Економија

Нов струен удар за компаниите? Снабдувачите откажуваат договори, цените на берзи надминаа 100 евра за мегавтачас!

Фактор - тукушто објавено

Надлежните државни институции мора брзо да им понудат гума за спас и да им укажат на компаниите дека е голем ризикот цената на струјата можеби уште од октомври да ги зголеми цените на нивните производи и услуги. Мечката заигра во нашиот двор.

28 поврзани вести »

Амазон вложува пет милијарди долари во виртуелен склад на информации во Нов Зеланд

Пари - пред: 2 часа

Одделот за „облак“ услуги за складирање податоци на Амазон ќе гради ново виртуелно подрачје во Нов Зеланд. Ова го соопшти министерот за дигитална економија и комуникации на оваа земја – Дејвид Кларк.

11 поврзани вести »

Кој ќе дистрибуира парно греење за скопјани?

Сител - пред: 11 часа

Градежната компанија Адора ја купи Топлификација во стечај за 9,3 милиони евра. Со тоа стана сопственик на двете топлани Исток и Запад, Топлификација произведува топлинска енергија, која ја продава на БЕГ дистрибуција, која пак, ги снабдува ...

36 поврзани вести во 4 поттеми »

Заев: Со новата инвестиција на „Текнопанел“ се отвораат 120 нови работни места со просечна плата над 33.500 денари

4NEWS - пред: 14 часа

Делегација на турската компанија „Текнопанел“, предводена од сопственикот Орхан Кахвеџи одржа работна средба со премиерот Зоран Заев и директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски на која беше презентирана новата инвестиција на компанијата во Северна ...

19 поврзани вести »

ФОТО | Пчелите и медот да бидат заштитени со закон, граѓаните да научат како се препознава вистински мед

Слободен Печат - пред: 18 часа

Медот во земјава повеќе се консумира како лек, а не како храна. Трошиме помалку од еден килограм по глава на жител, за разлика од Словенија која троши девет или Јапонија која троши 16 килограми по глава на жител.

29 поврзани вести »

Експертите со порака општините домаќински да ги трошат ветените пари

24 Вести - пред: 14 часа

Парите кои Владата пред избори им ги вети на општините мора да се условени, сметаат економистите. Иако ова за познавачите е добар обид за да се направи промена во структурата на приходите велат залудно им се парите ако тие не се трошат за развој на ...

31 поврзани вести во 5 поттеми »

ГИ ЗАГАДУВААТ ПОЧВИТЕ, ВОДИТЕ, ВОЗДУХОТ: Колку време е потребно за распаѓање на пластичните кеси?

Фактор - пред: 51 мин

Временски период подолг од просечниот човечки живот е потребен за распаѓање на пластичните кеси. Митко Шопов, координатор на проекти во еколошкото друштво „Планетум“ од Струмица вели дека само тенките пластични кеси се распаѓаат за 50 години, а за ...

КРАТЕЊЕ НА СМЕНИ, РАБОТНИЦИ НА ОДМОР, ПРЕКИН НА РАБОТА: Најголемите македонски извозници на удар на кризата со микрочипови

Фактор - пред: 19 мин

Ефектите од глобалната криза во автомобилската индустрија се поприсутни во домашната економија, тврдат домашни познавачи коментирајќи ги најновите показатели кои укажуваат на силно забавување на производството на автомобили.

Пошта склучи договор со Техно-чист вреден 722,2 илјади евра

еМагазин - тукушто објавено

АД за поштенски сообраќај Пошта на Северна Македонија во државна сопственост склучи договор со друштвото за хигиенско-технички услуги Техно-чист ДОО Скопје за одржување на хигиена во деловни простории на Македонска пошта за две години.

Симпозиум на Југоисточна Европа за зеленчук и компир

Независен - пред: 23 мин

Од денеска до 26 септември ќе се одржи осмото издание на Симпозиум на Југо-Источна Европа за зеленчук и компир, во коорганизација на Факултетот за земјоделски науки и храна – УКИМ, а под покровителство на International Society for Horticultural ...

Попладневен преглед: „Филип Морис“ со нови работни места и со надпросечни плати, Филипче ќе остане воздржан до крајот на истрагата, низок процент на заразени ученици

Frontline - пред: 14 часа

Глобалните компании како „Филип Морис Интернешанл“ вложуваат во иновации и развој, отвораат нови можности за младите да работат во средина карактеристична за големите реномирани компании. Политичарите треба да сфатат дека во политиката постојат ...

26 поврзани вести »

„Економист” во редакциска колумна ја повика Кристалина Георгиева да се повлече од функцијата директор на ММФ

Бизнис Вести - пред: 10 часа

„Економист” ја повика директорката на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева, да се повлече од функцијата поради нејзината улога во скандалот со манипулации со податоци поврзани со Кина, додека таа се уште беше во Светската банка.

10 поврзани вести »

А1 Македонија го постави “СМАРТ езеро Младост – прва иновативна туристичка атракција” во општина Велес

Скопје инфо - пред: 19 часа

А1 Македонија со задоволство ја информира јавноста дека проектот СМАРТ езеро Младост е целосно имплементиран со што општина Велес ја почнува својата трансформација во модерен и паметен град по примерот на развиените европски градови и го подобрува ...

13 поврзани вести »

Шахпаска: Во време на пандемија успеавме да ги зголемиме пензиите и да ги исплаќаме предвреме

365 - пред: 14 часа

Пензиската реформа со која пензиите ќе се усогласуваат и растат во јануари и јуни согласно растот на трошоците и дали мало или големо не коментираме, но тоа е согласно закон согласно растот на просечната и минималната плата без оглед кој е министер ...

12 поврзани вести »

Душан Пецовски, нов директор на „Реплек“: Подготвен сум да ја направам компанијата поуспешна

Канал5 - пред: 16 часа

„Реплек“ има нов надзорен одбор и повторно ќе дели дивиденда. Наскоро ќе биде избран и нов Управен одбор и генерален директор. На вчерашната седница на Собранието на акционери за нови членови на надзорен одбор изгласани се Антонио Георгиевски, ...

5 поврзани вести »

Митреска: Монетарната политика е еден од столбовите на закрепнувањето на економијата

Локално - пред: 23 часа

Mерките и политиките спроведени од страна на Народната банка, како и централните банки воопшто, ги дадоа посакуваните резултати во ублажувањето на ефектите од корона-кризата. И покрај пандемијата, кредитната активност во земјава и натаму расте, a ...

20 поврзани вести »

Туристички работници и хотелиери се жалат дека не ја добиле ветената државна помош

Алсат-М - пред: 17 часа

Околу 70 отсто од туристичките водичи се уште не ја добиле ветената помош од државата од шестиoт пакет мерки. Некои пак биле одбиени, како што велат од Здружението на туристички водичи од Охрид, поради банални причини.

Пари истражуваше: Топ 10 бугарски компании во земјава заедно имале приход од 157,7 милиони евра, но…

Точка - пред: 10 часа

Податоците што ги аналираше порталот Пари во соработка со БизнисМрежа.мк, за првите 10 компании по големина на приход кои се во сопственост на бугарска фирма, покажуват дека минатата година тие во Македонија направиле вкупен приход од 157,7 милиони ...

4 поврзани вести »

Свежото време погодно за прибирање на родот во земјоделството

Курир - пред: 21 часа

Намалување на температурите кои се невообичаени за овој период од годината, ќе им годат на земјоделците за прибирање на родот во градинарството на отворено, жетвата на пченката, добирањето на тутунот и неговото сушење, бербата на грозјето и овошките ...

8 поврзани вести »

УТРИНСКИ БРИФИНГ | Шахпаска: Над 92 отсто од вработените ќе одмораат во недела

Слободен Печат - пред: 21 часа

Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи, со кој се дефинира дека недела е ден на неделен одмор останува блокиран на Комисијата за труд и социјална политика, поради процедурални забелешки.

7 поврзани вести »

Миграцијата на младите го чини Западен Балкан 5,5 милијарди евра годишно

Р.С.Европа - пред: 19 часа

Колкаво е влијанието на миграцијата врз економиите на земјите од Западен Балкан? Според Вестминстерската фондација за демократија, најдиректниот трошок со кој се соочуваат е губењето пари за школување.

Заев: Просечната плата се движи кон 30.000 денари

Вечер Прес - пред: 19 часа

Премиерот Зоран Заев преку социјалната мрежа фејсбук сподели податоци, кои, како што вели, покажуваат дека македонската економија е стабилна и развојна. „Расте просечната исплатена нето-плата по вработен.

Југоисточниот регион најмногу учествува во креирањето бруто додадена вредност во земјоделството

Опсервер - пред: 20 часа

– Југоисточниот регион има најголемо учество во креирањето на бруто додадената вредност во земјоделството со 29,8 проценти, но и во создавањето на вредноста на растителното производство со 34,4 отсто.

5 поврзани вести »

„Боинг”: Кинескиот пазар ќе има потреба од 8.700 нови авиони до 2040 година

Бизнис Вести - пред: 1 ден

Се очекува во следните 20 години комерцијалната и трговската флота на Кина двојно да се зголеми и со тоа побарувачката да достигне 20 отсто од светските нарачки за нови авиони. Американската компанија „Боинг” предвидува дека до 2040 година, на ...

8 поврзани вести »

Енормен раст: Цената на плинот никогаш не била повисока

Република - пред: 20 часа

Цената на плинот енормно расте. На 1 јуни годинава, цената на плинот била 24 денари, а веќе на 20 овој месец, неговата цена достигна 39 денари. Ова е вистински ценовен шок за возачите кои имаат возила на плин, со оглед на тоа дека плинот никогаш не ...

Насмеан, млад, кул и диктатор: Кој е Најиб Букеле, новата политичка икона во Ел Салвадор?

Независен - пред: 19 часа

Претседателот Најиб Букеле, обвинет на меѓународно ниво и дома за покажување авторитарни амбиции, во понеделникот се прогласи себеси за „диктатор на Ел Салвадор“, во потсмевачки поздрав до неговите критичари.На Твитер, алатка која 40-годишниот ...

Ковачевски: Наместо странски инвестиции со 9000 ден. плата, ги помогнавме домашните инвеститори и продуктивната инфраструктура

CivilMedia - пред: 10 часа

Во Цивил прес студио, заменик-министерот за финансии, Димитар Ковачевски ги коментираше критиките на опозицијата дека има пад на странските инвестиции, дека се неспоредливи со претходната власт, дека капиталните инвестиции во инфраструктурата не се ...

Мобилизирање на целокупниот потенцијал за привлекување туристи

Н.Македонија - пред: 19 часа

Наспроти растот на бројот на туристи што го регистрира Државниот завод за статистика неодамна, претставниците на туристичкиот сектор укажуваат дека во споредба со периодот пред пандемијата, бројот на туристи е значително помал.

КАКО СЕ ЖИВЕЕ ВО ЕУ? Земјава во редот на земји со пониски тошоци, а Швајцарија најскапа

+инфо - пред: 21 часа

Податоците од анкетата направена од германското биро за статистика (Дестатис) покажуваат дека во Европа скапи за живот се и Германија, Данска, Луксембург, Холандија, Белгија и Австрија. Животот во Европа е најскап во Швајцарија, а најевтин во ...

Производителите на автомобили ќе загубат 210 милијарди долари поради недостаток на чипови

Локално - пред: 16 часа

Трошоците за нерешливиот недостиг на полупроводници се зголемија за повеќе од 90 проценти, поради што производителите на автомобили ќе загубат 210 милијарди долари во 2021 година, според Блумберг.

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт