Македонија

Падна договор: Ковачевски и Мицкоски утре на средба во Владата

360 степени - пред: 5 часа

Најавата за средбата меѓу премиерот и опозицискиот лидер доаѓа по неколкудневни несогласувања и препирања за локацијата на евентуалната средба на која треба да се разговара за ублажување на економската криза.

122 поврзани вести во 5 поттеми »

Незири: Ако „огнената група“ на ДУИ се закани со пратеници, можно е да се отвори вратата на Алијанса за Албанците во Владата

ТВ21 - пред: 4 часа

Вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 гостуваат поранешниот министер Имер Селмани, поранешниот потпретседател на Собранието и екс пратеник од ДУИ Рафис Алити, и аналитичарите Сефер Селими и Џелал Незири со кои разговараме за „Огнената ...

70 поврзани вести во 8 поттеми »

Со Радев може да зборуваме за европски теми, не за историја, дециден е Пендаровски

360 степени - пред: 5 часа

„За историски теми немам намера да го трошам патот и да патувам во Софија и да разговараме со Радев за окупатори или администратори“, рече претседателот Стево Пендаровски во гостувањето во емисијата Топ Тема на ТВ Телма Кога зборуваме за европски ...

26 поврзани вести »

Павле Трајанов предлага решение за кризите: Опозицијата да влезе во власта

Слободен Печат - пред: 4 часа

Пратеникот и лидер на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов , вели дека во земјава треба да се формира влада на широка коалиција, во која би влегле чинители од сите политички партии. Тој вели дека не гледа проблем таквата широка владина коалиција да ...

6 поврзани вести »

Министерот за образование и Груби кај Мерко на првиот академски час

Фокус - пред: 7 часа

Министерот за образование, Јетон Шаќири и првиот вицепремиер, Артан Груби првиот академски час го одбележаа на Меѓународниот универзитет во Струга којшто пак е во сопственост токму на Мерко.

102 поврзани вести во 7 поттеми »

Пендаровски за Топ Тема: И да го изгушкав Путин на 24-ти февруари, пак ќе ги имавме овие цени на енергенси

Телма - пред: 6 часа

Претседателот Стево Пендаровски смета дека цената на енергенсите и на рускиот гас не зависи од блискоста со Путин, туку од пазарот. -Еве, да бевме најдобри пријатели со Русите, јас да отидев уште првиот ден, на 24ти февруари во Кремљ да се изгушкам ...

4 поврзани вести »

Државата ќе гори мазут, граѓаните нека внимаваат што горат

Сител - пред: 7 часа

Државата ќе увезува јаглен и мазут, но граѓаните да внимаваат да не се греат со загадувачки материјали. Министерот за животна средина потенцира дека оваа зима поради кризата ќе има поголемо аерозагадување и најави засилени инспекциски контроли.

45 поврзани вести во 3 поттеми »

Мицкоски: Големото поскапување на цената на струјата за компаниите и ЈП ќе се удри од грбот на народот

Press24 - пред: 5 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во гостувањето на „ТВ24“ кажа дека големото поскапување на цената на струјата на компаниите и Јавните претпријатија (ЈП) повторно ќе се удри од грбот на народот.

41 поврзани вести во 6 поттеми »

Пендаровски објаснува како запна купувањето струја од Бугарија и каква улога има Фон дер Лајен во таа операција

Телма - пред: 4 часа

Претседателот Стево Пендаровски во ТОП Тема на Телма објасни зошто има проблеми за купување на струја од Бугарија и дека тој процес не е поврзан со евро-интеграциите и односите со источниот сосед. Работата не „запнала“ ниту поради парите.

4 поврзани вести »

Изјавата на началникот на ГШ на Армијата за повторно служење војска е обид за отворање дебата, смета Пендаровски

Либертас - пред: 5 часа

Во емисијата „Топ тема” на телевизија Телма, Пендаровски рече дека е добро тоа што во изјавата на началникот на ГШ тој вели „ако така решат политичките фактори”. – Јас сум демократ, не можам за искажано мислење да сменам никого.

7 поврзани вести »

Пендаровски: Ви гарантирам, ако нема парно за граѓаните во Скопје, и ние во вила „Водно“ ќе го исклучиме греењето

Н.Македонија - пред: 5 часа

Владата е децидна дека грејната сезона ќе почне на 15 октомври и дека скопјани нема да останат без парно греење. Тоа нека биде тест дали Владата со сите најавени мерки за ублажување на ефектите од кризата, ќе го помине тој тест, изјави вечерва ...

19 поврзани вести »

Пендаровски: Владата тврди дека нема да има рестрикции на струја

Либертас - пред: 4 часа

Според она што го знам и јавно е познато до овој момент, Владата тврди дека нема да има рестрикција на струја. Владата тврди дека ќе имаме проблеми да набавиме енергенси по релативно пристапани цени за нашата економија.

6 поврзани вести »

Започна академската 2022-2023 година, Шаќири им посака успех на студентите

ТВ21 - пред: 6 часа

На почетокот на новата академска година сакам да им честитам на младите кои одлучиле својот животен пат да го продолжат со стекнување нови знаења и вештини, за да го извлечат најдоброто од себе, да продолжат да растат интелектуално и да си отворат ...

40 поврзани вести во 6 поттеми »

Пендаровски: Ништо не е сменето 10 години, затоа имаме 95 отсто функционално неписмени

Press24 - пред: 5 часа

Македонскиот претседател Стево Пендаровски гостуваше во „Топ Тема“ на „Телма“ при што ги коментираше изјавите на вицепремиерот Фатмир Битиќи за тоа дека 95 отсто од работната сила била функционално неписмена. „За жал не гледам дека нешто е направено.

Во аулата на Правен, Тупанчески како професор за случајот со колегата Рашковски: Само правосилна пресуда е критериум за осуда

Слободен Печат - пред: 7 часа

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски , денеска се појави на првиот академски час на неговиот матичен Правен факултет, што предизвика многу коментари во јавноста. Запрашан за случајот со Рашковски, кој исто како и министерот, е ...

21 поврзани вести »

27 години од атентатот врз Глигоров

Сител - пред: 7 часа

Дваесет и седум годишна мистерија. Кој и за каква цел го организираше атентатот врз Киро Глигоров? Првиот македонски претседател го преживеа нападот со тешки повреди, но шрапнелите беа фатални за возачот на Глигоров, Александар Спировски како и за ...

41 поврзани вести во 7 поттеми »

Делегација на ЈП за железничка инфраструктура во понеделник и вторник во посета на Брисел

Бриф - пред: 6 часа

Делегација на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура Железници на Република Северна Македонија – Скопје, предводена од директорот Хари Локвенец во понеделник и вторник ќе престојува во работна посета на Брисел.

5 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Ако СДС пронајде струја која ја произведува Мицкоски тогаш слободно нека ја одземе

Канал5 - пред: 8 часа

Ако СДС пронајде струја која ја произведува Мицкоски тогаш слободно нека ја одземе, во спротивно што правиме со 26-те милиони евра тешката афера „Броило“. Дезертерот Ковачевски заедно со неговиот кум создал соларен картел преку кој се свртеле над 26 ...

16 поврзани вести »

Совет на амбасадори за анектираните Украински региони

Либертас - пред: 8 часа

Здружението за надворешна и меѓународна политика „Совет на Амбасадори„ го осудува чинот на анектирање на украинските области Доњецк, Луганск , Запорожје и Херсон од странка на Русија и бара таа да ги повлече нејзините војници од окупираните ...

7 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Фирмата на Ковачевски и кумот заработила 2 милиони евра само од државни тендери

24 Вести - пред: 10 часа

Соларниот картел составен од Ковачевски и кумот Паунов е создаден и почнува да врти милиони со доаѓањето на СДСМ обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Пратеникот, Миле Лефков посочи дека аферата „Броило“ покажува како мала група длабоко вгнездена во највисоките ...

87 поврзани вести во 4 поттеми »

Само мал дел од автопатот пред Охрид ќе биде пуштен во употреба

24 Вести - пред: 10 часа

Од понеделник ќе биде пуштена во употреба трасата од Требеништа до Охрид од автопатот во изградба најави директорот на ЈП Државни патишта Ејуп Рустеми. Доцнењето од скоро 2 месеци Рустеми го правда на временските неприлики.

14 поврзани вести »

Божиновски: Јасно и е на власта дека на следните избори нема повеќе да биде на власт, затоа нивната примарна цел е што можно повеќе да остане на власт

Курир - пред: 7 часа

Ако сакаме здрава држава прво треба да имаме здраво судство, односно луѓе кои ќе знаат да пресудат без разлика кој е на власт и без разлика кој е политчки помоќен во државата, изјави Владимир Божиновски во вечерашното гостување во емисијата „Што не ...

Утре сончево и посвежо со мала до умерена облачност

Канал5 - пред: 6 часа

Времето утре ќе биде сончево и посвежо со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 1 до 10, а максималната од 14 до 22 степени.

61 поврзани вести во 6 поттеми »

Правда нема ингеренции, вели Тупанчевски за отворањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“

Локално - пред: 7 часа

Министерството за правда нема ингеренции. Советодавното тело за употреба на имиња на историски личности на здруженија e владина комисија, изјави денеска министерот за правда, Никола Тупанчевски на новинарско прашање дали ќе се дозволи отворање на ...

19 поврзани вести »

Маричиќ: Очекувам позитивен Извештај од Европската комисија

ТВ21 - пред: 9 часа

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешниот брифинг со новинарите соопшти дека следната недела ќе пристигне Извештајот на Европската комисија за напредокот на државата и дека истиот очекува да биде ...

24 поврзани вести »

Политичката нестабилност во Бугарија, контрапродуктивна и за Македонија

Р.С.Европа - пред: 10 часа

Бугарскиот претседател Радев може повторно да го има главниот збор во државата, откако изборите не донесоа убедлив победник кој ќе формира влада. Тоа, според дипломатите, не и оди во прилог на Македонија.

32 поврзани вести во 5 поттеми »

Пендаровски: Мојот пријател евроамбасадорот Гир секогаш ми вели дали може да намалам со таа критика кон ЕУ

Фокус - пред: 6 часа

Секогаш кога излегувам на јавни настапи и зборувам на темата Европска Унија, мојот пријател евроамбасадорот Дејвид Гир секогаш ми вели дали може да намалам со таа критика кон ЕУ, рече претседателот Стево Пендаровски во Топ Тема на Телма -Јас му ...

Левков: Нови Детали од аферата „Броило“-Фирмата на Ковачевски и кумот заработила 2 милиони евра

Канал5 - пред: 11 часа

Фирма на кумот на премиерот Димитар Ковачевски, додека тој бил на функција заменик – министер за финансии, склучила договор со ЕВН тежок 2 милиони евра, обвини опозициската ВМРО ДПМНЕ. Според партијата, освен фирмата Пиксел која е основана од ...

72 поврзани вести во 5 поттеми »

Продолжи судскиот процес за убиството на Денис Тот

Канал5 - пред: 11 часа

Обвинетите за убиството на ракометарот Денис Тот на психијатар имале чувство за вина, но не и пред суд. На двесет дена по крвавото претепување на Тот тие пред психијатарот Алексадар Марцикиќ, изразиле грижа на совест, чувство на вина, вознемиреност, ...

55 поврзани вести во 4 поттеми »

По новите избори, Бугарија во стар ќорсокак? – Во Македонија гласаа 461, победи Бојко Борисов

ТВ21 - пред: 11 часа

Партијата ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов е победник на вчерашните предвремени парламентарни избори во Бугарија. За истите се гласаше и во Македонија на седум избирачки места. Од 461 глас, 127 Бугари гласале токму за ГЕРБ.

42 поврзани вести во 3 поттеми »
Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт