TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДИК: Засилено се одвиваат подготовките за почнување на теренските проверки

24 Вести - 27.03.2016

Државната изборна комисија потврдува дека цедињата со податоци од вкрстените проверки им се дадени на членови на ова тело. „Во однос на информациите кои се појавија во дел од медиумите, а се однесуваат на ЦД-а со податоци од вкрстените проверки, ДИК ...

Алачки е фантом?!

Вест - 27.03.2016

Државната изборна комисија понеделнички треба да одлучува дали ќе ги објавува имињата, односно сомнителните што ќе ги проверува, велат извори од ДИК за "Вест". "Станува збор за околу деведесет илјади лица со неконзистентни записи или, како што во ...

ДИК:Засилено се одвиваат подготовките за почнување на теренските проверки

Идивиди - 27.03.2016

Скопје, 26 март 2016 (МИА) - Подготовките за отпочнување на теренските проверки засилено се одвиваат, завршено е печатењето на материјалите неопходни за спроведување на проверките, а во тек е процесот на нивно дистрибуирање до подрачните одделенија ...

Теренската проверка на ДИК одложена најверојатно до утре

Тера - 27.03.2016

Иако стигнаа најави дека Државната изборна комисија (ДИК) од утрово би започнала со најавуваната теренска проверка на 89.383 лица од избирачкиот список, сепак, областените анкетари најверојатно ќе започнат да одат од врата на врата од утре, откако ...

Чичаковски, по кој закон и со чија одлука на членовите на ДИК им ги дадовте цедињата да ги шетаат по партиски штабови?

+инфо - 27.03.2016

Државната изборна комисија ја потврди веста на „Слободен печат“ дека цедињата со податоци од вкрстените проверки на Избирачкиот список им биле „дадени“ на членови на ова тело. „Државната изборна комисија известува дека на барање на членови на ...

Теренската проверка на Избирачкиот список ќе почне утре

Фокус - 27.03.2016

По неколку одложувања, ДИК најавува дека утре ќе ја почне теренската проверка на Избирачкиот список. По неколку одложувања, ДИК најавува дека утре ќе ја почне теренската проверка на Избирачкиот список.

ДИК од утре стартува со теренска проверка

Канал5 - 27.03.2016

Државната Изборна Комисија од утре стартува со теренската проверка на записите кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на избирачкиот список. Теренската проверка ќе ја вршат 374 овластени анкетари.

Подготовките привршуваат, почнува теренската проверка

Вечер - 27.03.2016

Од ДИК информираат дека на првата наредна седница ќе расправаат за можноста сите неконзистентни записи да се објават на интернет страницата на ДИК, заради транспарентност на процесот Државната изборна комисија ги прави последните подготовки, како ...

ДИК ќе расправа за објавување на спорните записи на сајтот на Комисија

Репортер - 27.03.2016

Државната изборна комисија на првата наредна седница ќе се расправа за можноста сите неконзистентни записи да се објават на интернет страницата на ДИК, заради транспарентност на процесот. Од ДИК исто така велат дека засилено се одвиваат подготовките ...

ДИК: Цедињата се дадени на членови на Комисијата за вршење на нивните надлежности

Република - 27.03.2016

Државната изборна комисија потврдува дека цедињата со податоци од вкрстените проверки им се дадени на членови на ова тело. „Во однос на информациите кои се појавија во дел од медиумите, а се однесуваат на ЦД-а со податоци од вкрстените проверки, ...

ДИК на наредната седница ќе одлучува за јавно објавување на сите неконзистентните записи

Телма - 26.03.2016

Заради траспарентноста на процесот на проверка на избирачкиот список, Државната изборна комисија најави денеска дека на првата наредна седница ќе расправа за можноста сите неконзистентни записи да се објават на интернет страницата на ДИК.

Теренската проверка на спорните гласачи се уште не е подготвена

Нова ТВ - 26.03.2016

Иако беше најавено, Државната изборна комисија денеска не започна со предвидената теренска проверка на избирачкиот список. Од ДИК велат дека тоа е поради подготовки за целата процедура. Според информациите, теренската проверка треба да опфати 89.383 ...

ДИК: Се подготвуваме за теренската проверка

Нова ТВ - 26.03.2016

Државната изборна комисија известува дека засилено се одвиваат подготовките за отпочнување на теренските проверки. Завршено е печатењето на материјалите неопходни за спроведување на проверките, а во тек е процесот на нивно дистрибуирање до ...

ДИК денеска не почна со теренската проверка на избирачкиот список

24 Вести - 26.03.2016

Државната Изборна Комисија денеска не почна со предвидената теренска проверка на избирачкиот список, велат од комисијата. Проверката не е почната поради подготовки за целата процедура. Инаку Државната Изборна Комисија требаше да почне со теренската ...

Тимовите на ДИК не ја почнаа теренската проверка

Р.С.Европа - 26.03.2016

Државната Изборна Комисија денеска не почна со планираната теренска проверка на избирачкиот список. Според информациите од ДИК проверката не почнала поради подготовки за целата процедура. Теренската проверка опфаќа 89.383 запишани гласачи во ...

ДИК - Засилено се одвиваат подготовките за почнување на теренските проверки

Утрински - 26.03.2016

Подготовките за отпочнување на теренските проверки засилено се одвиваат, завршено е печатењето на материјалите неопходни за спроведување на проверките, а во тек е процесот на нивно дистрибуирање до подрачните одделенија и канцеларии на Државната ...

Теренската проверка на ДИК одложена најверојатно до утре

МКД - 26.03.2016

Иако стигнаа најави дека Државната изборна комисија (ДИК) од утрово би започнала со најавуваната теренска проверка на 89.383 лица од избирачкиот список, сепак, областените анкетари најверојатно ќе започнат да одат од врата на врата од утре, откако ...

ДИК: Цедињата се дадени на членови на Комисијата за вршење на нивните надлежности

Либертас - 26.03.2016

Државната изборна комисија потврдува дека цедињата со податоци од вкрстените проверки им се дадени на членови на ова тело. „Во однос на информациите кои се појавија во дел од медиумите, а се однесуваат на ЦД-а со податоци од вкрстените проверки, ...

Откажана теренската проверка која требаше да почне денеска

Фокус - 26.03.2016

Државната изборна комисија денеска не почна со предвидената теренска проверка на Избирачкиот список, инофрмираат од комисијата. Причина за тоа биле подготовките за целата процедура. Државната изборна комисија денеска не почна со предвидената ...

ДИК: Цедињата се дадени на членови на Комисијата за вршење на нивните надлежности

+инфо - 26.03.2016

Државната изборна комисија потврдува дека цедињата со податоци од вкрстените проверки им се дадени на членови на ова тело. „Во однос на информациите кои се појавија во дел од медиумите, а се однесуваат на ЦД-а со податоци од вкрстените проверки, ...

Теренската проверка на спорните гласачи заглави во подготовките

+инфо - 26.03.2016

Државната изборна комисија денеска не почна со предвидената теренска проверка на Избирачкиот список поради подготовки за таа процедура , јави 24 Вести. ДИК требаше да проверува 89.383 запишани гласачи во Избирачкиот список, кои по вкрстената ...

ДИК: Засилено се одвиваат подготовките за почнување на теренските проверки

А1 On - 26.03.2016

Подготовките за отпочнување на теренските проверки засилено се одвиваат, завршено е печатењето на материјалите неопходни за спроведување на проверките, а во тек е процесот на нивно дистрибуирање до подрачните одделенија и канцеларии на Државната ...

ДИК сепак не почна со теренската проверка на избирачкиот список

Либертас - 26.03.2016

Државната Изборна Комисија денеска не почна со предвидената теренска проверка на избирачкиот список, велат од комисијата. Проверката не е почната поради подготовки за целата ...

ДИК: Почнува теренската проверка на спорните избирачи

+инфо - 26.03.2016

Државната изборна комисија од денеска до 3 април ќе врши теренска проверка на 89.383 гласачи од Избирачкиот список, кои се покажале како спорни по вкрстената проверка. ДИК информира, заедно со проверката почна и информативната кампања „Отворени ...

АНКЕТАРИТЕ НА ГОТОВС: Теренската проверка на избирачкиот список наскоро почнува

Телеграф - 26.03.2016

Државната изборна комисија ги прави последните подготовки, како материјални, така и кадровски, и се очекува во најскоро време, деновиве, лицата кои ќе ја изведат проверката да излезат на терен низ земјава Теренската проверка на избирачкиот список, ...

ДИК денеска не почна со теренската проверка на избирачкиот список

Точка - 26.03.2016

Државната Изборна Комисија денеска не почна со предвидената теренска проверка на избирачкиот список поради подготовки за целата процедура, пишува "24 Вести". Инаку Државната Изборна Комисија требаше да почне со теренската проверка на 89.383 запишани ...

ОБНОВЕНО: ДИК не почна со теренската проверка на Избирачкиот список

Локално - 26.03.2016

Државната изборна комисија денеска не почна со предвидената теренска проверка на Избирачкиот список, инофрмираат од комисијата. Причина за тоа биле подготовките за целата процедура. Според планот и најавите, ДИК денеска требаше да почне со ...

Како лаже Героски: Сам се демантира на насловна

Курир - 26.03.2016

Главниот опозициски перјаник и медиумски стратег Бранко Героски, самиот себе се демантира за вчерашните измислици, кои дури два дена му стојат на насловната страница на Плусинфо дека “ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ги украле цедињата со податоците за ...

Слободен печат: ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ги украле цедињата со податоците за спорните гласачи

Локално - 26.03.2016

Без одлука на Државната изборна комисија, без никаква расправа, претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА во ДИК пред два дена ги зеле цедињата со податоците за спорните гласачи од просториите на оваа институција, дознава „Слободен печат“.

ДИК:Засилено се одвиваат подготовките за почнување на теренските проверки

Канал5 - 26.03.2016

Подготовките за отпочнување на теренските проверки засилено се одвиваат, завршено е печатењето на материјалите неопходни за спроведување на проверките, а во тек е процесот на нивно дистрибуирање до подрачните одделенија и канцеларии на Државната ...

ДИК уште само се оштри за теренска проверка

Локално - 26.03.2016

Државната изборна комисија известува дека засилено се одвиваат подготовките за отпочнување на теренските проверки. Завршено е печатењето на материјалите неопходни за спроведување на проверките, а во тек е процесот на нивно дистрибуирање до ...

Герис повторно фатен во лага

Република - 26.03.2016

Главниот опозициски перјаник и медиумски стратег Бранко Героски, самиот себе се демантира за вчерашните измислици, кои дури два дена му стојат на насловната страница на Плусинфо дека “ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ги украле цедињата со податоците за ...

ДИК денеска не почна со предвидената теренска проверка

Република - 26.03.2016

Државната Изборна Комисија денеска не почна со предвидената теренска проверка на избирачкиот список поради подготовки за целата процедура, пишува “24 Вести”. Инаку Државната Изборна Комисија требаше да почне со теренската проверка на 89.383 запишани ...

ДИК: Засилено се одвиваат подготовките за почнување на теренските проверки

Репортер - 26.03.2016

Подготовките за отпочнување на теренските проверки засилено се одвиваат, завршено е печатењето на материјалите неопходни за спроведување на проверките, а во тек е процесот на нивно дистрибуирање до подрачните одделенија и канцеларии на Државната ...

Започнува теренската проверка на спорните гласачи

Репортер - 26.03.2016

Државната изборна комисија денеска ја започнува теренската проверка на 89.383 запишани гласачи во Избирачкиот список, кои по вкрстената проверка се покажале како спорни. Според проценката на ДИК, проверката ќе трае до 3 април.

Како лаже Героски: Сам се демантира на насловна

Вечер - 26.03.2016

Главниот опозициски перјаник и медиумски стратег Бранко Героски, самиот себе се демантира за вчерашните измислици, кои дури два дена му стојат на насловната страница на Плусинфо дека "ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ги украле цедињата со податоците за ...

ДИК денеска не почна со теренската проверка на избирачкиот список

Нетпрес - 26.03.2016

Државната Изборна Комисија денеска не почна со предвидената теренска проверка на избирачкиот список поради подготовки за целата процедура, пишува „24 Вести“. Инаку Државната Изборна Комисија требаше да почне со теренската проверка на 89.383 запишани ...

ДИК сепак не почна со теренската проверка на избирачкиот список

Канал 77 - 26.03.2016

Државната Изборна Комисија денеска не почна со предвидената теренска проверка на избирачкиот список, велат од комисијата. Проверката не е почната поради подготовки за целата процедура. Инаку Државната Изборна Комисија требаше да почне со теренската ...

Героски сам се демантира на насловна

Пулс24 - 26.03.2016

Главниот опозициски перјаник и медиумски стратег Бранко Героски, самиот себе се демантира за вчерашните измислици, кои дури два дена му стојат на насловната страница на Плусинфо дека “ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ги украле цедињата со податоците за ...

ДИК: Засилено се одвиваат подготовките за почнување на теренските проверки

Lider - 26.03.2016

Подготовките за отпочнување на теренските проверки засилено се одвиваат, завршено е печатењето на материјалите неопходни за спроведување на проверките, а во тек е процесот на нивно дистрибуирање до подрачните одделенија и канцеларии на Државната ...

Правото на глас досега им е потврдено на 1,5 милиони граѓани

Утрински - 25.03.2016

На околу 1,5 милиони македонски граѓани, практично, им е потврдено правото на глас, во текот на вкрстената проверка на базите на податоци, додека поголем дел од околу 330.000 гласачи и адреси кои се покажаа како неконзистентни, во наредниот период ...

Двојно повеќе анкетари за теренската проверка

Утрински - 25.03.2016

Александра М. Митевска Со цел да се забрза теренската проверка на 89.383 спорни записи, ДИК ќе ангажира повеќе анкетари кои на самото место ќе ги проверуваат дел од гласачите и адресите што се појавија како неконзистентни во текот на вкрстената ...

Потврдено гласачкото право на 1.5 милиони гласачи

Либертас - 25.03.2016

На околу 1,5 милиони гласачи во земјава им е потврдено правото на глас, во текот на вкрстената проверка на базите на податоци, известуваат од ДИК. За 330.000 гласачи и адреси кои се покажаа како непостојани, во наредниот период ќе има теренска или ...

Слободен печат: ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ги украле цедињата со податоците за спорните гласачи

Либертас - 25.03.2016

Без одлука на Државната изборна комисија, без никаква расправа, претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА во ДИК пред два дена ги зеле цедињата со податоците за спорните гласачи од просториите на оваа институција, дознава „Слободен печат“.

ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ги украле цедињата со податоците за спорните гласачи

+инфо - 25.03.2016

Без одлука на Државната изборна комисија, без никаква расправа, претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА во ДИК пред два дена ги зеле цедињата со податоците за спорните гласачи од просториите на оваа институција, дознава „Слободен печат“.

Потврдено гласачкото право на 1.5 милиони гласачи

Бриф - 25.03.2016

На околу 1,5 милиони гласачи во земјава им е потврдено правото на глас, во текот на вкрстената проверка на базите на податоци, известуваат од ДИК. За 330.000 гласачи и адреси кои се покажаа како непостојани, во наредниот период ќе има теренска или ...

ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА ги украле цедињата со податоците за спорните гласачи

Репортер - 25.03.2016

Без одлука на Државната изборна комисија, без никаква расправа, претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА во ДИК пред два дена ги зеле цедињата со податоците за спорните гласачи од просториите на оваа институција, дознава „Слободен печат“.

Потврдено право на глас до сега имаат 1,5 милиони гласачи

Кумановски м. - 25.03.2016

Околу 1,5 милиони гласачи во земјава засега имаат потврдено право на глас, во текот на вкрстената проверка на базите на податоци која ја спроведе Државната изборна комисија. За 330.000 гласачи и адреси кои се покажаа како непостојани, во наредниот ...

Правото на глас им е потврдено на 1,5 милиони граѓани, ќе се проверуваат спорните 330.000

Позитив.мк - 25.03.2016

На околу 1,5 милиони македонски граѓани, практично, им е потврдено правото на глас, во текот на вкрстената проверка на базите на податоци, додека поголем дел од околу 330.000 гласачи и адреси кои се покажаа како неконзистентни, во наредниот период ...

Двојно повеќе анкетари за теренска проверка

Дневник - 25.03.2016

Со цел да се забрза теренската проверка на 89.383 спорни записи, ДИК ќе ангажира повеќе анкетари кои на самото место ќе ги проверуваат дел од гласачите и адресите што се појавија како неконзистентни во текот на вкрстената анализа.

Потврдено гласачкото право на 1.5 милиони гласачи

Фактор - 25.03.2016

На околу 1,5 милиони гласачи во земјава им е потврдено правото на глас, во текот на вкрстената проверка на базите на податоци. За 330.000 гласачи и адреси кои се покажаа како непостојани, во наредниот период ќе има теренска или административна ...

Теренската проверка ќе заврши за една недела

Телма - 24.03.2016

Административните проверки на 107 илјади 600 граѓани треба да завршат до 31 март, а теренските проверки на 89 илјади граѓани, до трети април. Тука се опфатени и 74 илјади лица за кои има податок само во МВР, а во другите институции - не, што може да ...

И ДИК на проверка

Утрински - 24.03.2016

Ако продолжи оваа динамика на „прочистување“ на списокот од можните фантомски гласачи, на крајот може да испадне дека немало ни потреба од тоа Прво беа наводни близу половина милион проблематични гласачи и адреси во избирачкиот список, па паднаа на ...

Викендов почнува теренската проверка на спорните гласачи

Фокус - 24.03.2016

ДИК ја привршува обуката на 374 анкетари кои во следните две недели ќе треба да проверат 89.383 сомнителни гласачи. Државната изборна комисија викендов најверојатно ќе ја започне теренската проверка на спорните гласачи од избирачкиот список, бидејќи ...

89 илјади граѓани ќе се проверуваат теренски - проверките почнуваат овој викенд

Канал5 - 24.03.2016

Секој граѓанин кој ќе гласа на наредните предвремени парламентарни избори освен името и презимето на списокот најверојатно ќе си ја види и својата фотографија. Иако е кратко времето ДИК прави напори да го исполни и ова ветување.

СÈ Е ПОДГОТВЕНО: Теренската проверка започнува викендов

Телеграф - 24.03.2016

Ќе бидат испечатени онолку листови колку што лица ќе бидат предмет на проверка, велат од Државната изборна комисија Државната изборна комисија викендов најверојатно ќе ја започне теренската проверка на спорните гласачи од Избирачкиот список .

ДИK држи обука за контролорите на теренската проверка

Дневник - 24.03.2016

Државната изборна комисија (ДИK) вчера започна обука за осумдесетината контролори на теренската проверка која треба да започне до крајот на оваа недела. Станува збор за раководители и вработени во подрачните единици на Kомисијата, кои потоа треба да ...

Анкетарите од ДИК ќе чукаат од врата на врата

Вечер - 24.03.2016

Последниот договор на членовите на ДИК од власта и опозицијата е дека од вкупниот број на гласачи во Избирачкиот список со над 1.800.000 граѓани со право на глас - 1.500.000 нема да се проверуваат по ниту еден основ.

ДИК викендов ја стартува теренската проверка

Exclusive.mk - 24.03.2016

Државната изборна комисија викендов ќе ја започне теренската проверка на спорните гласачи од избирачкиот список. Подготовките се при крај, по што ќе почнат работите на терен. Ќе бидат проверени 89.383 гласачи, кои по проверката на ИТ-експертите беа ...

ДИК викендов ја стартува теренската проверка

Фактор - 24.03.2016

Државната изборна комисија викендов ќе ја започне теренската проверка на спорните гласачи од избирачкиот список. Подготовките се при крај, по што ќе почнат работите на терен. Ќе бидат проверени 89.383 гласачи, кои по проверката на ИТ-експертите беа ...

ДИК: Во тек е обуката за контролори за спроведување на теренска проверка

МРТ - 24.03.2016

80-тина раководители и вработени во подрачните единици на ДИК по обучувањето ќе ги едуцираат и овластените анкетари кои ќе ги посетуваат граѓаните за проверка на податоците. Во тек е обуката на контролорите за спроведување на теренската проверка на ...

На Избирачкиот список и фотографии на гласачите

Дневник - 24.03.2016

Еден и пол милион гласачи нема никаков сомнеж дека имаат право на глас кое може да го искористат на претстојните парламентарни избори, утврдила Државната изборна комисија (ДИK) од досегашниот процес на проверки на Избирачкиот список .

Теренска проверка на 89.383 лица, административна на 107.660

24 Вести - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа на седница објави дека на терен ќе се проверуваат 89.383 записи, откако вчера беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

Контролорите на теренската проверка на обука

Телма - 23.03.2016

Почна обуката на контролорите во спроведувањето на теренската проверка на сомнителните записи во Избирачкиот список. Се работи за 80-тина вработени во подрачните одделенија на ДИК, кои потоа ќе треба да ги обучат 374-те непосредни анкетари.

Денеска почнува обуката за контролори на ДИК, теренски ќе се проверуваат 89.383 лица

24 Вести - 23.03.2016

Денеска почнува обуката за 80-тина контролори на ДИК, кои ќе ги надгледуваат анкетарите што ќе ја спроведуваат теренската проверка, за 89.383 сомнителни лица во Избирачкиот список. Бројот на граѓани кои ќе подлежат на теренска проверка, од ДИК на ...

Обука за контролорите на теренската проверка

Телма - 23.03.2016

Три дена пред стартот на теренската проверка на сомнителните записи во Избирачкиот список, ДИК спроведе обука на контролорите. Се работи за 80-тина вработени во подрачните одделенија на ДИК, кои потоа ќе треба да ги обучат непосредните анкетари.

ДИК почна со обука на контролорите, теренски ќе се проверуваат 89. 383 лица

24 Вести - 23.03.2016

Осумдесетина контролори, вработени во подрачните одделенија на ДИК, кои ќе ги надгледуваат анкетарите , од денеска се на обука за спроведувањето на теренската проверка. Обуката се очекува да завшри за два-три дена, со што веќе од сабота тимот ...

ДИК: Теренска проверка на 89.383 лица, административна на 107.660

Вест - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа на седница објави дека на терен ќе се проверуваат 89.383 записи, откако вчера беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

ДИК држи обука за контролорите на теренската проверка

Утрински - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска одржува обука за осумдесетина контролори на теренската проверка што треба да започне до крајот на оваа недела. Станува збор за раководители и вработените во подрачните единици на Комисијата, кои потоа треба ...

ДИК, Теренска проверка на 89.383 лица, административна на 107.660

Алсат-М - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа на седница објави дека на терен ќе се проверуваат 89.383 записи, откако вчера беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

Теренската проверка „падна“ на 89 илјади

Утрински - 23.03.2016

Бројката на спорни записи во избирачкиот список што ќе бидат дел од теренската проверка е намален за повеќе од 10 илјади, со анекс на Извештајот за вкрстената анализа, што ДИК го усвои ноќта во вторникот.

Теренски ќе се проверуваат 89 илјади гласачи

Алсат-М - 23.03.2016

ДИК го намали бројот на гласачи кои треба да подлегнат на теренска проверка од 100 на 89 илјади. Ова се должи поради тоа што има имиња кои се повторуваат во неколку категории и треба да се проверат.

Над 300.000 „сомнителни“ гласачи

Р.С.Европа - 23.03.2016

Бројка од над 300 илјади „сомнителни“ гласачи е фрапантна и тоа фрла сомнеж на легитимноста на изборните процеси. Во пресрет на теренската проверка ДИК го намали бројот на тие што ќе ги проверува, но остануваат уште илјадници спорни гласачи.

Почна обуката за контролорите од ДИК, кон крајот на неделава се очекува да почне и теренската проверка

МКД - 23.03.2016

Вкупно 80 контролори, вработени во подрачните одделенија на Државната изборна комисија (ДИК) од денеска се на обука за спроведување на теренската проверка за прочистување на избирачкиот список.

ДИК држи обука за контролорите на теренската проверка

Либертас - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска одржува обука за осумдесетина контролори на теренската проверка што треба да започне до крајот на оваа недела. Станува збор за раководители и вработените во подрачните единици на Комисијата, кои потоа треба ...

ДИК ја намали бројката за теренска проверка на 89.000 гласачи

Кајгана - 23.03.2016

Државната изборна комисија, во вторник вечер, најави и одржа седница, на која изгласа место сто илјади гласачи, на терен да се проверуваат 89.383 гласачи, a aдминистративно ќе се проверуваат 107.660 лица.

ДИК држи обука за контролорите на теренската проверка

А1 On - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска одржува обука за осумдесетина контролори на теренската проверка што треба да започне до крајот на оваа недела. Станува збор за раководители и вработените во подрачните единици на Комисијата, кои потоа треба ...

Теренска проверка на 89.383 лица, административна на 107.660

А1 On - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа на седница објави дека на терен ќе се проверуваат 89.383 записи, откако вчера беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

Теренската проверка на Избирачкиот список треба да започне до крајот на неделава

Академик - 23.03.2016

Теренската проверка ќе се врши на 100 436 граѓани, а за тоа ќе бидат задолжени 374 овластени анкетари, најголем број од Заводот за статистика. Според најавите на ДИК, теренската проверка треба да започне до крајот на неделава, кога ќе биде добиен и ...

ДИК теренски ќе „прочешла“ 89.383 гласачи

Тера - 23.03.2016

Државната изборна комисија синоќа на седница најави дека на терен ќе се проверуваат 89.383 записи. Ова уследи откако вчера беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

Пак се намали бројката, ДИК ќе проверува само 89 илјади гласачи

Фокус - 23.03.2016

За оние 124 илјади за кои во ДИК се сомневаат дека се во странство се уште не е познато како ќе се постапи. Се знае дека нема теренски да се проверуваат, но ќе мора да се најде начин за контрола затоа што стравувањата се дека токму преку нив се ...

Обуката за контролори на ДИК, теренски ќе бидат проверени 89.383 лица

Фокус - 23.03.2016

Започнува обуката за контролорите на ДИК, кои ќе имаат за цел да ги надгледуваат анкетарите што ќе ја спроведуваат теренската проверка на сомнителните лица во Избирачкиот список. Започнува обуката за контролорите на ДИК, кои ќе имаат за цел да ги ...

ДИК ќе прави теренски контроли од канцеларија

+инфо - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) на веќе усвоен Извештај од вкрстените анализи во вечерните часови донесе нов анекс со кој бројот за записи што теренски ќе се проверуваат од 100.436 се намали на 89.383.

Теренска проверка на 89.383 лица, административна на 107.660

Сител - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа на седница објави дека на терен ќе се проверуваат 89.383 записи, откако вчера беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

ДИК држи обука за контролорите на теренската проверка

Сител - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска одржува обука за осумдесетина контролори на теренската проверка што треба да започне до крајот на оваа недела. Станува збор за раководители и вработените во подрачните единици на Комисијата, кои потоа треба ...

ДИК држи обука за контролорите на теренската проверка

Курир - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска одржува обука за осумдесетина контролори на теренската проверка што треба да започне до крајот на оваа недела. Станува збор за раководители и вработените во подрачните единици на Комисијата, кои потоа треба ...

ДИК држи обука за контролорите на теренската проверка

Локално - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска одржува обука за осумдесетина контролори на теренската проверка што треба да започне до крајот на оваа недела. Станува збор за раководители и вработените во подрачните единици на Комисијата, кои потоа треба ...

ДИК: Теренска проверка на 89.383 лица

Курир - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа на седница објави дека на терен ќе се проверуваат 89.383 записи, откако вчера беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

ДИК: На терен ќе се проверуваат 89.383

Канал5 - 23.03.2016

Наместо сто илјади гласачи, на терен ќе се проверуваат 89. 383. Ова го усвои Државната Изборна Комисија на јавната седница која ја одржа синоќа. Бројката на избирачи за теренска проверка се намалува затоа што во дополнителна проверка, комисијата ...

ДИК: Ќе се прави теренска проверка на 89.383 лица

Точка - 23.03.2016

Државната изборна комисија, во вторник вечер, најави и одржа седница, на која изгласа место сто илјади гласачи, на терен да се проверуваат 89.383 гласачи, a aдминистративно ќе се проверуваат 107.660 лица.

ДИК држи обука за контролорите на теренската проверка

Канал5 - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска одржува обука за осумдесетина контролори на теренската проверка што треба да започне до крајот на оваа недела. Станува збор за раководители и вработените во подрачните единици на Комисијата, кои потоа треба ...

СЕ ПОДГОТВУВА ТЕРЕНСКА ПРОВЕРКА: Половината милион „спорни“ гласачи на СДСМ спаднаа на 89.000

Телеграф - 23.03.2016

Најновата информација што доаѓа од ДИК е дека на терен ќе се излезе за 89.383 граѓани. Иако првично беше предвидено на теренска проверка да подлежат 100.436 граѓани, бројката се намали за повеќе од 10.000 Државната изборна комисија од денеска ги ...

Наместо 100.436 гласачи, на терен ДИК ќе проверува 89.383

еМагазин - 23.03.2016

Државната изборна комисија објави дека на терен наместо 100.436 гласачи ќе се проверуваат 89.383 записи, откако беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

ДИК држи обука за контролорите на теренската проверка

Press24 - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска одржува обука за осумдесетина контролори на теренската проверка што треба да започне до крајот на оваа недела. Станува збор за раководители и вработените во подрачните единици на Комисијата, кои потоа треба ...

Теренска проверка на 89.383 лица, административна на 107.660

Репортер - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа на седница објави дека на терен ќе се проверуваат 89.383 записи, откако вчера беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

ДИК: Теренска проверка на 89.383 лица

Република - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа на седница објави дека на терен ќе се проверуваат 89.383 записи, откако вчера беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

ДИК држи обука за контролорите на теренската проверка

Бриф - 23.03.2016

Джавната изборна комисија (ДИК) денеска одржува обука за осумдесетина контролори на теренската проверка што треба да започне до крајот на оваа недела. Станува збор за раководители и вработените во подрачните единици на Комисијата, кои потоа треба да ...

ДИК: Ќе се прави теренска проверка на 89.383 лица

Нетпрес - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа на седница објави дека на терен ќе се проверуваат 89.383 записи, откако вчера беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

ДИК: Теренска проверка на 89.383 лица

Вечер - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа на седница објави дека на терен ќе се проверуваат 89.383 записи, откако вчера беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

ДИК држи обука за контролорите на теренската проверка

ТВ21 - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска одржува обука за осумдесетина контролори на теренската проверка што треба да започне до крајот на оваа недела. Станува збор за раководители и вработените во подрачните единици на Комисијата, кои потоа треба ...

ДИК држи обука за контролорите на теренската проверка

Репортер - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска одржува обука за осумдесетина контролори на теренската проверка што треба да започне до крајот на оваа недела. Станува збор за раководители и вработените во подрачните единици на Комисијата, кои потоа треба ...

Теренска проверка на 89.383 лица, административна на 107.660

ТВ21 - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа на седница објави дека на терен ќе се проверуваат 89.383 записи, откако вчера беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

Теренска проверка на 89.383 - административна на 107.660 лица

Press24 - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа на седница објави дека на терен ќе се проверуваат 89.383 записи, откако вчера беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

ДИК ја намали бројката за теренска проверка на 89.000

Макфакс - 23.03.2016

Државната изборна комисија, во вторник вечер, најави и одржа седница, на која изгласа место сто илјади гласачи, на терен да се проверуваат 89.383 гласачи, a aдминистративно ќе се проверуваат 107.660 лица.

ДИК теренски ќе „прочешла“ 89.383 гласачи

Фактор - 23.03.2016

Државната изборна комисија синоќа на седница најави дека на терен ќе се проверуваат 89.383 записи. Ова уследи откако вчера беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

ДИК започнува обука на „теренците“ кои ќе ги проверуваат гласачите

Позитив.мк - 23.03.2016

Државната изборна комисија ја започна обуката на контролорите кои ќе имаат овластување да ги насочуваат анкетарите за теренска проверка на избирачкиот список каде има стотина илјади сомнителни гласачи, но директно ќе се проверуваат само околу 90 ...

ДИК го намали бројот на лица за теренска проверка на 89.383

МРТ - 23.03.2016

Причина за намалување на бројот, е како што велат од од ДИК, дека записите покажале дека повеќе лица се појавиле како сомнителни по повеќе од наведените за проверка. ДИК го намали бројот на лица за теренска проверка.

80 контролори од денеска се на обука во ДИК

Репортер - 23.03.2016

Вкупно 80 контролори, вработени во подрачните одделенија на Државната изборна комисија од денеска се на обука за спроведување на теренската проверка за прочистување на избирачкиот список. Обуката на контролорите кои ќе ја надгледуваат работата на ...

ДИК држи обука за контролорите на теренската проверка

Денешен - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска одржува обука за осумдесетина контролори на теренската проверка што треба да започне до крајот на оваа недела. Станува збор за раководители и вработените во подрачните единици на Комисијата, кои потоа треба ...

ДИК денеска одржува обука за осумдесетина контролори на теренската проверка

Пулс24 - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК), денеска одржува обука за осумдесетина контролори на теренската проверка што треба да започне до крајот на оваа недела. Станува збор за раководители и вработените во подрачните единици на Комисијата, кои потоа треба ...

ДИК ќе врши теренска проверка на 89.383 лица

Пулс24 - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа на седница објави дека на терен ќе се проверуваат 89.383 записи, откако вчера беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

Денеска почнува обуката за контролори на ДИК: Теренски ќе се проверуваат 89.383 лица

Канал 77 - 23.03.2016

Денеска почнува обуката за контролорите во спроведувањето на теренската проверка на 89.383 сомнителни лица во Избирачкиот список. Станува збор за осумдесетина раководители и вработени во подрачните единици на Комисијата, кои потоа треба да ги ...

ДИК држи обука за контролорите на теренската проверка

Lider - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска одржува обука за осумдесетина контролори на теренската проверка што треба да започне до крајот на оваа недела. Станува збор за раководители и вработените во подрачните единици на Комисијата, кои потоа треба ...

Теренска проверка на 89.383 лица, административна на 107.660

Lider - 23.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) синоќа на седница објави дека на терен ќе се проверуваат 89.383 записи, откако вчера беа направени дополнителни проверки од страна на ИТ експертите на лица кои се повторуваат по повеќе основи.

Теренската проверка на Избирачкиот список почнува кон крајот на неделава

Телма - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список.

ДИК ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки

Телма - 22.03.2016

Државната изборна комисија денеска ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки на податоците кои произлегоа од Извештајот од вкрстените проверки на базите на десет институции, чија цел е прочистување на Избирачкиот список во пресрет ...

ДИК ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки

24 Вести - 22.03.2016

Државната изборна комисија денеска ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки на податоците кои произлегоа од Извештајот од вкрстените проверки на базите на десет институции, чија цел е прочистување на Избирачкиот список во пресрет ...

Теренската проверка на Избирачкиот список почнува кон крајот на неделава

24 Вести - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100 илјади 436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список.

ДИК почнува теренска проверка на сомнителните гласачи

Нова ТВ - 22.03.2016

Државната изборна комисија денеска треба соопшти како ќе ја спроведува најавената теренска проверки на податоците кои произлегоа од извештајот од вкрстените проверки на податоците од десетина државни институции.

Вечерва јавна седница на Државната изборна комисија

Телма - 22.03.2016

Државната изборна комисија за вечерва во 20 часот закажа седница на која треба да биде усвоен Анекс на Извештајот од проверките и статистичките анализи вкрстените проверки на различни бази на податоци и евиденции заради ажурирање на Избирачкиот ...

ДИК теренски ќе проверува приближно 89.400 гласачи

Нова ТВ - 22.03.2016

Државната изборна комисија на вечерашната седница заклучи дека наместо 100.000, теренски ќе проверува 89. 383. Првичната бројка од 100.000 се намалува бидејќи во дополнителната проверка, Комисијата утврдила дека едно лице се појавува како дупликат ...

ДИК: Теренската анкета започнува неделава

Нова ТВ - 22.03.2016

Најдоцна до крајот на неделава ќе почне теренската проверка на спорните гласачи во избирачкиот список. Вкупно ќе се проверуваат 100.436 записи (имиња, презимиња и адреси), а проверката ќе ја спроведат вкупно 374 овластени анкетари.

Теренска проверка: Најбројни се случаите со повеќе избирачи на иста адреса

24 Вести - 22.03.2016

Повеќе од дваесет гласачи на иста адреса и куќи со лица со повеќе од шест различни варијации на презимето, се најголем дел од граѓаните кои ќе подлежат на теренска проверка, од вкупно 100 436 лица.

Теренска проверка на 100.436 гласачи

Телма - 22.03.2016

О д сабота па во наредните 10 до 15 дена, 374 анкетари треба теренски да проверат 100 илјади 436 избирачи. Одговорите ќе ги бараат лично од лицето кое е предмет на проверка, објаснува ДИК.

ДИК: Наместо сто илјади гласачи, на терен ќе се проверуваат 89.383

Телма - 22.03.2016

Наместо сто илјади гласачи, на терен ќе се проверуваат 89. 383. Ова го усвои Државната изборна комисија на јавната седница која експресно ја одржа вечерва. Бројката на избирачи за теренска проверка се намалува затоа што во дополнителна проверка, ...

ДИК го намали бројот за теренска проверка на 89 383

24 Вести - 22.03.2016

Дик го намали бројот на лица за теренска проверка. Од 100 436, колку што претпладнево беше објавно, на вечерашната седница комисијата соопшти дека 89 383 лица ќе подлежат на теренска проверка.

Теренската проверка на Избирачкиот список почнува кон крајот на неделава

Утрински - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список.

ДИК ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки

Алсат-М - 22.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки на податоците кои произлегоа од Извештајот од вкрстените проверки на базите на десет институции, чија цел е прочистување на Избирачкиот список во ...

Теренската проверка на Избирачкиот список почнува кон крајот на неделава

Вест - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците и граѓанската контрола преку веб апликацијата на Комисијата, во рамки на процесот на прочистување ...

ДИК ќе го соопшти начинот на теренските проверки

Р.С.Европа - 22.03.2016

Државната изборна комисија денеска ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки на податоците кои произлегоа од Извештајот од вкрстените проверки на базите на десет институции, чија цел е прочистување на Избирачкиот список во пресрет ...

Теренската проверка на Избирачкиот список кон крајот на неделава

Р.С.Европа - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците и граѓанската контрола преку веб апликацијата на Комисијата, во рамки на процесот на прочистување ...

Теренската проверка на спорните записи во Избирачкиот список ќе почне кон крајот на неделава

Капитал - 22.03.2016

Кон крајот на неделава Државната изборна комисија ќе почне со теренска проверка на 100.436 записи во Избирачкиот список кои произлегоа како спорни од вкрстената проверка на податоците на Министерството за внатрешни работи и на другите институции.

Теренска проверка сега, прочистување на списокот подоцна

Р.С.Европа - 22.03.2016

Љупка Гугучевска од ДИК рече дека целта е проверка на податоците кои се спорни и сомнителни, без да прецизира како понатаму би се бришеле тие невалидни податоци. ДИК до крајот на неделата ќе започне со теренска проверка на избирачкиот список откако ...

ДИК ги повика граѓаните да соработуваат за пречистување на Избирачкиот список

Алсат-М - 22.03.2016

За кратко ќе се дознае од кои општини и региони е најголемиот дел од имињата во Избирачкиот список кои ќе бидат дел од теренската проверка. Во меѓувреме, Државната изборна комисија ги повика граѓаните да бидат дел од процесот со тоа што ќе прифатат ...

Дали анкетарите на ДИК ќе наидат на „отворени врати“

Утрински - 22.03.2016

Александра М. Митевска Теренската проверка на 100.436 неконзистентни записи што произлегоа од вкрстената анализа на избирачкиот список ќе почне кон крајот на оваа недела и, според процените на Државната изборна комисија, се очекува да заврши за 10 ...

ДИК денека ќе каже како ќе ја спроведува теренската проверка

МКД - 22.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе соопшти како ќе ја спроведува најавената теренска проверки на податоците кои произлегоа од извештајот од вкрстените проверки на податоците од десетина државни институции.

ДИК: 374 анкетари теренски ќе проверуваат 100.436 гласачи

МКД - 22.03.2016

До крајот на неделава ќе почне теренската проверка на 100.436 записи (име и презиме и адреса) кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците од десетина државни институции како дел од процесот на прочистување на избирачкиот список.

ДИК го намали бројот на гласачи за теренска проверка

МКД - 22.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) на вечерашната седница заклучи дека наместо околу сто илјади гласачи, теренски ќе се проверуваат 89.383 избирачи Државната изборна комисија вечерва на експресно најавена и одржана седница изгласса наместо сто илјади ...

ДИК почнува со теренска проверка на списокот кон крајот на неделава

Кајгана - 22.03.2016

Државната изборна комисија ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список, кон крајот на неделава.

Теренската проверка на ИС ќе ја вршат 374 овластени анкетари

Либертас - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список.

ДИК ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки

А1 On - 22.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки на податоците кои произлегоа од Извештајот од вкрстените проверки на базите на десет институции, чија цел е прочистување на Избирачкиот список во ...

Теренската проверка на Избирачкиот список почнува кон крајот на неделава

А1 On - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список.

ДИК денека ќе каже како ќе ја спроведува теренската проверка

Тера - 22.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе соопшти како ќе ја спроведува најавената теренска проверки на податоците кои произлегоа од извештајот од вкрстените проверки на податоците од десетина државни институции.

ДИК: Наместо сто илјади гласачи, на терен ќе се проверуваат 89.383

Либертас - 22.03.2016

Наместо сто илјади гласачи, на терен ќе се проверуваат 89. 383. Ова го усвои Државната изборна комисија на јавната седница која експресно ја одржа вечерва, пренесе Телма . Бројката на избирачи за теренска проверка се намалува затоа што во ...

ДИК: На терен ќе се проверуваат 89.383 избирачи

+инфо - 22.03.2016

На терен ќе се проверуваат 89. 383 гласачи, оваа бројка ја усвои Државната изборна комисија на јавната седница која ја одржа вечерва. Бројката избирачи за теренска проверка се намалува затоа што во дополнителна проверка, Комисијата утврди дека едно ...

Со 374 анкетари теренски ќе се проверува избирачкиот список

Фокус - 22.03.2016

Пасивно набљудување на процесот ќе може да вршат претставници на четирите најголеми политички партии Кон крајот на неделава Државната изборна комисија ќе почне со теренска проверка на 100.436 записи во Избирачкиот список кои произлегоа како спорни ...

ДИК почнува кампања за теренска проверка, виси проверката на 124.079 спорни гласачи

+инфо - 22.03.2016

Државната изборна комисија денеска ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки на податоците кои произлегоа од Извештајот од вкрстените проверки на базите на десет институции, чија цел е прочистување на Избирачкиот список во пресрет ...

376 анкетари ќе проверуваат 100.436 спорни гасачи

+инфо - 22.03.2016

До крајот на неделава треба почнат теренските проверки на спорните 100.436 гласачи, што ќе траат две недели, информираат од Државната изборна комисија. Секој овие овие гласачи ќе биде посетен најмногу двапати, а ако овластениот анкетар не го најде ...

Седница на Државната изборна комисија

А1 On - 11.08.2017

Државната изборна комисија (ДИК) вечерва одржува седница на која, меѓу останатото, треба да расправа за Предлог финансискиот план за распределба на средства за избори за членови на советите на општините и Советот на градот Скопје и за градоначалници ...

ДИК ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки

Канал5 - 22.03.2016

Државната изборна комисија денеска се очекува да го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки на податоците кои произлегоа од извештајот од вкрстените проверки на базите на десет институции, чија цел е прочистување на избирачкиот список ...

Теренската проверка на ДИК ќе почне кон крајот на неделава

Точка - 22.03.2016

Ќе се проверуваат 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список. Како што соопшти на денешната прес конференција Љупка Гугучевска, советник во ДИК, теренската проверка ќе ја вршат ...

ДИК ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки

Алфа - 22.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки на податоците кои произлегоа од Извештајот од вкрстените проверки на базите на десет институции, чија цел е прочистување на Избирачкиот список ...

Теренската проверка на ИС ќе ја вршат 374 овластени анкетари

Локално - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список.

ДИК ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки

Телеграф - 22.03.2016

Комисијата денеска ќе ја презентира и медиумската кампања „Отворени врати“ Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки на податоците кои произлегоа од Извештајот од вкрстените проверки на ...

ДИК ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки

Сител - 22.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки на податоците кои произлегоа од Извештајот од вкрстените проверки на базите на десет институции, чија цел е прочистување на Избирачкиот список во ...

Теренската проверка на Избирачкиот список почнува кон крајот на неделава

Сител - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците и граѓанската контрола преку веб апликацијата на Комисијата, во рамки на процесот на прочистување ...

Седница на Државната изборна комисија

Канал5 - 13.04.2016

Државната изборна комисија најави дека попладнево ќе одржи седница. На седницата ќе се расправа за предлогот ДИК да се обрати до Министерството за внатрешни работи со барање да им се достави список на државјани на Република Македонија, родени во ...

Теренската проверка на Избирачкиот список почнува кон крајот на неделава

Канал5 - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список.

(ФОТО) До крајот на неделава ќе почнат со посети лица со овој “беџ”

Локално - 22.03.2016

ДИК до крајот на неделата ќе започне со теренска проверка на избирачкиот список откако завршија вкрстените проверки. Со неа ќе бидат опфатени 100.436 записи во кои спаѓаат имиња, презимиња и адреси.

ДИК го намали бројот за теренска проверка на Избирачкиот список на 89 383

Локално - 22.03.2016

Дик го намали бројот на лица за теренска проверка. Од 100 436, колку што претпладнево беше објавно, на вечерашната седница комисијата соопшти дека 89 383 лица ќе подлежат на теренска проверка, jавува 24 вести.

ДИК ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки

Локално - 22.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки на податоците кои произлегоа од Извештајот од вкрстените проверки на базите на десет институции, чија цел е прочистување на Избирачкиот список во ...

Теренската проверка на Избирачкиот список почнува кон крајот на неделава

Курир - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список.

ДИК СО СПОТОВИ ЌЕ ЕДУЦИРА: Граѓаните да не им ја треснат вратата на анкетарите за списокот

Телеграф - 22.03.2016

Ќе се врши и обука на овластените анкетари од Заводот за статистика, кои ќе ја вршат проверката. Нашите тимови од подрачните единици ќе бидат контролори, а партиите набљудувачи, вели Љупка Гугучевска, советничка во ДИК Откако во саботата по долга ...

КАМПАЊА НА ДИК ЗА „ОТВОРЕНИ ВРАТИ“: Анкетарите ќе проверуваат, партиите само ќе набљудуваат

Телеграф - 22.03.2016

Доколку анкетарите во моментот на посета не го најдат во својот дом лицето што треба да биде проверено, имаат право кај неговото семејство или кај соседите да најават кој ден ќе дојдат повторно „Отворени врати“ е наречена медиумската кампања што ...

ДИК: Теренската проберка почнува кон крајот на неделава - ќе трае две недели

Канал5 - 22.03.2016

До крајот на неделата ќе стартува теренската проверка на 100.436 спорни записи во избирачкиот список. Ќе трае од 10 до 14 дена. Ова денеска го соопшти Државната изборна комисија. Потребна ни е поддршка од сите особено од граѓаните рече советничката ...

Теренската проверка на Избирачкиот список почнува кон крајот на неделава

Дневник - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список.

ДИК почнува со теренска проверка на списокот кон крајот на неделава

Макфакс - 22.03.2016

Државната изборна комисија ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список, кон крајот на неделава.

Теренската проверка на Избирачкиот список почнува кон крајот на неделава

МРТ - 22.03.2016

Проверката на 100.436 лица и адреси како што информираат од ДИК ќе започне кон крајот на неделата. Целта е велат, да се стекне довербата од сите. Стартува кампањата на Државната изборна комисија „Отворени врати“ со која граѓаните преку спотови ќе се ...

ДИК ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки

ТВ21 - 22.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки на податоците кои произлегоа од Извештајот од вкрстените проверки на базите на десет институции, чија цел е прочистување на Избирачкиот список во ...

Теренската проверка на Избирачкиот список почнува кон крајот на неделава

Репортер - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список.

ДИК ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки

Репортер - 22.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки на податоците кои произлегоа од Извештајот од вкрстените проверки на базите на десет институции, чија цел е прочистување на Избирачкиот список во ...

Теренската проверка на Избирачкиот список почнува кон крајот на неделава

Вечер - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список.

Неделава почнува теренска проверка на избирачкиот список

Фактор - 22.03.2016

Државната изборна комисија за неколку дена ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи, кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците за прочистувањето на избирачкиот список. Теренската проверка ќе ја реализираат 374 овластени анкетари, ...

ДИК ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки

МРТ - 22.03.2016

Претставници на Комисијата, исто така, ќе ја презентираат медиумската кампања „Отворени врати“... Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки на податоците кои произлегоа од Извештајот од ...

Кон крајот на неделава теренска проверка на Избирачкиот список

Press24 - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список.

ДИK во хаос: Eдни велат ќе се проверуваат објекти, други избирачи

Дневник - 22.03.2016

Анкетарите на Државната изборна комисија, заедно со пасивини набљудувачи од четирите најголеми партии од викендов ќе почнат да тропаат на вратите на 100.436 граѓани за кои ДИK утврди дека имаат неконсистентни податоци и треба да се провери нивнотот ...

Теренската проверка на ДИК ќе почне кон крајот на неделава

Нетпрес - 22.03.2016

Tеренската проверка на ДИК (Државната Изборна комисија) ќе почне кон крајот на неделава. Ќе се проверуваат 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список.

Теренската проверка на Избирачкиот список почнува кон крајот на неделава

Денешен - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците и граѓанската контрола преку веб апликацијата на Комисијата, во рамки на процесот на прочистување ...

ДИК денека ќе каже како ќе ја спроведува теренската проверка

Exclusive.mk - 22.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе соопшти како ќе ја спроведува најавената теренска проверки на податоците кои произлегоа од извештајот од вкрстените проверки на податоците од десетина државни институции.

ДИК ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки

Република - 22.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) денеска ќе го соопшти начинот на спроведување на теренските проверки на податоците кои произлегоа од Извештајот од вкрстените проверки на базите на десет институции, чија цел е прочистување на Избирачкиот список во ...

Ќе се знаат детали за теренската проверка на гласачи

Фактор - 22.03.2016

Државната изборна комисија денеска ќе прецизира, како ќе ја спроведува најавената теренска проверка на податоците од извештајот од вкрстените проверки од 10 државни институции. Проверката ќе ја прават анкетари на Заводот за статистика, тимовите на ...

Теренската проверка на Избирачкиот список почнува кон крајот на неделава

ТВ21 - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците и граѓанската контрола преку веб апликацијата на Комисијата, во рамки на процесот на прочистување ...

Теренската проверка на Избирачкиот список кон крајот на неделава

Дневник - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците и граѓанската контрола преку веб апликацијата на Комисијата, во рамки на процесот на прочистување ...

ДИК испраќа 374 анкетари за теренската проверка на избирачкиот список

Вечер - 22.03.2016

"Пораката која сакаме да ја пренесеме е дека граѓаните треба да помогнат во градење на добар избирачки список и затоа ги повикуваме да ги отворат своите врати за ДИК. Теренската проверка ќе опфати 100.436 записи во избирачкиот список а анкетарите ќе ...

ДИК неделава почнува со теренската проверка

МРТ - 22.03.2016

Со теренската проверка ќе бидат опфатени 100.436 граѓани и адреси. 374 анкетари ќе ја работат операцијата, а нив контрола ќе им вршат раководителите на подрачните единици на ДИК... Кон крајот на неделава ќе почне теренската проверка- најавија од ...

Теренската проверка почнува кон крајот на неделава, 100 436 гласачи ќе бидат проверени „од врата на врата“

ТВ21 - 22.03.2016

Анкетарите на ДИК ќе проверуваат од врата на врата 100 463 сомнителни гласачи за две недели. Проверката ќе почне неделава, а за спроведување на оваа процедура се ангажирани 374 анкетари. Анкетарите претходно биле на обука, а освен нив, и политичките ...

Теренската проверка на Избирачкиот список почнува кон крајот на неделава

Lider - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список.

Kон крајот на неделава почнува еренската проверка на Избирачкиот список

Пулс24 - 22.03.2016

Државната изборна комисија кон крајот на неделава ќе ја почне теренската проверка на 100.436 записи кои произлегоа од вкрстената проверка на податоците во рамки на прочистувањето на Избирачкиот список.

Медиумска кампања на ДИК „Отворени врати“

Lider - 22.03.2016

Заради информирање и мотивирање на граѓаните за соработка со тимовите на Државната изборна комисија кои ќе ја спроведат теренската проверка, ќе се спроведе информативна медиумска кампања „Отворени врати“ .

СДСМ бара одговори од ДИК

Телма - 21.03.2016

Во избирачкиот список има 330.588 сомнителни гласачи, а тоа го потврдува изборниот криминал на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, потврдува дека со земјата владее криминална банда без легитимитет, смета СДСМ.

Многу врева, малку завршени обврски

Deutsche Welle - 21.03.2016

Обезбедувањето услови за фер-избори паѓа во сенка на партиски отчети и програми. Опозицијата е незадоволна од одлуката на ДИК и од отсуството на медиумски реформи. Македонската политичка сцена влегува во фреквентна фаза.

Избирачкиот список го трасира патот за 5 јуни

Утрински - 21.03.2016

Наум Котевски Одлуката на ДИК да не се проверуваат околу 124.000 гласачи за кои има сомнеж дека се иселени, дополнително ги вжешти релациите меѓу власта и опозицијата. СДСМ вчера побара од ДИК да излезе во јавноста и да објасни како ќе ги провери ...

Криминален избирачки список или алиби за бегство од избори?

Р.С.Европа - 21.03.2016

Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски денеска на прес-конференција изјави дека во Избирачкиот список има 330.588 сомнителни гласачи. Манчевски побара од ДИК да објасни како ќе ги провери 124.079 лица кои ги има во базата на податоци на МВР, но ...

Политички препукувања околу Избирачкиот список

Алсат-М - 21.03.2016

Продолжуваат политичките обвинувања за прочистувањето на избирачкиот список. СДСМ инсистира ДИК јавно на граѓаните да им објасни зошто на терен нема да се проверат околу 124 илјади гласачи.

Двете најголеми партии со нова рунда реакции и контрареакции за ДИК и избирачкиот список

МКД - 21.03.2016

СДСМ бара од Државната изборна комисија (ДИК ) да објасни како ќе проверува статусот 124.079 гласачи, обвинувајќи дека вкупниот број на сомнителни гласачи е доказ за нерегуларности во изминатите изборни циклуси.

(ВИДЕО) Манчевски: Сомнителните 330.588 гласачи во списокот го потврдуваат изборниот криминал на Груевски

А1 On - 21.03.2016

„Во избирачкиот список има точно 330.588 сомнителни гласачи. Изборниот криминал на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ е целосно потврден. 330.588 сомнителни гласачи е доказ дека последните изборни циклуси во Македонија не биле регуларни.

Манчевски: ДИК да објасни како ќе гo провери статусот на 124.079 гласачи

+инфо - 21.03.2016

Државната изборна комисија да и објасни на јавноста како ќе го провери статусот на 124.079 гласачи, што ги има во базата на податоци на Министерството за внатрешни, а ги нема во ниту една друга база во последните осум месеци, праша на денешната ...

Дерала: Во ДИК повторно гледаме партиски пазарење и надгласувања

+инфо - 21.03.2016

ДИК е под силен партиски притисок на нејзини членови, повторно гледаме партиско преговарања, договарања, надгласувања, а не експертско мислење, вели Џабир Дерала од „Цивил“. Извештајот на ДИК вели Дерала ги надмина дури и проценките за најмалку ...

(ВИДЕО) Манчевски: ДИК да објасни како ќе ги провери 124 илјади сомнителни лица во Избирачкиот список

Либертас - 21.03.2016

Прес конференција на Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ: Во избирачкиот список има точно 330.588 сомнителни гласачи. Изборниот криминал на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ е целосно потврден.

ДИК ќе усвојува прашалник, па ќе се спрема за теренска проверка

+инфо - 21.03.2016

Членовите на Државната изборна комисија денеска треба да се договорат за тоа што ќе содржи прашалникот што ќе се пополнува при теренските проверки, а проверката ќе почне откако ќе бидат завршeни обуките на анкетарите.

„Мост“: Однесувањето на ДИК влева недоверба за прочистувањето на списокот

+инфо - 21.03.2016

Државната изборна комисија (ДИК) со однесувањето во текот на целата мината недела наместо да влее доверба во процесот предизвика уште поголема недоверба, сметаат од невладината „Мост“. - Почнувајќи од начинот на кој на граѓаните им беше одземена ...

DW: Многу врева, малку завршени обврски

Локално - 21.03.2016

Обезбедувањето услови за фер-избори паѓа во сенка на партиски отчети и програми. Опозицијата е незадоволна од одлуката на ДИК и од отсуството на медиумски реформи, пишува DW Македонската политичка сцена влегува во фреквентна фаза.

(ВИДЕО) СДСМ: Сомнителните 330.588 гласачи во списокот го потврдуваат изборниот криминал на Груевски

Локално - 21.03.2016

Во избирачкиот список има точно 330.588 сомнителни гласачи. Изборниот криминал на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ е целосно потврден. 330.588 сомнителни гласачи е доказ дека последните изборни циклуси во Македонија не биле регуларни.

ДИК пресече: Теренска проверка на 110.440 сомнителни гласачи

Кумановски м. - 21.03.2016

Државната изборна комисија го скрати бројот за проверка на гласачите откако беше направена вкрстената проверка која покажа скоро половина милион сомнителни гласачи, па така теренски ќе бидат проверени вкупно 110.440 гласачи.

DW: Многу врева, малку завршени обврски

Репортер - 21.03.2016

Обезбедувањето услови за фер-избори паѓа во сенка на партиски отчети и програми. Опозицијата е незадоволна од одлуката на ДИК и од отсуството на медиумски реформи. Македонската политичка сцена влегува во фреквентна фаза.

(ВИДЕО) Манчевски: Сомнителните 330.588 гласачи во списокот го потврдуваат изборниот криминал на Груевски

Репортер - 21.03.2016

„Во избирачкиот список има точно 330.588 сомнителни гласачи. Изборниот криминал на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ е целосно потврден. 330.588 сомнителни гласачи е доказ дека последните изборни циклуси во Македонија не биле регуларни.

СДСМ: Сомнителните 330 илјади гласачи го потврдуваат изборниот криминал!

Фактор - 21.03.2016

Сомнителните 330.588 гласачи во избирачкиот список за опозициската СДСМ се доказ дека последните изборни процеси во земјава не биле регуларни. Ова денеска на прес конференција го соопшти потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски.

СДСМ: Како ДИК ќе ги провери граѓаните кои се во странство?

Макфакс - 21.03.2016

СДСМ смета дека методологијата за проичистување на избирачкиот список, за која своевремено владејачките партии притискаа да биде усвоена и од опозицијата, сега не им е добра на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ.

(ВИДЕО) Манчевски: ДИК да објасни како ќе ги провери 124 илјади сомнителни лица во Избирачкиот список

Бриф - 21.03.2016

Прес конференција на Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ: Во избирачкиот список има точно 330.588 сомнителни гласачи. Изборниот криминал на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ е целосно потврден.

Манчевски: Како ДИК ќе ги провери 124.079 граѓани во странство

Репортер - 21.03.2016

Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски денеска на прес-конференција изјави дека во Избирачкиот список има 330.588 сомнителни гласачи. Манчевски побара од ДИК да објасни како ќе ги провери 124.079 лица кои ги има во базата на податоци на МВР, но ...

ДИК ја започнува информативната медиумска кампања “Отворени врати“

Дневник - 21.03.2016

Заради информирање и мотивирање на граѓаните за соработка со тимовите на Државната изборна комисија кои ќе ја спроведат теренската проверка, ќе се спроведе информативна медиумска кампања „Отворени врати“.