Здравје

Од 124 починати пациенти од ковид, 27 не биле вакцинирани

Р.С.Европа - пред: 3 часа

Министерството за здравство соопшти дека период од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти со Ковид- 19, од нив над 78 отсто биле невакцинирани. Од вкупно починатите пациенти во посочениот период 97 починати со ковид биле невакцинирани, а 27 од ...

11 поврзани вести »

СОВЕТИ ОД НУТРИЦИОНИСТКА ОД ЛОНДОН: Спречете ги настинките со овошје и зеленчук

Вечер Прес - пред: 5 часа

Не е ништо ново дека витаминот Ц е неопходен кога е во прашање зачувување или подобрување на здравјето на организмот, но во овој период од годината исклучително важно е да го внесуваме преку зеленчук и овошје зошто сезоната на настинки веќе е ...

5 поврзани вести »

Како е можно во едно семејство сите да се инфицираат од коронавирусот, а еден член да остане имун на болеста !?

24Инфо - пред: 5 часа

Низ светот се прават најразлични анализи и студии во битката на луѓето со корнавирусот. Според таквите студии има луѓето кои се природно отпорни на вирусот кој го тресе целиот свет и го смени начинот на живеење со наметната пандемија кој ...

4 поврзани вести »

Се зголемува бројот на реинфицирани пациенти од Ковид-19 во Македонија

Телма - пред: 7 часа

Бројот на реинфицирани во Северна Македонија во периодот од 18 до 24 октомври изнесува 36 пациенти, што е зголемување од 5,9% во однос на претходната недела. Според извештајот на Институтот за јавно здрвје пријавени се 79 смртни случаи во 19 ...

7 поврзани вести »

Стагнира интересот за вакцинација во Македонски Брод

Курир - пред: 8 часа

Како и во повеќето градови во земјава, така и во Македонски Брод последните триесетина дена стагнира интересот за вакцинација против Ковид-19 и далеку е од периодот пред три месеци кога интересот кај граѓаните беше многу голем.

8 поврзани вести »

Израел: ефикасноста на вакцината Фајзер е 90 проценти

Р.С.Европа - пред: 12 часа

Вакцината на Фајзер/Бионтек против ковид-19 е исклучително ефикасна во спречувањето на инфекции кај младите луѓе на возраст од 12 до 18 години, според новата израелска студија објавена во Медицинскиот журнал Нова Англија.

4 поврзани вести »

Кои се најчестите болести на срце кај децата?

Pedijatar.mk - пред: 3 часа

Вродените срцеви маани се јавуваат кај 8 на 1000 живородени деца. Најчесто станува збор а структурно порметување на срцевиот мускул или залисток, како оштетување на атрискиот или вентрикулскиот септум, стеснување на аортниот залисток или пролапс на ...

Псоријазниот артритис може да го зголеми ризикот од предвремено породување и царски рез

Pedijatar.mk - пред: 2 часа

Според мислењето на стручњаците, од клинички аспект, сите жени со псоријазен артритис, без оглед на антиревматското лекување, би требало да се се советувани за исходите на бременоста и да бидат индивидуализирано следени во текот на бременоста.

Голема студија: Пиењето три шолји кафе дневно е добро за црниот дроб

Кајгана - пред: 4 часа

Пиењето најмалку три шолји кафе со кофеин дневно е поврзано со подобра еластичност на црниот дроб, покажуваат резултатите од големото истражување неодамна објавено во стручното списание Clinical Gastroenterology and Hepatology.

Која е врската помеѓу храната и функциите на мозокот: Овие намирници позитивно влијаат на размислувањето!

Екран - пред: 1 час

Храна која е исклучително добра за човечкиот организам, поради што е пожелно да ја користиме што повеќе во исхраната. Со години се зборува за т.н суперхрана. За нив редовно се зборува на интернет, а особено често ги споменуваат инфлуенсерите.

Овие засладувачи ќе ја намалат вашата потреба за благо

iPortal - пред: 1 час

Консумирањето шеќер може негативно да се одрази на вашето здравје и да предизвика дијабетес, дебелеење и заболувања на срцето. Доколку се грижите за себе и сакате да се заштитите од негативните ефекти на шеќерот, ви нудиме пет природни алтернативи.

Дали ви недостасува витамин Ф? Ова се сигурни знаци

Попара - тукушто објавено

Ако вашата кожа постојано ви се перути, постои сериозна причина за тоа Ова може да биде резултат на хроничен недостаток на витамин Ф, а не на некоја посериозна болест. Витаминот Ф е важен за метаболизмот, го спречува таложењето на холестерол во ...

Зошто не треба да заборавате на витаминот А?

Кајгана - тукушто објавено

Витаминот А е есенцијален витамин растворлив во масти и помага за здравјето на очите, а на имунолошкиот систем и на органите да функционираат правилно. Достапен е преку животинска и растителна храна.

Вакцината за деца против Корона во светот изнесува третина од дозата за возрасни

Опсервер - пред: 3 часа

Прашањето кое многумина си го поставуваат во светот е дали вакцината за Ковид кај деца, е иста со онаа на возрасните. Pfizer и BioNTech побараа овластување за доза од 10 микрограми на вакцината, што е третина од големината на дозата дадена на луѓе ...

Проблеми со памтењето, барање на вистинскиот збор и обработка на нови информации: Лицата кои преживеале потешка форма на Ковид-19 се почесто имаат когнитивни потешкотии

Pedijatar.mk - пред: 10 часа

Пациентите имале најголеми потешкотии да запомнат некои работи - со ова се соочила секоја четврта личност вклучена во студијата. Потоа следи проблемот со пронаоѓање на вистинските зборови и побавната обработка на информациите К ако да запомните ...

13 поврзани вести »

Кои се најчестите причини за опаѓање на косата?

Кајгана - пред: 11 часа

Нормално е во текот на денот да ви опаднат околу стотина влакна, но доколку имате купчиња коса во рацете, ова може да биде показател за некоја болест или за неправилно функционирање на организмот.

6 поврзани вести »

Тајната е споделена: Роналдо ја откри диетата до совршениот изглед

Press24 - пред: 11 часа

Тој е успешен, богат, но не и семоќен, па тајната на неговиот изглед лежи во уникатната диета што ја следи со години. Кристијано Роналдо е вистинско спортско чудо. Иако влезе во 37-та година од животот, Португалецот има тело на 20-годишник.

4 поврзани вести »

Светски познатиот доктор Гајиќ од Клиниката Мајо објаснува кои терапии се ефикасни при лекување на Ковид-19

Република - пред: 9 часа

Светски познатиот проф. д-р Огнен Гајиќ, специјалист по интензивна медицина и белодробни заболувања кој е еден од водечките доктори на клиниката Мајо во Рочестер во САД, навел кои лекови се ефикасни против коронавирусот.

Дерматолог ни открива дека поради една грешка што ја правиме сите антиперспирантот нема ефект

Независен - пред: 8 часа

Речиси и да нема човек кој не користи дезодоранс денес, но малкумина знаат како тој производ всушност треба да се користи. Имено, многу дезодоранси се нанесуваат на кожата наутро, за да се заштити од потење во текот на денот, но дерматологот вели ...

4 поврзани вести »

Почитувајте го ова и никогаш нема да добиете тешка болест: Еве што тврди најпознатиот експерт за здрава исхрана Дарин Олиен

Фактор - пред: 14 часа

Дарин Олиен е љубител на здравата исхрана и меѓународно признат експерт во областа на исхраната и здравиот начин на живот. Неговата книга „Energy in a Plate: Five Sources of Superpower“ се заснова на практични совети кои ќе ви помогнат подобро да се ...

4 поврзани вести »

ЕДЕН ЗНАК УКАЖУВА НА ПРИСУСТВО НА ОТРОВИ Ако ова е напишано на конзервата туна, никогаш не ја купувајте

Попара - пред: 6 часа

Рибата треба да биде во вода, а не во масло, но добро внимавајте на уште нешто што пишува на конзервата Нашиот пазар е преплавен со конзервирана риба од различни производители. Голем број луѓе често јадат конзербирана туна или сардина.

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

Фактор - пред: 9 часа

Проф. д-р Предраг Миниќ од Институтот за мајка и дете „Вукан Чупиќ“ вели дека состојбата на четирите деца кои се на респиратор поради компликации од ковид е малку подобра, но дека не е премногу оптимист.

Работи и места во домот што треба редовно да ги чистите за да не се разболите

Кајгана - пред: 9 часа

Чистете ги редовно овие работи во домот за да спречите кашлица и алергии. Редовно чистете ја правосмукалката за да спречите кашлица Ако во истата просторија ви стои старата правосмукалка ќе вдушите штетни честички од него.

Дуња - моќно овошје од кое може да се направат најразлични рецепти

Кајгана - пред: 9 часа

Дуња – миризливо и здраво овошје кое освен за подготовка на вкусна зимница се користи и како природен лек за многу болести. Од нејзиниот плод може да подготвите многу вкусни џемови или компот, а од листот се прави чај кој е многу здрав за целиот ...

Меркел: Побрзо требаше да се воведат тестовите за Ковид-19

MakPress - пред: 19 часа

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел во интервју за Зидојче цајтунг изјави дека најслаб момент во борбата против пандемијата со Ковид-19 била заштитата на старските домови минатата зима, кога починаа најмалку 30.000 луѓе.

Само исфрлете ги овие 4 намирници од исхраната и ќе бидете фит до Нова година: Тврдење на нутриционист

Убавина и Здравје - пред: 9 часа

Не ни помислувајте на оваа храна наредниов период Ако во последно време сте се опуштиле и сте качиле некој килограм вишок, не грижете се. Со неколку корекции во исхраната, до Нова година ќе ја доведете линијата до совршенство.

По 40-та година неопходно е да го внесувате овој минерал, без него телото пропаѓа – еве во кои намирници го има во изобилство

Точка - пред: 10 часа

Внесувањето на бакарот на дневно ниво е од пресудна важност за добро здравје, а особено по 40-та година од животот. Бакарот е есенцијален минерал кој игра важна улога во формирањето на коските, произведување на сврзно ткиво и процес на кодирање на ...

Една година по прележување ковид-19 постои ризик од срцеви заболувања, покажало најново истражување

Република - 25.10.2021

Една година по прележување ковид-19 постои ризик од срцеви заболувања, покажало најново истражување кое го пренесе „Блумберг“. Ризикот може да се јави дури и кај луѓето кои никогаш не биле болни до степен да бараат хоспитализација, а по корона ...

4 поврзани вести »

„Луѓето не знаат за овој лек, затоа и умираат“: Ова може да го кажат само оние кои не слушнале за скандал со ивермектинот, тврди научник

Женски магазин - пред: 8 часа

Сите тврдења за „ивермектин“ како магичен спас од ковид се засновани на науката, но многу сомнителни. „Ивермектин“ е лек кој долго време е тема на разговор. Тоа е антипаразитски лек, одличен кога се користи во тоа својство.

Русите кои се вакцинирани ќе добијат по два слободни дена

Република - 25.10.2021

Рускиот претседател Владимир Путин нареди Русите кои се вакцинирани против Ковид-19 да добијат дополнителни два дена одмор, објавено е на веб-страницата на Кремљ. За тие слободни денови нема да им се намалува платата, пренесува РИА Новости.

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт