Забава

Младата Месечина во Вага носи среќа за три знаци

Скопје инфо - пред: 10 часа

Вечерва небото е осветлено со младата Месечина во Вага. Photo by Jim Strasma on Unsplash Ова е транзит кој ни носи слатка и романтична енергија за разлика од изминатиот период кога шест планети беа ретроградни, па чувствувавме тежина и тензија.

Најпопуларниот симбол во кинеската култура: Сите сме го виделе, а ЕВЕ какво значење има

Курир - пред: 8 часа

Античкиот симбол Јин и Јанг е веројатно најистакнатиот и најпопуларниот симбол во кинеската култура. Овој познат симбол е претставник на филозофскиот концепт, кој нè учи дека во сите објекти во вселената постојат две главни, контрадикторни, но ...

Моќта на бројот 7: Зошто се вели дека е среќен и што е поврзано со неговото значење?

Курир - пред: 8 часа

Дали верувате во нумерологија? Зошто бројот 7 се појавува речиси во сите среќни комбинации на броеви? Ако се разгледа од повеќе аспекти, бројот 7 е навистина посебен. На пример, има седум денови во неделата, виножитото има седум бои, тонската скала ...

(ВИДЕО) НЕВЕСТА ОСТАВЕНА НА ДЕНОТ НА СВАДБАТА, СИТЕ И АПЛАУДИРААТ НА НЕЈЗИНИОТ ПОТЕГ: И забраниле да му се јави, па останале без зборови – БРАВО!

Екран - пред: 11 часа

На денот на нејзината венчавка, невестата дознала дека нејзиниот иден сопруг решил да побегне, а светот зуи за тоа што таа го направила. Кајли Стид има 27. години и само што сакала да го каже судбоносното „Да“, дознала дека нејзиниот вереник ја ...

Гореше најголемиот пазар за свежа храна во светот (снимка)

Таратур - пред: 9 часа

Во предградието на Париз избувна пожав во кој гореше најголемиот пазар за свежа храна во светот, Ранжис, јавија светските медиуми. Пожарот избувнал во магацин на фирма за овошје и зеленчук, во средиштето на познатиот меѓународен пазар, каде има ...

Задача која предизвика хаос на интернет: Дали ќе му верувате на дигитронот или на часовите по математика?

Курир - пред: 10 часа

Задачата е споделена на социјалните мрежи, а гласи: 60 ÷ 5 (7–5) =? Луѓето се расправаат за две различни решенија. Ако внесете задача поставена на овој начин во калкулаторот, тој прво ќе го реши делењето, а потоа она што е во заградата и ќе го ...

Растение кое може да ви го зголеми коефициентот на интелигенција, но содржи многу токсична компонента и не е за деца

Во Центар - пред: 10 часа

Има денови кога нашите уши едноставно не сакаат да слушнат ништо што некој ни кажува и советува, но има и ситуации во кои не восприемаме доволно, не учествуваме во текот на разговорот и понекогаш ни е тешко да проучување.

Народни верувања: Што значи кога дел од телото ќе ви затрепери или ќе почне да ве чеша?

Пулс24 - пред: 11 часа

Дали знаете што значи ако ве зачеша врвот на главата, или што значи кога ќе имате шум во левото уво… Ако ве зачеша: Врвот на главата – покажува материјална добивка или за бремени жени предвидува ќе родат машко дете Задниот дел од вратот – некои ...

ДОВОЛНА Е САМО ШАКА ОД ОВА ОВОШЈЕ: Често забораваме дека и ПОСТОИ, а тоа е БОМБА за организмот

Во Центар - пред: 11 часа

Со или без диета, најздравите намирници се оние од растително потекло и треба да се консумираат што почесто, па сигурно нема да погрешите ако јадете јаболко, портокал, јагода или боровинки – да не зборуваме за супер здрави банани, калинки или ...

(ВИДЕО) БРУКА – АВИОКОМПАНИЈА ПОНИЖИЛА ИНВАЛИД: Морала да оди во тоалет, ја тераа да ползи, а се објасниле на бизарен начин

Екран - пред: 13 часа

Видеото на една жена стана вирално на TikTok откако таа го снимила своето понижувачко искуство како корисничка во инвалидска количка која имала потреба да користи тоалет во авион. Џени Бери од Велика Британија се снимила како лази на летот на ...

Полска, Ирска и Балтикот се залагаат за санкции од ЕУ за Газпромбанк и дијаманти од руско производство

Во Центар - пред: 15 часа

Газпромбанк, субјектот кој се покажа како инструмент за завршување на плаќањата за гас меѓу Русија и Европската унија, треба да биде исфрлен од системот SWIFT во следната рунда санкции на ЕУ, според заедничкиот предлог на Полска, Ирска и трите ...

Пентхаус во Мајами кој достигна 20,5 милиони долари на аукција минатиот месец, сега е намален за речиси 34 милиони долари

Во Центар - пред: 15 часа

Резиденцијата може да се пофали со бања од 1 милион долари и покривна палуба со поглед на Атлантскиот Океан. Пентхаус во Мајами кој беше продаден за 20,5 милиони долари на аукција во февруари се врати на пазарот, сега со цена од 33,9 милиони долари.

Оптичка илузија која ги тестира вашите очи и ум: Можете ли да сфатите што се случува?

Попара - пред: 13 часа

Дали мислите дека сте посебни? Новата оптичка илузија е дизајнирана да ги стави на тест вашиот ум и очи, а илузијата се случува кога зјапате во средината на оваа спирала, пишува „The Sun“.

(ФОТО) ЗАБРАНЕТО ВО РУСИЈА – Млада руска инфлуенсерка се соочува со шест години затвор поради користење на Инстаграм

Екран - пред: 14 часа

Руската инфлуенсерка Вероника Логинова (18) би можела да се соочи со казна затвор до шест години затоа што продолжила да го користи Инстаграм, откако Владимир Путин го забрани на почетокот на оваа година и го нарекол „екстремистички“.

НАТАЛИЈА БЕШЕ СИРОМАШНА КЕЛНЕРКА КОГА го запознала моќниот принц: Се омажила богато, но потоа бајката се претворила во кошмар!

Во Центар - пред: 18 часа

Наталија Алиева била скромна и убава девојка од Белорусија кога запознала арапски принц. По само седум дена запознавање, тој реши да се ожени со неа, а иако на прв поглед нејзината приказна изгледаше како онаа на „Пепелашка“, вистинската вистина ...

Ја насликал во ментална институција откако си го пресекол увото - која е инспирацијата за „Ѕвездена ноќ“ на Винсент ван Гог?

Црнобело - пред: 20 часа

Сигурни сме дека веднаш можете да ја препознаете „Ѕведена ноќ“ - најпознатата слика на Винсент ван Гог. Но знаете ли кога и зошто ја насликал? За време на неговата кратка кариера, пионерот на постимпресионизмот, Винсент ван Гог, направил навистина ...

ХОРОСКОП ЗА 25-ТИ СЕПТЕМВРИ: За Рибите има прилив на пари, а за Јарците нови можности

Попара - пред: 21 часа

Овен Областа на финансиите е постојан извор на фрустрации и грижи за вас. Не сонувајте за бегство, во овој момент не можете да поправите ништо бидејќи не се сите карти во ваши раце. Искористете го денот за искрено да го завршите она што ви следува, ...

Како да го подготвите детето за смртта на блиска личност

Деца - пред: 22 часа

Сознанието дека некој што го сакате се бори со опасна болест може да биде навистина тешко. Меѓутоа, покрај сите чувства со кои се соочуваме како возрасни, најтешкиот дел од оваа борба може да биде задачата да му ја објасните ситуацијата на детето.

По семејниот скандал Северина „се фрли“ на тренинг! Погледнете зошто пејачката е затегната вака во петата деценија (ФОТО)

Женски магазин - 25.09.2022

Пејачката Северина Вучковиќ е позната по тоа што се грижи за својот изглед, а и во петтата деценија изгледа фантастично. Популарната Севе се фрли на тренинг и теретана, а на својот Инстаграм профил објави слика од вежбалната.

Одгледувачите на корги очекуваат зголемен интерес за овие кучиња по смртта на Елизабета Втора

Курир - 24.09.2022

Одгледувачите на кучиња во Европа по смртта на британската кралица Елизабета Втора очекуваат зголемен интерес за кучињата корги кои со децении беа нејзини миленици. Како што пренесува Би-Би-Си, побарувачката за корги или „кралските кучиња“ како уште ...

Најдете 3 кришки леб меѓу коргите: Моменталниот рекорд е 18 секунди

Попара - 24.09.2022

Вклучете ја стоперката и фатете се за работа! Познато е дека покојната кралица Елизабета ги обожавала кучињата, особено нејзините корги. За овој факт е свесен и уметникот Џерџели Дудас, попознат како Дудолф, кој решил да и оддаде почит со оваа ...

(ВИДЕО Една од најскапите СВАДБИ во светот чинела 60. милиони долари: Луксузот го изненадил светот, но приказната немала среќен крај

Екран - 24.09.2022

Младенците биле наследничката Ваниша Митал и бизнисменот Амит Батија Има парови кои мислат дека е лудост да се трошат пари на свадба, претпочитаат се да прават тивко со матичарот и убаво да се забавуваат во кругот на своите најдобри пријатели.

Вториот живот на комбајнот

Оff.net - 24.09.2022

Ако книги можат да се користат како подметачи за креденец, ако гајба може да се употреби како масиче за пива, посебна салама и вегета, зошто тогаш комбајнот, таа велелепна машинерија за благородни цели, не би можела да се користи за нешто сосема ...

Виц на денот: Вчерашен

Слободен Печат - 24.09.2022

Се сретнале Мујо и Хасо и Мујо го прашува Хасо: – Абе, кој датум сме денес? Хасо: – Немам поима, види во весникот што го држиш. Мујо: – Џабе, вчерашен ...

ХОРОСКОП ЗА 24-ТИ СЕПТЕМВРИ: За Близнаците стигаат вести, а два знака треба да се опуштат

Попара - 24.09.2022

Овен Премногу им давате важност на луѓето кои ве осудуваат само поради сопствената досада. Вашата љубовна врска е само ваша, за неа не треба да се грижи околината. Ако го игнорирате она што го кажуваат другите, ќе сфатите дека на вашата љубовна ...

(ФОТО) Науката одлучила кои се најубавите славни маж и жена на светот: Дали се согласувате?

Екран - 24.09.2022

Повеќето ќе речат дека вкусовите се различни и дека убавината е субјективна, но научниците сепак веруваат дека е можно да се користат научни методи за да се најде личност која би се сметала за убава.

Овие 3 хороскопски знаци не трпат критики: Кога ќе им укажете на грешка, веднаш се навредуваат

Попара - 24.09.2022

Кај нив постои можност една безопасна критика да прерасне во голем конфликт Има луѓе кои ја ценат конструктивната критика и ја користат за да се подобрат себеси и да не ја повторуваат истата грешка следниот пат.

14 работи кои треба да почнете да ги правите уште денес за да си бидете благодарни за 10 години

Црнобело - 24.09.2022

Научете паметно да ги трошите парите. Бидете одговорни со нив, но немојте ни да си ги скратувате сите задоволства. Сигурни сме дека имате некаква визија за тоа како би сакале да изгледа вашиот живот за десет години од денес.

Десна, лева, десна: Погледнете го грозоморниот нокаут пред ноќен клуб (ВИДЕО)

Во Центар - 24.09.2022

Надзорните камери снимија брутален нокаут пред ноќен клуб! На видеото се гледа како млад човек се обидува да влезе во ноќен клуб, но обезбедувањето не му дозволува. Младиот човек станувал сè поагресивен, а според информациите од социјалните мрежи се ...

Победниците од натпреварот „Најкомична фотографија од домашни миленичиња“ за 2022 година

Факултети - 24.09.2022

Неодамна беа објавени победниците од овогодишниот натпревар „Најкомична фотографија од домашни миленичиња“ за 2022 година, а во продолжение ви ги прикажуваме најсмешните. Победничката фотографија насловена „Бум, бум“ ја направи Кеничи Моријанга и ...

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт