Балкан

Пленковиќ: Милановиќ го урива надворешнополитичкиот кредибилитет на Хрватска

МКД - пред: 5 часа

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ оцени денес дека претседателот Зоран Милановиќ со своите изјави „го урива надворешнополитичкиот кредибилитет на Хрватска“. Тој вака ја коментираше изјавата на Милановиќ дека „Крим повеќе нема да биде Украина“ ...

50 поврзани вести во 4 поттеми »

Српска листа: ЗСО е институција неопходна за опстанок на српскиот народ

Слободен Печат - пред: 10 часа

Делегацијата на Српската листа денеска присуствуваше на дебатата за Заедницата на српските општини, нејзиното формирање, надлежностите, функционирањето и предизвиците, што се одржа во Амбасадата на САД во Приштина, објави Косова онлајн.

35 поврзани вести во 6 поттеми »

Словенечкото МНР потврди дека уапсените странски државјани шпионирале за Русија, им се заканува 8-годишна затворска казна

Вечер Прес - пред: 4 часа

Министерката за надворешни работи на Словенија Тања Фајон потврди дека двајцата странски државјани обвинети за шпионажа се припадници на руската разузнавачка служба. Фајон изјави дека во декември биле уапсени двајца странски државјани, кои биле ...

4 поврзани вести »

КОИ СЕ „ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ НЕДАВАЧИ“ НА КОСОВО - и што би правеле кога Србија би го решила тоа прашање

Фактор - пред: 7 часа

Со оглед на тоа што почна јавната подготовка за промена на политиката кон Косово, особено пред седницата на Националното собрание на таа тема, беше и очекувано претставниците на таа политика да се појават организирано во јавноста.

18 поврзани вести »

Во Бугарија на големо се тргува со луѓе, ОБСЕ и Советот на Европа бараат итни мерки

Слободен Печат - пред: 9 часа

Специјалниот претставник на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), Валијант Ричи, и извршниот секретар на експертската група за борба против трговијата со луѓе на Советот на Европа (ГРЕТА), Петја Несторова , ја повикаа Бугарија ...

Оптимистичка прогноза на ЕБОР: Албанската економија ќе порасне за 3 отсто, но инфлацијата и иселувањето се закана

Курир - пред: 10 часа

Масовната имиграција ја намалува работната сила и долгорочно може да влијае на економскиот раст на земјата. Загриженоста, како што јави Топ чанел, ја изнесол гувернерот на Централна банка на Албанија Гент Сејко, при презентацијата на Извештајот за ...

7 поврзани вести »

Падна 7-ка на лото вредна околу 3 милиони евра во Србија вечерва

Gostivarpress.mk - пред: 7 часа

Среќник во Србија вечерва фати 7-ка на лото и освои околу 3 милиони евра. Државната лотарија на Србија ги објави резултатите од вечерашното извлекување од кои може да се види дека паднала една 7-ка, а има и 17 добитници со 6-ки кои ќе се опарат со ...

„Транспаренси интернешнал“: Западниот Балкан бавен во борбата против организираниот криминал

А1 On - пред: 14 часа

Западен Балкан е познат по слабиот отпор кон организираниот криминал, државите бавно го решаваат тој проблем, а институциите сe уште немаат соодветни ресурси и независност, оценува меѓународната организација „Транспаренси интернешнал“ во извештајот ...

17 поврзани вести »

Напаѓачот на Пендиков во 2009 година спасил две жени од Бугарија кога во Охрид потона бродот со бугарски туристи

Алфа - пред: 13 часа

Мојот син не знае за омраза и нема проблем со ничија националност, воспитан е да ги почитува подеднакво сите луѓе без оглед на вера и нација-вели таткото на Илија Спасески,единствениот приведен во инцидентот со Христијан Пендиков.

13 поврзани вести »

Во Албанија се демонтираат камери поставени од криминалци за ја следат полицијата

А1 On - пред: 13 часа

Во Албанија во тек е акција за демонтирање на камери тајно поставени на јавни места од страна на криминални групи за да се следи движењето на полицијата. – Во рамки на акцијата „Криминални нишки“, полицијата во Тирана до сега демонтира и заплени 155 ...

15 поврзани вести »

Во Србија е забележан првиот случај на зараза со паразит што го пренесуваат лисиците: МЕТАСТАЗИРА ВО ТЕЛОТО НА ЧОВЕКОТ

Вечер Прес - пред: 13 часа

Прогресија на болеста - расте како малигнен тумор, велат докторите Неодамна во Србија беше дијагностициран првиот случај на мултилокуларен ехинокок, паразит кој се пренесува од лисици на луѓе.

Србија ќе воведе санкции за Русија?

Фактор - пред: 14 часа

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ навести можни санкции за Русија. Дачиќ спомена дека Белград може да го промени курсот и да воведе санкции кон Русија, што е едно од клучните барања на ЕУ за Србија да напредува во преговорите за ...

6 поврзани вести »

Вучиќ и Радев утре ќе го означат почетокот на поврзувањето со гасоводот Србија – Бугарија

А1 On - пред: 14 часа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, утре ќе присуствува на церемонијата по повод почетокот на работите на изградбата на гасниот интерконектор Бугарија-Србија, соопшти денеска Кабинетот.

13 поврзани вести »

Ципрас: СИРИЗА ќе отсуствува од гласањата во Парламентот, Мицотакис веднаш да распише избори

Курир - пред: 12 часа

Лидерот на грчката опозициска партија СИРИЗА Алексис Ципрас денеска соопштил дека ќе отсуствуваат од гласањата во Парламентот и уште еднаш го повикал актуелниот премиер Кирјакос Мицотакис веднаш да распише избори, објави грчката новинска агенција ...

7 поврзани вести »

АКО СТЕ ВО ИСТАНБУЛ, ВНИМАВАЈТЕ: Можно се напади на места каде се шетаат западните туристи

Фактор - пред: 20 часа

САД излезе со уште едно предупредување за можни терористички напади во Турција. Амбасадата на САД во Турција денеска ги предупреди Американците за можни напади врз цркви, синагоги и дипломатски претставништва во Истанбул.

Продолжува потрагата по пилотот на грчкиот воен авион што се урна вчера

А1 On - пред: 18 часа

Потрагата по пилотот на авионот Ф-4 фантом на грчката воена морнарица што вчера се урна во Јонското море, траеше во текот на ноќта, а продолжува и денеска, објави грчката државна телевизија „ЕРТ“.

24 поврзани вести »

Стразбур по втор пат ја осуди Хрватска поради третманот на мигрантите

Во Центар - пред: 11 часа

Тројца млади момчиња загинаа пролетта во 2015 година по избувнување на пожар додека беа во полициски притвор, а преживеаниот, Абдељалил Дараибоу од Мароко доби тешки повреди и едвај успеа да излезе жив од граничната полициска станица Бајаково.

Чешкиот претседател во заминување ја посочи Србија за посредник меѓу Русија и Украина

Р.С.Европа - 30.01.2023

Чешкиот претседател во заминување Милош Земан изјави дека одбивањето на Србија да воведе санкции против Русија може да биде предност за можната улога на земјата како посредник во војната во Украина.

10 поврзани вести »

Руски политиколог за Милановиќ: „Многу ми се допадна мојот пријател од Хрватска“

Вечер Прес - пред: 13 часа

Последното медиумско појавување на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ привлече посебно внимание и во Русија, каде во емисијата „Вечер со Владимир Соловјов“ на руската државна телевизија беше пофали од страна на Соловјов, пропагандист на Путин.

Потпишан финалниот договор тежок две милијарди евра за изградба на пристаништето во Драч

Фокус - 30.01.2023

Најголемото албанско пристаниште Драч е подготвено да го започне процесот на изградба откако попладнево Владата и компанијата „Игл Реал Естејт Девелопмент” го потпишаа конечниот договор со кој се завршени сите законски процедури, јави Топ чанел.

12 поврзани вести »

Кои се 100-те најмоќни луѓе во медиумите во Србија?

Фактор - пред: 20 часа

Српскиот весник Блиц состави листа за тоа кои се најмоќните луѓе во медиумите, естрадата, спортот. Тие ги објавија 100-те најмоќни имиња. Прв е Жељко Митровиќ. Челникот на Пинк како што се наведува и натаму успева да одржи баланс меѓу забавната ...

Дознаките на албанските иселеници минатата година 1,1 милијарда евра или 10 отсто од БДП

А1 On - 30.01.2023

Албанските иселеници редовно им испраќаат пари на своите семејства во Албанија, кои минатата година достигнале 1,1 милијарда евра. Тие сочинуваат 10 отсто од бруто домашниот производ(БДП) или колку што изнесуваат директните странски инвестиции.

12 поврзани вести »

Демостат: Србија ќе биде членка на ЕУ до 2030 година доколку го прифати европскиот план за косовското прашање

Република - пред: 21 часа

Јасна перспектива за членството на Србија во Европската Унија, инвестиции во енергетскиот сектор и ослободување од зависноста од Русија во таа област, доаѓање на американски и европски компании се дел од она што Србија би можела да го очекува ако се ...

Пред 14 години провалил во студентски дом и украл лаптоп – сега го фатија

4NEWS - пред: 14 часа

Полицијата соопшти дека го решила случајот со кражба на лаптоп од 2009 година. „Завршената кривична истрага утврди дека маж роден 1992 година од подрачјето на градот Копривница (постар малолетник во моментот на кривичното дело) извршил кривично дело ...

Загрижен сум за Србија, вели Славој Жижек

Слободен Печат - 30.01.2023

Влијателниот словенечкиот филозоф Славој Жижек вели дека ја разбира официјалната политика на Србија во однос на војната во Украина, но дека се плаши дека тоа нема да ѝ се исплати на земјата на долг рок.

Жена загина во судир на борбено возило на Војската на Србија и автомобил

А1 On - 30.01.2023

Жена загина денеска во сообраќајна несреќа, што се случила околу 15 часот на патот Вршац-Панчево, на влезот во селото Владимировац, кога борбено возило „Милош“ на Вооружените сили на Србија, се враќало од редовна мисија и се судрил со цивилен ...

БиХ: Над 100 осомничени се предмет на истрага во врска со апликациите „Скај“ и „Аном“

Вечер Прес - 30.01.2023

Обвинителството на Босна и Херцеговина денеска потврди дека повеќе од сто осомничени од 14 различни агенции – полицајци, адвокати, па дури и судија и обвинител – се предмет на истрага во врска со апликациите „Скај“ и „Аном“.

Поранешен соработник на Дарко Шариќ „падна“ во Загреб, се криел 16 години

А1 On - 30.01.2023

Државјанин на Црна Гора (46) е уапсен во центарот на Загреб по потерница на Интерпол Аргентина поради обид за шверц на дрога, соопшти денеска загрепската полиција. Црногорски државјанин е уапсен во изнајмен стан во центарот на Загреб.

Ларсон Џаин: Иднината на земјите од Западен Балкан е во ЕУ

Press24 - 30.01.2023

„На Самитот за Западен Балкан што се случи во Тирана пораката беше јасна. Иднината на овие земји и граѓаните лежи во Европската Унија. Цврсто сме посветени на пречекување на Западен Балкан во нашето семејство“ рече шведската амбасадорка Ани Ларсон ...

Хисени: Курти и Османи се најголемото зло на Косово, тие им служат на српските интереси

Слободен Печат - 30.01.2023

Поранешниот министер за надворешни работи и координатор за дијалог со Србија Скендер Хисени вели дека косовската претседателка Вјоса Османи и премиерот Албин Курти станале „опашки“ на претседателот на Србија Александар Вучиќ и ги загрозуваат ...

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт