TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24Инфо

Судот во Стразбур пресуди во полза на сопствениците на станови исклучени од парно

24Инфо - пред: 19 часа

Европскиот суд за човекови права оцени дека Северна Македонија не го заштитила имотот на лицата кои не сакале да ја подмират фиксната сметка за топлинска енергија на исклучените станови од мрежата за централно греење, јави дописникот на МИА.

19 поврзани вести »

Помпео му порачал на Тачи да се укинат таксите за стоката од Србија

24Инфо - пред: 19 часа

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, се сретна во Вашингтон со претседателот на Косово, Хашим Тачи. Помпео очекува Косово да ги укине таксите за српските продукти и да се искористи добриот моментум креиран после потпишувањето на документите за ...

5 поврзани вести »

Моделот на здравствената заштита за мајките и новороденчињата во државава, пример што ќе се промовира на Балканот

24Инфо - пред: 20 часа

Моделот на здравствената заштита за мајките и новороденчињата што се базира на силна примарна здравствена заштита во државава е пример што ќе го промовираме и ќе го користиме за целиот овој регион на Балканот, особено делот на дигитализацијата, ...

54 поврзани вести »

Манчевски: Оптимист сум дека ќе најдеме решение за заштита на авторските права

24Инфо - пред: 20 часа

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски очекува позитивен ефект од стапувањето во сила на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, заради фактот што, како што вели, во атмосфера на прилично голема недоверба ...

64 поврзани вести »

Фатени шверцери на песок, не го давале камионот на полицајци

24Инфо - пред: 20 часа

На 26.02.2020 во 13.20 часот, при вршење на спровод на товарно моторно возило „ман“ со скопски регистарски ознаки, управувано од М.М.(43) од Скопје, а кое претходно било запрено поради вршење на нелегален превоз на минерални суровини (речен песок) ...

3 поврзани вести »

Курти „го сопнува“ Тачи за да го елиминира од преговорите со Белград

24Инфо - пред: 20 часа

Со откривањето на тајната спогодба меѓу Хашим Тачи и НАТО, косовскиот премиер Албин Курти се обидува да го маргинализира Тачи и на тој начин да му ја преземе клучната позиција во дијалогот меѓу Белград и Приштина, сметаат експертите, пренесува ...

87 поврзани вести »

Заев: Ова е победничката коалиција, најголема, најразнолика и најмоќна досега

24Инфо - пред: 20 часа

Нашето општество се менува на подобро. На многу подобро. Граѓанскиот концепт “Едно општество за сите” ги победува стереотипите. Времето на поделби заминува во историјата. Денес, моноетничкиот концепт кога партиите се обраќаа само на „своите” или ...

243 поврзани вести »

Шверцер ѝ бегал на полицијата со комби со 40 мигранти

24Инфо - пред: 20 часа

На 26.02.2020 во 23.00 часот на магистралниот пат Штип-Радовиш, полициски службеници од Одделот за гранични работи и миграции дале знак за запирање на патничко возило- комби „пежо“ со велешки регистарски ознаки, но возачот не застанал и продолжил со ...

14 поврзани вести »

Ограбена обложувачница во Трубарево

24Инфо - пред: 20 часа

На 27.02.2020 околу 00.05 часот во СВР Скопје било пријавено дека во обложувалница во с.Трубарево, скопско, две лица со закана со пиштол од вработената одзеле пари од касата и побегнале. Се преземаат мерки за расчистување на ...

4 поврзани вести »

Претепан контролор на Градски паркинг

24Инфо - пред: 20 часа

На 26.02.2020 во 15.20 часот во СВР Скопје, Н.И.(57) од с.Буковиќ,скопско пријавил дека околу 14.30 часот пред угостителски објект на бул.„“Гоце Делчев во Скопје додека извршувал работни задачи како контролор во ЈП Градски паркинг, поради ...

7 поврзани вести »

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

24Инфо - пред: 20 часа

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против нив е поднесено обвинение за злоупотреба на службена положба и овластување и за компјутерска измама.

19 поврзани вести »

Додик: Не повикувам на војна, но има разговори за сецесија

24Инфо - пред: 20 часа

Српскиот член на Претседателсвото на Босна и Херцеговина, Милорад Додик денеска изјави дека не повикува на војна, судири и сецесија на Република Српска, но оти има разговори за тоа. – Тешките вербални судири нема да го загрозат мирот.

22 поврзани вести »

Во Италија со коронавирус заразен и професионален фудбалер

24Инфо - пред: 20 часа

Фудбалер од италијанската Серија Ц е заразен со коронавирусот, пренесе „Ла национе”. Станува збор за 22-годишниот играч на Пјанезе, клуб од провинцијата Сиена. Фудбалерот го пропушти натпреварот минатата недела, поради температура и општата слабост.

1335 поврзани вести »

ЕУ нема да ги затвори внатрешните граници поради новиот коронавирус

24Инфо - пред: 20 часа

Владините експерти на земјите-членки на Европска Унија се согласија дека блокирањето на прекуграничното движење во ЕУ на луѓето со симптоми на новиот коронавирус би било контрапродуктивно и оти карантинот е пожелна опција.

1335 поврзани вести »

Претседателот Пендаровски во посета на Куманово во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот”

24Инфо - пред: 20 часа

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот”, денеска ја беше во општина Куманово. Претседателот Пендаровски ја посети млекарницата Бучен Козјак, формирана во 1983 година, како ...

13 поврзани вести »

Ѓорѓиевски: Народот силно покажа дека Луј Витон судството мора целосно да се демонтира

24Инфо - пред: 20 часа

Интегрален текст од изјава на Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. „Правдоубиецот Зоран Заев се соочи со гневот и револтот на нашите граѓани. Затоа се крие и молчи. Фатен е на дело како договара судски одлуки и активности на обвинителството.

22 поврзани вести »

Алексовски: Не сум изгубил мобилен телефон кај Смилковци

24Инфо - пред: 20 часа

Советникот за национална безбедноста на поранешениот претседател Ѓорге Иванов и поранешен командант на „алфите“, Синиша Алексоски негираше дека го изгубил мобилниот телефон кај Смилковско Езеро на денешното сведочење за „Монструм“.

32 поврзани вести »

Тричлено семејство од Сенокос остана на улица по пожарот во нивната куќа

24Инфо - пред: 20 часа

Тричленото семејство Димоски од селото Сенокос, Долнени во пожар загуби сѐ. Им изгоре куќата и целата покуќнина, а семејството остана на улица. Пожарот избувнал во вторникот вечерва на таванот од куќата.

14 поврзани вести »

Парламентот го поддржа Додик: Ѓукановиќ во БиХ и Фронтекс на границата штетни за интересите на РС

24Инфо - пред: 20 часа

Народното собрание на Република Српска ја поддржа утринава одлуката на српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, да стави вето на поканата од другите два члена на Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ и Шефик Џаферовиќ, ...

22 поврзани вести »

Убиен поранешен припадник на ОВК, братот се сомнева во српската БИА

24Инфо - пред: 20 часа

Поранешниот припадник на Ослободителната војска на Косово (ОВК) Ќерим Кељменди пронајден е утрово запален во неговиот автомобил во селото Захаќ во општина Пеќ , јави дописникот на МИА од Приштина .

11 поврзани вести »