Најнови вести

Нови преводи на пораката на Горан Стефановски која лани беше преведена на јазиците на ЕУ

MakPress - тукушто објавено

„Сите живи суштества се раѓаат со инстинкт за преживување. Пајаците, за да преживеат, ткаат мрежи. Луѓето, за да преживеат, ткаат приказни. За нас нема ништо поважно од овие приказни. Тие се сржта на нашиот живот, ‘рбетот на нашиот идентитет.

8 поврзани вести »

Половина метар снег на Попова Шапка, во Маворово 18 сантиметри

Frontline - тукушто објавено

На Попова Шапка утрово се измерени -17 степени Целзиусови, во Берово -15, Крушево -14, Маврово -12, Битола и Тетово -11, во Скопје и Охрид -9, а -3 во Гевгелија. На Шапка има и најмногу снег 49 сантиметри, во Маворово снежната покривка е 18 ...

76 поврзани вести »

Млади од цела Југославија пред 40 години ги граделе објектите за Зимската олимпијада

Факултети - тукушто објавено

Зимските олимписки игри во Сараево, Босна и Херцеговина, почнале на 8 февруари во далечната 1984 година. Подготовката за настанот почнала многу порано, а во неа учествувале млади луѓе од цела поранешна Југославија.

2 поврзани вести »

Шпаркасе банка креира нов бесплатен пакет за млади!

Факултети - тукушто објавено

Како банка чија корпоративна стратегија се заснова на поддршка на младите луѓе што се иднината на нашата земја, Шпаркасе банка АД Скопје креира нов бесплатен пакет за сите млади и амбициозни луѓе што имаат потреба од вистински финансиски партнер.

4 поврзани вести »

Презентација на проектот „Создаваме град, градиме иднина!“

Н.Македонија - тукушто објавено

Во рамките на новиот проект „Артс хаб“, кој ќе се реализира во приодот 2023/2024 година, продолжува серијата презентации и разговори со уметници од локалната уметничка сцена. Домашните уметници и автори, кои во рамките на програмата на културниот ...

7 поврзани вести »

Нова престолнина за шверц на дрога: Ротердам и Амстердам го губат приматот, белгиски Антверпен на врвот

Н.Македонија - тукушто објавено

Европскиот центар за мониторинг за дроги и зависност од дрога, заедно со Европол, неодамна процени дека малопродажниот пазар на кокаин во Европската Унија вредел најмалку 12,8 милијарди евра (13,9 милијарди долари) во 2020 година, бројка за која ...

Нов земјотрес во Турција со јачина од 4,9 степени

MTM - тукушто објавено

Утринава во 8 часот и 48 минути е регистриран афтершок земјотрес со јачина од 4,9 степени во Турција. ЕМСЦ наведува дека епицентарот бил на длабочина од 40 километри и 26 километри оддалечен од градот Гоксун, каде живеат околу 34.200 жители.

245 поврзани вести »

Земјотресот однесе повеќе од 9.500 животи во Турција и Сирија

MTM - тукушто објавено

Повеќе од 9.500 луѓе загинаа во силниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија. Бројот на жртвите во Турција се зголеми на 6.957, соопшти Управата за вонредни ситуации. Повредени се 38.224 лица, јавува Анадолија.

831 поврзани вести »

Најјаките цитати на Ќиро во кои се спомнуваа Просинечки, Мурињо, Марадона…

Спортманија - тукушто објавено

Пред 35 години, кога дозволи тогаш талентираниот и недокажан Роберт Просинечки да си замине од Динамо Загреб и да премине во Црвена ѕвезда, Мирослав Ќиро Блажевиќ ја даде една од неговите најлегендарни изјави: „Ако тој стане играч, јас ќе си ја ...

Тен Хаг го потврди отсуството на неколку важни играчи на дуелот со Лидс

Дерби - тукушто објавено

Манчестер Јунајтед ќе биде голем фаворит во дуелот со Лидс во Премиер лигата, но за евентуалниот позитивен резултат ќе треба да се избори без неколку ѕвезди од својот тим. Менаџерот Ерик тен Хаг знае дека на подолг рок не може да смета на Ериксен и ...

Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт