Хроника

Малолетничка силувана во Шуто Оризари

Слободен Печат - пред: 4 часа

Вчера наутро била силувана малолетничка во Шуто Оризари. Се преземаат мерки за расчистување на ...

8 поврзани вести »

24-годишна девојка нападната од нејзиниот невенчан сопруг

Сител - пред: 6 часа

Девојка нападната од нејзиниот невенчан сопруг. - На 23.04.2024 во 16.20 часот во СВР Скопје 24-годишна жена пријавила дека околу 15.40 часот во скопско била физички нападната од нејзиниот невенчан сопруг И.М.(26) од Скопје, соопшти МВР.

19 поврзани вести »

Во сообраќајна несреќа на магистралниот пат Охрид – Кичево тешко повредена кумановка

Макфакс - пред: 10 часа

Вчера во 21.20 часот во СВР Охрид било пријавено дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, патничко возило „фолксваген голф“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од 60-годишниот И.А.

11 поврзани вести »

Грчки државјанин починал во казино во Битола

Фокус - пред: 10 часа

Грчки државјанин, на возраст од 62 години, вчера починал во казино во хотел во Битола. Во СВР Битола било пријавено дека во Итнат медицинска помош е донесен Н.К. без знаци на живот. Лекарот констатирал смрт, а по наредба на јавен обвинител телото на ...

18 поврзани вести »

Тројца скопјани искасани од кучиња скитници

Макфакс - пред: 10 часа

МВР извести дека изминатиот ден тројца скопјани пријавиле каснување од куче скитник, во полициските станици. На 23.04.2024 во 17.30 часот во Полициската станица Центар, 34-годишната Д.С. од Скопје пријавила дека во населбата Маџир Маало во Скопје, ...

5 поврзани вести »

Уапсен Турчин на Деве Баир, на увид дал фалсификувани документи

Макфакс - пред: 10 часа

Вчера во 20.25 часот на Граничниот премин Деве Баир, полициски службеници го лишиле од слобода 44-годишниот М.Д. од Република Турција, кој управувал товарно возило „мерцедес“ и полуприколка со турски национални ознаки, поради тоа што при извршена ...

Денеска во Скопје изгубена е баба Сашка

Република - пред: 1 час

Изгубена е баба Сашка, алармира семејството. Станува збор за реон Центар, Тафталиџе, Карпош, но може да е било каде во Скопје! Баба Сашка има 80 години и дијагностицирана деменција. Облечена е во црно со црн плик-ташна.

Бегал од полицијата и фрлил ќесе со марихуана

МКД - пред: 4 часа

На улицата „Дабничка“ во Прилеп полицајци се обиделе да го запрат возилото управувано од А.А. (20) од Прилеп, но тој продолжил да се движи и од возилото исфрлил ќеса со марихуана. По комплетно документирање на случајот против него ќе биде поднесен ...

Пожар во Драчево- гореше покрив од куќа

Курир - пред: 5 часа

Од Бригадата за противпожарна заштита пожарот бил изгаснат. На 23.04.2024 во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека на подрачјето на Драчево, настанал пожар на покрив од куќа, сопственост на Л.Д.(74) од Скопје. Повредени лица нема.

29-годишен сопственик од тетовско измамен за 21 илјада евра!

ТВ21 - пред: 10 часа

На 23.04.2024 година во 11.30 часот во СВР Тетово, Б.Ф.(29) од тетовско, сопственик на правно лице, пријавил дека од 23.03.2024 до денот на пријавувањето бил измамен од странска фирма за продажба и компанија за транспорт.

21 поврзани вести »

На што се должи агресијата кај младите?!

Слободен Печат - пред: 23 часа

Проблематичниот ученик од „Димо Хаџи Димов“ кој вчера истепа наставничка е само еден во низата случаи на насилство кое го извршуваат ученици, малолетници и адолесценти. Агресијата кај младите според експертите не е изненадување.

24 поврзани вести »

Во државава се вози и без возачка, само во Скопје за еден ден фатени 14 лица

МКД - пред: 12 часа

Сообраќајни контроли на МВР Во контролите во областа на сообраќајот во текот на вчерашниот ден на територија на град Скопје изречени се вкупно 108 мерки, соопштија денеска од МВР. За возење без возачка дозвола изречени се 14 санкции, шест мерки за ...

10 поврзани вести »

79-годишник натепал полицаец во Куманово

Кумановски м. - пред: 12 часа

Седумдесет и деветгодишен кумановец вчера околу пладне бил агресивен и физички нападнал полициски службеник. – На 23.04.2024 година во 11.50 часот полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода Б.Р.

15 поврзани вести »

Пожар зафати куќа во неготинско Долни Дисан

А1 On - 23.04.2024

Пожар зафати попладнево дел од куќа во неготинско Долни Дисан, информацијата ја потврдија од Територијална противпожарна единица Неготино. – Веднаш по дојавата, заминавме на лице место. За среќа, пожарот го зафати само долниот дел од куќата и нема ...

10 поврзани вести »

СВР Тетово поднесе кривична пријава против 73-годишно лице за семејно насилство – ја затворил својата снаа и ја тепал во повеќе наврати

Lider - 23.04.2024

СВР Тетово презеде решителна постапка со поднесување кривична пријава против физичко лице А.К. (73) од Тетово. Жалбата произлегува од алармантни сомнежи за „телесна повреда“ и „загрозување на сигурноста“ во врска со инциденти со семејно насилство.

13 поврзани вести »

Незаконски си граделе куќи, гостиварец и кривопаланчанец заработија кривични пријави

МКД - 23.04.2024

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар вчера поднела кривична пријава против 46 годишен гостиварец поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело бесправно градење.

13 поврзани вести »

Полицијата фати 19 годишник и малолетник како лепат плакати во изборен молк

МКД - 23.04.2024

„Падна“ првата пријава за прекршување на изборнните правила Полицајци од СВР-Тетово утрото во еден часот по полноќ привеле 19 годишник и еден малолетник откако добиле пријава дека со автомобил оделе низ тетовски села, во период на предизборен молк и ...

8 поврзани вести »

Мотоциклист удри во пешак на „Партизанска“, двајцата повредени

Макфакс - 23.04.2024

Синоќа, на булеварот Партизански одреди во Скопје, мотоцикл „дукати“, со скопски регистарски ознаки, управуван од Е. П. (27) од Скопје, удрил во пешакот Н. Ѓ. (30) од с. Рашче, Скопско. Во несреќата тешки телесни повреди добил пешакот, а ...

21 поврзани вести »

Исчезна 17-годишник од установа за згрижување деца во Карпош

Кајгана - пред: 13 часа

Завчера, во 13 часот, во Полициската станица Карпош од Јавната установа за згрижување на деца било пријавено дека од установата се оддалечил нивниот штитеник, 17-годишниот Ч. С., кој и претходно се оддалечувал и бил враќан, извести МВР.

Сообраќајка во Пехчево: Мотоциклист заврши во болница

Скопје инфо - 23.04.2024

Мотоциклист од Пехчево е тешко повреден во сообраќајка, откако се судрил со патничко возило. - На 22.04.2024 во 19.40 часот во ОВР Берово било пријавено дека на ул.„Равен“ во Пехчево се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „форд фокус“ ...

4 поврзани вести »

Украден сеф од продажен објект во Карпош

Слободен Печат - 23.04.2024

Ноќеска на територија на општина Карпош бил украден сеф со пари од продажен објект. Како што информираат од МВР, ноќеска во 3.20 било пријавено дека била извршена кражба. МВР презема мерки за расчистување на ...

5 поврзани вести »

Приведен кумановец при обид за шверц на дрва во Липково

Кумановски м. - пред: 15 часа

Четириесет и едногодишен кумановец бил приведен во липковско при обид да превезе огревно дрво без документација. – На 22.04.2024 во 13.45 часот на патот од с.Слупчане кон с.Руница, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и ...

Скопјани направиле сообраќајка, па се истепале меѓу себе

Press24 - 23.04.2024

Вчера во 17.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на подрачјето на Ѓорче Петров, по расправија околу претходно случена сообраќајна незгода, бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу В.А.(60) и М.Ч.(34), двајцата од Скопје.

5 поврзани вести »

Албански државјани нелегално влегле во Македонија – ги откриле на граница кај Дојран

А1 On - 23.04.2024

Двајца албански државјани на 41 и 33 годишна возраст нелегално влегле во Македонија. Биле откриени на место викано Солунски пат од граничните служби на преминот Стар Дојран. „ На 22.04.2024 во 18.10 часот на подрачјето на Стар Дојран на место викано ...

Прегазен струмичанец во Скопје, со тешки повреди пренесен во болница

Слободен Печат - 23.04.2024

Четириесет и седумгодишен струмичанец е тешко повреден откако бил прегазен на улица „Димитрија Чуповски“ во Скопје. Несреќата се случила вчера во 14 часот а четириесет и седумгодишниот И.С. бил удрен од четириесетгодишниот Ј.А. од с.Лозово, велешко.

Ограбена обложувалница во Центар, крадецот се заканил со оружје

Скопје инфо - 23.04.2024

Кражба на пари од обложувалница се случила изминатиот викенд во центарот на Скопје. - На 21.04.2024 во 15.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека во спортска обложувалница на подрачјето на Центар, едно лице со закана со оружје кон вработената ...

Активисти на ВМРО-ДПМНЕ во Виница физички нападнале граѓанин со едногодишниот син

24Инфо - 22.04.2024

Активисти на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ денеска во „Ромско маало“ во Виница физички нападнале еден граѓанин кој бил заедно со неговите малолетни деца. Како што дознава 24инфо.мк денеска откако граѓанин незадоволен од работата на градоначалникот ...

НАСТАВНИЧКА ГО УБИЛА МОМЧЕТО ЗА ВРЕМЕ НА ИНТИМНА ВРСКА: Го врзала за креветот, а потоа извадила нож! ЛАЖЕЛА ДЕКА ИМА КОВИД ЗА ДА ГО СКРИЕ ТЕЛОТО

Во Центар - 22.04.2024

Наставничка од Велика Британија го убила своето момче по што на пријателите им кажала дека има ковид за да има време да го закопа во градината! Фиона Бил (50) го намамила градежниот работник Ник Билингем (42) во спална соба за секс, а потоа го ...

Скопјанец пронајден починат пред кафеана

Пулс24 - 22.04.2024

Министерството за внатрешни работи информираше дека вчера во 16.15 часот во СВР Скопје било пријавено дека во патничко возило „опел“ со скопски регистарски ознаки пред угостителски објект во населба Хиподром бил пронајден починат Ф.Ш.

Скопјанец со нож го нападнал својот 82-годишен дедо

Пулс24 - 22.04.2024

Министерството за внатрешни работи информираше дека вчера во 22.00 часот во СВР Скопје, 82-годишник од Скопје пријавил дека во дворот од семејната куќа на подрачјето на Кисела Вода, по претходна расправија, бил физички нападнат од својот внук М.Т.

Најнови вестиСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт