Култура

Гунен: Пред да се емитува еден филм, мора да помине филтер за категоризација

Телма - тукушто објавено

Меѓународни еперти советуваат, пред да се емитува, филмот задолжително да помине филтер за негова категоризација, од филмски специјалисти до детски психијатри. Ив Гунен, поранешен пресетседател на француската комисија за категоризација на филмски ...

6 поврзани вести »

Во Штип започнува 10-тото јубилејно издание на театарскиот фестивал за деца и млади „Малиот принц“.

Макфакс - пред: 4 часа

Во НУЦК Ацо Шопов – Штип на 1. октомври започнува 10-тото јубилејно издание на Театарскиот фестивал за деца и млади „МАЛИОТ ПРИНЦ“. Годинава се одржува под мотото „За секое дете – за секој цвет и за оној чија отсутност мириса“.

9 поврзани вести »

(ВИДЕО) Кој и што стои зад најавата за изградба на холивудски студија во Скопје?

360 степени - пред: 5 часа

Формално, групата инвеститори се обединети во субјектот „СТП Капитал Партнерс“.Тие велат дека нивниот примарен проект на Качанички пат е наречен „Скопје технолоџи парк“. Според нивниот бизнис предлог, 44% од просторот ќе биде изграден со деловни ...

В сабота „Бела ноќ“ со богата културна програма почнува од плоштадот „Филип Втори“

Независен - пред: 5 часа

Традиционалната културна манифестација „Бела ноќ“ ќе се одржи во сабота (1.10.2022) на повеќе локации низ Скопје. Скопјани и посетителите ќе имаат можност да уживаат во музички концерти, изложби, проекции, поетски читања, работилници, жонглерско шоу ...

4 поврзани вести »

Книгата „Пандемија и постхуманизам“ од Иван Џепароски ќе има промоција во КИЦ

Слободен Печат - пред: 6 часа

Културно-информативниот центар – Скопје ја најави промоцијата на книгата „Пандемија и постхуманизам“ (есеи) од Иван Џепароски, што ќе се одржи на 28 септември, со почеток во 19.19 часот, во Салон „Империјал 2“.

4 поврзани вести »

Објавени имињата на добитниците на наградата „Ана Франк“

Макфакс - пред: 6 часа

Наградата „Ана Франк“ се доделува за врвни остварувања на планот на литературата за деца и млади, а ја доделуваат Издавачката куќа „Феникс“ и Фондацијата за културна и научна афирмација и презентација „Македонија презент“ од Скопје.

5 поврзани вести »

Промоција на стихозбирката „Слобода А“ од Ана Голејшка Џикова

Н.Македонија - пред: 55 мин

Промоција на стихозбирката „Слобода А“ од Ана Голејшка Џикова ќе се одржи в четврток (29 септември) во кафе-книжарницата „Буква“ со почеток во 20 часот. Промотор на поетското издание ќе биде Снежана Стојчевска, а модератор ќе биде Јулијана ...

„Балет на лепрозни“ - излегува до сега необјавена проза од Леонард Коен

Оff.net - пред: 1 час

Збирката најавена оваа зима конечно на 11 октомври. Таа ќе вклучува раскази, радио драма и роман, два пати одбиван од издавачи, за кого Коен сметал дека е „веројатно подобар“ од неговата прва и славна проза, „Омилената игра“ од 1963.

Ирса Сигурдардотир, кралицата на трилер-романите доаѓа на Фестивалот „Букстар“ во Скопје

Република - пред: 33 мин

Ирса Сигурдардотир, најпознатата и најнаградувана исландска писателка на трилери ќе присустува на Фестивалот на европска литература „Букстар“ кој оваа година ќе се одржи од трети до петти октомври во Скопје, на неколку локации.

Кинотеката нека биде вашиот салон за филмови во октомври

Република - пред: 2 часа

Сигурно сте чуле, а веројатно и сте биле, во некој вински салон, салон на книги, ликовен салон, салон за разубавување, салон за слабеење… А салон за филмови? Зошто да не! Еве, Кинотеката нека биде вашиот салон за филмови во октомври: надвор веќе ...

Изложбата „Доаѓаме со поклон“ на Шејла Камериќ ќе биде отворена во Чифте амам

Слободен Печат - пред: 6 часа

Во пријателска соработка помеѓу „Крик“ – фестивал за критичка култура и Фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво па женско“, за првпат во Северна Македонија ќе биде претставен проект на Шејла Камериќ, една од најзначајните уметници со ...

14 поврзани вести »

„Синергија во времето“ – изложба на Страхил Петровски во Спомен-костурницата во Велес

Вечер Прес - пред: 3 часа

Во Спомен-костурницата во Велес, утре (28 септември), во 19 часот, ќе биде отворена изложбата на уметникот Страхил Петровски, насловена „Синергија во времето“. Изложбата е дел од манифестацијата „Европски денови на културното наследство“.

Белградско драмско позориште гостува во МНТ

А1 On - пред: 6 часа

На сцената на Македонскиот народен театар на 4 и 5 октомври со почеток во 20:00 часот ќе гостува Белградско драмско позориште со претставата „Лет над кукавичкото гнездо“, според текстот на Кен Кеси/Дејл Васерман, а во режија на Жанко Томиќ.

11 поврзани вести »

Премиера на документарецот за Ајри Демировски во кино „Манаки“ во Битола

Н.Македонија - пред: 3 часа

Музичко-документарниот филм за Ајри Демировски, авторот на песната „Битола мој роден крај”, премиерно ќе биде прикажан утревечер во киното „Манаки“ во Битола, со почеток во 20 часот. Преку овој документарен филм, чиј автор сценарист и продуцент е ...

Целосна програма за „Бела ноќ 2022“

Радио МОФ - пред: 9 часа

Осумнаесеттото издание на културната манифестација „Бела Ноќ“ во Скопје, оваа година ќе се одржи на 1 октомври, а настаните во рамки на Културно информативниот центар – Скопје (КИЦ) се насловени „КИЦ Артленд“.

7 поврзани вести »

„Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите пред битолската публика

Макфакс - пред: 9 часа

Пред многубројната битолска публика, која синоќа го исполни Платото пред Офицерскиот дом, Симон Трпчески и пријателите, го изведоа концертот „Македонисимо“, низ кој беше претставен дел од големото богатство на македонската народна музика.

15 поврзани вести »

Принцезата Дијана месец дена пред смртта уживала на одмор со децата и љубовникот: Фотографиите од јахтата го „кршат“ срцето

Убавина и Здравје - пред: 10 часа

Фотографиите од снимањето на серијата за принцезата Дијана покажуваат како месец дена пред смртта таа уживала со децата и љубовникот на одмор. Почна снимањето на шестата сезона на популарната серија на Нетфликс „Круна“ , па по повод таа прилика ...

Акција Македонски книжевни класици на библиотеката „Гоце Делчев“ – Гевгелија

MakPress - пред: 8 часа

Граѓаните на општина Гевгелија кои се членови на библиотеката „Гоце Делчев“, од денеска имаат бесплатен пристап до стожерни дела од македонската литература создавана во текот на повеќе генерации.

4 поврзани вести »

Концерт на класичното камерно дуо „Екс Македоникум“ во Штип

Опсервер - пред: 12 часа

Класичното камерно дуо „Екс Македоникум“ вечер од 19 часот ќе одржи концерт во Државниот музички училишен центар „Сергеј Михајлов“ во Штип. На програмата е репертоар од периодот на р омантизмот, односно С оната та за пијано и виолончело „ Арпеџоне “ ...

5 поврзани вести »

Здружението „Диван“ објави стихозбирка „Мостови на пријателство 6“

Опсервер - пред: 11 часа

Здружението „Диван“ по шести пат објави стихозбирка „Мостови на пријателство“, традиционално по повод 28 Септември – Меѓународниот ден на Бошњаците. Во годинашната збирка се застапени песни од 112 автори кои во нив пренесуваат универзални пораки за ...

4 поврзани вести »

Марија Николовска е добитник на Наградата за најдобар млад преведувач „Вавилон“

Канал5 - 26.09.2022

Марија Николовска со превод од француски на македонски на делото „Жена на небото и бурите“ од Вилфрид Н’Сонде е годинaшниот добитник на деветтата Наградата за најдобар млад преведувач „Вавилон“.

17 поврзани вести »

Се одржа студиската посета ,,Пристапи во управувањето и конзервацијата за културното наследство“ во организација на ИКОМОС Македонија

Екран - пред: 9 часа

Во периодот од 12 до 22 септември 2022г., се одржа студиската посета ,,Пристапи во управувањето и конзервацијата на културното наследство“ во организација на ИКОМОС Македонија, а со финансиска поддршка од Амбасадата на Соединетите Американски Држави ...

ДАЛИ ОДМАЗДАТА Е КОНЕЧНА? Мал роман на Челиковиќ што отвора големи морални дилеми

+инфо - пред: 7 часа

Книгата на Челиковиќ, напишана на само 150 страници се чита за една вечер, а отвора длабоки дилеми кои со денови можат да ја грицкаат совеста на читателот за тоа што е правилно и како да се одржи вистинскиот курс во животот, а и кога ќе се скршне – ...

Премиера на „ My name is Medeja “ во НТ- Битола

Телма - пред: 7 часа

Ансамблот на Народниот театар од Битола утре вечер ќе ја изведе премиерата на претставата „ My name is Medeja “. Режијата ја потпишува Словенецот, Себастијан Хорват , кој важи за исклучително активен и наградуван автор.

Нов музеј на ЦИА по повод 75 години постоење

Оff.net - пред: 11 часа

Годишнината од своето постоење Централната агенција за разузнавање ќе ја одбележи со нешто што е прилично ретко: привлекувајќи го вниманието на јавноста. ЦИА, по повод 75 години од своето постоење, неодамна почна да емитува подкаст , а во текот на ...

Книга: „Бело се пере на деведесет“ – за растењето, загубите, стравот

Вечер Прес - пред: 7 часа

„Бело се пере на деведесет“ од словенечката авторка и новинарка Броња Жакељ е шокантен, духовит и инспиративен роман, што ја бележи животната приказна на нараторката, која во прво лице раскажува за своето детство во седумдесеттите и осумдесеттите ...

Монографската изложба на Крсто Славковски во Куманово

Кумановски м. - пред: 10 часа

Во Уметничката галерија во Куманово, на 28 септември со почеток во 20 часот ќе биде отворена ретроспективно-монографската изложба на Крсто Славковски. Заедно со Вангел Наумовски, Ѓорѓе Шијаковиќ, Добри Трендафиловски-Добрин и Ристо Ристовски, тој е ...

Наградата „Антево Перо“ за стихозбирката „Куќа“ од Јулијана Младеновска-Тешија

Макфакс - 26.09.2022

Жири-комисијата едногласно донесе одлука наградата „Антево Перо“ за 2022 година да ѝ припадне на стихозбирката „Куќа“ од Јулијана Младеновска Тешија. Комисијата за доделување на наградата во состав: проф.

13 поврзани вести »

На ИФАД „Стоби 2022“ синоќа настапи Народниот театар од Ниш со „Еден Едип“

Опсервер - пред: 9 часа

Народниот театар од Ниш, Република Србија, синоќа во велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ во рамки на 19. ИФАД „Стоби 2022“ ја изведе претстставата „Еден Едип“, по авторски текст на А. Н. Роса, во режија на Југ Ѓорѓевиќ.

Дали знаете како настанала една од најпознатите ју-песни - „Жуте дуње“?

Факултети - пред: 11 часа

Малкумина знаат дека Горан Бреговиќ е автор на песната „Жуте дуње“ во изведба на Даворин Поповиќ. Како дел од музиката за филмот „Кудуз“ направена од Бреговиќ, пејачот Даворин Поповиќ од групата „Индекс“ ја отпеа обработката на старата севдалинка ...

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт