Патувања

Посетете ја Венеција пред да почне да се наплаќа влез во славниот град

Кајгана - пред: 13 часа

Властите на Венеција ја одложија за шест месеци одлуката за наплата на влезници, која требаше да стапи на сила во јануари, „бидејќи навреме не беа обезбедени премините преку кои требаше да се ограничи бројот на туристи кои може да влезат во градот ...

Се гради првиот шумски град во светот - во местото најпогодено од смог

Точка - 26.01.2023

„Првиот шумски град во светот“ со години се гради во кинескиот град Лиужоу. Миланскиот архитект Стефано Боери работи на овој проект со неговиот тим, кој инаку развива зелени проекти низ светот со цел да го промени изгледот и перцепцијата на ...

(ВИДЕО) Камења кои се движат и се „размножуваат“: Феноменот во Романија ги фасцинира сите

Екран - 26.01.2023

Камења кои растат, се движат, дури и се „размножуваат“. Таканаречените трованти претставуваат необичен феномен кој сè уште ги фасцинира научниците во секоја смисла. Костеши, мало гратче на југот на Романија, западно од Букурешт, има околу 12.000 ...

(ВИДЕО+ФОТО) Живот на минус 53: Топлата вода замрзнува во воздухот

Екран - 26.01.2023

Температурите во најсеверниот кинески град Мохе паднаа на минус 53 степени Целзиусови, што е најстудената температура досега забележана, соопштија метеоролозите. Сместен во североисточната провинција Хеилонгџијанг, во соседството на рускиот Сибир, ...

Не сакаат планови и уште 6 особини на Стрелците кои треба да ги знаете пред да патувате со нив

Црнобело - 27.01.2023

Сите кои имаме понекој Стрелец за пријател знаеме дека тие се секогаш спремни за заваба и дружење. Исто така тие се првиот избор за партнер за патување. Но, доколку не сте подготвени за активен и авантуристички одмор, размислете двапати дали ќе ги ...

Ова е најдобро чуваната тајна на Италија – изобилува со пејзажи, а туристите сè уште не ја откриле

Точка - 26.01.2023

Планините во овој регион, кањоните, плажите и лагуните го прават еден од најубавите и најдраматичните пејзажи во Италија. Меѓутоа, малкумина го знаат тоа вклучувајќи ги и самите Италијанци.

Работев на брод 6 години – Кои детали најмногу ме изненадија на работното место (и никој не ми кажа за нив)?

Црнобело - 26.01.2023

Патниците што не се враќаа на време ги остававме на пристаниште, додека другите шетаа ние имавме вежби за евакуација, а за љубовните врски беше важен и чинот што го имаш на бродот – девојка споделува кои работи ја изненадиле најмногу за време на ...

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт