Скопје

Пајакот поскапе и чини 3.500 денари

Алсат-М - пред: 7 часа

„Пајакот“ во акција во центарот на Скопје. Тие во придружба на припадници на МВР ловат непрописно паркирани возила. За непрописно паркирање покрај казната од полицијата, сега ќе плаќаат повеќе и за превоз.

7 поврзани вести »

Енергетска ефикасност - дел од приоритетите на некои општини

24 Вести - пред: 9 часа

Со промена на фасада до подобра изолација за поефикасно користење на енергијата. Општина Карпош заедно со здружението за домување Хабитат Македонија со мерки за граѓаните на општина Карпош -како да заштедат струја и парно но и пари.

6 поврзани вести »

Среде бел ден: демолиран автомобил на паркингот пред Пошта на Железничка

Скопје инфо - пред: 8 часа

На социјалната мрежа „Твитер“, се појави видео на кое се гледа како две машки лица демолираат паркиран автомобил. Снимката е направена во близина на Железничката станица во Скопје, односно на паркингот кај Пошта.

7 поврзани вести »

Половина Скопје утрото го дочека без струја

Канал5 - пред: 10 часа

Поради дефект на 100-киловолтен далекувод на западниот дел од градот, речиси два часа немаше електрична енергија во Карпош, Капиштец, Влае, Ѓорче Петров, Матка, Сарај и Кондово. Половина Скопје го дочека утрото без струја.

50 поврзани вести во 6 поттеми »

Општина Аеродром: Младите да ги искажат своите идеи за позелена општина

Скопје инфо - пред: 10 часа

Младите луѓе кои живеат во Аеродром повторно имаат можност да ги искажат и да ги поднесат своите барања, решенија, предлози и идеи за позелена општина, стои во објавата на Општината на официјалната Фејсбук страница.

8 поврзани вести »

Поради дефект утре без вода „Аџибадем Систина”, околните објекти и Момин Поток

24Инфо - пред: 10 часа

Поради дефект на затворач ф-80 мм на улица „Скупи” бб (кај „Техно Комерц”), утре прекин во снабдувањето со вода ќе имаат корисниците на дел од таа улица, вклучително „Аџибадем Систина”, околните објекти и Момин Поток.

8 поврзани вести »

Некои од пензионерите, децата и посиромашните граѓани во Општина Аеродром три месеци ќе добиваат по 1.000 денари

Слободен Печат - пред: 11 часа

На јавниот повик за доделување парична помош до 14 октомври, ќе можат да аплицираат социјално загрозени лица што се најпогодени од енергетската и од финансиската криза. Социјално загрозените лица од Општина Аеродром што се најпогодени од ...

8 поврзани вести »

По 2,5 години МЖСПП, Град Скопје и Општина Сарај се усогласија за Матка

Независен - пред: 11 часа

Министерството за животна средина и просторно планирање, Град Скопје и Општина Сарај по две ипол години се усогласија за управувањето со Матка. На 17 октомври ќе се расправа за Нацрт-законот за Матка, што ќе биде репрогласен за заштитена зона и ќе ...

15 поврзани вести »

Ќе се санира Домот на културата „Билјана Беличанец” во Кисела Вода

Макфакс - пред: 13 часа

Градоначалникот Орце Ѓорѓиевски денес го потпиша Договорот со Рамиз Реџепи, директор на Бирото за регионален развој, преку кое Министерството за локална самоуправа ѝ додели на Општина Кисела Вода средства во висина од 2.294.571,00 денари за санирање ...

15 поврзани вести »

Герасимовски: Секое дете треба да има можност да го исполни својот сон

А1 On - пред: 13 часа

Општина Центар ја прославува Детската недела која започнува денеска. Во Паркот на Франкофонија со музички изведби, детски претстави, спортски активности ќе се претстават децата од градинките и учениците од сите основни училишта во општината.

7 поврзани вести »

Општина Велес утре ќе ги исплаќа субвенциите на граѓаните за инвертер клима

Сител - пред: 9 часа

Субвенциите за купена инвертер клима утре ќе бидат исплатени на сметките на добитниците, кои конкурирале на јавниот повик, информираат од Општина Велес. Тие појаснуваат дека по завршувањето на јавниот повик и спроведување на административните ...

Дел од општина Ѓорче Петров денеска без вода

Канал5 - пред: 15 часа

Прекин во водоснабдувањето денеска ќе имаат дел од корисниците од улицата „Борис Сарафов“ и високата зона во населба Дексион. Како што информира ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, прекинот е поради уличен дефект на улица „Борис Сарафов“ без број ...

4 поврзани вести »

Утре две скопски општини без струја

Press24 - пред: 16 часа

РЦУК соопшти дека утре, во одреден период од денот, струја нема да имаат дел од општините Центар и Кисела Вода. Без електрична енергија од 08:30 до 14:00 часот ќе бидат корисниците од улицата „Орце Николов“ лоцирани на потегот од „Рузвелтова“ до ...

5 поврзани вести »

Град Скопје: Целосно се реконструира улицата Јустинијан I во Драчево

Слободен Печат - пред: 15 часа

Град Скопје заврши со втора фаза на реконструкција на улицата Јустинијан I во населено место Драчево, општина Кисела Вода и тоа од улица Малешевска до улица Славка ...

6 поврзани вести »

Комненовиќ: Чучер Сандево како одговорна општина и понатаму ќе им помага на сограѓаните

24Инфо - пред: 9 часа

Геадоначалникот на Чучер Сандево Сашко Комненовиќ ја поздравви одлуката на Владата на Република Северна Македонија основните и средни училишта да бидат префрлени на регулираниот пазар на електрична енергија во пресрет на прогнозираната тешка зима во ...

Виси набавката на струја, ниту еден снабдувач не се јавува на тендерите

Вечер Прес - пред: 10 часа

Како што истакнуваат од Општина Карпош, проблемот е во тоа што снабдувачите се плашат дека општините ќе немаат пари да ги платат високите сметки, а во исто време не смее да се прекине снабдувањето со електрична енергија, особено на училиштата и на ...

Мониторинг-станици ќе „бројат“ ПМ-честички во воздухот

Вечер Прес - пред: 10 часа

Град Скопје ќе набави две мониторинг-станици што ќе ја мерат концентрацијата на ПМ 10 и на ПМ 2,5-честичките во воздухот. Податоците од мониторинг- станиците ќе се објавуваат во реално време на интернет-порталот на Град Скопје, а граѓаните нонстоп ...

Антикорупциската комисија ги проверува семејно – бизнис – политичките врски на „Пуцко петрол“

Алфа - пред: 11 часа

Антикорупциската комисија ги испитува семејно – бизнис – политичките врски на „Пуцко петрол“. Оттаму за Алфа велат дека веќе имаат оформено предмет за компанијата. Антикорупциската треба да испита дали има судир на интереси или тргување со влијание ...

Општина Карпош двои 100 илјади денари за реализација на проекти од областа на здравјето на жената

Скопје инфо - пред: 11 часа

Комисијата за реализација на програмската активност при Општина Карпош, распишува јавен повик за реализација на проекти од областа на здравјето на жената. Имено, тоа подразбира вклучување на низа активности кои се поврзани со карактеристичните ...

Мицкоски: Ако во прашање се дупови и маркици за облакодери, Стевчо во мене е нормално да не најде соговорник

Курир - пред: 13 часа

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во денешното интервју во емисијата Студио 10 на ТВ 24, вели дека се што е во интерес за граѓаните на општина Карпош во делот на инфраструктурни проекти, ќе биде поддржано од страна на советничката група ...

Дел од Бутел денеска без вода

Бизнис Вести - пред: 19 часа

Поради промена на два затворачи со пречник од 100 и 200 милиметри на крстосницата меѓу улиците „Призренска“ и „Бутелска“, денеска прекинато водоснабдување ќе имаат корисниците од улиците „Призренска“, дел од „Бутелска“, „Марко Крале“, „Мостарска“, ...

УТРОВО ХАОС НА ПАРТИЗАНСКА Не работеа семафорите од Влае до Карпош 1 (ФОТО)

+инфо - пред: 17 часа

Рано утрово, од засега непознати причини, беа исклучени семафорите на булеварот Партизански одреди во Скопје, од Влае до Карпош 1. На крстосниците на булеварот се создаде хаос, бидејќи секој од виозачите во утринскиот шпиц се обидуваше побрзо да ...

Незапаметен интерес за настаните од „Бела ноќ“

Вечер Прес - пред: 16 часа

Манифестацијата „Бела ноќ“ која се одржа во саботата на повеќе локации низ Скопје ги наполни културните јадра со посетители. Скопјани и посетителите имаа можност да уживаат во изложби, проекции, поетски читања, перформанси, работилници … Централната ...

Водата во Скопје безбедна и квалитетна за пиење

24Инфо - пред: 16 часа

Водата во Скопје е безбедна и квалитетна за пиење, покажува последниот неделен лабораториски извештај на ЈП „Водовод и канализација”. Анализите, физичко-хемиски и микробиолошки, ги спроведе Секторот за санитарна контрола од 26.09.2022 до 30.09.2022 ...

Tимот на Реплек волонтираше за помош за бездомниците во рамки на глобалната иницијатива ‘Петок за заедницата’

Centar - 02.10.2022

Во согласност со својата трајна определба за општествено одговорно делување, тимот на Реплек се приклучи кон глобалната волонтерска иницијатива – Петок за заедницата (Social Friday). На третиот по ред годинашен Петок за заедницата, што на глобално ...

Посебен режим на сообраќај во Главниот град поради Скопскиот маратон

MakPress - 02.10.2022

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 02.10.2022 година (недела), поради реализација на трките од „Скопски маратон 2022“, Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на ...

5 поврзани вести »

Приватните превозници во була, ЈСП им должи – Алармираат дека 16 линии нема да можат да возат

Алфа - 02.10.2022

Јавното сообраќајно претпријатие на Град Сокпје на приватните превозници им должи над 72 милиони денари, а дел од долговите се и за минатата година. Превозниците алармираат, ако долгот не се подмири до крајот на неделата дури 16 градски авотбуски ...

Дел од возилата на ЈСП ќе сообраќаат со изменет режим поради „Скопскиот маратон“

Опсервер - 02.10.2022

– Дел од возилата од јавниот превоз денеска од 7 до 13.30 часот ќе сообраќаат по изменет режим од вообичаениот, а дел воопшто нема да се вклучат во сообраќај, поради одржување на „Виз Ер Скопски маратон 2022“, соопшти Јавното сообраќајно ...

8 поврзани вести »

Градоначалникот Ѓорѓиевски да промовира и реализира сопствени проекти, а не да се фали со проекти од претходната локална власт

24Инфо - 02.10.2022

Изјава за медиуми, Бојан Петрески, ОО СДСМ Кисела Вода Како партија со конкретни дела и видливи проекти покажуваме дека се грижиме и работиме во интерес на граѓаните. Во Општина Кисела Вода целосно е изградена нова градинка „Пеперутка 3″ во населба ...

Училишните дворови станаа „игротеки” за кучиња, деца играат во измет поради несовесни сопственици!

Вечер Прес - 02.10.2022

Несовесните сопственици на кучиња со тоа што пуштаат домашни миленичиња (кучиња) во училиштен двор слободно да шетаат без подводник, да играат, трчаат и да вршат физиолошки потреби во исто време кога децата користат двор за одмор меѓу или по часови, ...

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт