Економија

Земјоделците бараат да не бидат двојно оданочени за да се здружуваат во задруги

Телма - пред: 2 часа

Земјоделците здружени во задруги се двојно оданочени, што задругарството во земјава го прави неатрактивно и тоа со години не успева да заживее. Затоа бараат да се измени Законот за персонален данок, со кој индвидуалните производители имаат даночно ...

11 поврзани вести »

Снегот и ниските температури неповолни за виновата лоза, дали и оваа година ќе биде тешка за лозарите?

Сител - пред: 3 часа

Лозјата најповеќе на удар од пролетниот снег што ја зафати земјава. За другите овошки нема опасност од измрзнување, уверуваат агрометеролозите. Кајсијата, сливата, бадемот, праската и останатите сорти кои веќе се расцветани се имони на моменталните ...

13 поврзани вести »

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Макфакс - пред: 3 часа

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како и стариот закон речиси во целост е на страната на правдата за извршителите, кои ги штитат интересите на ...

6 поврзани вести »

Трамп го потпиша меморандумот за царините на кинеските стоки

Нетпрес - пред: 2 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп го потпиша во четвртокот претседателскиот меморандум кој овозможува воведување царини до 60 милијарди долари на увозот на кинески стоки, но неговиот потег е многу поблаг од заканите коишто можеа да предизвикаат ...

6 поврзани вести »

Пат на страв и ужас

24 Вести - пред: 5 часа

Дваесетина хотели и викенд куќи на ски центарот Кожуф зјаат празни, оти до нив турист не може да дојде. Иако нов, патот до центарот е запуштен и непрооден, со огромни одрони и паднати дрвја.

4 поврзани вести »

Нова продажба на акции од Комерцијална банка, купени акции за 10 милиони евра

МКД - пред: 8 часа

Денеска во две блок трансакции беа истргувани вкупно 164.332 акции на Комерцијална банка АД Скопје по цена од 3.750 денари по акција или во вкупна вредност од 616.245.000 денари. Продавачи на акциите се странски инвестициски фондови и нивните ...

33 поврзани вести »

Во светот ќе се инсталираат 70.000 соларни панели на секој час во следните 5 години

Стандард - пред: 50 мин

Светот ќе инсталира 70.000 соларни панели на секој час во следните 5 години. Со други зборови – за 60 минути такви ќе покриваат површина од околу 1.000 фудбалски игралишта, пресметаа од Меѓународната агенција за енергија (IEA).

СДСМ ветуваше мерки за пензионерите, но и по десет месеци тие уште не се дојдени на дневен ред

Курир - пред: 4 часа

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, соопшти дека министерството се уште работи на планот за стабилизација на Фондот за пензиско осигурување на Македонија со кој ќе ја намали висината на средствата што државата ги уплаќа за да ...

11 поврзани вести »

Црна Гора изготви закон за практична работа за младите од регионот

Радио МОФ - пред: 6 часа

Повеќе правници од Црна Гора четири години се посветиле на анализи и истражувања со цел да напишат Закон за практична работа, односно закон што ќе го регулира преминот од образование до првото вработување на младите, но и нивното стекнување со ...

НБРМ бележи благ пораст на кредитирањето на фирмите

Сител - пред: 3 часа

Зголемена паричната маса во февруари за речиси 7,5%, како резултат на растот на заштедите на граѓаните и фирмите. Народната банка објави дека 6 милијарди евра изнесуваат готовите пари во оптек и депозитите, од кои 5,5 милијарди евра се замо заштеди, ...

Сточарите незадоволни, цената на најквалитетното јагнешко за извоз достигна одвај 150 денари

Сител - пред: 3 часа

Сточарите незадоволни од откупната цена на јагнешкото месо пред Велигден. Највисока цена постигнало кај италијанските откупувачи, кои во Полошко плаќаат по 150 денари за прва класа, односно за живо јагне под 20 кг.

ЕУ и шест други земји засега ќе бидат изземени од увозните давачки

Макфакс - пред: 3 часа

Трговскиот претставник на САД, Роберт Лајтхизер рече дека ЕУ и шест други земји ќе бидат засега исклучени од увозните давачки врз алуминиумот и челикот. Тој изјави дека сенатот планира да стави пауза на тарифите, додека течат преговорите, пред да се ...

6 поврзани вести »

1200 тони месо од Канада и Бразил, без царина завршиле во промет

24 Вести - пред: 6 часа

Во Македонија се увезувало и продавало месо од Бразил и Канада – без да се плати царина. Финансовата полиција отвори истрага за овој случај во кој се проценува дека на државата и е нанесена штета од околу еден милион евра.

Ќе добие ли Македонија нова милионска арбитражна постапка?

24 Вести - пред: 5 часа

Владата најверојатно ќе треба да се брани пред арбитражниот суд во Лондон доколку го раскине договорот за рудникот Казандол. Телевизија 24 дознава дека концесионерот на рудникот, компанијата Сардич МЦ, ќе покрене постапка против Македонија и ќе бара ...

13 поврзани вести »

Tencent загуби за еден ден повеќе од 26 милијарди долари од пазарната капитализација

Денар - пред: 6 часа

„Tencent Holdings“ загуби над 26 милијарди долари од пазарната капитализација, откако предупреди дека ќе ги жртвува краткорочните маргини, за да вложи средства во содржина и технологија за да дојдат до раст, соопштува „Bloomberg“.

4 поврзани вести »

СТАТИСТИКА ПРЕСМЕТА: Koлку изнесува покриеноста на увозот со извозот?

Фактор - пред: 3 часа

Покриеноста на увозот со извоз, во периодот јануари-декември 2016, изнесува 71.1%. Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Македонија, во периодот јануари-декември 2016 година, изнесува 270 407 829 илјади денари и бележи пораст од 7.4% во ...

Франција парализирана од штрајкови, синдикатите се противат на реформите

МРТ - пред: 6 часа

Синдикатите ја брануваат Франција. Штрајкуваат железничарите, вработените во метрото, контролорите на летање, вработени во администрацијата. Се противат на планираните реформи. За денес, ширум Франција се закажани околу 180 демонстрации на повик на ...

Општина Куманово објави повик за земјоделците во рамки на проектот за унапредување на Зелениот пазар

А1 On - пред: 7 часа

Општина Куманово објави повик до земјоделците, производители на овошје, зеленчук и млечни производи, да се пријават и да се поврзат со земјоделците од Општина Гњилане, Косово и да остварат поголема продажба.

Оваа година ќе забави растот во светскиот туризам

Денар - пред: 5 часа

Светскиот туризам веројатно малку ќе го забави темпото на раст во 2018-та година како резултат на повисоките цени на нафтата и авионските билети по рекордната 2017-та во која секторот создал 7 милиони нови работни места.

По Brexit новите британски пасоши ќе бидат произведени во Франција

Денар - пред: 5 часа

Новите британски сини пасоши, еден од најпочитуваните симболи на „Brexit“, ќе бидат произведени во земјата членка на Европската унија, Франција. Ова го соопшти денеска Мартин Сатерленд, извршен директор на британската компанија „De La Rue“ која ја ...

Најнови вестиTop TweetsНастаниМаркетингКонтакт