TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бесрамна злоупотреба на Шишков

Утрински - 28.02.2009

Претходен број Обвинувањата дека актерот Петар Арсовски во далечната 1979 година, наводно, бесрамно го клеветел својот колега Ристо Шишков, комотно може да се дефинираат како предизборна виртуелна игра на ...

Во Скопје нема простор за лустрација

Н.Македонија - 28.02.2009

Министерството за правда побарало Владата да ја задолжи Службата за општи и заеднички работи да бара простории во кои ќе се смести комисијата за лустрација.

Место лустрација партиски кодошења

Време - 27.02.2009

Toni Angelovski Нема никаква основа Комисијата за лустрација да се занимава со носителот на советничката листа на СДСМ за град Скопје, тврди пратеникот Стојан Андов, на чија иницијатива беше донесен законот.

Да му умре козата

Време - 27.02.2009

Изминативе неколку дена јавноста се забавува со кодошката војна меѓу власта и опозицијата. Првин Оливер Шамбевски од ВМРО-ДПМНЕ го обвини носителот на листата на СДСМ, Петар Арсовски, дека го шпионирал актерот ...

Лустрацијата почна инквизиторски

Утрински - 27.02.2009

Лустрацијата стартуваше неславно, најлошо што може: со етикетирање и јавен линч. Пред воопшто да биде направен првиот чекор за институционално и правично спроведување на овој процес, партиските лустратори ги ...

Лустрацијата опасно оружје во изборната пресметка

Утрински - 27.02.2009

Силните обвинувања што ги искажаа двете најголеми партии од власта и од опозицијата, посочувајќи конкретни имиња на личности за кои тврдеа дека своевремено граделе кариера по принципот на кодошење, го ставија ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се кодошат за кодоши на изборните листи

Н.Македонија - 27.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ продолжија да си ги отвораат кодошките досиеја. Откако пратеникот Оливер Шамбевски го посочи носителот на советничката листа на СДСМ за градот Скопје, Петар Арсовски, дека го кодошел неговиот ...

Кодош е кодош, сведок е сведок

Дневник - 26.02.2009

Сведок е лице повикано на суд, кое под правна закана за соодветна казна има обврска и должност да сведочи, односно да изне сува факти и таа граѓанска обврска не смее да се етикетира, смета професор Гордан ...

Партиите почнаа да ги лустрираат другите

Утрински - 26.02.2009

Наместо Комисијата за лустрација, која се' уште не профункционирала бидејќи нема простории за работа, двете најголеми партии од македонскиот блок веќе почнаа да лустрираат и да ги ловат кодошите во спротивниот ...

Почна кампања на кодошење

Дневник - 26.02.2009

Посочувајќи дека имаат документи и оправдани сомневања, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Оливер Шамбевски, ја повика Комисијата за лустрација да го провери досието на актерот Петар Арсовски, за кој се сомневаат дека ...

Власта ја отчука лустрацијата

Дневник - 26.02.2009

Лустрацијата почна катастрофално! Спротивно на законските одредби и на сите норми на демократско однесување, никој друг, туку владејачката партија си зема за право да се јави во тројна улога: да обвинува , да ...

Актерски игри за Скопје

Време - 26.02.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ тврди дека носителот на листата на СДСМ за Град Скопје, актерот Петар Арсовски, во 1979 година директно учествувал во конструкцијата на обвинението против својот колега Ристо Шишков, ...

Изјава дадов, ама не пред суд

Вест - 26.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ вчера изнесе основано сомневање дека актерот Петар Арсовски, носителот на листата на СДСМ за Град Скопје, во 1979 година директно учествувал во конструкцијата на обвинението против неговиот колега, ...

Отпочна ли партиската лустрација ?

Телма - 26.02.2009

Панта Џамбазоски Вчерашниот обид ВМРО-ДПМНЕ да го дискредитира носителот на советничката листа за Скопје актерот Петар Арсовски претставувајќи го во улога на кодош на својот колега Ристо Шишков од времето на ...

СДСМ :Шамбевски, сфати дека е наместен од својот шеф Груевски

Канал5 - 26.02.2009

Нам ни е потполно јасно дека дури денеска началникот за аналитика во ВМРО ДПМНЕ, Шамбевски, сфати дека е наместен од својот шеф Груевски, реагираше опозициската СДСМ.

ВМРО - ДПМНЕ ги повика лустраторите да поведат постапка против актерот петар Арсовски

Сител - 26.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ, денеска му се заблагодари на носителот на листата на СДСМ за Скопје Арсовски за, јавното признание дека учествувал и во истражната постапка против бардот на македонскиот театар и филм, Ристо Шишков.

ВМРО-ДПМНЕ: За случајот со Владо Поповски СДСМ да бара одговор во своите редови

Нетпрес - 26.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ денеска го упати Социјалдемократскиот сојуз за случајот со лицето Владо Поповски треба да си го побара одговорот во своите редови, бидејќи лицето Владо Поповски, како што велат, не е носителот на ...

СДСМ: Шамбевски сфати дека е наместен од Груевски

Нетпрес - 26.02.2009

Нас ни е потполно јасно дека дури денес началникот за аналитика во ВМРО ДПМНЕ, Шамбевски, сфати дека е наместен од својот шеф Груевски, одговара СДСМ на денешната прес конференција на партијата на власт.

Маневски ја кочи лустрацијата

Алфа - 26.02.2009

Михајло Маневски ја закочи лустрацијата. Министерот за правда сеуште не создава можност Комисијата чија грижа е кодоши и соработници на тајната полиција да не станат функционери да стартува со својата работа.

ВМРО-ДПМНЕ му се заблагодарува на Петар Арсовски

Форум - 26.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ му се заблагодари на Петар Арсовски, носител на листата на СДСМ за град Скопје, што јавно признал дека учествувал во истражната постапка против Ристо Шишков.

СДСМ не знае што се има во сопствените редови

Вечер Прес - 26.02.2009

Владо Поповски е министерот без ресор во владата на Владо Бучковски, а не носителот на листата на ВМРО-ДПМНЕ за Скопје, вели пратеникот Оливер Шамбевски, по повикот на СДСМ да го испита случајот ...

И Шишков постхумно влезе во предизборната кампања

Н.Македонија - 26.02.2009

Петар Арсовски, актер во МНТ и носител на советничката листа за Скопје на СДСМ, во 1979 година директно учествувал во конструкцијата на обвинението против својот колега Ристо Шишков, основоположникот на ...

Комисијата за лустрација ќе се изјаснува по изборите

А1 - 25.02.2009

Дали актерот Петар Арсовски, носител на советничката листа на СДСМ за Скопје, бил соработник на тајните служби во поранешниот режим.

ВМРО-ДПМНЕ бара лустрација за Арсовски - актерот вели: гнасни лаги !

Телма - 25.02.2009

Панта Џамбазоски ВМРО-ДПМНЕ побара согласно Законот за лустрација да се провери дел од биографијата на актерот Петар Арсовски кој е н осител на листата на СДСМ за градот Скопје.

ВМРО ДПМНЕ го повикува господинот Петар Арсовски

Канал5 - 25.02.2009

ВМРО ДПМНЕ го повикува господинот Петар Арсовски да не се затскрива зад партиски соопштенија туку да излезе самиот и да каже што има да изјави во однос на случајот Ристо Шишков.

Шамбевски да истражи еден друг случај од едноумието

Канал5 - 25.02.2009

Шамбевски да истражи еден друг случај од едноумието: Владо Поповски во 1991 година како главен и одговорен уредник на весникот “Студентски збор“ и Секретар на Републичката Конференција на Сојузот на ...

Лустрацијата започна надвор од комисијата

Алсат-М - 25.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини носител на листа на СДСМ за клевета во процес за вербален деликт од 1979 година. Со оцена дека со оцена ВМРО ДПМНЕ со полициски методи креира подмолни конструкции и лаги најавија ...

Лустрација меѓу кандидатите и обвинувања за кодошлак

Алфа - 25.02.2009

Изборните препукувања меѓу двата главни политички опоненти, зафатија и теми од поблиската македонска историја. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска го обвини носителот на советничката листа на опозициската СДСМ, ...

ВМРО-ДПМНЕ: Петар Арсовски е случај за лустрација!

Форум - 25.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ денеска изнесе сомненија за Петар Арсовски, носител на листата за советници на град Скопје од редовите на опозиционата СДСМ, дека е случај за лустрација Пратеникот на владејачката партија Оливер Шамбевски денеска на конференција за печат рече ...

ВМРО-ДПМНЕ: Актерот Петар Арсовски го клеветел Ристо Шишков

Кирилица - 25.02.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ тврди дека има основани сомненија оти носителот на листата на СДСМ за градот Скопје, актерот Петар Арсовски, во 1979 година директно учествува во конструкцијата на обвиненито против својот колега Ристо Шишков, основоположникот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Имаме основани сомненија против носителот на листата на СДСМ за Скопје

Нетпрес - 25.02.2009

ВМРО-ДПМНЕ денеска свика прес конференција затоа што, како што велат, имале основани сомненија дека носителот на листата на СДСМ за градот Скопје, актерот Петар Арсовски, во 1979 година директно учествувал во конструкцијата на обвинението против својот ...

Се разгореа историските духови, кој повеќе го сакал Тито

Сител - 25.02.2009

Носителот на листата на СДСМ за градот Скопје, актерот Петар Арсовски, според сознанијата на ВМРО ДПМНЕ, во 1979 година директно учествувал во конструкцијата на обвинението против својот колега Ристо Шишков.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ се служи со подмолни конструкции, груби манипулации и лаги

Нетпрес - 25.02.2009

Во владејачката партија владее огромен страв од поразот што ќе го доживеат во Скопје, одговара опозиционата СДСМ на изјавата на Оливер Шамбевски во која го “нападна“ носителот на листата на СДСМ за градот Скопје, актерот Петар Арсовски.

СДСМ ќе го тужи Шамбевски

Форум - 25.02.2009

СДСМ му порачува на ВМРО-ДПМНЕ и на нивниот началник на аналитика, Оливер Шамбевски, да не се мачи со истражување на стари документи од Државниот Архив, туку да ја преиспита поврзаноста на актуелниот министер ...

Актерот Петар Арсовски, носителот на советничката листа на СДСМ за Скопје, го клеветел Ристо Шишков

Сител - 25.02.2009

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ тврди дека има основани сомненија оти носителот на листата на СДСМ за градот Скопје, актерот Петар Арсовски, во 1979 година директно учествува во конструкцијата на обвиненито против својот колега Ристо Шишков основоположникот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Арсовски лично да се произнесе за Шишкoв

Форум - 25.02.2009

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ денеска изнесе во јавност документ од 1979 година во кој е осуден на 90 дена затвор, а против него сведочел , сега носител на листа на советници на Социјалдемократскиот сојуз на ...

Носителот на советничката листа на СДСМ за Скопје го клеветел Ристо Шишков

Вечер Прес - 25.02.2009

Носителот на листата на СДСМ за градот Скопје, актерот Петар Арсовски, во 1979 година директно учествувал во конструкцијата на обвинението против својот колега Ристо Шишков, основоположникот на македонскиот ...