TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Оскар го даде своето мислење за контроверзниот пенал

СуперСпорт - 15.06.2014

Свое гледање на контроверзниот пенал во натпреварот помеѓу Бразил и Хрватска кој го досуди јапонскиот судија Нишимура, даде и бразилскиот играч од средината Оскар. “Тоа е фудбал.

Блатер: Судијата Нишимура направи добра работа

СуперСпорт - 15.06.2014

Претседателот на ФИФА Сеп Блатер го поддржа јапонскиот судија Нишимура. Нишимура судеше катастрофално на отварањето на СП и во натпреварот помеѓу Бразил и Хрватска досуди во најмала рака сомнителен ...

ФИФА си тера по свое: Имаше пенал за Бразил

Екипа - 14.06.2014

Пеналот за Бразил се уште е топ – тема, иако вечерва светскиот шампион Шпанија доживеа дебакл. Но, ФИФА тврди дека судијата Нишимура оправдано покажал на белата точка.

Пенал за Бразил, аниминира верзија (Видео)

СуперСпорт - 14.06.2014

Шеговито видео за пеналот кој јапонскиот судија Нишимура го досуди за Бразил не прекиува. Па така се појавија многу слики, но и едно анимирано видео на зададената тема.

Се огласи и ФИФА: Судиите не го фаворизираат Бразил

SportMedia - 14.06.2014

Од Меѓународната федерација (ФИФА) реагираа на обвиненијата дека судиите го фаворизираат домаќинот Бразил на Светското првенство кое стартуваше во четвртокот.

Ковач нема да биде казнет, крај на Мундијалот за Нишимура

Алфа - 14.06.2014

Селекторот на Хрватска, Нико Ковач по натпреварот со Бразил упати сериозни критики кон судијата Јуичи Нишимура, но според анонимни извори од ФИФА, тој сепак нема да биде казнет.

Пред 12 години поклонетиот пенал бразилците ги одведе до титулата (видео)

СуперСпорт - 14.06.2014

Пеналот кој јапонскиот судија Нишимура го досуди за репрезентацијата на Бразил на стартот на Светското првенство е секако детал кој ќе биде предмет на расправа, но и пенал кој предвидува дека Бразил ...

Блатер им порача на Хрватите: Нишимура направи добра работа, досуди – чист пенал!?

SportMedia - 14.06.2014

Претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Сеп Блатер им порача на репрезентативците на Хрватска, но и на целата јавност во оваа земја дека судијата Јуичи Нишимура бил во право кога им ...

ФИФА: Судијата Нишимура не згрешил

Кајгана - 14.06.2014

Судиската комисија на Меѓународната фудбалска асоцијација ФИФА застана во одбрана на јапонскиот арбитер Јуичи Нишимура кој го досуди контроверзниот пенал на отворањето на Светското првенство на мечот ...

Во албумот „Панини“ Бразил доби уште еден играч

А1 On - 14.06.2014

Не стивнуваат реакциите низ целиот светот за судењето на Јапонецот Јуиџи Нишимура, кој на отворањето на Мундијалот многу му помогна да домаќинот да дојде до победата над Хрватска.

Во албумот „Панини“ Бразил доби уште еден играч

Н.Македонија - 14.06.2014

Не стивнуваат реакциите низ целиот светот за судењето на Јапонецот Јуиџи Нишимура, кој на отворањето на Мундијалот многу му помогна да домаќинот да дојде до победата над Хрватска Бразил вечерта во ...

Во албумот „Панини“ Бразил доби уште еден играч

Идивиди - 14.06.2014

Не стивнуваат реакциите низ целиот светот за судењето на Јапонецот Јуиџи Нишимура, кој на отворањето на Мундијалот многу му помогна да домаќинот да дојде до победата над Хрватска.

Во албумот „Панини“ Бразил доби уште еден играч

Lider - 14.06.2014

Не стивнуваат реакциите низ целиот светот за судењето на Јапонецот Јуиџи Нишимура, кој на отворањето на Мундијалот многу му помогна да домаќинот да дојде до победата над Хрватска.

Судијата Нишимура ги засени Џеј Ло и Нејмар на првиот ден од Мундијалот

Вест - 13.06.2014

Најголемата ѕвезда на првиот ден на 20. Светско фудбалско првенство во Бразил не е ни Џенифер Лопез ни Нејмар ни Лука Модриќ, туку Јуичи Нишимура. Јапонскиот судија го навлече гневот на хрватските ...

Сколари: Милиони луѓе не го видоа пеналот? Но судијата го виде!

Канал5 - 13.06.2014

Селекторот на фудбалската репрезентација на Бразил Луис Фелипе Сколари не се сомнева во одлуката на судијата за досудениот пенал на мундијалската премиера против Хрватска.

СП 2014: Стартна победа за домаќинот Бразил

Алсат-М - 13.06.2014

На првиот натпревар на Светското првенство во фудбал во Бразил домаќинот синоќа ја совлада Хрватска со 3:1 (1:1). Со овој триумф „кариоките“ ја продолжија серијата на секој прв натпревар на Светските ...

СП 2014: Селекторот на Хрватска револтиран од јапонскиот судија

Утрински - 13.06.2014

Првиот натпревар на фудбалскиот Мундијал во Бразил заврши со триумф на домаќинот со 3:1 над Хрватска. Но, при резултат 1:1 јапонскиот судија Јучи Нишимура „им подари“ пенал на Бразилците во ...

Мерк: Недостојно судење за Светско првенство

24 Вести - 13.06.2014

Германецот Маркус Мерк, еден од најдобрите поранешни фудбалски арбитри, оцени дека судењето на првиот натпревар на Светското првенство меѓу Бразил и Хрватска било срамно.

Маркус Мерк за премиерата Бразил -Хрватска: Недостојно судење за Светско првенство

Канал5 - 13.06.2014

Германецот Маркус Мерк, еден од најдобрите поранешни фудбалски арбитри, оцени дека судењето на првиот натпревар на Светското првенство меѓу Бразил и Хрватска било срамно.

СП 2014: Стартна победа за домаќинот Бразил

Канал5 - 13.06.2014

На првиот натпревар на Светското првенство во фудбал во Бразил домаќинот синоќа ја совлада Хрватска со 3:1 (1:1). Со овој триумф „кариоките“ ја продолжија серијата на секој прв натпревар на Светските ...

СП 2014: Селекторот на Хрватска Ковач револтиран од јапонскиот судија

Канал5 - 13.06.2014

Првиот натпревар на фудбалскиот Мундијал во Бразил заврши со триумф на домаќинот со 3:1 над Хрватска. Но, при резултат 1:1 јапонскиот судија Јучи Нишимура „им подари“ пенал на Бразилците во 70.та ...

„Кариоките“ со победа стартуваа на мундијалот

Телма - 13.06.2014

БРАЗИЛ ЈА ПОБЕДИ ХРВАТСКА 3:1, ХРВАТИТЕ НЕЗАДОВОЛНИ ОД СУДЕЊЕТО На првиот натпревар на Светското првенство во фудбал во Бразил домаќинот синоќа ја совлада Хрватска со 3:1 (1:1).

СП 2014: Селекторот на Хрватска Ковач револтиран од јапонскиот судија

24 Вести - 13.06.2014

Првиот натпревар на фудбалскиот Мундијал во Бразил заврши со триумф на домаќинот со 3:1 над Хрватска. Но, при резултат 1:1 јапонскиот судија Јучи Нишимура досуди пенал за Бразилците во 70.та минута, ...

„Бесни Хрвати во циркус“

Deutsche Welle - 13.06.2014

Германските медиуми го анализираат поразот на Хрватска против Бразил (1:3) во првиот натпревар од СП. Најголем простор и‘ се посветува на спорната одлука на јапонскиот судија - единаестерец во 70.

Фото: Јапонскиот судија исмеан на социјалните мрежи

Спортски - 13.06.2014

Не требаше многу па корисниците на социјалните мрежи да се преплават со исмејувачки фотографии од јапонскиот судија Нишимура, кој со своето катастрофално судење го одбележа отварањето на СП.

Бразил отвори со триумф, но со тешки маки ја победи Хрватска

Екипа - 13.06.2014

Домаќинот на мундијалот, репрезентацијата на Бразил, ја совлада Хрватска со 3-1 на отворањето на Светското првенство, а во тоа доби голем помош од јапонскиот судија Јуичи Нишимура, кој досуди ...

Бразил со непостоечки пенал до победа

Оff.net - 13.06.2014

Домаќините победнички го отворија 20 Светско фудбалско првенство благодарение на двата гола на Нејмар и погодокот на Оскар во последните мигови, но мечот го расипа јапонскиот судија Нишимура кој му ...

Нејмар и судијата доволни за прва победа на Бразил

Дерби - 13.06.2014

Бразилската репрезентација стартуваше победнички на Светското фудбалско првенство, но во триумфот од 3:1 над Хрватска доби помош и од судијата Јуичи Нишимура кој досуди контраверзен пенал за ...

Ковач: Ова е грабеж!

24Фудбал - 13.06.2014

Хрватска одигра одличен натпревар против Бразил, Коцкастите поведоа со автогол на Марсело, но на крајот загубија со 3-1. Клучен момент беше одлуката на судијата Нишимури да досуди пенал по контактот ...

Ковач: Судијата не ограби

Дерби - 13.06.2014

Хрватскиот селектор Нико Ковач, очекувано имаше што да му забележи на јапонскиот судија Јуичи Нишимура кој досуди контраверзен пенал на дуелот со мундијалскиот домаќин Бразил.

Хрватите се бесни: Голема кражба, ако ова е пенал, ајде да играме кошарка!

Екипа - 13.06.2014

Бразил ја совлада Хрватска со 3-1 на отворањето на Светското првенство во Сао Паоло, но пресуден момент на мечот беше пеналот што судијата Јуичи Нишимура го досуди за домаќинот на мундијалот во ...

Дали „коцкестите“ беа оштетени?

Оn.net - 13.06.2014

Бразил тешко ја совлада Хрватска, а црна дамка на победата фрла судењето на Јапонецот Нишимура. „Кариоките“ во првиот дел се мачеа со Хрватска, а потоа по непостоечкиот пенал и падот на Фред во ...

Нико Ковач: „Пеналот беше срамен“

Спортклуб - 13.06.2014

Хрватска беше совладана од селекцијата на домаќинот Бразил на премиерниот натпревар од јубилејниот 20. Мундијал, но сенка на натрпреварот фрлија неколкуте сомнителни одлуки на судијата Нишимура.

Ковач: Кражба!

Макфакс - 13.06.2014

Селекторот на Хрватска, Нико Ковач, со причина го изрази својот револт по поразот на неговата репрезентација од Бразил (1-3) на отворањето на светското првенство.

Сколари против цел свет: Беше пенал!

Спортклуб - 13.06.2014

Додека цела Хрватска беснее на судијата од Јапонија, Јуичи Нишимура, бразилскиот селектор Луис Фелипе Сколари мирно ја брани неговата одлука. Клучниот момент на вчерашниот прв натпревар од Светското ...

(ВИДЕО) Хрватите направија хронологија на кражбата на Нишимура

Спортклуб - 13.06.2014

Хрватската фудбалска јавност се уште не може да се соземе од она што и се случи на репрезентација на синоќешното отворање на Светското првенство против домаќинот Бразил.

Подарок за Бразил, светот е гневен

Екипа - 13.06.2014

Речиси сите светски медиуми, освен, секако, бразилските, се сложни во едно, дека немаше пенал за Бразил во моментот кога во дуел беа Ловрен и Фред. Бразилецот падна театрално, а судијата Нишимура ...

„Ако е ова пенал, да играме кошарка“

Оn.net - 13.06.2014

Селекторот на хрватската репрезентација, Нико Ковач, беше бесен на јапонскиот судија Нишимура, кој на Бразил му досуди непостоечки пенал, на премиерниот дуел од светското првенство.

Сколари: Можеби светот не виде пенал, ама судијата виде

Екипа - 13.06.2014

Некако, стартната победа на Бразил на јубилејниот 20-ти Мундијал остана во сенка на дебатата меѓу актерите но и во светските медиуми колку на домаќинот му беше неопходна помошта од судиите за да ...

Сколари смета дека имало пенал?!

Оn.net - 13.06.2014

Луис Фелипе Сколари е дециден во своето тврдење дека судијата на го фаворизирал Бразил на дуелот со Хрватска и победа од 3:1 е сосема заслужена. „Судијата виде пенал и досуди пенал.

Хрватите лути и бесни, јапонскиот судија ги уништи и „коцкестите“ и отворањето на Мундијалот (ВИДЕО)

МКД - 13.06.2014

Сите хрватски медиуми се сложни дека јапонскиот судија Јуничи Нишимура ја оштети фудбалската репрезентација на оваа земја. На воведниот меч од отворањето на СП, судијата направи голема штета и циркус ...

Младен Петриќ „удри“ по судијата: Што к*р ли прави тој на СП?! (ФОТО)

SportMedia - 13.06.2014

По поразот од Бразил, целата Хрватска стана на нозе и започна на големо да го критикува јапонскиот судија Јуичи Нишимура, а еден од луѓето кои упатија неколку зборови кон арбитарот беше и ...

Ја имате ли оваа сликичка?

ЗаЗабава - 13.06.2014

Хрватите се бесни на арбитарот и тоа е сосема разбирливо, но ако веруваа дека на отворањето на Мундијалот против Бразил ќе има фер судење, тогаш се прилично наивни.

Како Јапонецот се сожали со домаќините

Оff.net - 13.06.2014

Хрватите не беа далеку од задоволителен бод против Бразил на отворањето на Мундијалот, но тоа го спречи џокерот на домаќините Јуичи ...

Бразил подобар од Хрватска но со судиска помош

Нетпрес - 13.06.2014

Премиерниот натпревар на јубилејното 20. Светско првенство, дуелот во групата “А”, помеѓу домаќинот, репрезентацијата на Бразил и селекцијата на Хрватска заврши со сигурен триумф на “кариоките” од ...

Сколари: Беше пенал

Дерби - 13.06.2014

Најголемиот фаворит за титулата на Светското првенство домаќинот Бразил го доби премиерниот меч со Хрватска со 3:1. Решавачкиот момент на средбата се случи во второто полувреме кога Јапонецот Јуичи ...

Го имате ли Нишимура во Панини албумот?

SportMedia - 13.06.2014

Хрватите се бесни, но дали воопшто можеа да се надеваат на објективно судење на отворањето на Мундијалот против Бразил? Одамна се претпоставуваше дека на ФИФА ќе ѝ биде повеќе и од потребна победа на ...

Шеги на сметка на Нишимура: Бразил на Мундијалот е со 24 фудбалери!

Спортклуб - 13.06.2014

Јапонскиот судија Јуичи Нишимура е предмет на потсмев кај љубителите на фудбалот по синоќешното издание на мечот меѓу Бразил и Хрватска . На речиси сите социјални мрежи има коментари за неговото ...

Ковач: Судиите не украдоа!!!

Сител - 13.06.2014

Селекторот на Хрватска, Нико Ковач, со причина го изрази својот револт по поразот на неговата репрезентација од Бразил (1-3) на отворањето на светското првенство.

Ловрен: Скандалозно судење

Дерби - 13.06.2014

Селекцијата на Бразил со 3:1 ја совлада Хрватска на отварањето на Светското првенство, но овој триумф на „кариоките“ ќе остана во сенка на контраверзниот пенал кој судијата Јуичи Нишимура им го ...

Нишимура не смееше да го суди мечот Бразил - Хрватска

Макфакс - 13.06.2014

Јапонецот Јуичи Нишимура е анти-херојот по првиот ден од 20-то Светско првенство во фудбал. Нишимура со катастрофалното судење го навлече гневот на хрватските играчи и навивачи, но и на сите останати ...

Дали во албумот ја имате оваа сликичка?

МКД - 13.06.2014

Љубителите на фудбалот го сместија судијата Јуичи Нишимура во албумот со сликички за СП, како дел од бразилската фудбалска репрезентација. По вчерашниот "подарен" пенал, денеска јапонецот е тема на ...

Само Сколари и Нишимура видоа пенал за Бразил

Нетпрес - 13.06.2014

За разлика од целиот свет, од сите фудбалски стручњаци кои се згрозени до арбитражата на јапонскиот судија, предводникот на Бразил, Луис Филипе Сколари е убеден дека Нишимура донел правилна одлука и ...

Вака така Јапонецот си се прослави!

Оn.net - 13.06.2014

Луѓето прават и поголеми глупости за пет минути слава. Тоа што го направи јапонскиот судија Јучи Нишимуру е досуден непостоечки пенал за Бразил. Фејсбук групата „Да му купиме наочари на јапонскиот ...

ФОТО НА ДЕНОТ: Бразилците итно повикаа нов фудбалер во составот

Екипа - 13.06.2014

Комплетниот интернет свет денеска сериозно активираше потсмев со јапонскиот судија Нишимура, кој вчера со досудениот непостоечки пенал значително му помогна на Бразил да дојде до победата против ...

Цртан филм за натпреварот Бразил-Хрватска

Дерби - 13.06.2014

Репрезентацијата на Бразил на отварањето на дваесеттото Светко фудбалско првенство ја совлада Хрватска со 3:1. Овој меч го одбележа спорниот пенал на судијата Јуичи Нишимура кој им го досуди на ...

Анимиран филм за пеналот на Бразил

Телеграф - 13.06.2014

Главниот судија на дуелот Бразил и Хрватска, Јуичи Нишимура, се најде во центарот на вниманието Фудбалерите на Бразил на отворањето на мундијалот ја совладаа Хрватска со 3:1 и ја продолжија ...

Фото: Јапонскиот судија исмеан на социјалните мрежи

Таратур - 13.06.2014

Не требаше многу па корисниците на социјалните мрежи да се преплават со исмејувачки фотографии од јапонскиот судија Нишимура, кој со своето катастрофално судење го одбележа отварањето на СП.

Јапонците се срамат од Нишимура и неговото „делење на правдата“

SportMedia - 13.06.2014

За жал делителите на правдата се почесто се наоѓаат во центарот на вниманието, а доколку денот по утрото се познава, таквиот тренд нема да го заобиколи ниту Мундијалот во Бразил.

Пеналот на Бразил и во анимирана варијанта

Оn.net - 13.06.2014

Да не испадне дека на децата им е досадно да гледаат фудбал, па не разбрале за катастрофалната судиска одлука на судија Јучи Нишимури. Тактиката на Нејмар при изведување на синоќешниот пенал стана ...

ФОТО + ВИДЕО: Судијата Нишимура самиот си го бараше

Курир - 13.06.2014

Јапонскиот арбитар Нишимура е во центарот на вниманието откако на премиерниот меч на СП досуди непостоечки пенал во корист на Бразил. Со оваа негова одлука тој го навлече гневот на Хрватите, но и на ...

Хрватите собираат пари за очила за јапонскиот судија

Дерби - 13.06.2014

Хрватските фанови се бесни на Јуичи Нишимура кој вчера и подари пенал на бразилската репрезентација на отворањето на Светското првенство. Покрај многуте интернет реакции и фото-монтажи за кои добија ...

ВИДЕО: Цртан филм за шоуто на Нишимура!!!

Сител - 13.06.2014

Контроверзното судење на јапонскиот судија Нишимура е предмет на потсмевање на светските медиуми. Се појави и интересен цртан ...

Цртан филм за пеналот на Бразил…

Екипа - 13.06.2014

Бразилците ја победија Хрватска со 3-1 на отворањето на мундијалот, ама во фокусот на вниманието остана пеналот што јапонскиот судија Нишимура им го подари на „кариоките“.

Нишимура не смееше да го суди мечот Бразил – Хрватска

А1 On - 13.06.2014

Јапонецот Јуичи Нишимура е анти-херојот по првиот ден од 20-то Светско првенство во фудбал. Нишимура со катастрофалното судење го навлече гневот на хрватските играчи и навивачи, но и на сите останати ...

ВИДЕО: Како хрватски навивач објаснува дека Нишимура згреши?

Курир - 13.06.2014

Млад хрватски навивач на „Коринтијанс арена“ синоќа одлично го објасни сомнителниот пенал што јапонскиот судија Нишимура го досуди за Бразил во 71. минута, при резултат 1-1 против ...

Јапонскиот судија Нишимура стана инспирација за цртан филм

Кајгана - 13.06.2014

Јуичи Нишимура, јапонскиот судија кој го судеше натпреварот што се одигра меѓу Бразил и Хрватска, стана интернет ѕвезда поради пеналот што го додели за Бразил.

Сопругата на Ловрен со порака до Нишимура

Дерби - 13.06.2014

Продолжуваат шегита на сметка на главниот судија на вчерашниот натпревар Бразил - Хрватска кој заврши со победа на домаќинот со 3:1, овој пат тоа го стори сопругата на членост на „коцкестите“ Дејан ...

Шеги на сметка на Нишимура: Бразил на Мундијалот е со 24 фудбалери!

Хитпортал - 13.06.2014

Ј апонскиот судија Јуичи Нишимура е предмет на потсмев кај љубителите на фудбалот по синоќешното издание на мечот меѓу Бразил и Хрватска. На речиси сите социјални мрежи има коментари за неговото ...

Ќорлука: „Дајте им го трофејот на Бразил и да си одиме дома“

Спортклуб - 13.06.2014

Не стивнуваат реакциите кај хрватската, но и светската јавност по вчерашниот натпреваро помеѓу Бразил и Хрватска на отворањето од Светското фудбалско првенство.

Чорлука: Нека им го дадат трофејот на Бразил, па да си одиме дома

Курир - 13.06.2014

Хрватскиот фудбалер Ведран Чорлука вели дека по судењето на првиот натпревар на Светското првенство јасно е дека никој нема да може да го победи Бразил.

ФИФА: Судијата Нишимура не згрешил

Макфакс - 13.06.2014

Судиската комисија на Меѓународната фудбалска асоцијација ФИФА застана во одбрана на јапонскиот арбитер Јуичи Нишимура кој го досуди контроверзниот пенал на отворањето на Светското првенство на мечот ...

Маркус Мерк: „Судењето беше срамно, жал ми е за Хрватска“

Спортклуб - 13.06.2014

Поранешниот германски судија, Германецот Маркус Мерк, изјави дека судењето на првиот натпревар од Светското првенство помеѓу Бразил и Хрватска, е во најмала рака срамно.

ФИФА во одбрана на Нишимура

Курир - 13.06.2014

Во одбрана на јапонскиот судија Јаичи Нишимура кој за вчерашниот натпревар меѓу Бразил и Хрватска на Мундијалот го досуди контроверзниот пенал, застана судиската комисија на ФИФА.

Чорлука: Дајте му ја титулата на Бразил па сите да си одиме дома

Макфакс - 13.06.2014

Хрватскиот фудбалер Ведран Чорлука, изјавил дека никој нема да може да го победи Бразил на Светското првенство. Оваа изјава на дефанзивецот е поттикната од катастрофалното судење на Јапонецот ...

Еве што кажаа Јапонците за Нишимура:日本のファンは、参考文献のワールドカップのパフォーマンスによって辱め

Сител - 13.06.2014

Aко не можете да го разберете насловот тој значи дека Јапонците се засрамени од делењето на правдата на нивниот сонародник Јуичи Нишимура на премиерниот дуел во Бразил помеѓу домашната селекција и ...

Јапонците се срамат од Нишимура

Курир - 13.06.2014

Бројните љубители на фудбалот во Јапонија на социјалните мрежи го искажаа срамот поради судењето на нивниот сонародник Нишимура на првиот натпревар од Светското фудбалско првенство.

Тијаго Силва: „Кажете му на Ковач дека и без пеналот ќе победевме“

Спортклуб - 13.06.2014

Сеуште не стивнуваат реакциите по вчерашниот натпревар меѓу Бразил и Хрватска, поради судиските одлуки на Јапонецот Нишимура. Репрезентацијата на Бразил триумфално го започна Светското првенство, но ...

СП БРАЗИЛ 2014: Јуиши Нишимура доби нов профил на „Википедија“

Телеграф - 13.06.2014

Јуиши Нишимура доби нов профил на Википедија, откако ја досуди контроверзната казна за победата на Бразил над Хрватска Јапонскиот судија Јуиши Нишимура, можеби сака што побрзо да го заборави на ...

Ковач: Ова е кражба!

Курир - 13.06.2014

Првиот натпревар на фудбалскиот Мундијал во Бразил заврши со триумф на домаќинот со 3:1 над Хрватска. Но, при резултат 1:1 јапонскиот судија Јучи Нишимура „им подари“ пенал на Бразилците во 70.та ...

Маркус Мерк: Недостојно судење за Светско првенство

А1 On - 13.06.2014

Германецот Маркус Мерк, еден од најдобрите поранешни фудбалски арбитри, оцени дека судењето на првиот натпревар на Светското првенство меѓу Бразил и Хрватска било срамно.

СП 2014: Селекторот на Хрватска Ковач револтиран од јапонскиот судија

А1 On - 13.06.2014

Првиот натпревар на фудбалскиот Мундијал во Бразил заврши со триумф на домаќинот со 3:1 над Хрватска. Но, при резултат 1:1 јапонскиот судија Јучи Нишимура „им подари“ пенал на Бразилците во 70.та ...

Познат фудбалски арбитар: Синоќешното судење беше срамно!

Курир - 13.06.2014

Германецот Маркус Мерк, еден од најдобрите поранешни фудбалски арбитри, оцени дека судењето на првиот натпревар на Светското првенство меѓу Бразил и Хрватска било срамно.

ФИФА тврди: Нишимура не згреши, имаше контакт!

Спортски - 13.06.2014

Судиската комисија на Меѓународната фудбалска асоцијација ФИФА застана во одбрана на јапонскиот арбитер Јуичи Нишимура кој го досуди контроверзниот пенал на отворањето на Светското првенство на мечот ...

Комисијата на ФИФА: Нишимура не згреши!

ЗаЗабава - 13.06.2014

Во одбрана на јапонскиот судија Јаичи Нишимура кој за вчерашниот натпревар меѓу Бразил и Хрватска на Мундијалот го досуди контроверзниот пенал, застана судиската комисија на ФИФА.

СП 2014: Стартна победа за домаќинот Бразил

+инфо - 13.06.2014

На првиот натпревар на Светското првенство во фудбал во Бразил домаќинот синоќа ја совлада Хрватска со 3:1 (1:1). Со овој триумф „кариоките“ ја продолжија серијата на секој прв натпревар на Светските ...

Ковач: Ова е кражба!

Кајгана - 13.06.2014

Селекторот на Хрватска, Нико Ковач, со причина го изрази својот револт по поразот на неговата репрезентација од Бразил (1-3) на отворањето на светското првенство.

Нишимура не смееше да го суди мечот Бразил - Хрватска

Кајгана - 13.06.2014

Јапонецот Јуичи Нишимура е анти-херојот по првиот ден од 20-то Светско првенство во фудбал. Нишимура со катастрофалното судење го навлече гневот на хрватските играчи и навивачи, но и на сите останати ...

Светски медиуми: Театарски пенал ги извлече домаќините

Република - 13.06.2014

Светските медиуми се согласуваат со жалбите на Хрватите дека биле оштетени на вчерашниот воведен натпревар од Светското првенство. - Судијата измисли пенал за Бразил. Тоа не е никаков пенал.

ФИФА: Хрватите џабе „скокаат“, пеналот беше чист како солза

Бриф - 13.06.2014

Главниот судија на натпреварот Бразил- Хрватска Јуичи Нишимура нема да биде казнет од ФИФА за пеналот што го досуди за Бразил. Шефот на судиската организација на ФИФА, Масимо Бусака, застана во ...

Стартна победа за домаќинот Бразил

Локално - 13.06.2014

На првиот натпревар на Светското првенство во фудбал во Бразил домаќинот синоќа ја совлада Хрватска со 3:1 (1:1). Со овој триумф „кариоките“ ја продолжија серијата на секој прв натпревар на Светските ...

Нишимура го почести Бразил и ја оштети Хрватска

Вечер Прес - 13.06.2014

Ја погледнав снимката од спорната ситуација и ако тоа е пенал, тогаш подобро да играме кошарка. Ова е срамота, чиста кражба, изјави селекторот на "коцкестите", Нико Ковач, по поразот од домаќинот ...

Хрватите згрмеа на Нишимура: Ако ова е пенал, одиме да играме кошарка

Република - 13.06.2014

Хрватите се поразени од Бразил со 1-3 на премиерата од Светското првенство, а по мечот грмеа на судијата Нишимура, кој досуди сомнителен пенал во 71. минута, за комплетен пресврт на домаќинот на ...

Хакерски напад врз страницата на судијата Нишимура на „Википедија“

Република - 13.06.2014

Незадоволни навивачи го хакнаа текстот за јапонскиот судија Јуичи Нишимура, кој синоќа на првиот натпревар од Светското фудбалско првенство во Бразил, досуди сомнителен пенал во корист на домаќинот.

Нико Ковач: Класичен грабеж, ако ова е пенал, тогаш да играме кошарка

Република - 13.06.2014

Селекторот на хрватската репрезентација Нико Ковач видно револтиран по досудувањето на сомнителниот пенал за Бразил по кој домаќините поведоа со 2-1, на прес конференцијата не можеше да го сокрие ...

Дајте ваш коментар за спорната ситуација: Беше ли Јапонецот Нишимура во право за пеналот? (видео)

Република - 13.06.2014

Пеналот што го досуди Јапонецот Нишимура по паѓањето на Фред во казнениот простор на Хрватска предизвика големи реакции во целата спортска јавност ширум светот.

Сколари му одговори на Ковач: Милијарди не видоа пенал, но судијата виде

Република - 13.06.2014

Селекторот на Бразил Луис Фелипе Сколари одговори на обвинувањата на хрватскиот колега дека гостите биле ограбени со досудување на непостоечки пенал, а тоа го виделе милијарди луѓе.

Хрватските медиуми бесни по сомнителнот пенал за Бразил (фото)

Локално - 13.06.2014

Хрватските медиуми го коментираат со гнев и разочарување досудениот пенал за Бразил во натпреварот на отворањето на Светското првенство во Сао Паоло. Домаќините добија поддршка од јапонскиот арбитер ...

Нико Ковач: Ако тоа беше пенал, да се спакуваме уште сега

Локално - 13.06.2014

Селекторот на Хрватска, Нико Ковач беше бесен од судијата Јуичи Нишимура во натпреварот против Бразил (1:3). Тренерот на “коцкастите” не се согласува со одлуката на јапонскиот арбитер да даде пенал ...

Нема пенал, млад хрватски навивач одлично го објаснува киксот на Нишимура (видео)

Република - 13.06.2014

Нема шанса ова да е пенал. Фред одглуми фаул. Отприлика вака звучи објаснувањето на млад хрватски навивач на „Коринтијанс“ арена синоќа, по сомнителниот пенал што јапонскиот судија Нишимура го досуди ...

СП 2014: Стартна победа за домаќинот Бразил

Денешен - 13.06.2014

На првиот натпревар на Светското првенство во фудбал во Бразил домаќинот синоќа ја совлада Хрватска со 3:1 (1:1). Со овој триумф „кариоките“ ја продолжија серијата на секој прв натпревар на Светските ...

Маркус Мерк: Недостојно судење за Светско првенство

Н.Македонија - 13.06.2014

Германецот Маркус Мерк, еден од најдобрите поранешни фудбалски арбитри, оцени дека судењето на првиот натпревар на Светското првенство меѓу Бразил и Хрватска било срамно Според него, јапонскиот ...

ФИФА: Судијата Нишимура не згрешил

Н.Македонија - 13.06.2014

Судиската комисија на Меѓународната фудбалска асоцијација ФИФА застана во одбрана на јапонскиот арбитер Јуичи Нишимура кој го досуди контроверзниот пенал на отворањето на Светското првенство на мечот ...

Селекторот на Хрватска Ковач револтиран од јапонскиот судија

Н.Македонија - 13.06.2014

Првиот натпревар на фудбалскиот Мундијал во Бразил заврши со триумф на домаќинот со 3:1 над Хрватска. Но, при резултат 1:1 јапонскиот судија Јучи Нишимура „им подари“ пенал на Бразилците во 70.та ...

Урнебесно: Цртан филм за пеналот на Бразил

365 - 13.06.2014

Јапонскиот судија неочекувано се најде во центарот на вниманието по отварањето на првенството. Неоправдано досудениот пенал кој го изведе Нејмар Џуниор за кратко време стана хит на интернет, па дури ...

Марсело, судијата Нишимура и Фред се интернет ѕвезди во Бразил

Вистина.мк - 13.06.2014

Бразилските интернет страни Globo Esporte, Lance!net и Futebol da Depressao се позанимавале со создавање на нови интересни фотографии по првиот натпревар на СП.

СП: Хрватскиот тренер револтиран на јапонскиот судија – ова е кражба!

Lider - 13.06.2014

Првиот натпревар на фудбалскиот Мундијал во Бразил заврши со триумф на домаќинот со 3:1 над Хрватска. Но, при резултат 1:1 јапонскиот судија Јучи Нишимура „им подари“ пенал на Бразилците во 70.та ...

СП: Домаќинот Бразил стартуваше со победа

Lider - 13.06.2014

На првиот натпревар на Светското првенство во фудбал во Бразил домаќинот синоќа ја совлада Хрватска со 3:1 (1:1). Со овој триумф „кариоките“ ја продолжија серијата на секој прв натпревар на Светските ...

Хрватите се бунат: „Ако е ова пенал да играме кошарка“

365 - 13.06.2014

Откако на стартот на мундијалот Хрватска загуби од Бразил со 3:1. селекторот на хрватската репрезентација, Нико Ковач, го искритикува јапонскиот судија Нишимура, кој што му досуди на Бразил ...

Маркус Мерк: Недостојно судење за Светско првенство

Lider - 13.06.2014

Германецот Маркус Мерк, еден од најдобрите поранешни фудбалски арбитри, оцени дека судењето на првиот натпревар на Светското првенство меѓу Бразил и Хрватска било срамно.

Селекторот на Хрватска Ковач револтиран од јапонскиот судија

Идивиди - 13.06.2014

Првиот натпревар на фудбалскиот Мундијал во Бразил заврши со триумф на домаќинот со 3:1 над Хрватска. Но, при резултат 1:1 јапонскиот судија Јучи Нишимура „им подари“ пенал на Бразилците во 70.та ...

Бразил има лоши спомени од Јапонецот Нишимура

Локално - 12.06.2014

Бразил има лоши спомени од судијата Јуичи Нишимура. 42-годишниот Јапонец раководел четири средби на светско првенство а меѓу нив е и поразот на Бразил од Холандија во ЈАР пред 4 години.

Двојка на Нејмар и подарок од судијата, доволно за победа на Бразил против Хрватска

Република - 12.06.2014

Извонредниот Нејмар и подарокот од судијата Јуичи Нишимура беа доволни за премиерна победа на домаќинот Бразил против Хрватска со 3-1 во првиот меч на Светското фудбалско првенство.

СП 2014: Јапонец ќе ја дели правдата на отворањето на Мундијалот

Утрински - 11.06.2014

Јапонскиот судија Јуиџи Нишимура ќе ја дели правдата на премиерниот натпревар од Светското првенство кое почнува утревечер со средбата Бразил - Хрватска.

СП 2014: Јапонец Нишимура ќе го суди мечот Бразил -Хрватска на отворањето на Мундијалот

Канал5 - 11.06.2014

Јапонскиот судија Јуиџи Нишимура ќе ја дели правдата на премиерниот натпревар од Светското првенство кое почнува утревечер со средбата Бразил - Хрватска.

Нишимура ја дели правдата на дуелот Бразил – Хрватска

Нетпрес - 11.06.2014

Најпознатиот судија од Јапонија, Јуничи Нишимура ќе ја има таа чест да ја дели фудбалската правда на премиерниот натпревар од Светското првенство во Бразил.

СП 2014: Јапонец ќе ја дели правдата на отворањето на Мундијалот

А1 On - 11.06.2014

Јапонскиот судија Јуиџи Нишимура ќе ја дели правдата на премиерниот натпревар од Светското првенство кое почнува утревечер со средбата Бразил – Хрватска.

Јапонеџот Нишимура ќе суди на отварањето на СП

Спортски - 11.06.2014

Светската фудбалска федерација (ФИФА), му ја додели честа на Јапонецот Јуичи Нишимира, да биде главен судија на мечот Бразил-Хрватска, со кој на 12 јуни ќе започне Мундијалot.

Јапонецот Нишимура ќе суди на првиот меч на СП

Курир - 11.06.2014

Јапонскиот судија Јуиџи Нишимура ќе ја дели правдата на премиерниот натпревар од Светското првенство кое почнува утревечер со средбата Бразил - Хрватска.

СП Бразил:Нишимира суди на премиерниот меч

Сител - 11.06.2014

Светската фудбалска федерација-ФИФА, му ја додели честа на Јапонецот Јуичи Нишимира, да биде главен судија на мечот Бразил-Хрватска, со кој на 12.јуни ќе започне 20-от Мундијал.

Познат судијата на отворањето од Мундијалот

Спортклуб - 11.06.2014

Натпреварот меѓу Бразил и Хрватска во Сао Паоло утре од 22 часот со кој ќе биде означен почетокот на Светското првенство ќе го води јапонскиот судија Јуичи Нишимура, објави ФИФА.

Мундијал: Јапонец ќе ја дели правдата на отворањето

Lider - 11.06.2014

Јапонскиот судија Јуиџи Нишимура ќе ја дели правдата на премиерниот натпревар од Светското првенство кое почнува утревечер со средбата Бразил – Хрватска.

Јапонецот Нишимура ќе суди на првиот меч на СП

Вистина.мк - 11.06.2014

Јапонскиот судија Јуиџи Нишимура ќе ја дели правдата на премиерниот натпревар од Светското првенство кое почнува утревечер со средбата Бразил – Хрватска.

Јапонецот Нишимура суди на отворањето

Алфа - 10.06.2014

Јапонскиот судија Јуичи Нишимура е одреден да ја дели правдата на првиот натпревар на Светското првенство во кој ќе се сретнат домаќинот Бразил и селекцијата на Хрватска.

Нишимура ќе го суди мечот Бразил-Хрватска

Макфакс - 10.06.2014

Светската фудбалска федерација-ФИФА, му ја додели честа на Јапонецот Јуичи Нишимира, да биде главен судија на мечот Бразил-Хрватска, со кој на 12.јуни ќе започне 20-от Мундијал.

Јапонски судија на отворањето на мундијалот

Дерби - 10.06.2014

Натпреварот Бразил-Хрватска ќе го означи почетокот на Светското фудбалско првенство во Бразил, а ФИФА денеска го откри и името на главниот судија на дуелот кој во четврток ќе стартува од 22 часот.

Јапонецот Нишимура ќе суди на отворањето на мундијалот

Екипа - 10.06.2014

Јапонскиот судија Јуничи Нишимура треба да ја добие довербата на ФИФА за воведниот меч од Светското првенство во Бразил. Иако ФИФА се уште тоа го нема потврдено на својот официјален сајт, сепак, ...