Живот

Фотографија на денот: Орхидеи до каде што стига окото

Deutsche Welle - пред: 2 часа

Во Токио во Јапонија е во тек една од најголемите изложби на орхидеи во светот, на која посетителите осум дена можат да се восхитуваат на впечатливите цветни аранжмани. Од 1991 година во Јапонија се одржува меѓународна изложба на орхидеи и цвеќиња, ...

Шпаркасе Банка со нов бесплатен пакет за млади!

Црнобело - пред: 31 мин

Бесплатниот пакет за млади од 15 до 25 години вклучува можност за отворање трансакциска сметка без провизија за нејзино одржување, Visa дебитна картичка и S-banka мобилно банкарство без надоместок, дополнителни можности за кредит за школување, како ...

4 поврзани вести »

Откриен нов слој на Земјата, можни нови сознанија за движењата на тектонските плочи што предизвикуваат земјотреси

Курир - пред: 1 час

Научниците открија нов слој на Земјата што се наоѓа под површина, под тектонските плочи и зафаќа речиси половина од нашата планета. Станува збор за делумно стопени карпи кои покриваат 44 отсто од Земјата.

7 поврзани вести »

Трикови кои треба да ги користите кога патувате или ако немате пегла: Еве неколку едноставни методи како да ги отстраните наборите од облеката

Попара - пред: 9 часа

Вреди да се проба Еве 5 начини на кои можете да ја „испеглате“ облеката без пегла. Користете фен за коса Стутканата облека ставете ја на рамна површина и поминувајте ја со фенот за коса со топол воздух.

8 поврзани вести »

A1 Македонија шеста година по ред со едукација на децата за безбедно користење на интернет

Фактор - пред: 21 часа

Со предавање во О.О.У. „Димитар Миладинов“ во Скопје за учениците од 4-то одделение, во рамките на едукативната програма за деца - “Интернетот не e само игра...Кликај безбедно!” А1 Македонија го започнува шестиот циклус работилници и го одбележува ...

9 поврзани вести »

Денес е Свети Григориј Богослов, архиепископ Цариградски

4NEWS - 07.02.2023

Роден во Назијанз од татко Елин и мајка христијанка. Пред Крштението учеше во Атина заедно со свети Василиј Велики и Јулијан Отстапник. Често му пророкуваше на Јулијан дека ќе биде отстапник од верата и гонител на Црквата, како што и стана.

4 поврзани вести »

Под телото имала црви: Татко виновен за смртта на ќерка му, дозволил морбидно да се здебели за време на карантинот

Република - пред: 31 мин

Татко, кој дозволил неговата ќерка со посебни потреби да стане морбидно дебела за време на карантинот воведен поради пандемијата на коронавирус, е прогласен виновен за нејзиното убиство, пренесува „Гардијан“.

ИСФРЛЕТЕ ГИ ОВИЕ 7 РАБОТИ ВЕДНАШ ОД ДОМОТ: Не ни знаете колку привлекуваат кавга, сиромаштија и НЕСРЕЌА

ТВ21 - пред: 2 часа

Проверете дали ги имате овие работи во вашиот дом и ослободете се од нив веднаш! Фенг шуи е древна кинеска уметност која создава хармонија помеѓу поединецот и неговата околина. Претставува древна техника на уредување на просторот за живеење, која ...

Како СЗО стана зависна од Бил Гејтс

Оff.net - пред: 51 мин

Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс - која се држи стамено иако нејзините основачи се разведоа после 27 години брак - призна дека било грешка што зазеле толку голема улога во Светската здравствена организација.

Убавината и милоста на детските очи ми се инспирација да го започнам секој работен ден, вели Татјана Грегова - воспитувач на годината

Факултети - пред: 3 часа

Воспитувањето на децата е како шах, секогаш треба добро да размислиме кој потег ќе го направиме зашто претшколската возраст е темел на животот, вели Грегова Дали има нешто поубаво и помило од дете! Јас не сум запознала некој што не сака деца! Дали ...

СЕ ШТО Е НОРМАЛНО ВО ЈАПОНИЈА, НАС НИ Е ЧУДНО: Вака се воспитуваат децата кои стануваат примери

ТВ21 - пред: 3 часа

Јапонија е земја полна со изненадувања за странците. Во него дури и учебната година не започнува на крајот на летото, туку во април, а завршува во март Оние среќници кои имаа можност да ја посетат Јапонија остануваат под позитивен впечаток до крајот ...

Која крвна група има поголем ризик од срцев удар?

Кафе пауза - тукушто објавено

Според најновите истражувања, луѓето со една од крвните групи А имаат поголема веројатност да доживеат мозочен удар пред својата 60-та година во споредба со луѓето со други крвни групи. Крвните групи ја опишуваат богатата разновидност на хемикалии ...

Балканот „полуде“ по оваа билка: Носи десетици илјади евра заработка, а расте насекаде

Градина - пред: 3 часа

Аронијата во последно време стана исклучително популарна и барана, а според зборовите на експерите нашите држави се идеални за одгледување на оваа билка. Многу студии покажале дека аронијата има антиканцерогено дејство.

Што секој од хороскопските знаци треба да направи за да има успешна пролет?

Кафе пауза - пред: 53 мин

Пролетта е време од годината кога сè се буди, кога дневната светлина станува подолга од ноќта, кога природата плени со својата убавина, а и ние се будиме. Во текот на пролетта имаме повеќе енергија и ентузијазам и подготвени сме да прифатиме ...

7-годишно девојче од Македонија по вторпат ја донираше својата коса за деца болни од рак

Пулс24 - пред: 1 час

Малата Дина има срце големо колку планина. 7-годишното девојче по вторпат во животот ја донираше својата коса за перики за деца болни од рак. Овој прекрасен гест на Дина е само за пофалба.

Потресна приказна на Борис Комнениќ – „Поради војната не ја гледав ќерка ми со години“

Канал5 - пред: 3 часа

Актерот Борис Комнениќ почина пред две години, а зад себе остави бројни улоги по кои вечно ќе го паметиме. Една од позабележителните беше онаа што ја имаше во „Подобар живот“ каде го толкуваше ликот на Саша Попадиќ Гуза.

Луѓето родени во овие знаци најчесто ги изневеруваат своите партнери

ТВ21 - пред: 3 часа

СЕКОЈ има различни потреби за врска. Додека некои луѓе инсистираат на верност, некои не можат да ги контролираат своите нагони и им треба многу возбуда за да ја задоволат својата страст. Ваквите луѓе се најмногу склони кон неверство, а во ...

Утринските навики на најдолговечните луѓе на светот

Факултети - пред: 3 часа

Пет изолирани острови каде што луѓето ја доживуваат стотата година се наречени сини зони. Покрај животниот век, жителите на сините зони се карактеризираат и со добра физичка форма и добро ментално здравје, а експертите долго време се обидуваат да ја ...

Напуштен тунел свети ноќе во морничава сина боја, причината е неверојатна

Факултети - пред: 3 часа

Во малиот австралиски град Хеленсбург има напуштен железнички тунел кој ноќе свети во сина боја и е популарна туристичка атракција. Тунелот, оддалечен околу еден час од Сиднеј, е осветлен благодарение на многу светлечки црви што живеат во него.

Денеска се слави семејството чии синови станаа светци

4NEWS - пред: 4 часа

Денеска е Преподобен Ксенофонт, Марија, Јован и Аркадиј. Угледни и богати цариграѓани. Живееја богоугодно и со најголемо внимание ги воспитуваа своите синови во христијански дух. Кога синовите им пораснаа, ги пратија на студии во Вирит (Бејрут); но ...

Објавени се роковите за упис на факултетите на Универзитетот во Љубљана

Порта 3 - пред: 4 часа

Пријавувањето за упис на прва година на додипломски и интегрирани магистерски студиски програми за кандидатите од Северна Македонија ќе се одржи од 17 февруари до 20 април . Универзитетот во Љубљана е најголемиот и најстариот универзитет во ...

Расадник или фабрика? Вака изгледа новиот производствен погон на Фенди

Порта 3 - пред: 4 часа

Торбите и чанти по кои лудува целиот свет сега се прават во нова фабрика која повеќе личи на расадник отколку на производствен погон. Концептот на објектот во местото Bagno a Ripoli, недалеку од Фиренца, го осмисли и разви миланското биро Piuarch, а ...

Стара железничка станица во Мадрид е претворена во „најубавото зелено место“

Канал5 - пред: 11 часа

Поранешната станица во Мадрид, Аточа, претворена во тропска градина, денес е вистинска атракција. Од 1892 до 1992 година, зградата на станицата ги опслужуваше потребите на железничкиот сообраќај, кој подоцна беше префрлен во надграден објект подобро ...

Најпотребни да ги имате околу себе во тешки моменти:Четири најпозитивни хороскопски знаци, во секоја ситуација пронаоѓаат убавина

Вечер Прес - пред: 12 часа

Додека некои луѓе први ги забележуваат недостатоците, некои се познати по тоа што го гледаат доброто во сè. Овие луѓе се подготвени да најдат убавина во сè. Никој не може да ја разниша нивната позитивност.

И децата можат да бидат во депресија: Не ги игнорирајте овие промени, можеби не се само лошо расположение!

Курир - пред: 13 часа

Депресијата кај децата многу се разликува од класичното лошо расположение или тага. Како што објаснува педијатарот Ден Бренан, само затоа што детето изгледа тажно не мора да значи дека боледува од депресија.

Совети од нутриционистка од Лондон: Каква храна треба да јадеме во зимскиот период?

Вечер Прес - пред: 19 часа

Студеното време сигурно може да нè натера да сакаме повеќе да јадеме. Постојат различни објаснувања за ова. Некои истражувачи веруваат дека желбата за јаглеродни хидрати во зима е, во голема мера, предизвикана од недостигот на сончева светлина, ...

Прво ќе те тераат да носиш маски, после ќе ти зборат дека си ружен што ги носиш

Оff.net - пред: 21 часа

Грдите (официјално „неатрактивните“) луѓе е многу поверојатно да сакаат да продолжат да носат заштитни маски и по завршувањето на ковид пандемијата, за разлика од оние кои не мора да се кријат зад пандемијата.

Сара живее со сопругот И дечкото И многу e среќна: хејтерите ја напаѓаат со навреди, со овој одговор на сите ја затна устата!

Пулс24 - пред: 22 часа

-Ако сте жена во полиаморна врска со двајца мажи кои моментално немаат други партнерки, ќе бидете… мразени!“, изјави неодамна таа во своето видео, додавајќи дека постојано чита коментари дека е „себична, Требаше да бидат ослободени егоистичните, ...

Ќерка ми често е загрижена и нервозна без причина, а и се откажува од сите активности. Како да стане посамоуверена?

Факултети - пред: 21 часа

Мојата ќерка има 8 години. Многу често е загрижена, се плаши, често е тажна и нервозна без причина (или барем ние не можеме да ја откриеме). Нема никаква самодоверба и често сама си претпоставува исходи од ситуации дека нема да успее, а реално не е ...

Се бараат правници, инженери, келнери, шпедитери: Како да аплицирате на овие работни позиции?

Црнобело - пред: 21 часа

(07.02.2023) Отворени позиции во IT Индустријата, угостителство и можности за оние со завршен Правен факултет. Ако сте подготвени за промени и сакате ново работно место или промена на кариера, погледнете ги моменталните актуелни огласи.

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт