникот Њујорк тајмс.

ТРАМП И ПУТИН ЈА ДЕЛАТ ЕВРОПА: Битка за Македонија, Србија, Црна Гора, Бугарија и Република Српска

Телеграф - 22.11.2016

Трамп не сака НАТО да го повлече офанзивното оружје од Естонија, Летонија и од Литванија Владимир Путин и новиот американски претседател Доналд Трамп на големо ја договараат зоната на интерес во Европа.

Анкета на Тајм за„ Личност на годината“, Трамп не е прв

Нова ТВ - 22.11.2016

Американскиот магазин Тајм започна анкета за традиционалниот избор на „Личност на годината“, а резултатите од првите денови на гласањето се дека основачот на Викиликс Џулијан Асанж води за три проценти пред новоизбраниот претседател на САД Доналд ...

Даунинг стрит 10: Фараж не може да биде британски амбасадор во САД

А1 On - 22.11.2016

Претставник на Даунинг стрит 10 денеска ја отфрли можноста, лидерот на евроскептичната Партија за независноста на Обединетото Кралство (УКИП), Најџел Фараж, да биде именуван за амбасадор на Велика Британија во САД. – Амбасадорското место е пополнето.

Асанж води пред Трамп во изборот за личност на годината на „Тајм“

+инфо - 22.11.2016

Асанж води за три процентни поени пред новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Американското списание „Тајм“ покрена анкета за традиционален избор на личност на годината, а резултатите во првите денови покажуваат дека основачот на ...

Европарламентот бара партијата на Фараж и неговите партнери да вратат 172.000 евра

Капитал - 22.11.2016

Лидерите на Европскиот парламент и порачаа денеска на Партијата за независност на Обединетото Кралство (УКИП) на Најџел Фараж и неговите европски партнери дека до 21 декември мораат да вратат повеќе од 172.000 евра, кои ги злоупотребиле од фондовите ...

Трамп го чини Њујорк 1 милион долари дневно

Оff.net - 22.11.2016

Обезбедувањето на Трамп додека е во Њујорк и чека да биде инаугуриран за претседател, ги чини градските власти нешто над 1 милион долари дневно. Добра вест за буџетот на градот е што за неполни 3 месеци Трамп се сели во Вашингтон.

Трамп: САД ќе се повлечат од Транс-пацифичкото партнерство

Глас на Америка - 22.11.2016

Ова е прв чекор што избраниот претседател го најави за првиот ден откако ќе стапи на функција Избраниот претседател Доналд Трамп вели дека првиот ден откако ќе стапи на функција ќе испрати официјално известување дека САД се повлекуваат од ...

Трамп најави повлекување на САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство

Курир - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден од неговиот мандат ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство (ТТП), потпишан во 2015 година од 12 држави од регионот без Кина.

ЕП бара од УКИП и партнерите да вратат 172.000 евра

Сител - 22.11.2016

Лидерите на Европскиот парламент и порачаа денеска на Партијата за независност на Обединетото Кралство (УКИП) на Најџел Фараж и неговите европски партнери дека до 21 декември мораат да вратат повеќе од 172.000 евра, кои ги злоупотребиле од фондовите ...

Администрацијата на Трамп нема да го продолжи процесот против Хилари Клинтон

Макфакс - 22.11.2016

Администрацијата на Доналд Трамп нема да ја продолжи истрагата за аферата на приватната електронска пошта на Хилари Клинтон, рече во вторник една од најблиските советнички на новоибраниот претседател на САД.

Трамп барал од Фараж да нема ветерници до неговиот терен за голф во Шкотска

+инфо - 22.11.2016

Откритието на весникот доаѓа веднаш откако беше објавено дека Трамп предложил Фараж да биде поставен за британски амбасадор во САД. Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп барал од привременот лидер на британската евроскептична Партија за ...

Средбата меѓу Трамп и претставници на „Њујорк тајмс“ сепак ќе се одржи

А1 On - 22.11.2016

Средбата меѓу новоизбраниот американски апретседател Доналд Трамп и претставници на весникот „Њујорк тајмс“ ќе се одржи, потврдија доцна попладневно претставници на двете страни. – Штабот на господинот Трамп ни соопшти дека средбата меѓу ...

САД треба да продолжат со глобалното лидерство

Глас на Америка - 22.11.2016

Сенаторот Бен Кардин коментира за улогата на САД во светот по изборот на Доналд Трамп за претседател Русија се обидува да има влијание врз интегритетот на демократските институции, и САД треба да го преземе лидерството во меѓународниот одговор на ...

На Ердоган не му е гајле што Европа го смета за диктатор, ја обвини ЕУ дека поддржува тероризам

Макфакс - 22.11.2016

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во неделата ја обвинил Европа дека преку поддршката за Курдската работничка партија (ПКК) го поддржува и тероризмот, додавајќи дека „не му е гајле поради тоа што Европејците го нарекуваат диктатор“, ...

Трамп се предомисли, нема Специјален обвинител за Клинтон

Р.С.Европа - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп нема да бара продолжување на истрагата за употребата на приватната електронска пошта на Хилари Клинтон додека била државен секретар на САД.

Дали Трамп ќе бара продолжување на истрагата против Хилари Клинтон?

Press24 - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп нема да врши притисок за продолжување на истрагата против Хилари Клинтон за користењето на нејзиниот приватен сервер за мејлови додека била државен секретар и во врска со фондацијата Клинтон, изјави ...

Германија очекува промена на американската политика на Блискиот Исток

Стандард - 22.11.2016

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер изјави дека најверојатно политиката на САД на Блискиот Исток ќе се промени со доаѓањето на власт на Доналд Трамп, но сé уште не е познато во кој правец ќе се случи тоа.

Соработник на Трамп случајно откри еден од најважните планови на својот шеф? (ФОТО)

МКД - 22.11.2016

Крис Кобах, еден од кандидатите за висока позиција во администрацијата на новиот американски претседател, со неверојатен гаф ѝ го откри на јавноста планот за реализација на деловите од програмата на Доналд Трамп околу кои јавноста е најзагрижена – ...

Македонката која вечераше со Трамп се разголе во кревет

Сител - 22.11.2016

Хелена Роза која неодамна се пофали дека е единствена Макдонка која вечерала со новиот претседател на САД, Доналд Трамп, како во старите времиња објави провокативна фотка на социјалните мрежи и ги остави фановите во ...

Доналд Трамп: Ако Стив Бенон е расист, немаше да помислам да го ангажирам

Стандард - 22.11.2016

Новоизбраниот претседател Доналд Трамп го заштити изборот на главен стратег, Стив Бенон, и ги отфрли обвинувањата дека тој е крајнодесничарски екстремист, пренесе AFP. „Ако мислев дека е расист, крајнодесничар или нешто, независно од дефиницијата, ...

Зошто новинарите погрешија во проценките дека Трамп ќе победи?

+инфо - 22.11.2016

Лекција за новинарите: не седи во редакција, облечи ги кондурите, излези на улица и сам собери податоци од вистински луѓе, од местото на настанот. На моите часови по новинарство утрото на изборите, им кажував некои мудрости на моите студенти.

Фараж: Можам да и помогнам на Велика Британија да изгради подобри односи со САД

А1 On - 22.11.2016

Британскиот политичар Најџел Фараж денеска изјави дека е во поволна позиција да помогне во зацврстувањето на односите помеѓу Велика Британија со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, откако тој на Твитер напиша дека Фараж треба да биде ...

Трамп откажа средба со претставници од „Њујорк тајмс“

А1 On - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп наведе денеска дека откажал средба со претставници на весникот Њујорк тајмс. На Твитер Трамп напиша дека откажал, откако „условите за средба биле променети во последен момент“.

Трамп откажа средба со претставници од „Њујорк тајмс“

Нетпрес - 22.11.2016

На Твитер Трамп напиша дека откажал, откако „условите за средба биле променети во последен момент“. За време на кампањата, и по неа, тој упати голем број критики за весникот. Трамп додаде дека „веројатно ќе биде договорена нова средба со Њујорк ...

Трамп откажа средба со претставници од „Њујорк тајмс“

Сител - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп наведе денеска дека откажал средба со претставници на весникот Њујорк тајмс. На Твитер Трамп напиша дека откажал, откако „условите за средба биле променети во последен момент“.

Трамп најави повлекување на САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство

Нетпрес - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден од неговиот мандат ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство (ТТП), потпишан во 2015 година од 12 држави од регионот без Кина.

Асанж води пред Трамп во изборот за личност на годината на „Тајм“

А1 On - 22.11.2016

Американското списание „Тајм“ покрена анкета за традиционален избор на личност на годината, а резултатите во првите денови покажуваат дека основачот на Викиликс, Џулијан Асанж води за три процентни поени пред новоизбраниот американски претседател ...

Двојната игра на Обама: Со победата на Трамп пропаднал планот на Барак да управува со светот од сенка!

Точка - 22.11.2016

Никој не знае каде е Хилари Клинтон. Доколку се верува на нејзината изјава при последното појавување, веројатно е во депресија и не излегува од дома. Медиумите воопшто не се занимаваат со тоа.

Магазинот „Тајм“ избира личност на годината

Локално - 22.11.2016

Американскиот магазин „Тајм“ спроведува анкета за традиционалниот избор за Личност на годината. Резултатите од првите денови на гласањето покажуваат дека основачот на Викиликс, Џулијан Асанж води за три процентни поени пред новоизбраниот претседател ...

Трамп најави повлекување на САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство

Локално - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден од неговиот мандат ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство (ТТП), потпишан во 2015 година од 12 држави од регионот без Кина.

Ова се шесте работи кои Трамп ќе ги направи кога ќе влезе во Белата куќа, а веќе првата ќе биде шок

Точка - 22.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, изјавил дека на првиот ден на преземањето на власта ќе излезе од трговскиот договор за Транспацифичко партнерство - "TPP". "Побарав од својот транзициски тим да состави список на извршни активности кои ...

Упс! Соработникот на Трамп случајно на светот му го откри еден од најважните планови на својот шеф?

Точка - 22.11.2016

Крис Кобах, еден од кандидатите за висока позиција во администрацијата на новиот американски претседател, со неверојатен гаф на јавноста ѝ го открил планот за реализацијата на оние делови од програмата на Доналд Трамп поради кои јавноста беше и ...

„Њујорк Тајмс“: Трамп барал од Фараж да нема ветерници до неговиот терен за голф во Шкотска

Локално - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп барал од привременот лидер на британската евроскептична Партија за неависноста на Обединетото Кралство (УКИП), Најџел Фараж да се спротивстави на поставувањето централа со ветерници во Шкотска, ...

Врската на Доналд Трамп со музиката на Џастин Бибер, негова доктина

Локално - 22.11.2016

Текстот е објавен во “Њујорк тајмс” Што и да се случи со американската политика, се чини дека францускиот мислител од XIX век Алексис де Токвил веќе го објаснил. Во класичен труд “Демократијата во Америка”, тој изразува мислењето дека демократската ...

Магазинот „Тајм“ избира личност на годината

Мета - 22.11.2016

Американскиот магазин „Тајм“ спроведува анкета за традиционалниот избор за Личност на годината. Резултатите од првите денови на гласањето покажуваат дека основачот на Викиликс, Џулијан Асанж води за три процентни поени пред новоизбраниот претседател ...

US-експерт: Русија е надворешнополитички приоритет №1 на Трамп

Локално - 22.11.2016

Ако тој навистина сака да стави крај на сегашната политика, која и онака е осудена на неуспех, потребна ќе му биде флексибилност Русија е главен надворешнополитички приоритет на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, смета американскиот ...

(ВИДЕО) ТРАМП ОТКРИ: Штом влезам во Белата куќа ќе ги направам овие работи!

Фактор - 22.11.2016

Новиот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден на преземање на власта ќе излезе од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство (ТПП) „Побарав од својот транзициски тим да состави список на извршни активности кои можеме да ...

Популарноста на Доналд Трамп се зголеми по изборот за претседател

Пулс24 - 22.11.2016

Популарноста на Доналд Трамп се зголемува откако беше избран за претседател, се вели во новата анкета на „Политико“ и „Морнинг консалт“. Вкупно 46 проценти од гласачите сега имаат позитивно мислење за новоизбраниот претседател.

Опасностите од трансакциите со Путин

Локално - 22.11.2016

За Трамп предностите од постигнување на договор со идниот партнер Владимир Путин се многубројни и очигледни. Но предизвикот, упатен од Русија против доминантно положба на Америка во светот, е нај меѓународна тема за агендата на САД.

Трамп нема да ја продолжи истрагата против Хилари Клинтон

МК News - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп нема да врши притисок за продолжување на истрагата против Хилари Клинтон за користењето на нејзиниот приватен сервер за мејлови додека била државен секретар и во врска со фондацијата Клинтон, изјави ...

Ѕвездите излегоа на протест против Трамп за време на АМА

Локално - 22.11.2016

Панк рок групата “Грин деј” го поведе множеството од познати личности, кои го изразија својот протест против новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп на церемонијата на доделувањето на Американските музички награди.

Обезбедувањето на Доналд Трамп го чини Њујорк повеќе од милион долари - дневно!

Точка - 22.11.2016

Обезбедувањето на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп и неговото семејство, го чини Њујорк повеќе од 1 милион долари дневно, велат тројца градски службеници. Тие трошоци нема многу да се променат од моментот кога тој ќе се пресели во ...

Овие шест работи Трамп ќе ги направи штом ќе влезе во Белата куќа

Вечер Прес - 22.11.2016

Побарав од мојот транзициски тим да состави список на извршни активности кои можеме да ги преземеме уште првиот ден за да ги обновите нашите закони и да си ги вратиме нашите работни места, рече Трамп во видео порака во која ги најави неговите ...

ЕП бара од УКИП и партнерите да вратат 172.000 евра

Вечер Прес - 22.11.2016

Лидерите на Европскиот парламент и порачаа денеска на Партијата за независност на Обединетото Кралство (УКИП) на Најџел Фараж и неговите европски партнери дека до 21 декември мораат да вратат повеќе од 172.000 евра, кои ги злоупотребиле од фондовите ...

Трамп откажа средба со претставници од „Њујорк тајмс“

Точка - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп наведе денеска дека откажал средба со претставници на весникот Њујорк тајмс. На Твитер Трамп напиша дека откажал, откако „условите за средба биле променети во последен момент“.

Трамп: САД ќе се откаже од Пацифичкиот трговски договор

Точка - 22.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека државата ќе се откаже од трговскиот договор за Транс-Пацифик партнерство и дека тоа ќе биде направено на неговиот прв ден во Белата куќа, пренесуваат светските медиуми.

Гаф: Соработникот на Трамп случајно го откри еден од најважните планови на својот шеф!

Република - 22.11.2016

Крис Кобах, еден од кандидатите за висока позиција во администрацијата на новиот американски претседател, со неверојатен гаф на јавноста ѝ го открил планот за реализацијата на оние делови од програмата на Доналд Трамп поради кои јавноста беше и ...

Трамп најави повлекување на САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство

Либертас - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден од неговиот мандат ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство (ТТП), потпишан во 2015 година од 12 држави од регионот без Кина.

Советничката Конвеј : Трамп се откажа да и суди на Хилари Клинтон

Локално - 22.11.2016

Доналд Трамп, кој за време на претседателската кампања постојано го користеше лајт мотивот, односно се закануваше дека ако стане претседател, ќе и суди Хилари Клинтон за користење на приватен сервер за електронска пошта, како и за активностите на ...

Њујорк бара финансиска помош, за да го чува Доналд Трамп

Канал 77 - 22.11.2016

Обезбедувањето на избраниот претседател Доналд Трамп и неговото семејство го чини Њујорк повеќе од 1 милион долари на ден. Тоа го соопштија градските власти откако истакнаа дека овој трошок нема да се намали значително, откако тој ќе се пресели во ...

ТВИТЕР СТАТУС: Доналд Трамп верува дека ќе владее два мандата

Фактор - 22.11.2016

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп смета дека администрацијата што ќе ја формира ќе управува со земјата во два претседателски мандати по ред. „Денес ќе се одржат важни состаноци во „Trump Tower“.

Трамп откажа средба со претставници од „Њујорк тајмс“

Либертас - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп наведе денеска дека откажал средба со претставници на весникот Њујорк тајмс. На Твитер Трамп напиша дека откажал, откако „условите за средба биле променети во последен момент“.

Трамп ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство...

Н.Македонија - 22.11.2016

Трамп ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден од неговиот мандат ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство (ТТП), ...

По победата на Трамп, порој од популизам низ светот

Lider - 22.11.2016

Не долго пред Американците да го шокираат светот со изборот на Доналд Трамп за нивен следен претседател, еден богат бразилски бизнисмен, кој е ѕвезда во телевизиско риално шоу стана градоначелник на најголемиот град во Јужна Америка.

Соседите од Марс

Lider - 22.11.2016

Трамп не ме загрижува толку многу, повеќе ме загрижува овој малку преостанат здрав разум, кој се разменува за целосно лудило. И бидејќи Србија се повеќе личи на земја од цртан филм, логично е дека попрво на помош би ни дошол некој друг „Доналд Дак“, ...

Вака изгледа домот на Трамп вреден 100 милиони долари

Lider - 22.11.2016

На Петатта авенија во Њујорк, на само неколку блокови од Централ Парк, се наоѓа познатата кула на Трамп, која новоизбраниот американски претседател ја изгради во 1983 година. Во неа се сместени канцелариите на Трамп како и раскошен пентхаус кој ...

ЕП бара од УКИП и партнерите да вратат 172.000 евра

Lider - 22.11.2016

Лидерите на Европскиот парламент и порачаа денеска на Партијата за независност на Обединетото Кралство (УКИП) на Најџел Фараж и неговите европски партнери дека до 21 декември мораат да вратат повеќе од 172.000 евра, кои ги злоупотребиле од фондовите ...

Асанж води пред Трамп во изборот за личност на годината на „Тајм“

Идивиди - 22.11.2016

Американското списание „Тајм“ покрена анкета за традиционален избор на личност на годината, а резултатите во првите денови покажуваат дека основачот на Викиликс, Џулијан Асанж води за три процентни поени пред новоизбраниот американски претседател ...

НЕВООБИЧАЕНО СКРОМЕН: Ѕирнете во домот на Иванка Трамп и запознајте ги нејзините деца! (фото)

Вистина.мк - 22.11.2016

Ивана Трамп, ќерката на новоизбраниот американски претседател, ги дели неговите политички идеи и му е десна рака во работата, но кога е во прашање уредувањето на домот тие имаат сосема различни идеи.

Трамп најави повлекување на САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство

Lider - 22.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека првиот ден од неговиот мандат ќе ги повлече САД од трговскиот договор за Транспацифичкото партнерство (ТТП), потпишан во 2015 година од 12 држави од регионот без Кина.

Британската влада ќе го покани Трамп во државна посета

Телма - 21.11.2016

Британската влада соопшти денеска дека ја испитува можнста да го покани новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во државна посета на Велика Британија, уште во текот на идната година.

Меланија и Барон Трамп ќе се вселат во Белата куќа на крај од школската година

Сакам да кажам - 21.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека неговата сопруга и неговиот најмлад син, Меланија и Барон, во Белата куќа ќе се вселат откако ќе заврши учебната година. Трамп на 20 јануари 2017 година ќе биде инаугуриран како 45.

Трамп и неонацистите

Deutsche Welle - 21.11.2016

Не игра никаква улога дали новоизбраниот претседател на САД е расист или не. Доналд Трамп сноси одговорност за поттикнување нетрпеливост, смета Инес Пол. За време на целата изборна кампања организациите за заштита на човекови права, како и групите ...

Контроверзниот кандидат за шеф на Пентагон: Во некои луѓе е страшно забавно да пукаш (ВИДЕО)

МКД - 21.11.2016

Џејмс Матис, пензионираниот морнарички генерал што ја предводеше американската воена команда на Блискиот Исток и во Авганистан од 2010 до 2013, е најверојатниот кандидат за нов американски министер за одбрана, а новоизбраниот претседател на САД ...

Меланија и Барон Трамп нема да живеат во Белата Куќа

ЗаЗабава - 21.11.2016

Новиот американски претседател Доналд Трамп веќе јасно стави на знаење дека не е пресреќен што ќе живее во Белата Куќа, а сега излегува дека не е единствениот. Имено, и неговата сопруга Меланија Трамп се изјаснила дека нема намера да се пресели во ...

ФОТО: Вака изгледа домот на Трамп вреден 100 милиони долари

А1 On - 21.11.2016

На Петатта авенија во Њујорк, на само неколку блокови од Централ Парк, се наоѓа познатата кула на Трамп, која новоизбраниот американски претседател ја изгради во 1983 година. Во неа се сместени канцелариите на Трамп како и раскошен пентхаус кој ...

Хенри Кисинџер: Трамп е уникатен и независен лидер на САД

Стандард - 21.11.2016

Победникот на претседателските избори во САД Доналд Трамп е „уникатен“ и „независен од секакви групи“ лидер на САД. Ова го изјави поранешниот државен секретар Хенри Кисинџер во интервју за Фарид Закарија на Си-Ен-Ен.

Меланија и Барон Трамп нема да се преселат во Белата куќа во јануари

МКД - 21.11.2016

Извори велат дека четвртоодделенецот ќе ја доврши учебната година во Њујорк. Идната прва дама на Америка Меланија Трамп и синот Барон нема да се преселат во Белата куќа веднаш по инаугурацијата на Доналд Трамп на 20 јануари, објави Њујорк пост .

Обама откри како на своите ќерки им ја објаснил победата на Доналд Трамп

МКД - 21.11.2016

Иако Барак Обама во кампањата жестоко застана на страната на Хилари Клинтон, по победата на Доналд Трамп тој ги смирува тензиите. Актуелниот и идниот претседател на САД се сретнаа во Белата куќа само два дена по изборите, а Трамп по средбата имаше ...

Зошто Меланија не оди со Доналд во Белата куќа?

+инфо - 21.11.2016

Училишната година во Америка главно завршува на крајот на пролетта или почетокот на летото Новозибраниот американски претседатек Доналд Трамп изјави дека неговата сопруга и син, Меланија и Барон, ќе се вселат во Белата куќа во Вашингтон, „откако ќе ...

„Македонски манифест“ - писмо до Трамп

Глас на Америка - 21.11.2016

Група македонски интелектуалци бараат избраниот американски претседател да застане на страна на правдата во однос на Македонија „Гордиот американски народ е слободољубив. Такви се и Македонците.

Британија се подготвува да го покани Трамп во државна посета

А1 On - 21.11.2016

Британската влада соопшти денеска дека ја испитува моѓнста да го покани новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во државна посета на Велика Британија, уште во текот на идната година.

Обама ќе го крене гласот ако Трамп ги загрози американските вредности и идеали (ВИДЕО)

МКД - 21.11.2016

Актуелниот американски претседател Барак Обама ја предупреди јавноста дека може да го крене својот глас и да ја коментира работата на идниот претседател Трамп ако процени дека Трамп им „се заканува на основните американски вредности“.

„Грин деј“ изрази незадоволство против Трамп

Глас на Америка - 21.11.2016

За време на церемонијата на доделувањето на Американските музички награди, групата го промени текстот на нумерата во знак на протест против новоизбраниот претседател на САД Панк рок групата „Грин деј“ за време на изведбата на нумерата „Bang bang“ на ...

Дефиле на нови лица на средба кај Трамп

Глас на Америка - 21.11.2016

Денеска Рик Пери и Мери Фалин се сретнаа со новоизбраниот претседател, а има најави дека ќе дојде и Њут Гингрич. „Имаме неколку договори“, изјави Трамп по состанокот со можните идни членови на кабинетот.

Лекција за Трамп во Сирија: непријателот на мојот непријател ми е... непријател (ВИДЕО)

МКД - 21.11.2016

Ставовите на новоизбраниот претседател за сириската ситуација се толку полни со противречности што дури и Путин се повлекува. Соопштението на руската влада за телефонскиот разговор беше кратко, но содржинско.

Во Германија најдено писмо од дедото на Трамп, кој моли да не го депортираат

МКД - 21.11.2016

Во архивите на областa Рајна-Пфалц во Германија најдено е писмо од дедото на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, во кое тој го моли баварскиот принц Луитполд да не го депортира од земјата бидејќи ја избегнал воената служба.

Меланија Трамп пресече: Не се селам во Белата куќа

Press24 - 21.11.2016

Доналд Трамп од јануари следната година ќе се пресеси во Белата куќа, но без сопругата Меланија и синот Барон. Како што пишува „Њујорк Пост“, Меланија и Барон Трамп ќе му се придружат на идниот претседател на САД во Белата куќа по шест месеци, кога ...

Меланија Трамп не сака да се пресели во Белата куќа

А1 On - 21.11.2016

Доналд Трамп од јануари следната година ќе се пресеси во Белата куќа, но без сопругата Меланија и синот Барон. Како што пишува „Њујорк Пост“, Меланија и Барон Трамп ќе му се придружат на идниот претседател на САД во Белата куќа по шест месеци, кога ...

НЕ САКА ДА ЖИВЕЕ ВО БЕЛАТА КУЌА: Доналд Трамп ќе се пресели без Меланија

Телеграф - 21.11.2016

Семејството Трамп нема дадилка за синот и бројот на вработени во луксузниот дом се обидува да го сведе на минимум Доналд Трамп од јануари следната година ќе се пресели во Белата куќа, но без сопругата Меланија и синот Барон.

Мит Ромни еден од „посилните кандидати“ за иден американски државен секретар

Алфа - 21.11.2016

Избраниот потретседател Мајк Пенс за американските медиуми потврди дека Ромни се сретнал со Трамп во Њу Џерси и дека на средбата се разговарало и за улогата на Ромни во идната админстрација.

Меланија Трамп не сака да се пресели во Белата куќа

Алфа - 21.11.2016

Меланија е многу блиска со синот, а бидејќи самата кампања на Барон тешко му падна, таа се труди повеќе да не му отежнува, пишуваат медиумите. Доналд Трамп од јануари следната година ќе се пресеси во Белата куќа, но без сопругата Меланија и синот ...

Мит Ромни еден од „посилните кандидати“ за иден американски државен секретар

А1 On - 21.11.2016

Поранешниот републикански претседателски кандидат, Мит Ромни, и еден од најострите критичари на Доналд Трамп, меѓу републиканците во САД, е еден од „посилните кандидати“ за иден државен секретар на САД.

Соседите од Марс

А1 On - 21.11.2016

НИН – Белград Трамп не ме загрижува толку многу, повеќе ме загрижува овој малку преостанат здрав разум, кој се разменува за целосно лудило. И бидејќи Србија се повеќе личи на земја од цртан филм, логично е дека попрво на помош би ни дошол некој друг ...

Меланија Трамп не сака да се пресели во Белата куќа

Сител - 21.11.2016

Доналд Трамп од јануари следната година ќе се пресеси во Белата куќа, но без сопругата Меланија и синот Барон. Како што пишува „Њујорк Пост“, Меланија и Барон Трамп ќе му се придружат на идниот претседател на САД во Белата куќа по шест месеци, кога ...

По победата на Трамп, порој од популизам низ светот

А1 On - 21.11.2016

Вашингтон Пост – Вашингтон Не долго пред Американците да го шокираат светот со изборот на Доналд Трамп за нивен следен претседател, еден богат бразилски бизнисмен, кој е ѕвезда во телевизиско риално шоу стана градоначелник на најголемиот град во ...

Британија се подготвува да го покани Трамп во државна посета

Сител - 21.11.2016

Британската влада соопшти денеска дека ја испитува моѓнста да го покани новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во државна посета на Велика Британија, уште во текот на идната година.

Мит Ромни еден од „посилните кандидати“ за иден американски државен секретар

+инфо - 21.11.2016

Мит Ромни на претседателските избори во 2012 загуби од Барак Обама, кој тогаш го освои својот втор мандат, остро се противеше на номинирањето на Трамп Поранешниот републикански претседателски кандидат, Мит Ромни, и еден од најострите критичари на ...

Жижек за Трамп: Ми се гади и тоа е доброто

Оff.net - 21.11.2016

Словенечкиот филозоф вели дека победата на Трамп е добра работа затоа што може да биде аларм за будење на заспаното општество и особено либералната елита која има изгубено допир со реалноста.

„Вирусот“ Трамп се шири во Европа

Факултети - 21.11.2016

Францускиот премиер, Мануел Валс, во четвртокот предупреди дека лидерката на екстремно-десничарката партија Национален фронт, Марин ле Пен , има големи шанси да ги добие претседателските избори што треба да се одржат во 2017 година, и тоа под ...

Ромни еден од „посилните кандидати“ за иден американски државен секретар

Нетпрес - 21.11.2016

Избраниот потретседател Мајк Пенс за американските медиуми потврди дека Ромни се сретнал со Трамп во Њу Џерси и дека на средбата се разговарало и за улогата на Ромни во идната админстрација.

Македонски манифест до Трамп: Да се заложите да победи правдата, да си го зачуваме името!

МКД - 21.11.2016

Група интелектуалци, членови на организацијата Македонски манифест во писмото до избраниот претседател на САД Доналд Трамп бараат да ѝ се посвети поголемо внимание и на распарчената Македонија, која е долги години неправедно жртва на разни блокади, ...

Доналд Трамп не е импресиониран од имитацијата на Алек Болдвин

Кајгана - 21.11.2016

Познатиот американски актер Алек Болдвин во емисијата Saturday Night Live го изведе првиот скеч за Доналд Трамп, по неговата победа на американските претседателски избори. Болдвин се појавува во улогата на Трамп, имитирајќи ги неговите движења и ...

Путин и Трамп ќе работат за нормализирање на односите меѓу двете земји

Стандард - 21.11.2016

Нови информации за првиот разговор меѓу Владимир Путин и Доналд Трамп. Вчера рускиот претседател изјави дека во телефонски разговор пред една недела новоизбраниот американски претседател ја потврдил својата желба за нормализирање на ...

Како најконтроверзниот човек на Трамп направи милионски џепарац од Сајнфелд

Оff.net - 21.11.2016

"Јас не сум бел националист, јас сум националист. Економски националист", вели Стив Бенон, креаторот на победничката кампања на Трамп кој уште сега се смета за вториот најмоќен човек во поставата на идната Бела куќа.

Трамп се спука со Алек Болдвин на Твитер (ВИДЕО)

МКД - 21.11.2016

Доналд Трамп продолжува да ги напаѓа уметниците: овој пат тие од емисијата „Саботна вечер во живо“ (Saturday Night Live, SNL), велејќи дека се несмешни и пристрасни. Кратко време откако побара извинување од актерската екипа на бродвејскиот мјузикл ...

Ѕвезди протестираа против Доналд Трамп

Стандард - 21.11.2016

Панк рок групата „Грин деј“ поведе мноштво од познати личности, кои изразија протест против новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп на церемонијата на доделувањето на Американските музички награди.

Ромни, можен државен секретар на САД

Р.С.Европа - 21.11.2016

Американскиот новоизбран потпретседател Мајк Пенс потврди дека поранешниот републикански претседателски кандидат Мит Ромни е во опциите заедно со уште двајца кандидати да биде иден американски државен секретар.

Соседите од Марс

Press24 - 21.11.2016

НИН - Белград Трамп не ме загрижува толку многу, повеќе ме загрижува овој малку преостанат здрав разум, кој се разменува за целосно лудило. И бидејќи Србија се повеќе личи на земја од цртан филм, логично е дека попрво на помош би ни дошол некој друг ...

Путин за Трамп: има разлика меѓу предизборна реторика и политика

Руска реч - 21.11.2016

Претседателот на Русија Владимир Путин смета дека меѓу предизборната реторика и реалполитиката има голема разлика речиси секогаш во сите земји Претседателот на Русија Владимир Путин, говорејќи за победата на републиканецот Доналд Трамп на изборите ...

Мит Ромни- кандидат за иден државен секретар

МРТ - 21.11.2016

Во 2012 година, Ромни беше поразен од Барак Обама, кој тогаш го освои вториот претседателски мандат. Поранешниот претседателски кандидат од републиканците Мит Ромни, и еден од најжестоките критичари на Доналд Трамп, е кандидат за иден државен ...

Сопругата и синот на Трамп нема да се преселат веднаш со него во Белата куќа

Стандард - 21.11.2016

Сопругата на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп и 10-годишен син нема да се преселат веднаш до него во Белата куќа по повод неговото назначување, пренесе АП. Идната прва дама и синот Барон ќе останат во пентхаусот во Трамп Тауер во ...

Популарноста на Доналд Трамп се зголеми по изборите

А1 On - 21.11.2016

Популарноста на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп е зголемена за девет отсто откако е избран за шеф на државата, покажуваат резултатите од анкетата на Политико/Морнинг консалт.

Заштита на климата, за инает на Трамп

Окно - 21.11.2016

Најпосле, во сеќавање ќе остане една фотографија на која заеднички и пркосно позираат претседатели на држави и влади, научници, економисти, менаџери и заштитници на климата. Пораката на фотографијата: „Веќе не можеш да нè запреш зашто уште одамна ...

„Бели националисти“ во Белата куќа: Кои се „јастребите“на Трамп

Нова ТВ - 21.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп најави дека на трите клучни позиции поврзани со националната безбедност ќе избере конзервативци: Џеф Сешнс како државен обвинител, Мајкл Помпео како директор на ЦИА и Мајкл Флин како советник за ...

Што ќе смени изборот на Доналд Трамп во енергетиката?

Порта 3 - 21.11.2016

Изборот на Доналд Трамп за нов американски претседател, веројатно вознемири многумина од аспект на политиките и ставовите што ги заговараше во својата кампања. Сепак, извесно е дека неговата енергетска политика дури сега треба да биде креирана.

Сорос плаќа демонстранти со 15 долари на час!

Вечер Прес - 21.11.2016

Продолжува македонското сценарио во Америка. Организациите на контроверзниот бизнисмен Џорџ Сорос преку огласи нудат пари доколку граѓаните излезат на протест и го спречат Доналд Трамп да седне на претседателската фотелја - плаќањето на ...

Баба Милка од Скопје до домот на Доналд Трамп!

Скопје инфо - 21.11.2016

Од медицинска сестра во скопската Воена болница, до дадилка на децата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп - ваква е животната приказна на баба Милка Милисављевиќ од белградската општина Гроцка, пишува Вечер.

Популарноста на Доналд Трамп се зголеми по изборите

Република - 21.11.2016

Популарноста на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп е зголемена за девет отсто откако е избран за шеф на државата, покажуваат резултатите од анкетата на Политико/Морнинг консалт.

Британија се подготвува да го покани Трамп во државна посета

Либертас - 21.11.2016

Британската влада соопшти денеска дека ја испитува моѓнста да го покани новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во државна посета на Велика Британија, уште во текот на идната година.

Трамп никогаш не бил попопуларен во Америка: Се` повеќе луѓе имаат позитивно мислење за него

Точка - 21.11.2016

Популарноста на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, е зголемена после неговата победа на изборите покажува новата анкета на порталот „Политико“. Сега за Трамп многу позитивно или до некаде позитивно мислење имаат 46 отсто од гласачите, ...

Тука живее ќерката на Доналд Трамп: Таа дефинитивно не штедела, но дали поседува и добар вкус?

Точка - 21.11.2016

Иванка Трамп, ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп којашто важи за успешна деловна жена, со сопругот Џаред Кушнер со којшто има и три деца, живее во луксузен стан на Менхетн. А кога таа ги отворила вратите од својот дом, веднаш било ...

Доналд Трамп и неговите најпознати цитати за бизнисот

Фактор - 21.11.2016

Тој е милијардер, бизнисмен, риалити ѕвезда. А веќе и претседател на САД. Доналд Трамп дефинитивно е контроверзна личност, но светот ќе треба да се навикне на него барем во следните 4 години.

Меланија Трамп не сака да живее во Белата куќа

Канал 77 - 21.11.2016

Доналд Трамп од јануари следната година ќе се пресеси во Белата куќа, но без сопругата Меланија и синот Барон. Како што јавува „Њујорк Пост“, Меланија и Барон Трамп ќе му се придружат на идниот претседател на САД во Белата куќа по шест месеци, кога ...

Хенри Кисинџер: Трамп е единствен, дајте му шанса

Република - 21.11.2016

-Новоизбраниот претседател е поразличен од сите до сега во еден аспект- тој апсолутно нема никави оптеретувања- смета поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер по средбата со Доналд Трамп.

Америка сто години го предводеше светот, време е за Европа

Вечер Прес - 21.11.2016

Сега Европа веројатно ќе мора сама да се грижи за сопствената безбедност и тоа во времиња кога во нејзино соседство се Владимир Путин, Реџеп Тајип Ердоган и Исламската држава САД цел век го предводеа слободниот свет, а по победата на Доналд Трамп, ...

Зошто Меланија не оди со Доналд во Белата куќа?

МК News - 21.11.2016

Новозибраниот американски претседатек Доналд Трамп изјави дека неговата сопруга и син, Меланија и Барон, ќе се вселат во Белата куќа во Вашингтон, „откако ќе заврши училишната година“. Доналд Трамп на 20 јануари 2017 година ќе биде инаугуриран во ...

Зошто Меланија нема да живее во Белата куќа по инаугурацијата на Трамп?

Фактор - 21.11.2016

Сопругата на новоизберениот претседател на САД Доналд Трамп, Меланија и нивниот син Барон, веројатно после инаугурацијата на Трамп и преселувањето во Белата куќа ќе останат во Њујорк, наговестува тимот на Трамп.

Хенри Кисинџер: Трамп e уникатeн и независен лидер на САД

Република - 21.11.2016

Победникот на претседателските избори во САД, Доналд Трамп, е „најуникатниот“ и „независен од секакви групи“ лидер на САД, рече Хенри Кисинџер. Ова го изјави поранешниот државен секретар во интервју за Фарид Закарија на СиЕнЕн.

Обама за Трамп: Ќе почекаме и ќе видиме

Република - 21.11.2016

Претседателот на САД, Барак Обама, на последната прес-конференција во странство изјави дека за управувањето на неговиот наследник Доналд Трамп треба да се примени пристапот „да почекаме и да видиме“, пренесува „Си-Ен-Ен“.

Лондон планира да го покани Трамп во посета

Република - 21.11.2016

Британската влада ја испитува можнста да го покани новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп во државна посета на Велика Британија, во текот на идната година, објави БиБиСи. Трамп ќе биде инаугуриран како нов претседател на 20 јануари, од кога ...

“Геополитика фјучерс”: Трамп не е Ленин, но има проблеми како Ленин

Локално - 21.11.2016

Освојувањето на војната води до неизбежниот проблем управување на земјата. Кога болшевиците ја зедоа власта, нивните намери биле да создадат диктатура на пролетаријатот. Тие ја земаат контролата врз владините згради во Санкт Петербург,и железничките ...

Меланија Трамп не сака да живее во Белата Куќа: Со синот Барон останува во Њујорк!

Точка - 21.11.2016

Доналд Трамп се преселува во Белата куќа, но без сопругата и синот. Како што дознаваат странските медиуми, Меланија и Барон Трамп ќе му се придружат на Доналд во Белата куќа дури после шест месеци, кога Барон (10) ќе ја заврши училишната година во ...

“Вашингтон пост”: Конгресот може да го спречи Трамп да ги подобри односите со Русија

Локално - 21.11.2016

Конгресот на САД работи на нов закон против политиката на Русија, со кој може да ја спречи на Доналд Трамп. / БГНЕС Конгресот на САД работи на нов закон против политиката на Русија, со кој може да ја спречи на избраниот претседател Доналд Трамп да ...

Не сaка без својот рај: Меланија Трамп одбива да се пресели во Белата куќа

Република - 21.11.2016

Доналд Трамп од јануари следната година ќе се пресеси во Белата куќа, но без сопругата Меланија и синот Барон. Како што пишува „Њујорк Пост“, Меланија и Барон Трамп ќе му се придружат на идниот претседател на САД во Белата куќа по шест месеци, кога ...

Хенри Кисинџер со вредни совети до Трамп за Путин

Локално - 21.11.2016

Администрацијата на Обама понекогаш се однесуваше со попустливост кон рускиот претседател, а требало да го прифати сериозно. Во интервју за CNN американскиот политичар и експерт во областа на меѓународните односи Хенри Кисинџер (претседател на ...

Меланија и Барон Трамп во Белата куќа ќе пристигнат кога ќе заврши школската година

Мета - 21.11.2016

Новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека неговата сопруга и неговиот најмлад син, Меланија и Барон, во Белата куќа ќе се вселат откако ќе заврши учебната година. Трамп на 20 јануари 2017 година ќе биде инаугуриран како 45.

По победата на Трамп, порој од популизам низ светот

еМагазин - 21.11.2016

Пренесено од Вашингтон Пост - Вашингтон Не долго пред Американците да го шокираат светот со изборот на Доналд Трамп за нивен следен претседател, еден богат бразилски бизнисмен, кој е ѕвезда во телевизиско риално шоу стана градоначелник на ...

"Забавно е да пукаш во тие луѓе": Запознајте го “Бесното куче” на Трамп, потенцијален министер за одбрана

Точка - 21.11.2016

По Стив Бенин на кого му е наменето местото на главен стратег и висок советник, новиот претседател на САД размислува за уште еден контроверзен кандидат за висока функција во својата администрација.

Time: На силите на Трамп е да го среди најголемиот не успех на Обама – “рестарт” во односите со Русија

Локално - 21.11.2016

Не чекаат интересни четири години, пишува весникот. Ако новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп сака да докаже на другите светски лидери дека знае што да прави, неговиот надворешно политички курс треба да почне со обиди да ги подобри односите ...

Кисинџер: Трамп е единствен и независен лидер!

Фактор - 21.11.2016

Победникот на претседателските избори во САД, Доналд Трамп е единствен и независен од секакви групи лидер на САД. Ова го изјави поранешниот државен секретар, Хенри Кисинџер, пренесе ТАСС. „Тој нема обврски кон ниедна група, бидејќи победи ...

Доколку баварскиот принц ги послушал молбите на дедото на Трамп, текот на историјата можеби ќе бил поразличен...

Точка - 21.11.2016

Во архивата Рајна-Палатинат во Германија, пронајдено било писмо од дедото на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во кое го замолил баварскиот принц Луитполд да не го депортира од земјата, бидејќи избегнал служење на воениот рок.

Популарноста на Доналд Трамп се зголеми по изборите

Локално - 21.11.2016

Популарноста на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп е зголемена за девет отсто откако е избран за шеф на државата, покажуваат резултатите од анкетата на Политико/Морнинг консалт.

Како „Дебелкото“ од најверен поддржувач на Трамп отиде во аут

Фактор - 21.11.2016

Крис Кристи кој американските медиуми често го нарекуваат дебелко иако беше најлојален поддржувач на Трамп уште во раната фаза на кампањата го изгуби загарантираното место во новата администрација на претседателот и тоа најверојатно од банални ...

Ромни еден од „посилните кандидати“ за иден американски државен секретар

Точка - 21.11.2016

Поранешниот републикански претседателски кандидат, Мит Ромни, и еден од најострите критичари на Доналд Трамп, меѓу републиканците во САД, е еден од „посилните кандидати“ за иден државен секретар на САД.

Британија се подготвува да го покани Трамп во државна посета

Локално - 21.11.2016

Британската влада соопшти денеска дека ја испитува моѓнста да го покани новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во државна посета на Велика Британија, уште во текот на идната година.

„Дојче веле“: По Обама, Европа ќе мора сама...

Н.Македонија - 21.11.2016

Со доаѓањето на Трамп, не само што завршува ерата на Обама туку и настапува период кога Европа повеќе не може да смета на САД и ќе мора сама да ги решава проблемите, оценува германската агенција Односот на американскиот претседател Барак Обама кон ...

Градот Њујорк троши милион долари дневно за да ги штити Трамп и фамилијата...

Н.Македонија - 21.11.2016

Градот Њујорк троши милион долари дневно за да ги штити Трамп и фамилијата За да ги заштити новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп и неговата фамилија, градските власти на Њујорк трошат повеќе од милион долари дневно, велат градски ...

Мит Ромни еден од „посилните кандидати“ за иден американски државен секретар...

Н.Македонија - 21.11.2016

Мит Ромни еден од „посилните кандидати“ за иден американски државен секретар Поранешниот републикански претседателски кандидат, Мит Ромни, и еден од најострите критичари на Доналд Трамп, меѓу републиканците во САД, е еден од „посилните кандидати“ за ...

Меланија и Барон Трамп може нема да живеат во Белата куќа...

Н.Македонија - 21.11.2016

Меланија и Барон Трамп може нема да живеат во Белата куќа Сè уште не е сигурно дали идната прва дама Меланија Трамп и синот Барон ќе се преселат во Белата куќа со Доналд Трамп по претседателската инаугурација.

Британија се подготвува да го покани Трамп во државна посета...

Н.Македонија - 21.11.2016

Британија се подготвува да го покани Трамп во државна посета Британската влада соопшти денеска дека ја испитува можноста да го покани новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, во државна посета на Велика Британија, уште во текот на идната ...

Популарноста на Доналд Трамп се зголеми по изборите...

Н.Македонија - 21.11.2016

Популарноста на Доналд Трамп се зголеми по изборите Популарноста на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп е зголемена за девет отсто откако е избран за шеф на државата, покажуваат резултатите од анкетата на Политико/Морнинг консалт.

Мит Ромни еден од „посилните кандидати“ за иден американски државен секретар

Идивиди - 21.11.2016

Њујорк, 21 ноември 2016 (МИА) - Поранешниот републикански претседателски кандидат, Мит Ромни, и еден од најострите критичари на Доналд Трамп, меѓу републиканците во САД, е еден од „посилните кандидати“ за иден државен секретар на САД.

Меланија и Барон Трамп нема да се преселат во Белата куќа?

Попара - 21.11.2016

Идната прва дама на САД и синот Барон нема да се преселат во Белата куќа по инаугурацијата на Доналд Трамп во јануари, идната година, пишува New York Post. Весникот се повикува на извори блиски до семејството Трамп, според кои 46-годишната Меланија ...

По победата на Трамп повторно се проговори за паритет меѓу еврото и доларот

Денар - 21.11.2016

Во првичниот шок по победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД се говореше за тврдењата дека пазарите ќе станат сведоци на паритет меѓу еврото и доларот, за прв пат од 2002-та година, пишува „Bloomberg“.

Германија ќе соработува со администрацијата на Трамп

Lider - 21.11.2016

-Германија ќе соработува со администрацијата на новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп, како и со секој секеретaр за финансии кој тој ќе го избере, изјави германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле.

Меланија Трамп не сака да се пресели во Белата куќа

Lider - 21.11.2016

Доналд Трамп од јануари следната година ќе се пресеси во Белата куќа, но без сопругата Меланија и синот Барон. Како што пишува „Њујорк Пост“, Меланија и Барон Трамп ќе му се придружат на идниот претседател на САД во Белата куќа по шест месеци, кога ...