Најнови вести

„Извлечете нѐ. Ќе ти бидам слугинка“: Драматично спасување на две мали сестри во Сирија

Независен - тукушто објавено

Две деца заглавени меѓу бетон во остатоците од нивниот дом во северна Сирија се спасени повеќе од 36 часа откако земјотресот во понеделникот го зароби нивното семејство додека спиеја. „Извлечете ме одовде, ќе сторам сѐ за вас“, им шепоти постарото ...

236 поврзани вести »

Комеморација за Милан Завков: Неговaта музика е незаборав

Независен - тукушто објавено

Милан Завков зад себе остави голем број на композиции кои се неизбришлив дел од македонската фолклорна музичка ризница и кои уште долго ќе се изведуваат на сцените и ќе бидат дел од нашето секојдневие.

72 поврзани вести »

Преговорите носат придобивки – 100 милиони евра поддршка од ЕУ, велат од СДСМ

Нетпрес - тукушто објавено

Европската комисија даде предлог за макрофинансиска поддршка за економијата на Република Северна Македонија до 100 милиони евра за следните две години помош. ЕУ пред само неколку дена додели грант од 53 милиони евра за три стратешки енергетски ...

56 поврзани вести »

Димитриевски: Пожарникари од Општина Куманово со возило и опрема заминуваат во Турција

24Инфо - тукушто објавено

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски информира дека пет пожарникари од Куманово со возило и опрема заминуваат да помогнат во реонот зафатен од земјотрес во Турција. На вчерашната вонредна седница на Советот, едногласно беше ...

902 поврзани вести »

Земјотресите во Турција ја поместија земјената маса за три метри

24Инфо - тукушто објавено

Двата земјотреса со епицентар во Кахраманмараш, јужна Турција, и со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала, предизвикаа поместување на копнената маса во Турција за три метри, изјави директорот на сеизмолошката опсерваторија Кандили во ...

239 поврзани вести »

Алетернатива сè уште нема конкретен предлог за нивните позиции во Владата

Вечер Прес - тукушто објавено

Сѐ уште немаме конкретен предлог на маса за нашите позиции во идната влада доколку би се формирала, рече денеска министерот за здравство Беким Сали одговарајќи на новинарско прашање по посетата на Универзитетската клиника хируршки болести „Св.Наум ...

88 поврзани вести »

Уапсен крадец од Куманово, украл предмети во вредност од 280 000 денари

Вечер Прес - тукушто објавено

Полициски службеници од СВР Куманово, вчера во 13:40 часот го лишиле од слобода дваесет и шестгодишниот кумановец Р.Р. Како што информираат денеска од МВР, тој се сомничи дека на 26 декември минатата година одзел повеќе предмети од приватен имот на ...

22 поврзани вести »

Уапсен кумановчанец, со измама одзел 400 евра

Вечер Прес - тукушто објавено

Полициски службеници од СВР Куманово, вчера во 11:55 часот, го лишиле од слобода Т.Т.(41) од Куманово. Како што информираат денеска од МВР, тој се сомничи дека измамил 31-годишен жител од Липково за сума од 400 евра.

22 поврзани вести »

Кавадарци, Кожувчанка и фондацијата Никола Јанчев со донација за Турција и Сирија!

Вечер Прес - тукушто објавено

Веднаш по потресната вест за настраданите од земјотресите во Турција и Сирија, Советот на Општина Кавадарци и Градоначалникот на Општина Кавадарци свикаа седница на која се обезбедија 900.000 денари помош! Општина Кавадарци вчера вечерта ја одржа ...

902 поврзани вести »

Кук е МВП на колото во АБА лига

Вечер Прес - тукушто објавено

Кошаркарот на МЗТ Скопје, Кеандре Кук е прогласен за најкорисен играч во 18. коло на регионалната АБА-лига. Кук доминираше на теренот во „Јане Сандански“ во саботниот натпревар на македонскиот шампион против Цедевита Олимпија.

11 поврзани вести »
Најнови вестиTop TweetsСтандардна верзијаВерзија со најнови вестиProMedia верзијаNon-ProMedia верзијаМаркетингКонтакт