Технологија

Евтин антидепресив покажал добри резултати во спречувањето на сериозни форми на ковид-19

Сакам да кажам - пред: 1 час

Евтин антидепресив ја намалува потребата од хоспитализација кај високоризични возрасни пациенти со ковид-19, покажа истражување кое бараше дали некои постоечки лекови можат да се пренаменат за лекување на коронавирусот.

4 поврзани вести »

НАСА ја откри првата егзопланета вон Млечниот Пат

Опсервер - пред: 2 часа

– Телескоп на НАСА откри егзопланета што е приближно голема колку Сатурн и е оддалечена повеќе од 28 милиони светлосни години од Земјата. Откритието, велат научниците, е вистински пробив во потрагата по далечни планети.

19 поврзани вести »

Британците и Французите ги враќаат културните богатства во Африка

Порта - тукушто објавено

Само музејот Quai Branly во Париз содржи речиси 70.000 африкански предмети, додека Британскиот музеј во Лондон поседува уште десетици илјади. Jesus College на Универзитетот во Кембриџ и музејот Куаи Бранли во Париз ги враќаат културните артефакти ...

Компанијата на милијардерот Џеф Безос ќе гради вселенска станица заедно со „Боинг”

Пари - пред: 4 часа

Компанијата „Блу Ориџин”, сопственост на милијардерот Џеф Безос, соопшти дека планира да развие комерцијална вселенска станица што ја нарече „Орбитален гребен”, во која ќе учествува и американската компанија „Боинг”.

5 поврзани вести »

Nokia 6310 се врати во ретро модерно издание после 20 години

Телефони.мк - пред: 18 часа

HMD Global официјално го објави новиот ретро телефон Nokia 6310 , со батерија што може да трае и неколку недели и ја има легендарната игра со змијата од 90-те години на минатиот век. Nokia 6310 има поголеми копчиња, зголемено мени и безжично FM ...

Новиот Sony Xperia PRO-I со огромен сензор го става фокусот на видеографите (ВИДЕО)

Денар - пред: 22 часа

„Xperia Pro-I“ (каде што „I“ значи „Imaging“) е првиот телефон надвор од Јапонија што има сензор за камера од 1,0 инчи. Овој сензор е преземен директно од многу популарната компактна камера на компанијата „RX100 VII“, со услов да е „оптимизиран за ...

„Apple macOS Monterey“ е достапен за преземање (ВИДЕО)

Денар - пред: 49 мин

Софтверот беше достапен во бета верзија во последните неколку месеци, но сега е подготвен за секојдневна употреба. Традиционално, „Apple“ најави нова верзија на „macOS“ на конференцијата „WWDC“ во јуни, а новитетите вклучуваат можност за поставување ...

Galaxy Z Fold 3 и Z Flip 3 добиваат пристап кон One UI 4 бета програмата

Телефони.мк - пред: 55 мин

Samsung Galaxy Z Fold 3 и Z Flip 3 би можеле наскоро да станат дел од листата за добивање на нов One UI базиран Android 12. Samsung веќе лансираше три бета верзии на One UI 4 за Samsung Galaxy S21 на одредени пазари.

КРИМИНАЛЦИ од Dark Web ЗАД РЕШЕТКИ: Европол уапси 150 лица за илегална трговија

Пари - пред: 2 часа

Скоро 150 лица се уапсени како дел од глобалната акција против илегалната трговија на dark web, објави Европол, во една од најголемите такви акции до сега. Во акцијата наречена DarkHunTOR запленети се неколку милиони евра во пари и биткоини, дрога и ...

GG ПОДКАСТ S08E04: Reality Awakens, Apex Legends: Escape, GTA Trilogy, Haunted Chocolatier

IT.mk - пред: 2 часа

Новата епизода на GG PODKAST ни покажува што има ново во светот на видеоигри. Покрај најавата на Haunted Chocolatier и GTA Trilogy може да погледаме и неколку други најави. Веројатно игрите кои ги очекувате оваа недела се новата Age of Empires, ...

Играл виртуелна игра и од она што го видел останал шокиран (ВИДЕО)

Кумановски м. - тукушто објавено

Не знаејќи што го чека во неа, Форест Бејли од Нешвил во САД се согласил на убедувањето на семејството да игра виртуелна игра со чудовишта. Кога влегувал во играта „Лажи под“, Форест почнал да пцуе и да гледа наоколу.

Xiaomi објави тизер со спецификации за следната Redmi Note 11 серија

Телефони.мк - пред: 2 часа

Xiaomi треба да ги претстави The Redmi Note 11 , Redmi Note 11 Pro , и Redmi Note 11 Pro+ на 28 октомври. Redmi Note 11 Pro се очекува да биде со 8-јадрен MediaTek Dimensity 920 5G процесор, Redmi Note 11 со MediaTek Dimensity 820, а најскапиот ...

Атанас Вангелов – македонскиот „апостол на хуманизмот“

Слободен Печат - 27.10.2021

„Во што се состои еден убав и богат живот со смисла“, резимира Атанас Вангелов 2016-тата за романот на Цветан Тодоров, „Авантурите на апсолутното“. При ненадејната разделба од него, и ние си го поставуваме тоа прашање.

Со новата камуфлажа руската армија станува речиси невидлива!

Фактор - пред: 13 часа

ФОТО:Konstantin Mihaljčevski/Sputnik Руските оклопни возила со нов тип на камуфлажа нема да можат да бидат забележани од 95 отсто од беспилотните летала во сопственост на НАТО, вели експертот.

Во Москва се појавија роботи поштари (видео)

Turbo1 - 27.10.2021

» Кучињата во Москва повеќе нема да можат да ги касаат поштарите – руската пошта започнува со испорака на пратки со роботи поштари. Автоматизација на доставата на почетокот ќе биде извршена во четири поштенски филијали, а потоа ќе се прошири на уште ...

„Блумберг“: Младите губат интерес за Фејсбук

ТВ21 - 27.10.2021

Тинејџерите и младите луѓе минуваат сѐ помалку време на Фејсбук, сѐ помалку се регистрираат и сѐ помалку објавуваат, јавува „Блумберг“, повикувајќи се на интерни документи на компанијата. Тоа може негативно да се одрази на заработката на компанијата.

4 поврзани вести »

The Good Life е игра која релативно успешно жонглира неколку жанрови

IT.mk - пред: 12 часа

На многу начини, The Good Life е игра како ниедна друга, уникатен продукт за кој, доколку решите да инвестирате повеќе време, или ќе го сакате до бесвест или апсолутно ќе го мразите. Полека, но сигурно, ние се најдовме во првата група.

Автономни "Roboats" се тестираат во каналите низ Амстердам, набргу ќе влезат во употреба(ВИДЕО)

Канал5 - пред: 13 часа

Посетителите на Амстердам наскоро може да видат самоуправувачко водено возило со големина на мал автомобил кој тивко крстари низ неговите древни канали, превезувајќи патници и товар или ѓубре.

Пристигнува Photoshop во прелистувач: Нема инсталација, повеќето алатки се таму

Кајгана - пред: 20 часа

Најпопуларната алатка за обработка на слики ќе биде достапна и преку интернет прелистувач, на задоволство на многумина. Една од компаниите која во последните неколку години целосно ги трансформираше своите апликации, модели на користење и кориснички ...

Земјата се наведнала на страна пред 84 милиони години

Денар - пред: 12 часа

Веќе знаеме дека за време на процесот на вистинско поларно талкање (true polar wander, TPW), планетите и месечините понекогаш може да се навалат во однос на нивните оски, но сè уште не е познато колку често тоа се случувало со Земјата.

Рецензија: Најчести проблеми зошто не можете да инсталирате Windows 11

Телефони.мк - пред: 16 часа

Пред неколку недели официјално излезе новата генерација на оперативен систем на Microsoft за компјутери, кој нема да биде веднаш достапен за надградба на 10-та. Windows 11 не содржи никаква револуција, туку еволуција која што би требало дополнително ...

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Кајгана - пред: 16 часа

Колку соларни панели ми се потребни за мојата куќа? – е честото прашање што го поставуваат луѓето кои сакаат да се префрлат на овој систем за производство на енергија. Да претпоставиме дека едно просечно домаќинство има: бојлер, електричен шпорет, ...

Како кучињата ги гледаат боите и зошто очите им светат зелено во темница?

Кајгана - пред: 18 часа

Некогаш се веруваше дека кучињата гледаат црно и бело, но тоа не е баш така. Постојат два вида фоторецептори во мрежницата на окото: стапчиња и конуси. Стапчињата се многу чувствителни и овозможуваат гледање во услови на слаба осветленост, додека ...

Традицијата на IT4Charity продолжува

IT.mk - пред: 22 часа

Македонските компании од ИТ секторот и оваа година продолжуваат со донации „спакувани“ во проектот „IT 4 Charity 2021“. Станува збор за иницијатива на повеќе компании од ИТ секторот за поддршка на СОС детско село.

YouTube ги менува правилата, дел од креаторите нема да заработуваат пари од реклами

Телефони.мк - 27.10.2021

На почетокот на годинава, YouTube овозможи повисока родителска контрола за профилите на децата и сега има дополнителни безбедносни мерки за заштита на децата. Сега најави нови опции со кои што на децата ќе им се обезбеди поквалитетна содржина на ...

Шефот на НАСА во интервју ја отвора душата за вонземјаните, мултипросторот и НЛО(ВИДЕО)

Денар - пред: 20 часа

Шефот на НАСА, Бил Нелсон, во неодамнешно интервју со универзитетски професор, зборуваше не само за идејата за вонземски живот, туку и за вистинскиот мултиверзум. Мое лично мислење е дека универзумот е многу голем, а сега има теории дека има и други ...

Како Илон Маск си поигрува со вредноста на криптовалутите!?

Банкарство.мк - 27.10.2021

Shiba Inu (SHIB), претрпе пад од 20% за само два часа бидејќи основачот на „Tesla” и хипотетички извршен директор на „Dogecoin”, Илон Маск, објави на „Твитер” дека не поседува ниту еден Shiba Inu токени.

Пандемијата донесе пораст на купувањето студентски семинарски проекти

Емитер - пред: 21 часа

Пандемијата донесе брза и обемна промена во многу области од животот на сите – брз подем интернетот, дигитализацијата, учењето од далеку, работата од дома... Но, се чини дека донесе и еден несакан ефект – придонесе студентите почесто да посегнуваат ...

Веб Фактори – 12 години успешна Македонска ИТ приказна

IT.mk - пред: 23 часа

Приказната за Веб Фактори почнува во 2009 од четворица инженери како најдобри другари со енормна желба да создадат различно, убаво и среќно место за работа. Сите четворица се со релативно различна позадина во сферата на Информатика и Компјутерско ...

Нова листа на најлоши лозинки, проверете дали е вашата безбедна

Кајгана - пред: 22 часа

Откако минатата зима дојде до најголемата кражба на кориснички податоци во која беа разоткриени 3,2 милијарди мејл адреси и лозинки, од IBM предупредија дека четири од пет инциденти се поврзани со слаби или украдени лозинки.

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт