TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова кам-бек победа на Јута

А1 - 14.11.2010

Четврта средба по ред играчите на Џери Слоун доаѓаат до победа во натпревар во кој губат со двоцифрена разлика, а вкупно петта победа во низа.

Хорнетси сеуште без пораз

Спортско инфо - 14.11.2010

Њу Орлеанс Хорнетс останува најпријатното изненадување оваа сезона, откако и по осмата одиграна средба остана единствен непоразен тим во НБА лигата...

Прв пораз на шампионот ЛА лејкерс

Шпиц - 14.11.2010

Освен киксот на најдобриот тим, денот го обележа и новиот триумф сезонава на Бостон над фалениот тим на Мајами. Шампион Лос Анџелес лејкерс го претрпе првиот пораз сезонава на гостувањето кај Денвер ...

НБА - Мајами подобри од Торонто

Алсат-М - 14.11.2010

Во НБА лигата се одиграа девет натпревари. Најинтересно беше во „Американ Ејрлајнс“ арената каде Мајами со 109-100 ја порази екипата на Торонто.

Њу Орлеанс и натаму непобедлив

Форум - 14.11.2010

Во Њу Орлеанс домаќините го победија Портланд со 107:87 и се единствениот непобеден тим во оваа сезона во НБА и единствен тим кој не дозволил на противникот да му даде 100 или повеќе кошеви Хорнетс ...

Њу Орлеанс непоразен!

Канал5 - 14.11.2010

Њу Орлеанс и понатаму е единствената екипа без пораз во новата сезона од НБА лигата . Осмиот триумф во низа го остварија против екипата на Портланд .Блејзерси беа совладани со убедливи 107 – 87.

Мајами хит го совлада Орландо, 96-70

Канал5 - 14.11.2010

Тимот на Мајами хит ја уништи еуфоријата кај ривалот Орландо, истовремено и еден од најголемите конкуренти за титулата, совладувајќи го убедливо со 96-70.

Јута со истиот камбек-рецепт и во Шарлот

Курир - 14.11.2010

Четврта средба во низа играчите на Џери Слоун не потклекнаа пред двоцифрената предност на противиникот и на крај славеа победа.

Хорнетси стигнаа и до 8-0, Бостон продолжува да победува

Курир - 14.11.2010

Њу Орлеанс останува најпријатното изненадување оваа сезона, откако и по осмата одиграна средба остана единствен непоразен тим во НБА.

Селтиски го вратија Мајами назад во реалноста

Спорт - 13.11.2010

"Спојот" на трите големи ѕвезди во тимот на Мајами, летово беше создадено за поразите и неуспесите да не бидат тема на расправа Напротив единствено за што се зборува во таборот на Мајами, откако ...

Спорт - Ветераните на Бостон го знаат лекот за „жешките“

Време - 13.11.2010

Во трите средби ланскиот финалист Бостон повторно беше поуспешен од Мајами хит, додека, пак, по осум победи едноподруго, шампионот ЛА лејкерс ја почувствува горчината на поразот.

Хит стана муштерија на Селтикс

Дневник - 13.11.2010

Во НБА-лигата Бостон селтикс го победи Мајами хит вторпат сезонава, овој пат со резултат 112-107. Творец на победата беше Реј Ален, кој постигна 35 поени.

Бостон пак го победи Мајами, прв пораз на ЛА лејкерс

Н.Македонија - 13.11.2010

Бостон одново сезонава беше подобар во дуелот со фаворизираниот Мајами, во меч од кошаркарската НБА-лига, победувајќи со 112-107, и тоа на гости Во првото коло сезонава Бостон дома го победи Мајами.

Четврти последователен пораз за Атланта во НБА лигата

Сител - 13.11.2010

По првите шест победи во новата сезона од НБА лигата, кошаркарите на Атланта рано утрово го доживеаја четвртиот пораз во низа, а трет на домашен терен. Тие овојпат беа поразени од Јута со 90:86.

Прв сезонски пораз на Лос Анџелес Лејкерс во НБА лигата

А1 - 12.11.2010

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс го претрпеа првиот пораз оваа сезона во НБА лигата, откако рано утрово на гостувањето во „Пепси центарот“ загубија од Денвер со 118:112.

Поразени и Лејкерси

Спортнет - 12.11.2010

Шампионот ЛА Лејкерс го забележа и првиот пораз во деветтиот меч сезонава, додека Бостон продолжи да го 'тероризира' Мајами, уморниот Голден Стејт загуби во Милвоки.

Спорт - „Џезерите“ одлично отсвиреа и во Орландо

Време - 12.11.2010

Еден ден откако успеаја да го совладаат Мајами хит, кошаркарите на Јута џез со победата од 104-94 над Орландо меџик се погрижија да имаат перфектно гостување на Флорида.

Спорт - Џон Стоктон го доби својот наследник

Вест - 12.11.2010

По лудото враќање против Мајами, Јута направи чудо и против Орландо. На две минути до крајот на третата четвртина Орландо водеше со плус 18 поени, но Јута со брилијатниот шут во последните седум ...

Прв сезонски пораз на Лос Анџелес Лејкерс во НБА лигата

Идивиди - 12.11.2010

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс го претрпеа првиот пораз оваа сезона во НБА лигата, откако рано утрово на гостувањето во „Пепси центарот“ загубија од Денвер со 118:112.

Бостон и вторпат подобар од Мајами

Форум - 12.11.2010

И по вторпат оваа сезона Бостон Селтикс го победи Мајами Хит, овојпат на гости со 112:107. Бостон победил дури на 12 од последните 13 мечеви со Мајами Селтикс водеше и со 20 поени разлика, но на 13 ...

Лејкерс со прв пораз, падна во Денвер

Спорт Денес - 12.11.2010

Кошаркарите на Денвер ги сопреа шампионите од Лејкерс и им го нанесоа првиот пораз во сезоната по 118:112. „Езерџиите“ беа подобри во првите 8 натпревари, но овој пат загубија и го оставија ...

Прв пораз на Лејкерси сезонава, втор триумф на Бостон над Мајами

Алфа - 12.11.2010

Во скроманата понуда од три натпревари утринава во НБА лигата минатогодишниот финалист Бостон Селтикс по втор пат сезонава славеше во дербито на Источната конференција против Мајами со 112:107.

Прв сезонски пораз на Лос Анџелес Лејкерс во НБА лигата

Сител - 12.11.2010

Кошаркарите на Лос Анџелес Лејкерс го претрпеа првиот пораз оваа сезона во НБА лигата, откако рано утрово на гостувањето во „Пепси центарот“ загубија од Денвер со 118:112.

Селтикси со нова лекција за Мајами, прв пораз на Лејкерси

Курир - 12.11.2010

По втор пат оваа сезона Бостон, овој пат на гостински терен, беше поуспешен од тимот на Хит. Шампионот веќе не е непоразен, откако со 112-118 загуби во Денвер.

НБА - Прв пораз на Лејкерси, Бостон повторно го победи Мајами

Inpress - 12.11.2010

Лос Анџелес, 12. ноември 2010 (ИНПРЕС) Синоќа во НБА лигата се одиграа само 3 натпревари. Во вториот дуел на истокот Бостон повторно славеше над фаворизираниот Мајами.

Милсап го "олади" Хит среде Флорида

Спорт - 11.11.2010

Тимот на Мајами ранлив. Такво нешто се предвидуваше од многумина, а момците од Флорида не чекаа премногу за да ја потврдат оваа констатација.

Спорт - Милсап ги приземји ѕвездите на Мајами

Време - 11.11.2010

Најавите дека Мајами хит со триото суперѕвезди, Вејд, Џејмс и Бош ќе доминира на паркетите во НБА, уште на почетокот се распрснаа како меур од сапуница.

Џезерите им одржаа лекција на Хит

Спортско инфо - 11.11.2010

Јута Џез на гости го совлада Мајами Хит во продолженија со резултат од 116 - 114... Најзалужен за побдедата на Џезерите е нивниот играч Пол Милсап со постигнати 46 поени што е негов личен рекорд, а ...

„Џезерите“ му отсвиреа на дрим-тимот на Мајами

Утрински - 11.11.2010

Кошаркарите на Јута, како гости, го совладаа составот на Мајами со 116:114 по продолженија, а јунак во мечот беше крилниот центар на „џезерите“, Пол Милсап.

Одиграни десет натпревари во НБА лигата

Идивиди - 11.11.2010

Рано утрово по македонско време беа одиграни десет натпревари во најсилната светска клупска кошаркарска лига - НБА. Сан Антонио ја оправда фаворитската улога во дуелот со ЛА Клиперс на Западот, ...

Џез-сесија на Милсап во Мајами

Н.Македонија - 11.11.2010

Двејн Вејд постигна 39 поени, Леброн Џејмс забележа трипл-дабл ефект од 20 поени, 14 асистенции и 11 скока, а Мајами хит на моменти имаше и 22 поени предност Но сето ова не беше доволно за победа на ...

Њу Орлеанс го има најскапиот навивач во НБА – Предраг Стојаковиќ!

Кирилица - 11.11.2010

Њу Орлеанс Хорнетс стартуваше во НБА лигата буквално како од сништата, без пораз, и се единствени заедно со ЛА Лејкерс во ваков скор, но тоа што ги окупира медиумите преку Атлантикот е неиграњето на ...

НБА: Втор пораз на Орландо

Кирилица - 11.11.2010

Одиграни се десет натпревари во најсилната светска клупска кошаркарска лига - НБА. Сан Антонио ја оправда фаворитската улога во дуелот со ЛА Клиперс на Западот, додека на Истокот трет пораз претрпе ...

Јута славеше против Мајами, 46 поени на Милсеп

А1 - 10.11.2010

Во најинтересниот натпревар на вечерта Јута го совлада Мајами по продолжение со 116:114. Двејн Вејд Постигна 39 поени, Леброн Џејмс имаше трипл Дабл, Мајами водеше 22 поени разлика, но сепак немаа ...

Мајами загуби по продолженија, шампионот продолжува со серијата

Спортнет - 10.11.2010

Синоќа во НБА лигата беа одиграни седунм дуели. Во интересен и неизвесен натпревар "жешките" од Мајами загубија на домашен терен од Јута дури по продолженијата.

Спорт - Признанијата за Хауард и за Пол

Време - 10.11.2010

Центарот на Орландо меџик, Двајт Хауард, и бекот на Њу Орлеанс хорнетс, Крис Пол, се прогласени за играчи на неделата во Источната, односно во Западната конференција.

Спорт - Дирк Новицки го реши Бостон

Време - 10.11.2010

Дербито на вечерта во НБА-лигата се одигра во Далас, каде што домашниот тим во неизвесна завршница успеа да дојде до победата над Бостон селтикс со 89-87.

Спорт - Новицки со кратка коса игра подобро

Вест - 10.11.2010

Највозбудливиот натпревар во НБА се одигра во Далас каде што Маверикс го совладаа големиот Бостон со 89:87. Творец на триумфот беше Германецот Дирк Новицки кој на 17 секунди до крајот од аголот ...

Новицки се потстрижа за да го скрши малерот

Дневник - 10.11.2010

Дирк Новицки и Далас маверикс ја запреа серијата на Бостон од пет победи по ред, откако славеше со 89-87 во најинтересниот завчерашен дуел во НБА-лигата.

Лос Анџелес Лејкерс и Њу Орлеанс продолжуваат со максималниот учинок

Идивиди - 10.11.2010

Двете водечки екипи во Западната конференција, Лос Анџелес Лејкрес и Њу Орлеанс ја продолжија серијата победи во НБА лигата.

Новицки сам го победи Бостон

Н.Македонија - 10.11.2010

Германскиот кошаркарски интернационалец Дирк Новицки беше најзаслужниот за победата на Далас маверикс во пресметката на домашен терен против силниот Бостон селтикс (89-87) во меч од завчерашната ...

Џезерите се хит во Мајами

Дневник - 10.11.2010

Јута го шокира Мајами со 116-114 во меч од НБА-лигата на кој Хит имаше предност од 22 поена разлика . Леброн Џејмс направи трипл-дабл, Двејн Вејд уфрли 39 поени, Мајами имаше плус 22 кон крајот на ...

Лос Анџелес Лејкерс и Њу Орлеанс продолжуваат со максималниот учинок

Сител - 10.11.2010

Двете водечки екипи во Западната конференција, Лос Анџелес Лејкрес и Њу Орлеанс ја продолжија серијата победи во НБА лигата.

Милсап го прати Мајами на ладење

Вечер Прес - 10.11.2010

Најголемото изненадување на вечерта го приредија кошаркарите на Јута, кои на гости го совладаа страшниот Мајами со 114:116 во продолжението Со 19 кошеви предност екипата на Мајами влезе во второто ...

46 поени на Милсеп посилни од трипл-даблот на Леброн

Курир - 10.11.2010

Мајами на дуелот со Јута имаше предност од 22 поени. Го имаше Двејн Вејд и неговите 39 поени, а го имаше и Леброн Џејмс и неговиот трипл-дабл.

Мајами ја прокоцка предноста од 22 коша!

Inpress - 10.11.2010

Мајами, 10. ноември 2010 (ИНПРЕС) Во ноќта што измина во најпрестижната лига на светот НБА се одиграа седум натпревари. Мајами на мечот со „џезерите“ имаше предност од 22 поени но на крајот сето тоа ...

Бостон поразен од Далас

А1 - 09.11.2010

Далас ја прекина низата од три победи на Селтикс во Тексас во исклучиво возбудлив натпревар. Откако и двете екипи 7 пати се сменија во водството, на крај остана кај Далас, за конечни 89:87.

Хауард и Пол играчи на неделата

Спортнет - 09.11.2010

Двајт Хауард од Орландо и Крис Пол од Њу Орлеанс се прогласени за играчи на неделата во НБА лигата во изминатата недела.

Далас ја прекина серијата на Бостон

Спортнет - 09.11.2010

Дирк Новицки е најзаслужен што Далас ја прекина серијата од пет победи на Бостон. Германецот постигна 25 поени вклучивајќи го и клучниот кош кој го даде на 20 секунди пред крајот.

Хауард и Пол - МВП на неделата

Спортско инфо - 09.11.2010

Двајт Хауард од Орландо и Крис Пол од Њу Орлеанс се прогласени за најдобри играчи изминатата недела во НБА лигата... Во победите на Меџик против Минесота, Њу Џерси и Шарлот, Хауард просечно бележеше ...

Орландо ја победи Атланта во дербито на колото од Истокот

Идивиди - 09.11.2010

Со победата од 93:89 над Атланта, екипата на Орландо се искачи на челната позиција во Источната конференција од НБА лигата.

Орландо ја победи Атланта во дербито на колото од Истокот

Сител - 09.11.2010

Со победата од 93:89 над Атланта, екипата на Орландо се искачи на челната позиција во Источната конференција од НБА лигата.

Орландо подобар од Атланта во дербито на Истокот

Кирилица - 09.11.2010

Со победата од 93:89 над Атланта, екипата на Орландо се искачи на челната позиција во Источната конференција од НБА лигата За ваквиот епилог по синоќешните натпревари придонесе и поразот на Бостон на ...

Новицки го потстрижа бербер, а тој противниците

Вечер Прес - 09.11.2010

Дирк ја скуси косата и се врати со игрите, со кои го заслужи статусот МВП-кошаркар на лигата. Против Бостон не сакаше да се помири со поразот, вели Џејсон Тери Највозбудливиот натпревар се одигра во ...

Хауард и Пол - “Играчи на неделата“ во НБА

Курир - 09.11.2010

Центарот на Орландо Меџик, Двајт Хауард и плејот на Њу Орлеанс Хорнетс, Крис Пол се прогласени за најдобри играчи во своите конференции во периодот од 1-7. ноември.

Далас стави крај на победничката серија на Бостон

Inpress - 09.11.2010

Далас, 9. ноември 2010 (ИНПРЕС) Синоќа во НБА лигата беа одиграни шест натпревари. Далас стави крај на серијата на Бостон од пет победи едноподруго, а со 25.

Спорт - Перфектен старт на Њу Орлеанс

Време - 08.11.2010

Екипата на Њу Орлеанс хорнетс е вистинско изненадување на почетокот од сезоната и заедно со Атланта хоукс и ЛА лејкерс се единствените екипи што ја немаат почувствувано горчината на поразот.

Хорнетси не знаат за пораз

Утрински - 08.11.2010

Њу Орлеанс ја продолжи победничката серија од почетокот на сезоната во НБА, стигнувајќи до шестиот триумф во низа, овој пат во Милвоки од 87:81.

„Стршените“ соборија клупски рекорд

Дневник - 08.11.2010

Њу Орлеанс хорнетс го победи Милвоки и постави нов клупски рекорд од 6-0 на почетокот од сезоната во НБА-лигата. Момчињата на тренерот дебитант Монти Вилијамс се една од трите непоразени екипи во ...

Прв пораз за Атланта, Лејкерси продолжуваат победнички

Идивиди - 08.11.2010

Екипата на Атланта го претрпе првиот пораз оваа сезона во најсилната светска кошаркарска лига откако доцна синоќа на свој терен беше поразена од Феникс со 118:114.

И Њу Орлеанс останува без пораз

Н.Македонија - 08.11.2010

Еден од најголемите фаворити за шампионската круна во кошаркарската НБА-лига, Мајами, лесно го победи Њу Џерси со 101-89, во еден од мечевите од саботата.

Прв пораз оваа сезона за Атланта во НБА лигата

Сител - 08.11.2010

Екипата на Атланта го претрпе првиот пораз оваа сезона во најсилната светска кошаркарска лига откако доцна синоќа на свој терен беше поразена од Феникс со 118:114.

Атланта со прв пораз, Лејкерси продолжуваат победнички

Кирилица - 08.11.2010

Екипата на Атланта го претрпе првиот пораз оваа сезона во најсилната светска кошаркарска лига откако доцна синоќа на свој терен беше поразена од Феникс со 118:114 За разлика од кошаркарите на ...