TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

24Инфо

ЕУ нуди посредување во решавањето на кризата во Црна Гора по моделот на Македонија

24Инфо - пред: 20 часа

Владимир Билчик, копретседател на Парламентарниот комитет на ЕУ и Црна Гора за стабилизација и асоцијација, изјави дека ЕУ може да помогне во решавање на институционалната криза во Црна Гора како што го направи тоа во Македонија, но дека за нивно ...

4 поврзани вести »

(Видео) Поглаварите на православните цркви ѝ порачаа на Црна Гора да го почитуваа имотот на црквата

24Инфо - пред: 20 часа

Учесниците на меѓуправославниот состанок во Аман ги поддржаа канонските цркви во Македонија и во Црна Гора, се наведува во соопштението усвоено на крајот од средбата, пренесува српски „Курир“.

12 поврзани вести »

Мицкоски: Мали шансите за предизборно коалицирање со албанска партија

24Инфо - пред: 20 часа

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека за претстојните предвремени парламентарни избори во коалицијата „Обнова на Македонија” остануваат политичките партии кои беа дел од неа, како и дека преговараат со други ...

243 поврзани вести »

Кина испраќа 100.000 патки во борбата против скакулците во Пакистан

24Инфо - пред: 20 часа

Кина се подготвува да испрати 100.000 патки во соседен Пакистан за да помогне во справувањето со ројот скакулци кои ги јадат земјоделските култури, јави Би Би Си. Кинеските експерти за земјоделство велат дека една патка може да изеде повеќе од 200 ...

9 поврзани вести »

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

24Инфо - пред: 20 часа

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на Водно. „Секој автобус по завршување на смената и утврдената рута, ќе биде дезинфициран со соодветно средство на база на алкохол и ...

31 поврзани вести »

Шарец: Нема потребна да се затвораат границите поради коронавирусот

24Инфо - пред: 21 часа

Словенечкиот премиер во оставка Марјан Шарец, изјави дека тие што повикуваат на затворање на границите поради коронавирусот само шират паника. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, Шарец смета дека затворањето на границите нема да го спречи ...

1335 поврзани вести »

Кинескиот град Шенжен ќе забрани конзумација на кучиња и мачки поради новиот коронавирус

24Инфо - пред: 21 часа

Центарот за технологија во Шенжен, во јужна Кина ќе ја забрани консумацијата на кучиња и мачки, додека земјата забранува трговија со диви животни, за кои се претпоставува дека се можен извор на новиот коронавирус.

12 поврзани вести »

Долниот дом на шпанскиот Парламент го ратификуваше Протоколот за НАТО

24Инфо - пред: 21 часа

Долниот дом на шпанскиот Парламент изутринава го ратификуваше Протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО. За ратификацијата на својот Фејсбук профил напиша шефот на дипломатијата Никола Димитров.

47 поврзани вести »

Во Албанија нема заразени од „Ковид-19″

24Инфо - пред: 21 часа

Во Албанија нема потврден случај на „Ковид-19″, рече Еугена Томини раководителката на секторот за епидемиологија во Министерството за здравство. -Вчера беа тестирани 4 случаи во лабораторијата за вирологија на Инстутот за јавно здравје,кои се ...

7 поврзани вести »

Едно лице повредено во невремето кое го зафати Скопје

24Инфо - пред: 21 часа

Едно лице е повредено во синоќешното невреме кое го зафати Скопје. Ова денеска на прес конференција го изјави градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов. Најголемата материјална штета е направена на покривот од средното училиште „Марија Кири ...

58 поврзани вести »

СКТМ: Аранжманите за Италија откажани, намалени и патувањата во другите региони

24Инфо - пред: 21 часа

Аранжманите за 8 Март за Италија се откажани поради новонастаната ситуација со коронавирусот, а поради паника и страв има обиди за откажување и на аранжманите за другите региони, велат од Стопанската комора за туризам на Македонија.

16 поврзани вести »

Заев: БЕСА првата албанска партија која го надмина концептот за постизборни калкулации со гласовите

24Инфо - пред: 21 часа

Движењето БЕСА е првата албанска партија, која го надмина амортизираниот концепт – етничките гласови да се употребуваат како бројка за постизборни калкулации за учество во владини коалиции, порача денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по ...

243 поврзани вести »

Потврдени два нови случаи на коронавирус во Грција

24Инфо - пред: 21 часа

Во Грција во изминатите 24 часа потврдени се два нови случаи на коронавирус, со што вкупниот број на заболени изнесува три лица, пренесе грчкиот весник „Катимерини“. Во едниот од случаите се работи за роднина на 38-годишната жена од Солун, која во ...

1335 поврзани вести »

Словенечката Влада ја нападна Хрватска поради мерките против Ковид-19

24Инфо - пред: 21 часа

Словенечката Влада, преку Твитер, ја нападна Хрватска поради мерките усвоени по избивањето на епидемијата на Ковид-19. „Мерките кои ги воведува Хрватска не се ефикасни и се економски штетни”, порача словенечката Влада, без да прецизира за кои мерки ...

6 поврзани вести »

Велика Британија отвора трговски преговори со ЕУ

24Инфо - пред: 21 часа

Велика Британија денеска ги објави своите првични позиции за трговските преговори со Европската унија, заканувајќи се дека ќе ги прекине преговорите доколку не се постигне напредок во рок од четири месеци.

12 поврзани вести »

Една недела по отварање на дежурниот телефон во општина Бутел

24Инфо - пред: 21 часа

Општина Бутел минатиот четврток го отвори дежурниот телефон: 075/249-314 на кој граѓаните можат да пријавуваат најразлични комунални проблеми: Диви депонии, палење на смет, нелегално градење,токсичен отпад, уништување на јавно зеленило и урбана ...

4 поврзани вести »

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

24Инфо - пред: 21 часа

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за корона вирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на вирусот. Пациентката е една од двата случаи кои се тестираа на Инфективната клиника во Скопје.

325 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ да престане да шири неоснована паника, ситуацијата е под контрола

24Инфо - пред: 21 часа

Најдобрата помош што може да ја даде ВМРО-ДПМНЕ е да престане да шири и предизвикува неоснован страв и паника меѓу граѓаните. Ситуацијата е под контрола, откако вчера беше потврдени првиот случај на лице заразено со корона вирус во земјата, ...

1335 поврзани вести »

Ханс Клуге од СЗО: Без паника за коронавирусот, да се следат препораките за заштита

24Инфо - пред: 21 часа

Нема потреба од паника од тревога и паника за коронавирусот, граѓаните треба да ги почитуваат сите нормални мерки за заштита од болести, а државните власти да бидат во состојба на приправност, порача денеска регионалниот директор на Светската ...

54 поврзани вести »

Мијалков за „Монструм”: Не се сеќавам дали странски служби не информирале дека станува збор за лица кои биле на воени ...

24Инфо - пред: 21 часа

Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, денеска при сведочењето во Кривичниот суд Скопје, за предметот „Монструм”, за убиството на четирите момчиња и рибарот кај Смилсковско Езеро на 12 април 2012 година, посочи дека не може да се сети дали ...

89 поврзани вести »