Автомобили

ВИДЕО: Дронот на Утрински брифинг над скопските улици, одржан најголемиот авто-мото настан земјава

Слободен Печат - пред: 1 час

Денес за време на гласањето за локалните избори, на скопските улици може да се забележи раздвиженост во сите општини. На страна од фокусот на локалните избори, денес на големиот паркинг пред СРЦ „Борис Трајковски“ дронот на Утрински брифинг го ...

9 поврзани вести »

Кралот на автономијата: Му позавидуваат сопствениците на електрични автомобили (ВИДЕО)

Денар - 16.10.2021

Електричните автомобили успеаја да ги стигнат ривалите со фосилни горива во последните неколку години во сите сегменти, освен во еден. Јасно е дека ова е максималниот радиус на движење. Точно, со технолошкиот развој, автономијата на овие возила ...

Форд го обнови Фокус, најверојатно за последен пат (ФОТО)

Канал5 - пред: 9 часа

По редизајнирање на Фиеста, на ред дојде и поголемиот Фокус. Златното доба на компактите на Форд се чини дека е зад нас, но тоа не значи дека автомобилите се лоши. Напротив, Fiesta и Focus се едни од најдобрите во нивните сегменти, но трендовите се ...

Поради недостигот од полупроводници, пад на побарувачката за автомобили во ЕУ

ТВ21 - пред: 12 часа

Побарувачката за автомобили во Европската Унија во септември е во пад, како одраз на недостигот на полупроводници што влијае на продажбата на сите главни пазари, посочува денешниот извештај на Европската асоцијација на производители.

Се помалку дизели се продаваат во Западна Европа – учеството е 18,5 отсто

24auto - пред: 5 часа

Најновите податоци на агенцијата LMC Automotive покажуваат дека побарувачката за нови дизел автомобили во Западна Европа продолжува да опаѓа. Откако паднаа под пазарниот удел од 20% во август, резултатите за септември покажуваат учество од само ...

Форд го претстави подновениот фокус (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - пред: 5 часа

Популарниот модел од компактната класа е рестилизиран три години по претставувањето на актуелната генерација. Најважните новини на фејслифтот на форд фокус се освежениот изглед, новиот мултимедијален систем, новата технологија за помош во возењето и ...

Продадоа над 140.000 возила: Како се рекламираше Yugo во САД (Видео)

24auto - пред: 4 часа

Yugo можеби имаше лоша репутација од самиот почеток на продажбата, но некои телевизиски реклами сепак придонесоа американската публика да и се допадне, бидејќи беше добар избор за второ семеен автомобил по добра цена Откако во СФР Југославија ...

Neoplan Cityliner е „Автобус на годината“

24auto - пред: 3 часа

Neoplan Cityliner е победник на Изборот „Автобус на годината за 2022 година“. На 14 октомври, претставниците на MAN Truck and Bus SE – извршниот директор Андреас Тостман и шефот на продажбата на автобуси Руди Кухта ја добија награда од Том Тирсен, ...

Кога од Mini ќе се направи Mini

24auto - пред: 1 час

Самиот збор Mini укажува на големината на автомобилот. Со должина од само 3.054 милиметри, класичниот Mini Moris беше приближно исто толку долго меѓуоскино растојание на луксузните автомобили од 60-тите години на минатиот век.

„Superb“ останува топ моделот на Шкода, направени се измени

Канал5 - пред: 4 часа

Octavia и уште повеќе Enyaq се добро прифатени на пазарот, но Superb исто така вреди да се вклучи во групата на иновативни модели. Иако отсекогаш бил во сенка на помалата Октавија, овој модел се профилира меѓу клиентелата во изминатите две децении, ...

Porsche нуди 3D печатени седишта за Boxster, Cayman и 911

24auto - пред: 2 часа

Volkswagen Групацијата со години инвестира во технологија за 3D печатење, која сега почнува да ги носи првите плодови. Брендот VW многу наскоро ќе започне со имплементација на компоненти за 3D печатење во сериските автомобили, а Porsche сега нуди ...

Потрошувачката на гориво расте кога разговарате по телефон и праќате СМС пораки додека возите

24auto - пред: 34 мин

Истражувањето направено од шпанската осигурителна компанија Mapfre, дојде до заклучок дека повикот преку смарт телефон додека возите го намалува вниманието на возачот за 36 проценти. Тој процент се зголемува на 40 проценти кога комуникацијата е ...

Kia постигна рекорден удел на европскиот пазар и раст од 25 проценти

Automedia - пред: 21 часа

Во последното тромесечје продажбата на Kia во Европа се зголемила за околу една четвртина. Нормално, најпродаван модел и натаму е Sportage, дури и во време кога наследникот е пред врата. Најновите статистики што ги објави Здружението на европски ...

Toyota им издава сертификати на „милионерите“

Automedia - пред: 23 часа

Германскиот огранок на Toyota организира посебен настан викендов. Во музејот на марката се пречекуваат возачки и возачи со повеќе до 200k километри со својата Toyota. Убедливо најголемата збирка од историски возила на Toyota во Европа се наоѓа во ...

Мајк Тајсон: Психоделичните дроги ми помогнаа да го развијам односот со Бог

Точка - 16.10.2021

Еден од најдобрите боксери на сите времиња, легендарниот Мајк Тајсон верува во моќта на психоделичните дроги и отворено се залага за терапевтска употреба на психоделична дрога како "магичните печурки" и ЛСД.

Почнува продажбата на новиот Peugeot 308 во Франција

Automedia - 16.10.2021

Французите му обезбедија впечатлива појава на новиот Peugeot 308, кој цели кон премиум сегментот во компакт класата. Peugeot порачува дека новата генерација на Peugeot 308 е различна од сé претходно.

Трк на Авто плус стрит шоу 2021 на паркингот на СЦ Борис Трајковски (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 16.10.2021

Во отсуство на вистински автомобилски настани во Македонија, а богами и на саем, Стрит шоу на колегите од Авто плус втора година по ред е шанса за промоција на нови автомобили, мотоцикли, нови технологии и разно разни додатоци.

Казни над 10.000 евра за прегазување на мачка

24auto - 16.10.2021

На британскиот остров Џерси, на возачите им следува невообичаено висока казна за ситуација која некогаш во најдобар случај се сметаше за мала непријатност. Островот Џерси потпаѓа под британската круна, иако не е дел од Обединетото Кралство или ...

Нови детали за Honda HR-V e:HEV пред европското деби

24auto - 16.10.2021

При дизајнирање на новиот модел Honda се водеше од идејата да создаде посакуван автомобил кој комбинира необичен дизајн, исклучителна ефикасност и супериорна употребливост. Создаден со идеја да ги задоволи барањата на модерниот потрошувач, новиот ...

Италија одвои уште 100 милиони евра за еколошки возила – сумата годинава стигна до 900 милиони

24auto - 16.10.2021

Италија одвои дополнителни 100 милиони евра за субвенционирање на граѓаните кои годинава сакаат да купуваат возила што помалку ја загадуваат животната средина. Според министерот за индустрија, Џанкарло Џорџети изјавил дека оваа мерка е дел од ...

Lamborghini Huracan Turbo или Kawasaki H2R - кој е побрз?

Кајгана - 16.10.2021

Во новото видео на Carwow ќе ви откријат кој е побрз - автомобилот Lamborghini Huracan Turbo или моторот Kawasaki H2R? Lamborghini го движи 5,2-литарски V12 мотор кој развива 1100 КС и 1000 Nm максимален вртежен момент.

Гвинет Палтроу претстави нов вибратор

Денар - 16.10.2021

Гвинет Палтроу го привлече вниманието како актерка, но тоа ѝ успева и како претприемач. Нејзината лајфстајл-компанија Goop често предизвикува интерес кај јавноста поради интересните совети за велнес и животен стил, а понекогаш и крајно невообичаени ...

МКД тест: Исклучително удобен кросовер, кој ќе ве освои на прв, на втор и на десетти поглед (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 15.10.2021

Ситроен отсекогаш нудел помалку или повеќе поинакви автомобили од другите. Француската марка низ својата долга историја била предводник во технологијата, креативноста, а нејзините автомобили пред сè имаат карактер.

Hyundai на маки во Австралија: Моделот Ioniq 5 се распродаде за неколку часа по лансирањето

24auto - 15.10.2021

Повеќе од 13.000 купувачи искажале интерес за моделот, и за само неколку часови е распродадени првата тура на возила. Наскоро би требало да се нуди и поевтина верзија. Со моделот Ioniq 5 се чини дека Hyundai направи одличен бизнис.

Новиот плаг-ин Mitsubishi Outlander со премиера на 28 октомври

24auto - 15.10.2021

По серијата на тизер фотографии, Mitsubishi ги објави фотографиите од надворешноста и внатрешноста на плаг-ин варијантата на новата генерација на Outlander чија официјална промоција е закажана за 28 октомври.

Почнува нарачувањето на Opel Astra – цената почнува од 22.465 евра

24auto - 15.10.2021

Opel објави дека компанијата веќе прифаќа барања за купување на целосно новата генерација на хит моделот Astra. Во Германија, основната цена на автомобилот е поставена на 22.465 евра, а првите испораки до клиентите се очекува да бидат извршени во ...

VW објави раст од 109 отсто на целосно електричните возила

24auto - 15.10.2021

Volkswagen Group објави дека и покрај сериозните проблеми со снабдувањето со електронски компоненти, што е факт во целиот свет, автомобилскиот гигант успеа да постави нов рекорд во однос на продажбата во третиот квартал од 2021 година на целосно ...

Кога е време за нови бришачи?

Кајгана - 15.10.2021

Сончевата светлина и атмосферските услови го менуваат материјалот толку многу што со текот на времето станува потежок и ги губи своите својства. Есенскиот дожд и првото навестување за зимата уште еднаш ја оживеа приказната за четкичките на бришачите.

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт