TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адеми за ТВ21: ДУИ не излегува од Влада, само го освежува тимот

ТВ21 - 03.04.2016

ДУИ не ја напушти Владата, само го освежува својот тим, изјави генералниот секретар на партијата и досегашен министер за образование, Абдилаќим Адеми за ТВ 21 во Струга. Според него, повлекувањето на министрите не значи дека заминуваат од Владата, ...

Оставките на ДУИ во Собрание

Фокус - 03.04.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска во Струмица потврди дека нема да има промени во министерскиот состав на неговата партија, бидејќи, реќе, кусо е времето. Премиерот Емил Димитриев ги прифати оставките на министрите од ДУИ и ...

ДУИ сеуште без конкретен одговор за натамошните чекори

24 Вести - 03.04.2016

Лидерот на ДУИ Али Ахмети сеуште одлучува кои ќе бидат следните чекори на неговата партија откако ДУИ пред два дена ги повлече министрите и замениците министри од владата. Ахмети вчера од Струга порача дека одговорот за идните политики го знае само ...

Димитриев: Во тек се консултации за нови министри

Телма - 03.04.2016

Во тек се консултации за избор на нови министри, одговори на прашање на Телма премиерот Емил Димитриев. Засега нема најави од ВМРО-ДПМНЕ за промени на министерскиот состав од редот на таа партија.

Груевски - ВМРО-ДПМНЕ не менува министри, кратко е времето до избори

Утрински - 03.04.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вчера од Струмица порача дека нема да има промени во министерскиот состав на неговата партија, бидејќи, како што рече, кусо е времето. Но, нагласи дека промени ќе има во идната влада.

Груевски: До изборите нема да има министерски промени

ТВ21 - 03.04.2016

Собранието на утрешната седница се очекува да гласа за оставките на министрите од редовите на ДУИ, пред да започне постапката на распуштање на парламентот на 7 април. Откако ќе заврши гласањето, се очекува да бидат назначени нови министри.

Максути: Повлечените министри истрошен кадар од ДУИ

Алсат-М - 03.04.2016

Неотповикливите оставки на министрите од ДУИ по барање на претседателот на партијата, се соодветна одлука, бидејќи станува збор за политички истрошени кадри. Ова е оценката на познавачот на политичкит состојби, Мерсим Максути, кој, сепак, не ...

ДУИ ги објави предлозите на Ахмети за новите министри и заменици

Сакам да кажам - 03.04.2016

Демократската унија за интеграција (ДУИ) вечерва го објави списокот на предлозите за нови министри и заменици министри. Во соопштението од партијата се вели дека предлозите се на лидерот на партијата Али Ахмети во согласност со едногласната одлука ...

ДУИ ги објави имињата на новите министри и заменици-министри

ТВ21 - 03.04.2016

Со едногласна Одлука на Централното Претседателство на Демократската Унија за Интеграција, лидерот на партијата Али Ахмети одлучи да ги предложи следните кандидати за министри и заменици министри во Владата на Република ...

Премиерот Димитриев води консултации за избор на нови министри

МКД - 03.04.2016

Премиерот за спроведување на изборите Емил Димитриев вели дека во тек се консултации за избор на нови министри и потврдува дека од ВМРО-ДПМНЕ нема најави за освежување и на нивниот тим во Владата.

Димитриев: Консултации за избор на нови министри

Р.С.Европа - 03.04.2016

Во тек се консултации за избор на нови министри, е одговорот од кабинетот на премиерот Емил Димитриев за ТВ Телма. Премиерот ги прифатил оставките на министрите од ДУИ и согласно процедурата тие се испратени до Собранието на Македонија.

Димитриев: Се водат консултации за нови министри

Нова ТВ - 03.04.2016

Во тек се консултации за избор на нови министри, одговори на прашање на Телма премиерот Емил Димитриев. Од ВМРО-ДПМНЕ засега нема најави за промени на министерскиот состав од редот на таа партија.

Премиерот Димитриев ги прифати оставките на ДУИ: Во тек се консултации за нови министри

Репортер - 03.04.2016

тек се консултации за избор на нови министри, одговори на прашање на Телма премиерот Емил Димитриев. Засега нема најави од ВМРО-ДПМНЕ за промени на министерскиот состав од редот на таа партија.

Димитриев: Во тек се консултации за избор на нови министри

Макфакс - 03.04.2016

Во тек се консултации за избор на нови министри, одговори во недела на прашање на телевизијата Телма премиерот задолжен за спроведување на изборите Емил Димитриев. „Премиерот Емил Димитриев ги прифати оставките на министрите од ДУИ и согласно ...

Димитриев ги прифати оставките на министрите од ДУИ

Сител - 03.04.2016

Премиерот Емил Димитриев ги прифати оставките на министрите од ДУИ и согласно процедурата тие се испратени до Собранието на Македонија. Право на политичката партија ДУИ е кои лица ќе ги повлече од позициите за министри и кои лица ќе ги определи и ...

Димитриев за Телма: Во тек се консултации за избор на нови министри на ДУИ

+инфо - 03.04.2016

Во тек се консултации за избор на нови министри, одговори на прашање на Т елма премиерот Емил Димитриев. „Премиерот Емил Димитриев ги прифати оставките на министрите од ДУИ и согласно процедурата тие се испратени до Собранието на Македонија.

Зошто Ахмети за една кременадла закла теле?

Фактор - 03.04.2016

Се покажа (по којзнае кој пат) дека ДУИ не работи за Македонија, дека ДУИ работи за себе и своите интереси. Што е и нормално. Зарем некоја друга партија работи за интересите на трета партија? Не. ДУИ никогаш.

Адеми:ДУИ не ја напушти Владата, само го освежува својот тим

Фактор - 03.04.2016

ДУИ не ја напушти Владата, само го освежува својот тим, тврди генералниот секретар на партијата и досегашен министер за образование, Абдилаќим Адеми за ТВ 21 . Ова Адеми го изјави во Струга.

Оставките на функционерите на ДУИ утре во Собрание

еМагазин - 03.04.2016

Утре на дневен ред на првата собраниска седница ќе се најдат оставките на функционерите на ДУИ, кои се повлекоа од Владата. Се очекува претседателот на Собранието, Тајко Вељаноски веднаш, без одлагање да ги констатира, при што оставките од страна на ...

Премиерот Димитриев ги прифати оставките на ДУИ: Во тек се консултации за нови министри

Либертас - 03.04.2016

Во тек се консултации за избор на нови министри, одговори на прашање на Телма премиерот Емил Димитриев. Засега нема најави од ВМРО-ДПМНЕ за промени на министерскиот состав од редот на таа партија.

Премиерот Димитриев ги прифати оставките на ДУИ: Во тек се консултации за нови министри

Бриф - 03.04.2016

Во тек се консултации за избор на нови министри, одговори на прашање на Телма премиерот Емил Димитриев. Засега нема најави од ВМРО-ДПМНЕ за промени на министерскиот состав од редот на таа партија.

Утре оставките на министрите од ДУИ

Локално - 03.04.2016

ДУИ не ја напушта владата, туку врши замена на своите министри – соопшти претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски,коалициски партнер на Али Ахмети. И генералниот секретар на партијата и досегашен министер за образование, Абдилаќим Адеми од ДУИ ...

Оставките на функционерите на ДУИ утре во Собрание

Тера - 03.04.2016

Утре на дневен ред на првата собраниска седница ќе се најдат оставките на функционерите на ДУИ, кои се повлекоа од Владата. Се очекува претседателот на Собранието, Тајко Вељаноски веднаш, без одлагање да ги констатира, при што оставките од страна на ...

ДУИ не открива што понатаму, оставките утре во Собрание

Фактор - 03.04.2016

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети уште не открива кои ќе бидат следните чекори на партијата, откако пред два дена ги повлече министрите и замениците министри од Владата. Ахмети вчера во Струга изјави дека одговорот за идните политики го знае само тој.

Адеми за ТВ21: ДУИ не излегува од Владата, само го освежува тимот

Локално - 03.04.2016

ДУИ не ја напушти Владата, само го освежува својот тим, изјави генералниот секретар на партијата и досегашен министер за образование, Абдилаќим Адеми за ТВ 21 во Струга. Според него, повлекувањето на министрите не значи дека заминуваат од Владата, ...

Спасовски: Оставките на ДУИ се договорена работа (Аудио)

Канал 77 - 03.04.2016

Оставките на министрите на ДУИ во Владата се договорена работа и од тоа не може да се очекува нешто спектакуарно – смета министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Дали и какво влијание ќе имаат оставките на ДУИ врз претстојните парламентарни ...

Се прават консултации за нови министри, потврди Димитриев

Фактор - 03.04.2016

Премиерот Емил Димитриев изјави дека во тек се консултации за избор на нови министри и потврдува дека од ВМРО-ДПМНЕ нема најави за освежување и на нивниот тим. Право на ДУИ е кои лица ќе ги повлече од позициите за министри и кого ќе определи и ...

Премиерот Димитриев: Во тек се консултации за нови министри

Локално - 03.04.2016

Во тек се консултации за избор на нови министри, одговори на прашање на Телма премиерот Емил Димитриев. Засега нема најави од ВМРО-ДПМНЕ за промени на министерскиот состав од редот на таа партија.

Нови министри од ДУИ

Либертас - 03.04.2016

Од ДУИ пак официјално молчат, неофицијално високи партиски функционери најавуваат дека наследниците на повлечените министри ќе се бираат уште утре, откако ќе се констатираат оставките, пренесува 24Вести.

Повлечените министри се потрошен кадар на ДУИ

Локално - 03.04.2016

Неотповикливите оставки на министрите од ДУИ по барање на претседателот на партијата, се соодветна одлука, бидејќи станува збор за политички истрошени кадри. Ова е оценката на познавачот на политичкит состојби, Мерсим Максути, кој, сепак, не ...

Кои се новите министри на ДУИ!

Фактор - 03.04.2016

Во согласност со едногласната одлука на Централното Претседателство на Демократската Унија за Интеграција, како и своите Статутарни надлежности, Претседателот Али Ахмети одлучи да ги предложи следните кандидати за свои претставници во екзекутивната ...

ДУИ го освежува тимот

Тера - 03.04.2016

ДУИ не ја напушти Владата, само го освежува својот тим, изјавил генералниот секретар на партијата и досегашен министер за образование, Абдилаќим Адеми за ТВ 21 . Дека ДУИ, практично, останува во Владата, одговори синоќа во Струга и генералниот ...

Еве кои се новите министри на ДУИ!

Тера - 03.04.2016

Во согласност со едногласната одлука на Централното Претседателство на Демократската Унија за Интеграција, како и своите Статутарни надлежности, Претседателот Али Ахмети одлучи да ги предложи следните кандидати за министри и заменици министри.

Абдулменаф Беџети: ДУИ требаше да ја напушти Владата кога се објавија првите „бомби“

еМагазин - 03.04.2016

Академик Абдулменаф Беџети во дебатната емисија Клик плус на ТВ 21 , вели дека ДУИ требало да ја напушти Владата во други моменти, за разлика од овие, како што ги нарече тој – „чисто лични прашања“.

„Левица“ се залага за формирање на експертска влада

ТВ21 - 02.04.2016

Старите партии се способни само за креирање кризи. Затоа, потребно е да се формира експертска влада. Сведоци сме на најновиот чин од политичката фарса во Македонија со поднесувањето оставки во Владата на РМ од страна на ДУИ.

Левица предлага експертска влада за фер избори

Фокус - 02.04.2016

Сведоци сме на најновиот чин од политичката фарса во Македонија со поднесувањето оставки во Владата на РМ од страна на ДУИ. Можеби не е случајно што тоа се случи неколку часа пред 1 април, зашто веќе подолго време целата ситуација е гротескна.

Оставките на ДУИ во понеделник во Собрание

24 Вести - 02.04.2016

Партиски извори од ДУИ за 24 Вести велат дека во понеделник, на првата закажана Собраниска седница оставките на министрите ќе се најдат на дневен ред и дека собранискиот спикер Трајко Вељаноски се очекува да ги констатира.

Груевски: Местата на ДУИ во Владата се слободни и Ахмети може да ги пополни кога сака

Фокус - 02.04.2016

ДУИ неколку пати повтори дека доколку надлежните институции не ги откријат виновниците за објавување на аудио снимките, ќе ја преземат работата во свои раце. ДУИ може во секое време да назначи нови министри на местата на тие кои се повлекоа од ...

Груевски очекува ДУИ да назначи нови министри во Владата

Телма - 02.04.2016

-Не сум имал средба со лидерот на ДУИ Али Ахмети, но не значи дека нема да се сретнеме. Не е точно дека во Владата се останати само ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, во Владата е и ДУИ, како што сум информиран, таа партија ќе изврши замена на своите кадри, на што ...

Груевски: ДУИ не ја напушти владата туку ќе изврши измена на своите кадри

Канал5 - 02.04.2016

ДУИ ја нема напуштено владата туку ќе изврши измена на своите кадри. Секоја политичка партија има право да изврши замена на своите кадри во владата - рече Груевски. „Не е точно дека сме останале само ние и СДСМ во владата .

Оставките на ДУИ во понеделник на собрание

24 Вести - 02.04.2016

ДУИ не ја напушта владата, туку врши замена на своите министри – соопшти претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, коалициски партнер на Али Ахмети. „Не е точно дека во владата се останати само ние и СДСМ.

Груевски - ДУИ не ја напушта Владата, ќе назначи нови министри

Утрински - 02.04.2016

ДУИ не ја напушта Владата, туку ќе изврши замена на своите кадри, изјави денеска поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски одговарајќи новинарско прашање по промоцијата на нови 15 дела од проектот Врвови во светската историја, ...

ДУИ му одговори на Груевски: само од Ахмети зависи дали ја напуштаме владата

Сакам да кажам - 02.04.2016

ДУИ сé уште нема решено дали ќе излезе сосема од Владата или само ќе ги замени досегашните министри и заменици со нови имиња, како што денеска сугерираше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски.

Груевски и Адеми велат: ДУИ не ја напушта Владата

Телма - 02.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вели дека ДУИ само ќе изврши замена на кадрите во Владата. На прашањето дали Груевски и Али Ахмети, како партиски лидери, разговарале за разрешување на политичка ситуација со оставките на интегративците во ...

Дебата во Клик Плус: Повлекувањето на ДУИ – правилна или погрешна одлука?

ТВ21 - 02.04.2016

Академик Абдулменаф Беџети вели дека ДУИ требало да ја напушти Владата во други моменти, за разлика од овие, како што ги нарече тој – „чисто лични прашања“. „Ако некогаш требало да се донесе ваква одлука, тоа требаше да се случи кога се објавија ...

Оставките на ДУИ во Собрание – Реконструкција, експертска влада или избори?

ТВ21 - 02.04.2016

Реконструкција, експертска влада или избори? Остануваат уште пет дена за разврска или продлабочување на политичката криза партиите со различни видувања. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска изјави дека не е точно дека во Владата ...

Адеми: ДУИ го освежува тимот, не ја напушта Владата

Вест - 02.04.2016

„ДУИ не ја напушти Владата, само го освежува својот тим“, изјавил генералниот секретар на партијата Абдилаќим Адеми за ТВ 21, во врска со поднесените оставки на министрите од неговата партија во македонската Влада.

Опозицијата ја обвинува власта за блокирање на комисиите

Алсат-М - 02.04.2016

Собранието и надлежните комисии никогаш досега немале пристап и вистински надзор над функционирањето на Управата за безбедност и контраразузнавање и од овој факт произлегуваат и прислушувањето и разните планови за воено-полициски интервенции, велат ...

Нема конкретен одговор за натамошните чекори на ДУИ

Алсат-М - 02.04.2016

Сè уште нема конкретен одговор за натамошните чекори на ДУИ. И додека се очекуваат поконкретни информации од оваа партија, поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ја реши дилемата, појаснувајќи дека ДУИ не излегла од Владата туку ...

Адеми: ДУИ не излезе од Владата, само го освежува тимот

Фокус - 02.04.2016

ДУИ вчера ги повлече министрите од Владата, а како една од причините беше наведено дека институциите не можат да спречат приватни телефонски снимки да се објавуваат јавно. Абдулаќим Адеми од ДУИ за Тв 21 изјавил дека потегот на партијата со ...

Груевски не се видел со Ахмети, владината коалиција со ДУИ и натаму функционира

ТВ21 - 02.04.2016

Не е точно дека во Владата се останати само ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Во Владата е и ДУИ. Како што сум информиран, таа партија ќе изврши замена на своите кадри, на што секако има право, изјави денеска Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кој додаде дека ...

Груевски: ДУИ не ја напушти Владата

Алсат-М - 02.04.2016

ДУИ и натаму останува во Владата, вели поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски одговарајќи новинарско прашање, јавува телевизијата Телма. Тој изјави дека во изминативе неколку дена немал средба со претседателот на ДУИ Али ...

Груевски: ДУИ не ја напушти Владата

Р.С.Европа - 02.04.2016

ДУИ и натаму останува во Владата, вели поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски одговарајќи новинарско прашање, јавува телевизијата Телма. Тој изјави дека во изминативе неколку дена немал средба со претседателот на ДУИ Али ...

Груевски не се видел со Ахмети, но смета дека владината коалиција со ДУИ и натаму функционира

МКД - 02.04.2016

Не е точно дека во Владата се останати само ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Во Владата е и ДУИ. Како што сум информиран, таа партија ќе изврши замена на своите кадри, на што секако има право, изјави денеска Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кој додаде дека ...

Груевски: ДУИ ја нема напуштено владата, туку ќе изврши замена на своите кадри

Макфакс - 02.04.2016

ДУИ ја нема напуштено владата, туку ќе изврши замена на своите кадри, изјави во сабота претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, одговарајќи на новинарско прашање. „Средба со претставници на ДУИ не сме имале, можеби ќе имаме.

(ВИДЕО) Груевски: Не сум се видел со Ахмети но ДУИ е се уште во Владата, ќе назначи нови министри

Репортер - 02.04.2016

-Не сум имал средба со лидерот на ДУИ Али Ахмети, но не значи дека нема да се сретнеме. Не е точно дека во Владата се останати само ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, во Владата е и ДУИ, како што сум информиран, таа партија ќе изврши замена на своите кадри, на што ...

ДУИ ќе назначи заменски кадри во владата?!

Алфа - 02.04.2016

Кој ќе ги пополни испразнетите министерски места во Владата?! Кој ќе ги пополни испразнетите министерски места во Владата?! Останува неизвесно кој ќе раководи со 7-те министерски и четирите заменски места во извршната власт откако ДУИ ги депонираше ...

Левица: Потребен е избор на експертска влада

Макфакс - 02.04.2016

Потребно е сите министри да поднесат оставки, целата влада да се повлече и да биде избрана нова експертска влада, смета Левицата. „Потребно е сите министри да поднесат оставки, целата влада да се повлече и да биде избрана нова експертска влада, ...

Груевски: ДУИ има право на замена на кадрите

+инфо - 02.04.2016

Не сум имал средба со лидерот на ДУИ Али Ахмети, но не значи дека нема да се сретнеме. Не е точно дека во Владата се останати само ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, во Владата е и ДУИ, како што сум информиран, таа партија ќе изврши замена на своите кадри, на што ...

Левица се залага за формирање на експертска влада

А1 On - 02.04.2016

„Старите партии се способни само за креирање кризи. Затоа, потребно е да се формира експертска влада. Сведоци сме на најновиот чин од политичката фарса во Македонија со поднесувањето оставки во Владата на РМ од страна на ДУИ.

Левица: Сите министри да поднесат оставки и да биде избрана нова експертска влада

Репортер - 02.04.2016

„Старите партии се способни само за креирање кризи. Затоа, потребно е да се формира експертска влада“, стои во денешното соопштение на Левица. „Сведоци сме на најновиот чин од политичката фарса во Македонија со поднесувањето оставки во Владата на РМ ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со ставови за потегот на ДУИ што не откриваат која е целта на Ахмети

Капитал - 02.04.2016

Од изјавите на двете најголеми партии во Македонија, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, не станува појасно која е целта на потегот на ДУИ, на една недела пред распуштањето на Собранието да ги повлече своите министри од Владата.

Груби: Одлуката за следните чекори на ДУИ е во рацете на Ахмети и на никој друг!

Репортер - 02.04.2016

„Одлуката за следните чекори на Демократската Унија за Интеграција по повлекувањето на нашите Министри и Заменици Министри е екслузивно само во рацете на Претседателот Али Ахмети и според Статутот но и одлуката на Претседателството, одлуката е само ...

Куро на Муса Џафери за ДУИ е поважен од државата?!

Окно - 02.04.2016

ДУИ не излезе од владата на 24 декември 2012, кога ДПМНЕ направи упад во Собранието?! ДУИ не излезе од владата кога ДПМНЕ направи упад во А1?! ДУИ не излезе од владата кога беа претепани новинари, некои беа бркани во центарот на градот?! ДУИ не ...

КАКВА Е ПРОЦЕДУРАТА: Оставките на ДУИ в понеделник во Собрание, нови министри најверојатно нема да се избираат

Телеграф - 02.04.2016

Премиерот Емил Димитриев најверојатно нема да предложи нови министри на нивно место бидејќи различно може да се толкува тоа што третина од министрите на албанскиот коалициски партнер во Владата си поднесоа оставки Оставките на министрите на ДУИ в ...

Адеми: ДУИ само го освежува својот владин тим

МКД - 02.04.2016

ДУИ не ја напушти Владата, само го освежува својот тим. Ова е изјавата на генералниот секретар на партијата Абдилаќим Адеми за ТВ 21. Денеска и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски изјави дека ДУИ само ќе изврши замена на кадрите во Владата.

Левица: Да се формира експертска влада

+инфо - 02.04.2016

Старите партии се способни само за креирање кризи. Затоа, потребно е да се формира експертска влада, смета Левица. „Сведоци сме на најновиот чин од политичката фарса во Македонија со поднесувањето оставки во Владата на РМ од страна на ДУИ.

Артан Груби: За следните чекори на ДУИ ќе решава Ахмети

МКД - 02.04.2016

Одлуката е само на Ахмети и на никој друг, напиша попладнево пратеникот Артан Груби на социјалната мрежа Фејсбук за тоа кои би биле наредните потези на ДУИ по оставката на министрите од неговата партија.

Адеми за ТВ 21: ДУИ го освежува тимот

+инфо - 02.04.2016

ДУИ не ја напушти Владата, само го освежува својот тим, изјави генералниот секретар на партијата Абдилаќим Адеми за ТВ 21. И лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска изјави дека ДУИ само ќе изврши замена на кадрите во Владата, на што има право.

Груби: Ахмети одлучува дали ќе има министри во Владата

Нова ТВ - 02.04.2016

На прашањето на НОВА дали луѓе од партијата ДУИ разговарале со Груевски, Артан Груби, шеф на кабинетот на претседателот Али Ахмети, отсечно одговори – “не, немало такво нешто”. НОВА побара реакција од ДУИ на денешната изјава на Никола Груевски во ...

Груевски: ДУИ не ја напушти Владата, ќе изврши замена на своите кадри

Кајгана - 02.04.2016

„ДУИ ја нема напуштено владата, туку ќе изврши замена на своите кадри“, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, одговарајќи на новинарско прашање. „Средба со претставници на ДУИ не сме имале, можеби ќе имаме.

Левица: експертска влада и крај на партиските сплетки

Нова ТВ - 02.04.2016

Левица бара формирање на експертска влада и порачува дека и се “преку глава нивните сплетки, интриги и стремежот да бидат на власт по секоја цена”, вели партијата зборувајќи за партиите од власта но и за СДСМ.

ДУИ ја нема напуштено владата, туку ќе изврши замена на своите кадри

Тера - 02.04.2016

ДУИ ја нема напуштено владата, туку ќе изврши замена на своите кадри, изјави во сабота претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, одговарајќи на новинарско прашање. „Средба со претставници на ДУИ не сме имале, можеби ќе имаме.

(ВИДЕО) Груевски: Не сум се видел со Ахмети но ДУИ е се уште во Владата, ќе назначи нови министри

Либертас - 02.04.2016

-Не сум имал средба со лидерот на ДУИ Али Ахмети, но не значи дека нема да се сретнеме. Не е точно дека во Владата се останати само ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, во Владата е и ДУИ, како што сум информиран, таа партија ќе изврши замена на своите кадри, на што ...

ВИДЕО: Трајанов, Исмаили и Милевски во „Отворено студио“ – Политичка игра на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ?

Локално - 02.04.2016

Потегот на ДУИ е дел од политичка игра со цел да се зацементира изборниот датум на 5 јуни, а потегот е во координација со коалицискиот партнер ВМРО-ДПМНЕ, сметаат учесните во вечерашното отворено студио на 24 Вести .

Левица: Сите министри да поднесат оставки и да биде избрана нова експертска влада

Либертас - 02.04.2016

„Старите партии се способни само за креирање кризи. Затоа, потребно е да се формира експертска влада“, стои во денешното соопштение на Левица. „Сведоци сме на најновиот чин од политичката фарса во Македонија со поднесувањето оставки во Владата на РМ ...

КАКВА Е ПРОЦЕДУРАТА ПО ЗАМИНУВАЊЕТО НА ДУИ ОД ВЛАДАТА: Нови министри нема да се избираат, нивната работа ќе ја вршат ...

Република - 02.04.2016

Оставките на министрите на ДУИ в понеделник ќе се најдат на собраниска седница, велат партиски извори. За нив нема да има некаква расправа, туку само ќе се констатираат. Со оглед на краткиот рок до кога Собранието треба да се распушти, а тоа е 7 ...

Груевски не се видел со Ахмети, вели дека ДУИ и натаму останува во Владата

еМагазин - 02.04.2016

ДУИ и натаму останува во Владата, вели поранешниот претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, одговарајќи новинарско прашање, пренесува телевизијата Телма. Тој изјави дека во изминативе неколку дена немал средба со претседателот на ДУИ Али ...

Груевски: Очекувам во скоро време ДУИ да изврши замена на своите кадри

Република - 02.04.2016

Останува неизвесно кој ќе раководи со 7-те министерски и четирите заменски места во извршната власт откако ДУИ ги депонираше оставките во Владата. Лидерот на ВМРО ДПМНЕ вели дека сешуте се немаат сретнато со пртеседателот на интегративците, но не ја ...

Груевски: ДУИ не ја напушти Владата

Локално - 02.04.2016

ДУИ и натаму останува во Владата, вели поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски одговарајќи новинарско прашање, јавува телевизијата Телма. Тој изјави дека во изминативе неколку дена немал средба со претседателот на ДУИ Али ...

Левица: Да се формира експертска влада

Локално - 02.04.2016

Старите партии се способни само за креирање кризи. Затоа, потребно е да се формира експертска влада, смета Левица. „Сведоци сме на најновиот чин од политичката фарса во Македонија со поднесувањето оставки во Владата на РМ од страна на ДУИ.

Груби: Одлуката за следните чекори на ДУИ е во рацете на Ахмети и на никој друг!

Либертас - 02.04.2016

По изјавата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски дека ДУИ останува во Владата, но ќе изврши промена на министрите и замениците со нови, пратеникот Артан Груби на својот Фејсбук профил напиша дека одлуката за понатамошните чекори на ...

Груби: Одлуката за следните чекори на ДУИ е ексклузивна само во рацете на Ахмети…

Локално - 02.04.2016

По изјавата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски дека ДУИ останува во Владата, но ќе изврши промена на министрите и замениците со нови, пратеникот Артан Груби на својот Фејсбук профил напиша дека одлуката за понатамошните чекори на ...

Груевски тврди дека ДУИ останува во Владата, но со нови министри!

Фактор - 02.04.2016

Нови министри ќе дојдат на местото на оние кои поднесоа неотповикливи оставки од редовитена ДУИ, открива денеска екс премиерот Никола Груевски. Тој истакна дека ДУИ не ја напушта Владата, туку ќе ги замени своите кадри.

Оставките на министрите од ДУИ во понеделник на собраниска седница

Либертас - 02.04.2016

ДУИ не ја напушта владата, туку врши замена на своите министри – соопшти претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, коалициски партнер на Али Ахмети. „Не е точно дека во владата се останати само ние и СДСМ.

Адеми за ТВ 21: ДУИ го освежува тимот

Бриф - 02.04.2016

ДУИ не ја напушти Владата, само го освежува својот тим, изјави генералниот секретар на партијата Абдилаќим Адеми за ТВ 21,пренесува Плусинфо. И лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска изјави дека ДУИ само ќе изврши замена на кадрите во ...

Груби контра Груевски: Само Ахмети ќе каже дали ќе останеме во Владата!

Фактор - 02.04.2016

По изјавата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски дека ДУИ останува во Владата, но ќе изврши промена на кадрите, пратеникот Артан Груби преку Фејсбук, порача дека одлуката за понатамошните чекори на коалициониот партнер ја има само лидерот ...

Левица: Потребен е избор на експертска влада

Точка - 02.04.2016

Потребно е сите министри да поднесат оставки, целата влада да се повлече и да биде избрана нова експертска влада, смета Левицата. „Потребно е сите министри да поднесат оставки, целата влада да се повлече и да биде избрана нова експертска влада, ...

Со нови министри или постоечките заменици - Собранието се распушта во четврток

Вечер Прес - 02.04.2016

Дел од пратениците уверуваат дека Уставот предвидува и вакви ситуации и дека не е ништо невообичаено дел од министрите да си поднесат оставки и дека нема да има никаков правен вакуум. Според експертите, потегот на ДУИ и оставките на министрите само ...

Груевски: ДУИ не ја напушти Владата

Бриф - 02.04.2016

ДУИ и натаму останува во Владата, вели поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски одговарајќи новинарско прашање, јавува телевизијата Телма. Тој изјави дека во изминативе неколку дена немал средба со претседателот на ДУИ Али ...

Груевски: ДУИ ја нема напуштено владата, туку ќе изврши замена на своите кадри

Точка - 02.04.2016

ДУИ ја нема напуштено владата, туку ќе изврши замена на своите кадри, изјави денес претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, одговарајќи на новинарско прашање. „Средба со претставници на ДУИ не сме имале, можеби ќе имаме.

Вељаноски в понеделник ќе ги прифати оставките на министрите од ДУИ?

Фактор - 02.04.2016

Оставките на министрите од ДУИ најверојатно претседателот на Собранието Трајко Вељаноски ќе ги констатира во понеделник, прнесоа дел од медиумите. Според извори од 24 вести, оставките ќе се најдат на дневен ред на првата закажана седница и тогаш се ...

Левица: Потребен е избор на експертска влада

Канал 77 - 02.04.2016

Потребно е сите министри да поднесат оставки, целата влада да се повлече и да биде избрана нова експертска влада – смета Левицата. Оттаму велат дека таквата експертска влада, треба да биде составена од личности колку што е можно понезависни од ...

Адеми: ДУИ го освежува тимот

Либертас - 02.04.2016

ДУИ не ја напушти Владата, само го освежува својот тим, изјавил генералниот секретар на партијата и досегашен министер за образование, Абдилаќим Адеми за ТВ 21 . Лидерот на партијата Али Ахмети не сакаше да ја потврди ваквата изјава на Адеми.

Глувата соба на Ахмети

Призма - 01.04.2016

Ахмети најде „соломонско решение“ со кое постигнува неколку ефекти: привремено го стивнува незадоволството од неомилени ликови во партијата, ја бетонира потребата од избори на 5-ти јуни како што ветил на ДПМНЕ, а остава широк простор и за други ...

Груевски за ДУИ: Одлуката за излегување од Влада е внатрепартиска

ТВ21 - 01.04.2016

Политичките партии дадоа различни проценки за одлуката на ДУИ да ги повлече министрите од Владата. За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски станува збор за внатрешна партиска одлука. Прашан дали по ова ќе се формира нова влада, лидерот на ...

Брисел не ја коментира одлуката на ДУИ да се повлече од Владата

Телма - 01.04.2016

Меѓународната заедница засега не ја коментира одлуката на ДУИ да се повлече од Владата. Од седиштето на Европската Комисија во Брисел за Телма велат дека официјално не се информирани за најуновите политички случувања во македонија и затоа не можат ...

Отворено студио: Политичка игра на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ?

24 Вести - 01.04.2016

Потегот на ДУИ е дел од политичка игра со цел да се зацементира изборниот датум на 5 јуни, а потегот е во координација со коалицискиот партнер ВМРО-ДПМНЕ, сметаат учесните во вечерашното отворено студио на 24 Вести.

Исмаили во „10 Минути“: Повлекувањето на ДУИ e во корист на ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 01.04.2016

Генералниот секретар на Унитети, Мухамет Исмаили, рече дека ДУИ се обидува пред јавноста да спаси барем малку од политичкиот легитимитет кој им преостанал. Според него, повлекувањето на ДУИ од владата е во корист на ВМРО-ДПМНЕ.

ДУИ ги повлече министрите од Владата за да се осигураат избори на 5 јуни

Дневник - 01.04.2016

ДУИ донела одлука сите нејзини министри да ја напуштат Владата предводена од Емил Димитриев. Првично, вестa ја потврди Артан Груби, a причинaтa поради коja е донесена одлуката е да се обезбеди со сигурност датумот за предвремените парламентарни ...

СДСМ крои нови сценарија за одлагање на изборите

Дневник - 01.04.2016

Раководството на Социјалдемократскиот сојуз првпат завчера вечерта преку медиумите, слушнале за одлуката на претседателот на ДУИ Али Ахмети да ги повлече сите министри од актуелната влада.

Ахмети сака да оди на избори, ама со министри без багаж

Дневник - 01.04.2016

Нов состав на министри без багаж од таканаречените политички и приватни бомби, чија улога во Владата ќе биде само технички да ги спроведат изборите на 5 јуни, е поентата на потегот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, да ги повлече од извршната власт ...

ДУИ отвори владина криза. Што ќе значи тоа за изборите?

Утрински - 01.04.2016

Александра М. Митевска Во пикот на повеќемесечната политичка криза во земјава, на неколку дена пред распуштање на парламентот, ДУИ предизвика и инстант-владина криза, соопштувајќи ненадејно дека ги повлекува своите министри, но не прецизирајќи дали ...

„Бомбастично“ повлекување на министрите на ДУИ

Утрински - 01.04.2016

Татјана Поповска ДУИ ги повлече седумте министри од Владата, но дали целосно се повлече од зградата на „Илинденска“ е клучното прашање што вчера беше поставувано во политичката јавност. Оваа дилема ја наметна неофицијалната информација дека ДУИ на ...

На солзите на ДУИ никој не им верува

Утрински - 01.04.2016

Впечатокот е дека само Али Ахмети знае што ќе прави ДУИ во следните денови Ете, и тоа бидна. ДУИ ги повлече своите министри и заменици министри од Владата, и остави простор за повеќестрано толкување на нивниот потег.

Политички земјотрес во ДУИ

Утрински - 01.04.2016

„Ниските удари“ ја разнишаа улогата на интегративците во политичкиот процес Потегот на ДУИ да ги повлече своите министри од Владата предизвика вистински политички земјотрес. Но, уште повеќе дилеми - дали партијата на Али Ахмети и откажува љубов на ...

СДСМ: ДУИ ја усложнува и ја комплицира политичката криза во Македонија

Телма - 01.04.2016

Со денешниот потег ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Република Македонија. ДУИ еднострано напушта техничка влада, формирана согласно Договорот од Пржино, за спроведување на слободни, фер и демократски избори во ...

СДСМ: ДУИ со излегување од Владата ја усложнува политичката криза

Канал5 - 01.04.2016

СДСМ оценува дека ДУИ со денешниот потег ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Република Македонија, затоа што, според нив, еднострано напушта техничка влада формирана согласно договорот од Пржино, за спроведување на ...

ДУИ: Пржинскиот договор е компромитиран со злоупотреба прислушуваните материјали

Канал5 - 01.04.2016

- ДУИ бара од локалните институции, особено МВР и ЈО да преземат итни мерки за да ги уапси фалсификаторите, дистрибутерите и издавачите на монтираните материјали, а во исто време, како последица на институционалната слабост и политичките ...

Груевски: Не коментирам внатрепартиски одлуки на ДУИ

Фокус - 01.04.2016

Тој посочи дека следуваат избори и оти граѓаните се тие кои ќе оценат која и каква влада треба да се состави во иднина. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ ги оцени како внатрепартиска работа.

Груевски - Оставките на ДУИ се внатрепартиска одлука

Утрински - 01.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ ги оцени како внатрепартиска работа. - Немам некој посебен коментар. Се работ за внатрешна партиска одлука.

Груевски: Оставките на претставниците на ДУИ се внатрепартиска одлука

Телма - 01.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ ги оцени како внатрепартиска работа. - Немам некој посебен коментар. Се работи за внатрешна партиска одлука.

ДУИ ги фиксира изборите на 5 јуни?

Вест - 01.04.2016

Член 93 од Уставот предвидува дека Владата на која е изгласана недоверба, која поднела оставка или на која мандатот престанал поради распуштање на Собранието, останува на должност до изборот на нова влада.

ДУИ ја напушта Владата

Утрински - 01.04.2016

ДУИ вечерва донела одлука сите нејзини министри да ја напуштат преодната Владата предводена од техничкиот премиер Емил Димитриев. - Централното раководство на ДУИ одлучи да ги повлече своите актуелни претставници од извршната власт на Република ...

ДУИ ја напушта Владата - Ахмети ги повлекува своите министри

Канал5 - 01.04.2016

Централното раководство на ДУИ одлучи да ги повлече своите актуелни претставници од извршната власт на Република Македонија. Претседателството, исто така, ги потврди статутарните права и ги делегира сите извршни права и овластувања за донесување ...

ПЦЕР: Дали разумот преовлада во редовите на ДУИ?

ТВ21 - 01.04.2016

„Партијата за целосна еманципација на Ромите ПЦЕР во вчерашното соопштение бараше оставка од Владата како да знаеше дека ДУИ ќе ја напушти Владата само неколку часа подоцна од објавувањето на нашето соопштение.

Трајанов: Би било добро одлуката на ДУИ да е во насока на формирање политичко-експертска влада

24 Вести - 01.04.2016

Иако се уште нема доволно информации за потегот на ДУИ да ги повлече министрите од Владата, сепак би било добро тоа да е во насока на формирање политичко-експертска влада што ќе има подолгорочен мандат за да спроведе суштински реформи во клучните ...

Павле Трајанов предлага формирање политичко-експертска влада

Телма - 01.04.2016

Пратеникот и лидер на Демократскиот сојуз Павле Трајанов смета дека актуелната политичка состојба во земјата дополнително се усложнува со синоќешната одлука на ДУИ за повлекување на министрите од Владата и предлага политичките партии да започнат ...

Унитети: Одлуката на ДУИ е политички трик

Фокус - 01.04.2016

Според нив, се работи за договор меѓу двата коалициски партнера за да се оди на избори на договорениот датум на 5 јуни Синоќешната одлука на ДУИ за повлекување на нејзините членови од Владата е политички трик, вели пратеникот Зулфи Адили од ...

Трајанов предлага формирање политичко-експертска влада

ТВ21 - 01.04.2016

Пратеникот и лидер на Демократскиот сојуз Павле Трајанов смета дека актуелната политичка состојба во земјата дополнително се усложнува со синоќешната одлука на ДУИ за повлекување на министрите од Владата и предлага политичките партии да започнат ...

Оставките на ДУИ се кулминација на хипокризијата

Дневник - 01.04.2016

Демократската партија на Албанците (ДПА) смета дека оставките на министрите од ДУИ претставува кулминација на хипокризијата на оваа партија. - Ова е кулминација на хипокризијата од страна на ДУИ.

ДПА - Оставките на ДУИ се кулминација на хипокризијата

Утрински - 01.04.2016

Демократската партија на Албанците (ДПА) смета дека оставките на министрите од ДУИ претставува кулминација на хипокризијата на оваа партија. - Ова е кулминација на хипокризијата од страна на ДУИ.

ДПА: Оставките на ДУИ се кулминација на хипокризијата

ТВ21 - 01.04.2016

Демократската партија на Албанците (ДПА) смета дека оставките на министрите од ДУИ претставува кулминација на хипокризијата на оваа партија. - Ова е кулминација на хипокризијата од страна на ДУИ.

ДПА и СДСМ бараат објаснување од ДУИ за оставките

Алсат-М - 01.04.2016

Демократската партија на Албанците (ДПА) смета дека оставките на министрите од ДУИ претставува кулминација на хипокризијата на оваа партија. - Ова е кулминација на хипокризијата од страна на ДУИ.

ДПА: Оставките на ДУИ се кулминација на хипокризијата

Канал5 - 01.04.2016

Демократската партија на Албанците (ДПА) смета дека оставките на министрите од ДУИ претставува кулминација на хипокризијата на оваа партија. - Ова е кулминација на хипокризијата од страна на ДУИ.

Протекувањето на снимките ја избркале ДУИ од Владата

Дневник - 01.04.2016

Демократската унија за интеграција издаде подолго соопштение во кое ја дообјаснува синоќешната одлука за напуштање на Владата. Во соопштението акцентот е ставен на снимките од разговори на високи функционери на партијата кои протекоа во јавноста и ...

Соопштение на ДУИ за одлуката за повлекување на министрите од владата

Канал5 - 01.04.2016

Овој наш чекор е продолжение на нашите енергични напори за демократија и еден реформиран општествен и политички систем, со што изразуваме и револт за прислушкувањето, продажбата и дистрибуцијата на аудио материјалите кои се произведуваат и монтираат ...

Ѓорѓиев: До Владата доставени оставките на министрите и замениците-министри од ДУИ

Канал5 - 01.04.2016

Министрите и замениците министри од ДУИ денеска ги поднесоа оставките до Владата на Република Македонија. - Можам да потврдам дека до Владата се пристигнати сите оставки на министрите и замениците-министри од редовите на ДУИ.

До Владата доставени оставките на министрите и замениците-министри од ДУИ

Утрински - 01.04.2016

Министрите и замениците министри од ДУИ денеска ги поднесоа оставките до Владата на Република Македонија. - Можам да потврдам дека до Владата се пристигнати сите оставки на министрите и замениците-министри од редовите на ДУИ.

Интегрално соопштение на ДУИ за одлуката за оставки на министрите

24 Вести - 01.04.2016

На вчерашната седница на Претседателството на Демократската Унија за Интеграција се донесе едногласна одлука сите министри и заменици-министри на ДУИ во Владата на Македонија да поднесат неотповикливи оставки и дека сите овластувања за донесување ...

ДУИ ги повлекува министрите од Влада

ТВ21 - 01.04.2016

Претседателството на Демократската партија за интеграција (ДУИ) вечерва одлучи да ги повлече сите свои актуелни преставници на извршната власт на Република Македонија. Претседателството, исто така, ги потврдува статутарните права и ги пренесува сите ...

ДУИ ги повлекува министрите од Владата, неофицијално-приватните снимки ја прелиле чашата

24 Вести - 01.04.2016

Али Ахмети се повлекува од Владата и ги повлекува сите функционери на извршната власт, соопштија од ДУИ вечерва по седницата на централното претседателство. Претседателството го овластило лидерот Ахмети да одлучи за идните чекори на партијата.

ДУИ повлече девет свои функционери од Владата

Телма - 01.04.2016

Демократската унија за интеграција повлекува девет функционери од Владата. Неофицијално се дознава дека во владиниот кабинет повеќе не се вицепремиерите Муса Џафери и Фатмир Бесими, како и министрите Аднан Јашари, Беким Незири, Абдулаќим Адеми, ...

Што се крие зад одлуката на ДУИ: широка коалиција или избори на 5 јуни?

Deutsche Welle - 01.04.2016

Соопштението на ДУИ намерно отвора простор во кој за излез од состојбата ќе интервенираат гарантите на Договорот од Пржино, со оглед дека состојбата е далеку од нормални услови за избори, сметаат аналитичари.

Трајанов: ДУИ излезе од владата зашто нема услови за кредибилни избори на 5 јуни

Фокус - 01.04.2016

Потегот е во насока на формирање експертско-политичка влада што ќе ги организира изборите, смета лидерот на ДС. Одлуката на ДУИ да ја напушти владата не е за да се обезбедат избори на 5 јуни по секоја цена, смета пратеникот и лидер на Демократски ...

Министрите од ДУИ во Владата ги поднесоа оставките

24 Вести - 01.04.2016

Министрите од ДУИ во Владата во 11 часот ги доставуваат оставките до премиерот Емил Димитриев, информираат од партијата на Ахмети. Не сакаат да коментираат што ќе се случува натаму со Владата, но и со нивните одлуки.

Во 11 часот министрите од ДУИ ќе ги достават оставките до премиерот Димитриев

Фокус - 01.04.2016

Повеќето од функционерите на ДУИ велат дека во текот на денот, партијата ќе ги образложи своите одлуки за излегување од владата. Министрите од ДУИ во Владата во 11 часот ги доставуваат оставките до премиерот Емил Димитриев , информираат од партијата ...

Трајанов предлага формирање политичко-експертска влада

Утрински - 01.04.2016

Пратеникот и лидер на Демократскиот сојуз Павле Трајанов смета дека актуелната политичка состојба во земјата дополнително се усложнува со синоќешната одлука на ДУИ за повлекување на министрите од Владата и предлага политичките партии да започнат ...

Адеми и другите министри од ДУИ поднесоа оставки

Телма - 01.04.2016

ДУИ ќе ја објасни својата одлука во писмено соопштение, изјави шефот на кабинетот на лидерот Али Ахмети, Артан Груби за Телма. Ова е единствениот одговор што го понуди партијата, откако синоќа соопшти дека Централното раководство одлучило да ги ...

ДУИ излезе од Влада, меѓународната заедница молчи

ТВ21 - 01.04.2016

Функционерите на ДУИ и формално ја напуштија Владата. Денеска ги депонираа своите оставки. Министерот Абдилаќим Адеми ја објави својата писмена оставка на социјалните мрежи. Во Владата, ДУИ има 8 министри и 4 заменици.

Министрите на ДУИ поднесоа оставки

24 Вести - 01.04.2016

Министрите на ДУИ ги поднесоа оставките до премиерот Емил Димитриев. Оваа одлука следи откако Централното претседателство на партијата едногласно реши да ги повлече функционерите во извршната власт.

Ахмети ги повлекува сите свои министри од Владата

Сакам да кажам - 01.04.2016

Владиниот коалиционен партнер ДУИ вечерва решил да ги повлече сите министри и заменици министри од Владата на Република Македонија. Артан Груби, политички советник на лидерот на ДУИ Али Ахмети ни изјави дека од вечерва претседателот ги има сите ...

Министрите на ДУИ ги депонираа своите оставки

Канал5 - 01.04.2016

Министрите на ДУИ ги поднесоа своите оставки по одлуката на партиското претседателство да се повлечат од извршната власт. Одлуката била донесена по барање на претседателот на ДУИ, Али Ахмети , по што се очекува тој да номинира нови министри и ...

ДПА: Однесувањето на ДУИ е врв на лицемерие

Фокус - 01.04.2016

Ахмети досега предавството, корупцијата, организираниот криминал го продаваше како вредност и патриотизам, а сега почна и неморалноста, вели пратеникот од оваа партија Ибраими. Опозициската ДПА дека излегувањето на ДУИ од Владата е кулминација на ...

Протекувањето на снимките ја избркале ДУИ од Владата

Сакам да кажам - 01.04.2016

Демократската унија за интеграција издаде подолго соопштение во кое ја дообјаснува синоќешната одлука за напуштање на Владата. Во соопштението акцентот е ставен на снимките од разговори на високи функционери на партијата кои протекоа во јавноста и ...

Министрите на ДУИ ги депонираа своите оставки во Владата

Канал5 - 01.04.2016

Врз основа на одлуката на претседателството на централниот одбор на ДУИ давам неотповиклива оставка на позицијата министер. Ова е содржината на оставките на седумте министри и тројцата заменици кои ги упатија до премиерот Емил Димитриев.

ДУИ: Нашата одлука е израз на револт кон дистрибуцијата на приватните снимки

Фокус - 01.04.2016

Процесот на спроведување на структурни општествени реформи по договорот од Пржино е компромитиран, како последица на масовното нелегално прилушкувањето, како и поради понатамошна дистрибуција на материјалите во рацете на криминалци со цел да се ...

ДУИ - Пржинскиот договор е компромитиран со злоупотреба на прислушуваните материјали

Утрински - 01.04.2016

Демократската унија за интеграција (ДУИ) соопшти дека на вчерашната седница на Претседателството на партијата едногласно било одлучено сите министри и заменици-министри на ДУИ во Владата на Република Македонија, денеска да поднесат неотповиклива ...

СДСМ: ДУИ ја комплицира политичката криза

Фокус - 01.04.2016

Кога беа објавувани докази и аргументи за криминалот и курупцијата на коалициската влада и кога стана јасно дека масовното незаконско прислушување на граѓаните се спроведувало во МВР, ДУИ ниту еднаш не повика на одговорност, истакнуваат од партијата.

СДСМ - ДУИ со излегување од Владата ја усложнува политичката криза

Утрински - 01.04.2016

СДСМ оценува дека ДУИ со денешниот потег ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Република Македонија, затоа што, според нив, еднострано напушта техничка влада формирана согласно Договорот од Пржино, за спроведување на ...

Партиски реакции за чекорот на ДУИ

Алсат-М - 01.04.2016

Со повлекувањето на министрите од Владата, ДУИ ја усложнува политичката криза во Македонија, реагираа од СДСМ. Во соопштението – наведуваат дека ДУИ еднострано напушта техничка влада, формирана за спроведување на слободни, фер и демократски избори.

ДУИ се повлекува заради криминалот во политиката

Телма - 01.04.2016

ДУИ не е причина за кризата, но е глас на разумот и не сака да биде жртва на компромис. Затоа ги повлекува министрите и замениците во Владата. Ова е писменото објаснување на синоќешната одлука на Претседателството на партијата.

Министрите на ДУИ си дадоа оставки, нови на „готовс“?

24 Вести - 01.04.2016

Седум министри на ДУИ од кои тројца што важат за вечни функционери во партијата на Али Ахмети и пет заменици минстри во Владата ги доставија оставките до премиерот Емил Димитриев- дали до понеделник кога најверојатно ќе бидат констатирани нивните ...

Партиски реакции за повлекувањето на министрите на ДУИ

24 Вести - 01.04.2016

ВМРО-ДПМНЕ нема да ја коментира одлуката на коалициониот партнер ДУИ да ја напушти Владата, додека за опозициската СДСМ, “интегративците“ со овој потег само ја усложнуваат и комплицираат веќе постоечката политичка криза.

Груевски: Оставките се внатрепартиска одлука

Канал5 - 01.04.2016

Сите министри и заменици министри од редовите на Демократската унија за интеграција поднесоа неотповикливи одлуки од своите функции по синоќешната одлука на претседателството на партијата да се повлечат од Владата, а сите ингеренции за понатамошни ...

Одлуката на ДУИ е внатрепартиска, сметаат партиите

Телма - 01.04.2016

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се воздржуваат од коментар и ја оценуваат како внатрепартиска одлуката на ДУИ за повлекување на министрите и заменици министри од Владата. Претседателот на владејачката партија Никола Груевски не прецизираше дали ќе се формира нова ...

Последниот збор ќе го има Ахмети

Телма - 01.04.2016

По оставките на владините функции, се отвори прашањето дали Владата раководена од техничкиот премиер за спроведување на изборите Емил Димитриев може да продолжи да функционира во скратен состав или пак со преземање на министерските функции од страна ...

Аналитичари: Со повлекување од Владата, ДУИ го бетонира 5 јуни како датум за избори

ТВ21 - 01.04.2016

Познавачите на политичките случувања во земјата со различни ставови во врска со одлуката на Демократската унија за интеграција за нејзиното повлекување од Владата. Според Исмет Рамадани, повлекувањето на министрите на партијата од Владата, создава ...

ДУИ ја напушти владата зошто во јавноста се појавиле снимки од прислушувани разговори

А1 On - 01.04.2016

Откако вчера најави дека ќе ја напушти Владата, Демократската унија за интеграција во соопштение истакнува дека снимките кои деновиве се појавија на неколку канали на ЈуТјуб се пичина за оставките.

ДУИ и формално излезе од Владата

Р.С.Европа - 01.04.2016

Во писменото соопштение на партијата е наведено дека ДУИ не е причина за кризата, но е гласот на разумот и жртва на девалвација на пржинскиот процес. Во соопштението и денеска не кажуваат какви се нивните планови, ниту детали за односи со ...

ДУИ ги повлекла министрите од Владата поради објавените снимки од прислушуваните разговори

+инфо - 01.04.2016

Овој наш чекор е продолжение на нашите енергични напори за демократија и еден реформиран општествен и политички систем, со што изразуваме и револт за прислушкувањето, продажбата и дистрибуцијата на аудио материјалите кои се произведуваат и монтираат ...

Ѓорѓиев: До Владата доставени оставките на министрите и замениците-министри од ДУИ

А1 On - 01.04.2016

Министрите и замениците министри од ДУИ денеска ги поднесоа оставките до Владата на Република Македонија. – Можам да потврдам дека до Владата се пристигнати сите оставки на министрите и замениците-министри од редовите на ДУИ.

Адеми си ја објави остaвката на Фејбук

+инфо - 01.04.2016

Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми на својот профил на Фејсбук ја објави оставката. „Постапуваме по одлуката на претседателството на ДУИ“, напиша Адеми. Во документот што го објави во прилог на статусот пишува: Врз основа на одлуката ...

ДУИ: Институциите да расчистат со прислушуваните материјали

Макфакс - 01.04.2016

Демократската унија за интеграција, ги повлече сите свои минстри од Владата поради компромитирање на процесот на спроведување на договореното во Пржино за надминување на кризата, со објавување на снимки од нелегално прислушувани разговори меѓу ...

ДУИ се повлекува од Владата поради протекување на снимки во јавноста

Нова ТВ - 01.04.2016

Компромитирачките снимки кои деновиве проструија во јавноста, а се однесуваат на приватниот живот на функционери од ДУИ, се причина што партијата одлучи да ги повлече министрите од Владата.

СДСМ: ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Македонија

А1 On - 01.04.2016

„Со денешниот потег ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Република Македонија. ДУИ еднострано напушта техничка влада, формирана согласно Договорот од Пржино, за спроведување на слободни, фер и демократски избори во ...

ДПА: Кулминација на хипокризијата во ДУИ

МКД - 01.04.2016

Oставките на министрите na ДУИ претставуваат кулминација на хипокризијата на оваа партија, велу Орхан Ибраими, пратеник на ДПА. Пратеникот Орхан Ибраими „ДУИ и Али Ахмети не даваат никакво образложение зошто сега излегуваат од Владата.

(ВИДЕО) Ибраим: Ова е кулминација на хипокризијата од страна на ДУИ

Репортер - 01.04.2016

Демократската партија на Албанците смета дека излегувањето на ДУИ од Владата е кулминација на нивната хипокризија. – ДУИ и Али Ахмети не даваат образложение зошто излегуваат од Влада. До сега тој предавството, корупцијата, организираниот криминал, а ...

СЕ ОГЛАСИ ДУИ: Излегуваме од Владата поради објавените снимки

Телеграф - 01.04.2016

ДУИ има инвестирано и дадено значителен придонес во овој процес, често и речиси секогаш на сопствена штета, но постојано за доброто на државата и на општеството затоа што веруваше во процесот на реформирање на менталитетот и на институциите Од ДУИ ...

Дали приватните снимки ја прелија чашата па ДУИ излегува од владата!?

Репортер - 01.04.2016

По соопштението на ДУИ и објавата за излегување од Владата, 24 Вести стапи во контакт со дел од високите партиски функционери кои официјално не сакаат да ги коментираат причините, но неофицијално дел од нив велат дека објавувањето на приватни ...

ДУИ ја напушта Владата

Репортер - 01.04.2016

Демократската унија за интеграција вечерва одлучи да ги повлече сите сегашни претставници од извршната власт на Република Македонија, извести партијата преку соопштение. “Претседателството исто така го овласти претседателот на партијата Али Ахмети ...

ДУИ одлучи да ги повлече претставниците во извршната власт

МРТ - 01.04.2016

Раководството на ДУИ одлучи да ги повлече своите актуелни претставници од извршната власт на Република Македонија, соопшти синоќа партијата... Централното раководство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) одлучи да ги повлече своите актуелни ...

Груевски се огласи по оставките на ДУИ

Press24 - 01.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ ги оцени како внатрепартиска работа. - Немам некој посебен коментар. Се работ за внатрешна партиска одлука.

Министрите од ДУИ поднесоа оставки

МРТ - 01.04.2016

Владините функционери од ДУИ поднесоа оставки. Партијата смета дека процесот за излез од политичката криза е компромитиран, поради натамошното објавување на прислушувани разговори. Бараат итна акција од институциите...

ДУИ ги повлече своите министри од Владата

Глас на Америка - 01.04.2016

Неочекуваната одлука на раководството на ДУИ предизвика бројни шпекулации Претседателството на Демократската унија за интеграција ноќеска донесе одлука за повлекување на министрите од Владата, односно како што се вели во партиското соопштение, „да ...

Ѓорѓиев потврди дека се доставени оставките на министрите и замениците министри од ДУИ

Макфакс - 01.04.2016

Министрите и замениците министри од ДУИ ги поднесоа во петокот оставките до Владата на Република Македонија, како што претходно објавија од партијата на Али Ахмети, поврди во петокот владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Приватните монтирани прислушувани разговори се причина од ДУИ да дадат оставка од влада

Сител - 01.04.2016

Министрите на ДУИ си поднесоа оставки во Владата поради незаконските снимки. Одлуката која вчера ја донесе највисокиот орган на ДУИ, денеска од Мала Речица ја дообјаснија преку писмено соопштение.

ДУИ одлучи да ги повлече претставниците во извршната власт

Алфа - 01.04.2016

Централното раководство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) одлучи да ги повлече своите актуелни претставници од извршната власт на Република Македонија, соопшти синоќа ДУИ. Централното раководство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) ...

Од опозициските албански партии сметаат дека станува збор за трик на ДУИ, СДСМ се збунети

Сител - 01.04.2016

Павле Трајанов смета дека излегувањето на ДУИ од Владата е во насока на формирање нова широка владина коалиција. Пратеникот на ДС очекува ваков расплет на политичката ситуација, оценувајќи дека тоа е најдоброто решение за сосотојбата, која според ...

СДСМ: ДУИ дополнително ја комплицира политичката криза

МРТ - 01.04.2016

Според опозициската партија, ДУИ еднострано напушта техничка влада, формирана според договорот од Пржино, за спроведување на слободни, фер и демократски избори... Со денешниот потег ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза, ...

Груевски: Оставките на министрите на ДУИ се внатрепартиска одлука

МКД - 01.04.2016

Немам некој посебен коментар. Се работи за внатрешна партиска одлука. Тоа е нивна одлука и јас не би ја коментирал, рече денеска Груевски одговарајќи на новинарско прашање за оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ.

ДУИ се повлече од владата

Кајгана - 01.04.2016

Централното раководство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) одлучи да ги повлече своите актуелни претставници од извршната власт на Република Македонија. Претседателството, исто така, ги потврди статутарните права и ги делегира сите извршни ...

ВМРО-ДПМНЕ избегнува да одговори дали оставките на ДУИ се политички договор

Репортер - 01.04.2016

Порпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски одби да одговори дали оставките на ДУИ од Владата се политички договор помеѓу двете партии. Според него, и со и без оставките, избори на 5 јуни ќе има.

ПЦЕР: Дали разумот преовлада во редовите на ДУИ?

Репортер - 01.04.2016

„Партијата за целосна еманципација на Ромите ПЦЕР во вчерашното соопштение бараше оставка од Владата како да знаеше дека ДУИ ќе ја напушти Владата само неколку часа подоцна од објавувањето на нашето соопштение.

ДУИ: Пржинскиот договор е компромитиран со злоупотреба прислушуваните материјали

Алфа - 01.04.2016

Дистрибуцијата на снимките од високи функционери на ДУИ од незаконско прислушкуваните разговори, причина за излегувањето на партијата од Влада. Дистрибуцијата на снимките од високи функционери на ДУИ од незаконско прислушкуваните разговори, причина ...

ВМРО-ДПМНЕ: внатрепартиска одлука, СДСМ: усложнување на ситуацијата

Алфа - 01.04.2016

Немам некој посебен коментар. Се работ за внатрешна партиска одлука. Тоа е нивна одлука и јас не би ја коментирал, рече Никола Груевски лидер на ВМРО ДПМНЕ. Внатерпартиска одлука без политички коментари.

ДПА: Оставките на ДУИ се кулминација на хипокризијата

Телеграф - 01.04.2016

Според пратеникот на ДПА, Орхан Ибраими, ДУИ и Али Ахмети не даваат никакво образложение зошто сега излегуваат од Владата Демократската партија на Албанците (ДПА) смета дека оставките на министрите од ДУИ претставува кулминација на хипокризијата на ...

ДУИ излезе од Владата!

Капитал - 01.04.2016

Демократската унија за интеграција вечерва одлучи да ги повлече сите сегашни претставници од извршната власт на Република Македонија, извести партијата преку соопштение. “Претседателството исто така го овласти претседателот на партијата Али Ахмети ...

Снимките од прислушувани разговори се повод за повлекувањето на ДУИ од Владата

МКД - 01.04.2016

Демократската унија за интеграција (ДУИ) издаде подолго соопштение во кое ја дообјаснува синоќешната одлука за напуштање на Владата. Во соопштението акцентот е ставен на снимките од разговори на високи функционери на партијата кои протекоа во ...

ДУИ ги повлече министрите од Владата за да се осигураат избори на 5 јуни

Курир - 01.04.2016

Централното раководство на ДУИ вечерва одлучи да ги повлече своите актуелни претставници од извршната власт на Република Македонија. Претседателството, исто така, ги потврди статутарните права и ги делегира сите извршни права и овластувања за ...

ДУИ: Изразуваме револт за прислушкувањето, продажбата и дистрибуцијата на аудио материјалите

Нетпрес - 01.04.2016

На вчерашната седница на Претседателството на Демократската Унија за Интеграција се донесе едногласна одлука сите Министри и Заменици-министри на ДУИ во Владата на Република Македонија, да поднесат неотповикливи оставки денес.

Груевски нема коментар за ништо, па ни за одлуката на ДУИ

+инфо - 01.04.2016

Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска на отворањето на помошен објект за Државниот Архив и на министерството за внатрешни работи во Куманово, рече дека одлуката на ДУИ за ги повлече министрите од Владата е внатрешна партиска работа и тој ...

ДУИ само глуми дека ја напушта Владата, се ќе заврши со реконструкција

+инфо - 01.04.2016

ДУИ само привидно ја напушта Владата, а всушност нивната одлука за повлекување на министрите наместо со паѓање на Владата ќе заврши со реконструкција, во која актуелните партнери ќе променат неколку ресори, велат партиски извори.

ЕКСПЕРТИ АНАЛИЗИРААТ: Потегот на ДУИ го бетонира 5 јуни за избори

Курир - 01.04.2016

Ненадејната одлука на ДУИ да ги повлече своите министри од Владата значи дека се создадени сите услови за распуштање на Собранието и за распишување на изборите. Во вакви услови избори на 5 јуни мора да има и овој потег на ДУИ само ќе ја забрза ...

Ѓорѓиев: До Владата доставени оставките на министрите и замениците-министри од ДУИ

Press24 - 01.04.2016

Министрите и замениците министри од ДУИ денеска ги поднесоа оставките до Владата на Република Македонија. - Можам да потврдам дека до Владата се пристигнати сите оставки на министрите и замениците-министри од редовите на ДУИ.

Ѓорѓиев: До Владата доставени оставките на министрите и замениците-министри од ДУИ

Курир - 01.04.2016

Министрите и замениците министри од ДУИ денеска ги поднесоа оставките до Владата на Република Македонија. – Можам да потврдам дека до Владата се пристигнати сите оставки на министрите и замениците-министри од редовите на ДУИ.

Ѓорѓиев: До Владата доставени оставките на министрите и замениците-министри од ДУИ

Репортер - 01.04.2016

Министрите и замениците министри од ДУИ денеска ги поднесоа оставките до Владата на Република Македонија. – Можам да потврдам дека до Владата се пристигнати сите оставки на министрите и замениците-министри од редовите на ДУИ.

Ѓорѓиев: До Владата доставени оставките на министрите и замениците-министри од ДУИ

Нетпрес - 01.04.2016

Министрите и замениците министри од ДУИ денеска ги поднесоа оставките до Владата на Република Македонија. Можам да потврдам дека до Владата се пристигнати сите оставки на министрите и замениците-министри од редовите на ДУИ.

Ѓорѓиев: До Владата доставени оставките на министрите и замениците-министри од ДУИ

Сител - 01.04.2016

Министрите и замениците министри од ДУИ денеска ги поднесоа оставките до Владата на Република Македонија. - Можам да потврдам дека до Владата се пристигнати сите оставки на министрите и замениците-министри од редовите на ДУИ.

ДУИ конечно со официјално соопштение: Снимките причина за оставките

Сител - 01.04.2016

„Од почетокот на политичката криза во земјата, ДУИ одигра конструктивна улога со цел да се врати стабилноста и безбедноста во земјата. ДУИ, исто така работеше со голема посветеност во спроведувањето на структурни реформи што произлегоа од Договорот ...

ДУИ: Изразуваме револт за прислушкувањето, продажбата и дистрибуцијата на аудио материјалите

Курир - 01.04.2016

На вчерашната седница на Претседателството на Демократската Унија за Интеграција се донесе едногласна одлука сите Министри и Заменици-министри на ДУИ во Владата на Република Македонија, да поднесат неотповикливи оставки денес.

ВЛАДАТА ПОТВРДИ: Од ДУИ ги доставија оставките

Телеграф - 01.04.2016

Портпаролот на Владата соопшти дека пристигнале оставките на сите министри и заменици-министри од редовите на ДУИ Министрите и заменик-министрите од ДУИ денеска ги поднесоа оставките до Владата на Република Македонија.

ДУИ: Институциите да расчистат со прислушуваните материјали

Кајгана - 01.04.2016

Демократската унија за интеграција, ги повлече сите свои минстри од Владата поради компромитирање на процесот на спроведување на договореното во Пржино за надминување на кризата, со објавување на снимки од нелегално прислушувани разговори меѓу ...

СДСМ: ДУИ дополнителни ја усложни политичката криза во земјата

Макфакс - 01.04.2016

„Со денешниот потег ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Република Македонија. ДУИ еднострано напушта техничка влада, формирана согласно Договорот од Пржино, за спроведување на слободни, фер и демократски избори во ...

СДСМ: ДУИ молчеше за време на бомбите, сега ја усложуваат кризата

Нова ТВ - 01.04.2016

Според СДСМ, потегот на ДУИ да ја напушти Владата ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Република Македонија. – ДУИ еднострано напушта техничка влада, формирана согласно Договорот од Пржино, за спроведување на слободни, фер ...

ДУИ: Пржинскиот договор е компромитиран со злоупотреба прислушуваните материјали

А1 On - 01.04.2016

Демократската унија за интеграција (ДУИ) соопшти дека на вчерашната седница на Претседателството на партијата едногласно било одлучено сите министри и заменици-министри на ДУИ во Владата на Република Македонија, денеска да поднесат неотповиклива ...

Експертите согласни: Ненадејната одлука на ДУИ го бетонира 5 јуни за избори

Press24 - 01.04.2016

Ненадејната одлука на ДУИ да ги повлече своите министри од Владата значи дека се создадени сите услови за распуштање на Собранието и за распишување на изборите. Во вакви услови избори на 5 јуни мора да има и овој потег на ДУИ само ќе ја забрза ...

СДСМ: ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Македонија

Репортер - 01.04.2016

„Со денешниот потег ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Република Македонија. ДУИ еднострано напушта техничка влада, формирана согласно Договорот од Пржино, за спроведување на слободни, фер и демократски избори во ...

ДУИ одлучи да ги повлече претставниците во извршната власт

Сител - 01.04.2016

Централното раководство на Демократската унија за интеграција (ДУИ) одлучи да ги повлече своите актуелни претставници од извршната власт на Република Македонија, соопшти синоќа ДУИ. - Претседателството, исто така, ги потврди статутарните права и ги ...

Трајанов предлага формирање политичко-експертска влада

Сител - 01.04.2016

Пратеникот и лидер на Демократскиот сојуз Павле Трајанов смета дека актуелната политичка состојба во земјата дополнително се усложнува со синоќешната одлука на ДУИ за повлекување на министрите од Владата и предлага политичките партии да започнат ...

Трајанов предлага формирање политичко-експертска влада

Репортер - 01.04.2016

Пратеникот и лидер на Демократскиот сојуз Павле Трајанов смета дека актуелната политичка состојба во земјата дополнително се усложнува со синоќешната одлука на ДУИ за повлекување на министрите од Владата и предлага политичките партии да започнат ...

ДУИ: Пржинскиот договор е компромитиран со злоупотреба прислушуваните материјали

Репортер - 01.04.2016

Демократската унија за интеграција (ДУИ) соопшти дека на вчерашната седница на Претседателството на партијата едногласно било одлучено сите министри и заменици-министри на ДУИ во Владата на Република Македонија, денеска да поднесат неотповиклива ...

СДСМ: Потегот на ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза

Телеграф - 01.04.2016

Оваа партија воедно остро го осуди објавувањето на снимки кои задираат во приватноста на граѓаните и личниот живот СДСМ оценува дека ДУИ со денешниот потег ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Република Македонија затоа што ...

Груевски: Оставките на претставниците на ДУИ се внатрепартиска одлука

А1 On - 01.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ ги оцени како внатрепартиска работа. – Немам некој посебен коментар. Се работ за внатрешна партиска одлука.

Груевски: Оставките на претставниците на ДУИ се внатрепартиска одлука

Курир - 01.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ ги оцени како внатрепартиска работа. -Немам некој посебен коментар. Се работ за внатрешна партиска одлука.

Груевски: Оставките на претставниците на ДУИ се партиска одлука

Нетпрес - 01.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ ги оцени како внатрепартиска работа. – Немам некој посебен коментар. Се работи за внатрешна партиска одлука.

Груевски: Оставките на претставниците на ДУИ се внатрепартиска одлука

Репортер - 01.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ ги оцени како внатрепартиска работа. – Немам некој посебен коментар. Се работ за внатрешна партиска одлука.

СЕ ЗАЦВРСТУВА 5 ЈУНИ: ДУИ ја напушти Владата, избори мора да има

Телеграф - 01.04.2016

Според Уставот на РМ, доколку премиерот предложи промена на најмалку една третина членови од Владата, Собранието одлучува како за избор на нова Влада за што практично нема време со оглед на предвидениот датум за распуштање на законодавниот дом, а ...

Јани Макрадули: ДУИ му помага на Груевски да го бетонира 5 јуни

+инфо - 01.04.2016

Цврстото уверување што Ахмети го даде на Груевски на 15 јануари денеска се реализира. ДУИ му помага со напуштањето на Владата да го бетонира 5-ти јуни..., пишува на својот профил на Фејсбук Јани Макрадули откако пратеникот на ДУИ Артан Груби синоќа ...

Владата остана без 9 министри на ДУИ, кој е наредниот чекор?

МКД - 01.04.2016

Демократската унија за интеграција вчера соопшти дека од денеска ги повлекува своите 9 министри. Во Владата има 26 министри заедно со премиерот, што значи дека извршната власт останува без една третина.

ГРУЕВСКИ: Оставките на ДУИ се внатрепартиска одлука

Телеграф - 01.04.2016

Немам некој посебен коментар. Тоа е нивна одлука и јас не би ја коментирал Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ ги оцени како внатрепартиска работа. - Немам некој посебен коментар .

Груевски: Оставките на претставниците на ДУИ се внатрепартиска одлука

МРТ - 01.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ ги оцени како внатрепартиска работа. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ ги оцени како внатрепартиска работа.

Котевски: ДУИ нека каже дали е ова договорено сценарио или не

+инфо - 01.04.2016

Ние не ја коментираме одлуката на ДУИ, треба нив да ги прашате за се што е поврзано со таа одлука, вели Иво Котевски, директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ. - Ако имаме потреба да се произнесеме во врска со одлуката во текот на денот ќе ...

Павле Трајанов за „Капитал“: Потегот на ДУИ не е за избори на 5 јуни

Капитал - 01.04.2016

„Одлуката на ДУИ не е за да се обезбедат избори на 5 јуни по секоја цена“, изјави за „Капитал“ претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, по вчерашната одлука на ДУИ, министрите од партијата да се повлечат од Владата.

Трајанов: Би било добро одлуката на ДУИ да е во насока на формирање политичко-експертска влада

+инфо - 01.04.2016

Иако се уште нема доволно информации за потегот на ДУИ да ги повлече министрите од владата, сепак би било добро тоа да е во насока на формирање на политичко-експертска влада што ќе има подолгорочен мандат за да спроведе суштински реформи во клучните ...

(ВИДЕО) Адили: Одлуката на ДУИ е во договор со ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 01.04.2016

Синоќешната одлука на ДУИ за повлекување на нејзините членови од Владата е политички трик, вели пратеникот Зулфи Адили од партијата Унитети. – Се работи за договор меѓу двата коалициски партнера за да се оди на избори на договорениот датум на 5 ...

ПЦЕР: Дали разумот преовлада во редовите на ДУИ?

А1 On - 01.04.2016

„Партијата за целосна еманципација на Ромите ПЦЕР во вчерашното соопштение бараше оставка од Владата како да знаеше дека ДУИ ќе ја напушти Владата само неколку часа подоцна од објавувањето на нашето соопштение.

ДУИ конечно се огласи по оставките

Press24 - 01.04.2016

Министрите од ДУИ во Владата во 11 часот денеска ќе ги достават оставките до премиерот за спроведувањето на избори, Емил Димитриев. - „Не можеме во оваа држава само ДУИ да се грижи за нејзината иднина, институциите имаа обврска да покренат постапка ...

Муслиу: ДУИ не ги повлече министрите за изборите да се одржат на 5 јуни

Макфакс - 01.04.2016

Повлекувањето на министрите од редовите на Демократската унија за интеграција, албанскиот партнер во власта, е нејасно, смета политичкиот аналитичар Алберт Муслиу, и не мисли дека тоа се прави за да се зацврсти 5-ти јуни како сигурен датум за ...

Груби: Во текот на денот ДУИ ќе објасни зошто излегува од владата

Нова ТВ - 01.04.2016

Артан Груби, шефот на кабинетот на претседателот на ДУИ Али Ахмети, за НОВАТВ порачува медиумите да имаат трпение оти во текот на денот партијата ќе ги образложи своите одлуки за излегување од владата.

ЕКСПЕРТИ АНАЛИЗИРААТ: Потегот на ДУИ го бетонира 5 јуни за избори

Телеграф - 01.04.2016

Според познавачите, ова јасно покажува дека албанскиот коалициски партнер нема по вторпат да се согласи на одложување на изборите, кои првично беа закажани за 24 април Ненадејната одлука на ДУИ да ги повлече своите министри од Владата значи дека се ...

СДСМ: ДУИ еднострано напушта влада формирана согласно Пржино и ја усложнува политичката криза

МКД - 01.04.2016

Со денешниот потег ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Република Македонија. ДУИ еднострано напушта техничка влада, формирана согласно Договорот од Пржино, за спроведување на слободни, фер и демократски избори во ...

Унитети: Одлуката на ДУИ е политички трик

+инфо - 01.04.2016

Синоќешната одлука на ДУИ за повлекување на нејзините членови од Владата е политички трик, вели пратеникот Зулфи Адили од партијата Унитети. - Се работи за договор меѓу двата коалициски партнера за да се оди на избори на договорениот датум на 5 ...

Експерти: Потегот на ДУИ го бетонира 5 јуни за избори

Нетпрес - 01.04.2016

Ненадејната одлука на ДУИ да ги повлече своите министри од Владата значи дека се создадени сите услови за распуштање на Собранието и за распишување на изборите. Во вакви услови избори на 5 јуни мора да има и овој потег на ДУИ само ќе ја забрза ...

Конечно, на први април, владина коалиција од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ!

МКД - 01.04.2016

Веста дека Демократската унија за интеграција ја напушта Владата дојде синоќа некаде околу еден час пред полноќ, на 31 март, па паѓаат во вода претпоставките на многумина дека се работи за првоаприлски потег на „интегративците“.

СДСМ: ДУИ ја усложнува политичката криза

+инфо - 01.04.2016

Интегрален текст на соопштение за СДСМ: Со денешниот потег ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Република Македонија. ДУИ еднострано напушта техничка влада, формирана согласно Договорот од Пржино, за спроведување на ...

ДУИ ја усложни политичката криза

Р.С.Европа - 01.04.2016

Чекорот на ДУИ отвори многу прашања за тоа што понатаму. Во игра се неколку варијанти - можен договор со коалицискиот партнер ВМРО-ДПМНЕ за да се бетонира датумот за избори 5 јуни, правење на ново парламентарно мнозинство без партијата на Груевски ...

Адеми ја депонираше оставката

Нова ТВ - 01.04.2016

Министерот за образование и наука Абдулаќим Адеми на својот Фејсбук профил ја објави оставката. – Постапуваме по одлуката на претседателството на ДУИ, напиша Адеми. Во докуметот што го објави во прилог на статусот пишува: Врз основа на одлуката на ...

Оставката на Адеми депонирана во Собранието

А1 On - 01.04.2016

Oставката на министерот Абдилаќим Адеми веќе е депонирана во Собранието. Оставката Адеми ја најави на социјалните мрежи. Претседателството му даде овластување на Ахмети да одлучува за натамошните чекори на партијата.

Сите карти отворени во политичката игра по потегот на ДУИ

Нова ТВ - 01.04.2016

Дипломатски извори за НОВА брифираат дека изненадувачкиот потег не е дискутиран со меѓународниот фактор, додека извори од опозицијата исто така тврдат дека не разговарале со ДУИ за можни нови коалиции.

(ВИДЕО) Адили: Одлуката на ДУИ е во договор со ВМРО-ДПМНЕ

Репортер - 01.04.2016

Синоќешната одлука на ДУИ за повлекување на нејзините членови од Владата е политички трик, вели пратеникот Зулфи Адили од партијата Унитети. – Се работи за договор меѓу двата коалициски партнера за да се оди на избори на договорениот датум на 5 ...

(ВИДЕО) Трајанов: Непходно е формирање на политичко-експертска влада

А1 On - 01.04.2016

Вкупните политички состојби во Република Македонија се исклучително сложени, но и понатака се усложуваат после одлуката на ДУИ да се повлече од извршната власт. Не ги знаеме кои се точно намерите на ДУИ но мислам дека би било добро доколку ...

Абдилаќим Адеми си поднесе оставка

Радио МОФ - 01.04.2016

Министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми си поднесе оставка и е веќе доставена до Претседателот на Владата. Неговата оставка доаѓа откако централното раководство на ДУИ синоќа одлучи да ги повлече своите актуелни претставници од извршната ...

Министрите од ДУИ поднесуваат оставки - објавен потпишаниот документ на Адеми (ФОТО)

МКД - 01.04.2016

Во исчекување на официјално соопштение на ДУИ за одлуката за повлекување на министрите од Владата, досегашниот министер за образование, Абдулаќим Адеми преку социјалните мрежи веќе ја објави својата писмена оставка.

Груевски: Оставките на претставниците на ДУИ се внатрепартиска одлука

Сител - 01.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ ги оцени како внатрепартиска работа. - Немам некој посебен коментар. Се работ за внатрешна партиска одлука.

За Унитети одлуката на ДУИ е политички трик, а за ДС шанса за нова експертска влада

МКД - 01.04.2016

Павле Трајанов, претседателот и пратеник на Демократскиот сојуз смета дека актуелната политичка состојба во земјата дополнително се усложнува со синоќешната одлука на ДУИ за повлекување на министрите од Владата и предлага политичките партии да ...

Експертите анализираат: Потегот на ДУИ го бетонира 5 јуни за избори

Сител - 01.04.2016

Ненадејната одлука на ДУИ да ги повлече своите министри од Владата значи дека се создадени сите услови за распуштање на Собранието и за распишување на изборите. Во вакви услови избори на 5 јуни мора да има и овој потег на ДУИ само ќе ја забрза ...

(ВИДЕО) Ибраим: Ова е кулминација на хипокризијата од страна на ДУИ

А1 On - 01.04.2016

Демократската партија на Албанците смета дека излегувањето на ДУИ од Владата е кулминација на нивната хипокризија. – ДУИ и Али Ахмети не даваат образложение зошто излегуваат од Влада. До сега тој предавството, корупцијата, организираниот криминал, а ...

ДПА: Оставките на ДУИ се кулминација на хипокризијата

Сител - 01.04.2016

Демократската партија на Албанците (ДПА) смета дека оставките на министрите од ДУИ претставува кулминација на хипокризијата на оваа партија. - Ова е кулминација на хипокризијата од страна на ДУИ.

Министрите од ДУИ во Владата ги поднесоа оставките

Репортер - 01.04.2016

Министрите од ДУИ во Владата ги поднесоа оставките до премиерот Емил Димитриев, информираат од партијата на Ахмети, пренесува 24вести Не сакаат да коментираат што ќе се случува натаму со Владата, но и со нивните ...

Оставката на Адеми депонирана во Собранието

Репортер - 01.04.2016

Oставката на министерот Абдилаќим Адеми веќе е депонирана во Собранието. Оставката Адеми ја најави на социјалните мрежи. Претседателството му даде овластување на Ахмети да одлучува за натамошните чекори на партијата.

ВМРО-ДПМНЕ избегнува да одговори дали оставките на ДУИ се политички договор

А1 On - 01.04.2016

Порпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски одби да одговори дали оставките на ДУИ од Владата се политички договор помеѓу двете партии. Според него, и со и без оставките, избори на 5 јуни ќе има.

ДУИ ги повлече министрите од Владата за да се осигураат избори на 5 јуни

Нетпрес - 01.04.2016

Централното раководство на ДУИ синоќа одлучи да ги повлече своите актуелни претставници од извршната власт на Република Македонија. Претседателството, исто така, ги потврди статутарните права и ги делегира сите извршни права и овластувања за ...

ДУИ ги повлече министрите од Владата за да се осигураат избори на 5 јуни

Република - 01.04.2016

ДУИ вечерва донела одлука сите нејзини министри да ја напуштат Владата предводена од Емил Димитриев. Веста ја потврди Артан Груби, а причината поради која е донесена одлуката е да се обезбеди со сигурност датумот на предвремените парламентарни ...

Груевски: Оставките на претставниците на ДУИ се внатрепартиска одлука

еМагазин - 01.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ ги оцени како внатрепартиска работа. - Немам некој посебен коментар. Се работ за внатрешна партиска одлука.

На ДУИ му пукна од Заев, Верушевски, Чауш и нивните "бомби"

Вечер Прес - 01.04.2016

Извори за ВЕЧЕР брифираат дека на партиската одлука и претходела жестока дебата во партиското седиште во Мала Речица. Имено, според нашите извори, челници на партиските ограноци на ДУИ, односно Хазби Лика и Садула Дураку на партискиот состанок го ...

Во Владата пристигнаа сите оставки на министрите и замениците-министри од ДУИ

еМагазин - 01.04.2016

Министрите и замениците министри од ДУИ денеска ги поднесоа оставките до Владата на Република Македонија. - Можам да потврдам дека до Владата се пристигнати сите оставки на министрите и замениците-министри од редовите на ДУИ.

Министрите на ДУИ ги доставија оставките до премиерот Димитриев

Фактор - 01.04.2016

Министрите од ДУИ ги доставија оставките до премиерот Емил Димитриев. Во понеделник најверојатно нивните оставки ќе бидат констатирани, а дали истите ќе добијат заменици засега не се знае.

ДУИ им го зададе решавачкиот удар на СДСМ

Пулс24 - 01.04.2016

Свесно или не, ДУИ вечерва го направи најсоодветниот чекор за иднината на Република Македонија. Со излегувањето од Владата, ДУИ го бетонираше договорениот датум за одржување на вонредните парламентарни избори кои треба да се одржат на 5 јуни оваа ...

Трајанов предлага формирање политичко-експертска влада

еМагазин - 01.04.2016

Пратеникот и лидер на Демократскиот сојуз Павле Трајанов смета дека актуелната политичка состојба во земјата дополнително се усложнува со синоќешната одлука на ДУИ за повлекување на министрите од Владата и предлага политичките партии да започнат ...

СДСМ: ДУИ со излегување од Владата ја усложнува политичката криза

еМагазин - 01.04.2016

СДСМ оценува дека ДУИ со денешниот потег ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Република Македонија, затоа што, според нив, еднострано напушта техничка влада формирана согласно договорот од Пржино, за спроведување на ...

ДПА: Оставките на ДУИ се кулминација на хипокризијата

еМагазин - 01.04.2016

Демократската партија на Албанците (ДПА) смета дека оставките на министрите од ДУИ претставува кулминација на хипокризијата на оваа партија. - Ова е кулминација на хипокризијата од страна на ДУИ.

Сите детали: ДУИ објасни зошто ги повлече министрите и заменеци-министрите од Влада

еМагазин - 01.04.2016

​Демократската унија за интеграција (ДУИ) соопшти дека на вчерашната седница на Претседателството на партијата едногласно било одлучено сите министри и заменици-министри на ДУИ во Владата на Република Македонија, денеска да поднесат неотповиклива ...

Министрите од редовите на ДУИ ја напуштија Владата

Кумановски м. - 01.04.2016

Доцна вчеравечер на сајтот на ДУИ беше објавена информацијата дека на партиското претседателство било данесена одлука министрите од своите редови да ги повлечат од Владата на Република Македонија.

За Груевски излегувањето на министрите на ДУИ од Владата е внатрепартиска работа

Фактор - 01.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за излегувањето на министрите на ДУИ од Владата вели дека тоа е внатрепартиска одлука. „Немам некој посебен коментар. Се работи за внатрешна партиска одлука.

ДУИ повлече девет министри, што со изборите на 5 јуни?

Фактор - 01.04.2016

Демократската унија за интеграција повлекува девет министри од Владата, согласно одлуката која беше донесена синоќа од претседателството на партијата. „Претседателството на Демократската унија за интеграција одлучи да ги повлече сите сегашни ...

До Владата стигнаа сите оставки на министрите и замениците од ДУИ

Либертас - 01.04.2016

Министрите и замениците министри од ДУИ денеска ги поднесоа оставките до Владата на Република Македонија. – Можам да потврдам дека до Владата се пристигнати сите оставки на министрите и замениците-министри од редовите на ДУИ.

ОДЛУКАТА НА ДУИ-Обид за дефокус од истрагите на СЈО или бетонирање на 5 јуни?

Фактор - 01.04.2016

Што се крие зад одлуката на ДУИ која синоќа како гром од ведро небо ја донесе одлуката за повлекување од Владата е прашање кое многумина си го поставуваат. Аналитичарите и политичките опоненти со поделени мислења.

Три во едно

Локално - 01.04.2016

Зошто ДУИ ги повлече сите функционери од извршната власт? Според мене се работи за комбинација на неколку ситуации и елементи: 1. Дефокусирање на јавноста и овозможување на кривичниот совет, без многу галама во јавноста, да ја преиначи мерката ...

Што се крие зад одлуката на ДУИ: широка коалиција или избори на 5 јуни?

Либертас - 01.04.2016

Соопштението на ДУИ намерно отвора простор во кој за излез од состојбата ќе интервенираат гарантите на Договорот од Пржино, со оглед дека состојбата е далеку од нормални услови за избори, сметаат аналитичари.

ДУИ нека каже дали е ова договорено сценарио или не

Вечер Прес - 01.04.2016

Ние не ја коментираме одлуката на ДУИ, треба нив да ги прашате за се што е поврзано со таа одлука, вели Иво Котевски, директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ. - Ако имаме потреба да се произнесеме во врска со одлуката во текот на денот ќе ...

Павле Трајанов предлага формирање на политичко-експертска Влада

Фактор - 01.04.2016

По одлуката на ДУИ да ги повлече министрите од Владата, лидерот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов вели дека би било добро тоа да е во насока на формирање на политичко-експертска Влада.

Груевски: Немам некој посебен коментар, оставките од ДУИ се внатрепартиска одлука

Либертас - 01.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ ги оцени како внатрепартиска работа. – Немам некој посебен коментар. Се работи за внатрешна партиска одлука.

Груевски: Оставките на ДУИ се внатрепартиска одлука

Вечер Прес - 01.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ ги оцени како внатрепартиска работа. - Немам некој посебен коментар. Се работ за внатрешна партиска одлука.

СДСМ: ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза

Либертас - 01.04.2016

„Со денешниот потег ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Република Македонија. ДУИ еднострано напушта техничка влада, формирана согласно Договорот од Пржино, за спроведување на слободни, фер и демократски избори во ...

Груевски: Оставките на претставниците на ДУИ се внатрепартиска одлука

Денешен - 01.04.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски оставките на претставниците на извршната власт на ДУИ ги оцени како внатрепартиска работа. – Немам некој посебен коментар. Се работ за внатрешна партиска одлука.

(ВИДЕО) Адили: Одлуката на ДУИ е во договор со ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 01.04.2016

Синоќешната одлука на ДУИ за повлекување на нејзините членови од Владата е политички трик, вели пратеникот Зулфи Адили од партијата Унитети, пренесе А1он . – Се работи за договор меѓу двата коалициски партнера за да се оди на избори на договорениот ...

(ВИДЕО) Адили: Одлуката на ДУИ е во договор со ВМРО-ДПМНЕ

Локално - 01.04.2016

Синоќешната одлука на ДУИ за повлекување на нејзините членови од Владата е политички трик, вели пратеникот Зулфи Адили од партијата Унитети, пренесе А1он . – Се работи за договор меѓу двата коалициски партнера за да се оди на избори на договорениот ...

ВИДЕО: Трајанов, Исмаили и Милевски во „Отворено студио“ – Политичка игра на ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ?

Либертас - 01.04.2016

Потегот на ДУИ е дел од политичка игра со цел да се зацементира изборниот датум на 5 јуни, а потегот е во координација со коалицискиот партнер ВМРО-ДПМНЕ, сметаат учесните во вечерашното отворено студио на 24 Вести .

Оставките на министрите на ДУИ водат кон реконструкција на Владата

Бриф - 01.04.2016

Функционерите на ДУИ претпладнето ги поднеле оставките до техничкиот премиер, Емил Димитриев откако највисокото партиско телот синоќа одлучи да ги повлече своите министри од Владата. По ова, веројатно ќе следи реконструкција на владата, кога ...

(ВИДЕО) Исмаили од Унитети во „10 Минути“: Повлекувањето на ДУИ e во корист на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас - 01.04.2016

Генералниот секретар на Унитети, Мухамет Исмаили во „10 Минути“ на ТВ21 , рече дека ДУИ се обидува пред јавноста да спаси барем малку од политичкиот легитимитет кој им преостанал. Според него, повлекувањето на ДУИ од владата е во корист на ...

Што се крие зад одлуката на ДУИ: широка коалиција или избори на 5 јуни?

Канал 77 - 01.04.2016

Соопштението на ДУИ намерно отвора простор во кој за излез од состојбата ќе интервенираат гарантите на Договорот од Пржино, со оглед дека состојбата е далеку од нормални услови за избори, сметаат аналитичари.

Потегот на ДУИ го бетонира 5 јуни за избори

Вечер Прес - 01.04.2016

Ненадејната одлука на ДУИ да ги повлече своите министри од Владата значи дека се создадени сите услови за распуштање на Собранието и за распишување на изборите. Во вакви услови избори на 5 јуни мора да има и овој потег на ДУИ само ќе ја забрза ...

ДУИ нека каже дали е ова договорено сценарио или не

Тера - 01.04.2016

Ние не ја коментираме одлуката на ДУИ, треба нив да ги прашате за се што е поврзано со таа одлука, вели Иво Котевски, директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ. „ Ако имаме потреба да се произнесеме во врска со одлуката во текот на денот ќе ...

Павле Трајанов: Да се формира политичко-експертска влада која ќе спроведе реформи во судството и изборниот поцес

Либертас - 01.04.2016

По одлуката на ДУИ да ги повлече министрите од Владата, лидерот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов вели дека би било добро тоа да е во насока на формирање на политичко-експертска Влада.

Министрите од ДУИ во Владата ги поднесоа оставките

Либертас - 01.04.2016

Министрите од ДУИ во Владата ги поднесоа оставките до премиерот Емил Димитриев, информираат од партијата на Ахмети. Не сакаат да коментираат што ќе се случува натаму со Владата, но и со нивните ...

Адеми и другите министри од ДУИ поднесоа оставки

Вечер Прес - 01.04.2016

Министерот Абдилаќим Адеми веќе ја објави својата писмена оставка на социјалните мрежи. Во Владата, ДУИ партиципира со 8 министри и 4 заменици. Еден од министрите, Висар Фида, си даде оставка пред извесно време, а на негово место не е именувано ...

До Владата доставени оставките на министрите и замениците-министри од ДУИ

Локално - 01.04.2016

Министрите и замениците министри од ДУИ денеска ги поднесоа оставките до Владата на Република Македонија. – Можам да потврдам дека до Владата се пристигнати сите оставки на министрите и замениците-министри од редовите на ДУИ.

(ФОТО) Министерот Абдулаќим Адеми поднесе оставка

Фактор - 01.04.2016

Министерот за образование поднесе оставка заедно со министрите на ДУИ. Абдулаќим Адеми оставката ја објави својата писмена оставка на социјалните мрежи. Оваа оставка доаѓа како резултат на одлуката на коалициониот партнер на власта, партијата на Али ...

Ѓорѓиев: До Владата доставени оставките на министрите и замениците-министри од ДУИ

Денешен - 01.04.2016

Министрите и замениците министри од ДУИ денеска ги поднесоа оставките до Владата на Република Македонија. – Можам да потврдам дека до Владата се пристигнати сите оставки на министрите и замениците-министри од редовите на ДУИ.

Павле Трајанов: Одлуката на ДУИ е во насока на формирање експертско-политичка влада

Бриф - 01.04.2016

Одлуката на ДУИ да ја напушти владата не е за да се обезбедат избори на 5 јуни по секоја цена, изјави за Капитал пратеникот и лидер на Демократски сојуз Павле Трајанов . – Токму обратно, ДУИ вака одлучи поради проценката дека не се исполнети ...

ФОТО: Абдулаким Адеми ја „објави“ оставката на социјалните мрежи

Либертас - 01.04.2016

Генералниот секретар на ДУИ и министер за обрзование во оставка Абдулаким Адеми на социјалните мрежи ја објави ...

ДУИ ја напушта Владата – Ахмети ги повлекува своите министри

МК News - 01.04.2016

Централното раководство на ДУИ одлучи да ги повлече своите актуелни претставници од извршната власт на Република Македонија, соопштија вечерва од партијата. Претседателството, исто така, ги потврди статутарните права и ги делегира сите извршни права ...

Не биле изборите !- Приватните снимки ја прелиле чашата кај ДУИ па затоа ќе излегуваат од владата?!

Локално - 01.04.2016

По соопштението на ДУИ и објавата за излегување од Владата, 24 Вести стапи во контакт со дел од високите партиски функционери кои официјално не сакаат да ги коментираат причините, но неофицијално дел од нив велат дека објавувањето на приватни ...

СДСМ: ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза

Локално - 01.04.2016

Со денешниот потег ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Република Македонија. ДУИ еднострано напушта техничка влада, формирана согласно Договорот од Пржино, за спроведување на слободни, фер и демократски избори во ...

Приватните снимки ја прелиле чашата кај ДУИ па затоа излегуваат од владата?!

Либертас - 01.04.2016

По соопштението на ДУИ и објавата за излегување од Владата, 24 Вести стапи во контакт со дел од високите партиски функционери кои официјално не сакаат да ги коментираат причините, но неофицијално дел од нив велат дека објавувањето на приватни ...

ДУИ конечно се огласи по оставките

Вечер Прес - 01.04.2016

Министрите од ДУИ во Владата во 11 часот денеска ќе ги достават оставките до премиерот за спроведувањето на избори, Емил Димитриев. - „Не можеме во оваа држава само ДУИ да се грижи за нејзината иднина, институциите имаа обврска да покренат постапка ...

ДУИ ги повлекува министрите и замениците од Владата, останува во Собрание

еМагазин - 01.04.2016

Централното раководство на ДУИ синоќа одлучи да ги повлече своите актуелни претставници од извршната власт на Република Македонија, соопшти партијата. „Централното раководство на ДУИ одлучи да ги повлече своите актуелни претставници од извршната ...

(ФОТО) Министрите од ДУИ поднесоа оставки

еМагазин - 01.04.2016

Министрите и замениците министри на ДУИ, како што вчера најавија од партијата, денеска и официјално ги доставија своите оставки. Некои од нив, како на пр. министерот за образование, Абдилаќим Адеми, оставката ја објави и на Фејсбук.

Оставките на министрите на ДУИ водат кон реконструкција на Владата

Канал 77 - 01.04.2016

Функционерите на ДУИ претпладнето ги поднеле оставките до техничкиот премиер, Емил Димитриев откако највисокото партиско телот синоќа одлучи да ги повлече своите министри од Владата. По ова, веројатно ќе следи реконструкција на владата, кога ...