Храна

КАКАО, МЕД И ПУТЕР: Чудо од домашната кујна за лекување на кашлицата

НМД - пред: 2 часа

Какаото е многу ценета намирница поради полифенолите кои влегуваат во нејзиниот состав, а кои го даваат главниот лековит ефект. Во комбинација со мед и путер се препорачува како превенција и лек за настинки и кашлица.

6 поврзани вести »

Брзи и вкусни: Мафини со сирење

Gotvi.mk - пред: 1 час

Брзи и вкусни мафини со сирење. Состојки: 1 чаша пченкарно брашно 1 чаша брашно 1/2 чаша масло 1,5 чаша јогурт или млеко 1 лажичка сол 1 лажичка прашок за печиво 1 јајце 200 гр сирење Начин на подготовка: Измешајте ги сите состојки и ставете ја ...

Бананата е најлош избор за појадок, тврдат нутриционистите – ова е причината

Курир - пред: 4 часа

Познато е дека појадокот е најважниот оброк, со него го започнуваме денот и поради тоа важно е да не го прескокнувате. Покрај тоа, исто така важно е што ќе изедеме кога станува збор за појадокот.

11 поврзани вести »

СЛАВСКА ПОГАЧА: еден од најубавите рецепти досега, кој го барав долго време

НМД - пред: 3 часа

СЛАВСКА ПОГАЧА: еден од најубавите рецепти досега, кој го барав долго време. Рецепт на Сања од каналот Аурора Рецепти. Многу декоративна, мека и вкусна погача која може да ја правите за украсување на трпезата и да ги израдувате вашите најмили.

6 поврзани вести »

Најздравиот десерт на светот: Еве зошто треба да им го приготвите на вашите деца уште денес!

Убавина и Здравје - пред: 6 часа

Заборавивме на природните и едноставни десерти, па без брашно и млеко повеќе не ни знаеме да приготвиме десерт Испечете тиква, а потоа исечкајте ја, прелејте ја со мед и со ореви. Послужете му го на детето како врвен десерт.

6 поврзани вести »

Брз ручек за цело семејство: Рецепт за тестенини со фантастичен сос од тиквички

Вистина.мк - пред: 5 часа

Вака подготвените макарони одлично се вклопуваат со некој вид на салата. Овојпат ќе ви го претставиме овој едноставен рецепт за макарони со сос од тиквички. – 200 грама кромид; – околу 700-800 грама тиквички; – 1 чешне лук; – 1 домат; – 500 ...

8 поврзани вести »

Може да замени шеќер и сузбие кашличица: Што се’ можеме да пронајдеме во МЕДОТ?

Екран - пред: 53 мин

Приказната за медот е постара отколку што мислевме. Слики во пештера во Шпанија постара од 8.000 години ја прикажува бербата на медот и оттогаш се користи за храна и медицински придобивки ширум светот.

Телешко со печурки и ориз

Gotvi.mk - пред: 19 мин

Вкусна комбинација за одличен ручек. Состојки: 500 гр телешки медаљони 500 гр шампињони 2 главици кромид 1 морков 50 гр сланина вегета бибер сечкан магдонос ориз Начин на подготовка: Помалите телешки шницли/медаљони малку зачинете ги со вегета, ...

Тиква – одлична храна и уште подобар лек

Екран - пред: 37 мин

Тиквата е идеална и неизбежна есенска храна, богата со лековити состојки, вкусна, а воедно и нискокалорична. Науката докажа дека тиквата содржи голем број на фитонутриенти каротеноиди. Каротеноидите се одговорни за портокаловата боја на оваа храна, ...

(ФОТО) Елизабет Харли (56) позирала во бикини па со вајаното тело го урнала Инстаграм

Екран - пред: 4 часа

Елизабет Харли практично живее во бикини. 56-годишната актерка 365. дена ужива на сонцето и објавува жешки фотографии на Инстаграм за да ја разбуди имагинацијата на нејзините следбеници. „Конечно сонце, море и уште сонце“, напишала таа покрај ...

Рецепт за солена пита од палачинки: Вкусен и едноставен оброк кој го обожуваат и децата и возрасните

Точка - пред: 4 часа

На палачинките ретко кој може да им одолее, но веројатно не сте ги јаделе често во облик на пита. Палачинките веројатно сте ги јаделе на многу начини, и солени и слатки, со печеница и павлака, кашкавал, но и со ореви и мед, бисквити...

Чорба со пилешко месо – вкусна и здрава

Gotvi.mk - пред: 2 часа

Здрава и вкусна чорба… Состојки: парче плешко месо половина главица кромид малку масло 150 гр рендани моркови 70 гр сечкана боранија 100 гр грашок 2 лажици резанци за супа магдонос сол Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на Милица ...

Ручек на германски начин: Рецепт за Spätzle со свинско и сос од печурки!

Курир - пред: 6 часа

Spätzle е омилена паста со јајца која се јаде во кујните на Германија, Австрија, Швајцарија, Унгарија и Тирол. Тие се омилени во германската провинција Швабија и скијачкиот рај во Австрија – Форарлберг. И на Балканот се кријат зад името љеванци.

Крем чорба од карфиол и лешници

Мои рецепти - пред: 3 часа

Топло ви ја препорачувам чорбава. Има преубав вкус. Подготовка: 1. Во касерола ставете го маслото да се загрее. Додајте го сецканиот кромид, целер и компирите, исечени на помали коцки. Пропржете, додека кромидот малку подомекне.

Вежби кои ќе ви го трансформираат телото

Кајгана - пред: 4 часа

Во новото видео на Body Hub ќе ви покажат вежби кои ќе ви ги активираат сите мускули на телото. Овие вежби се одлични дури и за горниот дел на телото, но вклучени се и нозете и стомачните мускули.

Ослободете се од кашлица и секрет, овој домашен сируп ќе ви помогне

Курир - пред: 9 часа

Морковите се неверојатно здрав зеленчук – тие се сјаен извор на витамин А и каротен, добри се за алергии, анемија, реума, проблеми со варењето, ја чистат крвта, полни се со железо, магнезиум, калциум, фосфор и други скапоцени минерали.

4 поврзани вести »

Брауни колач со нутела и бејлис

Мои рецепти - пред: 5 часа

Подготовка 1. Јајцата ги матиме убаво, да станат пенести (околу 10 минути). Го додаваме бејлисот и матиме убаво. 2. Нутелата ја загреваме во микро 30 секунди (или на пареа) и ја ставаме во подлабок сад. 3.

Брзо и вкусно: Паста со спанаќ и пармезан

Кајгана - пред: 11 часа

Идеален предлог за брз ручек со спанаќ. Потребни состојки: 250 г тестенини во облик на школки Спанаќ(ако е замрзнат 1 пакување) Половина коцка супа 1 главица кромид 1 чешне лук Маслиново масло Малку бело вино Сечкан магдонос Сол и бибер Пармезан ...

4 НАПИТОЦИ ПРОТИВ НЕСОНИЦА, ЗА СЛАБЕЕЊЕ И ЗАЈАКНУВАЊЕ НА ИМУНИТЕТ: Испијте еден пред спиење, чудесно делува на организмот!

Курир - 25.10.2021

Познато е дека шолја топло млеко ни помага полесно да заспиеме, но има и поздрави опции за борба против несоницата. Ви носиме рецепти за пијалаци кои освен што ја спречуваат несоницата, помагаат да ослабете, да го регулирате метаболизмот и го ...

4 поврзани вести »

Никако не ја фрлајте: Неколку начини како да ја искористите кората од портокалот

Скопје24 - 25.10.2021

Есента е вистинско време за консумирање цитрусни овошја, а портокалите дефинитивно се на врвот на листата. Кората од портокалот кој го јадеме секогаш ја фрламе како непотребен отпад, но и таа знае да биде корисна.

4 поврзани вести »

Толку вкусно, а толку убаво: Полнети печени патлиџани кои ќе ве одушеват со вкусот, а и изгледот

Попара - 25.10.2021

Вкусно и визуелно многу привлечно јадење – полнетите печени домати се вистинска рапсодија на вкус, боја и арома, а сите ќе уживаат во оваа комбинација. Кускусот е храна која се добива од здробена тврда пченица и е многу популарна храна во кујните на ...

Вкусно и лесно за подготовка: Десерт со ванила и бадеми

Кајгана - пред: 6 часа

Кремаст десерт за сите љубители на ванила. Потребни состојки: 4 жолчки 250 мл млеко 80 г шеќер Малку коњак 1 ванила 1 ќесичка желатин 200 мл слатка павлака Печени бадеми за декорација Начин на подготовка: Рачно изматете ги жолчките, шеќерот и ...

Класична германска компир салата

Мои рецепти - пред: 7 часа

Подготовка: 1. Во тенџере налеваме вода. Тенџерето го ставаме на оган за водата да зоврие. Компирите ги лупиме. Во зовриената вода ги додаваме компирите и посолуваме. Во зависност од типот на компир вариме од 15 до 20 минути.

Мини штрудлички со мармалад

Мои рецепти - пред: 8 часа

Подготовка 1. Во длабок сад ги ставаме сите состојки, освен брашното, кое го додаваме на крај. Прво ставаме 300 гр, па според потребата додаваме уште (јас додадов уште 20 гр, зависно големината на јајцето). 2.

Што ќе се случи ако направите 1.000 склекови во еден ден?

Кајгана - пред: 10 часа

Јутјуберот Лукас, познат како Pigmie, една недела по ред секој ден правеше 100 склекови и згибови и ги споделуваше резултатите, а потоа одлучи да направи 1.000 склекови во еден ден за да види што ќе се случи со неговото тело. „Ова ќе биде долг ден.

Пудинг од просо

Мои рецепти - пред: 11 часа

Подготовка: 1. Просото го ставаме во вода да стои во текот на ноќта. Следниот ден го миеме со ладна вода. Го цедиме и ставаме во ѓезве. Ја додаваме водата и вариме на средна температура, повремено мешајќи.

За само 15 минути: Колачиња со лимон и јогурт

Gotvi.mk - пред: 22 часа

Кекси со јогурт и лимон, брзи и вкусни. Состојки: 1 јајце 100 гр шеќер сок од 1 лимон кора од лимон 100 гр јогурт 250 гр брашно прашок за печиво Начин на подготовка: Во една чинија измешајте јајце, шеќер, сок од лимон и кора од лимон.

За помалку од половина час: Сочно пилешко од неколку состојки

Gotvi.mk - 25.10.2021

Сочно пилешко од неколку состојки. Состојки: 3 парчиња пилешко филе 40 гр путер 170 мл млеко брашно рузмарин Начин на подготовка: Исчукајте го месото, па извалкајте во брашно и испечете во тава на путер и малку маслиново масло.

Чоколаден колач од 2 состојки без печење: На брзина измешајте ги намирниците и изладете, никогаш полесно до вкусен десерт

Gotvi.mk - пред: 23 часа

На брзина измешајте ги намирниците и изладете, никогаш полесно до вкусен десерт. Состојки: 200 гр банани 300 гр чоколадо Начин на подготовка: Растопете чоколадо, па додајте измиксани банани. Соединете, па ставете во калап обложен со хартија.

Цвекло без конзерванс – здрава и вкусна салата

Gotvi.mk - 25.10.2021

Без конзерванс, како да сочувате цвекло за зима. Состојки: 5-6 кг цвекло 1,5 л вода 500 мл алкохолен оцет 9% 4 лажици шеќер 2-3 лажици сол бибер Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на ...

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт