Кошарка

Леброн: Јас сум најдобриот кој ја играл оваа игра

Спортски - пред: 29 мин

Леброн го сруши рекордот на Карим Абдул Џаба и од изминатата вечер е најдобриот стрелец во историјата на НБА. По натпреварот Шекил O’Нил го праша Џејмс дали самиот себе се смета за најголем на сите времиња.

45 поврзани вести во 5 поттеми »

ВИДЕО: Јокиќ ја урна и Минесота, центарот на Денвер за едно полувреме до „трипл-дабл“

Слободен Печат - пред: 24 мин

Кошаркарите на Денвер славеа над Минесота со 146:112 во НБА лигата , а српскиот кошаркар Никола Јокиќ забележа нов „трипл-дабл“. Српскиот центар на Нагетси го забележа својот 19 „трипл-дабл“ учинок сезонава, а за тоа му требаше само едно полувреме.

12 поврзани вести »

Американец од МЗТ Скопје е најкорисен кошаркар на колото во АБА-лигата!

Sport 1 - пред: 1 час

Во своето второ деби во дресот на МЗТ Скопје, со оглед што првото му траеше само пет минути по што посериозно се повреди и паузираше еден месец, Деандре Кук одигра фантастичен меч во триумфот на аеродромци на домашен терен против Унион Олимпија.

8 поврзани вести »

Митрашиновиќ не губи надеж: Да го завршиме овој циклус на најдобар можен начин, па зошто не и со победа?

SportMedia - пред: 26 мин

Анџелика Митрашиновиќ ќе биде еден од лидерите во редовите на македонската женска кошаркарска репрезентација на последните два квалификациски меча за место Евробаскетот во 2023 година, битка која претходно е изгубена.

Лојо: Не смееме да ја потцениме Македонија

Н.Македонија - пред: 1 час

Селекторот на македонската женска кошаркарска репрезентација Александар Ашаданов, на вчерашниот утрински тренинг во СРЦ „Кале“ во Скопје, можеше да смета на сите повикани кошаркарки, пред предвиденото вчерашно вечерно заминување за Сараево за ...

9 поврзани вести »

Нено и компанија со убедлива партија им се вратија на победите во ВТБ лигата (ВИДЕО)

Дерби - пред: 4 часа

Уникс Казан на Ненад Димитријевиќ на најдобар можен начин им се врати на победите во ВТБ лигата и тоа со убедливо славје на гостувањето кај МБА Москва со 94-63. Нено и компанија се посрамотија во претходната рунда против Локомотив Кубан, па сега ...

Милијардерот Ишбија нов сопственик на Феникс санс

MakPress - пред: 36 мин

НБА-лигашот Феникс санс на официјалниот сајт објави дека американскиот бизнисмен Метју Ишбија станал нов сопственик на клубот. Бизнисменот беше на чело на бордот на Феникс санс (НБА) и Феникс Меркјури (женска НБА), а неговиот брат Џастин Ишбија ...

12 поврзани вести »

Шортс одново е водечки стрелец во Бундеслигата

Н.Македонија - пред: 1 час

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Ти Џеј Шортс ја презеде лидерската позиција на листата на стрелците во германската Бундеслига, што може само да го радува селекторот на македонската репрезентација Александар Јончевски пред последните ...

Лазар Лечиќ: Разочаран сум од кошарката! Срамота е што пропаѓа „Градски парк“!

SportMedia - пред: 57 мин

Лазар Лечиќ, синонимот на македонската кошарка, многу пати во изминатиот период потенцира дека патеката по која чекори овој спорт е погрешна. Според него нема никаков систем, се дава предност на странците, а никој не мисли на младите играчи кои ...

НБА лига: Леброн Џејмс на врвот, Јокиќ со 19-ти „трипл-дабл“

Нетпрес - пред: 59 мин

Кошаркарите на Феникс Санс синоќа на гости ги победија Бруклин Нетс со 116:112 и покрај рекордната ноќ од Нетс, Кам Томас, што е деветтата победа за нив во 11-те последни натпревари. Феникс беа предводени од Деандре Ајтон, кој го израмни рекордот во ...

Гугл во чест на Леброн Џејмс

Оff.net - пред: 2 часа

По пауза од 39 години, соборен е рекордот по број на постигнати поени во најсилната кошаркарска лига во светот. Тоа го стори „Кралот“, еден од најдобрите кошаркари во историјата кој 20 години игра во топ форма.

Нема да се игра кошарка додека не се пронајдат жртвите

Вечер Прес - пред: 3 часа

Челниците на Евролига објавија дека сите кошаркарски натпревари од ова натпреварување во Турција ќе бидат суспендирани до дополнително известување по разорниот земјотрес, кој ја погоди оваа земја и големиот број жртви, кој од ден на ден се зголемува.

Кајри Ирвинг го одработи првиот тренинг како играч на Далас (Видео)

Спортманија - пред: 12 часа

Ол стар бекот, Кајри Ирвинг, веќе и официјално стана член на Далас маверикс, а вечерва го одработи првиот тренинг со новите соиграчи. „Секогаш работам напорно и никој никогаш не зборувал за мојата работна етика, туку сите зборуваат за тоа што го ...

10 поврзани вести »

Скандал во Евролигата: Грчки кошаркар суспендиран на две години

Слободен Печат - пред: 13 часа

Грчкиот кошаркар Константинос Митоглу кој настапуваше за повеќе тимови од Евролигата падна на допинг-тестот направен пред една година, а денес во грчките медиуми е објавено дека е суспендиран на две ипол години.

Неверојатен натпревар во АБА: Борац играше само со седуммина играчи, два пресврти во последните три секунди и поени со звукот на сирената за победа на Цибона (Видео)

Спортманија - пред: 14 часа

Вечерва се комплетира 18-то коло во АБА лигата и тоа со фантастичниот натпревар меѓу Борац Чачак и Цибона кој им припадна на гостите со 84:83. Самата увертира за овој натпревар беше бурна бидејќи средбата беше одложена за 24 часа.

4 поврзани вести »

НБА Топ 10: Луда лого тројка на Лилард, Мартин Џуниор го „прегази“ Сабонис (ВИДЕО)

Дерби - пред: 19 часа

Голден Стејт Вориорс, Милвоки Бакс, Бостон Селтикс, Кливленд Кавалирс, Лос Анџелес Клиперс, Чикаго Булс, Далас Маверикс и Сакраменто Кингс славеа на средбите кои се одиграа рано утрово во НБА лигата.

Грчки кошаркар суспендиран на две ипол години: Докторката ми го уништи животот!

Sport 1 - пред: 18 часа

Гркот Константинос Митроглу, кој го носеше дресот на неколку тимови во Евролигата, падна на допинг-тест пред речиси една година, а сега во грчките медиуми беше објавено дека е суспендиран на две ипол години.

РАЈКОВИЌ: Голема чест!

Спортклуб - пред: 21 часа

Македонскиот стручњак Емил Рајковиќ доби уште едно големо признание во својата кариера откако вчера беше избран за тренер на една од екипите кои ќе настапат на претстојниот Ол стар натпревар во ВТБ лигата.

Црвена Звезда доби засилување пред гостувањето во Тел Авив

Екипа - пред: 18 часа

Кошаркарите на Црвена Звезда водат тешка битка за пласман во плејофот на Евролигата. Во следното коло од најсилното европско натпреварување „црвено-белите“ гостуваат во Тел Авив кај Макаби, а таму тренерот Душко Ивановиќ ќе може да смета на Хасан ...

Акцијата број 1 на дербито во изведба на цела петорка на МЗТ

Оff.net - пред: 23 часа

МЗТ и Работнички одиграа дерби за мерак со голема неизвесност, навивачки шмек од страна на двете групи, пиротехника и без инциденти. Аеродромци славеа 91:97, а најдобар на паркетот беше Војдан Стојановски со 26 поени, 5 скока и 4 асистенции.

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт