Скопје

Општина Центар ја отвори првата Енергетска канцеларија во државата

Локално - пред: 31 мин

Општина Центар ја отвори првата Енергетска канцеларија во нашата земја, со цел да ја поттикне енергетската транформација и транзиција во локалните самоуправи, но и пошироко на државно ниво.

6 поврзани вести »

Без струја делови од Чаир, Петровец и Ѓорче Петров

Слободен Печат - пред: 6 часа

ЕВН Македонија известува дека денеска без електрична енергија ќе останат делови од општините Чаир, Петровец и Ѓорче Петров. Во период од 8:30 до 15 часот, без струја ќе бидат корисниците од улиците Кумбара, Исмаил Кадире, Севастополска, Кримска и ...

16 поврзани вести »

Скопје утрово е втор најзагаден град во Европа

Во Центар - пред: 3 часа

Скопје утрово се најде на второто место меѓу најзагадените градови во Европа според платформата „IQAir“ која го следи загадувањето на воздухот во реално време. Со индекс на квалитет на воздухот од 154, загадениот воздух во Скопје во моментов е ...

5 поврзани вести »

Без вода дел од корисниците на улиците „Леринска“ и „Ловќенска“

Независен - пред: 7 часа

Дел од корисниците од улиците „Леринска“ и „Ловќенска“ ќе немаат вода од 9 часот, соопшти ЈП Водовод и канализација – Скопје. Прекинот во водоснабдувањето е поради изведување водоводен приклучок од ф 100-мм на ул.

11 поврзани вести »

Без струја денеска делови од општините Аеродром и Гази Баба

Макфакс - 05.12.2023

„ЕВН Македонија“ АД известува дека денеска, без електрична енергија, ќе останат делови од општините Аеродром и Гази Баба. – во периодот од 8 до 15 часот, без струја ќе бидат корисниците на улицата Димче Милошевски, улицата Перо Наков („Месер – ...

14 поврзани вести »

Општина Карпош добива овластен просветен инспектор во образованието

Независен - 04.12.2023

Во рамки на триесет и шестата седница која се одржа на Универзитетот Скопје, советниците од Општина Карпош расправаа и полноважно одлучуваа по 16 точки кои се најдоа на денешниот дневен ред.

4 поврзани вести »

По 55 години, реконструирана улица „20” во Припор

Вечер Прес - пред: 2 часа

Пуштена е во употреба новата реконструирана улица „20” во населбата Припор. Стотици жители кои 55 години се соочуваа со немање слух од сите претходни раководства, за првпат добија нов асфалт.

Издадени 23 одобренија за градба, од јуни заклучно со ноември

Вечер Прес - пред: 5 часа

Општина Центар минатата година започна со објавување на полугодишни извештаи за издадените правосилни одобренија за градење, доградба и надградба и линиска инфраструктура на територија на општината.

Со асфалт поврзани Горно и Долно Маало во Никиштане

Слободен Печат - 05.12.2023

Општина Ѓорче Петров информира дека целосно е завршена реконструкцијата на улицата што ги поврзува Горно и Долно Маало во село Никиштане. Станува збор за улица во должина од 260 метри, која претходно, како што вели градоначалникот Александар ...

Ќе се постават 15 велосипедски паркинг- држачи во основните училишта и две сервисни станици

Вечер Прес - пред: 23 часа

Основните училишта на територијата на Општина Гази Баба ќе добијат велосипедски паркинг-држачи, додека на бензинските станици, во трговските центри и на плоштадите каде што има видеонадзор и каде што се безбедни од кражби, во близина на ...

Без вода Матка, Шишево, Глумово и Арнакиа

Курир - 05.12.2023

Прекинот во водоснабдувањето ќе таре до завршување со работите, информира ЈП Водовод и канализација Скопје. Поради промена на вентил, без вода од 10:00 часот се корисниците од селата Матка, Шишево, Глумово и Арнакиа.

Училиштата и градинките во Кисела Вода добија ТПЕ-ракавици

Вечер Прес - пред: 23 часа

Општина Кисела Вода доби донација ТПЕ-ракавици за основните училишта и за градинките на нејзина територија. Донацијата е од компанијата „Wurth Македонија“. – Преку оваа донација се унапредуваат нивото на хигиена и безбедноста во средини каде што ...

Општина Кисела Вода ги поканува граѓаните да земат учество во проектот за животната средина

Скопје инфо - 05.12.2023

Општина Кисела Вода ги поканува граѓаните да земат учество на втората форумска сесија во рамки на проектот “Зајакнување на општинските совети” кој го спроведува УНДП во партнерство со Општина Кисела Вода.

Декоративни зелки го украсија паркот „Македонија“ и кружниот тек во Ѓорче Петров

Слободен Печат - 05.12.2023

Неделава екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ ја започнаа со садење цветен сезонски расад од видот декоративна зелка (brassica) во паркот „Македонија“. Украсните зелки се садеа и на кружниот тек во населба Ѓорче Петров.

Општините отворени за идеи и предлози: Граѓаните мора да знаат за што ќе се трошат пари во 2024 година

Слободен Печат - 04.12.2023

Граѓаните мора да знаат како и за што се трошат нивните пари, но исто така и проектите што ќе се планираат со буџетски пари во наредната година да ги задоволуваат нивните потреби и да обезбедуваат развој на општината и хумано живеење, тврдат од ...

Ветрот ги однесе отровите, почист воздух се дише во Скопје

Вечер Прес - 04.12.2023

ПОВОЛНА ПРОГНОЗА ЗА НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ Македонската метропола повеќе не е во топ десетте најзагадени градови во светот според специјализираната интернет-страница IQAir. Денеска попладне, Скопје се најде на 56.

Фирмата „Анизор“ ќе ги чисти улиците во Кисела Вода од снег

Вечер Прес - 04.12.2023

Според договорот, фирмата „Анизор“ ќе ја извршува услугата во континуитет за период од една година, ќе организира непрекинато 24-часовно дежурство во текот на целиот зимски период, ќе организира редовно дежурство Зимското одржување на улиците ...

Најнови вестиСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт